Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Honduras
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Hondurasu

Na szlaku Majów w Gwatemali i Hondurasie

Od 15800 zł / os. 15 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Honduras, Gwatemala — Antigua, Peten, Livingston, Copan, Jezioro Atitlan

Gwatemala i Honduras zapraszają do wciąż żywego świata Majów. Ukryte w ostępach tropikalnej dżungli piramidy Tikal i Yaxha oraz wspaniałe stelle i inskrypcje w Copan cieszą dziś oko nie tylko pasjonatów archeologii. Nieokiełznana przyroda penetruje nadal zakamarki tych niezwykłych miast sprawiając, że spacerując po nich można się poczuć niczym Indiana Jones. Podczas podróży po Gwatemali i Hondurasie poznacie również ciekawą kulturę Garifuna w Livingstone, odwiedzicie plantację kawy pod Antigua, a nad jeziorem Atitlan będziecie mieć okazję, by poznać majańskie rytuały Indian Quiche.

 • Odkryj niezwykłe majańskie miasta: Tikal, Yaxha, Quirigúa, Copan i Iximche
 • Poznaj kulturę Garifuna w gwatemalskim Livingston
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT – 6

 3. Stolica

 4. Tegucigalpa

 5. Populacja

 6. 8 307 000

 7. Powierzchnia

 8. 112 090 km2

 9. Język

 10. W Hondurasie, jak w większości krajów Ameryki Południowej, językiem urzędowym jest język hiszpański. Na wybrzeżu karaibskim zamieszkiwanym przez ludność Garifuna – pochodzenia afrykańskiego – można zasłyszeć naleciałości języka z grupy arawak.

 11. Waluta

 12. Lempira (HNL)

  1 USD – 24,7 HNL
  1 EUR – 26,8 HNL
  1 PLN – 6 HNL

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP udający się w podróż do Hondurasu nie mają obowiązku posiadania wizy przy pobycie do 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia wyjazdu. Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Przy wylocie z kraju, na lotnisku, pobierana jest opłata wylotowa w wysokości 30 USD. Opuszczając Honduras drogą lądową należy wnieść opłatę wyjazdową w wysokości od 1 do 5 USD od osoby (stawka zależy od pory dnia i dnia tygodnia).

 3. Szczepienia

 4. Zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 80 zł), durowi brzusznemu (ok. 210 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 240 zł). Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 12 miesiąca życia, ale tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin. Należy stosować profilaktykę przeciwko malarii w postaci repelentów. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Podczas podróży po Hondurasie powszechną praktyką jest pozostawianie napiwków obsłudze hotelowej i lokalnym przewodnikom. Wiele restauracji i barów dopisuje dodatkowo do rachunku 10–15% jego wartości; kwota ta jest widoczna na rachunku. Jeśli napiwek nie jest wliczony w cenę, wówczas warto dodać do niej 10%.

 7. Ceny jedzenia

 8. Honduras jest jednym z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej i koszty życia dla Honduran są niewielkie. Jednakże usługi turystyczne, w tym transport i posiłki w restauracjach, nie są tak tanie, jak mogłoby się wydawać. Ceny dla turystów są wręcz europejskie. Popularne są też uliczne garkuchnie, oferujące autentyczne, lokalne i pyszne jedzenie. Przykładowe ceny:

  Woda mineralna 1,5 l – 18 HNL
  Piwo lokalne 0,33 l – 42 HNL
  Piwo importowane 0,33 l – 60 HNL
  Kawa w kawiarni – 42 HNL
  Coca cola 0,5 l – 20 HNL
  Banany 1 kg – 18 HNL
  Posiłek w lokalnej knajpce – od około 120 HNL
  Posiłek w restauracji – od około 240 HNL

 9. Ciekawostki
  • Nazwa Honduras została nadana przez Krzysztofa Kolumba i w języku hiszpańskim oznacza „głębiny”.
  • Na początku XX wieku kraj określany był nazwą „Bananowej Republiki”, gdyż jego gospodarka opierała się w głównej mierze na eksporcie tych owoców do Stanów Zjednoczonych.
  • Przegrany mecz Hondurasu z El Salvadorem w rozgrywkach mistrzostw świata w 1969 roku wywołał krótki, trwający 100 godzin konflikt między tymi państwami i został nazwany przez Ryszarda Kapuścińskiego „wojną futbolową”.
  • Na wybrzeżu karaibskim Hondurasu znajduje się Mezoamerykańska Rafa Koralowa – druga pod względem wielkości po australijskiej.
  • Honduras był pierwszym państwem, które wprowadziło zakaz palenia papierosów we własnym domu. Ponadto paląc należy utrzymać dystans co najmniej dwóch metrów od osób niepalących.
  • W katedrze w Comayagua znajduje się najstarszy zegar obu Ameryk, datowany na 1100 rok; wcześniej mieścił się w twierdzy Alhambra w hiszpańskiej Granadzie.
  • Miasto Copan w zachodnim Hondurasie było najbardziej zaludnionym regionem cywilizacji Majów pomiędzy V a IX wiekiem n.e.
  • W 1998 roku kraj dotkliwie ucierpiał w wyniku huraganu Mitch. Zginęło ok. 5000 mieszkańców, a zniszczeniu uległo 70% upraw.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Kuchnia honduraska to fuzja smaków indiańskich, hiszpańskich, karaibskich i afrykańskich. Jej podstawę stanowią kokos i banany, przyrządzane na wiele sposobów. Natomiast ryż i fasolę spotkamy tu w wielu wariacjach, razem i osobno, w zależności od rodzaju posiłku i pory dnia.

  Wśród lokalnych specjalności należy wyróżnić potrawy z owoców morza, w tym doskonałe ceviche de corvina – z sokiem z pomarańczy, mleczkiem kokosowym – lub wyśmienite zupy na bazie homarów, kukurydzy i bananów. Nad jeziorem Yojoa specjalnością jest natomiast smażona tilapia.

  Tradycyjnym daniem Hondurasu, tzw. plato tipico, jest mix grillowanej wołowiny i mięsa wieprzowego, podany z gotowanym ryżem, smażonymi bananami i pastą fasolową (frijol). To jedno z najbardziej popularnych dań, które swoją prostotą podbije serce niejednego smakosza. Jako dodatek do niemal każdej potrawy, również na śniadanie, podaje się gallo pinto, w dosłownym tłumaczeniu „malowany kogut”. Głównymi składnikami jest ryż oraz czerwona fasola.

  Honduraskie tortille noszą nazwę baleadas. Robi się je z mąki kukurydzianej, ale są dużo większe od swoich meksykańskich kuzynek. Nadziewane są pastą z fasoli, serem, awokado, a czasami też jajkiem sadzonym lub mielonym mięsem wołowym. W restauracjach znajdziemy również wiele innych wariacji na temat kuchni meksykańskiej, od enchillad po tacos i tamales.

  Ponadto w Hondurasie jada się ogromne ilości owoców. Obok bananów, które są wręcz narodowym skarbem, można tu spróbować soczystych ananasów, mango, pomarańczy, papai i marakui.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. W czasach przed konkwistą, Honduras zamieszkiwany był przez wiele indiańskich grup etnicznych, w tym przez Majów, którzy zajmowali zachodnią część kraju – rejon miasta Copan, przy granicy z Gwatemalą. Natomiast na wschodzie po dziś dzień mieszka druga najliczniejsza grupa etniczna – Lencas. Przez wieki, ludność na tych terenach znajdowała się pod silnym wpływem politycznym i handlowym społeczności pochodzących z rejonów Meksyku.

  Krzysztof Kolumb dotarł na te tereny podczas swojej czwartej wyprawy, w 1502 roku. Nadał tym ziemiom nazwę Honduras (głębina) od głębokich wód opływających wybrzeże. Kraj został skolonizowany jednak dopiero w 1524 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Cristobala de Olid, który wbrew woli Corteza sam ogłosił się gubernatorem kolonii. W ciągu kolejnych lat władza nad kolonią przechodziła z rąk do rąk, napotykając przy tym na silny opór Indian Lenca dowodzonych przez kacyka o imieniu Lempira – dziś bohatera narodowego, od którego nazwę wzięła waluta kraju. Finalnie, w 1535 roku Honduras wszedł w skład Wicekrólestwa Nowej Hiszpanii i był jego częścią do roku 1821.

  Honduras uzyskał niepodległość w 1838 roku, jednakże nadal przez dekady trawiły go konflikty graniczne z sąsiadami. Ogromny wpływ na gospodarkę kraju miały amerykańskie koncerny (w tym United Fruit Company), które opanowały uprawę bananów w Hondurasie oraz ich eksport, uzależniając tym samym państwo od USA. Pierwsza połowa XX wieku naznaczona została wewnętrznymi rozłamami partyjnymi, powstaniami, próbami zbrojnego przejęcia władzy i rebeliami wojskowymi. W dalszej kolejności spowodowały one stagnację gospodarczą, korupcję władz i defraudację finansów publicznych. W 1969 roku miał miejsce krótkotrwały konflikt Hondurasu z El Salvadorem, nazwany przez Ryszarda Kapuścińskiego „wojną futbolową”, które to określenie zostało rozpowszechnione przez media na całym świecie. Przegrany przez Honduras mecz z El Salvadorem, w rozgrywkach mistrzostw świata w piłce nożnej, stał się wówczas punktem kulminacyjnym trwającego między sąsiadami konfliktu granicznego.

  W 1978 roku władzę w kraju przejęła junta wojskowa, która sprawowała kontrolę nad państwem do lat 90. Od 1993 roku, gdy do władzy powróciła Parta Liberalna, rozpoczęła się stopniowa demilitaryzacja kraju, wprowadzono reformy ekonomiczne i rozpoczęto działania w celu zaprzestania fali przemocy i przestępstw.

 3. Geografia

 4. Honduras jest drugim, po Nikaragui, najmniejszym państwem Ameryki Środkowej. Jest krajem bardzo górzystym – ponad połowę jego powierzchni zajmują tereny położone powyżej 900 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Cerro Las Minas (2890 m n.p.m.) w paśmie Cordillera Merendon. Południowy obszar Hondurasu to tereny aktywne wulkanicznie, natomiast nadmorskie regiony na północy i południu kraju zajmują niziny. Od północy Honduras oblewany jest przez wody Morza Karaibskiego, podczas gdy na południu, na odcinku 70 km wciśniętym pomiędzy El Salvador a Nikaraguę, kraj ma dostęp do Pacyfiku. W centrum znajduje się wiele cennych rezerwatów przyrody i parków narodowych, m.in. Santa Barbara i Azul Mámbar, położone w rejonie jeziora Yojoa – największego w Hondurasie. Okoliczne lasy równikowe zamieszkiwane są przez wiele gatunków dzikich zwierząt (jaguary, pumy, oceloty, małpy) i oferują wiele atrakcji – trekkingi po dżungli, raftingi czy też odkrywanie wodospadów i jaskiń.

  U wybrzeży Morza Karaibskiego znajduje się Mezoamerykańska Rafa Koralowa, która sprawia, że Honduras jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania. Turyści mogą wybrać na miejsce wypoczynku małą wysepkę Utila lub większy Roatan, który dzięki bogatej bazie hotelowej jest centrum turystyki masowej Hondurasu.

 5. Kultura i religia

 6. W Hondurasie występuje kilka grup etnicznych, w tym Lencas i Chorti Maya, jednakże zdecydowaną większość stanowią metysi (90%). Na wybrzeżu karaibskim oraz na wyspie Roatan mieszka afrokaraibska ludność Garifuna, która stanowi 2% całej populacji Hondurasu. Posługują się oni swoim dialektem z rodziny językowej arawak. Zdecydowaną większość społeczeństwa stanowią katolicy, ale w ostatnich dekadach zwiększył się udział ruchu ewangelickiego. Wśród grup etnicznych nadal praktykowane są rdzenne wierzenia i obyczaje.

  Honduras naznaczony jest przez społeczne nierówności, biedę i niestety także – przemoc. Jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów w Ameryce Środkowej. Trudne warunki życia zmuszają mieszkańców do ucieczki do Stanów Zjednoczonych. Stanowią oni sporą grupę wśród nielegalnych emigrantów przekraczających granicę z USA. Pomimo trudnych warunków życiowych Honduranie są ludźmi bardzo otwartymi, serdecznie nastawionymi do innych i gościnnymi. Kochają muzykę i taniec, o czym najlepiej można się przekonać na corocznym karnawale odbywającym się na ulicach miasta La Ceiba. Kilkanaście dużych scen z różnego rodzaju muzyką i tancerzami ze wszystkich regionów Hondurasu robi ogromne wrażenie i jest prawdopodobnie największą tego typu imprezą w Ameryce Środkowej.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Honduras – inspiracje podróży

Kiedy jechać do Hondurasu?

POGODA W HONDURASIE

Idealną porą na podróż do Hondurasu jest pora sucha, która przypada na okres od grudnia do kwietnia. Jest ciepło i słonecznie, a średnie temperatury oscylują pomiędzy 25–32°C. Niemniej jednak jest to klimat tropikalny, zatem intensywne, lecz krótkotrwałe opady mogą występować również o tej porze. Miesiące najbardziej deszczowe to czerwiec i lipiec, natomiast we wrześniu i w październiku na wybrzeżu karaibskim występują huragany, dlatego najlepiej unikać podróżowania w te rejony w tym okresie.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII