Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Francja
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty luksusowych podróży do Francji

Romantyczny Paryż i elitarne Saint Tropez

Od 8100 zł / os. 7 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Francja — Paryż, Saint Tropez

Paryż to miasto romantyków i artystów. Być może silnie kontrastuje z ekskluzywnym Saint Tropez, ale to właśnie ta kompozycja jest przepisem na idealne wakacje we Francji, podczas których w pełni doświadczycie atmosfery tego jedynego w swym rodzaju kraju! Dzień rozpoczniecie od typowo francuskiego śniadania, czyli maślanego croissanta i czarnej kawy, w ciągu dnia będziecie szukać Mona Lisy i Wenus z Milo w paryskim Luwrze, spacerować wzdłuż Sekwany i uliczkami Montmartre. Sił nabierzecie posilając się w znakomitych francuskich restauracjach, by dzień zwieńczyć lampką szampana na najwyższym piętrze Wieży Eiffla. Saint Tropez będzie natomiast wisienką na torcie tej francuskiej uczty. Czyż jest lepsze miejsce na wypoczynek niż to, gdzie słońce świeci ponad 300 dni w roku?

 • Sprawdź, jak smakują kasztany na Placu Pigalle
 • Wznieś toast lampką szampana na Wieży Eiffla
...

Z wizytą u księcia – Monako i Lazurowe Wybrzeże

Od 9200 zł / os. 8 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Monako, Francja — Monako, Saint Tropez

Niewielkie księstwo słynące z wielkiego luksusu – to oczywiście Monako. Najdroższe samochody, ekskluzywne jachty, przepych kreacji, kasyno w Monte Carlo, najsłynniejszy wyścig Grand Prix Formuły 1… A przy tym nieskazitelna czystość plaż Morza Śródziemnego, piękno i charakter Saint Tropez, dyskretna i profesjonalna obsługa hoteli gwarantują Gościom komfort i relaks na najwyższym poziomie. Wakacje we Francji i Monako zachwycą wszystkich, których marzenia i karta kredytowa nie poddają się limitom.

 • Odwiedź pałac zamieszkały przez Grimaldich, najstarszy w Europie ród władców
 • Zaszalej w ulubionym kasynie Jamesa Bonda w Monte Carlo
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +1

 3. Stolica

 4. Paryż

 5. Populacja

 6. 66,99 mln

 7. Powierzchnia

 8. 640 679 km2

 9. Język

 10. francuski

 11. Waluta

 12. Euro (1 EUR to 100 centów). Banknoty mają nominały 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 i 1 EUR, a monety 2 i 1 EUR, a także 50, 20, 10, 5, 2 i 1 centów.

  1 USD – 0,9 EUR
  1 PLN – 0,23 EUR

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Od obywateli RP, udających się do Francji, nie są wymagane ani wizy, ani nie przeprowadza się kontroli dokumentów, ponieważ oba te kraje należą do Unii Europejskiej. Nie zwalnia to jednak obywateli polskich od obowiązku posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego, który należy okazać na życzenie odpowiednich władz.

 3. Szczepienia

 4. Wakacje we Francji nie wymagają zrobienia szczepień obowiązkowych. Jak w przypadku niemal każdej podróży zaleca się szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł) oraz WZW typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepienia). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. W restauracjach i barach napiwek jest automatycznie wliczony do rachunku i wynosi 12–15% wartości zamówienia, jednak zwyczajowo zaokrągla się kwotę do góry i zostawia resztę na stoliku. Taksówkarze oczekują 10% więcej, niż wynosi zapłata.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia we Francji są dość wysokie, za podstawowe produkty płaci się znacznie więcej niż w Polsce.

  Przykładowe ceny:

  Woda mineralna 1,5 l – 1,5 EUR
  Piwo lokalne 0,33 l – 1,8 EUR
  Piwo importowane 0,33 l – 3 EUR
  Butelka wina – 7 EUR
  Kawa w kawiarni – 2 EUR
  Coca cola 0,5 l – 2,5 EUR
  Bagietka – od 0,5 EUR
  Pomarańcze 1 kg – 2,5 EUR
  Posiłek w lokalnej knajpce –14 EUR
  Posiłek w restauracji – od 20 EUR

 9. Ciekawostki
  • Na europejskim terytorium Francji obowiązuje jedna strefa czasowa, ale biorąc pod uwagę terytoria zamorskie – Martynikę, Gwadelupę, Polinezję Francuską, Gujanę Francuską, Reunion i Nową Kaledonię – we Francji jest łącznie dwanaście stref czasowych.
  • Językiem francuskim posługują się mieszkańcy 44 krajów, a w 23 jest to język urzędowy.
  • We Francji znajduje się ponad 30 tys. rond, co stanowi ponad połowę wszystkich rond na świecie.
  • Francuskie wynalazki, które zmieniły świat, to m.in. spadochron, stetoskop, balon (statek powietrzny), gilotyna, urządzenie do pasteryzacji oraz język Braille’a.
  • Ludwik XIX był królem przez 20 minut, tym samym wygrywając w rankingu na najkrócej panującego króla lub królową w historii świata.
  • We Francji można poślubić zmarłego. W latach 50. XX wieku zdecydowano, że w szczególnych okolicznościach należy zezwolić na małżeństwo z martwą osobą. Trzeba jednak udowodnić, że para zamierzała się pobrać oraz wysłać formalną prośbę do prezydenta. Od momentu uchwalenia prawa zarejestrowano ok. 1500 takich nietypowych małżeństw.
  • W XVII wieku kobiety mogły zgodnie z prawem wnieść o rozwód z powodu impotencji męża. Chcąc udowodnić swoją „niewinność” mężczyzna musiał stawić się przed panel ekspertów lub poprosić żonę o kolejną szansę. Prawo to zostało zniesione w 1677 roku.
  • Francuzi wierzą, że obrócenie bagietki do góry nogami przynosi pecha.
  • Liberte, Egalite, Fraternite („wolność, równość i braterstwo”) to narodowe motto Francji.
  • Pierwszy wyścig rowerowy Tour de France wystartował 5 lipca 1903 roku.
  • Każdego roku Francję odwiedza ok. 83 milionów turystów.
  • Przeciętny obywatel Francji zjada 24 kg sera i 500 ślimaków rocznie.
  • We francuskich sklepach można wybierać spośród 500 gatunków sera (chociaż niektóre źródła podają, że ich liczba dochodzi do nawet 1000), a kuchnia francuska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  • Francuzi podarowali USA Statuę Wolności z okazji 100-lecia ich niepodległości.
  • Wieża Eiffla jest malowana co 7 lat.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Kuchnia francuska jest znana na całym świecie dzięki swojej jakości i różnorodności, a także lekkiej nucie ekstrawagancji. Luksusowe francuskie przysmaki, które niewątpliwie wzbudzają najwięcej emocji, to żabie udka, escargots (ślimaki) i foise gras (pasztet z kaczej wątróbki), podawane zazwyczaj jako przystawka. Te pierwsze najlepiej smakują pieczone w panierce, uprzednio odmoczone w piwie, natomiast ślimaki podaje się w maśle czosnkowym. Tradycyjne dania główne mogą składać się nawet z kilku wymyślnych potraw, m.in. pieczonej kaczki z pomarańczą, kurczaka nadziewanego orzechami, krewetek w śmietanie, warzywnych omletów, prażonych kasztanów, wędzonych ryb z karmelizowaną cebulką czy ratatouille – podsmażanych sezonowych warzyw posypanych mieszanką prowansalską. Warto spróbować także słonego kruchego ciasta z wytrawnym nadzieniem, placka loretańskiego (quiche lorraine) oraz gęstej zupy cebulowej. Do obiadu często podaje się tackę serów, na których punkcie Francuzi dosłownie szaleją. We Francji można spotkać setki odmian serów, a do najpopularniejszych należą camembert, roquefort, brie, chevre, valancay oraz szlachetny neufchatel.

  Na francuskich stołach królują również wina, które pije się codziennie do każdego posiłku – z wyjątkiem śniadania. Miejska legenda głosi, że z każdego punktu Francji odległość do najbliższej winnicy wynosi nie więcej niż 160 km. Najbardziej znane odmiany – cabernet sauvignon, pinot noir, chardonnay, merlot, carignan – można dostać niemal w każdym sklepie.

  Na uwagę zasługują słodkie do bólu desery oraz śniadania, które zwyczajowo je się na słodko z filiżanką mocnej czarnej kawy. Do wyboru są crepes, czyli cienkie naleśniki z konfiturą, karmelem, czekoladą i bitą śmietaną, rozpływające się w ustach eklerki i makaroniki, creme brulee, suflety czekoladowe z truskawkowym sosem lub torciki z kremami owocowymi. Na śniadania je się chrupiące croissanty, ciepłe bagietki z dżemem i maślane bułeczki.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Najstarsze ślady ludzkiej bytności na terenach dzisiejszej Francji sięgają czasów epoki lodowcowej. Koczowników przyciągały zapewniające bezpieczeństwo rozległe jaskinie, w których przy blasku ognia tworzyli na ścianach malowidła, m.in. takie, jak słynne malunki w jaskini Lascaux. Kilka wieków później, w ok. VI wieku p.n.e., pojawili się tu Celtowie, których w I wieku podbili Rzymianie, rozpoczynając przy tym kilkusetletnią romanizację i nazywając Celtów Galami. Kres cesarstwa zachodniorzymskiego przyniosły najazdy plemion germańskich oraz król Franków, Chlodwig I, który w 496 roku przyjął chrzest i podporządkował sobie całą Galię. Ale jego synowie podzielili frankofońskie państwo na cztery części, a zjednoczenia dokonał dopiero Karol Wielki, koronując się w 800 roku na cesarza – na krótko, bowiem traktat z Verdun, ponownie dzielący imperium, dał początek królestwom Francji, Burgundii i Niemiec.

  Następne lata obfitowały w krwawe wojny i konflikty: między Francją a Anglią toczyła się wojna stuletnia, do której zwycięstwa przyczyniła się ogłoszona później świętą Joanna D’Arc. W XVI wieku o dominację walczyli ze sobą katolicy i protestanccy hugenoci, wymordowani w noc św. Bartłomieja. Kraj do bankructwa doprowadziły absolutystyczne rządy króla Ludwika XIV, równocześnie początkując francuską erę kolonializmu. W latach największego rozkwitu kolonii, Francja i jej obszary zależne miały powierzchnię 11 mln km². Wiek XIX przyniósł Rewolucję Francuską i dyktatorskie rządy cesarza Napoleona Bonaparte, powstania podczas Wiosny Ludów oraz wojnę z Prusami. Francja zwycięsko wyszła z I wojny światowej, by w trakcie II wojny znaleźć się pod hitlerowską okupacją. Wyzwolony w 1944 roku kraj pod rządami Charlesa de Gaulle’a, targany wewnętrznymi konfliktami, stracił większość kolonii w Afryce. Dzisiejsza Francja jest republiką parlamentarno-prezydencką, wycofała się ze struktur NATO oraz przystąpiła do UE.

 3. Geografia

 4. Francja, trzecie co do wielkości państwo w Europie, jest położona w Europie Zachodniej. Od zachodu kraj oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, od północy – kanał La Manche oddziela od Wielkiej Brytanii, od południowego wschodu granicę stanowi Morze Śródziemne. Z tej strony Francję i Szwajcarię rozdzielają Alpy i najwyższy szczyt – Mont Blanc (4808 m n.p.m.), a od wschodniej strony Francja sąsiaduje też z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Monako i Włochami. Granicę z Hiszpanią i Andorą wyznaczają Pireneje. Departamenty zamorskie Francji to Gujana Francuska, Martynika, Gwadelupa, Reunion i Majotta, a zbiorowości zamorskie to Polinezja Francuska, Saint-Barthelemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon oraz Wallis i Futuna.

  Terytorium Francji cechuje zróżnicowany krajobraz i urozmaicona rzeźba terenu. Połowę obszarów zajmują niziny i pagórki, m.in. Nizina Francuska, która rozciąga się od wybrzeży Zatoki Biskajskiej do Cieśniny Kaletańskiej. Drugą połowę stanowią wyżyny i góry, m.in. Masyw Amorykański, Masyw Centralny, Pireneje i Alpy. Linia brzegowa Atlantyku jest urozmaicona, z dużą ilością zatok, półwyspów i rozsianych wysepek. Urodą zachwyca także linia brzegowa Morza Śródziemnego, tworząca Lazurowe Wybrzeże oraz największa francuska wyspa – Korsyka. Paryż, stolica Francji, leży w obszarze Basenu Paryskiego.

  We Francji metropolitarnej występuje klimat umiarkowany, cechujący się łagodną zimą (poza terenami górzystymi oraz Alzacją), i ciepłym latem. Na Lazurowym Wybrzeżu i Korsyce jest klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłą i deszczową zimą, na którą przypada ok. 10 mroźnych dni, oraz gorącym i suchym latem ze średnią temperaturą 22–26°C.

 5. Kultura i religia

 6. Francja jest państwem świeckim, bez żadnej oficjalnej religii. Dawniej nazywana „ostatnią córą Kościoła”, dziś gromadzi wielowyznaniowe społeczeństwo. Największą wspólnotą jest Kościół rzymskokatolicki, do którego przynależność deklaruje ok. 65% Francuzów – jednak praktykujących katolików jest mniej niż 12%. Ogromną popularnością cieszą się szkoły katolickie, uchodzące za symbol rzetelnej edukacji, a pięknych kościołów, w większości budowanych w średniowieczu, może pozazdrościć Francji niejeden pasjonat architektury sakralnej. Drugą największą pod względem ilości wyznawców religią jest islam, który praktykują głównie imigranci przybyli z dawnych francuskich kolonii. Żyje tu także ok. 700 tys. Żydów oraz mniejsze wspólnoty protestanckie czy prawosławne. Kilka procent Francuzów deklaruje ateizm, w większości są to ludzie młodzi. We Francji coraz powszechniejsze staje się zjawisko konwersji religijnej, najsilniej widoczne między katolikami i muzułmanami – wbrew pozorom, konwersja działa w obie strony.

  Od XVII wieku Francja była centralnym ośrodkiem kultury europejskiej. Od panowania króla Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce, na rozwój kultury francuskiej i sprowadzanie do kraju dzieł wybitnych artystów, przeznaczano fortunę. Francja wyrosła na stolicę mody i sztuki europejskiej, i nie sposób przecenić wkładu, jaki wnieśli do światowej kultury francuscy malarze, pisarze, projektanci mody, muzycy czy aktorzy. Nazwiska pisarzy: Hugo, Flaubert, Balzac, Dumas, Moliere, Camus, projektantów mody: Saint-Laurent, Chanel, Dior, czy malarzy takich jak Monet, Cezanne i Delacroix, są znane na całym świecie.

  Francuzi słyną z otwartego i bezpośredniego podejścia w relacjach społecznych, nie ma dla nich tematów tabu (oprócz ich zarobków), co może nieco mierzić zdystansowanych Polaków przyzwyczajonych do small talk o pogodzie. Francuzi mają w zwyczaju całować na powitanie w oba policzki, a ilość bisou bisou jest zależna od danego regionu.

Zwiń
Wakacje do Francji

Wycieczka do Francji

 1. Żabie udka, ślimaki i ser – kuchnia francuska
 2. Czy Francuzi, powszechnie zwani żabojadami, naprawdę jedzą żabie udka? Przekonacie się o tym sami! Luksusowe wakacje we Francji nie mogą obyć się bez wizyty w dobrej restauracji, wszak już od wieków kuchnia ta uchodzi za najbardziej wykwintną na świecie. Pachnące czosnkiem ślimaki, setki – ba, tysiące gatunków najrozmaitszych serów, foie gras, to też potrawy nieodłącznie kojarzące się ze Francją. A chrupiące bagietki i słodkie croissanty, popijane kawą? Jeśli chcecie sprawdzić, jak wiele z naszych stereotypów na temat kuchni francuskiej zgodnych jest z rzeczywistością, ekskluzywna wycieczka do Francji będzie ku temu doskonałą okazją!

 3. Co zobaczyć w Paryżu
 4. Lista obiektów, które odwiedzić trzeba w Paryżu, wydaje się nie mieć końca! Równać się z nim może mało która europejska stolica. Jeśli w czasie Waszych ekskluzywnych wakacji we Francji nie planujecie spędzić tu co najmniej miesiąca, podpowiadamy, które z paryskich atrakcji stanowią absolutne minimum do zobaczenia.

  Oczywiście na pierwszym miejscu wymienić trzeba Wieżę Eiffla – to niekwestionowany symbol Paryża, a zarazem doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się imponująca panorama miasta. Pierwsze miejsce ex aequo zajmuje też Luwr, jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie, które może jednak przytłoczyć rozmiarem i liczbą zabytków. Jeśli chcecie poczuć klimat paryskiej sztuki, a nie spędzić na tym całego dnia, odwiedźcie raczej muzeum poświęcone impresjonistom: d'Orsay.

  Ogromne wrażenie, mimo uszczerbku poniesionego podczas niedawnego pożaru, robi też słynna katedra Notre Dame, monumentalny Łuk Triumfalny oraz najbardziej reprezentacyjna aleja Francji – Pola Elizejskie. Spędzając część Waszej luksusowej wycieczki do Francji na peregrynacjach po Paryżu, wybierzcie się też do położonej w dzielnicy Montmarre bazyliki Sacre-Coeur, choćby dla roztaczającego się spod niej widoku, i na cmentarz Pere-Lachaise, dokąd już od dekad pielgrzymują nieprzerwanie miłośnicy talentu Jima Morissona.

  To oczywiście nie koniec długiej listy paryskich atrakcji: na dobrą sprawę na Paryż można by przeznaczyć cały czas Waszych luksusowych wakacji we Francji!

 5. Największe atrakcje Francji
 6. Upajający Paryż, wspaniałe zamki nad Loarą, słynne na całym świecie winnice, pełne szyku Lazurowe Wybrzeże, pachnąca lawendą Prowansja, winnice w Alzacji, romantyczna i nieco dzika Bretania, pachnąca tymiankiem Korsyka – luksusowa wycieczka po Francji mogłyby prowadzić przez niezliczoną ilość miejsc! Kraj jest tak duży i zróżnicowany, zarówno geograficznie, jak i historycznie, że podróżnik znajdzie tu i pełne zabytków ze wszystkich epok miasta, i wspaniałe, piaszczyste plaże, i ukryte na idyllicznej prowincji dworki i rezydencje, i rewelacyjne stoki narciarskie. Jednym słowem – ekskluzywne wakacje we Francji to zarówno zwiedzanie, jak i wypoczynek na Lazurowym Wybrzeżu i filmowe emocje w Cannes!

 7. Ekskluzywne hotele we Francji
 8. Hotele francuskie... Czy istnieje inna nacja, która w równym stopniu rozwinęła klasyczny, niedbały, a zarazem wyrafinowany szyk? Niezależnie od tego, w którym luksusowym hotelu we Francji przyjdzie się Wam zatrzymać – czy będzie to ulubiona rezydencja elit artystycznych i politycznych La Reserve de Beaulieu na Cap Ferrat, czy zaskakująco kolonialny La Tartane Saint Amour w Saint Tropez, kapryśnie rokokowa Villa Marie Saint-Tropez, czy wreszcie przywodzący na myśl galerię sztuki eklektyczny Hôtel Le Walt w Paryżu – wszędzie zaskoczy Was dbałość o szczegóły i lekkość stylu. To jedyne w swoim rodzaju sprawia, że ekskluzywne francuskie hotele są tak unikatowe, a wakacje we Francji – luksusowe.

 9. Francja – miejsca warte zobaczenia
 10. Aby spędzić luksusowe wakacje we Francji, wcale nie trzeba się starać! Wystarczy przejść się paryskim bulwarem, wysączyć kieliszek wina przy kontuarze, zawiązać apaszkę w tej jedyny, niepowtarzalny sposób, i już wycieczka do Francji robi się ekskluzywna. A potem? Plaża w Saint Tropez, czerwony dywan i elegancki jacht w Cannes, szybka przejażdżka kabrioletem nadmorską promenadą – oto luksusowe wczasy we Francji w pigułce!

Zwiń

Francja – inspiracje podróży

Paryż – szyk, styl, romantyzm i rozmach

Wybierz się do jednego z najbardziej legendarnych, romantycznych i luksusowych miast nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Zajrzyj do największego muzeum na Ziemi – Luwru, by zobaczyć tajemniczy i nieodgadniony uśmiech Mony Lizy i pełną wdzięku Wenus z Milo, wjedź na szczyt najbardziej rozpoznawalnego symbolu Paryża – wieży Eiffla, pospaceruj po Polach Elizejskich, popłyń w rejs Sekwaną i zobacz Paryż także z innej perspektywy, wybierz się na zakupy – Paryż to w końcu światowa stolica mody! Spróbuj francuskiej kuchni w stolicy państwa słynącego z przepysznego jedzenia – może w czasie luksusowej wycieczki do Francji skusisz się na wizytę w restauracji odznaczonej gwiazdką Michelina? Odwiedź też Montmartre – dzielnicę artystów, na szczycie której wznosi się majestatyczna i dostojna bazylika Sacre Coeur, nie zapomnij też o innym kościele – legendarnej gotyckiej katedrze Notre Dame na wyspie Ile de La Cite.

Wino, sery i żabie udka

Podczas luksusowych wakacji we Francji rozkoszuj się tamtejszym jedzeniem! Jest w czym wybierać: Francuzi produkują co najmniej kilkaset rodzajów sera, choć niektórzy twierdzą, że ta liczba sięga nawet 1600. Spróbuj chociaż kilku rodzajów! Można je dzielić ze względu na rodzaj mleka, z którego są wytwarzane – na krowie, kozie i owcze, stopień twardości i kolor – twarde (cantal, comte, emmental, mimolette), miękkie (camembert, brie, epoisses, gapeiron,  munster) i błękitne (Bleu d’Auvergne, Bleu de Bresse, Bleu des Causse), a także pod kątem sposobu wytwarzania: na farmach lub fabrycznie. Przekonaj się, jak wybornie smakuje ser popity winem, którego produkuje się we Francji około… 8 miliardów butelek rocznie, a historia jego produkcji sięga jeszcze starożytności. Skosztuj też koniecznie potrawy, z którą zwykle kojarzona jest francuska kuchnia, czyli żabich udek –poszukaj ich w menu ekskluzywnych restauracji pod nazwą „des cuisses de grenouille” – często porównywanych w smaku do kurczaka.

Prowansja pachnąca lawendą

Wyjedź na luksusowe wakacje do Francji i poczuj zapach świeżej lawendy i ziół prowansalskich! Wybierz się na wycieczkę po tutejszych winnicach i gajach oliwnych, by spróbować potem luksusowej oliwy, słynnej tapenady i wina – tutejszym przysmakiem jest Provencale Rosé. Zobacz liczne pamiątki po władających tym regionem starożytnych Rzymianach, m.in. amfiteatr w Arles i Orange, termy Konstantyna w Arles, starożytne miasto Glanum, odwiedź drugie pod względem wielkości miasto Francji, czyli Marsylię, z jej imponującym portem i położoną na wzgórzu, sięgającą historią jeszcze XIII wieku bazyliką Notre Dame de la Garde. Przekonaj się w Arles, jak wyglądają krajobrazy, które malował Van Gogh, i odwiedź galerię z jego dziełami. Zobacz Awinion z Pałacem Papieskim, w którym rezydowali skłóceni z Watykanem antypapieże, wejdź na XII-wieczny most łączący brzegi Rodanu, a w  muzeum Angladon zobacz obrazy Cézanne’a, Maneta, Modiglianiego czy Degasa.

Saint Tropez – dom gwiazd

Wybierz się do luksusowego Saint Tropez – miasteczka na słynnym francuskim Lazurowym Wybrzeżu, nad Morzem Śródziemnym, by poczuć się jak jeden z wielu malarzy, aktorów, piosenkarzy czy innych znanych osobistości, którzy spędzali (i nadal spędzają!) tu wakacje i kupują ekskluzywne wille. Odkryj pełną uroku miejscowość, w którym nakręcono film z Brigitte Bardot, który wszedł do klasyki kina („I Bóg stworzył kobietę”), a kilka lat później – ze słynnym francuskim komikiem, Louis de Funes („Żandarm z Saint Tropez”). Być może spotkasz jedną z odpoczywających tu gwiazd, do których należą takie sławy jak Kate Moss, Rihanna, Beyonce z Jayem Z, Lady Gaga czy Leonardo di Caprio? Odpocznij na piaszczystych plażach, zajrzyj do legendarnego klubu plażowego Club 55 i Musée de l’Annonciade, gdzie znajdują się prace Henriego Mattisse’a, a nawet Pabla Picassa. Spróbuj także miejscowego przysmaku, tarty Tropezienne – ciasta drożdżowego wypełnionego kremem, którą na podstawie rodzinnego przepisu swej babci Polki przygotowywał jako pierwszy Alexander Micke!

Korsyka – nie tylko Napoleon

Jeśli uważasz, że miejsce, w którym połączysz górskie wędrówki z beztroskim plażowaniem na jasnym piasku to idealna wakacyjna opcja, lub po prostu lubisz odpocząć na plaży, z której można podziwiać kojące widoki wzniesień, Korsyka jest miejscem właśnie dla Ciebie! Aż dwie trzecie powierzchni wyspy to góry, a znajdujący się tutaj szlak GR 20 to największe w Europie wyzwanie dla piechurów. Jeśli nie masz dwóch tygodni, by go pokonać, z pewnością bez trudu znajdziesz inny, dopasowany do posiadanego czasu i kondycji, w dodatku wśród wyjątkowej przyrody – aż 40% Korsyki pokrywa park narodowy. Czas na swoich luksusowych wakacjach na Korsyce możesz spędzić też na tutejszych piaszczystych plażach, których naliczono ponad 200! Przekonaj się na własnej skórze o wyjątkowej kulturze Korsyki, ojczyzny Napoleona, będącej mieszanką wpływów włoskich i francuskich: wykształcił się tu nawet rodzimy język korsykański. Spróbuj też koniecznie lokalnego przysmaku – fig i kasztanów. Tych drugich dodaje się tu nawet do piwa!

Kiedy jechać do Francji?

POGODA WE FRANCJI

Francja jest jednym z największych europejskich krajów i z uwagi na swoją wielkość oraz ukształtowanie terenu jej klimat jest silnie zróżnicowany. Znajdują się tutaj zarówno tereny wysokogórskie, alpejskie, na których pokrywa śnieżna zalega przez cały rok tworząc idealne warunki do uprawiania sportów zimowych, jak i śródziemnomorskie regiony południa charakteryzujące się łagodnymi zimami i upalnymi latami z temperaturą przekraczającą 30°C. Najwięcej opadów na południu występuje w okresie zimowym, podczas którego temperatura rzadko spada poniżej dwucyfrowych wartości. W okresie letnim można spotkać się z niewielką ich ilością pojawiającą się najczęściej wraz z gwałtownymi, przejściowymi burzami. Północ kraju, ze stolicą – Paryżem – charakteryzuje się klimatem umiarkowanym, na który silnie oddziałuje ocean, sumy opadów są tu wyższe niż w pozostałych częściach państwa, a zimy łagodne.

Najlepszą porą na zwiedzanie oraz plażowanie na południowych plażach Lazurowego Wybrzeża to okres od połowy wiosny do połowy jesieni (kwiecień – październik). Francuskie miasta najlepiej odwiedzać wiosną oraz jesienią, kiedy temperatury są znacznie łagodniejsze, a kolory wiosny oraz jesieni ozdabiają miejskie pejzaże. Znane na cały świat lawendowe pola Prowansji kwitną od połowy czerwca do połowy sierpnia.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII