Informacje ogólne

Chiang Rai to idealne miejsce dla miłośników przyrody i wyrafinowanej architektury! Rozkoszujcie się pięknem najbardziej na północ wysuniętej prowincji Tajlandii, wędrujcie górskimi szlakami, przejedźcie obok pól ryżowych lub wybierzcie się na rafting po tutejszych rzekach. Największe miasto na północy kraju, położone na styku Tajlandii, Laosu i Birmy, znanym również jako Złoty Trójkąt, około 900 kilometrów od Bangkoku, jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania okolicznych cudów natury i poznawania fascynującej historii regionu. To ciche, spokojne miasto, pełne zieleni i intrygujących budowli zostało założone w 1262 roku przez króla Mangrai, od którego bierze swą nazwę. W okolicy znajdziecie dziewicze górskie wioski, piękną rzekę Mekong, a także słynną na całym świecie Białą Świątynię (Wat Rong Khun) i Czarny Dom (Baan Dam).

Atrakcje Chiang Rai

Biała Świątynia (Wat Rong Khun)

Z Chiang Rai pochodzi jeden z najbardziej znanych w Tajlandii artystów, Chalermchai Kositpipat, którego charakterystyczny styl zobaczycie w wielu miejscach. Jego najsłynniejsze dzieło znajduje się w rodzinnej wiosce, Rong Khun, na obrzeżach miasta Chiang Rai. To tutaj w 1997 roku rozpoczął niezwykłą – i do tej pory nieukończoną pracę – znaną dziś jako Białą Świątynię. Będąc oszałamiającą mieszanką stylów klasycznych i współczesnych, jest po części obiektem sakralnym, a po części galerią sztuki. Jej białe ściany mienią się w słońcu i malowniczo odbijają w jeziorze, a gdy wejdziecie do środka, zobaczycie intrygujące współczesne grafiki.

Niebieska Świątynia (Wat Rong Seua Ten)

Ukończona w 2016 roku świątynia położona jest po drugiej stronie rzeki Kok, na północ od centrum miasta Chiang Rai. Swoją nazwę zawdzięcza wszechobecnej zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz niebieskiej barwie, z którą fantastycznie kontrastują złote zdobienia. Autorem projektu jest Phuttha Kabkaew, uczeń twórcy Białej Świątyni. Nieopodal znajduje się przyjemna kawiarnia i bistro Chivit Thamma Da, możecie więc po wizycie w świątyni wpaść tam na przekąskę i kawę.

Wieża Zegarowa

Położona w centrum miasta Złota Wieża Zegarowa jest kolejnym przykładem znakomitych dzieł Chalermchai. Ozdobna, złota sztukateria jest oszałamiająca w ciągu dnia, ale nocą nabiera jeszcze bardziej imponującego wyrazu. Każdego wieczoru podziwiać tu można pokaz typu światło i dźwięk, odbywający się o 19:00, 20:00, 21:00 i 24:00. Przysiądźcie w jednej z pobliskich restauracji lub barów, zamówcie jedzenie lub picie i cieszcie się pokazem.

Wodospad Khun Korn

Wodospad zlokalizowany 30 km na zachód od Chiang Rai, na terenie parku Nam Tok Khun Kon Forest Park. To najwyższy i najciekawszy wodospad regionu – liczy sobie aż 70 metrów! Na parking przy atrakcji dotrzecie wynajętym środkiem transportu lub taksówką. Do celu czeka Was następnie półgodzinna, przyjemna, półtorakilometrowa wędrówka pod górę.

Trekking po Chiang Rai

Chiang Rai jest doskonałą bazą wypadową do spacerów po górach. Najbardziej popularnymi regionami trekkingowymi na północy Tajlandii są obszary Golden Triangle (Złotego Trójkąta), parku narodowego Phu Chi Fa (tuż przy granicy z Laosem i z najlepszymi wschodami słońca w całej Tajlandii!), Doi Pha Tang czy Doi Mae Salong. Aby się tam dostać, należy przebyć kilkadziesiąt, a nawet ponad 100 km. Można wybrać się także w rejony bliżej położone, na krótsze, jednodniowe trekkingi. Miejsce to słynie też z gorących źródeł, z których można korzystać przez cały rok. Spośród kilku rozlokowanych w pobliżu miasta warto wymienić w szczególności Huay Mark Liam Hot Spring (w parku narodowym Lam Naam Khok), znajdujące się ok. 30 km na zachód od Chiang Rai.

Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII