Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Dolina Królów /Egipt

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Co można zobaczyć w Dolinie Królów?

Dolina Królów w Egipcie to niezwykłe miejsce pochówku faraonów. Zamiast dobrze Wam znanych piramid z Gizy, w tej niepozornej dolinie zobaczycie ukryte niezwykłe grobowce sprzed 3000 lat. Mistyczne, bogato zdobione, imponujące ̶ tak można opisać to miejsce, ale najlepiej je zobaczyć. Ręcznie wykute w skale schody, korytarze, komory grobowe i w końcu same grobowce faraonów oszałamiają wielkością i starannością wykonania. Bardzo dobrze zachowane wnętrza, wypełnione licznymi hieroglifami oraz kolorowymi malowidłami na ścianach grobowców, wprawiają turystów w zachwyt, sprawiając, że można poczuć mistyczną atmosferę tego wspaniałego miejsca. Niezwykłe malowidła często przedstawiają bóstwa, rytuały i sceny z życia umarłych. W komorach można zobaczyć sarkofagi, a w niektórych zachowały się mumie.

Kto odkrył Dolinę Królów?

Pierwszy grobowiec w Dolinie Królów został odnaleziony przez włoskiego podróżnika Giovanniego Battistę Belzoniego. Podróżnik otworzył imponujący grobowiec Setiego I, odkrywając tym samym komorę grobową wysoką aż na 6 metrów, szeroką na 9 metrów oraz długą na 15 metrów. Imponującym wymiarom komory towarzyszy niezwykłe sklepienie przedstawione jako nieboskłon z konstelacjami gwiazd w formie złotych zwierząt. Jednak już niektóre grobowce znane były w starożytności, o czym świadczą na przykład zapisy w grobowcu Ramzesa IV.

Dolina Królów – gdzie chowano władców Egiptu

Niedaleko Luksoru, na obszarze Teb Zachodnich, znajduje się słynna Dolina Królów. Pierwszym faraonem, który został pochowany w dolinie, był Totmes I, a obrządek ten kontynuowano przez prawie 500 lat – od XVIII do XX dynastii. Faraonowie budowali własne grobowce, wiedząc, że do momentu ich śmierci powinny być ukończone.

Najsłynniejsze grobowce w Dolinie Królów

Jednym z najsłynniejszych obiektów w Dolinie Królów jest grobowiec Tutenchamona. Odkryty w 1992 roku, w stanie nienaruszonym, przyniósł rozgłos jego właścicielowi. To pierwszy grób, który nie był splądrowany przez cmentarnych rabusiów. Dzięki temu odkryto tu aż 5 tysięcy (!) cennych przedmiotów – jak złoty tron, biżuterię i amulety czy też słynną, bogato zdobioną maskę Tutenchamona ważącą aż 10 kg. Dodatkowo w zachwyt wprowadza widok wykonanej ze złota trumny zewnętrznej, o wadze 110 kg.

Przepiękny jest grobowiec faraona Ramzesa III, ze znakomicie zachowanymi malowidłami. Znaleźć tutaj można inskrypcje z dawnych ksiąg staroegipskich przedstawiające życie po śmierci ̶ Pola Jaru. W grobowcu faraona ściany pokryte są polichromiami przedstawiającymi Ramzesa III przed bóstwami oraz rzędami hieroglifów. Grób wyróżniają boczne komory, zawierające malunki przedstawiające zagraniczne przedmioty, jak ceramikę, łodzie czy harfy.

Jednym z bardziej rozpoznawalnych grobowców jest ten należący do Setiego I. Wzdłuż korytarzy ciągną się inskrypcje z ksiąg oraz postacie faraona przed egipskimi bóstwami. Nie jest on tak bogato zdobiony jak grób Tutenchamona, natomiast zachwyca skomplikowanym układem korytarzy i pomieszczeń. Jest to też jeden z najgłębszych i najdłuższych grobowców odkrytych do tej pory.

Dolina Królów – ciekawostki

  • Jedną z ciekawostek jest wiadomość, że wciąż jeszcze nie wszystkie groby faraonów zostały odkryte przez archeologów. Część z nich ukryta jest jeszcze w Dolinie Królów, skrywając tajemnicze korytarze i być może niezwykle zdobione wnętrza.
  • Interesującą ceremonią jest ostatnia droga faraonów. Zmumifikowane ciało wraz z uroczystym orszakiem docierało do komory grobowej, a następnie w grobowcu przeprowadzano ceremonię Otwarcia Ust. Rytuał ten był przeprowadzany przez kapłana z użyciem specjalnego narzędzia, którym rozwierał usta, wierząc że zmarły odzyska mowę, aby mógł się bronić podczas osądu Ozyrysa.
  • Faraon Tutenchamon zyskał popularność tylko dzięki odkryciu prawie nienaruszonego stanu grobowca. Ten młody faraon nie zasłużył się znacząco w starożytnym Egipcie, jednak odkrycie tak bogato wyposażonego grobowca przyniosło mu rozgłos.
  • Interesująca jest też wiadomość, że chowani tutaj byli nie tylko faraonowie. Odkrywcy znaleźli również mumie dzieci. Fascynujący jest również fakt, że mumifikowano nie tylko ludzi, ale też bliskich czworonogów faraonów ̶ znaleziono między innymi koty, psy, a nawet krokodyle.
Zwiń
Kiedy jechać do Doliny Królów?

Kiedy jechać do Doliny Królów?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli

Hotele w Dolinie Królów

Zwiń
Dolina Królów

Dolina Królów

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować