Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Nepal
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Nepalu

Przygoda w Himalajach

Od 14200 zł / os. 15 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Nepal — Kathmandu, Pokhara, Annapurna, Centralny Nepal, Park Narodowy Chitwan

Podróż do Nepalu to dla miłośników gór, fanów przygody i amatorów krwi mocniej krążącej w żyłach wyprawa życia. Obok siebie wznoszą się tu ośmiotysięczniki i starożytne świątynie, unikatowa drewniana architektura sąsiaduje z rozległymi dżunglami i sawannami, a gościnność Nepalczyków otwiera przybyszów na miejscowe zwyczaje, wierzenia i kulturę. Zobaczycie małe górskie wioski, wyjątkowe krajobrazy, soczyście zieloną roślinność, białe grzywy fal na rwącej rzece, sędziwe szczyty onieśmielających Himalajów i przesiąknięte dymem kadzideł świątynie.

 • Przeżyj niezwykłą przygodę w najwyższych górach świata - Himalajach
 • Odwiedź wioski, w których życie toczy się zgodnie z odwiecznym rytmem
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +5:45

 3. Stolica

 4. Kathmandu

 5. Populacja

 6. 30 485 798

 7. Powierzchnia

 8. 140 800 km2

 9. Język

 10. Językiem urzędowym jest nepali, którym posługują się Gurkhowie (50%). Można usłyszeć tu też różne dialekty hindi (25%) oraz języki tybeto-birmańskie.

 11. Waluta

 12. Walutą, która obowiązuje w Nepalu, jest rupia nepalska NPR (rupia nepalska = 100 paisa). W obiegu są banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 500, 1000 rupii (rozmienienie banknotów o wyższych nominałach może stanowić problem), natomiast monety mają nominały 1, 2, 5 rupii; 5, 10, 25, 50 paisów. Walutę można wymieniać w oficjalnych punktach. Mając dowód wymiany – kwit tzw. Foreign Exchange Encashment Recept, na którym wypisane jest nazwisko osoby, która wymiany dokonała – można zwrócić rupie nepalskie i odzyskać walutę.

  1 USD – 113 NPR
  1 EUR – 130 NPR
  1 PLN – 30 NPR

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele Polski objęci są obowiązkiem posiadania wizy do Nepalu. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Nepalu (w Berlinie lub w Delhi) jak również na lotnisku w Kathmandu oraz w punktach granicznych. Koszt wizy turystycznej zależy od czasu pobytu w Nepalu. Wiza 15-dniowa kosztuje 25 USD, 30-dniowa – 40 USD i 90-dniowa 100 USD. Aby uzyskać wizę należy złożyć wniosek, posiadać ważny paszport i mieć jedno zdjęcie. Od turystów poruszających się po drogach samochodami wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, a także specjalna opłata za każdy dzień pobytu.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed podróżą do Nepalu nie ma obowiązku wykonania szczepień ochronnych. Do szczepień zalecanych należą: żółtaczka typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepienia), dur brzuszny (ok. 230 zł), wścieklizna (ok. 170 zł każda dawka szczepienia) oraz błonicy i tężcowi (ok. 90 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. W droższych restauracjach wypada zostawiać standardowy napiwek, nie większy niż 10% rachunku, w tańszych lokalach gastronomicznych stosowny jest mniejszy napiwek. Nie ma natomiast zwyczaju zostawiania napiwków taksówkarzom.

 7. Ceny jedzenia

 8. Przykładowe ceny za towary i usługi w rupiach nepalskich:

  dal-bhat (danie z ryżu) – 200 NRP
  pierożki momo – 70 NRP
  czarna herbata – 10 NRP
  herbata z imbirem i miodem – 30 NRP
  Coca-Cola 0,33l – 70 NRP
  piwo nepalskie Everest – 150 NRP
  woda mineralna 1 l – 10-20 NPR

 9. Ciekawostki
  • Aż 80% powierzchni kraju znajduje się na wysokości ponad 6 000 m n.p.m.;
  • W Nepalu znajdziemy najwyższy szczyt świata – Mount Everest (8850 m n.p.m.), który miejscowi nazywają Sagarmatha (Czoło Nieba). Po trzęsieniu ziemi w 2015 roku jego wysokość zmniejszyła się o 2,5 cm
  • Ze względu na warunki geograficzne Nepal jest jednym z najsłabiej zurbanizowanych państw na świecie. Mimo tak nieprzychylnych człowiekowi warunków naturalnych Nepal ma stosunkowo dużą liczbę mieszkańców, która wynosi ponad 28 mln. Nepalczycy stanowią 58,4% społeczeństwa, Biharczycy 18,7%, Tharowie 3,6%, Tamangowie 3%, Newarowie 3 %, pozostali 14 % (m.in. Szerpowie i Gurunkowie)
  • Flaga tego kraju, jako jedyna na świecie, nie jest czworokątem
  • Zaledwie 18% społeczeństwa (nieco ponad 5 700 000 osób) ma dostęp do Internetu, lecz mają oni ponad 5 430 000 kont na Facebooku
  • W Nepalu nie obowiązuje nasz kalendarz, np. Nowy Rok jest obchodzony w połowie kwietnia, a czas jest odmierzany według cyklu Księżyca (tak też wyznaczane są święta, stąd brak ich konkretnych dat)
  • To świetne miejsce na zakupy: możecie zaopatrzyć się w wiele pięknych upominków i pamiątek w korzystnej cenie, zwłaszcza jeśli potraficie się targować. Pamiętajcie jednak, że niektóre towary czy usługi nie podlegają negocjacjom, np. żywność, nocleg, bilety wstępu. Warto próbować swych umiejętności na targowiskach pod gołym niebem, ponieważ sklepy trzymają się ustalonych cen. Najpopularniejsze są: ludowe, haftowane stroje, tybetańskie dywany, ceramika, maski, lalki, biżuteria, wyroby z metalu, posążki z drewna, tradycyjne noże Kukhuri, obrazy Thangka.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Z powodu swojego położenia oraz wielowiekowych wpływów, kuchnia nepalska jest bardzo zbliżona do kuchni indyjskiej, jednak nie jest tak urozmaicona. Potrawy przyrządzane są z dużą ilością pikantnych przypraw i dość tłuste. Narodową potrawą Nepalu jest dhal bhat tarkami – zupa z soczewicy z ryżem, podawana z duszonymi warzywami. Mieszkańcy jedzą ją codziennie, do każdego posiłku. Jeśli wybierzecie się na trekking, także i wy nie unikniecie bliższego zapoznania się z tą potrawą – jest to najprostsze danie do przygotowania w trudnych warunkach, nie wymagające zbyt wielu składników. Dużą popularnością cieszy się też momo – rodzaj przypominających pierogi klusek, z mięsem lub wegetariańskich. Należy pamiętać, że ze względów religijnych spożywanie wołowiny jest zakazane.

  Koniecznie spróbujcie lassi, rozrzedzonego kwaśnego mleka w różnych smakach, i chiya – słodzonej herbaty podawanej z mlekiem i przyprawami. Nepalczycy pijają też jasne piwa i fermentowany z jęczmienia zang, bardzo popularne jest również procentowe tongba – napój z zalanych wrzątkiem sfermentowanych nasion prosa, podawany w dużym, drewnianym kuflu. Oczywiście koniecznie trzeba też spróbować sera żółtego zrobionego z mleka samicy jaka, a także wyśmienitych wypieków – Nepalczycy celują m.in. w szarlotkach, sernikach i pasztecikach.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Nepalu, w Kotlinie Kathmandu i Taraj, pochodzą z okresu 800 p.n.e. – 1200 n.e. Najdawniejsi mieszkańcy Nepalu należeli do plemion indyjskich i tybetańskich, które w III wieku p.n.e. podbite zostały przez panującą w Indiach dynastię Maurów. Po jej upadku Nepal dostał się pod wpływy państw sąsiednich, w tym Tybetu. Gdy w II wieku kraj najechany został przez Indie, panujący tu do tej pory buddyzm stracił na znaczeniu – zastąpił go hinduizm, a Hindusi wprowadzili system kastowy, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Dopiero w XIII wieku władzę zdobyła dynastia rdzennie nepalska – Mallów. W tym okresie królestwo cieszyło się jednością polityczną i spokojem, wskutek czego nastąpił rozkwit państwa. W XV wieku doszło do rozpadu państwa na cztery mniejsze: Patan, Bhadgaun, Kathmandu, Banepa, tym niemniej był to czas szczególnego rozwoju sztuki, a zwłaszcza budownictwa buddyjskich stup, powstawały liczne pagody, hinduistyczne świątynie i pałace.

  Podzielony kraj połączył w 1768 roku władca Gurkhów, Prithwinarajan Śah, który podbił Kathmandu, Patan i Bhaktapur. Jednak już niebawem królestwo znalazło się pod silnymi wpływami Imperium Brytyjskiego, prowadzącego na tym terenie walkę o wpływy z Rosją. Brytyjczycy zaanektowali część kraju, co spowodowało rebelię, w wyniku której władzę zdobył premier. Królowie odzyskali władzę dopiero w połowie XX wieku, zaś w 1923 roku Królestwo Nepalu uzyskało suwerenność i stało się niepodległym państwem, choć wciąż pozostającym bardzo mocno pod wpływami brytyjskimi. W 1962 roku uchwalono nową konstytucję. W 1996 r. wybuchła, trwająca do dziś, rebelia maoistyczna. Partyzanci domagają się zniesienia monarchii i wprowadzenia systemu komunistycznego. W 1996 roku wybuchła w Nepalu wojna domowa między rządem a maoistami, połączona z masakrą, do której doszło w 2001 roku w pałacu królewskim. Zginął wówczas ówczesny król Birendra wraz z większością członków swojej najbliższej rodziny. Koronę odziedziczył wówczas król Gyanendra Bir Bikram Shah Dev, który w 2005 roku wprowadził w Nepalu stan wyjątkowy. Po wielu uzgodnieniach i porozumieniu z maoistami ostatecznie w 2008 roku Zgromadzenie Narodowe oficjalnie zniosło monarchię i proklamowało federalną republikę demokratyczną. Po głosowaniu w parlamencie królowi i jego rodzinie nakazano opuszczenie pałacu królewskiego w ciągu 15 dni. Konstytucja Nepalu została ostatecznie przyjęta w 2015 roku.

 3. Geografia

 4. Nepal położony jest w Azji Południowej, w samym sercu Himalajów. Od północy graniczy z Chinami, a od południa, wschodu i zachodu z Indiami. Kraj jest niezwykle zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Co ciekawe, różnica wysokości pomiędzy najniższym a najwyższym punktem w Nepalu wynosi aż 8780 metrów! Te kontrasty powodują, że wyróżnia się tu aż pięć pięter klimatycznych, w których panuje odmienny klimat: zwrotnikowy-monsunowy (do 1200 m n.p.m.), piętro z klimatem umiarkowanym odmiany monsunowej (od 1200 do 2100 m n.p.m.), klimat umiarkowany chłodny (od 2100 do 3300 m n.p.m.), alpejski (od 3300 do 5000 m n.p.m.) i klimat wysokogórski – tundrowy (powyżej 5000 m n.p.m.). Takie zróżnicowanie klimatu znajduje odzwierciedlenie w szacie roślinnej Nepalu, gdzie wyróżnia się kilka pięter roślinnych, co wpływa na bardzo duże urozmaicenie krajobrazu. Wieczne śniegi i lodowce stanowią aż 15% powierzchni kraju! Południowa część Nepalu porośnięta jest tropikalnym lasem, przy granicy z Indiami rozciąga się część ogromnej Niziny Hindustańskiej – Taraj. Na północy rozciąga się pasmo Himalajów z najwyższym szczytem świata Mont Everest (Czomolungma) – 8850 m n.p.m. oraz siedem innych szczytów powyżej 8000 m. W środkowej części Nepalu położone są Himalaje Małe o wysokości szczytów 2400–4300 m n.p.m., równie chętnie odwiedzane przez turystów.

 5. Kultura i religia

 6. Wertując przewodniki po Nepalu, oglądając plakaty czy tabliczki w górach, na pewno zobaczycie hasło: „Nepal jest, by zmieniać Ciebie, a nie po to, byś Ty go zmieniał”. To przesiąknięty duchowością, tajemniczy kraj położony pomiędzy „chińskim smokiem” a „indyjskim słoniem”. Nie bez kozery za jego odkrywców dla szerszego świata uważa się poszukujących oświecenia hippisów, którzy przybywali tu licznie podczas barwnej dekady lat 60. i 70. Aby zrozumieć nepalską kulturę trzeba mieć świadomość, jak bardzo mocno powiązana jest ona z religią. Najdobitniejszym tego przykładem jest tutejsza architektura – większość unikatowych zabytków to budowle poświęcone boginiom i bogom. Szczególnie wiele z nich podziwiać można w Dolinie Kathmandu. Zobaczycie tu piękne, buddyjskie stupy (zwane też pagodami lub czortenami; „starożytne, monumentalne relikwiarze, kiedyś budowane dla królów i bohaterów, przetransformowane w głęboką ekspresję wiedzy. Właściwie zinterpretowana zarówno przez rozum jak i przez intuicję, Stupa odzwierciedla harmonię i perfekcję uniwersalnych zasad i zaprasza ludzką świadomość do rozwinięcia jej pełnych możliwości” – ten cytat z Lamy Anagariki Gowindy najlepiej wyjaśnia, czym są stupy i dlaczego się je buduje), świątynie hinduistyczne czy też liczne monastyry. Nie ustępują im wspaniale zdobione pałace w Kathmandu, Bhadgaun czy Patanie.

  Ludność nepalska w ok. 90% wyznaje hinduizm, ok. 7% buddyzm, ok. 3% to muzułmanie. Religia odgrywa bardzo ważną rolę w życiu całego społeczeństwa, a święta religijne, festiwale, są niezwykłymi i bardzo barwnymi wydarzeniami. Podstawą organizacji społecznej większości ludów jest patriarchalna rodzina. Co więcej, grupy kastowe jako jednostkę społeczną zniesiono tu dopiero w 1963 roku.

Zwiń
Wakacje do Nepalu

Wycieczka do Nepalu

 1. Zapolujcie z aparatem na tygrysa
 2. Wykorzystajcie Waszą podróż do Nepalu, żeby odwiedzić Park Narodowy Bardia, jeden z największych i najważniejszych parków narodowych w kraju. Park, położony w zachodniej części Nepalu, w regionie Terai, został założony w 1976 roku jako Królewski Rezerwat Przyrodniczy Karnali, natomiast status parku narodowego otrzymał w 1988 roku. Dziś jest domem dla niezliczonych gatunków zwierząt i roślin, tworząc jedno z najważniejszych miejsc w Nepalu do obserwacji dzikiej fauny i flory. W parku żyją m.in. tygrysy bengalskie, lamparty, nosorożce indyjskie, słonie indyjskie, krokodyle, jelenie sambar, bawoły, dzikie psy i wiele gatunków ptaków. To jedno z ostatnich miejsc, gdzie można spotkać tygrysy bengalskie! Wprawdzie nie gwarantujemy, że je zobaczycie, ale już samo wypatrywanie tych nieuchwytnych stworzeń może być doskonałą przygodą. Bardia przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą doświadczyć dzikiej przyrody Nepalu, co można robić poprzez takie popularne aktywności, jak safari, trekkingi, obserwacje ptaków i wizyty w miejscowych wioskach Tharu, które są częścią dziedzictwa kulturowego regionu Terai.

 3. Zobaczcie wschód słońca w Himalajach
 4. Wschód słońca w Himalajach to niezapomniane widowisko i warto choć raz w czasie Waszej wycieczki po Nepalu wstać przed świtem, aby go doświadczyć. W miarę jak słońce zbliża się do horyzontu, pierwsze promienie światła malują horyzont odcieniami czerwieni i różu. Góry, początkowo ukryte w mroku nocy, zaczynają pojawiać się jako majestatyczne kontury w blasku wschodzącego słońca. Jednym z najbardziej ikonicznych miejsc do obserwowania wschodu słońca w Himalajach w Nepalu jest Poon Hill w regionie Annapurny. Po wspinaczce na szczyt Poon Hill o świcie, można podziwiać spektakularny widok wschodu słońca nad Annapurną i Dhaulagiri. Inne popularne miejsca to Gokyo Ri w regionie Gokyo i Kalapatthar w okolicach bazy pod Everestem. Każde z tych miejsc oferuje unikalne widoki i doświadczenia. Spokój, cisza, cudowne krajobrazy i wschodzące słońce nad górami tworzą atmosferę spokoju, refleksji i podziwu dla potęgi natury, której długo nie zapomnicie.

 5. Bhaktapur, klejnot historycznego i kulturowego dziedzictwa Nepalu
 6. Zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy, a jakby zupełnie inny świat: Bhaktapur to urokliwe miasto położone w dolinie Kathmandu, w którym czas się zatrzymał. Jest to jedno z trzech głównych miast Doliny Kathmandu, obok Kathmandu i Patanu, które razem stanowią serce nepalskiego dziedzictwa kulturowego. Bhaktapur jest nie tylko malowniczym miastem, ale także skarbem historii, architektury i tradycji, mając długą i bogatą historię – według legendy został założony w IX wieku, ale naprawdę zyskał na znaczeniu w okresie Malla w XIII wieku, kiedy to stał się ważnym ośrodkiem sztuki, kultury i handlu. W czasach dynastii Malla Bhaktapur był stolicą, a jego potęga wzrosła. W XIX wieku Nepal został podbity przez Imperium Brytyjskie, co doprowadziło do upadku władzy lokalnych dynastii Malla, ale Bhaktapur pozostał ważnym centrum kultury i dziedzictwa. W 1979 roku miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Bhaktapur słynie z dobrze zachowanej architektury epoki Malla. Miasto jest pełne pięknych starych budynków, pałaców, świątyń i dziedzińców, które odzwierciedlają unikalny styl tej epoki. Jednym z najważniejszych zabytków jest Pałac o Pięćdziesięciu Pięciu Oknach, zbudowany w połowie XVIII wieku, doskonały przykład nepalskiej architektury i sztuki. Innym znanym miejscem jest Nyatapola Temple, pięciopiętrowa świątynia zbudowana w 1702 roku. Ta monumentalna budowla jest najwyższą świątynią w Nepalu i jest poświęcona bogini Siddhi Laxmi. Jej pięć kondygnacji symbolizuje pięć żywiołów: ziemię, wodę, ogień, wiatr i eter.

  Bhaktapur jest również znanym ośrodkiem sztuki i rzemiosła. Mieszkańcy miasta są utalentowanymi rzemieślnikami, którzy produkują wyjątkowe wyroby ze złota, srebra, ceramiki i drewna. Spacerując po ulicach miasta możecie obserwować rzemieślników pracujących nad swoimi wyrobami i być może nawet zakupić niepowtarzalne pamiątki!

 7. Hotele w Nepalu
 8. Podczas podróży po Nepalu możecie zatrzymać się w bardzo zróżnicowanych miejscach, od prostych schronisk w górach po luksusowe hotele w miastach. W miastach takich jak Kathmandu, Pokhara i Bhaktapur można znaleźć wygodne i komfortowe hotele o międzynarodowym standardzie, jak na przykład urządzony w pałacowym stylu pięciogwiazdkowy The Dwarika's czy popularny wśród gwiazd i himalaistów Kathmandu Guest House. Jednocześnie, w obszarach górskich, szczególnie na trasach trekkingowych, dostępne są prostsze schroniska i pensjonaty, gdzie można zyskać autentyczne doświadczenie nepalskiej gościnności. Te proste schroniska, zwane „teahouse”, oferują podstawowe udogodnienia, takie jak miejsca do spania, ciepłe posiłki i herbatę. Podczas trekkingu można spotkać wiele takich schronisk, które stanowią ważną część wycieczki po Nepalu. W Nepalu istnieje również wiele mniejszych hoteli i pensjonatów, które pozwalają podróżnym na lepsze poznanie nepalskiej kultury. To na przykład Temple Tree Resort w Pokharze czy piękny, klimatyczny lodge położony tuż obok Chitwan, pięciogwiazdkowy Barahi Jungle Lodge. Te miejsca często są prowadzone przez lokalnych mieszkańców i oferują gościom szansę na uczestnictwo w tradycyjnych ceremoniach i festiwalach.

 9. Nepal – miejsca warte zobaczenia
 10. Nepal to miejsce, gdzie przyroda spotyka się z kulturą, a wspaniałe krajobrazy górskie łączą się z unikalnym dziedzictwem historycznym. W ciągu ostatnich lat Nepal stał się popularnym celem turystycznym, przyciągając podróżnych z całego świata, którzy przybywają tu wabieni pięknem i majestatem gór, unikatową kulturą i architekturą świątyń. W Nepalu nie tylko można przeżyć niezapomniane przygody, takie jak rafting na rwących rzekach, wspinaczkę na górskie szczyty, paralotniarstwo i wiele innych, to także miejsce, gdzie można doświadczyć spokoju i medytacji w buddyjskich klasztorach. Co więc wybrać z bogatej palety atrakcji oferowanej przez ten kraj, aby Wasza podróż do Nepalu była prawdziwą przygodą życia?

  Na pewno: góry! Nepal to jedno z niewielu miejsc na ziemi, gdzie można doświadczyć wspaniałości górskich szczytów Himalajów. To kraj, w którym znajduje się osiem z czternastu ośmiotysięczników, w tym najwyższy szczyt świata, Mount Everest. Wspinaczki w Himalajach to marzenie dla wielu alpinistów, ale nawet jeśli nie jesteście doświadczonymi wspinaczami, Nepal oferuje wiele innych możliwości, aby cieszyć się górskimi krajobrazami, trekkingiem i pieszymi wędrówkami. Popularne szlaki trekkingowe to Everest Base Camp, Annapurna Circuit i Langtang Valley Trek.

  Dobrym wstępem do wycieczki do Nepalu jest zwiedzenie Kathmandu, stolicy, miejsca, gdzie historia i kultura spotykają się na każdym kroku. W Kathmandu znajdują się liczne świątynie, klasztory i dziedzictwo kulturowe wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynne miejsca to Kumari Ghar, gdzie można zobaczyć żywą boginię Kumari (tak, tak, to dziewczynka z klanu Shakya, która jeszcze nie zaczęła dojrzewać, otaczana boską czcią), oraz Durbar Square, który pełen jest pięknych świątyń i pałaców. Inne znaczące miejsca to Swayambhunath, zwany Stupą Małpy, oraz Pashupatinath, jeden z najważniejszych hinduskich świątyń na świecie. Nieopodal stolicy położony jest Bhaktapur, kolejne miasto Doliny Kathmandu, które jest znane z zachowanej architektury epoki Malla. Pałac o Pięćdziesięciu Pięciu Oknach, Nyatapola Temple i pięknie utrzymane dziedzińce przyciągają wielu turystów, którzy pragną poznać nepalskie dziedzictwo kulturowe. U podnóża Annapurny położona jest Pokhara, znana z pięknego, odbijającego ośnieżone szczyty Jeziora Phewa, górskich krajobrazów i możliwości wspinaczki – to miejsce, gdzie wielu podróżników zaczyna swą przygodę z himalajskim trekkingiem lub też odpoczywa tu po wyczerpującej wędrówce po górach. Z kolei położony na południu Nepalu Park Narodowy Chitwan jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym nosorożców indyjskich, tygrysów bengalskich, słoni indyjskich i krokodyli. To doskonałe miejsce do safari po dżungli i obserwacji ptaków.

Zwiń

Nepal – inspiracje podróżnicze

Atrakcje Kathmandu – Durbar Square i Świątynia Małp

Wakacje w Nepalu byłyby niepełne bez wizyty na głównym placu Katmandu i w słynnej Swayambunath, zwanej również Świątynią Małp. Czy wiesz, że słowo durbar pochodzi z języka perskiego i oznacza „dwór szacha”? W Nepalu słowem tym określa się też główny plac, przy którym mieści się pałac króla. Ten w Katmandu, Hanuman Dhoka Durbar, wziął swą nazwę od wzniesionej w 1672 roku statui Hanumana, boga-małpy, strzegącego pałacowych wrót. Zanurz się w fascynującym, barwnym tłumie Nepalczyków i odkryj zakamarki Placu Królewskiego, zachwyć się sylwetkami strzelistych pagód, majestatycznych posągów, misternie zdobionych świątyń. Gdy zobaczysz wszystko, co miejsce to na do zaoferowania, przespaceruj się do położonej na wzgórzu Świątyni Małp – kierunek do będącej sercem świątynnego kompleksu wielkiej stupy wskaże Ci wartki potok pielgrzymów. Wokół harcują stada małp, handlarze pamiątek nawołują ze wszech stron, wirują modlitewne młynki, a buddyjskie flagi łopocą na wietrze. Dołącz do procesji tybetańskich pielgrzymów i okrąż stupę, nucąc wraz z nimi mantrę om mani padme hum!

Malownicze jezioro Phewa

Mało kto o tym wie, ale Nepal jest doskonałym miejscem do spływów kajakowych i przejażdżek łodzią. Jednym z piękniejszych terenów, w którym rozkoszować się można wiosłowaniem po spokojnej wodzie w zapierającym dech w piersi otoczeniu, jest jezioro Phewa, położone tuż obok Pokhary. Wyrusz z przystani na Lakeside kolorową, drewnianą łódką i zobacz urzekającą, kamienną świątynię Tal Barahi oraz wypatruj majaczących ponad granicą mgieł himalajskich szczytów! To drugie pod względem wielkości jezioro Nepalu słynie z malowniczego położenia oraz odbijającego się w jego tafli masywu Annapurny. Sposobów przemierzenia jeziora jest wiele: możesz wybierać między łódkami wiosłowymi i żaglówkami, ale szczególnie ekscytująca jest podróż tradycyjną, staroświecką łódeczką napędzaną… pedałami! A może wskoczysz na siodełko i okrążysz jezioro rowerem, a potem orzeźwisz się w chłodnych wodach Phewa? W trakcie wycieczki do Nepalu z pewnością nie będziecie się nudzić!

Medytuj, uprawiaj jogę i pij chiya!

Wakacje w Nepalu to wspaniała okazja, by choć na chwilę zapomnieć o pośpiechu i chaosie współczesnego świata. Tu możesz otworzyć się na poznanie siebie – zamknąć oczy i zatopić się w medytacji, pozwalając, by myśli swobodnie przepływały przez głowę. Potraktuj pobyt w Nepalu jak szansę na wycieszenie się pośród wspaniałych krajobrazów i dziewiczej natury, z dala od miejskiego zgiełku i pędu. Może weźmiesz udział w którym z licznie tu organizowanych kursów jogi? Powitanie słońca, wykonywane o świcie, pod gołym niebem, to doznanie prawdziwie mistyczne! A na rozgrzewkę po chłodnej nocy proponujemy filiżankę chiya, czyli nepalskiej herbaty, o mocnym aromacie i głębokim kolorze. W końcu „każda filiżanka jest wyimaginowaną podróżą”!

Trekking po Himalajach

Podróż przez Nepal nie może obyć się bez trekkingu! Choć Korona Himalajów to wyzwanie dla profesjonalistów, to najpopularniejsze trasy – typu Everest czy Annapurna Base Camp, szlak wokół Annapurny lub Manaslu – wcale nie są trudne. Jeśli nie brak Ci determinacji, a Twoja kondycja nie pozostawia niczego do życzenia, spakuj plecak i ruszaj w drogę. To od Ciebie zależy, ile dni spędzisz na wędrówce i jaki będzie stopień trudności Twojej trasy. Może zdecydujesz się na wizytę w regionie Mustang, przez lata niedostępnym dla turystów, którego część – jak sama nazwa wskazuje – przemierzyć można konno? Po drodze zmierzysz się z prawdziwymi wyzwaniami: temperaturą i wysokością, aklimatyzując się do rozrzedzonego powietrza. Jednak wszystkie niedogodności pójdą w niepamięć, gdy staniesz twarzą w twarz z niebosiężnymi ośmiotysięcznikami, a przed oczyma rozciągnie się fenomenalna panorama himalajskich szczytów. Jeśli więc nie jest Ci obce hasło „Hej, ku górom” – trekking w Himalajach będzie strzałem w dziesiątkę!

Safari po Parku Narodowym Chitwan

Lubisz bliskie spotkania z dzikimi zwierzętami i dreszczyk adrenaliny? Królewski Park Narodowy Chitwan spełni Twoje oczekiwania z nawiązką! Podczas podróży po Nepalu warto odwiedzić to zaskakujące miejsce, gdzie wprawdzie nie zobaczysz wysokich szczytów i ośnieżonych gór, lecz otoczy Cię wspaniała zieleń, będąca kryjówką dla najrozmaitszych mieszkańców parku, małych i dużych. Wsiądź na słonia i wyrusz na poszukiwania nosorożców, tygrysów bengalskich, lampartów, niedźwiedzi i bizonów. Gorąco? Może kąpiel na słoniu? Obfity prysznic tryskający z trąby przyjemnie Cię ochłodzi! Ekscytującym doznaniem będzie też safari łodzią, gdy niemal na wyciągnięcie ręki mijać będziesz ogromne krokodyle gangeskie. Na koniec czeka Cię prawdziwa uczta duchowa, czyli połączony ze zwiedzaniem wioski pokaz tradycyjnych tańców wykonywanych przez ludność etniczną Tharów – wedle legendy potomków rodziny samego Buddy!

Kiedy jechać do Nepalu?

POGODA W NEPALU

Do Nepalu jechać można przez cały rok, jednak klimat różni się w zależności od miejsca. Na północy lato jest chłodne, a zimy surowe, natomiast na południu lata są tropikalne, a zimy łagodne. Występują tu cztery pory roku: wiosna (marzec, kwiecień i maj), sezon monsunowy (czerwiec, lipiec i sierpień), jesień (wrzesień i październik) i zima (grudzień i luty). Bardzo dobrym czasem na wyjazd w góry jest jesień i wiosna: wprawdzie noce bywają zimne, lecz w dzień słońce przygrzewa, a powietrze jest przejrzyste. W sezonie zimowym większość przełęczy jest zamknięta dla turystów, a pogoda w górach jest mniej przyjazna – szczególnie w styczniu, lutym i marcu występują duże opady śniegu. Zima jest natomiast dobrym czasem na wizytę w Dolinie Katmandu, Pokharze czy nad jeziorem Phewa.

Wraz z przyjściem wiosny temperatura rośnie, lecz coraz częstsze staja się burze i – na większej wysokości – opady śniegu. To jednak dobry czas do zwiedzania niżej położonych rejonów, gdzie rozkwita bujna roślinność, zwłaszcza wielobarwne rododendrony. Nie polecamy trekkingu w porze monsunowej: popołudniami, wieczorami lub nocami pada i to jest deszcz bardzo intensywny, a pogoda jest nieprzewidywalna. Wprawdzie szata roślinna dolin zachwyca swym bogactwem, lecz równie obficie pleni się uciążliwe robactwo, pijawki i komary.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII