• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 1
Stolica
Berno
Język
niemiecki, włoski, francuski, romansz
Waluta
Frank szwajcarski (1 CHF to 100 centymów). Banknoty posiadają nominały 1000, 200, 100, 50, 20, 10 CHF, a monety 5, 2, 1, 1/2 CHF, a także 20, 10 i 5 centymów.

1 USD – 0,92 CHF
1 PLN – 0,24 CHF
Powierzchnia
41 285 km2
Populacja
8 530 000

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP podróżujący do Szwajcarii nie są zobowiązani do posiadania wiz na okres pobytu do 90 dni. Szwajcaria jest członkiem Strefy Schengen, dzięki czemu obywatele krajów członkowskich, w tym Polski, nie są zobowiązani do przechodzenia obowiązkowych kontroli granicznych, należy jednak posiadać ważny dowód osobisty lub paszport na wypadek ewentualnych kontroli ze strony odpowiednich władz.
Szczepienia
Przed podróżą do Szwajcarii nie ma obowiązku szczepienia ochronnego, warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio (ok. 150 zł) oraz żółtaczce pokarmowej (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
W restauracjach i barach napiwki zazwyczaj doliczane są już do rachunku, więc nie ma obowiązku pozostawiania dodatkowych sum pieniężnych w lokalach. Mile widziane jest jednak zaokrąglenie kwoty na rachunku do pełnej liczby lub… serdeczny uśmiech skierowany do obsługi.
Ceny jedzenia
Ceny jedzenia w Szwajcarii są znacznie wyższe od cen polskich. Szwajcaria od lat plasuje się na podium najbogatszych krajów świata, dlatego też ceny produktów w tym kraju znacznie różnią się od tych w polskich sklepach i restauracjach. Jak w każdym przypadku w Szwajcarii za wysokimi kosztami podąża jakość.

Przykładowe ceny:

Posiłek w taniej restauracji – około 25 CHF
Kolacja dla dwóch osób w lepszym lokalu – 100 CHF
Potrawy z ulicznego grilla – około 10 CHF
Lokalne piwo beczkowe w restauracji – około 7 CHF
Kawa w restauracji – 4,5 CHF
Woda mineralna 1,5 l – 0,93 CHF
Piwo 0,5 l – 1,9 CHF
Wino 0,7 l – 14 CHF
Pomarańcze 1 kg – 1,1 EUR
Coca cola 1,5 l – 1,4 EUR
Oliwa z oliwek 1 l – 5 EUR
Lokalny ser 1 kg – około 15–50 CHF
Ser Gruyere 500 g – około 11 CHF
Jedzenie
Różnorodność wszechobecna w kraju nie mogła ominąć szwajcarskiej kuchni. Na równi z językowymi różnicami można zauważyć tutaj wpływy kulinarne sąsiednich krajów. Należy wyróżnić jednak trzy wspólne grupy produktów, które nie tylko stanowią dużą część codziennej diety, ale są dla Szwajcarów nieodłączną częścią kultury. To sery, wino oraz czekolada. Tradycyjna kuchnia szwajcarska jest prosta, kaloryczna, tłusta i bardzo pożywna. Wiele potraw pochodzi z wiejskich terenów alpejskich, których mieszkańcy w jak największym stopniu musieli wykorzystać posiadane produkty – mnóstwo rodzajów serów, które powstały na skutek przetwarzania i przechowywania w odpowiedni sposób, rozmaite, często nieokreślone, wręcz przypadkowe dodatki do potraw, zaś wszystko to okraszone wyjątkowym smakiem.

Z uwagi na ukształtowanie terenu oraz dostęp do półproduktów Szwajcarzy wytworzyli ponad 450 rodzajów sera. Odwiedzając ten kraj zdecydowanie warto rozsmakować się w popularnych gatunkach, takich jak ementaler, gruyere oraz raclette, który jest także nazwą tradycyjnej potrawy. Raclette jako potrawa to ser topiony, który następnie podawany jest z różnymi dodatkami, na przykład ogórkiem konserwowym, marynowanymi cebulkami, ziemniakami czy musem jabłkowym. Potrawa ta w przeszłości była popularna wśród pasterzy, którzy podgrzewali sery nad paleniskami podczas wypasu. Słynnym daniem jest także fondue – to również potrawa, która wywodzi się z górskich wsi. Jest to połączenie różnych rodzajów sera oraz białego wina, w których po stopieniu zanurza się dodatki, na przykład warzywa lub pieczywo. W restauracjach można spróbować kilku rodzajów makaronów podawanych ze stopionym tartym serem oraz owocowymi musami, szczególnie jabłkowym. W kanon narodowych potraw wpisało się również rösti – to duże smażone placki ziemniaczane podawane często, o dziwo, ze stopionym serem. Kuchnia szwajcarska obfituje w dania mięsne, podawane przykładowo w formie kiełbas.

A co ze słodkości? Czekolada! To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szwajcarii na całym świecie. Jest wszechobecna, a jej smak i jakość stoją zawsze na najwyższym poziomie. Produkowana od 200 lat, niezmiennie rozkoszuje podniebienia. Czekoladowe fondue, różnorakie dodatki, w tym suszone owoce czy kwiaty – szwajcarskie czekolady zachwycają w każdej postaci.

Rozmyślając nad posiłkiem warto pochylić się nad kartą win – szwajcarskie wina są wyśmienite, produkowane w kilku regionach kraju. Co więcej, jedynie 1–2% tego szlachetnego trunku przeznaczone jest na eksport, dlatego stanowi nie lada gratkę dla smakoszy.
Ciekawostki
  • W Szwajcarii obowiązują 4 języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz. Języki te, szczególnie wśród ludności zamieszkującej odseparowane w przeszłości doliny górskie, wykształciły dodatkowo wiele lokalnych dialektów. Sama szwajcarska odmiana języka niemieckiego znacznie różni się od formy oficjalnej.
  • Różnorodność językowa wiąże się ściśle z różnorodnością kulturową. Regiony, w których dominuje dany język, determinują przejawy różnych zachowań i cech krajobrazów kulturowych (szczególnie architektury miejskiej i wiejskiej) – społeczność włoskojęzyczna prezentuje zachowania północnowłoskie, francuskojęzyczni francuskie, niemieckojęzyczne zbliżone są do kultury germańskiej, zaś ludność mówiąca w języku romansz cechują szczególne alpejskie zwyczaje. Nie tylko cechy kulturowe sprawiają, że regiony Szwajcarii się od siebie różnią – związane są one także z cechami krajobrazu, a na terytorium kraju można znaleźć zarówno niziny, jak i wysokie szczyty i duże jeziora.
  • Szwajcaria jest drugą najstarszą w Europie republiką, a także jedną z najstarszych konfederacji i demokracji świata. Pierwsze zjednoczenie kantonów, będące wydarzeniem, które dało początek Szwajcarii, nastąpiło w 1291 roku.
  • Nazwa państwa wywodzi się od nazwy kantonu Schwyz, który był inicjatorem powstania konfederacji szwajcarskiej w XIII wieku.
  • Szwajcarzy jako naród nie wykazują jedności ani pod względem językowym, ani pod względem wyznaniowym. To naród alpejski, który połączony jest wzajemnie historią, ideałami oraz… miłością do gór!
  • Stolicą Szwajcarii jest Berno, które pod względem wielkości znajduje się dopiero na 5 miejscu wśród miast kraju. Największym ośrodkiem miejskim, a zarazem centrum gospodarczym Szwajcarii, jest Zurych.
  • Szwajcarskie wino jest naprawdę wyśmienite! Wewnątrz kraju znajduje się kilka regionów winiarskich, wśród których znajdziemy winnice w Lavaux wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Szwajcarii rosną szczepy winogron występujące wyłącznie tutaj: to między innymi Chasselas, Arvine, Aminge czy Gamaret. Jedynie 1-2% szwajcarskiego wina jest eksportowane poza granice kraju, co sprawia, że wśród smakoszy znajduje się ono w gronie pożądanych trunków.
  • Szwajcaria słynie z kolejek i kolei, zaś wśród nich kilka zasługuje na szczególną uwagę. Koleje Retyckie to charakterystyczne, czerwone, panoramiczne pociągi, których dwie linie zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – są to trasy prowadzące przez przełęcze Albula oraz Bernina (fragmenty tras Glacier Express oraz Bernina Express). Szwajcaria może pochwalić się również najbardziej stromą kolejką zębatą świata, która prowadzi znad Jeziora Czterech Kantonów na szczyt masywu Pilatus, a stopień jej nachylenia osiąga 48%, oraz najwyżej w Europie położoną stacją kolei regularnej, którą można dojechać na Przełęcz Jungfrau, na wysokość 3454 m n.p.m. Fragment tej trasy został wykuty w ścianach góry Eiger, co świadczy o geniuszu szwajcarskiej inżynierii. W Szwajcarii znajduje się ponad 700 kolejek górskich.
  • Na terytorium Szwajcarii znajduje się 48 czterotysięczników, z których najwyższe szczyty to Dufourspitze (4634), Nordend (4609), Zumsteinspitze (4563) oraz Signalkuppe (4554). Na terytorium kraju znajduje się także jedna z najsłynniejszych oraz najbardziej obfotografowana góra świata – Matterhorn (4478), posiadająca charakterystyczny piramidalny kształt stanowiący pierwowzór wyobrażenia góry w sztuce. W grono najbardziej znanych szczytów wpisują się także Eiger, Jungfrau, Monch oraz Piz Bernina. Szeroko rozpoznawalnymi masywami są Monte Rosa oraz Pilatus.
  • Dolina Lauterbrunnen uznawana jest za jedną z najpiękniejszych dolin górskich świata. Z pionowych, ponad 200-metrowych ścian spływają ku dnie Lauterbrunnental 72 wodospady. Dolina robi niezwykłe wrażenie nie tylko na dzisiejszych przyjezdnych – w XIX wieku miejsce to odwiedził J.R.R. Tolkien, który oczarowany magicznym widokiem postanowił uwiecznić go na kartach swoich powieści, tworząc na jego podstawie baśniowe, elfickie Rivendell.
  • Infrastruktura turystyczna w Szwajcarii jest bardzo rozwinięta. Łączna długość oznakowanej sieci turystycznych szlaków pieszych przekracza 65 000 km, co pozwoliłoby niemal 1,5 razy okrążyć kulę ziemską. W szwajcarskich Alpach Pennińskich poprowadzono najwyżej położony szlak pieszy w Europie, który w najwyższym punkcie osiąga 3610 m n.p.m. i prowadzi na szczyt Barrhorn.
  • W Szwajcarii znajduje się 11 miasteczek i wiosek w 100% wyłączonych z ruchu samochodowego, co pozwala na prawdziwy odpoczynek w pełnej zgodzie z naturą.
  • Kraj słynie z wyśmienitej czekolady, którą uwielbia każdy Szwajcar, niezmiennie od 200 lat! Znane globalnie marki takie jak Lindt, Toblerone czy Callier zachwycają podniebienia. Bogata tradycja i wyjątkowa jakość produktów są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szwajcarii. Odwiedzając ten kraj nie tylko możecie rozkoszować się ich smakiem, ale także wziąć udział w tematycznych wycieczkach, np. przejechać się pociągiem czekoladowym przez Golden Pass czy wziąć kąpiel w czekoladzie.
  • Szwajcarska precyzja objawia się między innymi w idealnie działających zegarkach, których jakość słynna jest na całym świecie. Do największych marek należą Atlantic, Adriatica, Roamer, Glycine i Doxa.
  • Szwajcarzy wytworzyli ponad 450 rodzajów sera, z których najbardziej znanymi są ementaler, gruyere, raclette oraz appenzeller. Duża różnorodność związana jest ze specyfikacją terenu, na którym powstały, pochodzeniu mleka oraz czynnikami kulturowymi. Z połączenia różnych gatunków serów powstaje popularne fondue.
  • Szwajcarzy są bardzo dumni ze swojego wiejskiego, alpejskiego pochodzenia. Lokalne nawiązania do bogatej przeszłości szwajcarskich wiosek można znaleźć w wielu dziedzinach życia codziennego.
  • Szwajcaria plasuje się w czołówce najbardziej przyjaznych środowisku krajów świata. Przeszło 15% powierzchni kraju pokrywają obszary chronione w formie parków natury oraz jednego parku narodowego – Swiss National Park, a także Rezerwatu Biosfery UNESCO Entlebuch.
  • Oferta i baza turystyczna Szwajcarii umożliwia różne tematyczne wyjazdy. Gęsta sieć szlaków pieszych, rowerowych, kolejkowych czy drogowych wiąże się tutaj z licznymi udogodnieniami ważnymi w związku z danym typem turystyki, w tym hotelami tematycznymi (np. Swiss Bike Hotels), dzięki którym zwiedzanie Szwajcarii w różnoraki sposób będzie bezproblemowe.
  • Na terenie Szwajcarii znajduje się najdłuższy lodowiec Alp – Aletschgletscher, którego jęzor przekracza 22 km. Niestety z każdym rokiem lodowiec cofa się na skutek globalnego ocieplenia.
  • Globalne ocieplenie uderza w Szwajcarię z ogromną siłą. Według badań, przy postępującym wzroście średniej rocznej temperatury, do 2100 roku mogą zniknąć wszystkie alpejskie lodowce znajdujące się na terytorium kraju, a od 2050 roku uprawianie sportów zimowych może być niemal niemożliwe.
  • Znany naukowiec Albert Einstein pod koniec XIX wieku zrzekł się obywatelstwa niemieckiego i po kilku latach życia bez tożsamości narodowej przyjął w 1901 roku obywatelstwo Szwajcarii, w której stolicy – Bernie, mieszkał i pracował. Choć za swojego życia posiadał obywatelstwa 4 różnych krajów, to szwajcarskiego nigdy się nie zrzekł. Do grona znanych Szwajcarów wpisują się także tenisista Roger Federer i architekt Le Corbusier. Mieszkańcem Szwajcarii był również religijny reformator Jan Kalwin – Francuz mieszkający i działający w Genewie.
  • Brak dostępu do morza nie przeszkodził Szwajcarom w posiadaniu marynarki wojennej. 7 okrętów wojskowych ulokowano na Jeziorze Bodeńskim.

Poznaj szczegóły o kraju Szwajcaria

Historia
Najstarsze ślady człowieka odnalezione na terytorium Szwajcarii pochodzą sprzed około 150 000 lat. Jednymi z ciekawszych obiektów archeologicznych z czasów prehistorycznych są pozostałości osad budowanych na palach nad Jeziorem Zuryskim oraz innych szwajcarskich zbiornikach wodnych. Ich wiek datuje się na około 4000 rok p.n.e. Plemiona celtyckie zamieszkujące w owym czasie ziemie szwajcarskie mieszkały w takich osadach aż do początku pierwszego tysiąclecia p.n.e. W IV wieku p.n.e. na terytorium Szwajcarii przemieściły się plemiona Helwetów, od których wzięła się późniejsza nazwa łacińska kraju. W I wieku p.n.e. na tereny te przybyli Rzymianie włączając je w granice Imperium i tworząc tu 5 prowincji. Z uwagi na ich dogodne położenie, już od dawnych czasów przez dzisiejsze Alpy Szwajcarskie przebiegały niezwykle ważne drogi transalpejskie.

Po wyparciu Rzymian ziemie te zostały podzielone między kilka królestw, które miały fundamentalny wpływ na kształtowanie się języków miejscowej ludności. W 1291 roku powstała pierwsza szwajcarska Konfederacja – przymierze zainicjował region Schwyz, który wraz z Uri oraz Unterwaldem utworzył unię – ten rok przyjmuje się za datę powstania Szwajcarii. Z kolejnymi latami i wiekami do sprzymierzonych kantonów zaczęły dołączać kolejne. Burzliwe stulecia wypełnione wojnami (w tym Wojnami Burgundzkimi), konfliktami na tle religijnym oraz epidemiami i podbojami, doprowadziły w 1648 roku do proklamowania niepodległości.

W XVIII wieku Szwajcaria znalazła się pod zwierzchnictwem Francji, po której nadszedł czas wojny domowej. W 1874 roku powstało państwo federalne – jedno z najstarszych na świecie. Okres wojen światowych był ciężką próbą zachowania neutralności i niepodległości oraz walki z kryzysem, podczas którego Szwajcaria stanowiła pożądany kąsek między innymi dla III Rzeszy. Po II wojnie światowej nastał czas rozwoju technologicznego i gospodarczego, kiedy to Szwajcaria stała się jednym z najbogatszych krajów świata. Od 1996 roku jest członkiem NATO, zaś od 2002 ONZ.
Geografia
Około 70% powierzchni Szwajcarii znajduje się na obszarach górskich. Kraj podzielony jest pomiędzy 3 główne strefy geograficzne – Wyżynę Szwajcarską, na której mieszka większość społeczeństwa, Jurę oraz Alpy. Alpy zajmują ponad 60% powierzchni Szwajcarii, zaś zamieszkane są jedynie przez około 11% ludności państwa. Na obszarze Szwajcarii znajduje się 48 alpejskich czterotysięczników, z których najwyższy – Dufourspitze osiąga wysokość 4634 m n.p.m. Najbardziej znaną górą jest Matterhorn, który wznosi się na południu kraju jako szczyt graniczny Szwajcarii oraz Włoch. To najczęściej fotografowana góra świata, a jest kształt należy do najbardziej rozpoznawalnych. Na terytorium kraju znajduje się mnóstwo malowniczych miejsc o globalnej randze, w tym jedna z najpiękniejszych górskich dolin świata – Lauterbrunnen. Liczba jezior w Szwajcarii przekracza 1500, największym z nich jest Jezioro Genewskie położone w południowo–zachodniej części kraju.

W Szwajcarii panuje typ klimatu umiarkowanego. Z reguły pozbawiony jest on silnych mrozów, upałów oraz wysokiej wilgotności. W regionach alpejskich pokrywa śnieżna może zalegać przez sporą część roku, a w obszarach wysokogórskich przez cały rok. Wyższe partie charakteryzują się występowaniem lodowców, których w pierwszej dekadzie XXI wieku w granicach kraju można było doliczyć się około 1500. Kanton Ticino odznacza się na tle innych regionów występowaniem cech zbliżonych nieco bardziej do klimatu śródziemnomorskiego, który możliwa uprawę palm oraz cytrusów.
Kultura i Religia
Szwajcarzy tworzą społeczeństwo bardzo zróżnicowane zarówno pod względem językowym, jak i wyznaniowym oraz kulturowym. Kraj podzielony jest na 4 strefy językowe: niemieckojęzyczną (ok. 63,3% ludności), francuskojęzyczną (ok. 22,7% ludności), włoskojęzyczną (ok. 8,1% ludności) oraz trzyjęzyczną, którą zamieszkują obywatele posługujący się językami niemieckim, włoskim, a także retoromańskim – romansz (0,5% ludności). Każda z grup językowych charakteryzuje się własnymi tradycjami oraz naleciałościami kulturowymi pochodzącymi z sąsiednich krajów: Niemiec, Francji oraz Włoch, a także tradycyjnymi, oryginalnymi cechami alpejskimi. Wspólnym mianownikiem łączącym Szwajcarów są góry, które zdeterminowały wiele kulturowych cech wspólnych. Silna izolacja występująca w poprzednich wiekach w regionach alpejskich doprowadziła do powstania ogromnej liczby (jak na tak niewielkie społeczeństwo) dialektów, szczególnie w części niemieckojęzycznej. Język niemiecki w odmianie szwajcarskiej znacznie różni się od oficjalnej wersji tego języka.

Szwajcarzy zróżnicowani są również pod względem wyznaniowym. Zgodnie ze spisem powszechnym przeprowadzonym w 2015 roku 38% ludności Szwajcarii zadeklarowało się jako katolicy, a 27% jako protestanci. 5% ludności podało wyznanie muzułmańskie, 0,5% buddyzm, a 0,3% judaizm. 21,4% nie określiło przynależności religijnej do którejkolwiek ze wspólnot.

Mimo różnic językowych i religijnych Szwajcarzy wykazują liczne cechy wspólne, wśród których należy wyróżnić punktualność, elegancję, dokładność, przyjazne nastawienie oraz gościnność powiązane z zachowaniem pewnego społecznego dystansu. Szwajcarzy są dumni ze swoich wiejskich, alpejskich tradycji, które kultywują przy wielu okazjach przywdziewając kolorowe stroje ludowe oraz grając na instrumentach, w tym popularnym rogu alpejskim – Alphorn, wykorzystywanym do dziś przez pasterzy w celu komunikacji na duże odległości. Instrument ten swoją długością może sięgać 4 metrów. Klasztor w Sankt Gallen był jednym z głównych miejsc kształtowania się chorału gregoriańskiego, zaś szwajcarscy naukowcy wywarli duży wpływ na kulturę i naukę – 28 Szwajcarów (lub mieszkańców Szwajcarii) zostało laureatami Nagrody Nobla w różnych dziedzinach.

Wycieczka do Szwajcarii

Wyciągi, pociągi i kolejki
Szwajcaria jest krajem doskonale skomunikowanym koleją i na dobrą sprawę samochód nie jest tu potrzebny! Wystarczy wsiąść do pociągu (ale nie byle jakiego – przejazdy są na tyle drogie, że trasę warto zaplanować z góry, co z przyjemnością zrobimy za Was) i ruszyć w podróż, np. do najwyżej w Europie położonej stacji kolejowej Jungfraujoch (3454 m n.p.m.). My szczególnie polecamy przejażdżkę Glacier Express z Zermatt do Sankt Moritz, podczas której alpejskie pejzaże budzą zachwyt na każdym kroku.

W czasie Waszych luksusowych wakacji w Szwajcarii wybierzcie się na wycieczkę najbardziej stromą zębatą kolejką w Europie na masyw górującego nad Lucerną Pilatusa, z którego rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na miasto, jezioro i pokryte wiecznym śniegiem masywy Alp Berneńskich. A może przejażdżka z Zermatt na położoną na wysokości 3089 m n.p.m. platformę widokową Gornergrat?

Ekskluzywna wycieczka do Szwajcarii to też idealna okazja do oddania się białemu szaleństwu: kraj ten słynie z ponad 7 tysięcy kilometrów doskonałych tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, doskonałych dla narciarzy o każdym stopniu zaawansowania, a sezon trwa tu od października do kwietnia. Może więc spędzić luksusowe wakacje w Szwajcarii na stoku?
Czekolada, fondue i zegarki
Szwajcaria słynie z czekolady, i to z czekolady najlepszej jakości. Na pewno znacie ekskluzywne czekoladki Lindt oraz sprzedawane na lotniskach czekolady Toblerone – tak, to szwajcarska produkcja! Prócz powszechnych w Polsce, choć raczej kosztownych wyrobów pokosztujcie też w czasie Waszej ekskluzywnej wycieczki do Szwajcarii niezwykłych pralinek, pitnej czekolady czy czekoladowego fondue. Wspaniale ozdobione tabliczki czy piękne bombonierki będą z pewnością doskonałym prezentem z Waszej luksusowej podróży do Szwajcarii.

Pozostając w temacie kulinariów: ekskluzywne wakacje w Szwajcarii to doskonała okazja, by rozsmakować się w fondue, czyli roztopionych w specjalnym tygielku serach z rozmaitymi dodatkami. Szwajcaria słynie z serów, a lista receptur, według których przygotowywana jest ta potrawa, nie ma końca. Fondue, serwowane z bagietką i winem, to prawdziwy przysmak, jednak bardzo sycący (i tuczący...).

A zegarki? Dlaczego to właśnie Szwajcaria stała się światową potęgą w ich produkcji? W XVI wieku do Genewy ściągać zaczęli pierwsi zegarmistrze – francuscy kalwiniści, uciekający przed prześladowaniami religijnymi. Miasto to przeżywało wtedy rozkwit, dlatego precyzyjne, a równocześnie drogie urządzenia, będące wówczas techniczną nowinką, zaczęły cieszyć się dużą popularnością wśród bogatych mieszczan. Dziś ceny słynnych szwajcarskich marek, takich jak Tissot, Omega lub Rolex, potrafią osiągać niebotyczne kwoty, inne zaś są nieco bardziej przystępne. Może więc szwajcarski zegarek – idealne połączenie klasy i jakości – będzie najlepszą pamiątką z luksusowych wakacji w Szwajcarii?
Luksusowe hotele w Szwajcarii
Luksusowe hotele w Szwajcarii to prawdziwe perełki stylu i elegancji! Można wybierać tu między hotelami przypominającymi XIX-wieczne pałace, o klasycznej architekturze i wytwornym wystroju, jak położony w Sankt Moritz Grand Hotel Des Bains Kempinski czy wykwintny, utrzymany w stylu Belle Epoque Hotel Walther. Do tej samej kategorii zaliczyć można też pięciogwiazdkowy hotel Splendide Royal, położony nad brzegiem jeziora Lugano, będący idealnym miejscem do wypoczynku zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi, lub też ekskluzywny, pięciogwiazdkowy Grand Hotel National w Lucernie. Zupełnie inny styl dominuje w hotelach w typowo narciarskich kurortach, gdzie wznoszą się obiekty w stylu architektury alpejskiej, doskonale wpasowujące się w górski krajobraz. Wśród tego typu ekskluzywnych hoteli w Szwajcarii na pewno na uwagę zasługuje Europe Hotel & Spa w Zermatt czy wykwintny The Chedi Andermatt w Andermatt.
Szwajcaria – miejsca warte zobaczenia
Maleńka Szwajcaria to kraj o niebywałej różnorodności! Zachwycają tu śliczne jak z pocztówki miasta – imponujący Zurych, nazywana Szwajcarią w pigułce Lucerna czy przeglądające się w tafli jeziora Lugano. Alpejskie kurorty – Sankt Moritz, Andermatt i Zermatt – to prawdziwa mekka narciarzy i snowboardzistów, spędzających luksusowe wakacje w Szwajcarii na doskonale przygotowanych stokach i szlakach, których łączna liczba kilometrów idzie w tysiące. Doskonałym pomysłem na ekskluzywną wycieczkę do Szwajcarii jest też przejazd pociągiem Glacier i Bernina Express, podczas którego podziwiać można zapierające dech w piersi alpejskie pejzaże!

Oferty luksusowych podróży do Szwajcarii

Luksusowe hotele w Szwajcarii

Kiedy jechać do Szwajcarii?

POGODA W SZWAJCARII

Szwajcaria znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego z wyraźnie zaznaczonymi czterema porami roku, podczas których z reguły nie występują okresy wysokich mrozów, upałów czy silnych opadów. Cechy klimatu oraz pogoda zmieniają się wraz z ukształtowaniem terenu i wysokością nad poziomem morza, toteż dzięki temu Szwajcaria znajduje się w kręgu kierunków całorocznych. Od kwietnia do czerwca następuje rozkwit drzew owocowych i kwiatów, a trawy mienią się soczystą zielenią. Od końca września liście drzew przybierają rdzawe i złote barwy – w tym okresie, trwającym aż do końca listopada, Szwajcaria wygląda wyjątkowo pięknie. Temperatury wiosną i jesienią wahają się od 8 do 15°C, latem – od 18 do 30°C, zaś zimą, podczas której Szwajcaria przyciąga do siebie miłośników sportów zimowych, od 2 do 7°C, a w obszarach wysokogórskich spadają poniżej 0°C, choć ekstremalne mrozy zdarzają się bardzo rzadko.

Wybierając się na górskie wędrówki należy zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór, gdyż warunki pogodowe w górach mogą zmieniać się gwałtownie, a wraz z wysokością n.p.m. temperatura maleje.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Szwajcaria – inspiracje podróży

Zimowe królestwo

Szwajcaria jest kierunkiem całorocznym, zaskakującym o każdej porze roku! Jednak to zima przyciąga tu prawdziwe rzesze turystów, którzy chcą skorzystać z największych bogactw kraju – ośnieżonych Alp, stwarzających idealne warunki...
Zobacz więcej

Podróż pociągiem

Kunszt i precyzja Szwajcarów zauważalna jest w wielu aspektach życia. Dzięki słynnym zegarkom tutejsza sieć komunikacyjna ekstremalnie rzadko nie kursuje „na czas”, a pomykając przez góry długimi tunelami i wysokimi...
Zobacz więcej

Sery i czekolada

Wycieczka do Szwajcarii to nie tylko piękne widoki, ale także niepowtarzalne smaki! Sery i czekolada to obok gór najbardziej rozpoznawalne symbole kraju. Znaleźć można tu ponad 450 rodzajów sera o...
Zobacz więcej

Szwajcarskie wino

Sery i czekolada – oczywiście, ale wino? Tak! Szwajcarskie wino zapewne znane jest niemal wyłącznie koneserom, ponieważ jedynie 1-2% jego produkcji przeznaczone jest na eksport poza granice Federacji. Podróż do...
Zobacz więcej

Szwajcaria piechotą i rowerem

Malowniczo położona Szwajcaria jest rajem dla miłośników pieszych wędrówek i rowerowych wypraw! Duże zróżnicowanie terenu sprawia, że można uprawiać tu turystykę o różnym stopniu trudności – od wysokogórskiej wspinaczki po...
Zobacz więcej