Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Japonia
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty wakacji w Japonii

Pociąg do Japonii

Od 15900 zł / os. 15 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Japonia — Tokio, Kioto, Osaka, Hiroszima

Japonia to prawdziwa kraina czarów. To tu wyrafinowana kultura spotyka się z zachwycająco piękną naturą, troskliwie pielęgnowane tradycje przeplatają się z nowoczesnością, a pagody kryją się w cieniu drapaczy chmur. Przemierzcie ten fascynujący kraj pociągiem, odwiedzając Tokio – największą aglomerację świata, jego świątynie i parki, przespacerujcie się też po kwitnących ogrodach Kioto i zachwyćcie się widokiem gór majaczących na horyzoncie. Nad ulotnością świata podumać możecie w Hiroszimie, a poznając ogromną Osakę włączcie się w gorączkowy rytm życia miasta.

 • Poznaj ultranowoczesne, ogromne Tokio.
 • Odkryj bogatą przeszłość Kioto
...

Wszystkie kolory Japonii

Od 18900 zł / os. 14 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Japonia — Tokio, Takayama, Shirakawa-go, Kanazawa, Kioto, Koya San, Osaka

Wakacje w Japonii

Unikatowa kultura tego miejsca fascynowała przybyszy z Zachodu od zawsze. Kraj Wschodzącego Słońca, gdzie obrzędy różnych religii nakładają się na siebie, nie ma odpowiednika nigdzie na świecie. Współczesna technologia i dawne zwyczaje istnieją tu równocześnie. Do tego niesamowita, zadbana przyroda – to wszystko trzeba zobaczyć jadąc na wakacje do Japonii.

 • Zwiedź Tokio i Osakę - miasta, gdzie nowoczesność łączy się z tradycją
 • Weź udział w tradycyjnej ceremonii picia herbaty
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT + 9

 3. Stolica

 4. Tokio

 5. Populacja

 6. 128 085 000

 7. Powierzchnia

 8. 377 873 km2

 9. Język

 10. Język japoński rozwijał się w izolacji, dzięki czemu jest unikatowy. Największy wpływ wywarł na jego rozwój język chiński, jest też kilka zapożyczeń z XVII- wiecznego niderlandzkiego oraz współcześnie z języka angielskiego. Rzeczowniki nie mają liczby (orgiami znaczy zarówno jedno, jak i 1000). Czasowniki maja zupełnie inne końcówki w zależności od tego, czy mówi np. mała dziewczynka czy starszy mężczyzna.

  Język japoński zapisywany jest za pomocą dwóch alfabetów – katakaną lub hiraganą. Oba liczą po 48 znaków. Alfabetem zapisuje się dźwięk, a znakami kanji całe słowo lub znaczenie. Kanji razem znaczą co innego niż pojedynczo, np. jedwab + praca = czerwony. Znaków kanji jest kilka tysięcy.

 11. Waluta

 12. Jen jest walutą wprowadzą pod koniec XIX wieku na wzór walut europejskich – system dziesiętny, bita, okrągła moneta. W obiegu są monety 1-500 jenów oraz banknoty 1000- 10000 jenów. Najważniejsza jest moneta 100 jenowa, potrzebna do zakupów w automatach i na stacji metra. W świątyniach wrzuca się monety 5, 50 lub 500 jenów, gdyż „5” brzmi podobnie jak „szczęście”.

  Wybierając się do Japonii lepiej zaopatrzyć się w banknoty (jeny lub dolary ewentualnie) niż w karty płatnicze: wiele banków nie obsługuje europejskich kart. Płatność elektroniczna w sklepach jest mocno utrudniona.

  1 EUR = 118 JPY
  1 USD = 104 JPY
  1 PLN = 27 JPY
  100 JPY = 4 PLN

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele polscy podróżujący do Japonii w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych, do 90 dni pobytu, zwolnieni są z obowiązku wizowego. Paszport powinien być ważny minimum 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu z Japonii.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed podróżą do Japonii nie ma obowiązku wykonania szczepień ochronnych. Szczepienia zalecane to błonica i tężec (ok. 90 zł), wirusowe zapalenie wątroby typu B ( ok. 90 zł dawka szczepionki) oraz japońskie zapalenie mózgu (ok. 400 zł każda dawka szczepionki). Malaria w Japonii nie występuje. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Absolutnie nie praktykowane! Etos pracy w Japonii jest bardzo silny, praca to obowiązek, brak pracy to hańba. Dając komuś napiwek sugerowalibyśmy, że jest on nienależycie wynagradzany, a co za tym idzie, źle wykonuje swoje zajęcie. Można ciężko obrazić kogoś w ten sposób. Napiwków nie daje się w żadnych okolicznościach, nawet w eleganckich hotelach w zachodnim stylu.

 7. Ceny jedzenia

 8. Pożywne danie makaronowe (ramen, udon) to wydatek rzędu 700–800 JPY, czyli około 30 zł. Ceny kształtują się podobnie do polskich. Wybór restauracji jest ogromny, od drogich do zwykłych, w japońskim stylu. Menu rzadko jest dostępne po angielsku. W lokalach zazwyczaj zielona herbata jest w cenie posiłku. Automaty z napojami są – dosłownie – wszędzie.

 9. Ciekawostki
  • Nadal na ulicach można spotkać osoby w kimonach – także mężczyzn
  • Ceremonialne kimono dworskie ma 12 warstw
  • Do toalety obowiązują osobne pantofle, nie można używać ich w innych pomieszczeniach
  • Japończycy myją się mydląc siedząc w kucki, po czym czyści leżą w głębokiej wannie z gorącą wodą. Takie tradycyjne ablucje praktykowane są nadal powszechnie
  • Japonia to największy producent samochodów na świecie
  • Toyota najpierw produkowała tkaniny; przedsiębiorstwo to rozwinęło się mniej więcej wtedy, kiedy przemysł włókienniczy w Łodzi
  • W Japonii się nie odmawia: na żadne pytanie Japończyk nie odpowie „nie”, nawet, jeśli się nie zgadza lub nie zna odpowiedzi
  • „Musisz być bardzo zmęczony” – to najpiękniejszy komplement, gdyż pracowitość jest tu ważniejsza od talentu, liczy się tylko to, co przychodzi z trudem
  • Prawie wszyscy Japończycy kolekcjonują martwe owady
  • Dla Japończyków dźwięki „L” i „R” brzmią tak samo
  • W Japonii wynaleziono pociąg jadący z prędkością 500 km/godz.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Japoński posiłek składa się z wielu potraw przygotowanych w małych porcjach. Między poszczególnymi częściami - kęsami należy oczyścić kubki smakowe, przegryzając marynowany imbir. Podstawą jedzenia są oczywiście ryby i owoce morza, kiszony (marynowany) ryż, nori, czyli prasowane algi. Z tych prostych składników można przygotować prawdziwą ucztę! Większość japońskich dań jest serwowana na zimno. Z innych warto spróbować zupy ramen, czyli wywaru gotowanego na wieprzowinie (uchodzącej za rarytas) z krewetkami, rzodkwią, tofu, jajkiem i makaronem, czasem doprawianego sosem sojowym. Sake, czyli wódkę ryżową, popija się na ciepło. Desery to osobny temat – zwłaszcza galaretki z różnych warzyw i owoców zasługują na uwagę, podobnie jak lody. A wszystko to popijamy zieloną herbatą, której absolutnie nie należy słodzić. Przed restauracjami stoją plastikowe makiety z daną potrawą, dzięki temu łatwo można zorientować się, co zamówić.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Legendarny władca Jimmu, według wierzeń potomek bogini Amaterasu, był pierwszym cesarzem około VII wieku p.n.e. Ta sama dynastia panuje do dzisiaj (władzę przejmowały też kobiety lub adoptowani synowie). Obecny cesarz jest 125. potomkiem Jimmu w prostej linii. Pierwsza stolica, Kofun, zaczęła pełnić taką funkcję około III wieku n.e. Stopniowo coraz większy obszar i coraz liczniejsze plemiona zostały jej podporządkowane. Od VII wieku zaczął się okres reform i kodyfikowania prawa na wzór chiński. W tym czasie władzę często pełniły kobiety, a buddyzm zdobywał coraz silniejsze wspływy. Okres Heian (VIII - XII wiek) to długi czas pokoju, ale władzę zamiast cesarzy sprawowali regenci i kanclerze. W XIII wieku krajowi zagroziły najazdy mongolskie, Tatarzy zostali jednak odparci. W XIV-XVI wieku, mimo trwających wojen domowych, rozwinęły się dziedziny sztuki, które do dziś tradycyjnie kojarzymy z japońską kulturą. W roku 1600 stolicą zostało Edo (dzisiejsze Tokio). Wtedy podzielono społeczeństwo na 4 grupy: samurajów, chłopów, rzemieślników/artystów oraz kupców. Poza podziałem pozostawali np. mnisi oraz cesarz z rodziną. Funkcja cesarska była czysto tytularna, gdyż władzę sprawował szogun – przywódca wojskowy. Od XVII wieku Japonia podjęła decyzję o izolacji. Jedynymi obcokrajowcami była mała grupka Holendrów na sztucznej wyspie w okolicach Nagasaki. Otwarcie nastąpiło w połowie XIX wieku .Okres zwany Meiji oznaczał szybki rozwój, handel i westernizację. Wprowadzono system gabinetowy – od tamtej pory Japonia ma premiera. Od roku 1926 stopniowo wzrastały nastroje nacjonalistyczne. Hasła padały takie, jak zawsze przy okazji reform: wzmocnienie cesarza, usuniecie złych doradców, troska o charakter narodowy. W roku 1931 rozpoczęły się działania w Mandżurii – Japonia chciała podbić część Chin i utworzyć państwo buforowe, izolujące wyspy od komunizmu. Wywołało to serię sprzeciwów i konfliktów. Japonia w roku 1940 podpisała traktat z Niemcami i Włochami uznający ich rolę przewodnią w Europie. W roku 1941 Japonia podpisała układ o nieagresji z ZSRR.

  7 grudnia 1941 wojska japońskie zaatakowały amerykańską bazę Pearl Harbor na Hawajach. Incydent rozpoczął wojnę na Pacyfiku. 6 sierpnia 1945 została zrzucona bomba atomowa na Hiroszimę, a 3 dni później na Nagasaki. ZSRR przystąpiło do wojny przeciwko Japonii. Cesarz podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji. Pierwszy raz w dziejach Japonia znalazła się pod okupacją. W roku 1948, wobec zmian w Chinach i w Korei, USA zaczęły traktować Japonię jako swojego partnera na Dalekim Wschodzie. Traktat pokojowy podpisano w roku 1952. Od tamtej pory datuje się wzrost gospodarczy oraz wzrost znaczenia Japonii na arenie międzynarodowej. Sytuacja w Japonii jest stabilna, ale kraj wciąż dąży do podpisania traktatu pokojowego z Rosją.

 3. Geografia

 4. Japonia to państwo wyspiarskie. Znaczną część powierzchni zajmują góry i wyżyny. Jest to obszar aktywny sejsmicznie – tsunami, trzęsienia ziemi, a nawet wybuchy wulkanów czasami się tutaj zdarzają. Dla Japończyków przyroda jest piękna tylko gdy jest ujarzmiona, stąd popularność raczej ogrodów niż parków, raczej kompozycji ikebany niż zwykłych bukietów.

  W Japonii występują 4 wyraźne pory roku. Na wybrzeżu zachodnim zimą pada śnieg. Wiosna to pora kwitnienia śliw i wiśni, a także azalii, irysów i różnych krzewów. Początek czerwca to okres opadów, zwany nawet czasem piątą pora roku. Lato jest gorące i wilgotne, szczególnie trudne do wytrzymania w mieście. Jesienią czerwienią się różne gatunki klonów. Japończycy zwyczajowo podziwiają wtedy księżyc w ciepłe, bezwietrzne, jesienne wieczory.

  Fauna jest właściwie typowa dla półkuli północnej. Występuje kilka gatunków endemicznych, takich jak żuraw japoński, makak japoński, salamandra olbrzymia, zając amami czy kot irimote (krytycznie zagrożony). Rośliny również nie odróżniają się od kontynentalnych, może tylko tym, jak bardzo są zadbane. W kilku miejscach roślinność jest pierwotna, nigdy nie tknięta przez człowieka. Wiśnie znane z kwiatów to szczególny podgatunek, ich owoce są małe i niejadalne.

 5. Kultura i religia

 6. Ogromne znaczenie ma cesarz, wywodzący się z najdłużej na świecie panującej dynastii, o boskim rzekomo rodowodzie. Jego insygnia to lustro, klejnot oraz miecz, oznaczające w związku z legendarnymi wyjaśnieniami mądrość, obowiązkowość oraz męstwo. W Japonii nadal bardzo ważne jest nieprzetłumaczalne pojęcie giri, oznaczające dług, powinność, obowiązek, ale także honor. To podstawa myślenia, systemu i zachowania, całej kultury kraju. W Japonii pracowitość i obowiązkowość jest ceniona wyżej niż zdolności.

  Wielki wpływ na obyczaje – także współczesne! – ma słynny kodeks samurajów busido oraz nauki Konfucjusza. Narodową religią jest shinto. Ten zespół wierzeń koegzystuje z buddyzmem, który przybył do Japonii w VI w. Japończycy nigdy nie deklarują, nie określają swojej przynależności religijnej. Obrzędy shinto towarzyszą narodzinom, a obrzędy buddyjskie pochówkom. Świątynie shinto bronią dwa demony w formie rzeźb przedstawiających stwory, zwierzęta (np. para lwów, para psów, para dzików). Jeden ma otwarty pysk (gryzie demony) drugi zamknięty (nie wypuszcza ich). Następnie jest miejsce do obmycia rąk oraz czerwone bramy torii. W świątyni należy przywołać duchy kami pociągając za linę przymocowaną do dzwonu, wrzucić ofiarę – pieniążek z cyfrą 5, klasnąć oraz pochylić głowę. Wtedy duchy, być może, spełnią prośbę pielgrzyma.

Zwiń
Wakacje do Japonii

Wycieczka do Japonii

 1. Pierwsza stolica Japonii – Nara
 2. Podobnie jak pobliskie Kioto, Nara była niegdyś stolicą Japonii i bardzo ważnym ośrodkiem kulturowym i religijnym. Jednak w przeciwieństwie do swojego bardziej znanego sąsiada, Nara przetrwała w niemal niezmienionym stanie i pozostaje spokojnym miastem usianym świątyniami, kapliczkami i parkami. Miasto może poszczycić się bogatą historią, która rozpoczyna się już w VIII wieku n.e. W tamtych czasach Nara była siedzibą cesarzy i właśnie z tego okresu pochodzi wiele ważnych obiektów, które po dziś dzień można podziwiać w mieście. Przykładem takiego zabytku jest słynna świątynia Todai-ji, jeden z największych drewnianych budynków w Japonii. Wnętrze świątyni mieści olbrzymi posąg Buddy Wairocany. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Park Nara zamieszkiwany przez uważane za święte jelenie, uznawane za narodowy skarb. Zgodnie z mitologią japońską uważane są także za posłańców boga Kasugi, któremu poświęcona świątynia znajduje się w parku.

  Spacerując po mieście będziecie mieć też okazję przekonać się, jak bardzo jest ono przesiąknięte tradycją i jak bardzo widać to w różnych dziedzinach życia, od sztuki i kultury po kuchnię. Nara jest również miejscem, gdzie praktykowana jest tradycyjna japońska ceremonia herbaty, i gdzie można podziwiać różnorodność rzemiosła artystycznego, takiego jak rękodzieło z drewna i ceramika. Staranne wykonanie i dbałość o szczegóły w tych dziedzinach pokazują, jak głęboko zakorzeniona jest tradycja w życiu Japończyków. Nie można też zapomnieć o wspaniałym festiwalu Omizutori, który odbywa się w świątyni Todai-ji. Festiwal ten ma długą tradycję i przyciąga rzesze wiernych oraz turystów, którzy przybywają, by uczestniczyć w widowiskowych ceremoniach, podczas których mnisi wykonują różnorodne rytuały. Możecie tu też odwiedzić liczne muzea i instytucje edukacyjne poświęcone promowaniu wiedzy o tradycjach i historii miasta.

 3. Hakone
 4. Podczas Waszej podróży po Japonii skorzystajcie z Hakone Pass, całodniowej karty umożliwiającej przejazd koleją, kolejką górską, koleją widokową, autobusami i statkiem wycieczkowym. Hakone, położone na południowy zachód od Tokio urocze miasteczko, przyciąga odwiedzających swoim pięknem, naturalnymi atrakcjami oraz bogatym dziedzictwem kulturowym. Jednym z głównych symboli tego regionu jest słynny Wulkan Hakone, który uważany jest za aktywny. Choć ostatnia jego erupcja miała miejsce ponad 300 lat temu, wciąż stanowi on atrakcję dla turystów, którzy mogą cieszyć się pięknymi widokami na okoliczne tereny z jego szczytu. Nie można też zapominać o fantastycznym widoku na górę Fuji, który podziwiać można z miasteczka i jego okolic. Jednak to nie wszystko, co przyciąga turystów do Hakone – istotny element piękna tego miejsca stanowi jezioro Ashi, ogromne, malownicze jezioro otoczone górami i lasami. Można podziwiać jego urok, korzystając z romantycznej przejażdżki statkiem lub spacerując po jego brzegach, podziwiając widok Wulkanu Hakone w oddali.

  Kolejnym niezwykłym doświadczeniem, jakie oferuje Hakone, jest onsen, czyli gorące źródła geotermalne. Region ten jest znany ze swoich licznych kąpielisk onsen, gdzie odwiedzający mogą zrelaksować się i odpocząć w naturalnie podgrzanych wodach. Do wręcz wymarzony sposób na odprężenie się po całym dniu zwiedzania!

  Rozpocznijcie dzień od wizyty w doskonałym Open Air Sculpture Museum w wiosce Chokoku No Mori, około pół godziny od stacji Hakone-Yumoto. W muzeum, pierwszym na świeżym powietrzu w Japonii, otwartym w 1969 roku, znajdują się rzeźby Henry'ego Moore'a, Picassa, Rodina i Miro. Następnie wybierzcie się kolejką Tozan do małej wioski Gora u podnóża góry, by stamtąd wjechać kolejką linową na Mt Kami i wybrać się na spacer mijając bulgoczące siarkowe oczka, w których gotowane są słynne czarne jajka. Może dacie się skusić na ten oryginalny przysmak? Kolejny etap zwiedzania to znów kolejka linowa, z której rozpościerają się piękne widoki na jezioro Ashi. Wysiadając z kolejki, wsiądziecie na jeden ze statków wycieczkowych kursujących przez jezioro do Moto-Hakone lub Hakone Machi, głównych miasteczek regionu, możecie też przespacerować się wzdłuż Cedar Avenue, jedynej do dziś zachowanej pozostałości po historycznej drodze.

 5. Ceremonia parzenia herbaty: kultura, tradycja i uczta dla zmysłów
 6. Ceremonia parzenia herbaty, znana w Japonii jako „chanoyu” lub „chado”, to jeden z najważniejszych aspektów kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego podczas wycieczki do Japonii warto wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Jest to symboliczna sztuka i duchowa praktyka, która ma swoje korzenie w buddyzmie zen i stała się integralną częścią japońskiej kultury. Jej historia sięga czasów Kamakura (1185–1333) i Muromachi (1336–1573). Początkowo była to ceremonia praktykowana przez elity klas samurajskich, ale z czasem rozprzestrzeniła się na inne warstwy społeczeństwa i od tamtej pory stała się ona nieodłącznym elementem życia wielu Japończyków, odgrywającym ważną rolę w kształtowaniu japońskiej etyki, sztuki i kultury.

  Ceremonia parzenia herbaty odbywa się w specjalnym pomieszczeniu zwanym „chashitsu”, zaprojektowanym w minimalistycznym stylu. Ceremonię prowadzi wykwalifikowany mistrz herbaty, który zna sztukę parzenia i serwowania herbaty oraz zachowuje odpowiednią etykietę. Podczas ceremonii każdy krok ma znaczenie symboliczne i odnosi się do głębszych aspektów duchowych. Obejmuje to dokładny wybór odpowiednich naczyń, właściwe sposoby przygotowania i podania herbaty, a także wymianę uprzejmych gestów i słów między uczestnikami. Ceremonia skupia się na harmonii, szacunku, spokoju i wdzięczności wobec natury i drugiego człowieka. Proces rozpoczyna się od czyszczenia naczyń i przygotowania herbaty, a następnie mistrz herbaty i jego goście wchodzą do chashitsu, wykonując kilka symbolicznych ruchów, które mają na celu oczyszczenie umysłu i duszy. Mistrz herbaty z miłością i uwagą przygotowuje napój, jednocześnie komunikując się z gośćmi za pomocą gestów i subtelnych spojrzeń. W ceremonii istotny jest także wybór odpowiedniej herbaty i naczyń. Tradycyjnie używa się zielonej herbaty matcha, starannie zmielonej w proszek oraz przedmiotów takich jak gliniana miska do parzenia herbaty, bambusowy trzepaczek (chasen) i drewniany nóż (chashaku). Ceremonia ma głęboki wpływ na japońskie społeczeństwo i kulturę, odzwierciedlając filozofię zen, która promuje prostotę, uważność i bycie tu i teraz. Często praktykowana w teatrze, sztuce i medytacji, ceremonia parzenia herbaty kształtuje charakter Japończyków, zachęcając do rozwijania wewnętrznego spokoju i pokory. Ceremonia sprzyja także spotkaniom towarzyskim, umożliwiając budowanie więzi i komunikację w sposób subtelny i estetyczny.

 7. Japońska kuchnia
 8. Co dla smakosza jest jednym z ważniejszych elementów podróży? Oczywiście, jedzenie! A wakacje w Japonii to doskonała okazja do posmakowania jednej z najbardziej docenianych kuchni na świecie. Japońska kuchnia opiera się na zasadach delikatności, zrównoważonego żywienia oraz sztuki kulinarnej perfekcji. Wywodzi się z tradycji rolniczej i rybackiej, wpływ na nią miała także religia, co w dużej mierze wpłynęło na wybór składników i sposoby ich przygotowania. Podstawą japońskiej diety jest ryż, który stanowi główne źródło węglowodanów i energii. Jest on tradycyjnie podawany wraz z wieloma dodatkami, takimi jak ryby, tofu, warzywa i marynaty. Japończycy uznają zrównoważoną i różnorodną dietę za klucz do zdrowego życia i długowieczności. Znakomitym przykładem różnorodności japońskiej kuchni są sushi i sashimi. Sushi to gotowany i lekko ocukrzony ryż, podawany z surowym rybą, krewetkami, warzywami lub jajkami, natomiast sashimi to surowe i bardzo delikatnie pokrojone kawałki ryb lub skorupiaków. Japończycy przykładają ogromną wagę do jakości i świeżości ryb, które stanowią główny składnik tych potraw. Innym popularnym daniem japońskim jest ramen, czyli makaron serwowany w aromatycznym bulionie. Istnieje wiele różnych regionalnych wersji tego dania, każda z nich z charakterystycznym smakiem i sposobem przygotowania. Ramen jest idealnym przykładem japońskiej filozofii zrównoważonej diety, ponieważ składniki takie jak makaron, mięso, warzywa i bulion są starannie wyważone, aby stworzyć pełnowartościowy posiłek. Nasu, czyli bakłażan, i miso, czyli pasta sojowa fermentowana, to kolejne ważne składniki japońskiej kuchni. Miso jest używane do przygotowywania smacznych zup, sosów i marynat, podczas gdy nasu jest często smażony lub grillowany, co nadaje mu unikalny smak i konsystencję.

  Japońska kuchnia to także bogactwo deserów, które zwykle są subtelnie słodkie i estetycznie podane. Do popularnych deserów należą mochi – kleiste kulki ryżowe nadziewane słodkimi pastami, oraz wagashi – kolorowe i dekoracyjne słodkości, które są serwowane podczas ceremonii parzenia herbaty.

 9. Hotele w Japonii
 10. Hotele w Japonii stanowią doskonałe odzwierciedlenie różnorodności i unikalności tego kraju: od luksusowych hoteli z pięknymi widokami po tradycyjne ryokany, które przenoszą gości w czasie, japońskie hotele oferują szeroki wybór i unikalne doświadczenia. Znane z wyjątkowej gościnności i dbałości o szczegóły, oferują komfortowe i przestronne pokoje, które zapewniają relaksujący pobyt. Charakteryzują się także różnorodnością stylów i tematów: niektóre z nich przywodzą na myśl tradycyjne japońskie ryokany, czyli tradycyjne pensjonaty, z tatami (słomianymi matami) na podłodze i futonami do spania, natomiast z drugiej strony Japonia jest pionierem innowacji i nowoczesności i luksusowe hotele w dużych miastach oferują nowoczesne udogodnienia, takie jak zaawansowane technologie w pokojach, spa, baseny na dachach i imponujące widoki na miasto.

  Niezależnie od stylu czy tematu, hotele w Japonii często oferują gościom unikalne doświadczenia, których nie można doświadczyć nigdzie indziej. Na przykład, niektóre hotele mają własne ogrody, gdzie goście mogą spacerować i cieszyć się spokojem natury. Inne hotele organizują różnorodne warsztaty i aktywności, takie jak lekcje kaligrafii, tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty, czy praktyki sztuk walki.

  Japonia słynie także z kapsułowych hoteli, które są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla podróżnych o niewielkim budżecie. Kapsułowe hotele oferują pojedyncze, małe „kapsuły” z wygodnym łóżkiem, telewizorem i podstawowymi udogodnieniami. Chociaż te hotele oferują mniej przestrzeni, są one często cenione za swoją wygodę i wyjątkowość.

 11. Japonia – miejsca warte zobaczenia
 12. Japonia, Kraj Kwitnącej Wiśni i bogatej historii, obfituje w fascynujące miejsca, które przyciągają turystów z całego świata. Od tętniących życiem miast po malownicze krajobrazy, Japonia oferuje niezliczone doświadczenia, które pozostawiają niezapomniane wrażenia. Co więc zobaczyć podczas podróży do Japonii? Na pewno Kioto, dawną stolicę i pełne starożytnego piękna miasto, które wabi miłośników historii i kultury. Znajduje się tu ponad 1600 buddyjskich świątyń, shintoistycznych świątyń i innych zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić złote pawilony w świątyni Kinkaku-ji, potężny świątynny kompleks w świątyni Fushimi Inari Taisha oraz urokliwe dzielnice gejszy w dzielnicy Gion. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Tokio, megapolis pełen kontrastów, gdzie tradycja współgra z nowoczesnością. Odwiedźcie tętniącą życiem dzielnicę Shibuya, gdzie można zobaczyć słynne skrzyżowanie Shibuya Crossing, przenieście się do przeszłości w dzielnicy Asakusa, gdzie znajduje się świątynia Senso-ji, jedna z najstarszych świątyń w Tokio, przespacerujcie się po Park Ueno, znanej na całym świecie dzielnicy elektronicznej Akihabara oraz zróbcie zakupy w luksusowej dzielnicy handlowej Ginza.

  Co jeszcze warto zobaczyć w Japonii? Na pewno zamek Himeji, majestatyczny budynek o białej fasadzie, który wydaje się wznosić w niebo jak biały żuraw. Jest on uznawany za jeden z najlepiej zachowanych drewnianych zamków w Japonii i wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując po jego wnętrzu, można poczuć atmosferę starożytnej Japonii i podziwiać przepiękne widoki z jego wież. W poszukiwaniu zamków wybierzcie się też do Nagoja, miasta położonego w centralnej Japonii, znanego ze swojego dziedzictwa kulturowego, w tym właśnie zamku Nagoja, który jest jednym z najbardziej imponujących zamków w Japonii. Zobaczycie tu też świątynię Atsuta, jedną z trzech najważniejszych świątyń shinto w kraju, a także park Expo 2005, który był miejscem Wystawy Światowej w 2005 roku i oferuje różnorodne atrakcje.

Zwiń

Japonia – inspiracje podróżnicze

Świątynia 100 Barm Fushimi Inari

Fushimi Inari to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Kioto, otoczone kultem od VIII wieku. Centralnym punktem tego magicznego miejsca jest świątynia Fushimi Inari Taisha, poświęcona bóstwu ryżu, Inari. Warto wybrać się na malowniczy szlak, który prowadzi przez tysiące czerwonych bram torii, otaczających mniejsze pagody i chramy ukryte w lesie. Wyobraźcie sobie wejście przez imponującą bramę, która otwiera drogę do świata pełnego tajemnic i spokoju. Setki czerwonych bram tworzą tunel, który prowadzi Was przez wzgórza Kioto. Fushimi Inari jest piękne o każdej porze roku. Wiosenna eksplozja kolorów, letnia zieleń, jesienne barwy i zimowy spokój — każda pora roku sprawia, że to miejsce wygląda inaczej i za każdym razem oferuje coś nowego. Nie zapomnijcie zatrzymać się przy jednym z wielu ołtarzy, które napotkacie na swojej drodze. Dodatkowo, Fushimi Inari słynie z licznych rzeźb lisów, które są uważane za posłańców bóstwa Inari. Nie przegapcie też okazji, aby spróbować lokalnych przysmaków, jak inari sushi, które według miejscowej tradycji są ulubionym daniem duchów opiekujących się tym miejscem. To smak, który zapamiętacie na długo. Odłóżcie więc na chwilę przewodnik i dajcie się ponieść doświadczeniu, które oferuje Fushimi Inari!

Las bambusowy Arashiyama w Kioto

Podróż do Kioto nie byłaby kompletna bez wizyty w jednym z jego najbardziej malowniczych miejsc – lesie bambusowym Arashiyama. Nazwa oznacza dosłownie „Burzliwą Górę” i wydaje się przekorna, bo Arashiyama kojarzy się głównie z niekończącym się gajem bambusowym. Spacerując po tej zielonej enklawie, można poczuć się jak w innym świecie. Wysokie, smukłe bambusy tworzą zielony tunel, który zdaje się nie mieć końca. Szelest liści poruszanych przez wiatr przypomina delikatną muzykę natury, idealnie komponującą się z harmonią miejsca. Las Arashiyama to nie tylko miejsce do medytacji czy kontemplacji – to także doskonała lokalizacja do robienia niezapomnianych zdjęć. Światło przebijające się przez liście bambusów tworzy unikatowe wzory i efekty, które są marzeniem każdego fotografa. To miejsce odgrywało ważną rolę w historii Kioto jako dzielnica rezydencjonalna dla  arystokracji i dworu oraz źródło inspiracji dla poetów i artystów. Do dzisiaj Arashiyama zachowuje swój urok.

Ceremonia parzenia herbaty w ogrodach Hamarikyu w Tokio

Ceremonia parzenia herbaty jest jednym z najważniejszych elementów kultury japońskiej. To rytuał, który harmonijnie łączy estetykę, ceremoniał i przeżycie duchowe. Ceremonia jest skomplikowanym i symbolicznym rytuałem, który ma na celu stworzenie harmonii i spokoju. To sztuka, która wymaga precyzji i skupienia. Początkowo ceremonia była przeznaczona głównie dla elity kulturalnej, ale z czasem stała się bardziej dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Jednym z najbardziej znanych miejsc, gdzie możecie uczestniczyć w tej niezwykłej tradycji, są ogrody Hamarikyu w Tokio, gdzie ceremonia różni się od innych pod wieloma względami. Po pierwsze, ogrody te są niezwykle malownicze i pełne naturalnej harmonii, co przyczynia się do wyjątkowego nastroju ceremonii. Dużą rolę odgrywają tu starannie skomponowane kompozycje krajobrazowe, z wodą, kamiennymi mostkami i drzewami, które tworzą naturalną kurtynę. Warto również zwrócić uwagę na budynki herbaciarni wykonane w stylu sukiya-zukuri. Te drewniane budowle są szczególnie charakterystyczne dla ceremonii parzenia herbaty i łączą funkcjonalność z estetyką. Wnętrze herbaciarni jest zazwyczaj z niewielką ilością dekoracji, aby umożliwić skupienie się na ceremonialnych rytuałach i w pełni docenić każdy ruch, gest, smak i dotyk. Przyjrzyjcie się z bliska temu fascynującemu doświadczeniu i dowiedzcie się, jak zaplanować wycieczkę do tego magicznego miejsca.

Pływająca Brama Torii na Wyspie Miyajima

W samym sercu Morza Wewnętrznego Japonii, przy malowniczej wyspie Miyajima, wnosi się jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli kraju – ogromna brama torii zanurzona w wodzie. To mistyczne i urocze miejsce przyciąga nie tylko wielbicieli architektury sakralnej, ale również tłumy turystów z całego świata, pragnących zobaczyć ten niesamowity widok.

Pałac Cesarski w Tokio

Zanurz się w historii i kulturze Japonii, odwiedzając Pałac Cesarski w Tokio! Ten majestatyczny kompleks pałacowy, otoczony malowniczymi ogrodami i imponującymi murami, jest żywym symbolem długiej i bogatej historii kraju. Jego eleganckie budynki i starannie zaprojektowane ogrody są doskonałym przykładem japońskiej estetyki i tradycji. Podczas spaceru po terenie pałacu poczuj spokój i harmonię, które są tak charakterystyczne dla japońskiej kultury i odkryj piękno ogrodów, z ich starożytnymi drzewami, malowniczymi stawami i uroczo krętymi ścieżkami. Nie przegap okazji, aby zobaczyć Nijubashi, słynny Most Podwójny, jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w pałacu. To niezapomniane doświadczenie, które na pewno zostanie w Twojej pamięci na długo.

Jak smakuje sushi w Japonii?

Zasmakowało Ci sushi w Polsce i chcesz poznać jego smak u źródeł, w trakcie podróży do Japonii? Powiedzmy to otwarcie: sushi w Polsce a sushi w Japonii to dwie zupełnie różne jakości. Sensem sushi jest świeżość ryby. W Polsce ten efekt jest niemożliwy do uzyskania (chyba, że myślimy o świeżym śledziu, a nie tuńczyku, łososiu czy kałamarnicy). Sushi jest proste, uzyskiwane z dostępnych, złowionych danego dnia składników. Do tego kawałek rzodkwi, ogórka, sprasowane algi i ryż, oczywiście koniecznie kiszony ryż. Wszystko pokrojone od razu na gotowe kęsy. Taki drobiazg podany jest z niezwykłą dbałością o wygląd posiłku. W większości barów w Japonii sushi jest przygotowywane na oczach gości. Pomiędzy porcjami należy żuć marynowany imbir, by oczyścić kubki smakowe. Spróbuj sushi tam, skąd pochodzi i zarazem tam, gdzie jest najlepsze! Warto wybrać się na wakacje do Japonii choćby tylko ze względów kulinarnych!

Gejsza

Gejsza – już samo to słowo brzmi tajemniczo. Wiele osób marzy, by ją zobaczyć i sfotografować w trakcie podróży do Japonii. Łagodnie dźwięki shamisenu, sake, przekąski i siedząca naprzeciwko gejsza z tajemniczym uśmiechem… Biorąc pod uwagę, że w całej Japonii jest jedynie około 500 gejsz, a wieczór w takim towarzystwie to wydatek zaczynający się od rzędu wielkości 5000 jenów, naprawdę trudno gejszę spotkać. Ale włóczenie się po uliczkach dzielnicy Gion w Kioto ma swój klimat niezależnie od ich obecności. Warto podkreślić, że gejsza nie jest prostytutką, ale hostessą, gospodynią wieczoru. Na ulicach można zobaczyć mnóstwo poprzebieranych kobiet, także cudzoziemek. Nie mają one prawa nosić się jak gejsza, stąd różnice:  wyższe sandały, pomalowana tylko jedna warga, czerwony kołnierz. Na gejszę niełatwo się natknąć, ale z pewnością warto ich szukać! Lub samej spróbować przebieranek, w jednym z licznych wyspecjalizowanych w tym punktach.

Najpiękniejsze japońskie ogrody

Marzysz o spacerze w kojącym ogrodzie, gdzie opadają łagodnie wielkie, biało – różowe płatki kwitnącej wiśni… Żwirowe alejki wiją się pośród kolorowych rabatek…  Ścieżki wznoszą się i opadają łagodnie… A jesienią czerwone klony i jasna twarz księżyca na gładkim tle granatowego nieba w ciepły, bezwietrzny wieczór towarzyszy tak mieszkańcom, jak podróżnym… Japończycy jak chyba nikt inny potrafią docenić piękno przyrody, ale i potrafią wyciągnąć z niej to, co najlepsze. Natura kojarzy im się z dziką siłą, której trzeba się podporządkować, gdyż nie sposób nad nią zapanować (pamiętajmy, że jest to obszar aktywny sejsmicznie). Dlatego próbują kształtować krajobraz, gdyż przyroda podporządkowana jest piękna. Japońskie ogrody – połączenie strumyków, ścieżek, drzew, krzewów i kwiatów, nie ma sobie równych nigdzie indziej na świecie. Tym bardziej, że rośliny często są łączone według pory kwitnienia, i tak na tle białych płatków widzimy czerwone kwiaty, a gdy jeden gatunek owocuje, ten obok dopiero wypuszcza pączki. Wszystko przemyślane i zaplanowane, a efektem jest ulotne, kruche, nietrwałe piękno. Spróbuj je zatrzymać w aparacie, a przede wszystkim w oczach. Dzięki temu podróż do Japonii będzie niezapomniana!

Origami

Złóż 1000 żurawi origami, a spełni się Twoje życzenie! (Jeśli życzeniem była podróż do Japonii, możemy pomóc je zrealizować). Origami wywodzi się z Chin, ale to Japończycy wznieśli składanie papieru do poziomu sztuki. Żuraw japoński symbolizuje długowieczność i szczęście – coś, jak nasz bocian. Matki zanoszą do niego modlitwę o ochronę dzieci, tak jak u nas prosi się o to anioła stróża. Po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę Sadako Sasaki, dziewczynka cierpiąca na chorobę popromienną, postanowiła złożyć 1000 żurawi by wyzdrowieć. Zdołała wykonać ich 644. Postawiono jej pomnik w miejskim parku, pomnik, który jest zawsze obwieszony papierowymi ptakami. Od tamtej pory żuraw jest także symbolem pokoju. Wy także możecie dołożyć do pomnika swojego żurawia.

Sztuki walki

Jeśli chcesz wygrać nie tylko z przeciwnikiem, ale i pokonać własną słabość – japońskie sztuki walki są dla Ciebie! Tu celem nie jest zwycięstwo, ale rozwój. Przeciwnika pokonuje się siłą nie tylko mięśni, ale i ducha. W aikido na przykład do walki wykorzystuje się energię, z jaką jesteśmy atakowani. Japońskie sztuki walki są tak odległe od zachodnich, że czasami nawet trudno  wytłumaczyć ich ideę czy zasady. Czy iaido, sztuka walki mieczem, może przypominać szermierkę, jeśli miecz nie przypomina szpady? Sumo, aikido, judo, karate, iaido, kendo – wszystkie te współczesne sporty walki mają swoje korzenie w dawnej Japonii. Na pokazy sumo przychodzą dziś całe rodziny, bilety są wyprzedane z wyprzedzeniem, a zawodnicy zarabiają krocie. Koniecznie się na nie wybierzcie w czasie wycieczki do Japonii! Ze względu na nacisk na siłę ducha japońskie szkoły tych sportów dla młodych ludzi można spotkać prawie wszędzie na świecie. Warto sprawdzić, jak wygląda ich trening u źródeł!

Cosplay

Chcesz zobaczyć Czarodziejkę z Księżyca, żywą lalkę, postać z anime, a może Larę Croft? Lub przynajmniej prawdziwą Japonkę w kimonie?  Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak to zrobić w trakcie wakacji w Japonii! Kimono to nie to samo, co powiedzmy strój krakowski – kimono nosi się na co dzień,  na proszone kolacje, na osiągnięcie pełnoletności, czasem na ślub. Są miejsca oferujące przebranie się w kimono wraz z wykonaniem pełnego makijażu w stylu maiko – uczennicy gejszy. Japończycy, właściwie Japonki uwielbiają się przebierać! Cosplay, czyli upodabnianie się do bohaterów anime czy gier komputerowych, mimo że został wynaleziony w USA, najwięcej fanów ma właśnie w Japonii. W Shibuya w Tokio można po prostu natknąć się na przebierańców, wprost na ulicy. Tylko turyści robią im zdjęcia. Japończycy przemykają się obok oryginałów, jakby strój „Czarodziejki z księżyca” w gorące, wtorkowe popołudnie był czymś najzwyklejszym na świecie. Przygotuj wiec aparat i – do dzieła!

Najszybsze pociągi świata

Poczuj pęd w pociągu, który porusza się z szybkością, jaką trudno nawet zarejestrować naszymi zmysłami! Gdy polskie pendolino osiąga prędkość 200 km/godz, czujemy, jakbyśmy tracili przyczepność. Tymczasem w Japonii są już pociągi jeżdżące 500 km/godzinę. Nazywają się romantycznie – wiatr, echo, promień. W czasie wakacji w Japonii będziecie przemieszczać się pociągami, gdyż jest to opcja najszybsza, najwygodniejsza, najlepsza. Shinkansen jest punktualny co do sekundy (sic!). Pasażerowie oczekują na niego w kolejce, każdy przy właściwym wagonie, by wsiadanie przebiegło sprawnie. Drzwi wypadają dokładnie w oznaczonym na peronie miejscu. Mimo, że technologia stale przyspiesza, a cały świat jest coraz bardziej zunifikowany, Japończycy zapewne używają już telefonów, o jakich nam się jeszcze nawet nie śni. Albo telewizorów. Komputerów. Zegarków. Robotów. Odkurzaczy. Lub innych urządzeń, które nawet nie mają jeszcze polskiej nazwy.

Kiedy jechać do Japonii?

POGODA W JAPONII

W Japonii występują 4 wyraźne pory roku. Na wybrzeżu zachodnim i w górach zimą pada śnieg. Opady czasami są znaczne, dochodzące nawet do kilku metrów. Wiosna to pora kwitnienia śliw i wiśni, a także azalii, irysów i różnych krzewów. Wtedy do Japonii przyjeżdża najwięcej turystów, chociaż porę hanami i sakury trudno przewidzieć z wyprzedzeniem. Początek czerwca to okres opadów, zwany nawet czasem piątą pora roku. Lato jest gorące i wilgotne, szczególnie trudne do wytrzymania w mieście, dlatego tę porę poleca się raczej na opalanie na Okinawie. Jesienią czerwienią się różne gatunki klonów, sadzone specjalnie po to, by cieszyć oczy. Japończycy zwyczajowo podziwiają wtedy księżyc w ciepłe, bezwietrzne, jesienne wieczory. To zdecydowanie najlepsza pora na wizytę w Kraju Wschodzącego Słońca.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Wycieczka do Japonii

08.04.2019 / Maja

Dziękujemy za tak fantastyczny wyjazd do pięknego kolorowego kraju jakim jest Japonia. Zwiedzaliśmy w 6 osób i każdy był zadowolony. Japonia jest krajem ,który warto zobaczyć gdyż kultura, ludzie ,miejsca jest tak odmienna od Naszej, iż robi ogromne wrażenia. Moja córka porozmawiała po Japońsku my spróbowaliśmy wszystkich potraw oraz mieliśmy możliwość nocowania w wielu różnych miejscach - wszędzie było CUDOWNIE. Zwiedziliśmy Kioto ,Narę ,Tokio ,Nikko ,ogrody Kanazawy .Wszystko perfekcyjnie zorganizowane przez Planet Escape - mogę Was polecić i polecam z miłą chęcią ;-)


Wycieczka do Japonii

16.05.2018 / Paweł

Bardzo, bardzo dziękujemy za wspaniałe przygotowanie nam podróży po Japonii. Wrażenia jeszcze ciągle żyją w nas i dla nas obojga jest to oczywiste, że musimy wrócić do tego fascynującego kraju. Pan Emil świetnie wprowadził nas w klimaty Tokio. Możemy go z całą pewnością polecić jako świetnego towarzysza podróży i przewodnika. Dzięki niemu poczuliśmy się w Japonii pewnie i nie mieliśmy żadnych problemów z przemieszczaniem się po Tokio pomiędzy punktami naszej podróży, czy Kioto.

Już na lotnisku w Tokio zostaliśmy zaskoczeni niezwykle miłym przyjęciem i tak już pozostało do końca. Super.