Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Koh Yao Yai & Noi /Tajlandia

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Pomiędzy dość zatłoczonym Phuketem na zachodzie a prowincją Krabi na wschodzie, w samym centrum zatoki Phang Nga, znajdują się leżące południkowo dwie stosunkowo spore tajskie wyspy Koh Yao Yai i Koh Yao Noi. W kierunku południowym pożeglować można stąd na otwarte wody Morza Andamańskiego. Łatwo tu dopłynąć kursującym kilkukrotnie w ciągu dnia promem z obu wspomnianych prowincji i właśnie stamtąd przypływa tu większość turystów z uwagi na położenie lotnisk. W odróżnieniu, zwłaszcza od Phuketu, na obu wyspach jest znacznie spokojniej i mniej tłoczno. Życie na Koh Yao Yai i Noi płynie wolno, jakby pędząca cywilizacja ominęła te wyspy. Miejscowi zajmują się głównie rolnictwem, w dość tradycyjnej formie. Leniwa atmosfera Yai i Noi sprzyja relaksowi, a bardziej aktywni znajdą tu świetne warunki do snorkelingu, kajakowania czy pieszych wycieczek. Jest tu kilka sklepów i w niektórych miejscach można płacić kartą, ale wybierając się na Koh Yao Yai i Koh Yao Noi warto jednak zaopatrzyć się w gotówkę.

Jak poruszać się po Koh Yao Yai i Koh Yao Noi

Na wyspach dominuje zieleń lasu i wiejskie krajobrazy. Drogi nie są zatłoczone; jeżdżą po nich prywatne skutery, tuk tuki, czasem pick-upy. Dla urozmaicenia pobytu w jednym z hoteli czy ośrodków przy plaży, warto odbyć przejażdżkę skuterem i na własne oczy poznać niespieszny tryb życia mieszkańców.

Ciekawe miejsca i plaże Koh Yao Yai

Plaża Lam Haad

W północnej części Koh Yao Yai położona jest wręcz pocztówkowa plaża Lam Haad z której rozpościera się widok na siostrzaną wyspę Yao Noi. Jest ona powszechnie uważana za najpiękniejszą na wyspie. Zwłaszcza podczas odpływu, gdy z wody wyłania się duży piaszczysty półksiężyc, wydaje się, że sąsiednia Yao Yai jest na wyciągnięcie ręki. Przejrzysta woda wokół plaży zachęca do zanurzenia się w niej dla ochłody od gorącego tajskiego słońca. Przy samej plaży nie ma sklepów ani barów, więc zakupy lepiej zrobić po drodze jadąc na plażę rowerem lub skuterem.

Plaża Son Bay

W środkowej części Koh Yao Yai, w naturalnej zatoce, otoczona wzgórzami, znajduje się bardzo przyjemna, spokojna plaża Son Bay. Zwłaszcza podczas odpływu, jej powierzchnia powiększa się znacznie, odkrywając bogactwo morskiego życia z kolorowymi krabami i rozgwiazdami. Plaża ta leży nieco na uboczu i raczej nie uświadczy się tu tłumu turystów. Dzięki położeniu w zatoce nie ma tu dużych fal, co sprzyja kąpielom w morzu. Warto tu podjechać wynajętym rowerem lub skuterem.

Punkt widokowy nieopodal Better View Bunglow

Jadąc drogą wzdłuż wschodniego wybrzeża Koh Yao Yai pomiędzy Better View Bungalow a ośrodkiem Esmeralda View rozejrzyjcie się za punktem widokowym przy drodze. Roztacza się stąd wspaniały widok na wody zatoki Phang Na, wysepkę Hong i sąsiednie, a dalej ku wschodowi na górzyste brzegi prowincji Krabi. Widoki są niesamowite!

Plantacje kauczukowców

Choć kauczukowce pochodzą z Brazylii, to introdukowane w Tajlandii i innych krajach rejonu Azji południowo-wschodniej przez Brytyjczyków, stały się jedną z najważniejszych gałęzi tutejszej gospodarki. Jeśli zobaczycie przy drodze równo, symetrycznie posadzone drzewa z przymocowanymi miskami to na pewno znaleźliście się na plantacji kauczuku. Warto przespacerować się wśród drzew i zobaczyć jak w przymocowanych miseczkach zbiera się sok tych drzew z których podczas dalszej obróbki powstaje lateks naturalny, mający tak szerokie zastosowanie współczesnym świecie.

Ciekawe miejsca i plaże Koh Yao Noi

Samotne spacery czy kąpiele na plaży nie są w dzisiejszych czasach oczywistością. Warto wiedzieć, gdzie poszukać takich miejscówek. Z pewnością warto na Koh Yao Noi! Ta mała wyspa, zamieszkana głównie przez muzułmanów oferuje przybyszom ucieczkę od cywilizacji i święty spokój. Doskonałe miejsce na błogie lenistwo w hamaku z książką w dłoni. Masowa turystyka (jeszcze) tu nie dotarła i czuć lokalny klimat okolicy, choć na wyspie jest kilka luksusowych butikowych hoteli, gdzie można się zatrzymać. Plaże może nie mają spektakularnej infrastruktury turystycznej, są bardziej naturalne i mniej zagospodarowane, zwłaszcza w porównaniu z innymi miejscówkami w Tajlandii. Najpopularniejsza jest piaszczysta plaża Long Beach w północno wschodniej części wyspy, w pobliżu której można zjeść niezły obiad w okolicznej knajpce.

Podobnie jak na Koh Yao Yai warto pomyśleć o wynajęciu skutera i pozwiedzać w ten sposób wyspę. Drogi są praktycznie puste, policja nie czyha z radarem, warto jednak zaznaczyć, że większość nie jest oświetlana po zmroku. Podczas wycieczki można poszukać punktów widokowych, skąd rozpościera się panorama na Koh Yao Noi i otaczające ją morze, choćby w pobliżu plaży Potsai Beach. Także rezerwacja całodniowej wycieczki łodzią po zatokach, lagunach i jaskiniach na wodach zatoki będzie niezłym uzupełnieniem pobytu. Z pewnością ciekawostką będzie wizyta w wiosce morskich Cyganów – ludu Moken.

Nurkowanie na wyspach Koh Yao Yai i Koh Yao Noi

Wody zatoki Phang Nga wokół Koh Yao Yai i Koh Yao Noi są również przyjazne i ciekawe dla snorkelingowców i nurków. W lokalnych agencjach lub hotelach można wynająć łódź z obsługą, odpowiedni sprzęt, a początkujący także instruktorów tych sportów podwodnych. Warto skorzystać z przebogatej oferty kilkugodzinnych bądź całodniowych wycieczek, podczas których lokalni przewodnicy pokażą miejsca bytności rekinów, żółwi, płaszczek czy najlepsze miejscówki na rafie pełnej ukwiałów, lub zabiorą w miejsce zatonięcia promu King Cruiser.

Zwiń
Kiedy jechać na Koh Yao Yai & Noi?

Kiedy jechać na Koh Yao Yai & Noi?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Santhiya Koh Yao Yai Resort & Spa 5*

Od 8500 zł

Tajlandia - Koh Yao Yai

7 nocy w hotelu Santhiya Koh Yao Yai Resort & Spa 5* z przelotem i transferami

Mistyczne świątynie Angkoru i plażowanie na Morzu Andamańskim

Od 13 400 zł

Kambodża, Tajlandia - Bangkok, Siem Reap, Koh Yao Yai

Początek wycieczki do nieprawdopodobne miasto Bangkok, z późniejszym odkrywaniem mistycznych świątyń Angkoru w Kambodży. Jako wisienka na torcie rajska wyspa Koh Yao Yai na wybrzeżu andamańskim w Tajlandii.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Koh Yao Yai

Koh Yao Yai

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować