Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Isla Mujeres /Meksyk

Informacje ogólne

Informacje ogólne

La Isla Mujeres to kawałek wyspiarskiego raju znajdujący się na Morzu Karaibskim, parę kilometrów od malowniczego wybrzeża Cancun. Dzięki swoim magicznym krajobrazom, nad wyraz karaibskiemu, odprężającemu klimatowi oferuje tropikalną ucieczkę od miejskiego zgiełku. Chowając się w cieniu wysokich palm, można podziwiać jedne z najpiękniejszych plaż na całym świecie oraz niezwykle turkusowe wody Morza Karaibskiego, które stały się królestwem dla wielu gatunków zwierząt oraz roślin. Jedną z najczęściej wybieranych atrakcji przez turystów jest właśnie pływanie z delfinami – stałymi bywalcami wód Isla Mujeres. Mieszkańcy wyspy ściśle związani są z ochroną wodnych stworzeń. W lipcu organizują święto na cześć rekina wielorybiego, który przypływa w okolice Isla Mujeres. Właśnie z powodu tego imponującego giganta w centrum miasta spotkacie się z muralami, które przedstawiają naszych morskich przyjaciół, i które mają za zadanie zwrócić uwagę przyjezdnych na ochronę środowiska.

Spokojnej naturze i sielskiej atmosferze tego miejsca wtóruje niewielki ruch, bowiem głównym środkiem transportu są melexy i rowery, które ułatwiają odkrywanie zakamarków rajskiej wyspy, jej plaż oraz parków narodowych czy pozostałości cywilizacji Majów. Od 2015 roku Isla Mujeres należy do listy Magicznych miast Meksyku, która ma za zadanie promować miejsca o niezwykle ciekawej historii i odmiennej kulturze. Są to miejsca, które na długo pozostaną we wspomnieniach, a także sercach podróżnych. La Isla Mujeres to prawdziwy skarb Meksyku, który z pewnością zachwyci swoim dorobkiem kulturalnym i historycznym wszystkich odwiedzających.

Historia Isla Mujeres

Nazwa Isla Mujeres, w języku polskim tłumaczona jako Wyspa Kobiet, ściśle związana jest z jej historią. Początkowo wyspa ta służyła jako sanktuarium majańskiej bogini Ixchel – patronki kobiet, bogini płodności, obfitości, miłości. Jej świątynia znajdowała się na południu wyspy, dokąd przybywały pielgrzymki Majów, prosząc o zdrowie oraz płodność. Pozostałości po sanktuarium poświęconemu bogini Ixchel można wciąż podziwiać, wybierając się na eskapadę do Punta Sur. W 1517 roku do wybrzeży wyspy dotarli Hiszpanie, odnajdując na niej ogromne ilości kamiennych figurek, które kształtem przypominały ciała kobiet, najprawdopodobniej poświęcone bogini – mówi się, że to właśnie oni odpowiedzialni są za nadanie nazwy Isla Mujeres.

Plaże na wyspie Mujeres

Playa Paraiso

Playa Paraiso to idealne miejsce na wypoczynek ze względu na swoją sielską atmosferę. Jest to jedna z najbardziej spokojnych plaż, z niewielką liczbą turystów, które odnajdziemy na Isla Mujeres. Niezwykle miękki i bielutki jak śnieg piasek wręcz zaprasza na przechadzkę, aby chwilę później wskoczyć do nad wyraz czystej i ciepłej wody. Pobliskie restauracje zachęcają swoją szeroką ofertą przepysznych, tradycyjnych przysmaków i koktajli z palemką dla każdego spragnionego plażowicza.

Playa Lancheros

We wschodniej części wyspy znajduje się malownicza plaża zwana Playa Lancheros. Tutaj możecie się zrelaksować i schronić przed promieniami słonecznymi pod jedną z licznych palm, obserwować nadpływające katamarany lub przejść się po długim molo, które rozciąga się nad krystalicznie czystą wodą. Playa Lancheros znajduje się tuż obok restauracji Casa del Tikinxic, w której skosztujecie charakterystycznego dla półwyspu Jukatan dania, Tikinxic, składającego się z tradycyjnie przygotowanej ryby w stylu mezoamerykańskim – musicie tego spróbować!

Playa Indios

Playa Indios to kolejna rajska plaża Wyspy Kobiet, znana z jednego z najlepszych klubów plażowych o tej samej nazwie. Rodzinna atmosfera i doskonały widok na turkusowe wody łączące Isla Mujeres z Cancun z pewnością umilą niekończącą się sielankę na jednym z hamaków.

Atrakcje na Isla Mujeres

Snorkeling na wyspie

Snorkeling to doskonały sport na wakacje, a wybrzeża Isla Mujeres cechują spokojne wody Morza Karaibskiego, z drugą pod względem wielkości na świecie rafą koralową. Na wyspie działa wiele operatorów, którzy organizują rejsy w najbardziej intrygujące miejsca, dostarczając przy tym wiele niezapomnianych wrażeń. Jednym z takich miejsc jest MUSA, czyli podwodne muzeum, w którym zobaczycie niezwykłe, kamienne posągi. Od czerwca do września, podczas nurkowej wyprawy możecie podziwiać rekiny wielorybie, które przybywają w okolice Isla Mujeres.

Pool Del Rey

Pool Del Rey to naturalnie ukształtowana forma z rafy koralowej, przypominająca okrągły basen. Jest to miejsce dla miłośników natury marzących o kąpieli w karaibskim akwenie, który ugości ich ciepłą i słoną wodą. Najlepiej wybrać się tam podczas zachodu słońca, kiedy ostatnie promienie słoneczne rozmywają się na horyzoncie z wodami oceanu. Pool Del Rey znajduje się na terenie MIA Reef Isla Mujeres Resort, dlatego aby skorzystać z kąpieli należy wykupić karnet dobowy, który umożliwi wstęp, a także zawiera inne udogodnienia.

Punta Sur

Punta Sur znajduje się na południowym krańcu wyspy. Jako najwyższy punkt Isla Mujeres, z imponującymi klifami, jest naturalną barierą pomiędzy wyspą a wodami Morza Karaibskiego. Punta Sur jest pierwszym miejscem w całym Meksyku, do którego docierają promienie wschodzącego słońca. Z tego względu wiele turystów, fotografów, entuzjastów jogi czy medytacji wybiera właśnie ten punkt na mapie swojej wyprawy, aby cieszyć się porannym spacerem i naładować się energią na kolejny dzień.

Pogoda na wyspie – kiedy warto odwiedzić Isla Mujeres?

Dzięki klimatowi, wakacje na Isla Mujeres cieszą się popularnością przez większość miesięcy w ciągu roku. Idealny czas na pobyt będzie zależał od aktywności, jakie planujecie. Najlepszym okresem, aby cieszyć się z wypoczynku na plaży i nurkowania wśród imponującej fauny i flory, jest styczeń oraz luty. Jest to okres, w którym słońce świeci intensywnie, a deszcz prawie nie pada. Od marca temperatura wzrasta, a wraz z nią liczba turystów. Średnio od połowy maja zaczyna się większa ilość opadów. Temperatura jest najwyższa, a wraz z nią również wilgotność. Jest to odpowiedni moment dla osób, które chcą cieszyć się niezakłóconym, wyspiarskim spokojem, który spowodowany jest małą liczbą turystów. W lipcu zostaniecie zaproszeni na festiwal rekina wielorybiego, który będzie przebywał w turkusowych wodach Morza Karaibskiego. Jest to więc idealny moment na stworzenie niezapomnianych wspomnień, nurkując z tymi gigantami, ważącymi po 20 ton i mierzącymi 16 metrów długości. Okres wilgotny ustępuje wraz z nadejściem listopada i znaczna ilość ludzi powraca do ciepłych zakątków wyspy, aby cieszyć się z nadchodzących zabaw. W grudniu, ze względu na okres świąteczny, uliczki Isla Mujeres pełne są osób cieszących się życiem, bawiących się – nie możecie tego przegapić!

Zwiń
Kiedy jechać na Isla Mujeres ?

Kiedy jechać na Isla Mujeres ?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli

Hotele na Isla Mujeres

Zwiń
Isla Mujeres

Isla Mujeres

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować