Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Bahamy
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty wakacji na Bahamach

French Leave Resort 4*

Od 19750 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Bahamy — Eleuthera

7 nocy w hotelu French Leave Resort 4* z przelotem i transferami

 • Pokochaj kameralną atmosferę obiektu i regionu Governor’s Harbour
 • Po śniadaniu zanurz się w wodach Oceanu Atlantyckiego, a popołudnie spędź nad Morzem Karaibskim
...

Tiamo Resort 4*

Od 22500 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Bahamy — South Andros Island

7 nocy w hotelu Tiamo Resort 4* z przelotem i transferami

 • Rozkoszuj się rajskimi wakacjami w idyllicznych, butikowych warunkach
 • Odetchnij od tłumów na prywatnej plaży
...

The Ocean Club, A Four Seasons Resort 5*

Od 38000 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Bahamy — Nassau

7 nocy w hotelu The Ocean Club, A Four Seasons Resort 5* z przelotem i transferami

 • Wybierz pobyt w ikonicznym obiekcie, przyjmującym Gości już od lat 60.
 • Zasmakuj wstrząśniętego, nie zmieszanego martini w tym samym barze, w którym popijał je James Bond
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. UTC –4 lato i –5 zima

 3. Stolica

 4. Nassau

 5. Populacja

 6. 385 000

 7. Powierzchnia

 8. 13 880 km2

 9. Język

 10. Oficjalnym językiem na wyspach jest angielski. Istnieje również jego lokalna odmiana nazywana bahamian dialect. Spora część mieszkańców ma pochodzenie haitańskie i porozumiewa się również w języku francusko-kreolskim.

 11. Waluta

 12. Oficjalną walutą jest dolar bahamski (BSD). Ma on stały kurs wymiany 1:1 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD), który jest również akceptowany w wielu miejscach. Banknoty mają nominały: 1 BSD, 5 BSD, 10 BSD, 20 BSD, 50 BSD, 100 BSD, natomiast monety: 1, 5, 10, 25 centów.

  1 PLN – 0,26 BSD
  1 EUR – 1,18 BSD

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele Polski zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy, potrzebny jest jedynie aktualny paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy po dacie zakończenia podróży. Podczas wjazdu podróżny powinien posiadać bilet powrotny oraz wystarczające środki na czas pobytu, jednak kwota ta nie jest określona. Dodatkowo podróżny może zostać poproszony o wskazanie miejsca pobytu na życzenie władz. W przypadku podróży z dziećmi należy posiadać akt urodzenia i pisemną zgodę drugiego rodzica/opiekuna, w przypadku gdy z dzieckiem podróżuje tylko jeden rodzic.

 3. Szczepienia

 4. Choć brak szczepień bezwzględnie wymaganych, to jednak przed udaniem się na wakacje zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Na Bahamach przyjęty jest zwyczaj zostawiania napiwków w wysokości 15% rachunku. Czasami ta opłata jest automatycznie doliczana do rachunku w restauracji czy za usługi. Zwyczajowy napiwek dla bagażowych wynosi 1–2 BSD.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny na wyspach nie należą do najniższych i są dostosowane do przeważającej liczby amerykańskich turystów.

  Przykładowe ceny:

  Woda mineralna 1,5 l – 2 BSD
  Piwo lokalne 0,5 l – 3 BSD
  Piwo importowane 0,33 l – 5 BSD
  Butelka rumu – 10 BSD
  Kawa – 2-3 BSD
  Coca cola 0,33 l – 2,50 BSD
  Owoce 1 kg – 4 BSD
  Przekąska – 5-10 BSD
  Posiłek w prostej restauracji – 20-30 BSD
  Trzydaniowa kolacja dla dwóch osób – 100 BSD

 9. Ciekawostki
  • W skład Bahamów wchodzi ponad 700 wysp i wysepek, z których około 30 jest niezamieszkanych.
  • Najwyższym szczytem kraju jest niewielkie wzniesienie „Mount” Alvernia na wyspie Cat, mierzące zaledwie 63 metry. Znajdują się na nim ruiny klasztoru La Ermita.
  • Jedną z religii synkretycznych ciągle występujących i praktykowanych na wyspie jest obeah.
  • Na drogach obowiązuje ruch lewostronny, chociaż zdecydowana większość aut pochodzi z USA i ma też kierownicę po lewej stronie.
  • Według danych ONZ Bahamy posiadają jedne z najmłodszych społeczeństw na świecie – aż 50% mieszkańców ma poniżej 30 lat!
  • Ponad 90% mieszkańców ma pochodzenie afrykańskie, choć na początku XVIII wieku było to zaledwie ok. 25%.
  • Nazwa kraju wywodzi się z języka hiszpańskiego i oznacza płytką wodę lub płytkie morze.
  • Bahamy, raj podatkowy, należą do bardzo zamożnych krajów: na zachodniej półkuli PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest wyższy tylko w Kanadzie i USA.
   Swoje bogactwo kraj zawdzięcza głównie turystyce, która zapełnia ponad 50% budżetu i daje zatrudnienie ponad połowie populacji wysp.
  • Jednym z najpopularniejszych miejsc wśród nurków jest głęboka na ponad 200 metrów Dean's Blue Hole, dziura w dnie morskim zaraz przy brzegu jednej z wysp.
  • Bahamy są jednym z nielicznych krajów tropikalnych, który doświadczył opadów śniegu! Stało się to 17 stycznia 1977 roku, i choć śnieg nie utrzymał się, to mieszkańcy Freeport mogli zobaczyć spadające płatki.
  • 26 grudnia na Bahamach świętuje się Junkanoo – bahamską wersję karnawału, podczas której odbywają się huczne imprezy, parady i koncerty, a po ulicach przeciągają tłumy przebierańców.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Bahamska kuchnia czerpie inspiracje z kuchni europejskich, basenu Morza Karaibskiego, a także Afryki i krajów Ameryki Południowej. Bogactwo okolicznych wód oraz sprzyjający klimat dostarczają podstawowych składników – najczęściej spotykanymi elementami tutejszych potraw są wszelkiego rodzaju ryby, skorupiaki i owoce morza. Bogactwo podawania ograniczone jest jedynie wyobraźnią kucharzy: wyłowione z oceanu stworzenia spotkamy zarówno jako przystawki, zupy, gęste i sycące gulasze, jak i w formie dań z grilla czy głęboko smażonych. Popularnymi dodatkami są ryż, sałatki, dania z mąki kukurydzianej czy manioku. Z pozostałych mięs można spotkać drób, wieprzowinę oraz baraninę, jeśli natomiast macie ochotę na nieco egzotyki – pokosztujcie iguany!

  Popularnymi napojami są woda kokosowa i lokalna odmiana lemoniady, z alkoholi najpopularniejszy jest rum i lekkie piwa, jeśli zaś macie ochotę na świeże owoce, to wybierać możecie między wyśmienitymi gujawami, papajami, melonami, ananasami czy marakujami. Luksusowe hotele oferują szeroki wybór dań międzynarodowych.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Początki historii tego obszaru sięgają lat 800–1000, kiedy z obecnej Kubu i Haiti dotarli do wysp pierwsi osadnicy. Szczep Indian Lucayan wywodzi się od Tainów i do czasu „odkrycia” wysp przez Krzysztofa Kolumba ich populacja wynosiła ok. 30 000 mieszkańców. Pomimo przybycia Europejczyków w 1492 roku wyspa nie została skolonizowana, jednak nowi zarządcy odcisnęli swoje piętno na miejscowej ludności, która była wysyłana do innych kolonii do przymusowych prac. Pierwszymi stałymi osadnikami byli Brytyjczycy, obecni na wyspach od połowy XVII wieku, wtedy też Bahamy stały się jedną z „republik pirackich”. Przez lata wyspy były spornym terenem, o który walki toczyła Wielka Brytania i Hiszpania, oraz punktem docelowym dla afrykańskich niewolników sprowadzanych przez nowych zarządców, aż do zniesienia niewolnictwa na początku XIX wieku.
  Bahamy przez lata odgrywały ważną rolę jako porty komunikacyjne i handlowe podczas m.in.: wojny secesyjnej, okresu prohibicji czy II wojny światowej. Nowoczesna historia to uzyskanie najpierw autonomii, a następnie niepodległości w roku 1973, chociaż do dziś pozostają członkiem Wspólnoty Narodów.

 3. Geografia

 4. Bahamy to grupa około 700 wysp i wysepek rozciągająca się na długości ponad 800 km pomiędzy południowym krańcem Florydy, Kubą a Haiti. Największymi wyspami (powyżej 1000 km²) są North Andros, Great Inagua, South Andros, Great Abaco, Grand Bahama. Wszystkie wyspy archipelagu są relatywnie płaskie, wzniesienia nie przekraczają zazwyczaj kilkunastu metrów. Na wyspach prawie nie występują jeziora i rzeki, dominują wybrzeża plażowe, a niektóre wyspy otoczone są rafami koralowymi, z których część uległa już stopniowej dewastacji. Powszechnie występują tu palmy, bananowce oraz drzewa liściaste i iglaste. Świat zwierząt pozbawiony jest dużych ssaków i cechuje się bogactwem ptactwa morskiego, występowaniem żółwi, jaszczurek i skorupiaków.

 5. Kultura i religia

 6. Obecna kultura jest mieszanką wpływów europejskich i afrykańskich. Rozpoznawalnym jej elementem jest Junkanoo – uliczna, kolorowa parada pełna muzyki, tańca i śpiewu odbywająca się 26 grudnia i 1 stycznia. Uczestnicy przywdziewają kolorowe stroje i maski, a sama uroczystość stała się już elementem przyciągającym turystów z całego świata. W dalszym ciągu ważną rolę odgrywa tradycyjne, ustne przekazywanie opowieści oraz ziołolecznictwo bazujące na lokalnych roślinach. Na targach można kupić ręczne wyroby, jak kosze i kapelusze wyplatane ze słomy, biżuterię i kamienie ozdobne czy instrumenty muzyczne.

  Ponad 90% populacji deklaruje się jako wyznawcy protestantyzmu i katolicyzmu. Obowiązuje wolność wyznania, jednak praktykowanie zwyczajów i obrzędów synkretycznych religii Obeah, wywodzącej się z folkloru czarnej ludności wysp, jest nielegalne i karalne.

Zwiń
Wakacje

Bahamy – inspiracje podróży

Kiedy jechać na Bahamy?

POGODA NA BAHAMACH

Pogoda na położonych w strefie klimatu zwrotnikowego Bahamach dzieli się na dwie pory roku: lata, podczas których zdarzają się huragany, są upalne i wilgotne, natomiast zimy są łagodniejsze i suchsze, co sprawia, że Bahamy są bardzo popularnym miejscem w okresie świątecznym. Nawet w zimowe miesiące temperatura wody jest idealna do kąpieli, a lekką karaibską bryzę odczuć można dopiero wieczorem, kiedy przyda się coś cieplejszego. Latem temperatury przekraczają 30–32°C, natomiast zimą wahają się od 25 do 27°C. Opady występują tu przez cały rok, najobficiej w miesiącach letnich, i zazwyczaj mają krótki i gwałtowny charakter. Także wilgotność jest tu stosunkowo wysoka – rzadko kiedy spada poniżej 70%, by w środku lata sięgnąć nawet ponad 90%.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII