Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Wyspy Gili /Indonezja

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Macie już dość szumu wszechobecnych motocykli i samochodów? Tutaj ich nie uświadczycie! Jedynym dopuszczalnym środkiem transportu są tu cimodo, czyli bryczki konne, rowery lub własne nogi... Wysepki Gili to mały kawałek raju na Morzu Balijskim. Wysepki położone są zaledwie 20 minut od Lomboku. Znajdziecie tu restauracje, gdzie można kosztować owoców morza z codziennych połowów i klimatyczne bary, a białe, piaszczyste plaże i przejrzyste, ciepłe wody sprawiają, że jest to jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych miejsc w Indonezji. To raj dla miłośników imprezowych miejsc, nurkowania i… nocnych marków. Tuż po zachodzie słońca z barów i restauracji zaczyna rozbrzmiewać muzyka, a pod kopułą rozgwieżdżonego nieba gromadzi się towarzystwo z różnych stron świata, które przy chilloutowej muzyce kontempluje bezkres Morza Balijskiego.

Pogoda na wyspach Gili – kiedy warto je odwiedzić?

Choć na wyspach Gili temperatury powietrza i morza są dość przyjemne przez cały rok, to jednak zdecydowanie najlepiej odwiedzić je między kwietniem a październikiem, kiedy w większości dni nie pada deszcz, a świetna pogoda pozwala na niezmącony odpoczynek na plażach lub sportowe aktywności typu snorkeling, nurkowanie czy jazda na rowerze. Jest to też szczyt sezonu turystycznego na tych wyspach. Maksymalna temperatura w ciągu dnia na Gili Trawangan wynosi średnio 29°C w ciągu roku, a opady deszczu – 2573 mm przez cały rok; najmniej 43 mm w sierpniu, a najwięcej 395 mm w grudniu. Planując wyjazd na Gili między czerwcem a wrześniem będziecie mieć największe szanse na przepiękne, słoneczne dni, a z uwagi na niewielką ilość opadów w tym okresie, także wilgotność powietrza powinna być całkiem znośna i mniej Wam dokuczać.

Snorkeling na Gili

Wysepki Gili słyną z doskonałych warunków do snorkelingu, nie tylko ze względu na idealną wprost aurę, ale i bogactwo otaczającej je przyrody i naturalny dostęp do wody. Z uwagi na warunki naturalne, a także odpowiednią bazę, uznawane są za jedną z najlepszych miejscówek w regionie do uprawiania tego sportu. Niezależnie czy wybierzecie Gili Trawangan, Gili Meno czy Gili Air, przy każdej z ich znajdziecie wyjątkowo przejrzystą wodę, siedliska żółwi morskich, koralowców i całą gamę jedynych w swoim rodzaju ryb oraz innych morskich stworzeń. Mimo że najpopularniejszą i najczęściej odwiedzaną wyspą jest niewątpliwie pełna energii Gili Trawangan, to właśnie przy Gili Meno znajdziecie zatopiony wrak (Meno Bounty) i znane z wielu fotografii podwodne rzeźby. Liczne szkoły snorkelingu i nurkowania oraz wypożyczalnie sprzętu zapewnią Wam wszystko, czego potrzebujecie, by w pełni docenić pobyt na tych rajskich wysepkach.

Wyspy Gili – którą wybrać?

Te trzy wysepki leżące blisko siebie u północno-zachodnich wybrzeży Lomboku, mimo że pozornie podobne, oferują jednak nieco odmienne doznania. Można się między nimi przemieszczać zarówno publicznymi, jak i prywatnymi łodziami czy speedboatami lub wynająć prywatnego przewoźnika z łódką.

Gili Trawangan

Mimo że największa w archipelagu wysp Gili, to jej powierzchnia wynosi zaledwie 3 km długości i 2 km szerokości, a zamieszkuje ją na stałe ledwie około 1500 osób. Jest też jedyną pośród wysp Gili, która wyrasta ponad powierzchnię morza. Gili Trawangan, zwana popularnie Gili T., to zdecydowanie najpopularniejsza z trzech wysepek, ulubione miejsce imprezowania, ze stosunkowo wieloma barami, restauracjami, street foodem, sklepikami i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Przeważająca część tych obiektów ulokowana jest w sąsiedztwie lokalnej przystani po wschodniej stronie wyspy. W głębi i po zachodniej stronie jest znacznie spokojniej. To właśnie tam swoje podwoje otwierają bardziej luksusowe, butikowe hotele, a ku zachodowi rozpościera się cudowny widok na wulkan Agung położony aż na wyspie Bali.

Gili Meno

Urokliwa i o wiele spokojniejsza od Gili T. jest wysepka Gili Meno. Wyspę odwiedza zdecydowanie mniej turystów, przez co jest bardziej naturalna i dzika, a jej niezaprzeczalnym atutem są plaże, na których godzinami można obserwować morze, czując się chwilami jak na bezludnej wyspie. Nie bez powodu to właśnie tutaj swoją mekkę mają miłośnicy snorkelingu. Na zachodnim brzegu zatopiono słynne rzeźby NEST, które są stosunkowo łatwo osiągalne dla amatorów tego sportu. Warto też odwiedzić sanktuarium dla zagrożonych gatunków żółwi w północnej części wyspy. Mimo że całą wyspę można obejść w około godzinę, to z pewnością trzeba ją odwiedzić, jeśli w planach macie nieskrępowany relaks na błogiej egzotycznej plaży.

Gili Air

Wysepka Gili Air jest swoistym kompromisem między popularną Gili Trawangan a spokojniejszą Gili Meno. Lokalne wypożyczalnie oferują wynajęcie sprzętu do snorkelingu i nurkowania, ale także naukę tego sportu. A warunki do jego uprawiania są tu naprawdę wyśmienite, dzięki przepięknej pobliskiej rafie koralowej z jej przebogatą biologią. Spośród wysp Gili właśnie Gili Air leży najbliżej Lomboku i ku wschodowi roztacza się zapierający dech widok na jego górzyste tereny na stokach czynnego wulkanu Mt Rinjani. Życie towarzyskie koncentruje się tu, tak jak i na pozostałych wyspach, wokół portu, położonego na południu wysepki, gdzie możecie imprezować, dobrze zjeść, a potem udać się do jednego z położonych w głębi wyspy hoteli, głównie butikowych – z pełną paletą udogodnień, zapewniających rozrywkę i odpoczynek.

Zwiń
Kiedy jechać na wyspy Gili?

Kiedy jechać na wyspy Gili?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Kultura Bali & relaks na Gili

Od 13500 zł

Indonezja - Ubud, wulkan Batur, Bangli, Gili

Indonezja to nieprawdopodobny kalejdoskop barw i wrażeń. Razem z nami odkryjecie jej wyjątkowość. Proponujemy poznanie prawdziwego Bali i życia jego mieszkańców. Do tego wyspa Gili – skrawek raju na morzu Balijskim.

Balijskie skarby i dziewicze plaże Lomboku

Od 12800 zł

Indonezja - Bali - Seminyak, Ubud, Sideman, Lombok

Zapraszamy na Bali, gdzie w naturalnej harmonii pól ryżowych, wyjątkowych plaż i wzniosłych gór odkryjecie starożytną kulturę Balijczyków, zabierzemy Was na wyspę Lombok oraz do kulturowej stolicy Bali, Ubud. Odkryjcie z nami Indonezję – bezkresną mozaikę kolorów i smaków.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Wyspy Gili

Wyspy Gili

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować