Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Khao Sok /Tajlandia

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Szmaragdowa woda, białe wapienne klify, soczysta zieleń i te wszystkie odgłosy leśnego życia. Czy to recepta na udaną wycieczkę? Zabieramy Was na Khao Sok trip. Będziecie pływać tradycyjnymi łodziami, spacerować po dżungli dniem i nocą, odkrywać jaskinie, a nawet spać w bambusowej chatce na wodzie lub domku na drzewie. Park Narodowy Khao Sok to moc atrakcji, których nie sposób przeżyć w jeden dzień.

Safari po Parku Narodowym Khao Sok

Dżungla nigdy nie śpi. Noc to czas dla nieustraszonych odkrywców i poszukiwaczy przygód. Właśnie, kiedy słońce zajdzie możecie przeżyć niezapomniane chwile. Las przywita Was orkiestrą natury – usłyszycie świerszcze, żaby, ptaki i poruszające się w listowiu makaki. Doświadczony przewodnik pokaże Wam miejsca, w których łatwo spotkać zwierzęta. Wielu mieszkańców parku prowadzi nocny tryb życia. A może będziecie mieli szczęście i zobaczycie małe, ospałe leniuchy – lemury lori – albo nawet lamparta?

Również wycieczka za dnia przynosi wiele emocji. Khao Sok National Park to wilgotny, tropikalny las deszczowy, którego bioróżnorodność porównywana jest do amazońskich lasów. W gęstwinie kryją się setki gatunków zwierząt, ptaków i owadów. Na trasie wycieczki możecie spotkać węże, dzikie świnie czy cywety. Najdroższą kawę świata, czyli Kopi Luwak, pozyskuje się właśnie z odchodów tych ostatnich. A widzieliście już największy kwiat świata – raflezję? Jeśli nie, wybierzcie się na jej poszukiwanie z miejscowym znawcą terenu. Bądźcie przygotowani na to, że najpierw ją poczujecie, a potem zobaczycie. Kwiat wydziela słodki, drażniący… zapach gnijących śmieci. To naturalne perfumy mające za zadanie zwabić muchy.

Aby jeszcze lepiej doświadczyć dziewiczej przyrody podczas Khao Sok safari, warto zdecydować się na kilkudniową wycieczkę, połączoną ze spływem kajakami lub tratwami. Również z perspektywy wody można dojrzeć jego mieszkańców – słonie przy wodopoju, dostojne czaple, kolorowe zimorodki i znacznie więcej!

Jak dostać się do Parku Narodowego Khao Sok?

Najbliższe lotnisko, oddalone o dwie godziny drogi od Khao Sok, znajduje się w Surat Thani. Warto je wybrać, jeżeli będziecie lecieli z Bangkoku. Nieco dalej położone są lotniska Phuket oraz Krabi, i szczególnie to pierwsze jest doskonałą opcją, gdy podróżujecie bezpośrednio z Polski. Z Bangkoku do Surat Thani można dostać się również nocnym pociągiem lub autobusem. Autobusy kursują również do Khao Sok, zarówno z Surat Thani, Phuket, jak i nawet z Bangkoku. Pamiętajcie, że w Planet Escape organizujemy dla Was prywatny, wygodny transfer z lotniska i nie musicie się o nic martwić. Park Khao Sok otwarty jest przez cały rok i obowiązuje opłata wstępu. Bilet ważny jest 24 godziny, dzięki czemu jeżeli macie zaplanowane w Khao Sok safari nocną porą i aktywności w dniu kolejnym opłatę uiszczacie tylko raz.

Pogoda w Parku Narodowym Khao Sok Tajlandia – kiedy jechać na wczasy?

W Khao Sok są dwie pory roku – sucha i deszczowa. Ta ostatnia trwa od kwietnia do grudnia, a więc większość roku! Czy to oznacza, że macie zaledwie cztery miesiące na zobaczenie tego urokliwego zakątka ziemi? Niekoniecznie. W końcu kiedy poczuć pełnię doznań prawdziwego lasu deszczowego, jeżeli nie podczas pory deszczowej? Tym bardziej, że deszcz nie pada przez cały dzień, a zwykle są to maksymalnie dwugodzinne ulewy, po których przychodzi słońce, a temperatura powietrza przyjemnie się obniża. Mniejsza jest w tym okresie także wilgotność powietrza. Dookoła jest dużo kwiatów, drzewa owocują, a przyroda jest bujna i zielona. Najbardziej deszczowy miesiąc to wrzesień i ten czas zdecydowanie odradzamy. To też najzimniejsza pora w roku z temperaturą około 24°C, podczas gdy w szczycie sezonu suchego w marcu i kwietniu średnia temperatura to 31°C. Czego można się spodziewać w porze suchej oprócz wyższych temperatur? Może padać, choć zdecydowanie rzadziej niż w porze deszczowej oczywiście. Będzie niższy poziom wody i niekoniecznie dobre warunki do popływania tratwą lub kajakiem. Jest to natomiast świetny czas na trekkingi, które podczas częstych deszczy czasem są niemożliwe do realizacji, a także idealny okres na obserwację zwierząt, chętnie przychodzących w trakcie pory suchej nad brzegi jeziora, aby napić się wody.

Park Narodowy Khao Sok – jakie zwierzęta można w nim spotkać?

Królestwo zwierząt w najstarszym lesie deszczowym Tajlandii jest niezwykle zróżnicowane. To setki gatunków ssaków i ptaków. Dżunglę przemierza największy z nich, czyli słoń azjatycki. Żyje tu w naturalnym środowisku i łatwo go wypatrzeć np. przy wodopoju. Podobnie jak tapiry. To jedyne miejsce w Tajlandii, w którym na swobodzie żyje tygrys tajski, a także doskonały wspinacz – lampart chmurny, który prowadzi nocny tryb życia i niełatwo go spotkać. Bądźcie czujni podczas „Night Safari”! Trudno też spotkać malajskiego niedźwiedzia słonecznego – najmniejszego w swoim gatunku, ale dość bojowego. Za swój cel często obiera pszczele barcie, przez co nazywany jest niedźwiedziem miodowym. Nocą niewątpliwie czeka Was spotkanie z nietoperzami – jest ich tu ponad 30 gatunków, a za dnia z przeróżnymi ptakami, takimi jak sokoły wędrowne czy oryginalne dzioborożce. Każdy z nich śpiewa własną pieśń. Rankiem obudzi Was melodyjne wołanie naczelnego pieśniarza dżungli – gibona. Słychać go nawet z 2–3 kilometrów. Jeżeli będziecie czujni, wypatrzycie mniejszych mieszkańców lasu, jak szczury bambusowe, latające wiewiórki, myszojelenie czy wyjątkowe łuskowce. Fauna Parku Narodowego Khao Sok skrywa wiele niespodzianek, po które możecie sięgnąć podczas trekkingu lub nocnego safari, albo jednej i drugiej atrakcji, bo o każdej porze dżungla odkrywa inne oblicze.

Atrakcje, zabytki w Parku Narodowym Khao Sok – przewodnik wakacyjny

Rejs statkiem po jeziorze Cheow Lan

Wodną przygodę rozpoczniecie przy zaporze Rachabrapa. Wsiądziecie do lokalnej łodzi z długim dziobem i popłyniecie ku skalnej bramie parku. Charakterystyczne skalne ostańce strzelające na wiele metrów w kierunku nieba przypominają chińskie Guilin czy wietnamską zatokę Ha Long. Gdy mgła ściele się nad taflą Khao Sok lake, okolice wyglądają wyjątkowo urokliwie. Przy okazji rejsu można odwiedzić stalaktytowe jaskinie lub zrobić sobie krótki trekking po dżungli.

Spływy kajakowe i rafting na bambusowych tratwach

To idealny sposób na połączenie błogiego relaksu i odrobiny sportu w pięknych okolicznościach przyrody. Towarzyszyć Wam będą nie tylko wodne ptaki, ale również rybacy i miejscowa ludność zamieszkująca tereny wzdłuż rzeki. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się ich codziennym obowiązkom z bliska.

Sanktuarium Słoni

Jeśli nie uda się Wam zobaczyć dzikich słoni w ich naturalnym środowisku, udajcie się do Elephant Sanctuary. Będziecie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu i zwyczajach największych lądowych ssaków, weźmiecie udział w ich karmieniu, a nawet wspólnie zażyjecie odżywczego, błotnego SPA. Słonie uwielbiają kąpiele!

Obserwowanie ptaków

W Khao Sok Park żyje ponad 100 gatunków ptaków. Gdzie się nie ruszycie, coś przeleci Wam nad głowami lub zaśpiewa w koronach drzew. Ale tylko podczas zorganizowanej wyprawy z wyspecjalizowanym przewodnikiem, zobaczycie najbardziej interesujące okazy. Do najciekawszych gatunków w parku należą m.in. liczne gatunki dzioborożców, zimorodki, czaple, kolorowe pitty oraz długoogoniaste drongo sprytnie naśladujące głosy innych ptaków.

Jak przygotować się do wyjazdu do Parku Narodowego Khao Sok?

Niezależnie od pory roku, warto zabrać ze sobą kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy, który po złożeniu zmieści się w podręcznym plecaku, tak aby zawsze mieć go pod ręką na wypadek pogorszenia pogody. Na trekkingu przez dżunglę na pewno przydadzą się wygodne, kryte buty, najlepiej trekkingowe, oraz zapasowe skarpetki. Spodnie z długimi nogawkami i koszule z rękawami uratują Was od podrapania gałęziami i od ukąszeń komarów. Tych przyjemniaczków będzie trzeba potraktować specjalnymi środkami z deet lub ikarydyną. Poza tym przyda się wszystko, co potrzebne w tropikalnym kraju – krem z wysokim filtrem, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Nie zapomnijcie spakować kostiumów kąpielowych! W końcu spędzicie Wasz miły czas nad przepięknym jeziorem Cheow Lan z czystą wodą w otoczeniu oszałamiającej przyrody. Aż szkoda go nie wykorzystać na relaksującą kąpiel. Jeżeli program Waszej wycieczki po Khao Sok National Park obejmuje nocleg na domkach na jeziorze zabierzcie powerbank – choć chwilowe odcięcie od świata może być kuszącą atrakcją. W tym miejscu przyda się również latarka. Mimo że sporo czasu spędzicie na łonie dzikiej przyrody, to nie martwcie się, że znajdziecie się w miejscu odciętym od świata. W miasteczku działają liczne bary, sklepy i restauracje. Są bankomaty i kantor (ze zbójeckim kursem wymiany!). Znajdzie się też apteka, myjnia samochodowa, fryzjer, a nawet salon manicure. Najważniejsze, to aby zabrać ze sobą dobry humor. My zadbamy, abyście spędzili jedne z najbardziej niezapomnianych wakacji.

Zwiń
Kiedy jechać do Khao Sok?

Kiedy jechać do Khao Sok?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Tajlandia – dżungle i plaże

Od 9 300 zł

Tajlandia - Khao Sok, Khao Lak

Zapierające dech w piersiach piękno najstarszego na świecie wiecznie zielonego lasu deszczowego i wspaniałe, piaszczyste plaże? Jeśli podczas wakacji w Tajlandii chcecie przeżyć zarówno ekscytującą przygodę w dżungli, jak i wypocząć na białym jak śnieg, miękkim piasku, zapraszamy do Parku Narodowego Khao Sok i na idylliczną plażę Khao Lak. Na początku odkryjecie ogromne, wapienne klify wzbijające się w niebo, wyśledzicie zamieszkujące dżunglę dzikie zwierzęta i zakosztujecie emocji żeglugi, by ostatnie dni spędzić na plaży oblanej ciepłą, przejrzystą wodą idealną do kąpieli, nurkowania czy snorkelingu.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Khao Sok

Khao Sok

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować