15 najpiękniejszych parków narodowych USA

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

15 najpiękniejszych parków narodowych USA

Stany Zjednoczone słyną z wielu miejsc, zwyczajów i smaków. Nie wyobrażamy sobie podróży do USA bez wspaniałego Nowego Jorku, wyjątkowych plaż Hawajów czy kultowego Miami. A w końcu parki narodowe to coś, co zapiera dech w piersiach i co jest prawdziwą dumą Stanów Zjednoczonych. Dziś zebraliśmy dla Was najpiękniejsze z nich. Oto one!

Dolina Śmierci – Badwater

1. PARK NARODOWY DOLINY ŚMIERCI 

Park Narodowy Doliny Śmierci położony w stanie Kalifornia i częściowo w stanie Nevada. Słynie z kamiennej pustyni, wąwozów i przepięknych formacji skalnych. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest to, że to najgorętsze miejsce na świecie, gdzie niemal nie ma wody czy cienia . Co ciekawe, w 1923 roku odnotowano tu rekordową temperaturę 56,7 ͦ C!  Można tutaj zobaczyć wyschnięte słone jeziora czy ogromny krater wulkaniczny Ubehebe o głębokości ponad 230 metrów. Na terenie parku Doliny Śmierci udostępniono kilka punktów widokowych. Najpiękniejsze widoki oferuje m.in. Dante’s Point – można zobaczyć stąd panoramę na całą dolinę, w tym Badwater Basin, Zabriskie Point – na formacje skalne nazywane “badlandami”.  Dolina Śmierci to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do USA!

Kiedy jechać? październik – maj

Park Narodowy Denali, na Alasce – to jeden z największych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych.

2. PARK NARODOWY DENALI 

To przede wszystkim jeden z największych parków narodowych w USA, którego nazwa pochodzi od znajdującego się na jego terenie szczytu Denali o wysokości 6190 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt Ameryki Północnej, dzięki czemu należy do Korony Ziemi. Park znajduje się w stanie Alaska, a w jego obrębie podziwiać można czynne wulkany i lodowce dolinne. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, m.in. niedźwiedzie grizzly, lisy polarne, świstaki i łosie. Co ciekawe w parku tym można uprawiać narciarstwo lub zjazdy na snowboardzie.

Kiedy jechać? koniec maja – połowa września

3. PARK NARODOWY GÓR SKALISTYCH

Znajduje się w stanie Kolorado, w Górach Skalistych i zachwyca swoimi krajobrazami. Na jego terenie podziwiać można tundrę wysokogórską, wodospady i jeziora. W parku wyznaczono kilkaset kilometrów szlaków, co ucieszy z pewnością wielbicieli trekkingów. Znajduje się tutaj także ponad sto jezior, no i oczywiście wspaniałe góry, które obfitują w zapierające dech w piersiach widoki. Najwyższy szczyt, czyli Longs Peak, ma 4346 m n.p.m. Przez teren parku przechodzi Droga Szlakowego Grzbietu – najwyżej położona droga w Stanach Zjednoczonych!

Kiedy jechać? czerwiec, lipiec, sierpień

Park Narodowy Great Sand Dunes

4. PARK NARODOWY GREAT SAND DUNES 

Zupełnie inny krajobraz oferuje nam Park Narodowy Great Sand Dunes, który także położony jest w stanie Kolorado. To tutaj znajdują się najwyższe wydmy w Ameryce Północnej, które rozciągają się na przestrzeni kilkuset kilometrów kwadratowych. Wysokość niektórych z nich przekracza nawet 200 metrów! W parku można nie tylko wędrować, ale też chociażby uprawiać sandboarding, czyli zjazdy na desce po wydmach, a także przemierzać park konno. Zadbano tutaj o atrakcje turystyczne i możliwość kempingu. Wybieracie się na wycieczkę do USA latem? Pamiętajcie, że w tym czasie jest tu bardzo gorąco, piasek nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur!

Kiedy jechać? cały rok

Park Narodowy Jeziora Kraterowego. Na jego terenie znajduje się najgłębsze jezioro w USA i dziewiąte na świecie

5. PARK NARODOWY JEZIORA KRATEROWEGO

Na teren tego parku przyjeżdża się szczególnie po jeden zapierający dech w piersiach widok – na Jezioro Kraterowe o głębokości prawie 600 metrów, co czyni je najgłębszym jeziorem w Stanach Zjednoczonych i sytuuje je w pierwszej dziesiątce najgłębszych jezior na świecie. W parku można nurkować i pływać, uprawiać trekking, a także wybrać się na wycieczkę rowerową, podróżnicy mogą też wybierać spośród kilku kempingów.

Kiedy jechać? maj – wrzesień

Park Narodowy Kings Canyon – przepiękny widok na góry Sierra Nevada

6. PARK NARODOWY KINGS CANYON 

Park ten powstał w 1940 roku i położony jest we wschodniej Kalifornii i jest częścią łańcucha górskiego Sierra Nevada. Administracyjnie należy on do Parku Narodowego Sekwoi. Nieopodal znajduje się Mount Whitney, czyli najwyższy szczyt kontynentalnej części USA. Kings Canyon to najgłębszy kanion w całej Ameryce Północnej! Poza malowniczymi krajobrazami – górami, dolinami i wodospadami, park zachwyca swym bogactwem przyrodniczym. Żyje tu mnóstwo gatunków zwierząt, w tym kojoty, pumy, świstaki, rosomaki, borsuki i sokoły.

Kiedy jechać? maj – wrzesień

Jedno z najbardziej magicznych miejsc w USA – park Mesa Verde. Słynie z tajemniczych budowli.

7. PARK NARODOWY MESA VERDE 

Park, którego nazwę tłumaczymy z hiszpańskiego jako “zielony stół”. To miejsce nazwane tak przez Hiszpanów. Na jego terenie znajdują się prekolumbijskie osiedla mieszkalne, które powstały między VI a XIV wiekiem naszej ery. To miejsce wyjątkowe nie tylko pod względem architektonicznym, ale też krajobrazowym. Znajduje się tutaj aż pięć tysięcy lokalizacji architektonicznych, dlatego warto zainwestować w zwiedzanie zorganizowane z przewodnikiem.

Kiedy jechać? maj – wrzesień

Park Narodowy Sekwoi – kraina olbrzymów.

8. PARK NARODOWY SEKWOI

Jeden z najstarszych parków w USA, który znajduje się w górach Sierra Nevada. Słynie on z sekwoi, inaczej zwanych mamutowcami olbrzymimi, na jego terenie znajduje się także prawdopodobnie największe drzewo na świecie – drzewo Generała Shermana, które jest wysokie na 84 metry, waży 1200 ton i ma średnicę o długości 8 metrów. Jedną z najpiękniejszych cech tego parku jest to, że w większości zachowano w jego obrębie całkowicie dzikie tereny, które można zwiedzać jedynie pieszo lub konno, podziwiając tutejsze cuda przyrody.

Kiedy jechać? lipiec – październik

Wyspy Dziewicze – prawdziwy raj na Ziemi.

9.PARK NARODOWY WYSP DZIEWICZYCH

Znajduje się na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych i obejmuje dwie wyspy – Saint Join oraz częściowo Saint Thomas. To jeden z najbardziej zachwycających parków narodowych USA o niezwykle egzotycznym, wyspiarskim krajobrazie. W końcu rozciągają się tutaj piękne rafy koralowe czy wiecznie zielone lasy namorzynowe. Na terenie parku podziwiać można piękne, piaszczyste plaże, obfitujący w zachwycającą roślinność las tropikalny, dawne plantacje trzciny cukrowej czy pozostałości prekolumbijskiej cywilizacji.

Kiedy jechać? kwiecień – czerwiec

Malowniczy widok na Wielki Kanion Kolorado.

10. PARK NARODOWY WIELKIEGO KANIONU

Jest jednym z najbardziej znanych parków narodowych w USA. Należy również do najstarszych rezerwatów przyrody – powstał w 1919 roku. Wielkie Kanion uważany jest za największy wąwóz na świecie, a roztaczające się tutaj krajobrazy wręcz odbierają mowę. W niektórych miejscach jest szeroki nawet na 29 kilometrów, a głęboki na 1600 metrów. Park ten można zwiedzać spacerując, wspinając się i podróżując na rowerze. Można również wykupić lot helikopterem nad kanionem. Organizowane są również specjalne wycieczki po punktach widokowych, z których można zrobić najpiękniejsze zdjęcia, więc to nie lada gratka dla wielbicieli fotografii.

Kiedy jechać? marzec – maj & wrzesień – listopad

Park Narodowy Skamieniałego Lasu.

11. PARK NARODOWY SKAMIENIAŁEGO LASU

Wyjątkowy pod względem krajobrazowym park narodowy znajduje się na terenie tzw. Painted Desert, półpustyni na Wyżynie Kolorado. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznych formacji skalnych, które mają bardzo intensywne kolory – są czerwone, pomarańczowe, a nawet żółte. Nazwa parku pochodzi od skrzemieniałego drewna, które licznie występuje na jego terenie. Do atrakcji parku należą przede wszystkim trekkingi, wycieczki wspinaczkowe, zwiedzanie na koniach, kempingi i wycieczki z przewodnikiem poruszające tematy archeologii czy paleontologii na terenie parku.

Kiedy jechać? czerwiec, lipiec, sierpień

Park Narodowy Wielkiej Kotliny to prawdziwy, przyrodniczy skarb na mapie Nevady.

12. PARK NARODOWY WIELKIEJ KOTLINY

Park położony na terenie Wielkiej Kotliny w stanie Nevada. To górzysty teren, który obfituje w szlaki turystyczne. Zwiedzający mogą pokonywać je pieszo lub na rowerach. Jedną z najpopularniejszych wycieczek jest zwiedzanie jaskiń Lehman oraz kemping. Odbywa się tutaj także Festiwal Astronomii. Wśród innych aktywności bardzo popularne są również wędkarstwo, obserwacja ptaków i wspinaczka.

Kiedy jechać? wakacje & wrzesień – październik

13. PARK NARODOWY WULKANY HAWAI’I 

To niezwykły park narodowy ulokowany na jednej z wyspie Hawajów, gdzie można dosłownie stąpać nad lawą, co gwarantuje niesamowite przeżycia. Można tutaj podziwiać zastygłe formacje wulkaniczne, kratery, które buchają parą, kaldery czy po prostu zachwycającą panoramę wulkaniczną. Park można zwiedzać na różne sposoby dzięki licznym programom, dlatego na pewno znajdziecie coś dla siebie i z chęcią wybierzecie się w podróż na Hawaje.

Kiedy jechać? kwiecień – maj & wrzesień – październik

Park Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie!

14. PARK NARODOWY YELLOWSTONE  

To najstarszy park narodowy na świecie położony na terenie aż trzech stanów. Obfituje w gorące źródła, gejzery, wodospady czy wulkany błotne. Park rozciąga się na wulkanicznym płaskowyżu, pod którym znajduje się komora magmowa. Prawdopodobnie przed 2 mln lat dochodziło tutaj do eksplozji wulkanu, co prowadziło do ogromnych zniszczeń. Wbrew pozorom w parku żyje mnóstwo okazów zwierząt, w tym dzikie bizony, które tutaj przetrwały. Na terenie parku spotkać można bobry kanadyjskie, łosie, mustangi czy kozły śnieżne. Koniecznie trzeba odwiedzić tutaj gejzer Castle czy gorące źródła Mammoth.

Kiedy jechać? kwiecień – maj & wrzesień – październik

Park Yosemite.

15. PARK NARODOWY YOSEMITE

Park położony w środkowej Kalifornii na zboczach gór Sierra Nevada. Zachwycają w nim zwłaszcza wodospady, krystalicznie czyste potoki, skupiska sekwoi oraz jego dziewiczy krajobraz. Z uwagi na spore różnice w wysokościach w parku wyróżnia się kilka stref roślinności. W samym parku występuje około 160 gatunków zagrożonych. Na terenie parku znajdują się wielkie kaniony wyrzeźbione przez rzeki, ponad trzy tysiące jezior, dolinne mokradła i piękne łąki. W parku zobaczyć można również okaz sekwoi o nazwie Grizzly Giant, który ma aż 2700 lat i jest wysoki na 65 metrów.

Kiedy jechać? maj – wrzesień

Musicie przyznać, że to niezwykle długa lista jak na jeden kraj, a to tylko część z parków narodowych, które zachwycają na terenie Stanów Zjednoczonych. Wiecie już, które z nich chcielibyście odwiedzić? Może wizytę w Nowym Jorku połączycie z podróżą na Hawaje, gdzie zmierzycie się z gorącą lawą w Parku Narodowym Hawai’i?

Paula

Paula

Copywriter i redaktor, w Planet Escape pisze i zachęca do podróżowania z książką. Bez pamięci zakochana w Kubie i Hiszpanii, literaturze współczesnej oraz języku, zwłaszcza polskim i hiszpańskim. Fan Liverpoolu, wielbicielka zdrowego trybu życia i amerykańskich seriali oraz szczęśliwa posiadaczka niesfornego kundelka o imieniu Diego.

!
Ta strona używa plików cookies.