Wirtualne podróże – 12 wycieczek bez wychodzenia z domu

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Wirtualne podróże – 12 wycieczek bez wychodzenia z domu

Z każdym rokiem odległe zakątki świata stają się coraz bliższe. Rozwój sieci transportowej, bogata baza noclegowa i liczne blogi sprawiły, że podróżowanie stało się łatwiejsze, a świat w perspektywie jego poznania znacznie się do nas zbliżył. Zdarzają się jednak momenty, w których fizyczne zwiedzanie jest silnie utrudnione, a zamrożenie turystyki lub ograniczenia osobiste stawiają nam bariery. Z pewną pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Ostatnimi laty nastąpił prężny rozwój zasobów internetowych, umożliwiających odbywanie wirtualnych podróży po globie. Światowa kwarantanna przyczyniła się do wzrostu liczby miejsc i instytucji udostępniających cyfrowe prezentacje w różnych formach, na przykład wirtualnych spacerów lub trójwymiarowych modeli eksponatów. Z pewnością nie zastąpi nam to egzotycznych podróży oraz towarzyszących im wrażeń, ale pozwoli w pewnym stopniu zaspokoić ciekawość i głód nowych miejsc.

Przedstawiamy nasz wybór 12 najciekawszych propozycji miejsc, które możecie zwiedzić z poziomu Waszych urządzeń nie wychodząc z domów.

Indie – Taj Mahal

Google Arts & Culture to ogromna baza miejsc otwartych do wirtualnego zwiedzania przez cały czas. Dzięki niej możemy poznać między innymi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów architektonicznych nie tylko w Indiach, ale i na całym świecie – Taj Mahal. Zbudowane w latach 1632–1653 w Agrze mauzoleum Mumtaz Mahal – żony Szahdżahana, cesarza z dynastii Wielkich Mogołów, zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych w Azji. Grobowiec bywa nazywany Świątynią Miłości i symbolizuje zarówno miłość, jak i gorzki, głęboki żal władcy po utracie swojej przedwcześnie zmarłej żony.

Taj Mahal

Architektura obiektu nawiązuje do stylów perskiego oraz hinduskiego, przejawiających się w bogatych i kunsztownych zdobieniach oraz bryłach budynków. Dzięki gęstej sieci wirtualnych szlaków można pospacerować po wielu zakątkach marmurowego kompleksu. Przed zwiedzającymi przechodzącymi przez Główną Bramę odsłania się widok na odbijający się w kanale biały grobowiec. Z racji powagi i charakteru mauzoleum niestety niemożliwe jest wirtualne zwiedzanie jego wnętrza. Podobnie pomieszczenia meczetu Kau Ban oraz dawnego salonu dla gości Mehmaan Khana nie zostały udostępnione w wersji cyfrowej. Jednak spacer po wielkich królewskich ogrodach zaprojektowanych i wykonanych w perskim stylu (tzw. charbagh) z nieodłączną panoramą wspaniałych budowli to wielka atrakcja. Wewnętrzne ogrody Taj Mahal zajmują powierzchnię około 90 000 metrów kwadratowych – jest więc gdzie spacerować! Odbywając zarówno wirtualną, jak i fizyczną podróż po Indiach z pewnością nie można pominąć Taj Mahal, które z poziomu komputera wolne jest od licznych tłumów i gwaru.

Wirtualne zwiedzanie Taj Mahal rozpoczniecie po kliknięciu tutaj.

Przeczytajcie na naszym blogu na temat 15 rzeczy, o których trzeba wiedzieć wybierając się do Indii.

Chiny – Wielki Mur

Gigantyczny system umocnień jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną budowlą Chin oraz jedną z ich większych atrakcji. Cały system obronny, nie tworzący jednolitej całości, osiąga łączną długość 21 196 kilometrów. Właściwy mur, zbudowany za panowania dynastii Ming, który powstał jako integralna bariera na północy Chin, spina przełęcz Jiayuguan leżącą między skrajem pustyni Gobi a górami Qilian na zachodzie, z twierdzą Shanhaiguan wzniesioną na wybrzeżu Morza Żółtego na wschodzie, konkretnie w zatoce Pohaj. Pierwotnie mur miał swój początek na brzegu słonego jeziora Lop Nur w Kotlinie Kaszgarskiej, będącego naturalną barierą chroniącą przed najeźdźcami, jednak na skutek zmian klimatycznych jezioro niemal całkowicie wyschło. Oprócz ochrony ziem cesarstwa, zadaniem obwarowań było dbanie o bezpieczeństwo kupców podróżujących Szlakiem Jedwabnym przed najazdami ludów Wielkiego Stepu. W różnych latach powstawały kolejne fragmenty muru, a jego historia zaczyna się na długo przed naszą erą. Według legend najstarsze umocnienia miały zostać wzniesione przez pierwszego cesarza Chin już 5 tysięcy lat temu. Mur powstały podczas panowania dynastii Ming osiąga długość 8850 km, natomiast długość budowli stworzonej przez człowieka sięga 6259 km – pozostałe fragmenty stanowią naturalne bariery.

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur od wieków stanowi nietracącą na popularności inspirację dla artystów. Warto wspomnieć tu o „The Lovers: The Great Wall Walk”, performance Mariny Abramovic oraz jej ówczesnego partnera Ulaya, którzy samotnie przemierzyli  mur od Jiayguan do Shanhaiguan. Artyści, wychodząc z przeciwnych krańców, po kilku miesiącach samotnego marszu spotkali się w Erlang Shan, gdzie pożegnali się po raz ostatni i zakończyli swoją relację. Niewielu udało się powtórzyć podobne dokonanie, ale każdy może przespacerować się po fragmencie muru na swoim ekranie dzięki The China Guide, w ciszy, spokoju i górskiej pustce rozkoszować się niesamowitymi widokami architektury i gór o wschodzie słońca. Zachęcamy do wirtualnego spaceru, oczywiście w oczekiwaniu na prawdziwą podróż do Chin.

Wybierzcie się na wirtualny spacer po fragmencie Wielkiego Muru Chińskiego.

Indonezja – Borobudur

Borobudur jest ogromną, wyrastającą ponad dżunglę Jawy Środkowej świątynią buddyjską. Zbudowana między VIII i IX wiekiem do dziś pozostaje jedną z największych świątyń buddyzmu na całym świecie. Dziesięciopoziomowa konstrukcja ozdobiona jest na trzech najwyższych poziomach 72 stupami, w których wnętrzach kryją się posągi Buddy, zaś wokół niższych zbudowano kunsztownie zdobione balustrady. Na szczycie budowli wzniesiono główną stupę, do której z czterech stron prowadzą schody.

Borobudur

Piramidalny kształt oraz trójpodział świątyni na podstawę, główną bryłę i nadbudowę oddaje mityczne buddyjskie wyobrażenie kosmosu, prezentujące wszechświat jako trzy nakładające się strefy, kolejno: kamadhatu – sfera pragnień, rupadhatu – sfera form, w której porzucamy pragnienia oraz arupadhatu – sfera bezkształtności, wolna od pragnień i form. Na balustradach tarasów można zauważyć płaskorzeźby prezentujące różne sceny – historie Karmy, kradzieży, morderstw, tortur, ale także dobrych uczynków, mody czy hodowli zwierząt. Są one stworzone w taki sposób, aby odwiedzający spacerując po tarasach zgodnie z ruchem wskazówek zegara mogli doświadczyć i poznać cykl życia człowieka – od urodzin, przez życie, aż do śmierci. W oczekiwaniu na realną wycieczkę do Indonezji warto przejść się tarasami Borobudur dzięki wirtualnemu spacerowi Google Street View na platformie Google Arts and Culture.

Wirtualny spacer po Borobudur znajdziecie po kliknięciu tutaj.

Peru – Machu Picchu

Królewskie miasto Inków ukryte pośród zielonych Andów jest „ziemią obiecaną” dla wielu podróżników i pasjonatów zagadkowych, tajemniczych miejsc. Miasto jest nie tylko najlepiej zachowanym inkaskim zespołem osadniczym i byłą siedzibą króla, lecz także ważnym ośrodkiem kultu religijnego. Można znaleźć w nim Intihuatana – rytualny kamień, największą świętość Inków. Tłumaczenie jego nazwy z języka keczua brzmi „tarcza wiążąca słońce”, jako że był on związany z zegarem astronomicznym lub indiańskim kalendarzem. Miasto, w szczytowym okresie zamieszkane przez około 750 osób, opustoszało około roku 1537 po niemal 80 lub 90 latach funkcjonowania.

Machu Picchu

Ze względu na swoje położenie nigdy nie zostało odnalezione i zgrabione przez przybyszów z Europy, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę jego stosunkowo niewielką odległość od Cuzco. Odkryto je dopiero w 1911 roku. Ulokowanie Machu Picchu w tym miejscu przynosiło wiele korzyści – zarówno w kontekście obcowania z naturą, jak i gromadzenia i odprowadzania nadmiaru wody na tarasach, które wykorzystywano do upraw. Prawidłowa gospodarka wodna pozwalała ograniczyć niebezpieczeństwo odcięcia mieszkańców od zasobów wody pitnej, kluczowej do przetrwania i funkcjonowania społeczności również na wypadek oblężenia. Legendarne miasto można zwiedzać dzięki stronie youvisit.com, gdzie podczas wirtualnej wycieczki po Peru zobaczycie panoramy inkaskiego sanktuarium wraz z otaczającymi je fenomenalnymi górami, uważanymi za najbardziej malowniczą częścią peruwiańskich Andów.

Przenieście się do Machu Picchu klikając tutaj.

Zapraszamy do artykułu na naszym blogu, gdzie przygotowaliśmy dla Was 13 powodów, dla których warto wybrać się w podróż do Peru.

Meksyk – Chichen Itza

Na pewno wiele osób marzy o bajecznym locie helikopterem o poranku nad piramidami, kiedy ciepłe słońce, wyglądając zza horyzontu, oświetla monumentalne ściany tajemniczych budowli. Dzięki nowoczesnej technologii każdy może obejrzeć wschód słońca nad meksykańskim Chichen Itza. Majańskie, prekolumbijskie, zapomniane miasto położone jest pośród dżungli Jukatanu. Zbudowano je między IV i VI wiekiem. W skład kompleksu wchodzą: Świątynia Wojowników, Piramida Kukulkana zwana El Castillo, okrągła wieża El Caracol, piramida Grobowiec Kapłana oraz La Iglesia – mały, kunsztownie zdobiony obiekt sakralny.

Chichen Itza

Mnogość figur i kolumn towarzysząca wielkim budowlom wzmaga powagę miejsca i zachwyca odwiedzających. Kompleks ten jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Jukatanu oraz całego Meksyku i stanowi fenomenalny przykład kunsztu architektonicznego Majów, będącego niekiedy przyczyną debat dotyczących… kontaktów Indian z cywilizacjami pozaziemskimi. O ich talencie świadczy również sposób wzniesienia piramidy El Castillo,  na której ścianie, podczas marcowej i wrześniowej równonocy, blask zachodzącego słońca tworzy  wizerunek pełznącego w dół węża. Zwierzę to miało reprezentować mitycznego Kukulkana – pierzastego węża, indiańskiego boga, stworzyciela świata i krzewiciela cywilizacji. Podczas podróży do Meksyku warto odwiedzić Chichen Itza, natomiast jeśli wycieczka taka jest niemożliwa – lot helikopterem nad piramidami o wschodzie słońca można odbyć wirtualnie na stronie serwisu Airpano.

Wirtualne zwiedzanie Chichen Itza dostępne jest pod tym linkiem.

Jak przygotować się na wycieczkę do Meksyku? Przeczytacie o tym w naszym blogowym wpisie.

Australia – Opera w Sydney

Co powiecie na wirtualne zwiedzanie jednej z najsłynniejszych budowli kulturalnych świata – Sydney Opera House? Obiekt ten, zaprojektowany i wykonany w stylu ekspresjonizmu, zbudowano w roku 1973. Budynek mieści w sobie siedem sal widowiskowych, a także powierzchnię zewnętrzną przeznaczoną do prezentacji różnych form sztuki. Bryła opery oddaje kształt muszli małż, czym podkreśla nieodłączny związek Sydney z Oceanem Spokojnym. Przez wielu jest kojarzona ze statkiem pod żaglami. Jej osobliwy, ikoniczny kształt spowodował, że opera jest jednym z najczęściej fotografowanych budowli świata. Kompleks zbudowano na przylądku Bennelong, który swoją nazwę wziął od imienia mieszkającego tu Aborygena, pomagającego brytyjskim osadnikom w komunikacji z lokalną rdzenną ludnością podczas kolonizowania tych terenów. Na fundamentach chaty Bennelong oraz na miejscu powstałej tu później starej zajezdni tramwajowej wzniesiono najbardziej charakterystyczny budynek na całym kontynencie australijskim.

Sydney Opera House

Główny architekt i pomysłodawca projektu – Jorn Utzon – został uhonorowany w 2003 roku Nagrodą Pritzkera, jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie architektury. Wewnątrz gmachu odbywa się wiele ważnych wydarzeń oraz szeroko pojętych spektakli z dziedziny sztuk widowiskowych. Dzięki kanałowi YouTube Sydney Opera House Archive każdy może odbyć wirtualną wycieczkę 3D przy akompaniamencie sopranistki Nicole Car oraz Sydney Symphony Orchestra. Jest to świetny przykład na ponad ośmiominutową kulturalną wycieczkę do Australii.

Muzyczne zwiedzanie rozpoczniecie klikając tutaj.

Kambodża – Angkor

Angkor jest dawną stolicą Imperium Khmerów, której rozkwit trwał między IX a XV wiekiem. Według badań i szacunków było to największe miasto świata sprzed rewolucji przemysłowej, z populacją sięgającą około miliona mieszkańców. Dziś stanowi najpopularniejszą atrakcję turystyczną Kambodży i jedno z najbardziej znanych miejsc w całej Azji. Najważniejszą budowlą na terenie około 400-hektarowego kompleksu jest Angkor Wat – świątynia zbudowana z laterytu w XII wieku, położona na kwadratowej wyspie oblanej fosą. Obszar ten od wieków jest otaczany szczególną czcią ze względu na porastające te tereny rośliny medyczne, które do dziś służą okolicznym mieszkańcom. Prawdopodobnie istniał tutaj antyczny uniwersytet medyczny, mający swoją siedzibę w świątyni Preah Khan, a także szpital w Neak Poam.

Angkor

Miasto zostało zbudowane w bardzo przemyślany sposób, włączając w to systemy nawadniające i transportujące wodę oraz zbiorniki. Mimo instalacji służącej do regulowania poziomu wody Angkor w przeszłości było nawiedzane przez powodzie i to prawdopodobnie właśnie one, występując pod koniec XIV i na początku XV wieku naprzemiennie z okresami silnych susz, były przyczyną upadku miasta. Porośnięte dzisiaj lasem ruiny Angkor wraz ze zdobionymi starannie budowlami i posągami można zwiedzić wraz z przewodnikiem na… YouTube. Dzięki panoramicznemu filmowi z łatwością zgłębicie tajemnice tego dumnego miasta nie ruszając się z Waszych domów, w oczekiwaniu na podróż do Kambodży.

Wirtualny spacer po kompleksie Angkor znajdziecie tutaj.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – Burj Khalifa

Spośród wyrastających ze złotych piasków pustyni Rub Al Khali budowli Dubaju jedna szczególnie mocno przyciąga wzrok. Pnący się ku górze strzelisty wieżowiec Burj Khalifa sięga 828 metrów i jest najwyższą lądową konstrukcją świata. Architektura budynku nawiązuje do błonczatki – kwiatu pustyni, a wewnętrzne i zewnętrzne zdobienia zostały zaczerpnięte z baśniowej kultury islamu. Rozmach szejków jest w emiratach wszechobecny, a Wieża Chalify jest tego najmocniejszym dowodem.

Burj Khalifa

Taras widokowy znajdujący się na 555 metrze (148 piętrze) oferuje niesamowite panoramy futurystycznego miasta i jest doznaniem, którego zdecydowanie warto doświadczyć podczas wakacji w Dubaju. Wnętrze budowli mieści w sobie między innymi ekskluzywny Hotel Armani Dubai, ogromne centrum handlowe, rozległe akwarium oraz apartamenty mieszkalne. Bezpośrednie sąsiedztwo wieżowca jest również bogate w ciekawe atrakcje. Jedną z nich jest zespół tańczących fontann, których spektakle typu światło i dźwięk można oglądać wieczorami. Dzięki wirtualnym spacerom możecie w mgnieniu oka znaleźć się w okolicy Burj Khalify i oglądać centrum Dubaju z dominującym w krajobrazie wieżowcem.

Strona z wirtualnym zwiedzaniem dostępna jest tutaj.

Jordania – Petra

Antyczne, tajemnicze skalne miasto – Petra – to duma i prawdziwy diament Bliskiego Wschodu. Jest najpopularniejszym zabytkiem Jordanii i jednym z głównych w regionie. Wykute w piaskowcach oraz przyklejone do nich budowle rozciągają się wzdłuż skał wąwozów. Historia Petry wraz z jej bajkowymi obiektami, nie do końca rozwikłaną przeszłością i strzeżona przez duchy pustyni oraz Beduinów tworzy mistyczną atmosferę. Dokładne początki miasta nie są znane. Historia osadnictwa na tych terenach sięga zamierzchłych czasów, choć badania archeologiczne dowodzą, że na jej obszarze prowadzono działalność nie wcześniej niż od około VII wieku przed naszą erą. Nazywana przez Nabatejczyków „Rakmu”, co po arabsku oznacza „wielobarwna”, otrzymała to określenie dzięki kolorom skał, mieniących się tutaj odcieniami od bladożółtego po krwistoczerwony.

Petra

Najpiękniejsze budowle, które możemy oglądać dzisiaj, powstały ponad 2000 lat temu – w złotej erze państwa Nabatejczyków. Miasto wykute pośrodku pustyni zawdzięczało swoje istnienie kunsztowi architektów, którzy drążyli w skałach kanały i budowali systemy gromadzące wodę. Symbolem i najpopularniejszą budowlą Petry jest Al-Chazna – Skarbiec Faraona, który dyskretnie, ale niezwykle dumnie wygląda w kierunku przybyszów u wylotu wąskiego wąwozu (arab. Siq). Spośród budowli można wyróżnić także inne świątynie, grobowce czy teatr. W architekturze daje zauważyć się silne wpływy hellenistyczne, podkreślane przez tympanony czy kolumny z bogatymi zdobieniami. Podniosłym doświadczeniem jest udział w spektaklu „Petra by night”, kiedy to oświetlone świecami wąwozy tworzą zachwycającą atmosferę. Petra jest jedną z najdroższych atrakcji turystycznych Bliskiego Wschodu, jednak podczas podróży do Jordanii naprawdę warto zgłębić jej tajemnice. W innym wypadku można skorzystać z oferty Google’a i przejść szczegółowo opisanym szlakiem na ekranach własnych urządzeń.

Petrę możecie zwiedzić wirtualnie tutaj.

Tanzania – Ngorongoro

Ngorongoro – gigantyczny krater znajdujący się na terytorium Tanzanii – jest największą na świecie, niezalaną wodą kalderą, wewnątrz której zamieszkuje mnóstwo zwierząt afrykańskiej sawanny, w tym licznie tu występujący przedstawiciele tzw. wielkiej piątki Afryki. Z uwagi na ukształtowanie terenu obszar ten jest odizolowany od reszty kontynentu, stąd stanowi idealne miejsce do obserwacji bardzo cennej, często mocno zagrożonej fauny. Świat zwierząt Ngorongoro reprezentują między innymi lwy masajskie, nosorożce czarne, zebry, antylopy gnu czy hipopotamy nilowe. W znajdującym się tu jeziorze Magadi można podziwiać, obok wspomnianych hipopotamów, również tysiące flamingów.

Ngorongoro

Według szacunków i obserwacji prowadzonych na terenie rezerwatu żyje tu około 25 000 dużych zwierząt, zaś powierzchnia wynosząca 8292 kilometrów kwadratowych daje nam niemal całkowitą pewność spotkania przedstawicieli dzikiej zwierzyny. Planując wycieczkę do Tanzanii zdecydowanie należy wziąć pod uwagę kalderę Ngorongoro. Obcowanie ze zwierzętami, które wszyscy znamy z filmów dokumentalnych i bajek to przeżycie, którego w tak dużej skali niełatwo doświadczyć w innych miejscach Afryki. Kaldera jest swoistą perłą w koronie Tanzanii i prawdziwym klejnotem afrykańskiej natury. Na czas oczekiwania na fizyczną podróż do Tanzanii bardzo dobrą okazją do poznania tego obszaru jest prezentacja utworzona w serwisie Google Arts & Culture.

Przenieście się do malowniczego Ngorongoro klikając tutaj.

O pozostałych miejscach w Afryce idealnych do safari przeczytacie na naszym blogu.

Rosja – Kreml oraz Plac Czerwony

Moskiewski Kreml jest jednym z najwspanialszych przykładów grodów warownych zlokalizowanych na terenie Rosji. Mieści on wiele obiektów, które swoimi kształtami przenoszą odwiedzających do świata wschodnich bajek. Znajduje się tam 6 jasnych cerkwi zbudowanych w tradycyjnym ruskim stylu, krytych złotymi kopułami. Zdecydowanie najbardziej znaną cerkwią, która wprawdzie nie znajduje się w obrębie murów Kremla, ale bezpośrednio z nimi sąsiaduje, jest kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego. Jego budowę – mającą upamiętniać zdobycie Kazania, stolicy kazańskich Tatarów – ukończono w roku 1561. Zgodnie z legendą, po zakończeniu prac car Iwan Groźny nakazał oślepić jej twórców, aby nikt nigdy nie był w stanie odtworzyć już tak pięknej świątyni. Legenda jest prawdopodobnie wyłącznie przejaskrawieniem okrutności cara, ponieważ jej główny architekt – Postnik – brał później udział w budowie kremla w Kazaniu.

Kreml i Plac Czerwony

Wewnątrz moskiewskiego Kremla, prócz budowli sakralnych, można znaleźć budynki o innym przeznaczeniu, takie jak Pałac Rozrywki, Arsenał, Zbrojownię oraz Granowitę Pałatę, budowlę służącą do uroczystych przyjęć, posiłków oraz koronacji. Jej wznoszenie ukończono w roku 1491, dzięki czemu jest dziś ona jednym z najstarszych cywilnych budynków na terenie Moskwy. Do wnętrza Kremla prowadzi bogato zdobiona brama wjazdowa – barbakan Kutafja. W sąsiedztwie kremlowskich murów znajduje się słynny Plac Czerwony z  Soborem Wasyla Błogosławionego oraz Mauzoleum Lenina, do którego zmierzają „pielgrzymki” turystów i wyznawców minionego ustroju. Podczas wycieczki do Rosji niewielu udaje się przelecieć helikopterem nad sercem największego kraju świata. Teraz jest to możliwe dzięki stronie Airpano, który pozwala na obserwację kompleksu z powietrza.

Wirtualny przelot nad Kremlem oraz Placem Czerwonym znajdziecie tutaj.

USA – Yellowstone

Najstarszy park narodowy świata to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody, którzy odbywają podróż do USA. Obszar znajduje się na wciąż aktywnym wulkanie i dzięki tej aktywności przybywający do Yellowstone mogą podziwiać niesamowite struktury skalne, wielobarwne jeziorka, a także fascynujące gejzery i gorące źródła. W parku można zobaczyć najwyższy aktywny gejzer na świecie – Steamboat Geyser, wyrzucający wodę i parę wodną nawet 91 metrów w górę. Znacznie częstsze jego wybuchy cechują się wyrzucaniem strumieni na wysokość od 3 do 4,6 metra wysokości. Fascynującym miejscem są również gorące źródła Mammoth, które utworzyły piękne misy i tarasy z minerałów obecnych w wodach. Łącznie na obszarze Yellowstone National Park znajduje się około 10 000 gejzerów, solfatatar, fumaroli, gorących źródeł oraz wulkanów błotnych.

Yellowstone

Kaldera zapadliskowa wulkanu Yellowstone, drzemiącego i przelewającego magmę na głębokości już od 5 kilometrów pod powierzchnią ziemi, ma wymiary 55 x 72 kilometry i cały czas wykazuje potencjalne ryzyko silnej erupcji. Ciekawostką jest występowanie tutaj roślin z grupy pirofitów, które są odporne na pożary. Zwiedzając osobliwe miejsca w parku można poczuć się jak w podróży do czasów formowania się skorupy ziemskiej. Odpowiednia infrastruktura zbudowana na tych apokaliptycznych polach chroni spacerujących przed realną wersją zabawy „ziemia to lawa” – choć miejmy nadzieję, że lawa na powierzchnię nie wypłynie jeszcze przez długi czas! Fenomenalnym elementem krajobrazu jest również Grand Canyon of the Yellowstone River malowniczo przecinający powierzchnię.

Wirtualne zwiedzanie Yellowstone możliwe jest po kliknięciu tutaj.

A jeśli chcecie poznać bliżej inne parki narodowe USA – zajrzyjcie do wpisu, który na ten temat dla Was przygotowaliśmy.

Zasób internetowych źródeł, dzięki którym możemy zwiedzać ciekawe miejsca na świecie, jest ogromny i nie ogranicza się wyłącznie do dużych i popularnych obiektów turystycznych. Wiele muzeów udostępnia internautom swoje eksponaty; wśród najciekawszych są między innymi British Museum oraz Luwr. Dokumentacje, wirtualne spacery oraz trójwymiarowe modele pozwoliły na odtworzenie nieistniejących już cennych obiektów i obszarów, takich jak ruiny starożytnej Palmiry w Syrii, sukcesywnie niszczone miesiącami przez terrorystów od sierpnia 2015 roku. Komputerowe wizualizacje są więc nie tylko ciekawostką turystyczną pozwalającą nam na bliższe zapoznawanie się ze światem i podróżowanie po nim bez wychodzenia z domu, ale również ważnymi zasobami, które mogą uchronić ludzkość przed bezpowrotną utratą najcenniejszych elementów otaczającego nas świata.

Z niecierpliwością oczekujemy na powrót do normalności i wyglądamy kolejnych wspaniałych podróży szytych na miarę z Planet Escape.

Patryk

Patryk

Fotograf i podróżnik. Miłośnik gór, pustyń i poszarpanego wybrzeża. Zafascynowany światem, w szczególności Europą Wschodnią i Azją Centralną. Uwielbia biegać z aparatem wśród wspaniałych naturalnych krajobrazów i autentycznych miejscowości, gdzie poznaje i dokumentuje tradycje oraz zwyczaje lokalsów wtapiając się w ich codzienny rytm.

!
Ta strona używa plików cookies.