Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Koh Phi Phi /Tajlandia

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Koh Phi Phi, archipelag położony nieopodal wyspy Phuket, to istny raj dla plażowiczów. Tylko jedna z grupy wysepek jest zamieszkana, do innych przypływają na łodziach podróżnicy spragnieni niezapomnianych krajobrazów, długich plaż i doskonałych warunków do snorkelingu. Piękno Koh Phi Phi zostało zresztą uwiecznione w filmie „The Beach”, w którym główną rolę zagrał Leonardo di Caprio. Typowe dla tych wysp jest otoczenie majestatycznymi skałami porośniętymi gdzieniegdzie soczystą zielenią. To tutaj, jak nigdzie indziej, tradycyjne podłużne tajskie łodzie stanowią nieodłączny element przepięknego krajobrazu.

Koh Phi Phi – najważniejsze informacje

Koh Phi Phi to grupa sześciu wysp położonych na Morzu Andamańskim, pomiędzy wyspą Phuket a stałym lądem Tajlandii, które wchodzą w skład prowincji Krabi. Dwie główne wyspy archipelagu to Koh Phi Phi Don i Koh Phi Phi Leh. Wyspy te charakteryzują się turkusowymi wodami, złotymi piaskami i wręcz idyllicznym krajobrazem morskim. Na wycieczkę na Koh Phi Phi można dostać się promem odpływającym albo z Phuket, albo z Krabi. Tropikalna sceneria i rajska atmosfera Phi Phi wyspy sprawiły, że jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Tajlandii. Wyspy są doskonałą propozycją zarówno dla aktywnych poszukiwaczy przygód, jak i plażowiczów chcących poznać piękny, podwodny świat. Wybierając się na Koh Phi Phi spędzicie niezapomniane wakacje na przepięknych piaszczystych plażach, skąd roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na okoliczną przyrodę.

Zwiedzanie Koh Phi Phi – co warto zobaczyć?

Cały archipelag wysp Koh Phi Phi wchodzi w skład Parku Narodowego Hat Nappharat Thara-Mu Ko Phi Phi, a więc największą atrakcją turystyczną jest tu przede wszystkim przyroda. Krajobraz wyspy charakteryzują wapienne skały, urokliwe piaszczyste plaże oraz krystalicznie czyste wody. Na wyspach znajduje się kilka miejsc, które warto wyróżnić ze względu na ich wyjątkowość i niesamowite widoki. Jedną z głównych atrakcji jest mała wyspa Phi Phi Lee oraz znajdująca się na niej słynna plaża, na której nagrywano sceny z Leonardo Di Caprio do filmu „Niebiańska plaża”. Kolejną z atrakcji turystycznych jest laguna Pileh Bay. Turkusowe, krystalicznie czyste wody laguny, otoczone strzelistymi skałami, to niewątpliwie jedno z piękniejszych miejsc na wyspie! Będąc na Koh Phi Phi warto wybrać się na Monkey Beach, czyli plażę, na której spotkać można mnóstwo ciekawskich małpek. Obowiązkowym celem podróży na Koh Phi Phi jest Phi Phi Viewpoint, czyli punkt widokowy. Szczyt znajduje się na wysokości 186 metrów, co pozwala podziwiać piękną panoramę wyspy Ko Phi Phi Don. Wejście na punkt widokowy zajmuje zaledwie około 30 minut.

Będąc na wyspach Koh Phi Phi czas spędza się przede wszystkim aktywnie, głównie nurkując. Jest to doskonałe miejsce do obserwowania wspaniałych raf koralowych. Najpiękniejsze z raf znaleźć można na Bamboo Island oraz Ko Yung.

Pogoda na Phi Phi – kiedy jechać na wczasy?

Tajlandia jest krajem bardzo rozległym oraz zróżnicowanym pod względem ukształtowania terenu. Z racji tego, że kraj znajduje się w dwóch różnych strefach klimatycznych, pogoda w poszczególnych częściach kraju może w tym samym czasie być różna. W Tajlandii wyróżniamy trzy podstawowe pory roku: ciepłą i suchą, gorącą i suchą oraz porę deszczową. Turyści najczęściej na swoją podróż najczęściej wybierają czas pory suchej i ciepłej, gdyż są to idealne warunki zarówno do zwiedzania, jak i do plażowania. Wyspa Koh Phi Phi znajduje się na zachodnim wybrzeżu Tajlandii. Wybierając się w ten rejon, podróż najlepiej zaplanować pomiędzy listopadem a lutym. Wilgotność powietrza jest wtedy najniższa, a temperatury wynoszą średnio 28°C. Prawdopodobnie najlepszym ze wszystkich miesięcy w roku na Koh Phi Phi jest styczeń. Można wtedy w pełni skorzystać z uroków plaży i morza. Choć temperatury są w tym czasie wysokie, bryza morska sprawia, że nie są aż tak silnie odczuwane. Styczeń w tym regionie jest także jednym z najmniej deszczowych miesięcy w całym roku. Choć warunki pogodowe o tej porze są najlepsze, niestety jest to szczyt sezonu, co oznacza, że zjeżdża się tu w tym czasie najwięcej turystów. Jeśli chcecie uniknąć tłumów, najlepiej wybrać inne miesiące niż listopad, grudzień czy styczeń. Dla osób lubiących wysokie temperatury idealną porą będzie najgorętszy okres w roku, który trwa od kwietnia do maja. Temperatury wahają się wtedy od 27°C do 36°C. Pogoda na Phi Phi jest najmniej przyjemna we wrześniu i październiku. Wtedy monsun przynosi gęste chmury i ulewne deszcze. Nadal jednak można cieszyć się ciepłymi i suchymi dniami, które występują w przerwach pomiędzy ulewami. Poza sezonem na Phi Phi nadal można skorzystać z wielu atrakcji, zarówno wodnych jak i lądowych.

Jak się dostać na Koh Phi Phi?

Na Koh Phi Phi można dostać się przede wszystkim z wysp Phuket oraz Krabi. Najlepsze połączenia na wyspę są promem, który z Phuket płynie w jedną stronę około dwóch godzin, a z Krabi nieco krócej. Podczas podróży promem można podziwiać niesamowite widoki, które roztaczają się dookoła. Ze względu na duże zainteresowanie rejsami promem zaleca się zakup biletów z wyprzedzeniem, aby uzyskać jak najlepszą cenę. Promy na Koh Phi Phi docierają do wioski Tonsai, która jest głównym ośrodkiem turystycznym na wyspie. Nie ma tu dróg ani samochodów, dostęp do wszystkich hoteli możliwy jest tylko od strony morza, dlatego niektóre z nich oferują transport dla gości prywatną łodzią.

Wyjątkowe miejsca na Koh Phi Phi

Wyspa Phi Phi Don

Wyspa Phi Phi Don jest największą oraz najpopularniejszą spośród sześciu wysp archipelagu Koh Phi Phi, a także jedną z najbardziej rozrywkowych w całej Tajlandii. Krajobraz Koh Phi Phi Don tworzą dwie wapienne skały wystające prosto z morza, porośnięte bujną roślinnością oraz połączone wąskim przesmykiem, po którego obu stronach znajdują się piaszczyste plaże. Wyspa uznana jest jedną z najpiękniejszych w całej Tajlandii, a jej uroda zaczęła w ostatnim czasie przyciągać coraz większą liczbę turystów, co przyczyniło się do przekształcania tych pięknych, do niedawna dziewiczych obszarów w ośrodki turystyczne. Luksusowe hotele, restauracje, bary oraz dyskoteki do rana, a także cudowne plaże i oszałamiające widoki przyciągają przede wszystkim młode osoby ze wszystkich zakątków świata. Poza imprezowaniem, Phi Phi Don słynie także ze snorkelingu oraz nurkowania.

Phi Phi Lee

Koh Phi Phi Lee to kolejna z wysp archipelagu Koh Phi Phi. Wyspa słynie z plaży Maya Bay, na której kręcono sceny z filmu „Niebiańska plaża” z Leonardo Di Caprio. Choć wysepka nie jest na stałe zamieszkiwana przez lokalną ludność, codziennie przybywa tu wiele turystów. Ko Phi Phi Lee, która wciąż pozostaje niezagospodarowana oraz pozbawiona hoteli, może poszczycić się pięknymi rafami koralowymi i krystalicznie czystymi wodami, które otoczone są przez strzeliste wapienne skały.

Plaża małp

Monkey Beach to 150-metrowy pas plaży pokrytej białym piaskiem, otoczonej szmaragdowymi wodami Morza Andamańskiego. Tuż obok znajduje się piękny, pokryty bujną roślinnością wapienny klif zamieszkiwany przez małpki, od których plaża wzięła swoją nazwę, jakkolwiek znana jest ona nie tylko ze względu na swoich futrzastych mieszkańców, ale też jako doskonałe miejsce do snorkelingu, podczas którego podziwiać można rafę koralową, zamieszkiwaną przez liczne morskie stworzenia. Przebywając na Monkey Beach należy jednak pamiętać o zagrożeniu, jakie mogą sprawiać mieszkające tam małpki: za każdym razem, gdy na wyspie pojawiają się turyści, liczna kolonia małp pojawia się na plaży, by zdobyć od podróżujących jedzenie, zdarza się też, że atakują turystów oraz wykradają z kajaków plecaki, by zdobyć pożywienie.

Viking Cave

Viking Cave, czyli Grota bądź Jaskinia Wikingów, znajduje się u podnóża wysokiego wapiennego klifu w północno-wschodniej części wyspy. Aby ją zobaczyć, najlepiej udać się na rejs łodzią długoogonową. Viking Cave swoją nazwę zawdzięcza wielu malowidłom znajdującym się na jej ścianach, przedstawiających różne rodzaje łodzi, w tym również te przypominające statki Wikingów. W jaskini swoje gniazda wiją jerzyki. Gniazda tych ptaszków stanowią bardzo ceniony przysmak Chińczyków – do słynnej chińskiej zupy wykorzystuje się substancję, która stanowi budulec gniazd. Chińczycy uważają, że zupa, której składnik stanowią gniazda jerzyków, ma wybitne wartości odżywcze. Podobno nie zbiera się gniazd, w których żyją ptaki, a więc gdy jerzyki już je opuszczą, Tajowie wspinają się po rusztowaniach wykonanych z bambusa, by w ten sposób zebrać plony.

Bamboo Island

Bamboo Island to niewielka rajska wysepka, na którą z łatwością dotrzeć z Koh Phi Phi. Wysepka, otoczona lazurową wodą z piękną rafą koralową, mierzy zaledwie 700 m długości i 600 m szerokości i nie jest zamieszkiwana. Jej centralna część pokryta jest bujną roślinnością, znajdują się tu również piaszczyste plaże z białym piaskiem – idealne miejsce do plażowania i nurkowania. Na wyspę najlepiej dostać się łodzią długoogonową.

Lana Bay

Lana Bay to piękna zatoka na północno-zachodnim wybrzeżu Koh Phi Phi Don. Zatoka posiada 500-metrową, niezagospodarowaną plażę, połączoną wybetonowaną ścieżką z plażą Loh Bagao, na której znajduje się wiele barów i restauracji. Płytkie wody tej zatoki oferują wspaniałe warunki do snorkelingu. Nad zatokę można dostać się maszerując trzykilometrowym szlakiem, rozpoczynającym się w Ton Sai, który prowadzi przez punkt widokowy Koh Phi Phi. Spacer szlakiem zajmuje około dwóch godzin; alternatywnie można dostać się tu również łodzią.

Kuchnia na Koh Phi Phi – co warto zjeść na wyjeździe?

Tajlandia, poza gorącym klimatem i rajskimi plażami, kojarzy się także z pysznym jedzeniem. Na wyspie znajduje się wiele restauracji oraz beach barów, w których serwowane są typowe tajskie specjały. Koh Phi Phi jest idealnym miejscem, aby spróbować doskonale przyrządzonych ryb oraz owoców morza, przygotowywanych na bieżąco, na oczach klientów. Kolejnym z przysmaków jest wykonany z mąki ryżowej makaron, czyli noodles. Można go podawać w zupie czy w sałatce, a także jako dodatek do mięs. Świeże, ale zarazem pikantne curry to kolejna z potraw, której warto skosztować na Koh Phi Phi. Tajowie przyzwyczajeni są intensywnych, mocno pikantnych smaków, jeśli więc wolicie łagodniejsze potrawy, wspomnijcie o tym kelnerowi. Na południu, tak jak w pozostałych częściach Tajlandii, jednym z podstawowych produktów jest ryż, który podawany jest do większości potraw. Będąc na Koh Phi Phi zdecydowanie należy spróbować ryżu jaśminowego. Udając się na uliczny stragan warto skosztować licznych przekąsek, takich jak na przykład smażony kurczak lub dla osób preferujących słodkości – smażony banan.

Luksusowe wakacje na Koh Phi Phi

Spośród wszystkich wysp archipelagu Koh Phi Phi, tylko jedna z nich, Koh Phi Phi Don, oferuje możliwości zakwaterowania. Do wyjątkowo przyjemnych obiektów można zaliczyć między innymi urokliwy kompleks Phi Phi Island Village. Pobyt w stylowych bungalowach oraz willach sprawi, że pobyt na Koh Phi Phi będzie niezapomniany. Kolejną z wyjątkowych propozycji jest luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel Zeavola, oferujący zakwaterowanie w pięknych willach, które charakteryzuje tradycyjnie tajski wystrój.


Zwiń
Kiedy jechać na Koh Phi Phi?

Kiedy jechać na Koh Phi Phi?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Luksusowe wakacje w Tajlandii – Bangkok, przygoda w Kanchanaburi i niebiańskie plaże

Od 17 500 zł
Exclusive

Tajlandia - Bangkok, Kanchanaburi, Krabi, Koh Phi Phi

Luksusowe wakacje w Tajlandii? Rozpoczniecie od Bangkoku, oszałamiającego i zachwycającego, gdzie pod pełnymi przepychu, kipiącymi złotem świątyniami i pałacami rozkładają się skromne stoiska z obłędnie pachnącym ulicznym jedzeniem. Następnie czeka Was przygoda w Kanchanaburi, gdzie poczujecie klimat birmański i zobaczycie słynny most na rzece Kwai, zaś ostatnie dni luksusowych wczasów w Tajlandii spędzicie w Krabi i na Koh Phi Phi – dwóch plażach, mogących konkurować o miano najpiękniejszych na świecie.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Ko Phi Phi

Ko Phi Phi

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować