Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Valparaíso /Chile

Informacje ogólne

Informacje ogólne

To położone w środkowym Chile, u podnóża majestatycznych Andów miasto, którego zabytkowe dzielnice wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest miejscem o wyjątkowym układzie. Jego jaskrawo malowane, ciasno ustawione zabudowania wspinają się po 48 wzgórzach otaczających zatokę, tworząc zaskakującą gmatwaninę ulic, alejek i schodów, w której – jak wieść niesie – gubią się nawet mieszkańcy miasta. Komunikację między nimi ułatwiają staroświeckie, zbudowane ponad 100 lat temu windy, acensores, pomalowane na żółto i czerwono. Misterne uliczki kryją wiele architektonicznych skarbów, jak kolonialne kościoły i piękne miradores, czyli rozsiane tu i ówdzie punkty widokowe.

Zwane „Klejnotem Pacyfiku” Valparaíso założone zostało w 1536 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Valdivia. Na przestrzeni lat rozwinęło się jako ważne miasto portowe i ośrodek handlowy, który w czasach, kiedy nie było jeszcze Kanału Panamskiego, był najbogatszym miastem Chile. Dziś jego największy urok leży w nieuporządkowanym natłoku chaotycznie stawianych budynków, nad którymi unosi się romantyczna aura dawnej świetności. Jak pisał o nim Pablo Neruda, bodaj najsłynniejszy mieszkaniec tego miasta: „Jeśli przejdziemy w górę i w dół wszystkie schody Valparaíso – okrążymy cały świat”.

Zwiń
Kiedy jechać do Valparaíso?

Kiedy jechać do Valparaíso?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Wycieczka Chile & Wyspa Wielkanocna

Od 18100 zł

Chile - Santiago, Valparaiso, Atacama, Wyspa Wielkanocna

Ten ciągnący się tysiącami kilometrów wąziutki skrawek lądu w niemal magiczny sposób łączy w sobie zaczarowane lasy i wody leżące u podnóża masywnych wulkanów, strzeliste szczyty górskie i jeziora pełne kryształów soli oraz jałową, najbardziej suchą pustynię na świecie, nad którą lśnią najjaśniejsze na świecie gwiazdy… Przynależąca do Chile Wyspa Wielkanocna to kolebka niezwykłych, tajemniczych legend i tradycji, podczas gdy nowoczesne Santiago tętni życiem jak mało która stolica kontynentu. Dodajmy jeszcze do tego wyśmienite wina i świetną kuchnię oraz życzliwych i gościnnych mieszkańców, a Twoje wakacje w Chile staną się prawdziwie niezapomnianą przygodą! Wycieczka na Wyspę Wielkanocną to gwarantowana moc wrażeń!

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli

Hotele w Valparaíso

Zwiń
Valparaíso

Valparaíso

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować