Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Samoa
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży na Samoa

Coconuts Beach Club Resort & Spa 4*

Od 16600 zł / os. 11 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Samoa — Upolu

7 nocy w hotelu Coconuts Beach Club Resort & Spa 4* z przelotem i transferami

 • Ciesz się wyjątkowym wypoczynkiem w hotelu zlokalizowanym przy pięknej plaży w otoczeniu tropikalnej roślinności
 • Rozkoszuj się atmosferą relaksu i bliskości przyrody
...

Fidżi i Samoa – najpiękniejsze wyspy Oceanii

Od 38900 zł / os. 16 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Samoa, Fidżi — Liku Liku, Upolu, Nadi

Jeśli marzy się Wam wypoczynek na białym piasku rajskich plaż, w cieniu wysmukłych palm, gdzie do snu kołysać Was będzie łagodny szum oceanu, a budzić śpiew egzotycznych ptaków i zapach tropikalnych kwiatów, to wakacje na Fidżi i Samoa będą strzałem w dziesiątkę! Na początek – relaks w tradycyjnych chatkach bure, składających się na Liku Liku, jeden z najbardziej luksusowych hoteli Fidżi, na bezludnej wysepce Malolo. Później – wizyta na samoańskiej Upolu, w towarzystwie latających lisów, w otoczeniu dziewiczej, nieskażonej przyrody, na szerokiej, złocistej plaży, przy której rozpościera się fantastyczna rafa koralowa. Zapraszamy na prawdziwie rajskie wakacje!

 • Zanurkuj na rafie koralowej w dziewiczych wodach wokół wyspy Malolo
 • Daj się rozpieścić w spa w jednym z najbardziej luksusowych hoteli Fidżi
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT + 13 (zima) + 14 (lato)

 3. Stolica

 4. Apia

 5. Populacja

 6. 200 100

 7. Powierzchnia

 8. 2842 km2

 9. Język

 10. samoański, angielski

 11. Waluta

 12. Tala (1 WST to 100 sene). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 tala, a monety 1 i 2 tala oraz 10, 20 i 50 sene. Do 2011 roku w obiegu były również monety 1, 2 i 5 sene, jednak koszt produkcji przewyższał ich wartość nominalną. W praktyce obecnie są one rzadkością.

  1 PLN – 0,70 WST
  1 USD – 2,58 WST
  1 EUR – 3,09 WST

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP nie mają obowiązku wyrabiania wizy na pobyt turystyczny na Samoa, jeśli nie trwa on dłużej niż 90 dni w każdym okresie 180-dniowym.

 3. Szczepienia

 4. Choć brak szczepień bezwzględnie wymaganych, to jednak przed udaniem się na wakacje na Samoa zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Przy wjeździe z państw, w których występuje żółta febra, należy okazać aktualny dowód szczepienia (około 220 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Zostawianie napiwków nie jest powszechne na Samoa. Jeśli jednak jesteście wyjątkowo zadowoleni z jakości serwisu, hotelu czy dań w restauracji, warto zostawić odpowiednik kilku w miejscowej walucie lub zaokrąglić resztę do pełnej kwoty.

 7. Ceny jedzenia

 8. Samoa uchodzi za kraj stosunkowo niedrogi, szczególnie w porównaniu do jego głównych partnerów handlowych – Australii i Nowej Zelandii. Ceny produktów nieimportowanych są porównywalne lub nieznacznie niższe od tych w krajach europejskich. Najdroższe posiłki są w restauracjach hotelowych i lokalach o wysokim standardzie w najpopularniejszych ośrodkach turystycznych.

  Przykładowe ceny:

  Woda mineralna 1,5 l – 3 WST
  Piwo lokalne 0,5 l – 5 WST
  Piwo importowane 0,33 l – 7 WST
  Wino – 25 WST
  Kawa – 10 WST
  Coca cola 0,33 l – 2,50 WST
  Owoce 1 kg – 5 WST
  Posiłek w lokalnej knajpce – 14 WST
  Posiłek w restauracji – 90 WST

 9. Ciekawostki
  • Na terytorium Samoa funkcjonuje zaledwie jedno międzynarodowe lotnisko, posiadające regularne połączenia jedynie z Fidżi, Auckland, Brisbane i Sydney oraz sezonowe loty na Tonga, Pago Pago, i krajowe lotnisko w Savai’i.
  • Jednym z najpopularniejszych zwierząt archipelagu są… latające lisy. Są to niewielkie nietoperze z rodziny rudawkowatych, które spotkać możecie jedynie na Samoa, Amerykańskim Samoa oraz Fidżi.
  • Do 2009 roku na wyspie panował ruch prawostronny, jednak dla obniżenia kosztów sprowadzania aut zdecydowano się wprowadzić ruch lewostronny.
  • Ze względu na intensywne kontakty handlowe z Chinami, Australią i Nową Zelandią rząd Samoa w 2011 roku zdecydował się na zmianę daty, odpowiednią do powyższych krajów. Tym samym dzień 30 grudnia 2011 roku w Samoa nie istniał.
  • Większość sklepów na Samoa jest otwarta jedynie do godziny 17:00.
  • Od najbliższego sąsiada Samoa – Amerykańskiego Samoa – kraj dzieli około 125 kilometrów, choć czasowo dzieli je 24 godziny. Odległość od nowozelandzkiego Auckland to ponad 2800 kilometrów, a od australijskiego Brisbane – około 3800.
  • Autor „Wyspy Skarbów” – Robert Louis Stevenson – pod koniec XIX wieku przeniósł się na Samoa, gdzie zmarł w 1894 roku.
  • W kraju popularnym ubiorem są tradycyjne męskie spódnice, zwane tutaj lavalava.
  • Na Samoa istnieje trzecia płeć – fa’afafine oraz fa’afatama, które dosłownie przetłumaczyć można jako mężczyznę żyjącego jak kobieta oraz kobietę żyjącą jak mężczyzna. Uważa się, że jej początki sięgają czasów, w których rodziny, posiadające wyłącznie synów, najmłodszego wychowywały jak córkę, aby w późniejszym czasie pomagał w pracach tradycyjnie przypisywanych kobietom.
  • Ponad dwa razy więcej Samoańczyków zamieszkuje Australię, Nową Zelandię i Stany Zjednoczone aniżeli sam archipelag.
  • Ze względu na swoją duchowość oraz pozytywne nastawienie do życia Samoańczycy uważani są za najszczęśliwszy naród wśród mieszkańców Polinezji.
  • Nadwaga uważana jest tu za synonim wyższego statusu świadczący o dobrobycie, bogactwie i…. świetnym zdrowiu.
  • Stolica wyspy – Apia – jest jedynym miastem w całym kraju.
  • 31 z 37 gatunków żyjących tutaj ptaków lądowych to gatunki endemiczne.
  • Narodowym sportem Samoa jest miejscowa odmiana krykieta – kilikiti.
  • W tradycyjnej kulturze Samoa niezwykle promowane są dobre relacje z członkami własnej społeczności. Z tego powodu tradycyjne domy budowane są tutaj…. bez ścian. Domy najczęściej są okrągłe lub owalne, wsparte na drewnianych słupach, pokryte dachami z palm kokosowych chroniącymi przed złą pogodą.
  • Tradycyjna wymowa nazwy kraju, uważana na miejscu za jedyną poprawną, to Sah-mo-ah.
  • Podobnie jak w kulturze hawajskiej i maoryskiej, tak i na Samoa jedną z najpopularniejszych ozdób ciała są tatuaże. Konkretne wzory przeznaczone są tu dla mężczyzn, kobiet, a także poszczególnych kręgów kulturowych.
  • W niedziele panuje powszechny zakaz sprzedaży alkoholu, jednak niektóre hotele i restauracje czasami się do niego nie stosują.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Tradycyjna kuchnia Samoa opiera się głównie na daniach przygotowywanych w umu – kamiennym piecu ziemnym. Kultura jedzenia w restauracjach nie jest jeszcze powszechna, większość lokali znajduje się w stolicy kraju, na wybrzeżu lub w hotelach wyższej klasy. Podstawą tutejszej kuchni są świeże owoce i warzywa, szczególnie taro i chlebowiec, choć także powszechniej znane w Europie banany, mango, papaja czy kokosy. Większość z dań przygotowana jest z wieprzowiną lub kurczakiem, choć z racji wyspiarskiego położenia powszechne są także pochodzące ze świeżych połowów ryby i owoce morza.

  Do najpopularniejszych dań kuchni samoańskiej należą między innymi palusami – pieczony krem kokosowy czy oka i’a – surowa ryba marynowana w śmietance kokosowej, soku z cytryny, chili i cebuli. Coraz popularniejszym daniem – zyskującym głównie dzięki rozwijającej się współpracy z Chinami – jest także sapasui, składające się z makaronu z dodatkiem sosu sojowego, przypraw, świeżych warzyw oraz w zależności od wybranego rodzaju gatunku mięsa. Narodowym deserem na Samoa jest panipopo – zapiekane w słodkim i lepkim sosie śmietanowo-kokosowym bułeczki, podawane najczęściej z dodatkiem lokalnego kakao lub zielonymi bananami. Najpopularniejszym z lokalnych piw jest Vailima.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Wulkaniczne wyspy archipelagu zamieszkane zostały najpewniej około 3000 lat temu, kiedy przybyli tu pierwsi Polinezyjczycy. Z tego właśnie okresu pochodzą najstarsze zachowane odłamki ceramiki z okolic Mulifanua na wyspie Upolu. Charakterystyka języka samoańskiego wskazuje na to, że osadnicy prawdopodobnie pochodzili z regionu Tonga. Przez lata ludy Samoa zajmowały się współpracą, handlem, a niekiedy także bitwami z sąsiednimi Fidżi oraz Tonga, opierając swoje życie w dużej mierze na żeglowaniu oraz uprawie pochrzynu, taro czy trzciny cukrowej.

  Za pierwszego Europejczyka, który postawił stopę na Samoa, uważa się Holendra Jacoba Roggevena, przybyłego tu w 1722 roku. W następnych dziesięcioleciach na archipelag wyruszały liczne wyprawy Europejczyków i Amerykanów, a przez region Pacyfiku zaczęło przepływać coraz więcej statków handlowych. Kolonialne ambicje Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec doprowadziły jednak do wybuchu wojny domowej toczącej się w latach 1886–1894, w wyniku której Stany Zjednoczone zaanektowały wschodnią część wysp – znaną dziś jako Samoa Amerykańskie, Niemcy natomiast wschodnią – pokrywającą się z terenem dzisiejszego państwa Samoa.

  W czasie I wojny światowej na tereny archipelagu przybyły wojska Nowej Zelandii, która przejęła tu w imieniu ONZ kontrolę administracyjną. Przez kolejne prawie 50 lat stosunki pomiędzy mieszkańcami wyspy a ich protektorem były burzliwe, a na tutejszą gospodarkę wpływ miały również Stany Zjednoczone, wykorzystujące w czasie II wojny światowej Upolu za swój garnizon wojskowy. Dopiero pod koniec lat 40. władze Nowej Zelandii zgodziły się na utworzenie tu rady stanu i zgromadzenia ustawodawczego, co przyczyniło się do zwołania konwencji konstytucyjnej i przedsięwzięcia reform rządowych, podczas trwających przez kolejną dekadę starań o niepodległość. W 1962 roku Samoa Zachodnie stało się pierwszym tak dużym niepodległym krajem na Pacyfiku, a Malietoa Tanumalifi rozpoczął sprawowanie rządów. W roku 1997 kraj zmienił nazwę z Samoa Zachodniego na obecnie używaną – Samoa. Po śmierci Tanumalfiego porzucono dożywotnie prawo pełnienia urzędu, a obecne kompetencje kolejnych przywódców, zwanych tutaj o le Ao o le Malo, pokrywają się z prawami i obowiązkami stanowiska prezydenckiego.

 3. Geografia

 4. Samoa położone jest w rejonie Polinezji, na południe od równika, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami. Kraj położony jest na dwóch głównych wyspach – Upolu i Savai’i, które jako jedyne w archipelagu są zamieszkane i stanowią około 99% całkowitej powierzchni lądowej kraju, oraz ośmiu mniejszych wysp, jak na przykład Manono, Apolima czy Namua. Choć wszystkie z wysp geologicznie są pochodzenia wulkanicznego, obecnie jedynie najbardziej wysunięta na zachód Savai’i jest aktywna wulkanicznie. Ostatnie erupcje miały tu miejsce w roku 1911. Samo Savai’i jest szóstą największą wyspą polinezyjską – po Wyspie Północnej, Południowej i Stewart w Nowej Zelandii oraz hawajskich Hawai’i i Maui.

  Tropikalny, równikowy klimat Samoa charakteryzuje niewielka amplituda temperatur oraz wysoki poziom wilgotności utrzymujący się cały rok. Niezależnie od miesiąca, średnie temperatury w dzień wynoszą tu pomiędzy 24 a 30°C, a temperatura otaczającego wyspy oceanu – około 28°C. Wyraźnie zaznaczone są tu jednak pora sucha, trwająca od maja do października, oraz pora deszczowa, w której pojawiać mogą się także cyklony – od listopada do kwietnia. Średnie sumy opadów różnią się jednak pomiędzy poszczególnymi fragmentami archipelagu i tak w interiorze sięgać mogą niemal 7500 mm, natomiast na północno-wschodnim wybrzeżu jedynie 2500 mm.

 5. Kultura i religia

 6. Już pierwszy artykuł najnowszej konstytucji Samoa z roku 2012 głosi, że kraj jest narodem chrześcijańskim, założonym przez Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Szacuje się, że ponad 98% społeczeństwa Samoa wyznaje religię chrześcijańską, jednak stowarzyszeni są oni w różnych jej odłamach. Około 29% mieszkańców deklaruje przynależność do Chrześcijańskiego Kościoła Kongregacyjnego, 18,8% do wyznania rzymskokatolickiego, a kolejne 16,9%, 12,4%, 6,8% i 4,4% odpowiednio do odłamu metodystów, Zgromadzenia Bożego, Kościoła Jezusa Chrystusa w Dniach Ostatnich oraz Adwentystów Dnia Siódmego. Rząd Samoa nie wymaga rejestracji grup religijnych i deklaruje poszanowanie wolności religijnej, jednak odsetek osób wyznających hinduizm, buddyzm czy judaizm jest tu znikomy. W kraju znajduje się jedna z ośmiu najważniejszych świątyni bahaistycznych na świecie oraz jeden meczet, choć liczba muzułmanów nie przekracza 70 osób.

  Tradycyjna kultura Samoa, zwana Fa’a Samoa, pozostaje wpływowa zarówno w polityce, jak i życiu codziennym. Tradycyjne fa’a odnosi się do ogółu zachowań, obowiązków oraz relacji pomiędzy Samoańczykami między sobą oraz osobami sprawującymi władzę. Głównym elementem kultury jest fa’amatai – system organizacji społecznej. Fa’a Samoa odnosi się także do odpowiedniego sposobu chodzenia, okresów modlitwy, tłumaczy znaczenie symboli czy poprawne relacje w rodzinie. Najważniejszą ceremonią kultury Samoa jest rytuał ‘Ava, polegający na uroczystym przemówieniu oraz uroczystym wypiciu tradycyjnego napoju przyrządzanego z pieprzu metystynowego. Ceremonia odbywa się przy wszystkich najważniejszych okazjach, w tym nadaniu głównych tytułów, powitaniach i pożegnaniach ważnych gości lub lokalnych zgromadzeniach. Mimo rytualnych odniesień Fa’a Samoa, po przybyciu europejskich misjonarzy w pierwszej połowie XIX wieku odnaleziono wiele podobieństw pomiędzy lokalną kulturą a chrześcijaństwem – takich jak szacunek do starszych czy wiara w istnienie absolutu – co przyczyniło się do jego rozwoju na terenie całego kraju.

Zwiń
Wakacje

Samoa – inspiracje podróży

Kiedy jechać ?

POGODA NA SAMOA

Na Samoa wyróżnić można klimat tropikalny – gorący, wilgotny i deszczowy przez cały rok, z największą ilością opadów przypadającą na okres od grudnia do marca i porą niemal suchą w okresie od czerwca do września. Jest to też pora najchłodniejsza, jednak nawet wtedy temperatury wynoszą około 27°C, natomiast w okresie najcieplejszym, wypadającym tu na przełomie roku – około 3 stopnie więcej. Przez cały rok na Samoa wieją południowo-wschodnie pasaty, przez co odczuwalne temperatury wydają się niższe. Kraj ten jest również narażony na działanie tropikalnych cyklonów, które powstają najczęściej od listopada do kwietnia.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII