Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Abu Simbel /Egipt

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Abu Simbel w Egipcie to kompleks dwóch świątyń Ramzesa II ukrytych przez wiele wieków pod piaskami pustyni. Miejsce to jest przykładem wybitnej, starożytnej sztuki egipskiej, która przetrwała aż do naszych czasów. Dwudziestometrowe posągi z fasady wprawiają w fascynację swym wykonaniem, a fakt, że zostały one przeniesione o prawie 65 metrów w górę, dodatkowo onieśmiela. Mimo upływu czasu, nadal są to świątynie, które budzą respekt i wzbudzają zainteresowanie wśród odwiedzających.

Który faraon zlecił budowę świątyni w Abu Simbel?

Kompleks świątyń w Abu Simbel został wybudowany na zlecenie Ramzesa II, okrzykniętego przez historyków Wielkim, jako że miał panować Egiptem aż 66 lat. W Wielkiej Świątyni można zobaczyć aż 13 posągów Ramzesa II, jednak poświęcona ona została bogom Amonowi-Re oraz Re-Horachte. Cztery dwudziestometrowe posągi Ramzesa strzegą wejścia do świątyni, a między nimi tuż nad wejściem wykuty został posąg bóstwa Re-Horachte. W dolnej części fasady przedstawione zostały mniejsze posągi żony Ramzesa II – Nefertari, oraz dzieci faraona.

Mała Świątynia również została wybudowana na zlecenie Ramzesa II dla jego żony – Nefertari, a poświęcono ją bogini Hator. Mniejsza świątynia ukazuje, jak ważna była dla Ramzesa II jego ukochana małżonka – przedstawiono ją jako równą faraonowi, w egipskich wierzeniach uważanemu za boga.

Jak przeniesiono Abu Simbel?

W związku z budową Tamy Asuańskiej obszarowi, na którym znajdowała się świątynia, zagroziło zalanie przez sztucznie utworzone Jezioro Nasera. UNESCO oraz kraje stowarzyszone podjęły się projektu przeniesienia świątyni o 60 metrów wyżej oraz zbudowania dwóch sztucznych wzgórz, na których oparte zostały świątynie, tak jak było to oryginalnie. Budowlę pocięto ręcznie (!) na 1050 bloków o wadze do 15 ton, a następnie przeniesiono wyżej i złożono od nowa. Całkowity koszt przeniesienia świątyni wyniósł zawrotne 36 mln dolarów, a pokryty został przez władze Egiptu i UNESCO.

Abu Simbel – historia

Budowa świątyni w Abu Simbel rozpoczęła się w piątym roku panowania Ramzesa II i trwała przez kolejne 30 lat. Prawdopodobnie Ramzes II chciał pokazać swą wielkość przybyszom z terenów Nubii, dlatego też miejsce to jest odsunięte od innych obiektów i znajduje się na granicy państwa. Podejrzewa się także, że faraon nie chciał narazić się kapłanom ze względu na przedstawienie siebie jako równego z bóstwami. Na ścianach świątyni Ramzesa II zostały wyryte niezwykłe płaskorzeźby przedstawiające wielką bitwę pod Kadesz. Niestety z biegiem czasu piaski pustynne przykryły całą budowlę, a jej ponownego odkrycia dokonano dopiero w XIX wieku. Co interesujące, odnalezienie świątyni nie wywołało entuzjazmu wśród odkrywców, ponieważ pozbawiona ona była jakichkolwiek kosztowności – w przeciwieństwie do piramid i grobowców. W związku z budową Tamy Asuańskiej w latach 1964–1968 zostały one przeniesione wyżej, a otwarcie kompleksu świątyń dla turystów zintensyfikowało ruch turystyczny w tym miejscu.

Abu Simbel – ciekawostki

  • Pierwotnie świątynia została wybudowana tak, aby 21 lutego oraz 21 października w czasie wschodu słońca do wnętrza sanktuarium wpadały promienie i dzięki temu oświetlały trzy posągi: Ramzesa II, Amona, oraz Re, a tylko jeden posąg pozostawał w cieniu – Ptaha. Te konkretne dni wybrane zostały specjalnie, ponieważ, jak się przypuszcza, pierwsza data oznacza dzień narodzin Ramzesa II, a druga data symbolizuje dzień jego wstąpienia na tron. Aktualnie ze względu na przeniesienie świątyni zjawisko to przesunęło się o jeden dzień.
  • W międzynarodowym projekcie przeniesienia świątyni stanowiska eksperckie zajęli archeolodzy z Polski, co było jednocześnie wyróżnieniem i uznaniem na arenie międzynarodowej dla ich fachowej wiedzy. Przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Eksperckiej został Kazimierz Michałowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Świątynie w Abu Simbel nie są jedynymi przeniesionymi z obszaru zalewowego. Przemieszczono także zabytki z innych miejscowości, ale najbardziej interesujący jest fakt, że niektóre ze świątyń zostały podarowane krajom, które wniosły znaczny wkład w ratowanie ich przed zalaniem. Tak oto świątynia Debod z Egiptu została wysłana do Madrytu, gdzie aktualnie przyozdabia park miejski.
Zwiń
Kiedy jechać do Abu Simbel?

Kiedy jechać do Abu Simbel?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli

Hotele w Abu Simbel

Zwiń
Abu Simbel

Abu Simbel

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować