Informacje ogólne

Odkryj urok Cameron Highlands – malownicze krajobrazy i plantacje herbaty

Cameron Highlands to górzysty obszar kontynentalnej Malezji, który stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych tego kraju. Obszar słynie przede wszystkim z zielonych pól obsadzonych herbacianymi drzewkami. Krajobraz plantacji herbaty jest niezwykle malowniczy – wiecznie zielone krzaki herbaty pokrywają wzgórza niczym gęsty dywan. Poza herbatą na tych obszarach znajdują się również plantacje truskawek, a także innych warzyw i owoców. Wzgórza Camerona to jednak nie tylko pola uprawne – turyści chętnie odwiedzają to miejsce ze względu na niezwykłe trasy trekkingowe, które prowadzą w głąb dżungli. Szczęśliwcy przemierzający Wzgórza Camerona mają okazję zobaczyć tu kwiaty raflezji, które uważane są za największe kwiaty na świecie.

Wzgórza swoją nazwę zawdzięczają brytyjskiemu geologowi Williamowi Cameronowi. W czasach, gdy Malezja stanowiła brytyjską kolonię, w 1885 roku Cameronowi powierzono przygotowanie mapy obszaru przygranicznego pomiędzy stanami Pahang i Perak. Klimat tego regionu przypadł do gustu Brytyjczykom, którzy postanowili utworzyć tutaj ośrodek wypoczynkowy. William odkrył, że specyfika tego obszaru idealnie nadaje się do uprawy herbaty, a także warzyw i owoców charakterystycznych dla Europy. Dzięki tym odkryciom plantatorzy z okolic Cameron Highlands są obecnie największymi producentami herbaty w całej Malezji.

Najlepsze atrakcje w Cameron Highlands – co warto zobaczyć i doświadczyć

Boh Sungei Palas Tea Estate

Plantacja herbaty, która została założona przez imigranta z Wielkiej Brytanii, Johna Archibalda Russela w 1929 roku. Jest to jedna z najstarszych plantacji na Cameron Highlands. Podczas wizyty w plantacji BOH można obserwować proces powstawania herbaty. Wraz z rozwojem turystyki w regionie Cameron Highlands, w 2007 roku firma BOH zbudowała centrum dla zwiedzających oraz kawiarnię. Z tarasu kawiarni rozciąga się przepiękny panoramiczny widok, który sprawia, że degustacja lokalnej herbaty staje się niesamowitym przeżyciem.

Sam Poh Temple

Buddyjski kompleks świątynny położony jest na południe od miasteczka Brinchang. Świątynia poświęcona jest średniowiecznemu admirałowi Zheng Ho i jest czwartą co do wielkości świątynią buddyjską w Malezji oraz największą budowlą sakralną w Cameron Highlands. Ze względu na swoje położenie, świątynia ma dobry widok na miasto Brinchang. Została wybudowana w 1972 roku. Kompleks wypełniają charakterystyczne złote lśniące posągi bóstw buddyjskich. Wejście do świątyni jest bezpłatne, a przed wejściem do sal świątynnych należy zdjąć buty.

Mossy Forest

Wilgotny, tropikalny i porośnięty mchem las jest głównym celem wędrówek po Wzgórzach Camerona. Las znajduje się na najwyższych wzniesieniach Cameron Highlands. Nisko zawieszone chmury pokrywają las mgłą i wilgocią, co zapewnia doskonałe warunki dla wzrostu mchów, paproci i orchidei. Las zamieszkuje również wiele stworzeń, takich jak owady, węże, żaby, ptaki oraz niektóre gatunki ssaków. Las może mieć nawet 250 milionów lat. Był inspiracją m.in. do komputerowej animacji filmu „Avatar”.

Raaju’s Hill Strawberry Farm

Jest to jedna z dobrze znanych farm truskawek w okolicy, którą turyści mogą swobodnie odwiedzać. Wejście jest bezpłatne. Każdy odwiedzający może zwiedzić pole truskawek i zakład przetwórczy, który jest jednym z najbardziej niezwykłych zabytków Pahang. Oprócz plantacji, znajduje się tu sklep z gadżetami w kształcie truskawek i restauracja. Na miejscu możecie kupić produkty, które zostały przetworzone bezpośrednio na farmie. Co ciekawe, tutejsze plantacje wyglądają nieco inaczej niż w Polsce – truskawki uprawia się piętrowo w woreczkach z ziemią i naturalnie przez cały rok.

Ee Feng Gu Honey Bee Farm

Pasieka, która połączona jest z ogrodami kwiatowymi, w których można obserwować pracujące pszczoły. Znajduje się tu także małe muzeum wyjaśniające, w jaki sposób produkowany jest miód. Po zakończeniu zwiedzania pasieki można udać się do największego krytego labiryntu w Malezji. Atrakcja nazywana jest pszczelim labiryntem ze względu na białe korytarze, które prowadzą do wyjścia. W miarę zagłębiania się w labirynt robi się coraz ciemniej. Po zakończonym zwiedzaniu można zakupić pamiątki i produkty pszczele. Czas wolny można tu spędzić także w jednej z dwóch kawiarni znajdujących się na świeżym powietrzu.

Cameron Butterfly Farm

Na powstałej w 1990 roku farmie można podziwiać wiele gatunków tropikalnych motyli. Największą atrakcją farmy jest czarno-zielony Raja Brooke, uważany za najpiękniejszego motyla na świecie. Wewnątrz farmy odwiedzający mogą również zwiedzać ogród kwiatowy i karmić zwierzęta domowe, takie jak króliki, świnki morskie i kaczki. W kompleksie znajduje się także kawiarnia, sklep z pamiątkami, restauracja z niewielkim parkingiem dla odwiedzających.

Przewodnik po Cameron Highlands – podpowiedzi i wskazówki dla udanych wakacji

W okolice Cameron Highlands można dostać się na kilka sposobów. Najpopularniejszym środkiem jest transport publiczny. Autobus wyruszający z Tanah Rata do plantacji herbaty oraz innych atrakcji kosztuje poniżej 5 MYR. Choć lokalny transport jest bardzo tani, dla osób, które wolą czas wolny spędzić aktywnie, doskonałą opcją będzie wypożyczenie roweru w większości okolicznych hoteli. Kolejną opcją dojazdu do Cameron Highlands jest także taksówka. Większość kierowców oferuje stałe stawki za przejazd od głównych atrakcji. W okolicy Cameron Highlands nie ma żadnych renomowanych wypożyczalni samochodów. Podróżujący z Kuala Lumpur mogą wypożyczyć tam samochód i dojechać nim do Cameron Highlands samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje tu ruch lewostronny.

Najłatwiejszym sposobem na zobaczenie Cameron Highlands jest wzięcie udziału w wycieczce prywatnej lub grupowej, które zazwyczaj łączą wizytę na plantacji herbaty, wędrówkę po lesie i zwiedzanie lokalnych gospodarstw. Osoby, które nie chcą przeznaczać środków na wycieczkę z przewodnikiem, mogą zorganizować zwiedzanie na własną rękę. Wędrówka po plantacjach jest stosunkowo łatwa. Zwiedzający mają do wyboru 14 tras trekkingowych, które różnią się długością oraz stopniem trudności. Trasy prowadzące przez plantacje są w większości bezpłatne oraz dobrze oznaczone na internetowych mapach. Cameron Highlands najlepiej odwiedzić w ciągu tygodnia, aby uniknąć tłumów i znaleźć tańsze oferty zakwaterowania.

Wybierając nocleg w okolicach Cameron Highlands najlepiej szukać go w jednym z trzech najlepiej rozwiniętych miasteczek – Ringlet, Tanah Rata lub Brinching. Chcąc zaoszczędzić na noclegu można wybrać też opcję zakwaterowania w kempingu.

Choć Cameron Highlands to niezwykle bezpieczne miejsce do podróżowania należy pamiętać, aby pilnować swoich rzeczy, a cenne przedmioty zostawiać w bezpiecznym miejscu podczas wędrówek. Ponadto należy unikać wody z kranu, ponieważ jest niezdatna do picia i może wywołać zatrucia.

Cameron Highlands to obszar, na którym pasuje specyficzny dla tego regionu mikroklimat. Temperatury są tu o wiele niższe niż w pozostałych częściach Malezji. Największym wyzwaniem podczas zwiedzania Cameron Highlands są częste opady deszczu, które mogą spowodować nawet zamknięcie niektórych szlaków. Podczas zwiedzania Cameron Highlands należy spodziewać się także dużej mgły. Udając się na wycieczkę po wzgórzach warto zaopatrzyć się w wygodne obuwie, płaszcz przeciwdeszczowy lub parasol.

Pogoda w Cameron Highlands – kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie?

Pogoda w okolicach Cameron Highlands przez cały rok jest przyjemna i sprzyja zwiedzaniu. Temperatury w Cameron Highlands są zauważalnie niższe w porównaniu z resztą kraju. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 18°C. Jest to jeden z największych uroków Cameron Highlands, ponieważ tu można odpocząć od tropikalnych upałów panujących w innych częściach Malezji. Chcąc zobaczyć wzgórza w pełnym rozkwicie, najlepiej odwiedzić to miejsce w porze monsunowej – w okresie od listopada do lutego. Deszczu może być więcej, ale to właśnie wtedy wszystkie zielone plantacje wyglądają spektakularnie. Jeśli jednak chcecie wybrać się na piesze wędrówki, zdecydowanie zaleca się unikanie pory deszczowej. Szlaki mogą być się śliskie i często bywają zamknięte. Choć deszcz pada tu przez cały rok, ilość opadów w porze suchej będzie mniejsza. Wzgórza najlepiej odwiedzić w lutym, marcu i kwietniu, a także w miesiącach letnich w czerwcu, lipcu i sierpniu. Odwiedzając Cameron Highlands w tych miesiącach warto zaopatrzyć się w czapki i filtry przeciwsłoneczne!

Kulinarna podróż po Cameron Highlands – smaki i specjały regionu

Do lokalnych specjałów okolic Cameron Highlands zaliczana jest przede wszystkim herbata. Cameron Highlands słynie głownie z produkcji herbat czarnych, których duża część importowana jest na rynki zachodnie. Ikoniczną częścią krajobrazu tego regionu są także truskawki. Chłodny klimat sprawia, że truskawki można uprawiać tu przez cały rok. Można zakupić tu truskawkowe lody, dżemy, truskawki w czekoladzie, a także kawę o smaku truskawkowym.

Poza roślinami uprawianymi na plantacjach, Cameron Highlands słynie także z potraw gotowanych na parze. Regionalną specjalnością Cameron Highlands jest charcoal steamboat. Jest to bulgoczący bulion gotowany na węglu drzewnym. Zamawiając to danie najpierw należy wybrać bazę zupy (mięsna, ziołowa itp.). Następnie obsługa restauracji uruchamia kocioł bulgoczącego bulionu podgrzewanego na żarzących się węglach i umieszcza go na środku stołu. Nie jest to jednak zwykły garnek, ponieważ ma pośrodku długi komin, dzięki czemu cały dym jest odprowadzany w górę. Gdy bulion zaczyna bulgotać, do kotła należy dorzucić różne składniki. Wieprzowina, kurczak, kulki rybne, owoce morza, jajka, tofu, grzyby, makaron, warzywa – wszystko to wrzuca się do bulionu. Elementy wymagające krótszego czasu gotowania najlepiej wrzucić na końcu. Po przygotowaniu posiłku można użyć chochli lub pałeczek, aby wyłowić smakołyki ukrywające się głęboko w parującym bulionie –jest to istotna część ogólnego doświadczenia. Charcoal steamboat jest idealnym posiłkiem dla grup przyjaciół lub krewnych, którzy mogą wspólnie uczestniczyć w procesie przygotowania posiłku.


Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII