Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Giza /Egipt

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Zwiedzanie piramid w Gizie – co warto zobaczyć?

Można się spierać co jest najwspanialszym zabytkiem Egiptu – niektórzy wskazują Dolinę Królów, inni murem stają za Luksorem i świątynią Amona w Karnaku, niektórzy nieśmiało napomykają o klasztorze św. Katarzyny. Jednak wszyscy zgadzają się, że jest jedno miejsce, którego po prostu wstyd nie odwiedzić będąc na wakacjach w tym niezwykłym kraju – piramidy w Gizie. Pod tą ogólną nazwą kryje się kompleks wielu budowli, na który składają się między innymi dwie z trzech najwyższych piramid w Egipcie – piramida Cheopsa i piramida Chefrena, nieco mniejsza piramida Mykerinosa i słynny Wielki Sfinks. To punkt obowiązkowy każdej wizyty w delcie Nilu, który co roku odwiedza ponad 14 milionów ludzi, czyniąc cały kompleks jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych na świecie.

Gdzie są piramidy w Gizie?

Piramidy w Gizie tak naprawdę w Gizie nie leżą. Znajdują się na skraju Pustyni Zachodniej, a od granicy miasta dzieli je piętnastominutowy spacer. Od Nilu oddalone są o około 9 km, zaś od centrum Kairu o 13 km. Są najbardziej wysuniętym na północ punktem Nekropolii Memfickiej – długiego na 30 km obszaru, na którym chowano faraonów w czasach Starego i Średniego Państwa. Balansują na granicy pomiędzy zieloną deltą Nilu a pozbawioną koloru pustynią, a także pomiędzy gwarnym miastem a niezamieszkałym pustkowiem.

Jak powstały Piramidy w Egipcie?

Można powiedzieć, że piramidy powstały na skutek… niezdecydowania faraona Dżesera. Był rok około 2670 p.n.e., gdy nakazał on budowę swojego grobowca w formie mastaby, czyli tradycyjnej wówczas kamiennej ławy. W pewnym momencie zdecydował się przykryć nią również grobowce swoich krewnych zlokalizowane w pobliżu, rozbudowując konstrukcję tak wszerz, jak i wzwyż. Na przestrzeni kolejnych 20 lat dobudowywał kolejne jej piętra – tak powstała pierwsza piramida w Egipcie, zwana schodkową. Kolejni faraonowie podchwycili ten pomysł, zaś najgorliwiej nad udoskonaleniem projektu pracował Snofru. Za swego panowania wzniósł aż trzy piramidy, z których każda coraz bardziej zbliżała się do ideału: niedokończoną piramidę w Meidum o nietypowym kształcie, następnie jedyną w historii piramidę łamaną w Dahszur i wreszcie Czerwoną Piramidę – pierwszą o kształcie ostrosłupa. Zasługuje ona na uwagę również dlatego, że pod względem wielkości ustępuje jedynie Wielkiej Piramidzie w Gizie.

Jak nazywają się piramidy w Gizie?

Największą i najbardziej znaną z piramid w Gizie jest Piramida Cheopsa, zwana również Wielką Piramidą lub piramidą Chufu, a jej nazwa w zapisie hieroglificznym „Achet-Chufu” oznacza „Horyzont Chufu”. Jej niewiele mniejszą towarzyszką jest Piramida Chefrena, której nazwa „Uer-ChaefRe” znaczy tyle co „Chefren jest wielki”. Najmniejsza z tej trójki to Piramida Mykerinosa, która mimo niewielkich rozmiarów nosi bardzo dumną nazwę – zapisana hieroglifami to „Neczeri”, czyli „Boska”.

Ile jest piramid w Gizie?

Trzy – to pierwsza, odruchowa odpowiedź. Nie jest błędna, gdyż zwykle mówiąc o piramidach w Gizie mamy na myśli właśnie trzy główne budowle kompleksu, ale tak naprawdę piramid – i innych obiektów – jest tu o wiele więcej. Na uwagę zasługują przede wszystkim Wielki Sfinks, świątynia grobowa Chefrena, grobowiec Królowej Khentkawes oraz dolna świątynia Mykopojusa. Jeśli chodzi o same piramidy, to jest ich łącznie 10: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, 6 mniejszych przeznaczonych dla królowych oraz dodatkowa piramida umiejscowiona przy południowym boku piramidy Chefrena, z której dziś pozostały jedynie ruiny, a która była prawdopodobnie przeznaczona dla duszy faraona.

Ile kosztuje wejście do piramidy w Gizie?

Wejście na teren kompleksu kosztuje 240 EGP (ok. 35 zł). Posiadając taki bilet możecie swobodnie spacerować pomiędzy budynkami, jednak aby wejść do środka, konieczne będzie wykupienie dodatkowej wejściówki. Najwięcej zapłacicie w przypadku Wielkiej Piramidy – 440 EGP (ok. 63 zł) oraz kwater i cmentarza budowniczych – 400 EGP (ok. 57 zł). Wejście do pozostałych dwóch piramid oraz obejrzenie z bliska Wielkiego Sfinksa to koszt 100 EGP (ok. 15 zł) za każdą z atrakcji.

Kto zbudował piramidy w Gizie?

Do dziś największą popularnością cieszy się wersja o setkach tysięcy niewolników, którzy budowali piramidy niemalże gołymi rękami, bez żadnych narzędzi, jednak jest bardzo mało prawdopodobne, by tak właśnie przedstawiała się historia tych wspaniałych budowli. Obecnie możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że piramidy zbudowali wynajęci do tego i dobrze opłacani robotnicy. Sezonowo wspierali ich również okoliczni farmerzy – w miesiącach, gdy Nil wylewał, uniemożliwiając pracę na roli. Szacuje się, że w budowę piramidy Cheopsa zaangażowanych było codziennie około 4000 osób (dla porównania, na placu budowy ateńskiego Partenonu pracowało zaledwie 200 robotników).

Zwiń
Kiedy jechać do Gizy?

Kiedy jechać do Gizy?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli

Hotele w Gizie

Zwiń
Giza

Giza

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować