Pogoda i temperatury w Kambodży – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Kambodży – kiedy jechać na wakacje?

Kambodża to piękny kraj w południowo-wschodniej Azji, słynący z wielu atrakcji turystycznych, w tym z wspaniałych zabytków kultury Khmerów, malowniczych krajobrazów, pysznej kuchni i gościnnych ludzi. Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych warto wymienić przede wszystkim starożytne świątynie Angkoru, wspaniałe plaże na wybrzeżu, takie jak Koh Rong, a także stolicę Phnom Penh z bogatą historią i kulturą. Kambodża to kraj, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi kultury i przyrody, a także poszukującemu wakacyjnego wypoczynku.

Kambodża – klimat

Klimat Kambodży jest tropikalny i charakteryzuje się wysokimi temperaturami i wilgotnością przez większą część roku. Sezon suchy trwa od listopada do maja, a sezon deszczowy od czerwca do października. W sezonie suchym temperatury w dzień wynoszą zwykle około 30–35°C, a w nocy spadają do około 20–25 stopni. W sezonie deszczowym, oprócz częstszych opadów, temperatury są zwykle nieco niższe, z dniowymi wartościami w okolicach 25–30°C. Kiedy więc jest najlepsza pora na wycieczkę do Kambodży? Idealnym okresem na podróż do Kambodży jest sezon suchy, który trwa od listopada do maja. W tym okresie wilgotność jest niższa, a temperatury są bardziej umiarkowane, co czyni go idealnym czasem na zwiedzanie i aktywności na świeżym powietrzu. Najlepszym miesiącem do odwiedzenia Kambodży jest styczeń, kiedy to średnie temperatury wynoszą około 25–30°C, a opady są minimalne. W lutym i marcu można spodziewać się podobnych warunków pogodowych, ale w kwietniu temperatury mogą być nieco wyższe, co sprawia, że trudniej jest wytrzymać w upale. Sezon deszczowy trwa od czerwca do października, a jego szczyt przypada na sierpień i wrzesień, kiedy to występują największe opady. W tym okresie wiele miejsc turystycznych może być trudniej dostępnych ze względu na ulewy i błoto, ale krajobrazy są bardziej zielone i bujne.

Kambodża – pogoda w styczniu 

Styczeń to jeden z najlepszych miesięcy do odwiedzenia Kambodży, ponieważ jest to szczyt sezonu suchego, charakteryzującego się słonecznymi dniami i minimalnymi opadami. Średnie temperatury wynoszą około 25–30°C w ciągu dnia, a w nocy spadają do około 20–25 stopni. W styczniu wilgotność powietrza jest relatywnie niska, co sprawia, że jest to bardziej przyjemny czas na aktywności na świeżym powietrzu i zwiedzanie.

Kambodża – pogoda w lutym 

Luty to kontynuacja sezonu suchego w Kambodży, z podobnymi warunkami pogodowymi jak w styczniu. Temperatury w lutym są zwykle wyższe niż w styczniu, oscylując w granicach 25–32 °C w ciągu dnia, a w nocy spadają do około 20–25 stopni. Wilgotność powietrza jest nadal stosunkowo niska, co czyni ten miesiąc idealnym czasem na zwiedzanie i aktywności na świeżym powietrzu. W lutym opady są nadal rzadkie, ale mogą wystąpić okresowe krótkotrwałe deszcze lub burze, zwłaszcza pod koniec miesiąca.

Kambodża – pogoda w marcu 

Marzec to nadal pora sucha w Kambodży, a więc dobry okres na zwiedzanie i aktywności na świeżym powietrzu. Temperatury w marcu są zwykle podobne do tych w lutym, oscylując w granicach 25–32°C w ciągu dnia, a w nocy spadają do około 20–25 stopni. Wilgotność powietrza w marcu jest wciąż stosunkowo niska. Zazwyczaj jest to przyjemny czas na zwiedzanie, chociaż w ciągu dnia może być dość gorąco, szczególnie w okolicach południa. Opady w marcu są zwykle rzadkie, ale mogą wystąpić krótkie deszcze lub burze, dlatego wybierając się na wakacje do Kambodży zaopatrzcie się w pelerynę lub parasol.

Kambodża – pogoda w kwietniu 

Szczyt sezonu trwa, temperatury osiągają zawrotne wartości, często przekraczające 33°C, a w nocy spadają one do około 25–28 stopni. Najlepiej zwiedzać wcześnie rano i późnym popołudniem, zamiast wyruszać na całodniowe wycieczki. Wilgotność powietrza zaczyna wzrastać, co może sprawić, że dotkliwiej odczuwa się wysoką temperaturę i wilgoć, zwłaszcza podczas aktywności na świeżym powietrzu. Należy się też przygotować na krótkotrwałe opady deszczu. 

Kambodża – pogoda w maju

Powoli nadciąga sezon deszczowy, a więc także początek okresu niskiego sezonu turystycznego. Dni są nadal gorące, z temperaturami wynoszącymi około 30–35°C, a nocą spadają do około 25–28 stopni. Opady deszczu w maju są zazwyczaj intensywne, ale często występują w postaci krótkich burz oczyszczających atmosferę. Mogą one utrudnić zwiedzanie niektórych zabytków, lecz z drugiej strony w maju pejzaże są piękne i zielone, a turystów jest znacznie mniej niż w wysokim sezonie, dlatego dla osób, które lubią tropikalne, zielone krajobrazy i nie przejmują się ewentualnymi opadami, to dobry czas na wycieczkę do Kambodży.

Kambodża – pogoda w czerwcu 

Czerwiec to początek sezonu deszczowego, a zarazem jeden z najgorętszych miesięcy w roku – temperatury w ciągu dnia wynoszą około 30–35°C, a w nocy spadają do około 25–28 stopni. Wilgotność powietrza jest nadal bardzo wysoka, co może wpłynąć na odczucie temperatury i komfort zwiedzania. Opady deszczu w czerwcu są jeszcze zazwyczaj krótkie i intensywne, krajobrazy są piękne i zielone, a turystów jest znacznie mniej niż w wysokim sezonie, dlatego to jeszcze stosunkowo dobry czas na urlop w Kambodży.

Kambodża – pogoda w lipcu i sierpniu

Lipiec i sierpień to szczyt pory deszczowej w Kambodży, podobnie jak czerwiec. Opady deszczu są dłuższe i intensywne, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Temperatury nieco spadają i wynoszą około 27–30 °C w ciągu dnia, a nocą spadają do około 25–28 stopni. Lipiec i sierpień uważane są za najmniej odpowiednie miesiące do zwiedzania Kambodży ze względu na obfite opady deszczu i wilgotność powietrza, jednak jeśli deszcz Wam niestraszny, będziecie mieć tutejsze zabytki tylko dla siebie.

Kambodża – pogoda we wrześniu

We wrześniu w Kambodży nadal panuje pora deszczowa, choć opady deszczu zaczynają stopniowo ustępować. Temperatury w ciągu dnia wynoszą około 30–33°C, a w nocy spadają do około 24–27 stopni. Wilgotność powietrza wciąż pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie. Opady deszczu są zwykle mniejsze niż w poprzednich miesiącach, ale wciąż występują często i są intensywne. Wrzesień może być dobrym miesiącem na zwiedzanie Kambodży, ponieważ turystów jest znacznie mniej niż w wysokim sezonie, jednak należy mieć świadomość, że opady deszczu mogą wpłynąć na dostępność niektórych atrakcji turystycznych i konieczne może być dostosowanie planów podróży do warunków pogodowych.

Kambodża – pogoda w październiku i listopadzie 

Październik i listopad to koniec pory deszczowej w Kambodży i zwykle jest to czas, kiedy opady deszczu stopniowo ustępują, a słoneczne dni stają się coraz częstsze. Temperatury w ciągu dnia wynoszą około 29–32°C, a w nocy spadają do około 23–26 stopni. Wilgotność powietrza wciąż pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie, ale w listopadzie już stopniowo maleje, wraz z końcem pory deszczowej. Październik i listopad to dobre miesiące na zwiedzanie Kambodży, ponieważ opady deszczu są już mniej intensywne, a roślinność jest zielona, bujna i piękna po deszczowej porze roku. Turystów nadal nie ma zbyt wielu, co oznacza mniej tłumów w popularnych miejscach turystycznych. Miejcie pod ręką parasol lub kurtkę przeciwdeszczową, aby przygotować się na niespodziewane opady i ruszajcie w podróż do Kambodży! 

Kambodża – pogoda w grudniu 

Grudzień to pora sucha, która przynosi ze sobą piękne, słoneczne dni, co czyni ją dobrym czasem na odwiedzenie kraju. Temperatury w ciągu dnia wynoszą średnio od 28 do 30°C, a w nocy spadają do około 21–23 stopni. Wilgotność powietrza jest niska, co sprawia, że odczuwalna temperatura jest bardziej przyjemna. Grudzień jest również okresem wysokiego sezonu turystycznego, ze względu na piękne warunki pogodowe i świąteczną atmosferę. Wiele popularnych atrakcji turystycznych może być zatłoczonych, ale krajobrazy są piękne i wiele miejsc jest świątecznie ozdobionych. Warto jednak pamiętać, że grudzień to jeden z najdroższych miesięcy w ciągu roku, a ceny biletów lotniczych i noclegów mogą być wysokie. Warto wcześniej zarezerwować wczasy w Kambodży, aby uzyskać korzystne ceny i uniknąć rozczarowania.

Kiedy wybrać się na wakacje na Koh Rong w Kambodży 

Koh Rong to popularna wyspa turystyczna w Kambodży, która słynie z pięknych plaż, turkusowych wód i malowniczych krajobrazów. Najlepszym czasem na odwiedzenie Koh Rong jest okres od listopada do kwietnia, kiedy to panują korzystne warunki pogodowe. W ciągu tych miesięcy na wyspie jest sucho i słonecznie, a temperatura w ciągu dnia wynosi średnio od 28 do 32°C. Woda jest również ciepła i przyjemna do kąpieli, co czyni Koh Rong idealnym miejscem na relaks i wypoczynek.

Należy jednak pamiętać, że w okresie wysokiego sezonu turystycznego, czyli od grudnia do lutego, ceny noclegów i innych usług mogą być wyższe, a plaże i popularne atrakcje turystyczne – zatłoczone. Dlatego warto rozważyć wyjazd na Koh Rong poza sezonem, aby uniknąć tłumu turystów i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem na tej pięknej wyspie.

Temperatura wody w Kambodży 

W porze suchej, od listopada do kwietnia, temperatury wody w Kambodży są najwyższe. Na wybrzeżu Morza Południowochińskiego, jak na przykład w Sihanoukville, temperatura wody może sięgnąć 28–30°C. W porze deszczowej, od maja do października, temperatura wody może być nieco niższa w porównaniu do pory suchej, ale nadal utrzymuje się na przyjemnym poziomie – około 26–28°C.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.