• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 7-9
Stolica
Dżakarta
Język
Jedyny język urzędowy uznany w Indonezji to indonezyjski określany jako bahasa indonesia, niezwykle podobny do języka malajskiego, na którego podstawie zresztą powstał w XX wieku. Indonezyjski wykazuje dodatkowo pewne podobieństwa z niderlandzkim oraz jawajskim. Tym drugim posługują się głównie mieszkańcy indonezyjskiej Jawy. Co ciekawe, jawajski jest językiem komunikacji około 80 mln osób, a mimo to nie przysługuje mu status języka urzędowego.
Waluta
Oficjalną walutą Indonezji jest rupia indonezyjska, którą dzieli się na 100 senów. Kod międzynarodowy rupii indonezyjskiej to skrót IDR.

1 USD = 14 446 IDR
1 EUR = 15 415 IDR
1 PLN = 3 364 IDR
Powierzchnia
1 919 440 km2
Populacja
249,9 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP udający się w podróż do Indonezji muszą posiadać wizę turystyczną, którą można wyrobić na przejściu granicznym, w wybranych portach lotniczych (w tym na lotniskach na Bali i w Dżakarcie) oraz za pośrednictwem strony internetowej https://visa-online.imigrasi.go.id/ (czas oczekiwania to ok. 5 dni roboczych, dlatego nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę). Koszt wizy wynosi 35 USD. Do uzyskania wizy „on arrival” niezbędne jest: posiadanie paszportu ważnego 6 miesięcy od planowanej daty powrotu, biletu powrotnego, szczepienia na COVID-19 oraz zainstalowanej aplikacji SATU SEHAT. Deklarację celną można wypełnić na lotnisku w formie papierowej lub na stronie https://ecd.beacukai.go.id/, a wygenerowany kod QR należy przedstawić podczas procedury imigracyjnej na lotnisku w Indonezji.
Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed udaniem się w podróż do Indonezji zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
W Indonezji przyjęte jest zostawianie napiwków. W dobrych restauracjach może się zdarzyć, że 10% wartości zamówienia zostanie doliczone do rachunku, a jeśli nie – najlepiej zostawić napiwek odpowiadający od 5 do 10% całej kwoty wydanej w lokalu. W lokalnych knajpkach zostawianie napiwku to kwestia dobrej woli klienta. Mile widziane będzie nagradzanie napiwkiem bagażowych w hotelach, pokojówek czy szczególnie pomocnych osób z obsługi hotelu. Oprócz tego na dodatkowe wynagrodzenie mogą liczyć kierowcy i lokalni przewodnicy, rzadziej taksówkarze. Ponadto napiwki można zostawić także masażystkom lub innym pracownikom centrum spa.
Ceny jedzenia
Jednodaniowy, prosty posiłek z ulicznego stoiska 5-20 tys. IDR
Duża porcja grillowanej ryby z dodatkami z ulicznego stoiska około 25 tys. IDR
Obiad w lokalnej restauracyjce 20-50 tys. IDR
Obiad w restauracji wyższej klasy z kuchnią międzynarodową 50-100 tys. IDR
1,5 l wody mineralnej od 6 tys. IDR
Obiad z napojem w warungu około 8 tys. IDR
Indonezyjskie naleśniki z owocami od 8 tys. IDR
Piwo 40 tys. IDR
Coca-cola 8 tys. IDR
Jedzenie
Kuchnia stanowi nieodzowną część kultury indonezyjskiej. Jedzenie można kupić dosłownie na każdym rogu, a jakby tego było mało – w zaskakująco niskich cenach. Charakter kulinariów Indonezji odzwierciedla różnorodność dostępnych składników: kokos, orzeszki ziemne, chili, ryby, owoce morza, cukier palmowy i przyprawy to tylko podstawy. Z balijskich specjalności polecamy babi guling – młodego świniaka faszerowanego imbirem, czosnkiem i chili oraz bebek betul – kaczkę faszerowaną przyprawami, owijaną w młode listki bananowe i łuski kokosowe, a następnie grillowaną na rozżarzonych węglach. Mniam! Z Malezji przejęto danie o nazwie nasi goreng, na które składa się smażony ryż z przyprawami i wybranymi warzywami np. cebulą. Warto spróbować też satay – rodzaju szaszłyczków na bambusowych patyczkach, na które nadziewa się, a następnie grilluje kawałki kurczaka, wołowiny, jagnięciny oraz ryb. Indonezyjczycy mogą poszczycić się również własnym, tradycyjnym produktem przypominającym ser – tempeh wytwarza się z ziaren soi i najczęściej wzbogaca on menu kuchni wegetariańskie lub wegańskie.
Ciekawostki
  • Indonezja stanowi największy archipelag na całym świecie. Składa się aż z 17 tysięcy wysp, z czego 6 tysięcy jest zamieszkanych
  • Nazwa „Indonezja” została użyta po raz pierwszy przez Brytyjczyków w XIX wieku. Słowo pochodzi od greckiego „nesos”, czyli „wyspa” oraz łacińskiego „indus” (kraj, przez który płynie rzeka Indus). Holendrzy nazywali indonezyjskie tereny Holenderskimi Indiami Wschodnimi
  • Indonezja jest największym muzułmańskim krajem świata. Jej mieszkańcy deklarujący się jako muzułmanie stanowią ponad 12% wszystkich wyznawców islamu
  • Władze w Indonezji uznają na terenie kraju jedynie sześć oficjalnych religii, do których należą: islam, katolicyzm, protestantyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm. Co więcej, każdy indonezyjski obywatel powinien zadeklarować przynależność do jednego z tych wyznań
  • Mimo że w kraju uznaje się jeden język urzędowy, oprócz niego funkcjonuje tutaj kilkaset innych języków i dialektów poszczególnych grup etnicznych
  • Indonezja to kraj, w którym znajduje się obecnie najwięcej czynnych wulkanów – 150
  • Niegdyś mieszkańcy Indonezji masowo zapadali na pewną chorobę, mianowicie beri-beri. Powodem tego był skrajny niedobór witaminy B1, do którego z kolei doprowadzała dieta większości mieszkańców Azji żywiących się głównie białym ryżem pozbawionym tej witaminy.

Poznaj szczegóły o kraju Indonezja

Historia
Plemiona austronezyjskie przybyły na tereny dzisiejszej Indonezji już około 3 tysięcy lat p.n.e. Pierwsze kontakty ówczesnych mieszkańców nawiązano z Indiami, na Sumatrze i Jawie rozwijały się królestwa buddyjskie, wśród których do najsilniejszych należały Srivijaya i Majapahit kształtujące się w okresie od VII do XVI wieku. Prawdopodobnie już w XV wieku książę Parameswara państwo Malakka, które zawładnęło sporą częścią Półwyspu Malajskiego oraz północną Sumatrą. Na dwa wieku wcześniej w rejony te zaczęli przybywać kupcy arabscy, z którymi kontakty zostały ułatwione poprzez konwersję władcy nowego państwa na islam. Niejednolitość polityczna Indonezji ułatwiła zajmowanie jej terenów europejskim konkwistadorom. Od 1511 roku przybywali tutaj Portugalczycy, Hiszpanie i Holendrzy, z których największe wpływy zdobyli ci ostatni. Po likwidacji Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej Indonezję przekształcono w kolonię Holandii. Na początku XIX wieku chwilowo władzę dzierżyli w Indonezji Francuzi i Brytyjczycy, jednak 1824 roku znów należała do Holendrów. Podbój i kolonizacja trwały niemal do końca XIX wieku i uczyniły z Indonezji najbogatsza wśród kolonii holenderskich. Podejmowane wielokrotnie dążenia niepodległościowe rdzennej ludności przez lata nie przynosiły rezultatów. W czasie drugiej wojny światowej Indonezję okupowała Japonia popierająca antyeuropejskie powstania Indonezyjczyków. U schyłku wojny proklamowano niepodległą Republikę Indonezji z Sukarno jako jej prezydentem, który zmodyfikował ustrój państwa, m.in. zwiększając władzę prezydenta. Jego rządy zmierzające ku socjalizmowi w dużej mierze doprowadziły do pogorszenia się sytuacji gospodarczej, a ponadto Indonezja wdała się w konflikt zbrojny z Malezją. W wyniku W latach 60. XX wieku władzę w kraju przejął gen. Sukarno. Wojskowy przyczynił się do usprawnienia gospodarki i nawiązał kontakty z państwami Zachodu, ale mimo to był władcą autorytarnym opierającym swoje rządy na wojsku. Sukarno po szóstej kadencji zrezygnował z urzędu. Już w nowym tysiącleciu w Indonezji rozpoczęły swoją działalność ugrupowania terrorystyczne.
Geografia
Indonezja leży w Azji Południowo-Wschodniej i składa się z ponad 17 tysięcy wysp, z czego na 6 tysiącach mieszkają ludzie, ma dostęp do wód Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Na lądzie graniczy z Malezją, Papuą-Nową Gwineą i Timorem Wschodnim, zaś poprzez wody terytorialne z Filipinami i Australią. Linia brzegowa ma prawie 55 tysięcy km. Większość indonezyjskich wysepek jest znikomych rozmiarów, aż 90% powierzchni kraju stanowią następujące wyspy: Sumatra, Kalimantan, Celebes, Jawa i część Nowej Gwinei. Długie odcinki wybrzeża są niedostępne np. nieopodal gór, gdzie brzeg jest wysoki i mogą występować na nim skały. Na nizinach wybrzeże jest namorzynowe i zabagnione, rafy koralowe porastają wybrzeże na wschodzie Małych Wysp Sundajskich. Na terenie Indonezji znajduje się ponad trzysta wulkanów, z czego do aktywnych zalicza się więcej niż sto. Ukształtowanie terenu określa się jako górzyste z niewielkim procentem nizin, głównie na wybrzeżu. Najwyższy szczyt kraju to Puncak Jaya w Górach Śnieżnych Nowej Gwinei o wysokości 4884 m n.p.m. Większość terytorium Indonezji objęta jest klimatem równikowym wilgotnym. Dzięki 60-procentowym terenom, które pokrywają lasy, indonezyjska flora należy do niezwykle bogatych. Wiecznie zielone lasy równikowe obfitują w rozmaite gatunki roślin, a Indonezję porastają oprócz tego również sawanny i lasy namorzynowe. Wśród zwierząt wyróżniają się zwłaszcza smoki z Komodo – warany, obecnie największe jaszczurki na świecie. Ponadto żyją tutaj niedźwiedzie malajskie, makaki, babirussy czy bawoły anoa.
Kultura i Religia
Indonezyjczycy są sympatyczni, uśmiechnięci i niezwykle otwarci. Lubią rozmawiać z turystami i dzielić się z nimi szczegółowymi informacjami dotyczącymi swojego życia, często oczekując od rozmówcy tego samego. Kulturę Indonezyjczyków cechuje niezwykłe zróżnicowanie, istnieją tutaj liczne grupy etniczne posługujące się wieloma językami i dialektami. Na uwagę zasługuje tradycyjne, indonezyjskie rzemiosło, zwłaszcza słynny batik, czyli technika ręcznego malowania na tkaninach z użyciem wosku i barwników. Ponadto Indonezyjczycy rzeźbią w drewnie i w kamieniu, a owoce tej pracy można kupić w ramach pamiątki na targach i w rodzinnych sklepikach.

Ze względu na fakt, że Indonezja to państwo islamskie, do najważniejszych zwyczajów należy m.in. obchodzenie muzułmańskiego Ramadanu. Mimo to w kraju tym odbywają się często procesje hinduistyczne czy buddyjskie, szczególnie na Bali, gdzie dominują te dwie religie, a w balijskich domach można zaobserwować praktykowanie ich, przestrzeganie tradycji i zasad hinduizmu lub buddyzmu. Stąd również znajdują się tutaj liczne świątynie, prezentujące wyjątkową, misterną architekturę.

Od kiedy do Indonezji przybyli kupcy arabscy w kraju tym dominująca religią jest islam, którego wyznawcy stanowią ponad 80% wszystkich obywateli. Swojego czasu w Indonezji zaczęły funkcjonować wywodzące się z islamu ugrupowania terrorystyczne. Za sprawą Portugalczyków w kraju pojawili się katolicy, Holendrzy zaszczepili tutaj protestantyzm, głównie kalwinizm i luteranizm. Niewielki procent mieszkańców wyznaje hinduizm, buddyzm i konfucjanizm. Wszystkie te religie są jedynymi uznawanymi na terytorium Indonezji.

Wycieczka do Indonezji

Najrzadsza kawa na świecie
Jeśli Wasz dzień rozpoczyna się zwykle od przepysznej kawy, podczas luksusowych wakacji na Bali będziecie mieli okazję celebrować ten zwyczaj z filiżanką najrzadszej, najdroższej, a według niektórych także najlepszej kawy na świecie! Kopi luwak – bo o niej mowa – produkowana jest jedynie w ilości około 500 kilogramów rocznie, a do produkcji używane są jedynie ziarna spożyte i… wydalone przez urocze, zamieszkujące tereny Indonezji cywety. Nawet jeśli nie jesteście jeszcze do końca przekonani, z pewnością spróbowanie tego specyficznego napoju jest jedną z rzeczy, których warto doświadczyć podczas podróży na Bali!
Jedz, módl się, kochaj
Pomimo że w dramacie Elizabeth Gilbert wyspa ukazana jest jedynie w części „modlitewnej”, luksusowe wakacje na Bali z pewnością pozwolą Wam przekonać się, że możecie tu również przepysznie zjeść oraz zakochać się – czy to w samej Indonezji, czy też nie. Obecna tu mieszanka siwaizmu, buddyzmu, a także miejscowych wierzeń plemiennych pozwoli Wam w trakcie pobytu na Bali zaobserwować mistyczne ceremonie, kolorowe procesje i przepięknie ozdabiane w trakcie lokalnych świąt tysiące znajdujących się tu świątyń. Obecna na wyspie bujna zieleń, kojące widoki na otaczający ją ocean i niezapomniana, unikatowa atmosfera Bali są też świetnym miejscem na zadbanie o ciało i duszę: spróbujcie na przykład zdrowej i przepysznej kuchni Indonezji lub skorzystajcie z powszechnych tu zajęć jogi oraz zabiegów odnowy biologicznej.
Raj dla miłośników przyrody
Bali ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko morze, świątynie i wodospady. Pośród dzikiego interioru wyspy znajdziecie mnóstwo szlaków pieszych, rowerowych, gór i wulkanów – miejsc doskonałych do odpoczynku od plażowania. Podziwiajcie wschód słońca na szczycie Batur, wybierzcie się do słynnego Monkey Forest, gdzie z bliska będziecie mieli okazję zaobserwować te zwierzęta w ich naturalnym środowisku i skorzystajcie ze świetnych warunków do uprawiania sportów wodnych na jednym z wybrzeży wyspy, przekonując się, że luksusowe wakacje na Bali to niekończąca się przygoda!
Hotele w Indonezji
Pięciogwiazdkowe hotele najwyższej kategorii, kompleksy prywatnych willi i tradycyjne homestaye na prowincji, gdzie z bliska będziecie mieli okazję przyjrzeć się codziennemu życiu Indonezyjczyków – na Bali z pewnością nie będziecie narzekać na mały wybór hoteli! Myśląc o luksusowych wakacjach na Bali szczególnie polecamy zwrócić uwagę na położone wśród rajskiej przyrody miasteczka Ubud hotele Hanging Gardens lub Pita Maha, idealne na wypoczynek Four Seasons Jimbaran Bay i Samabe Bali czy też będący świetną plażową alternatywą Nihi Sumba na dzikiej i dziewiczej wysepce, położonej nieco ponad 400 kilometrów od samego Bali.
Indonezja – miejsca warte zobaczenia
Indonezja to państwo leżące na ponad 17000 wyspach, choć jedynie 1/3 z nich jest zamieszkana. Znaleźć możecie tu zamieszkiwaną przez ogromne warany Komodo, pełną społeczności plemiennych Papuę, dzikie Borneo i Sumatrę, nieodkryte Wyspy Sundajskie czy też słynne Bali, które dzięki swojej bogatej infrastrukturze i ogromowi atrakcji świetnie sprawdzi się, jeśli myślicie o ekskluzywnych wakacjach w Indonezji. Czeka tu na Was ponad 20 tysięcy świątyń, malownicze wulkany, tarasy ryżowe pełne szlaków trekkingowych o wszystkich poziomach trudności i zjawiskowe plaże, będące świetnym zwieńczeniem luksusowej podróży na Bali!

Oferty podróży do Indonezji

Hotele w Indonezji

Kiedy jechać do Indonezji?

POGODA W INDONEZJI

Większość indonezyjskich wysp znajduje się pod wpływem klimatu równikowego wilgotnego. Wpływają na niego dwa monsuny, które różnicują pogodę w całym kraju i dzielą rok na dwie pory: suchą (od kwietnia do października) i deszczową (od listopada do marca). Wilgotność powietrza jest wysoka przez cały rok i wynosi ok. 90%. Początek i koniec pory deszczowej ulega z roku na rok zmianie, dzięki czemu również w grudniu można się cieszyć bezdeszczową pogodą.

Średnia temperatura na nizinach oscyluje wokół 26 °C, podczas gdy w górach utrzymuje się na poziomie 16-18 °C, bez większych wahań rocznych.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Indonezja – inspiracje podróżnicze

Świątynie na Bali – przewodnik wakacyjny

Nie bez przyczyny Bali, wyspa bogów i demonów, zwana jest też wyspą tysiąca świątyń! Niekiedy można spotkać się nawet ze stwierdzeniem, że na Bali jest więcej świątyń niż domów –...
Zobacz więcej

Rejs łodzią po gęstej dżungli Borneo

Poznaj dżunglę z pokładu łodzi, obcuj dniem i nocą z odgłosami tropikalnego lasu, zachwyć się bogactwem fauny i flory przemierzając rzekę podczas kilkudniowego rejsu, w komfortowych warunkach, z noclegiem w...
Zobacz więcej

Orangutany z Kalimantan

Wyjedź na wakacje na Borneo i naciesz oczy sympatycznymi rudzielcami z Kalimantan – orangutanami najliczniej na świecie zamieszkującymi tę indonezyjską część wyspy. Przemierzając tutejsze parki narodowe i rezerwaty skorzystaj z...
Zobacz więcej

Warany z Komodo

Stań oko w oko ze smokiem z Komodo w miejscu, które uchodzi za jeden z najwspanialszych cudów natury. To właśnie tutaj możesz podejść najbliżej jak się da do największej jaszczurki...
Zobacz więcej

Ceremonie i obrządki na Bali

Poznaj codzienne zwyczaje, wielopokoleniowe tradycje i uduchowienie Balijczyków, mieszkając z nimi pod jednym dachem podczas wczasów na Bali. Będzie to możliwe w trakcie odwiedzin z noclegiem w typowo balijskim domostwie,...
Zobacz więcej

Plaże Gili

Wypoczywaj w hamaku, uprawiaj snorkeling mijając pod wodą żółwie morskie, popijaj świeżo wyciskane, gęste soki owocowe, spaceruj wzdłuż pięknego wybrzeża… Wszystko to, a nawet więcej na rajskich wyspach Gili! Zapraszamy...
Zobacz więcej

Wycieczka po Bali

Nietypowe atrakcje i przyjemna dawka adrenaliny? Tylko na Bali w „garbusach” w wersji kabrio, którymi przemierzysz najciekawsze zakątki Wyspy Bogów podczas wycieczki objazdowej po Indonezji. Odwiedzisz słynącą ze świętych wód...
Zobacz więcej

Wśród tarasów ryżowych

Zapomnij o nowoczesnej cywilizacji i miejskim zgiełku, relaksując się na wakacjach w Indonezji! W położonym w otoczeniu pól ryżowych Ubud doświadczysz niebywałej dawki prawdziwej, balijskiej kultury, która czyni to miejsce...
Zobacz więcej

Kopi Luwak

Skosztuj aksamitnej, niebywale aromatycznej i najdroższej na całym świecie kawy, która stanowi jedną z wizytówek Indonezji. Mimo że pozyskuje się ją w bardzo nietypowy sposób, bo z ziaren, które wcześniej...
Zobacz więcej

Trekking na wulkan Batur – inspiracje i pomysły na wakacje

Zmierz się z wulkanem Batur! Wysokość tego balijskiego giganta wynosi 1717 m n.p.m. Trekking po czynnym wulkanie to z pewnością niezapomniane wrażenia jakich przywieziesz niemało z wycieczki po Indonezji! Zastanawiało...
Zobacz więcej