Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Polinezja Francuska
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży po Polinezji Francuskiej

Podróż tropem czterech najpiękniejszych wysp Polinezji Francuskiej

Od 21400 zł
Exclusive
Polinezja Francuska — Tahiti, Moorea, Huahine, Bora Bora

Polinezja Francuska to utopia i niezmiennie od wieków synonim raju na ziemi, krystalicznie czystej wody i białych plaż. Bora Bora i inne wyspy to utopijny Eden, gdzie podziwiać można nierealnie piękne zachody słońca nad Pacyfikiem. Cuda natury ogląda się tutaj na każdym kroku, o czym przekonacie się zaraz po przylocie! To jedna z wycieczek jakie pozostają z nami do końca życia.

 • Okryjcie kulturę Polinezji Francuskiej na Tahiti
 • Mistyczny zielony interior i niebiańskie laguny na wyspie Moorea
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT – 10

 3. Stolica

 4. Papeete

 5. Populacja

 6. 276 831

 7. Powierzchnia

 8. 4167 km2

 9. Język

 10. Językiem urzędowym w Polinezji Francuskiej jest język francuski, ale też język tahitański, którym posługuje się ponad 100 tysięcy mieszkańców. Około 15 tysięcy osób mówi językiem tuamotu, głównie na wyspie o tej samej nazwie oraz na Tahiti. W obrębie Wysp Australskich tj. Tubuai, mówi się jeszcze językiem tubu. Najpopularniejszy po francuskim język tahitański posługuje się alfabetem łacińskim i ma pewne podobieństwa z językiem hawajskim i maoryskim.

 11. Waluta

 12. Oficjalną walutą Polinezji Francuskiej jest frank CFP. 1 frank dzieli się na 100 centymów. Kurs franka CFP wobec euro jest stały. Frank CFP ma przypisany kod międzynarodowy XPF.

  1 EUR = 119,33 XPF
  1 USD = 106,82 XPF
  1 PLN = 28 XPF

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP nie mają obowiązku wyrabiania wizy przy pobycie nie dłuższym niż 3 miesiące ze względu na to, że Polinezja Francuska jest wspólnotą zamorską Francji. Ponadto do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty, ale oczywiście można również posłużyć się paszportem.

 3. Szczepienia

 4. Podróż do Polinezji Francuskiej nie wymaga zrobienia szczepień obowiązkowych. Jak w przypadku niemal każdej podróży zaleca się szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, jednak tę decyzję pozostawia się indywidualnej decyzji podróżującego. Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B kosztuje około 70 zł, zaś przeciwko błonicy i tężcowi – około 130 zł. Można też zrobić jedną szczepionkę przeciwko wzw typu A i B, co kosztuje około 190 zł. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Przez długi czas mieszkańcy Polinezji Francuskiej nie oczekiwali napiwków, jednak turyści, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, przyczynili się do zaadaptowania tutaj tego zwyczaju. Standardowo więc napiwki oraz ich wysokość zależą od turysty. Dodatkowe wynagrodzenie można zostawić pokojówce, bagażowemu, kierowcy czy przewodnikowi bądź instruktorowi sportów wodnych pracującemu w większej agencji. W restauracjach standardowo zostawia się napiwek w wysokości 10% wartości zamówienia.

 7. Ceny jedzenia

 8. Na wyspach Polinezji Francuskiej jest drogo. Ceny są porównywalne do europejskich, a nawet wyższe, zwłaszcza w najpopularniejszych miejscach jak Bora Bora czy Tahiti. Ponadto wysokie ceny mają restauracje hotelowe i te o wyższym standardzie. Przykładowe ceny jedzenia: lokalne danie w knajpce 500 XPF, sandwich na wynos 70 XPF, posiłek przy stoisku na targu od 100 XPF, bagietka francuska 50 XPF, papaja 80 XPF, woda mineralna 1,5l 100 XPF, kurczak z ryżem w knajpce 1500 XPF, kawa 200 XPF.

 9. Ciekawostki
  • Chińczycy stanowią aż 10% wszystkich mieszkańców Polinezji Francuskiej. W dużej mierze zdominowali oni handel detaliczny, dlatego gdy Polinezyjczycy mają zamiar zrobić zakupy mówią, że idą do „chińczyka”
  • W alfabecie języka polinezyjskiego (tonga) nie występuje litera „b”, więc Bora Bora, to w rzeczywistości – Pora Pora
  • W Polinezji Francuskiej nie występują jadowite węże i owady
  • Na Tahiti przez cały rok dociera mniej turystów niż na Hawaje w jeden dzień
  • Angielskie słowo „tattoo” pochodzi od tahitańskiego słowa „tatau”
  • Tetiaroa to atol w Polinezji Francuskiej, który należał do Marlona Brando. Po śmierci tego amerykańskiego aktora wyspę wystawiono na sprzedaż. Obecnie znajduje się tutaj luksusowy, ekologiczny resort The Brando Resort
  • Prawdziwym symbolem Polinezji Francuskiej jest gardenia tahitańska będąca narodowym kwiatem Tahiti. Kwiat ten znajduje się w logo linii lotnicznych Air Tahiti Nui jak i w godle tej wyspy
  • Typowy duży hotel w Las Vegas ma więcej pokoi niż wszystkie hotele na 118 wyspach Polinezji Francuskiej razem wzięte
  • Słynne domki/bungalowy na wodzie (obecnie najbardziej popularne na Malediwach) zostały wymyślone na polinezyjskiej wyspie Moorea, gdzie w 1960 roku zbudowano pierwsze z nich
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Polinezja Francuska może przyprawić o kulinarny zawrót głowy! W lokalnych wioskach mieszkańcy mają tutaj pod dostatkiem lokalnych warzyw i owoców takich jak słodkie ziemniaki, taro, chlebowiec czy maniok. Dość istotne w codziennym menu Polinezyjczyków okazują się wpływy chińskie, które przeniknęły do tutejszej kuchni za sprawą sporej społeczności chińskiej, która stanowi około 10% społeczeństwa. W większych ośrodkach turystycznych bez problemu można znaleźć chińskie knajpki. W hotelach serwuje się głównie owoce morza przyrządzane z typowo polinezyjskimi dodatkami, a ponadto potrawy zaczerpnięte z kuchni francuskiej. Wśród rosnących lokalnie owoców warto wymienić choćby papaje, słodziutkie banany, aksamitne mango czy ananasy. W większości sklepów sprzedaje się bagietki świadczące o francuskich wpływach.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Pierwszymi mieszkańcami wysp Polinezji Francuskiej byli najprawdopodobniej przybysze z Ameryki Południowej, którzy dotarli tutaj mniej więcej w połowie I wieku n.e. Plemiona południowo-amerykańskie odkrywały następnie Hawaje, Wyspy Cooka czy Nową Zelandię. W 1521 roku na wyspy dotarł Ferdynand Magellan, jednak dopiero James Cook na poważniej zajął się badaniem tego terytorium. Stopniowo kolejne polinezyjskie wyspy były obejmowane protektoratem Francji. W 1843 roku Francuzi ogłosili swoje zwierzchnictwo nad wyspami Tahiti i Moorea, a także nad Markizami, Tuamotu czy Wyspami Towarzystwa.

  W 1946 roku Francja oficjalnie uznała Polinezję za swoje terytorium zamorskie, utworzyła również parlament, a Polinezyjczycy zaakceptowali to w referendum, które odbyło się w 1958 roku. Autonomię wewnętrzną przyznano Polinezji Francuskiej w 1977 roku. Począwszy od lat 60. XX wieku Francuzi przeprowadzali na polinezyjskich wyspach próby broni jądrowej, mimo że południowy Pacyfik na mocy układu z Rarotonga (1985) został proklamowany jako strefa bezatomowa.

 3. Geografia

 4. Polinezja będąca zamorską wspólnotą terytorialną Francji leży w południowej części Pacyfiku. Wszystkie wysepki wchodzące w jej skład i obejmujące pięć archipelagów mają powierzchnię 4167 km² i linię brzegową o długości 2530 km. Archipelagi noszą następujące nazwy: Wyspy Towarzystwa z największą wyspą Polinezji Francuskiej tj. Tahiti, Tuamotu, Tubuai, Markizy oraz Wyspy Gambiera. Ogromną część polinezyjskich wysp otacza piękna rafa koralowa, a wśród plaż dominują białe i piaszczyste.

  Wyspy rozrzucone na ogromnym terenie znajdują się w obrębie dwóch stref klimatycznych – podrównikowej i zwrotnikowej. Około 1/3 powierzchni wszystkich wysp pokrywają lasy, a świat roślin i zwierząt jest dość bogaty ze względu na niewielką gęstość zaludnienia i fakt, że nie powstały tutaj jeszcze więcej ośrodków miejskich. Wśród drzew w Polinezji rosną m.in. palmy i bananowce, zaś jeśli chodzi o faunę, to można tutaj spotkać chociażby papugi, głuptaki, wiele gatunków ryb i owoce morza. Zarówno w faunie jak i florze polinezyjskiej krainy zachwyca szczególnie podmorski świat zwierząt i roślin oraz wielobarwne i liczne rafy koralowe.

 5. Kultura i religia

 6. Dość dobrze rozpowszechniony w Polinezji Francuskiej jest tzw. manaizm, czyli pozostałość po religiach pierwotnych, która polega na wierze w mana – niematerialną siłę, energię. Mimo wciąż żywych tradycji pradawnych połowa Polinezyjczyków to zdeklarowani protestanci, około 30% ludności stanowią wyznawcy katolicyzmu. Dość dużą grupą są również mormoni, a pół procent społeczeństwa praktykuje nadal religie plemienne.

  Etnicznie społeczność Polinezji Francuskiej dzieli się na rdzennych Polinezyjczyków, Europejczyków oraz Chińczyków. Polinezyjczycy dzielą się na odłamy m.in. na Tahitańczyków liczących około 100 tysięcy osób, grupę etniczną Tuamotu, Tubuai czy Mangarewa. Wśród Europejczyków dominują Francuzi, zaś Chińczycy stanowią około 10% populacji. Ci ostatni trudnią się głównie handlem.

  Istotnym elementem polinezyjskiej kultury są tatuaże, stąd zresztą pochodzenie angielskiego słowa „tattoo”. Tatuaże miały pierwotnie znaczenie rytualne, a na ziemiach Polinezji Francuskiej do wytatuowania ciała uprawniało dopiero zabicie wroga z innego plemienia. Rzemiosło Polinezyjczyków obejmuje przede wszystkim misterne rzeźby z drewna

Zwiń

Polinezja Francuska

Kiedy jechać do Polinezji Francuskiej?

Polinezja zlokalizowana jest na południowej półkuli i przez cały rok temperatura jest dosyć wysoka. Zima trwa od maja do października z porannymi temperaturami około 20ºC, w ciągu dnia dużo cieplej w okolicach 30ºC. To jets najlepszy okres na odwiedzenie wyspy. Lato trwa od listopada do kwietnia. Jest wtedy trochę cieplej ale również możliwe częste opady.

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować