Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Cancun /Meksyk

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Cancun w Meksyku – najważniejsze informacje

Cancun jest miastem leżącym w Meksyku, w stanie Quintana Roo, w północno-wschodniej części półwyspu Jukatan, na wybrzeżu Morza Karaibskiego. W latach 70. XX wieku meksykański rząd stwierdził, iż miejsce to posiada idealną lokalizację na stworzenie centrum turystycznego i od tego momentu zaczęto rozbudowywać miasto i tworzyć coraz to nowsze budynki oraz wieżowce, dzięki czemu Cancun jawi się dzisiaj jako modelowy przykład szybkiego urbanistycznego i ekonomicznego rozwoju. Miasto położone jest zaledwie 20 km od międzynarodowego lotniska i połączone jest ze sławną Zona Hotelara – jukatańskim rajem usługowym i hotelowym. Co więcej, turystów z całego świata przyciągają do tego miejsca piękne, szerokie plaże ze śnieżnobiałym piaskiem.

Czy w Cancun jest bezpiecznie?

Każde miasto, które odwiedzane jest przez miliony turystów rocznie, odznacza się większą ilością mniejszych bądź większych przestępstw, co jest związane z tak olbrzymim przepływem ilości osób. Doświadczenie każdego turysty rysuje nieco ogólny obraz miasta, lecz jedni mogą cały swój wyjazd wspominać koszmarnie, zaś inni uznać za najlepszy w całym swoim życiu. Gdzie zatem leży złoty środek? Należy przede wszystkim stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa, które chociaż trochę zniwelują strach przed odwiedzaniem nowych miejsc. Cancun nie wyróżnia się szczególnie na tle innych dużych miast w kwestii bezpieczeństwa. Jak wszędzie, turyści muszą zabezpieczyć swoje pieniądze i najważniejsze sprzęty, nie spacerować podejrzanymi uliczkami nocą i po prostu być uważnymi. Co szczególne dla Meksyku – pod żadnym pozorem nie wolno pić w tym kraju wody z kranu! Uważajcie także na prądy odpływowe w morzu, ponieważ są one naprawdę silne i niebezpieczne w tej części świata.

Czy w Cancun jest drogo?

Dla jednych tak, a dla drugich nie. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to względne. Wszystko zależy od tego, jak chcecie spędzić swoje wakacje. Jeśli chcecie posiłki spożywać tylko i wyłącznie w szykownych restauracjach, a uliczne jedzenie Was nie przekonuje, wtedy Wasz portfel musi być zdecydowanie grubszy. Na ulicy w Cancun można dobrze zjeść już za mniej niż 5 USD, natomiast w restauracjach można zapłacić za obiad 50 USD, ale także 500 USD. Wstępy do atrakcji czy rejsy łodziami nie należą do tanich rozrywek, natomiast jeśli planujecie aktywny wypoczynek i chcecie oprzeć go na zwiedzaniu, warto kupić Cancun Pass i zaoszczędzić paręset dolarów na biletach wstępu. Cancun nie należy do najtańszych miejsc, ale poza sezonem jest tutaj na pewno nieco taniej niż w jego szczycie.

Co warto zobaczyć w Cancun?

Ruiny El Rey Maya

To jedno ze stanowisk archeologicznych Majów, które znajduje się na ich historycznym szlaku handlowym. Jego nazwa wywodzi się od ówczesnego króla, którego rzeźbę można oglądać w Muzeum Archeologicznym Cancun. Część znajdująca się w pobliżu Cancun nie jest szczególnie rozległa, dlatego na jej zwiedzanie wystarczy przeznaczyć godzinę. Budynki pozostawione przez Majów służyły im najprawdopodobniej w celach handlowych oraz w rybołówstwie.

Muzeum Majów

W muzeum zgromadzone są jedne z najwybitniejszych archeologicznych zbiorów całego Meksyku! Już sam budynek został zaprojektowany tak, by wpasować się w klimat miejsca. Muzeum zostało otwarte w 1982 roku, by rozsławić wśród miejscowych oraz turystów kulturę Majów, lecz kilkukrotnie na przestrzeni kolejnych lat było zamykane, gdyż uderzające w wybrzeże Quintana Roo huragany nie oszczędzały jego konstrukcji. W muzeum znaleźć można nie tylko zbiory archeologiczne, ale dowiedzieć się chociażby, jak porozumiewali się i żyli w społecznościach Majowie, jak budowali miasta i jakie były ich codzienne rytuały. To wartościowa lekcja historii o jednej z największych światowych cywilizacji.

Isla Mujeres

Leżąca na wschód od Cancun Isla Mujeres to inaczej Wyspa Kobiet, której nazwa wywodzi się od bogini płodności – Ischel. Wcześniej do wyspy docierały tłumy wiernych, by modlić się w miejscowym sanktuarium, zniszczonym przez huragan w latach 80. XX wieku. Dzisiaj wyspa słynie ze śnieżnobiałych plaż, zachwycającej laguny i ciekawego dna morskiego. Nie znajdziecie tam dużych hoteli – na wyspie można zakwaterować się tylko w domkach lub willach.

Uxmal: piramida Czarownika

To jedna z najbardziej zadziwiających budowli, które pozostawili po sobie Majowie. Budowana była stopniowo przez aż… 400 lat, od VI wieku, by później ulec zniszczeniu wynikającemu w dużej mierze z grabieży hiszpańskich konkwistadorów. W XIX i XX wieku poddawano ją próbom renowacyjnym, lecz później jej konstrukcja ucierpiała jeszcze kilkakrotnie, tym razem z rąk Matki Natury (m.in. przez huragan Gilbert). Przed odwiedzeniem piramidy warto zapoznać się z jedną z legend na temat jej powstania o Czarownicy i… jajku iguany.

Gdzie zjeść w Cancun?

Kuchnia meksykańska jest zróżnicowana, ostra i smaczna, ale co najważniejsze – łączy pokolenia, które wspólnie biesiadują przy stole. Ten klimat koniecznie trzeba poczuć, a gdzie lepiej to zrobić, jak nie na gwarnej ulicy wśród miejscowych? Cancun jest nieco inne niż środkowa część Meksyku. Jest tutaj mnóstwo eleganckich restauracji z pysznym i wyrafinowanym jedzeniem, które z pewnością warto odwiedzić, ale nie bójcie się też ulicznego jedzenia i miejscowych knajpek, z zewnątrz całkowicie nie przypominających tego, czym naprawdę są. Przespacerujcie się po ulicznym targu i skosztujcie wypełnionych po brzegi pysznościami tacos, pieczonych pierożków empanadas i chrupiących churros!

Jak poruszać się po Cancun?

Cancun posiada dobrze rozwiniętą sieć autobusów, które kursują między śródmieściem a strefą hotelową. Koszt przejazdu to około 12 MXN. Taksówki są oczywiście droższe, trzeba więc rozważyć skorzystanie z nich jeśli chcecie dostać się szybko na lotnisko lub gdzieś poza miasto. Jazda samochodem nie jest szczególnie popularna wśród turystów, ponieważ trzeba być bardzo uważnym, a kontrole policji wśród turystów są częstym zjawiskiem. Niemniej jednak, już na lotnisku można znaleźć kilka wypożyczalni samochodowych. Większość hoteli w Cancun zlokalizowana jest tuż przy plaży lub kilka minut spacerem od wybrzeża, więc piesza wędrówka w takich okolicznościach przyrody to czysta przyjemność.

Zwiń
Kiedy jechać do Cancun?

Kiedy jechać do Cancun?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Cancun

Cancun

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować