Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Valladolid /Meksyk

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Wzniesione na gruzach majańskiego miasta Zaci, Valladolid urzeka spokojną atmosferą, urokiem barwnej kolonialnej zabudowy i parkami pełnymi egzotycznej roślinności. Ruiny piramid, świątynie i inne symbole cywilizacji Majów stały się budulcem dla kolonialnych budynków w nowopowstałym mieście. Było ono miejscem niechlubnej historii, terenem walk między Majańskimi rebeliantami i hiszpańskimi konkwistadorami. Ostatecznie konflikt rozstrzygnął się na korzyść tych drugich, jednak dzisiejsi mieszkańcy miasteczka dumnie noszą tradycyjne majańskie stroje.

Odwiedzając Valladolid warto także zapoznać się z meksykańską sztuką ludową. Aż 3 tysiące eksponatów dostępnych jest w tutejszym prywatnym muzeum i może nie od razu o wszystkich, ale o pochodzeniu wielu z nich, na pewno opowie lokalnym przewodnik. Kilkunastominutowy spacer malowniczą calle de los Frailes, wzdłuż kolorowych kolonialnych budynków, kończy się w kościele św. Bernarda ze Sieny. Wraz z byłym klasztorem, uważane są za jedne z najstarszych budowli chrześcijańskich na Jukatanie. Warto wejść do środka, by zobaczyć cudowną figurkę Virgen de Guadalupe. Valladolid to jednak nie tylko zwiedzanie. Chwilę dobrej zabawy i relaksu znajdziecie podczas kąpieli w przyjemnie ciepłej wodzie pobliskiej cenoty Zaci. Naturalny miejski basen w wydrążonej przez siły natury skale cieszy także oczy zdobnymi stalaktytami i otaczającą przyrodą.

Jak dostać się do Valladolid?

Do Valladolid można dojechać z praktycznie każdej większej miejscowości na Jukatanie. Najłatwiej skorzystać z usług przewoźnika autobusowego ADO, który jest jednym najpopularniejszych meksykańskich przedsiębiorstw transportowych. Autobusy odjeżdżają z większych dworców, a same pojazdy są nowoczesne i dobrze wyposażone. Nieco bardziej budżetową, ale wciąż wartą uwagi opcją są minibusy colectivo, tutaj jednak warto mieć na uwadze, że busy rzadko zatrzymują się na przystankach, częściej pośrodku drogi, więc nieco problematyczne może być zlokalizowanie czekającego na pasażerów pojazdu. Wygodną opcją jest też wynajęcie samochodu.

Zwiedzanie Valladolid w Meksyku – co warto zobaczyć?

Parque Principal Francisco Cantón Rosadon

Sercem każdego pokolonialnego miasta jest główny plac z katedrą. Nie inaczej jest w Valladolid. Główny plac miejski tętni życiem i jest popularnym miejscem spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów. To idealne miejsce, żeby odpocząć i obserwować toczące się życie.

Bazar Municipal

Tuż obok głównego placu znajduje się targ miejski. Meksykanki ubrane w śnieżnobiałe stroje z pięknymi haftami sprzedają wszystko, co można sobie wymarzyć: świeże mięso, mleko, warzywa, owoce, przyprawy, świeżą tortillę czy ubrania i rękodzieło. Można tam znaleźć kilka lokalnych restauracji serwujących pyszne, meksykańskie jedzenie.

Iglesia de San Servacio

Kościół ten to najczęściej odwiedzana atrakcja Valladolid. Pierwotny budynek katedry został wzniesiony początkiem XVI wieku przez hiszpańskich księży. Jednak 1705 roku ówczesny biskup nakazał jego zburzenie po tym, jak we wnętrzu kościoła zamordowano dwóch radnych miejskich szukających w nim schronienia przed tłumem mieszkańców rozjuszonych ich urzędniczą samowolą. Mieszkańcy zdemolowali wnętrze, więc aby odkupić ten czyn, natychmiast przystąpiono do budowy nowego kościoła. Układ świątyni odbiega od tego, znanego z innych kolonialnych obiektów tego typu, a to dlatego, że przy odbudowie za nieodzowne uznano zmienienie orientacji ołtarza i głównego wejścia.

Convento de San Bernardino de Siena

W planie zwiedzania Valladolid nie może zabraknąć tego klasztoru. Wybudowany w latach 1552–1560 jest najstarszym tego typu obiektem na półwyspie Jukatan. Obecnie jest to muzeum, które częściowo stara się pokazać historię miasta, częściowo świątyni. Wieczorem na placu pojawiają się stoiska z ulicznym jedzeniem, napojami i przekąskami. Na pewno warto spróbować marquesitas, czyli chrupiących naleśników zwiniętych z nutellą, owocami czy żółtym serem.

Choco Story Valladolid

To miejsce, w którym można poznać historię i proces produkcji czekolady, a także dowiedzieć się o jej znaczeniu kulturowym w Meksyku i na całym świecie. Muzeum oferuje różnorodne wystawy i interaktywne doświadczenia, które pozwalają zwiedzającym poznać historię, naukę oraz proces produkcji czekolady. Można tu zobaczyć odmiany drzewa kakaowego, dowiedzieć się, jak Majowie i Aztekowie używali kakao w swoich rytuałach i kulinariach, oraz jak hiszpańscy zdobywcy przyczynili się do rozpowszechnienia czekolady w Europie. Podczas wizyty można również uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, by samemu nauczyć się przyrządzać tradycyjne meksykańskie napoje czekoladowe i praliny.

Calzada de los Frailes

W poszukiwaniu nowych miejsc i ciekawych ujęć warto przespacerować się Calzada de los Frailes, ulicy słynącej z niskich kolorowych budyneczków wybudowanych w stylu kolonialnym. Jest to też dobre miejsce na lunch i obserwację codzienności Meksykanów.

Casa de los Venados

Kolonialny dom przekształcony na galerię sztuki meksykańskiej. Kolekcja obejmuje imponującą i różnorodną gamę meksykańskiej sztuki ludowej i współczesnej. Znajdują się tu 3 000 eksponatów, w tym obrazy, rzeźby, ceramika, tekstylia, meble i wiele innych. Tematyka prac skupia się na meksykańskiej kulturze, historii, wierzeniach oraz współczesnych wydarzeniach.

Pogoda w Valladolid – kiedy jechać na wczasy?

Najlepszym okresem na podróż do Valladolid są miesiące jesienno-wiosenne od listopada do początku kwietnia. Temperatury nie są aż tak dokuczliwe oraz istnieje małe ryzyko opadów.

Atrakcje, zabytki w Valladolid i okolicy

Cenote Oxman

Ukryty klejnot Jukatanu, zlokalizowany na przedmieściach Valladolid. Otoczona bujną, soczyście zieloną roślinnością skalna wapienna niecka wypełniona krystaliczną wodą zachęca do kąpieli zwłaszcza, w upalne dni, o jakie nie trudno na Jukatanie.

Cenote Ik Kil

Swoją ogromną popularność Ik Kil zawdzięcza po pierwsze urodzie, po drugie lokalizacji tuż obok Chichen Itza. Niesamowite wrażenie robią zwisające z krawędzi pnącza. Cenote jest dosyć głęboka, jej studnia ma prawie 70 metrów głębokości, ma też fantastyczny, niemalże idealnie okrągły kształt. Zabronione są skoki z samej góry, natomiast przy ścianach znajdują się wyznaczone miejsca do skoków.

Chichen Itza

50 kilometrów do Valladolid znajduje się jeden z 7 współczesnych cudów natury – miasto Chichen Itza. Najlepsze czasy przeżywało w okresie między X i XI wiekiem naszej ery. Po tym czasie stopniowo traciło na znaczeniu, aż w XV wieku całkowicie je opuszczono. Do chwili obecnej nie wiadomo dlaczego. Zrujnowane i zarośnięte roślinnością miasto zostało ponownie odkryte przez Edwarda Herberta Thompsona pod koniec XIX wieku. Pomimo upływu tysięcy lat od momentu założenia ośrodka, budynki wciąż przypominają o dawnej potędze jego mieszkańców. Majowie wznieśli w mieście ogromne kamienne budowle, około 50 świątyń i obiektów, które zachwycają i przyciągają każdego roku tysiące turystów. Najcenniejszym zabytkiem Chichen Itza jest słynna świątynia w kształcie piramidy – Kukulkana. Od tych egipskich różni się ściętym wierzchołkiem. Każdy z dziewięciu jej poziomów rozdzielają schody. W sumie jest ich aż 365 i symbolizują ilość dni w roku. Sama konstrukcja piramidy ściśle nawiązuje do kalendarza Majów. To właśnie na tej budowli podczas wiosennej i jesiennej równonocy pojawia się cień węża. Ciekawostką jest, że we wnętrzu Kukulkana archeolodzy odkryli kolejną piramidę.

Las Coloradas

Niezwykłe różowe jeziora znajdują się na wschodnim wybrzeżu Jukatanu, w pobliżu małej rybackiej wioski o tej samej nazwie. Już w czasach starożytnych Majów tereny te były wykorzystywane do produkcji soli, która stanowiła ważny składnik diety, ale również utrwalacz żywności. Niespotykany kolor wody w solnych lagunach to zasługa czerwonego planktonu oraz skorupiaków z rodzaju artema. W wyniku parowania wody organizmy koncentrują się, pogłębiając różowy kolor wody. Różowe laguny najlepiej obserwować w słoneczny, pogodny dzień, kiedy promienie słoneczne podbijają kolor wody.

Rio Lagartos

To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można spotkać flamingi (szacuje się, że populacja w tym miejscu liczy 40 000 osobników). Miejsce wraz z Las Coloradas od 2004 roku jest rezerwatem przyrody i zostało wpisane na listę biosfery UNESCO. Żyje tu także sporo krokodyli, choć nazwa Rio Lagartos może wprowadzać w błąd i sugerować aligatory (lagartos oznacza aligatora). Oprócz flamingów i krokodyli można spotkać tapiry, sarny, szopy, małpy, żółwie i wiele innych zwierząt żyjących w lagunach, lasach, trzęsawiskach, bagnach, przy plażach i oczkach wodnych.

Ek Balam

Ek Balam oznacza w języku Majów „Czarny Jaguar”, w tradycji uważany był symbol siły i boskości. Majestatyczne miasto, uśpione w jukatańskiej dżungli, do dziś jest zagadką dla naukowców. Całe królestwo w czasach prekolumbijskich znane było jako Talol. Prace archeologiczne w Ek Balam zaczęły się stosunkowo późno, bo dopiero w latach 80. XX wieku i nadal trwają. Dlatego też liczba udostępnionych budowli nie jest duża – do tej pory udało się odsłonić kilkanaście obiektów. Na podstawie zebranych informacji przypuszcza się, że miasto zamieszkiwane było już w latach 600–450 p.n.e. Najokazalszą budowlą w całym Ek Balam jest Akropol, znajdujący się kawałek dalej od kompleksu z pałacem i piramidami. Cały obiekt mierzy 31 metrów wysokości, 160 metrów długości oraz 70 metrów szerokości. Można się na niego wspiąć stromymi schodami. Na sześciu poziomach budowli w galeriach można podziwiać odrestaurowane majańskie rzeźby i glify. Budowla skrywa wewnątrz ponad 70 komnat, które nie są udostępnione dla zwiedzających, a jedna z nich, do której wejście prowadzi przez paszczę jaguara, jest grobowcem króla miasta – Ukin Kan Le’k Tok’a.

Zwiń
Kiedy jechać do Valladolid?

Kiedy jechać do Valladolid?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Hawana i Karaibskie Wybrzeże Meksyku

Od 16 700 zł

Kuba, Meksyk - Hawana, Valladolid, Playa del Carmen

Podczas podróży na Kubę i do Meksyku przeżyjesz niezapomniane chwile, poznając autentyczną kulturę i codzienność mieszkańców Karaibów. Gorące rytmy salsy i dekadencja Hawany, rozkoszne karaibskie plaże, mistyczne piramidy Majów oraz niezwykle sprzyjająca pogoda!

Skarby Jukatanu

Od 16 900 zł

Meksyk - Cancun, Valladolid, Temozon, Tulum

Meksyk to kraj o wielu obliczach. Chcecie poznać kilka z nich? Zapraszamy więc na wycieczkę do Meksyku, na półwysep Jukatan! Czeka na Was luksusowe Cancun, słynące z fantastycznych plaż i wymarzonych warunków do nurkowania, kolonialne, pełne barw Valladolid, tradycyjna hacjenda i majańskie ruiny. A gdy nasycicie się już wrażeniami, wypoczniecie na białych plażach Tulum, spacerując po miękkim piasku i spłukując zmęczenie w lazurowych wodach Morza Karaibskiego.

Plaże Karaibów

Od 15 400 zł

Meksyk - Valladolid, Isla Holbox, Playa del Carmen

Jeśli marzy się wam wypoczynek w miejscu idealnie łączącym w sobie to, co najlepsze w naturze, historii i kulturze, wakacje w Meksyku będą doskonałym wyborem! Najpierw Valladolid – egzotyczna kompozycja barwnej kolonialnej zabudowy, majańskich piramid i chłodnej cenoty, a potem rajska Isla Holbox, której białe piaski kuszą do beztroskiego lenistwa. A wreszcie pocztówkowa Playa del Carmen, wabiąca zarówno plażami, jak i radosną atmosferą fiesty!

Autentyczny Meksyk

Od 19 800 zł

Meksyk - Mexico City, San Cristobal de las Casas, Palenque, Valladolid, Merida, Isla Holbox

Kusi Was prawdziwie indiańska przygoda? Zapraszamy w podróż do Meksyku. Fascynująca kultura, kalejdoskop barw targów w San Cristobal, tajemnicze rytuały Indian w Chamuli, ukryte w dżungli wodospady i majańskie piramidy w Palenque – ten fantastyczny świat pochłonie Was bez reszty. Zanocujcie w meksykańskiej hacjendzie, popływajcie w chłodnej cenote, a na koniec zakosztujcie relaksu na białych, otoczonych palmami plażach Isla Holbox!

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Valladolid

Valladolid

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować