Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Dżakarta /Indonezja

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Stolica i największe miasto Indonezji – będące także jedną z największych aglomeracji na świecie – położone we wschodniej części Jawy. Ze względu na lokalizację, miasto to narażone jest na podtopienia, przez co zgodnie z decyzją rządu w nieodległej przyszłości Dżakarta straci swój status miasta stołecznego na rzecz nowopowstałego ośrodka we wschodnim Borneo. Pomimo słynnych już korków i chaosu, który z pewnością początkowo może nieco przytłaczać, miasto to skrywa ogrom atrakcji i kontrastów. Spowodowane jest to nie tylko kolonialną przeszłością regionu, ale i masowym napływem ludności, która przywiozła ze sobą swoje autentyczne wierzenia, zwyczaje, nowe smaki i zapachy. Czekają tu na Was fascynujące muzea, zabytkowe neogotyckie katedry sąsiadujące z nowoczesnymi meczetami, jak i interesująca chińska dzielnica czy uwielbiane przez miejscowych wysepki Bidadari i Onrust.

Zwiedzanie Dżakarty – co warto zobaczyć?

Dżakarta to nie tylko stolica Indonezji, ale również największe miasto Azji Południowo-Wschodniej, centrum kulturowe i gospodarcze całego archipelagu wysp indonezyjskich. Położona jest w północno-zachodniej części wyspy Jawa i jest najbardziej zurbanizowanym miastem w regionie, a także… najszybciej tonącą stolicą na całym świecie, ze względu na swoje położenie w równinie aluwialnej, czyli miejscu praktycznie całkowicie pozbawionym wzniesień. Miasto jest świetnym portem komunikacyjnym i bazą wypadową do zwiedzania Indonezji, dlatego też najczęściej służy tylko jako punkt przesiadkowy do dalszej podróży i nieczęsto wybierane jest jako miejsce docelowe. Wiele osób uważa, iż miasto jest pozbawione uroku, wiecznie zakorkowane, architektonicznie nieuporządkowane, a co więcej – nieprzyjemnie pachnące (ze względu na tę cechę nadano mu jakże urokliwą nazwę „wielki durian”). Niemniej jednak, pomimo tej niezachęcającej składanki „przymiotów”, będąc w tej części Azji nie warto pomijać Dżakarty, a samemu doświadczyć jej nieco specyficznego klimatu oraz aglomeracyjnej wibracyjności i monumentalności, a także zachwycić się jej kulturowym bogactwem i skosztować wysublimowanej kuchni.

Dżakarta to miejsce kontrastów – z jednej strony może zachwycać starym, kolonialnym budownictwem z ikonicznymi monumentami, a z drugiej przytłaczać lub intrygować industrializmem, a wraz z nim wyłaniającymi się na pierwszy plan drapaczami chmur, zatłoczonymi ulicami i wszechobecnym pośpiechem. To także mieszanka kultur i smaków całej Indonezji, które przenikają się wzajemnie i skondensowane są w tej jednej metropolii. Miasto można pokochać lub znienawidzić, ale najlepiej przekonać się samemu, która z grup jest nam bliższa i podczas eksplorowania Indonezji poświęcić na zwiedzanie Dżakarty chociażby kilka dni.

Pogoda w Dżakarcie – kiedy jechać na wczasy?

Dżakarta, jak większość miast tropikalnych, całorocznie odnotowuje wysokie temperatury sięgające 35°C, a także cechuje się dużą wilgotnością na poziomie 75–85%. Wynika to nie tylko z położenia równikowego, w strefie klimatów tropikalnych, ale także wiejącego w tym regionie monsunu, który jest przyczyną występowania pór suchych i deszczowych. W mieście można wyróżnić porę suchą trwającą od maja do września oraz dłuższą porę deszczową od października do maja, kiedy to deszcze mogą być ulewne, a niebo częściej zachmurzone. W podróż warto zabrać parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, ponieważ w Dżakarcie deszcz pada dosyć często.

Lotnisko w Dżakarcie

W Dżakarcie znajdują się dwa lotniska międzynarodowe. Port lotniczy Soekarno–Hatta jest największym portem lotniczym w Indonezji, posiada 3 terminale i znajduje się 20 km na północ od miasta. Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, ilość obsłużonych na nim ludzi sięgnęła prawie 55 mln! Lotnisko Halim–Perdanakusuma czasy świetności utraciło w 1985 roku po budowie lotniska Soekarno, które przejęło większość jego połączeń i dzisiaj obsługuje ono głównie loty krajowe.

Atrakcje, zabytki w Dżakarcie – przewodnik wakacyjny

Muzeum Narodowe Indonezji

W XVIII wieku w Europie miała miejsce rewolucja intelektualna i zaczęto skupiać się na rozwoju wiedzy naukowej. Wówczas tereny dzisiejszej Indonezji były skolonizowane przez Holendrów, którzy założyli na tych ziemiach holenderskie stowarzyszenie naukowe i rozpoczęli gromadzić przeróżne zbiory. Za czasów brytyjskich rządów (XIX wiek) dobudowano nowe budynki i dzisiaj w muzeum znajduje się aż 19 000 obiektów z przeróżnych okresów historycznych. W muzeum oglądać można monety, herby czy ceramikę, a także różnorodne wystawy czasowe. Co ciekawe, przed samym budynkiem muzealnym znajduje się posąg słonia z brązu, prezent od tajskiego króla Ramy V, który odwiedził muzeum w 1871 roku.

Plac Merdeka

Samo słowa „merdeka” z indonezyjskiego oznacza wolność, dlatego też nie bez przyczyny plac, na którym najczęściej odbywają się demonstracje obywatelskie i przeróżne wiece, posiada nazwę tę, a nie inną. Miejsce to powstało w czasach, gdy tereny te były kolonią holenderską. Pierwotnie wypasano tu bawoły wodne, zaś w XIX wieku przeobrażono je w główny plac ceremonialny. W latach 1961–1976 wzniesiono na środku placu, na życzenie ówczesnego prezydenta Sukarno, pomnik upamiętniający walkę o niepodległość. Począwszy od lat 90. XX wieku plac zaczął przechodzić transformację. Rozebrano wiele budynków i zaczęto z powrotem przekształcać miejsce w park, by dzisiaj służył on jako miejsce spotkań rodzinnych, pikników czy imprez krajowych. Wokół placu znajduje się wiele budynków rządowych i kulturalnych.

Masjid Istiqlal

To największy meczet w Azji Południowo-Wschodniej, który symbolizuje uzyskanie niepodległości przez państwo. Jego budowę rozpoczęto w 1961 roku i zakończono po 17 latach. Mieści on ok. 120 tysięcy wiernych, posiada 7 wejść, których nazwy odnoszą się do imion Allaha, a także ogród.

Ragunan Zoo

Ogród zoologiczny, którego otwarcie nastąpiło w 1864 roku, co czyni go najstarszym zoo w całej Indonezji. Znajduje się na południu miasta i łatwo można dostać się do niego komunikacją miejską. Żyje w nim ponad 2000 zwierząt, a wśród nich można znaleźć takiego osobnika, jak chociażby waran z komodo!

Wyjątkowe miejsca w Dżakarcie

Pchli targ Menteng

Perełka na mapie miasta, dla tych którzy uwielbiają lokalny koloryt, kicz i przedmioty, które nie zawsze mają określone funkcje użytkowe; dobrze odnajdą się tam również fani ulicznego targowania.

Kota Tua

Wyjątkowa dzielnica na mapie miasta, z kolonialną zabudową z XVII wieku. W przeszłości było to centrum historycznego miasta Batawia, które posiadało nawet swój własny zamek. W pierwszej dekadzie XXI wieku rewitalizowano tę część miasta, by dzisiaj można było oglądać architekturę starego miasta. Mieści się tam m.in. poczta, budynek banku, kawiarnia i kilka muzeów.

Wyspy Seribu

Należący do Dżakarty archipelag wysp na Morzu Jawajskim, których jest aż kilkaset, ale nie wszystkie z nich mają swoje określone nazwy, a tylko 11 z nich jest zamieszkanych. W przeszłości pełniły one rolę defensywną i znajdowały się na nich bastiony ochronne, dzisiaj zaś to miejsce na wypoczynek z rajskimi plażami i zachwycającymi rafami koralowymi, które oglądać można w trakcie snorkelingu. By dostać się na wyspy, należy mieć zarezerwowany hotel na jednej z nich i udać się do portu w północnej części miasta, a następnie popłynąć promem lub łódką. Przy odrobinie szczęścia można udać się z lokalnym rybakiem na inne, mniejsze wysepki, by obejrzeć ich bogactwo, co powinno kosztować mniej niż 100 000 IDR.

Plaża Ancol

Dżakarta nie posiada wielu plaż i nie należą one do najpiękniejszych, jakie możecie zobaczyć w Indonezji, natomiast jeśli potrzebujecie odrobiny wytchnienia po całym dniu zwiedzania miasta, wybierzcie się na piaszczystą plażę Ancol. Jest to świetne miejsce dla rodzin, ponieważ mieści się tam wiele obiektów kulinarnych i sportowych, a od czasu do czasu organizowane są również wydarzenia rozrywkowe. Niestety, by korzystać ze wszystkich plażowych udogodnień, należy wnieść opłatę w wysokości ok. 25 000 rupii.

Kuchnia w Dżakarcie – co warto zjeść na wyjeździe?

Kuchnia jawajska jest bardzo zróżnicowana i mocno zależna od konkretnego regionu wyspy. Im dalej na wschód, tym ostrość potraw wzrasta, a na północy i w centralnej części wyspy jest pikantna, ale także bardziej słona. Podstawą większości dań, która prawie zawsze pojawia się na talerzu jest ryż, serwowany zarówno w daniach wytrawnych, jak i na słodko (czasem zastępowany jest ziemniakami lub makaronem). Ciekawą potrawą z jego wykorzystaniem jest lontong, czyli ryż zawinięty w skórkę od banana, następnie gotowany. W Dżakarcie warto posmakować chociażby takich potraw, jak smażony banan z chili czy ketoprak – wegetariańskie danie z tofu, ryżem, gotowanym jajkiem, fasolą i sosem orzechowym. Odważni mogą również zasmakować naleśników z durianem, który uznawany jest za najbardziej śmierdzący owoc świata.

Luksusowy pobyt w Dżakarcie

Dżakarta jest aglomeracją, którą Warto odwiedzić podczas pobytu w Indonezji, chociażby na jedną lub dwie noce, by samemu zasmakować niecodziennego klimatu wielkiego, azjatyckiego miasta. Dobrym wyborem na Wasz krótki pobyt w Dżakarcie jest zakwaterowanie w luksusowym czterogwiazdkowym hotelu FM7 Resort, tuż przy lotnisku. Hotel posiada basen z jacuzzi i cztery restauracje, a także nowoczesne, minimalistycznie urządzone pokoje.

Zwiń
Kiedy jechać do Dżakarty?

Kiedy jechać do Dżakarty?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Kalimantan – podróż na indonezyjskie Borneo

Od 15500 zł

Indonezja - Dżakarta, Park Narodowy Tanjung Puting, Balikpapan, Maratua

Kalimantan, indonezyjska część Borneo, to przygoda w każdym tego słowa znaczeniu! Tropikalna dżungla, kręte rzeki, gęste lasy deszczowe, niezwykłe bogactwo flory i fauny, ceremonie i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie – Wasze wakacje w tej części Indonezji to istny ocean nieskończonych możliwości! Przed Wami fascynujący rejs łodzią po Parku Narodowym Tanjung Puting, spotkanie z przesympatycznymi orangutanami i pociesznymi nosaczami oraz zasłużony relaks na piaszczystych plażach wysp Derawan. Nurkowanie na wspaniałej rafie koralowej, pośród ławic tropikalnych ryb, podglądanie żółwi i wylegiwanie się na miękkim, jak śnieg białym piasku – gotowi na przygodową podróż do Indonezji?

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Dżakarta

Dżakarta

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować