Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Sipirok /Indonezja

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Sipirok, miasto w prowincji Sumatra Północna, w regencji Tapanula Południowa, leży w chłodnej, górskiej dolinie Bukit Barisan u stóp aktywnego stratowulkanu Mount Sibualbuali. Pachnie kawą i słodkim ryżem, tonie w dżungli i często występującej tu mgle, słynie z pięknych wodospadów. Sipirok i okolice zamieszkują ludzie z grupy etnicznej Batak Angkola. Są muzułmanami, ale cześć z nich nadal chodzi do „ompung dukun”, czyli naturalnych uzdrowicieli, jeśli mają jakiś problem. Kiedyś mieszkali w drewnianych domach na palach zwanych bagas godang, z których jeden można oglądać w Sipirok. Ozdobą miasteczka jest też wielki meczet Syahrun Nur, otoczony ciekawymi ogrodami kwiatowymi o dość skomplikowanych wzorach. Charakterystyczna dekoracja na meczecie nawiązuje do tradycyjnych geometrycznych ornamentów stosowanych na ubraniach ludu Angkola, zwanych ulos. Ponieważ tutejsza pogoda nie rozpieszcza, ulos jako źródło ciepła miało zawsze szczególne znaczenie i niemal magiczną moc. Wierzono, że daje mężczyznom odwagę, kobietom płodność i chroni tego, kto go nosi.

Jeśli wsłuchacie się dobrze w głosy dżungli, być może usłyszycie „długie nawoływanie” samców orangutanów Tapanuli. To krytycznie dziś zagrożony gatunek, który ma swoje ostoje w okolicach Sipirok. Region specjalizuje się w rzadkich gatunkach zwierząt. Oprócz „leśnych ludzi” żyją tu tapiry i tygrysy sumatrzańskie, a także dzioborożce żałobne. Ich masywne, pomarańczowe dzioby połyskują w koronach meranti – jednych z największych drzew na świecie.

Zwiń
Kiedy jechać do Sipiroku?

Kiedy jechać do Sipiroku?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Grand Tour d’Sumatra

Od 14400 zł

Indonezja - Medan, Tangkahan, Bukit Lawang, Berastagi, Jezioro Toba, Sipirok, Bukittinggi, Sungai Pisang, Kuala Lumpur

Sumatra to dymiące wulkany, gęsty las deszczowy, dżungle, wąwozy i rwące rzeki, a przede wszystkim jedno z dwóch ostatnich miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć orangutany na wolności. Fantastyczna dzika przyroda, zakwaterowanie w lodge’ach na łonie natury, podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, wizyty w wioskach mniejszości etnicznych – podróż na Sumatrę to Indonezja w prawdziwie egzotycznym wydaniu!

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Sipirok

Sipirok

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować