• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT – 5
Stolica
Mexico City
Język
Większość obywateli Meksyku posługuje się językiem hiszpańskim, jednak oficjalnie język ten nie został uznany za urzędowy. Ponadto na terenie Meksyku funkcjonują języki narodowe rdzennych mieszkańców, a także języki europejskie, którymi posługują się emigranci. Warto wiedzieć, że odmiana meksykańska języka hiszpańskiego wykazuje liczne różnice w stosunku do języka Hiszpanów.
Waluta
W Meksyku oficjalną walutą jest peso meksykańskie, które dzieli się na 100 centavo. Na wakacjach w Meksyku najlepiej wymieniać walutę na peso meksykańskie z dolara amerykańskiego.

1 USD = 15,25 MXN
1 EUR = 16,33 MXN
1 PLN = 4,04 MXN
Powierzchnia
1 972 550 km2
Populacja
122,3 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Przy pobycie w Meksyku do 180 dni obywatele RP nie muszą ubiegać się o wizę turystyczną. Paszport musi być ważny przez przynajmniej 6 miesięcy, licząc od dnia przybycia do Meksyku. Podczas lotu do Meksyku pasażerowie otrzymują ponadto formularz wjazdowy, który należy wypełnić i okazać podczas kontroli paszportowej. Celnik może skontrolować na lotnisku środki pieniężne posiadane przez turystę – zakłada się, że kwotą odpowiednią na każdy dzień pobytu jest 100 USD - takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Opłata wylotowa wliczona jest najczęściej w cenę biletu lotniczego. Każda osoba opuszczająca Meksyk drogą lądową lub morską jest zobowiązana do uiszczenia tej opłaty gotówką na przejściu granicznym (ok. 48 USD).

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed udaniem się w podróż do Meksyku zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 80 zł), durowi brzusznemu (ok. 210 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 240 zł). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Należy stosować profilaktykę przeciwko malarii w postaci repelentów. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Podróżując po Meksyku należy mieć świadomość powszechnego zwyczaju pozostawiania napiwków. Czasami odpowiednia kwota jest od razu doliczana do rachunku, jeśli jednak nie – powinno się zostawić napiwek stanowiący 10-20% kwoty zamówienia. Generalnie warto dodatkowo nagradzać kelnerów czy obsługę hotelu, bo nierzadko napiwki stanowią właściwie podstawę ich zarobków. Kwotę 1 USD lub więcej warto zostawić obsłudze hotelu, bagażowym, pokojówkom.
Ceny jedzenia
Ceny w Meksyku są zbliżone do polskich, choć na turystycznym Półwyspie Jukatan są znacznie wyższe niż w pozostałych częściach kraju. Bardziej opłaca się dokonywanie płatności w miejscowej walucie, ponieważ często zawyża się przelicznik walutowy z dolara amerykańskiego, jednak w wielu miejscach, w najpopularniejszych turystycznych ośrodkach, ceny podaje się od razu w USD i to dolar jest głównym środkiem płatniczym turystów. Lokalną walutę (pesos) często oznacza się w sklepach symbolem amerykańskiego dolara przekreślonego jedną linią ($), powoduje to często nieporozumienia w trakcie zakupów.

Na targach i ryneczkach przyjęte jest targowanie się o ceny. Wyjątkiem, jeśli chodzi o ceny, jest uliczne jedzenie na licznych straganach – autentyczne, lokalne i tanie, chociaż warunki sanitarne takich „ulicznych” kuchni mogą pozostawiać wiele do życzenia. Przykładowe ceny: kawa w kawiarni 2 USD, obiad w restauracji od około 8 USD, śniadanie w restauracji 60 MXN, woda mineralna 6 MXN, herbata 14 MXN, obiad w restauracji od około 80 MXN, smażone banany 25 MXN.
Jedzenie
Jedna z najpopularniejszych, najbardziej rozpowszechnionych i najsmaczniejszych kuchni na świecie łączy w sobie wszystko, co najlepsze w rodzimych kulinariach meksykańskich Indian oraz w tradycjach przybyłych do Meksyku w XVI wieku hiszpańskich kolonistów. O znaczeniu tej bogatej w smaki kuchni świadczy chociażby fakt, że przed kilkoma laty wpisano ją na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Bazę większości dań w codziennym jadłospisie Meksykanów stanowi kukurydza pod różnymi postaciami, z której przyrządza się placki o nazwie tortilla, niezbędne do przygotowania popisowych potraw meksykańskich: burrito (farsz z fasoli, mięsa oraz innych składników owinięty w tortillę), enchiladas (faszerowane tortille przyrządzane w wybranej salsie), nachos (rodzaj meksykańskich chipsów serwowanych z salsą i żółtym serem), quesadilla (podpiekana tortilla nadziewana serem, najczęściej pokrojona w trójkątne kawałki), tacos (tortilla z bogatym farszem z mięsa wołowego, cebuli, fasoli, rozmaitych przypraw). Oczywiście większość dań kuchni meksykańskiej nie obejdzie się bez salsy (z hiszp. sos), z których najchętniej jadane przez Meksykanów to guacamole na bazie awokado z sokiem z limonki oraz salsa roja, czyli salsa czerwona przyrządzana z pomidorów, cebuli czy papryki, zazwyczaj bardzo pikantna. Salsa stanowi dodatek, nie tylko do popularnej przekąski, jaką są nachosy, ale też do dań głównych.

Innym charakterystycznym elementem meksykańskich kulinariów są napoje np. słynna margarita – drink na bazie tequili i soku z limonki z dodatkiem słodkiego likieru pomarańczowego. W tym wypadku nie można nie wspomnieć również o najsłynniejszym meksykańskim alkoholu, czyli tequili. Jest to wódka, odmiana mezcalu, która powstaje w wyniku fermentacji niebieskiej agawy i służy do przygotowywania meksykańskich drinków, poza margaritą również: caramby z likierem kawowym czy tequila sunrise z likierem z czarnych porzeczek.
Ciekawostki
  • W Meksyku bliscy obdarowują się prezentami nie w Boże Narodzenie, a w niezwykle ważne dla Meksykanów święto – Trzech Króli. Tradycja obchodzenia tego święta została zapożyczona od Hiszpanów.
  • Stolica Meksyku – Mexico City jest trzecim pod względem liczby ludności miastem na świecie.
  • Narodowy Uniwersytet Autonomiczny w Meksyku to najstarszy uniwersytet w Ameryce Północnej i największa uczelnia w całej Ameryce Łacińskiej.
  • Meksykański kompleks archeologiczny Chichen Itza uznano jednym z siedmiu nowych cudów świata, obok takich obiektów jak chociażby Taj Mahal czy Wielki Murs Chiński.
  • Na terenie Meksyku znajduje się najmniejszy wulkan na świecie, który ma zaledwie 14 metrów wysokości.
  • Rolę niemal narodowego napoju Meksykanów pełni coca-cola, którą pija się tutaj litrami, a do posiłku jest bardziej powszechna niż woda. Co ciekawe, cola produkowana w Meksyku uchodzi za lepszą od tej z USA, ponieważ do jej produkcji używa się bardziej tradycyjnego cukru trzcinowego, który nadaje napojowi bardziej naturalnego smaku. W Stanach Zjednoczonych do produkcji coca-coli używa się syropu glukozowo-fruktozowego.
  • Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe jest największym sanktuarium maryjnym na świecie.
  • Mieszkańców Mexico City określa się przydomkiem „Chilango”.
  • Wzniesiona w stolicy budowla, biurowiec o nazwie Torre Latinoamericana zaprojektowano tak, aby był on odporny na trzęsienia ziemi, co rzeczywiście się udało. Wieżowiec przetrwał silne trzęsienie ziemi z 1985 roku.

Poznaj szczegóły o kraju Meksyk

Historia
W okresie prekolumbijskim na terenach Meksyku istniały liczne cywilizacje: Olmekowie, Zapotekowie, Toltekowie i dwie najważniejsze – Majowie i Aztekowie. Rdzenni mieszkańcy tych ziem zostali zdziesiątkowani – jeśli nie przez Hiszpanów, to przez choroby, które ci rozprzestrzenili na Nowym Kontynencie, a na które Indianie nie posiadali naturalnej odporności.

W pierwszym dwudziestoleciu XVI wieku imperium Azteków podbili hiszpańscy konkwistadorzy pod wodzą Hernana Cortesa. Na początku XIX wieku w Meksyku wybuchła trwająca 10 lat wojna o niepodległość, która zakończyła się ostatecznie powodzeniem w 1821 roku. W tym samym stuleciu Meksyk toczył wojnę ze Stanami Zjednoczonymi, a także został zaatakowany przez Francję. Do 1911 roku rządy w kraju sprawował dyktator, Porfirio Diaz. Nawet po ustąpieniu Diaza ze stanowiska sytuacja w Meksyku nie była stabilna. W latach 30. kraj stał się znaczącym eksporterem ropy naftowej.

W trakcie II wojny światowej Meksyk opowiedział się po stronie aliantów i w związku z tym wielu Meksykanów wstąpiło do armii amerykańskiej. Przez dziesięciolecia kraj nękały problemy gospodarcze, a szansę na zaradzenie im dało dopiero otwarcie się Meksyku na kapitał zagraniczny. W 1992 roku zawarto Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu między USA, Kanadą i Meksykiem. W 1994 roku wybuchło pierwsze powstanie Zapatystów (Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego), zaś po trzech latach kolejne. Obecnie prezydentem Meksyku jest Enrique Peña Nieto.
Geografia
Meksyk leży w Ameryce Północnej nad Oceanem Spokojnym, Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim. Kraj graniczy z USA, Belize i Gwatemalą, zaś łączna długość linii brzegowej wynosi niemal 10 tysięcy kilometrów. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, urozmaicona zatokami, półwyspami, lagunami, a ponadto nieopodal leżą liczne wysepki przybrzeżne. Pod względem ukształtowania terenu Meksyk to zdecydowanie kraj wyżynny, niziny stanowią tylko 30% powierzchni, z czego najbardziej nizinnym obszarem jest popularny ze względu na turystykę Półwysep Jukatan.

Z powodu dużej powierzchni kraju, panujący tutaj klimat jest zróżnicowany – na północy i w centralnej części występuje klimat zwrotnikowy, zaś na południu i na Półwyspie Jukatan podrównikowy. Roczne opady w Meksyku są raczej niezbyt obfite, a sieć rzeczna słabo rozwinięta, największa rzeka to Rio Grande.

Meksykańską florę cechuje wielość gatunków endemicznych, pod względem różnorodności gatunkowej nie ustępuje jej również fauna. W rezerwatach centralnego i północnego Meksyku występują kojoty, niedźwiedzie czy jelenie. Na południu, gdzie panuje klimat tropikalny, żyją tapiry, rozmaite gatunki małp i jaguary.
Kultura i Religia
Wakacje w Meksyku to jednocześnie podróż kulturalna i mistyczna. Meksykańska kultura stanowi bowiem mieszankę hiszpańskich, azteckich i majańskich wpływów z domieszką pomniejszych kultur indiańskich. Podczas podróży po Meksyku warto odwiedzić małe górskie wioski, w których nadal kultywuje się prekolumbijskie wierzenia, a których mieszkańcy nadal komunikują się w indiańskich narzeczach. Wysoka świadomość duchowa Meksykan sprawia, że chętnie powracają oni do pradawnych rytuałów oraz kultywują obrzędy i tradycje swoich przodków. W kościele w Chamuli będziecie mieli okazję podglądnąć niezwykłe szamańskie rytuały: ukręcone kurze łby i żarliwe modlitwy do majańskich bogów ukrytych w wizerunkach katolickich świętych. Wychodząc z azteckiej sauny, zwanej temazcal odrodzicie się na nowo jako wojownicy światła, a w galeriach kamieni szlachetnych nabędziecie jadeitowe amulety, które będą stanowiły ochronę w dalszej podróży.

Bardzo istotnym elementem meksykańskiej kultury i tradycji jest rękodzieło, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów przyjeżdżających na wakacje do Meksyku i chcących przywieźć z tej podróży ciekawe pamiątki. W walizce każdego podróżnika powinno się znaleźć miejsce na barwny, ręcznie wykonany hamak z sizalu. Jest on niezwykle wytrzymały, toteż przez lata będzie przywoływał wspomnienia o meksykańskiej przygodzie. Warto zaopatrzyć się również w tęczowe koce, paski, torby i dywany z regionu Oaxaca i Chiapas. Wasz dom po powrocie będzie kipiał barwami!

Meksykanie mają trzy świętości: lucha libre, futbol i Matkę Boską z Gwadelupy. Lucha libre to sztuka walki nawiązująca do amerykańskiego wrestlingu, w której zawodnicy występują w maskach będących ich znakiem rozpoznawczym. Dla Meksykan jest to rozrywka w czystej postaci, to spektakularne, częściowo wyreżyserowane show przyciągające na arenę rodziny z dziećmi, turystów i najbardziej zagorzałych zamaskowanych fanów luchador’ów.

Ogromną rolę pełni w codziennym życiu Meksykan muzyka. Kto nie słyszał w końcu o mariachi, czyli tradycyjnych meksykańskich orkiestrach, w których skład wchodzą muzycy grający na skrzypcach, gitarze, trąbkach czy mandolinie.

W Meksyku hucznie obchodzi się wiele, zwłaszcza katolickich świąt, ale to obchodzone przez Meksykan Święto Zmarłych jest rozsławione na całym świecie. Pierwszy dzień listopada to czas ulicznych obchodów, ulic pełnych kukieł-szkieletów, sklepowych półek obłożonych trupimi czaszkami z cukru i czekolady. Co ciekawe, swoisty kult czaszki i jej znamienna symbolika wywodzą się z kultury Azteków, w której występował odpowiednik dzisiejszego święta zmarłych. Dla turystów przebywanie w stolicy Meksyku lub w większych miastach na początku listopada to prawdziwa atrakcja i ogromna ciekawostka kulturowa.

Wycieczka do Meksyku

Najpiękniejsze plaże Meksyku
Wybrzeże Meksyku to ponad 9300 kilometrów – zdecydowanie jest więc z czego wybierać! Ekskluzywna wycieczka do Meksyku to okazja do odkrycia najpiękniejszych fragmentów wybrzeża. Czeka tu na Was rozrywkowe Cancun, przebojowe Tulum, nieco spokojniejsze i bardziej autentyczne Playa del Carmen lub też spokojne, zatokowe rejony Pacyfiku ze świetnymi warunkami do surfowania w Puerto Escondido, outsiderskim Zipolite czy też uznanymi niedawno za jedne z najpiękniejszych plaż na kontynencie okolicami miasteczka Mazatlan.
Wypoczynek tylko dla dorosłych
Komu nie przydałaby się czasem podróż na drugi koniec świata z możliwością spędzenia jej w ciszy i spokoju otaczającej przyrody, a także… w hotelach przeznaczonych wyłącznie dla osób pełnoletnich! Jeśli jest to i dla Was priorytetem, nie stanowi to żadnego problemu i Wasze ekskluzywne wakacje w Meksyku zaplanujemy właśnie w takim miejscu. Hotele tego typu świetnie sprawdzą się także, jeśli chcecie spędzić swoją podróż poślubną właśnie w Meksyku, a rajskie wybrzeża Jukatanu z pewnością mogą stać się też wspaniałą scenerią do oświadczyn.
Cocina Mexicana – kuchnia meksykańska
Taco, burrito, quesadilla czy guacamole znają z pewnością wszyscy, podróż do Meksyku umożliwi Wam jednak spróbowanie także tych mniej popularnych meksykańskich dań. Skosztujcie tamales – znanych prawdopodobnie już w czasach panowania plemion Azteków czy Majów swego rodzaju pierożków z ciasta kukurydzianego, zawiniętych w liście bananowca z nadzieniem słodkim lub pikantnym oraz chiles en nogada – jednego z najbardziej patriotycznych dań, łączącego w sobie wszystkie kolory meksykańskiej flagi, w którym mieszanka mięsa, warzyw i owoców podana jest z przepysznym sosem śmietanowo-orzechowym oraz nasionami granatu. Na pewno posmakuje Wam też pozole – mięsna (choć obecnie spotkać ją można także i w wegetariańskiej opcji) zupa z kukurydzą, dużą ilością ziół i przypraw, dawniej używana także w trakcie rytualnych ofiar. Nie pozostaje nam życzyć nic innego, jak jedynie przepysznego spędzenia Waszej luksusowej podróży do Meksyku oraz oczywiście smacznego!
Hotele w Meksyku
Luksusowa podróż do Meksyku to doskonała okazja, by zanocować w dawnych hacjendach, takich jak Hacienda Santa Cruz czy też słynna Sotuta de Peon, wyrafinowanych, rustykalnych hotelikach Riwiera Maya, gdzie czeka na Was hotel Nomade, Be Tulum czy Aldea Kuka, lub też w eleganckich resortach z mnóstwem restauracji, bogatym zapleczem do sportów wodnych oraz możliwością wzbogacenia swojego pobytu o zajęcia jogi, kurs gotowania czy opiekę prywatnych trenerów personalnych. Szukając tego typu udogodnień zwróćcie szczególną uwagę na obiekty w kompleksie Mayakoba – Andaz, Fairmont lub też Rosewood – a także wysmakowany hotel Chable Yucatan, gdzie poza wszystkimi standardowymi atrakcji czeka też na Was… prywatna cenota!
Meksyk – miejsca warte zobaczenia
Meksyk to niezwykły kraj o powierzchni ponad 6 razy większej niż Polska, dzięki czemu w czasie Waszej luksusowej podróży do Meksyku czeka Was ogrom możliwości, atrakcji, zabytków i aktywności, a także szansa na poznanie fascynującej kultury tego kraju. Podążajcie śladami Fridy Kahlo w jednym z największych miast świata – Mexico City, odkryjcie społeczności plemienne stanu Oaxaca, spróbujcie jednych z najostrzejszych papryczek na świecie i wypocznijcie na wspaniałych plażach Riwiera Maya i dziewiczej wyspy Holbox, odkrywając wszystkie oblicza tego kraju podczas ekskluzywnej podróży do Meksyku.

Oferty podróży po Meksyku

Hotele w Meksyku

Kiedy jechać do Meksyku?

POGODA W MEKSYKU

Meksyk przez swój duży rozmiar i usytuowanie pomiędzy Pacyfikiem a Morzem Karaibskim ulega wpływom wielu czynników kształtujących jego klimat. Niemal 2/3 kraju to tereny wyżynne i górzyste, co również nie pozostaje bez wpływu na temperatury i ilość opadów.

JUKATAN
Podczas polskiej zimy na Jukatanie panuje wspaniała pogoda, nie jest zbyt duszno ani wilgotno. Temperatura powietrza oscyluje wokół 28 st. a woda w morzu jest bajecznie ciepła. Pora deszczowa i okres huraganowy rozpoczynają się w czerwcu i trwają do października / listopada. Nie oznacza to, że deszcz pada wtedy przez cały czas.

OAXACA
Najlepsza pogoda jest od października do marca kiedy mamy porę suchą. Najwyższe temperatury notowane są w kwietniu i maju. Pora deszczowa to lipiec, sierpień i wrzesień. Wtedy jednak poranki są rześkie i słoneczne, pada zaś popołudniem krótko i intensywnie.

WYBRZEŻE KARAIBSKIE
Od maja do sierpnia na wybrzeżu może występować więcej glonów niż o innej porze roku.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Meksyk – inspiracje podróżnicze

Karaibskie wakacje w Meksyku

Wypróbuj nasz najlepszy przepis na idealne karaibskie wczasy w Meksyku, czyli… błękit morza, białe piaski, zieleń palm otaczających ekskluzywne hotele i orzeźwiające drinki na bazie tequili. Na Półwyspie Jukatan czy...
Zobacz więcej

Skarby Jukatanu – Cenote

Zanurz się w krystalicznie czystych wodach naturalnych studni krasowych, czyli meksykańskich cenote, gdzie widoczność pod wodą jest wręcz cudowna! Możesz w nich pływać nurkować i posłuchać przewodnika, który opowie Ci...
Zobacz więcej

Meksykańskie Święto Zmarłych

Doświadcz niezwykłości meksykańskich obyczajów i weź udział w Święcie Zmarłych, które tutaj obchodzone jest zupełnie inaczej niż w Europie. Meksykanie udają się na groby swoich bliskich, aby złożyć na nich...
Zobacz więcej

Kuchnia meksykańska

Odkryj tajemnicę przyrządzania najostrzejszego tacos na świecie podróżując po Meksyku! Skosztuj tortilli w każdej możliwej kombinacji – opiekanej, duszonej w sosie, skąpanej w serze, składanej, zwijanej i wiele, wiele innych....
Zobacz więcej

Podwodne muzeum na Półwyspie Jukatan

Zobacz podczas podróży do Meksyku wyjątkowe w skali światowej muzeum znajdujące się na dnie Morza Karaibskiego. Fantastyczne nurkowanie wśród podwodnej fauny i flory Półwyspu Jukatan wzbogać o wizytę w tym...
Zobacz więcej

Cywilizacja Majów i Chichen Itza

Zachwyć się potęgą wielkich architektów cywilizacji Majów w jednym z cudów świata nowożytnego – wśród piramid prekolumbijskiego miasta Chichen Itza. Niebywałe mistrzostwo i kunszt majańskich artystów budownictwa to rzecz niepodważalna,...
Zobacz więcej