Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Nara /Japonia

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Jeleń stał się niemal synonimem Nary. Znajdziecie go w nie tylko spacerującego stadnie po miejskim parku, ale i na skarpetkach, kubkach oraz torebkach z budyniem. Jest też oczywiście w legendzie, która opowiada o tym, jak Takemikazuchi-no-mikoto, jeden z shintoistycznych bogów, przybył do Nary właśnie na białym jeleniu. Od tego czasu zwierzęta te uznawane były w mieście za święte, a za ich zabicie otrzymywało się karę śmierci. Po II wojnie światowej pozbawiono jelenie ich „boskości”, ale nadal bez sprzeciwu toleruje się je wchodzące do sklepów czy restauracji.

Zwiedzanie Nary – co warto zobaczyć?

Nara jest dla Japończyków mniej więcej tym, czym jest dla nas Gniezno. To właśnie tu znajdowała się pierwsza stolica Japonii. Działo się to w latach od 710 do 794 roku, czyli znacznie wcześniej niż u nas zaczęto myśleć o zalążku państwowości. Miasto zostało wybudowane na wzór ówczesnej chińskiej metropolii i szybko wyrosło na jeden z takich gigantów, jakim w dzisiejszych czasach jest dla nas Nowy Jork. Stolicę zbudowano na siatce ulic przecinających się pod katem prostym, czytelnej do dnia dzisiejszego, jej sercem był pałac cesarski, a świątynie stanowiły centrum myśli duchowej. Dawnej siedziby cesarza nie odnajdziemy już dziś w Narze, ale dzięki przeniesieniu stolicy do Kioto i oddaleniu niebezpieczeństwa wrogich najazdów, zachowało się wiele interesujących zabytków, jak np. światynia Tōdai-ji czy dzielnica Naramachi. Pozostał też duch dawnej Japonii i właśnie w jego poszukiwaniu powinniście się udać do Nary. Zabytki dawnej stolicy od lat figurują na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Pogoda w Narze – kiedy jechać na wczasy?

Najlepszym czasem na zwiedzanie Nary w Japonii jest wiosna (kwiecień – maj) i jesień (październik – listopad), kiedy temperatury oscylują w granicach 16°C–23°C. W trakcie lata (lipiec – sierpień) upały mogą być dokuczliwe, choć położone w parku świątynie dają schronienie przed słońcem. Najbardziej deszczowym miesiącem jest lipiec, a najzimniejszym styczeń. Każdej wiosny drzewa udekorowane są różowymi chmurami kwiatów wiśni. Pierwsza stolica Japonii zakwita na przełomie marca i kwietnia. W maju kwitną glicynie pokrywając świątynię Kasuga Taisha fioletową zasłoną. Tę shintoistyczne miejsce kultu warto odwiedzić w sierpniu, kiedy obchodzony jest Obon – japońskie święto zmarłych. Ścieżki spacerowe rozświetla wówczas blask 3000 latarni – ich kolekcja powstawała przez 800 lat, a najstarsze zostały podarowane świątyniom przez samurajów. Wydarzeniu towarzyszy tradycyjna muzyka i tańce. Podobne wydarzenie odbywa się w lutym na znak pożegnania zimy. W marcu zaś płonie świątynia Nigatsudo podczas ceremonii Omizutori.

Atrakcje, zabytki w Narze – przewodnik wakacyjny

Park w Narze

To miejsce zupełnie wyjątkowe. Właśnie tu spotkacie całe stada oswojonych jeleni sika. Prawdziwą atrakcją, i to nie tylko dla najmłodszych, jest możliwość ich nakarmienia. W parku można kupić specjalne sarnie krakersy. Obszar zajmuje ponad 660 hektarów i jest niezwykle urozmaicony. W części bliżej miasta, w śród zieleni ukryte są świątynie buddyjskie i shintoistyczne, restauracje, muzea, a także… żłobek dla najmłodszych jeleniowatych mieszkańców parku. Odnajdziecie tu też pięknie zagospodarowane ogrody. Ich nieodłącznym elementem jest woda, zawsze w dwóch postaciach: wody płynącej wprowadzającej do natury ożywczy ruch i mówiącej o przemijaniu, oraz stojącej będącej jak lustro symbolem wejrzenia w siebie i odrodzenia. Pofałdowany teren, kamienie, latarnie i czerwone bramy torii – wszystko ma swoje znaczenie. Wędrując ścieżkami parku możecie zagłębić się pierwotną puszczę Mt. Kasuga. Cały teren został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Świątynia Tōdai-ji

To najwybitniejszy przykład świetności dawnej stolicy. Bo właśnie na ten okres dziejów miasta przypada budowa światyni Tōdai-ji. Jej imponująca bryła figuruje na liście największych budowli drewnianych świata, a kiedyś była jeszcze o jedną trzecią większa. Konstrukcje dachu podtrzymują olbrzymie słupy. W jednym z nich jest otwór. Przeciśnięcie się przez niego wróży pomyślność na długie lata… tak że pamiętajcie przed wyjazdem na wakacje o skutecznej diecie. W świątyni znajduje się największy na świecie posąg Buddy Vairocana (Daibutsu). Według wierzeń jest prawdziwą naturą wszystkich istot, ciałem mądrości i podstawą wszelkich zjawisk w przyrodzie, stoi w otoczeniu tysięcy kwiatów, a każdy z nich to tysiąc światów. W swoim wnętrzu prócz wszelkich mądrości skrywa ciekawostkę. Podczas badania promieniami Rentgena odkryto, że w kolanie posagu ukryty jest ludzki ząb oraz perły i wiele innych klejnotów.

Nara National Museum

Muzeum Narodowe w Narze znajduje się w parku miejskim tuż przy świątyniach Tōdai-ji, świątyni Kōfuku-ji i Kasuga Taisha. Nie sposób go przegapić. Warto poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się ze zbiorami. Wśród nich znajdziecie arcydzieła japońskiej sztuki buddyjskiej, a także przedmioty używane do tradycyjnych ceremonii. Objaśnienia są w języku angielskim, dzięki czemu dowiecie się wielu fascynujących ciekawostek o lokalnej kulturze i łatwiej będzie Wam zrozumieć jej zawiłości.

Naramachi

Naramachi to takie miejsce, które się doświadcza. Już w XV wieku dzielnica została przekształcona w centrum kupieckie. Powstawały domy drobnych rzemieślników i warsztaty wszelkiego rodzaju. Znajduje się tu również Gangoji Temple, najstarsza w Japonii świątynia buddyjska. Co warto zrobić w Naramachi? Przede wszystkim pospacerować urokliwymi uliczkami, odwiedzić sklepy z pamiątkami, obejrzeć tradycyjne rzemiosło, zobaczyć muzeum zabawek z epoki Edo, wziąć udział w jednym z wielu eventów, udać się na degustację sake, ceremonię herbaty lub zjeść coś pysznego w jednej z klimatycznych restauracyjek… po prostu chłonąć klimat tradycyjnej Japonii. Spacerując uliczkami na pewno zauważycie niemal przy każdych drzwiach coś na kształt wiszących pomidorów. Czy zgadlibyście, że to… małpy? Migawari-zaru (jap. małpa) oznacza również słowo „wypędzać”. Dlatego też przyjęło się umieszczanie ich przy wejściach do domostw. Rozpraszają zło, biorą choroby na siebie, spełniają życzenia i są amuletem na niemal wszystko. Nic dziwnego, że czerwono jest od nich w całej dzielnicy.

Nigatsu-do Hall

Świątynia Nigatsu-do ożywa w pierwszej połowie marca podczas dwutygodniowego cyklu ceremonii Omizutori. Rytuały odbywają się tu od ponad 1250 lat, co czyni je jednymi z najstarszych w Japonii. Najbardziej spektakularne chwile noszą nazwę Otaimatsu – zaraz po zachodzie słońca gigantyczne kule ognia rozświetlają balkon świątyni sprawiając wrażenie, jak gdyby cały budynek stał w płomieniach. Wedle wierzeń, spadający żar zapewnia widzom bezpieczny rok. Szczególnie widowiskowo odbywa się to w dniu 12 i 14 marca. Również wówczas przypada noc właściwej ceremonii Omizuri, podczas której kapłani czerpią wodę ze studni. W tym dniu ma ona uzdrawiającą moc.

Wyjątkowe miejsca w Nara

Tradycyjne cukiernie Wagashi

Wagashi to słodycze podawane podczas ceremonii herbaty, wyrabiane zwykle z mochi (słodkiego kleistego ryżu), pasty z fasoli, kukurydzy i owoców. Niezwykły jest ich wygląd, który sprawia, że każde jest małym dziełem sztuki. Wyjątkowa jest też ich historia, która sięga aż okresu Heian (794–1185), kiedy po raz pierwszy pojawiły się na przyjęciach dworskich. Przysmaki można kupić w jednej z cukierni, najstarsza z nich – Honkekikuya, działa aż od 400 lat.

Sklep Harushika Sake Imanishi Seibei

Założony w 1884 roku browar sake w Naramachi produkuje jedne z najbardziej znanych sake z Nary, sprzedawanych na całym świecie. Główny budynek był pierwotnie rezydencją mnicha ze świątyni Kohfukuji. Za niewielką opłatą można zwiedzać dom i ogród. Znajduje się tu także kawiarnia, w której można skosztować lokalnych słodyczy i herbaty. Wisienką na torcie jest oczywiście degustacja sake, po której można zachować pamiątkowy kieliszek.

Świątynia Jikoin

Stoi na wzgórzu nad Yamato Koriama. Idąc stromą ścieżką wśród drzew, dojdziecie do ogrodu. Podążając dalej w kierunku głównego budynku, miniecie kilka herbaciarni. Nie są tu bez powodu. Świątynię założył w 1663 roku mistrz parzenia herbaty Sekishu Katagiri. Obok niej powstała szkoła, której styl przeprowadzania ceremonii picia tradycyjnego napoju wszedł na stałe do japońskiej tradycji i stał się oficjalnym stylem Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii. Nic nie mąci ciszy panującej w tym miejscu. Warto zatrzymać się tu na filiżankę matcha i sezonowe, tradycyjne słodycze. W okolicy znajdziecie hodowlę złotych rybek. Może spełnią jakieś Wasze marzenie?

Zwiń
Kiedy jechać do Nary?

Kiedy jechać do Nary?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli

Hotele w Narze

Zwiń

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować