Wakacje na Hawajach – 25 największych atrakcji

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Wakacje na Hawajach – 25 największych atrakcji

Myśląc o Hawajach, zazwyczaj wyobrażamy sobie rajskie plaże i tubylców z girlandami zwanymi lei na szyjach. W rzeczywistości archipelag ten oferuje o wiele, wiele więcej: nie tylko surfing, ale także nurkowanie i snorkelowanie, zwiedzanie legendarnego Pearl Harbor, trekkingi po klifach, kanionie i wulkanach, wycieczki rowerowe w miejscu, gdzie lawa wpływa do oceanu, lekcje tańca hula…  To wszystko w otoczeniu niesamowitych scenerii, na tle których kręcono takie filmy, jak choćby „Jurrasic Park” czy „Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki”.

W Honolulu – stolicy Hawajów – urodził się Barack Obama i Nicole Kidman, a pierwsze występy w tamtejszym hotelu Pagoda dawał David Copperfield. Hawajskie wpływy można odnaleźć w muzyce George’a Harrisona – jednego z Beatlesów.

KIEDY JECHAĆ NA HAWAJE?

Dobra pogoda na Hawajach utrzymuje się właściwie przez cały rok. Najcieplej i najmniej deszczowo jest od początku kwietnia do końca października. Ale nawet w czasie trzech najchłodniejszych miesięcy – w styczniu, lutym i marcu, i to na najzimniejszej (jeśli wypada użyć tego słowa) hawajskiej wyspie, jaką jest Lanai, średnia temperatura to 23˚C.

Miesiące z największą ilością opadów to marzec i listopad, choć i tak deszcz pada najwyżej kilka godzin dziennie. Od grudnia do maja można obserwować wieloryby, ale największa szansa, by je zobaczyć, to styczeń, luty i marzec. Trzy pierwsze miesiące roku to także najlepszy czas na wakacje na Hawajach dla doświadczonych surferów – wówczas mogą korzystać z największych fal.

25 NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI HAWAJÓW

Wyspa Oahu

1) Zanurkuj z rekinami

To co prawda rozrywka dla odważnych, mimo to warta polecenia podczas wycieczki na Hawaje. To właśnie tutaj najczęściej można spotkać żarłacza tygrysiego, który nazwę zawdzięcza plamom na grzbiecie układającym się we wzór przypominający tygrysi. Do wyboru są wycieczki oferujące obserwację rekinów wewnątrz klatki, która jest zanurzana w oceanie lub swobodnie – wówczas jednak w wodzie jest obecny specjalista, który obserwuje zachowanie zwierząt. Zazwyczaj jest to nurkowanie z rurką, maską i płetwami, a więc snorkeling. Oprócz rekinów można także zobaczyć delfiny, wieloryby (od grudnia do maja), żółwie, nie wspominając o rybach (w tym latających). W czasie rejsu łodzią do miejsca, w którym wejdziecie do wody, przewodnicy opowiadają o rekinach i innych morskich stworzeniach, które można tu spotkać. Wycieczkę najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem – jest wielu chętnych. Zdziwieni? Jedna z firm oferująca nurkowanie z rekinami na swojej stronie podaje statystyki, z których wynika, że rocznie więcej osób ginie od uderzenia kokosem (12) niż z powodu rekinów (5).

2) Surfuj na Waikiki Beach

Plaża w miejscowości Waikiki to najsłynniejsza plaża Hawajów i zarazem jedna z najsłynniejszych tropikalnych plaż na świecie. Wypoczywali tutaj jeszcze hawajscy królowie, zanim państwo zostało jednym ze stanów USA. Wybrzeże jest idealne do uprawiania surfingu ze względu na kształt i wielkość fal, zwłaszcza dla początkujących surferów. Można tu bez problemu pożyczyć cały sprzęt potrzebny do surfingu, bodyboardingu, snorkelingu i nurkowania, a także zapisać się na lekcje z doświadczonymi instruktorami. Waikiki nie jest jednak miejscem dla szukających ciszy, spokoju i nielubiących tłumów – plaża jest zawsze oblegana. W zamian oferuje bogaty wybór nadbrzeżnych barów, w których można posłuchać hawajskiej muzyki, zobaczyć tutejszy taniec hula i sączyć drinki.

3) Odwiedź Pearl Harbour

Pearl Harbour to bardzo ważne miejsce dla historii Stanów Zjednoczonych – japoński atak na ich największą wówczas bazę morską spowodował przyłączenie USA do II wojny światowej. Dzień ataku – 7 grudnia 1941 roku – prezydent Roosevelt nazwał „dniem hańby”. Dzisiaj Pearl Harbour nadal jest bazą floty wojennej USA, ale przede wszystkim mekką dla turystów. Na zwiedzenie wszystkich miejsc najlepiej zarezerwować sobie cały dzień.

USS Arizona Memorial upamiętnia okręt, który Japończycy zatopili w dniu ataku, zabijając przy tym 1177 członków załogi. Na jego wraku zbudowany został pomnik-mauzoleum, do którego zwiedzający transportowani są łodzią. Oglądają także film dokumentalny o ataku. Wstęp jest bezpłatny, ale lepiej zarezerwować go wcześniej za opłatą (1,5 $) tu – limit biletów często wyczerpuje się już o 10 rano. USS Bowfin Submarine Museum & Park to miejsce, w którym można prześledzić historię statków podwodnych oraz wejść na okręt Bowfin (który podczas II wojny zatopił 44 japońskie statki) i zobaczyć jego wnętrze, by przekonać się, w jakich warunkach żyli żołnierze.

Battleship Missouri Memorial – stojący w porcie przy wyspie Forda okręt wojenny Missouri został zbudowany pod sam koniec wojny. Ma 271 metrów długości, tym samym jest dłuższy od legendarnego Titanica. Missouri uczestniczył w walkach, a 2 września 1945 roku na jego pokładzie generał MacArthur podpisał japońską kapitulację. Jest udostępniony do zwiedzania. Pacific Aviation Museum, również położone na wyspie Forda, oferuje zwiedzającym m. in. kolekcję samolotów z czasu II wojny światowej, wojny koreańskiej i wietnamskiej.

4) Wybierz się na trekking na Diamond Head

Diamond Head to wygasły wulkan znajdujący się w Waikiki i najbardziej charakterystyczny punkt w okolicy. Hawajczycy nazywają go Lēahi, co oznacza „brew” albo „wzniesienie” tuńczyka – wulkan przypominał im kształtem właśnie tę rybę. Angielska nazwa została nadana w XIX w. wskutek pomyłki brytyjskich żeglarzy, którzy widząc kryształy kalcytu na pobliskich plażach wzięli je za diamenty. Diamond Head jest symbolem  i jedną z największych atrakcji Hawajów, został także uznany pomnikiem stanu Hawaje. Chociaż trasa na szczyt ma prawie 1,3 km, jest w całości wybrukowana i często wiedzie schodami i poprzez tunele. Wejście na szczyt zajmuje mniej niż godzinę i nagradza spektakularnym widokiem wybrzeża, Honolulu i Waikiki.

Warto wiedzieć, że na Diamond Head odbywał się w latach 60. i 70. Diamond Head Crater Festival, zwany hawajskim Woodstockiem – dwa razy grało tu Rolling Stones!

5) Odkryj kolorowe Chinatown w Honolulu

Odwiedzając Honolulu – stolicę tego stanu i miasto, gdzie znajduje się jedyny królewski pałac w USA – polecamy wybrać się do kolorowego Chinatown. Dzielnica, gdzie niegdyś awanturowali się łowcy wielorybów, została założona przez Chińczyków przypływających na Hawaje najpierw do pracy na plantacjach cukru, potem zostających handlarzami i zakładającymi tu sklepy. Targi w tej dzielnicy są zresztą nadal warte odwiedzenia dla zakupu świeżych owoców i lei – hawajskich wieńców i girland zrobionych z kwiatów. Przy Bethel Street znajduje się Hawaii Theatre Center oferujący szeroki wachlarz rozrywki – od przedstawień przez wodewile po koncerty. Bethel Street jest także (razem z Nuuanu Avenue) wartą odwiedzenia ulicą ze względu na znajdujące się tutaj galerie sztuki. Przy Cultural Plaza – Placu Kulturalnym – znajduje się wiele restauracji i sklepów z książkami. Z historią dzielnicy można zapoznać się w  Hawaiian Chinese Multicultural Museum & Archives. Warto odwiedzić także Foster Botanical Garden – ogród botaniczny, gdzie rośnie hawajska palma loulu (najprawdopodobniej wyginęła, dlatego raczej nie zobaczymy jej gdzie indziej). Jeśli ktoś jest zainteresowany wycieczką z przewodnikiem po tej okolicy, organizuje je Hawaii Heritage Center.

6) Hanauma Bay – raj dla miłośników snorkelowania

Zatoka Hanauma położona w południowo-wschodniej części wyspy ma niezwykły kształt przypominający miskę, który zawdzięcza położeniu w dawnym kraterze wulkanicznym. Podobnie jak Waikiki Beach, plaża przy zatoce Hanauma również służyła niegdyś wypoczynkowi hawajskiej dynastii, która łowiła tu ryby. Nazwa pochodzi od hawajskich słów hana (zatoka) i uma (zaokrąglony).

W przybrzeżnych wodach występuje około 400 gatunków ryb, w tym niezwykle kolorowe papugoryby, a w dodatku żółwie wodne. Od bezkresnego oceanu zatokę oddziela nieco zaokrąglony kształt oraz rafy koralowe, co sprawia, że Hanauma jest idealnym miejscem do snorkelowania.

Obecnie zatoka jest objęta ochroną – leży na terenie parku narodowego. Przyczyniła się do tego wielka popularność tego miejsca. Nawet obecnie, pomimo płatnego wstępu i zakazu wejścia we wtorki, plażę przy zatoce odwiedza rocznie około miliona turystów. Przy wejściu do parku znajduje się Marine Education Center, gdzie turyści oglądają 12-minutowy filmik, przekazujący informacje o zatoce, jej mieszkańcach oraz zasadach snorkelowania wśród rafy koralowej.

7) Schody do nieba – Haiku Stairs

Haiku Stairs, schody wiodące na szczyt góry Puʻu Keahi a Kahoe, zwane są także Stairway to Heaven – schodami do nieba. Zostały zbudowane podczas II wojny światowej przez marynarkę wojenną podczas budowy tajnej radiostacji, którą umieszczono na szczycie. Radiostacja wysyłała sygnały do okrętów operujących na Pacyfiku.

Schody były początkowo drewniane, potem metalowe. Pod koniec lat 80. zakazano ich używania ze względu na stopień zużycia – stały się niebezpieczne. W 2002 r. ukończono remont (który sporo kosztował), ale nigdy nie wydano ponownie zgody na ich użytkowanie. W 2015 r. zniszczył je huragan.

Obecnie grzywna za wejście na schody osiągnęła już 1000 dolarów. Chętnych na wspinaczkę ciągle nie brakuje, chociaż teren jest otoczony drutem kolczastym. W sieci można znaleźć strony grup, które postulują wyremontowanie schodów i oddanie ich do użytku. Najprawdopodobniej jednak zostaną całkiem rozebrane ze względu na protesty okolicznych mieszkańców.

Honolulu – Waikiki Beach

Oahu – Haiku Stairs

Wyspa Kauai

8) Podziwiaj krajobrazy Kauai podczas lotu helikopterem

Wyspa Kauai, czwarta pod względem wielkości wyspa hawajska, jest prawdziwym cudem natury. 30% wyspy to parki narodowe lub rezerwaty. Krajobraz Kauai to strome klify, wodospady, kaniony (w tym Kanion Waimea, zwany „Wielkim Kanionem Pacyfiku”)  i dziewicze lasy. Klify wyglądają bardziej jak szczyty górskie – a to wszystko tuż nad brzegiem oceanu. Jeśli nigdy nie mogliście odpowiedzieć na pytanie: „góry czy morze?”, teraz już nie musicie. Krajobrazy wyspy polecamy oglądać z pokładu helikoptera – widoki (i zrobione stamtąd zdjęcia!) zapierają dech w piersiach. Wiele firm oferuje tego typu wycieczki, które trwają około godziny.

9) Zobacz prawdziwy cud natury – wybrzeże Napali

Północno-zachodnie wybrzeże wyspy Kauai oferuje bajeczne widoki – góry wznoszące się tuż nad lazurową wodą o kształtach jakby stworzonych na zamówienie, poprzecinane wodospadami, w dodatku gdzieniegdzie zabarwione czerwienią, a w niektórych miejscach zielenią… Wybrzeże tworzy park narodowy i to właśnie w tym miejscu robiono zdjęcia do filmu „Jurassic Park”. Najlepsze miejsce obserwacji to lot helikopterem (patrz wyżej). Inna opcja to wynajęcie kajaka z przewodnikiem (wybrzeże Napali wymaga wiele doświadczenia w kajakowaniu na morzu). Można także wybrać się na trekking i wspinaczkę po wybrzeżu, ale pełna trasa (Kalalau Trail) w jedną stronę to prawie 18 kilometrów. Żeby przejść ją w całości, a także by zatrzymać się na noc na kempingu, wymagane jest wcześniejsze pozwolenie od władz parku narodowego Napali Coast State Wilderness Park. Więcej informacji tu.

10) Zatańcz hula w świątyni bogini Laka – Ka Ulu o Laka

W wierzeniach Hawajczyków Laka jest boginią tańca hula. Ten tradycyjny taniec wiązał się z obrzędami religijnymi i dopiero z czasem (wpływ na to miała turystyka) hula zaczął służyć głównie rozrywce. Według legend taniec ten pochodzi właśnie z wybrzeży wyspy Kauai. Na wybrzeżu Napali (plaża Ke’e) znajduje się świątynia (po hawajsku heiau) Ka Ulu o Laka, gdzie wyznawcy wciąż przychodzą, by oddać cześć bogini: tańczą, zostawiają kwiaty i małe prezenty. W przeszłości znajdowała się tu najbardziej prestiżowa szkoła tańca hula. Częścią obrzędu zakończenia nauki było przepłynięcie określonego dystansu oceanu. U wybrzeży Ke’e żył wówczas – jak wierzono – rekin, który wyczuwał i pożerał studentów nieposłusznych zasadom szkoły (dało się oszukać nauczyciela i innych uczniów, ale nie rekina!). To święte miejsce dla Hawajczyków – nie można stamtąd niczego zabierać (włączając kamienie), ani wspinać się na otaczające skały. Jeśli wcześniej pobieraliście lekcje tańca hula, dostępne w wielu miejscach na Hawajach, możecie wypróbować tutaj nowo nabytych umiejętności.

11) Zachwyć się krajobrazem Kanionu Waimea

Kanion Waimea (co po hawajsku oznacza „czerwonawa woda”) po raz pierwszy został nazwany „Wielkim Kanionem Pacyfiku” przez pisarza Marka Twaina. Długi na szesnaście kilometrów kanion mieni się odcieniami czerwieni, brązu i zieleni. Przepływa przez niego największa rzeka wyspy, o tej samej nazwie co kanion – Waimea. W kanionie znajdują się także liczne wodospady, nad którymi w czasie słonecznej pogody formują się tęcze, a w pobliżu rosną lasy. Waimea został ukształtowany przez dwa wulkany, dlatego jego zachodnie ściany są grubsze i niższe od wschodnich. Nawet jeśli widzieliście Wielki Kanion, gwarantujemy, że Wam się spodoba.

12) Zobacz niesamowitą plażę – Glass Beach

Położona na południowym wybrzeżu wyspy Glass Beach – „szklana plaża” nie przypomina innych hawajskich, rajskich plaż. To z powodu nagromadzonych tutaj przy brzegu niezliczonych małych kawałków szkła, które zostały kiedyś wrzucone do oceanu. Od 10 do 30 lat trwa pod wpływem wody przemiana ostrych szkieł w okrągłe, szklane kamyczki, zbierane potem przez turystów. Plaża jest warta zobaczenia, ale ze względu na kamienisty brzeg raczej nie polecamy tu kąpieli.

Kauai – Wybrzeże Napali

Wodospad na Kauai

Wyspa Maui

13) Wybierz się na trekking na wulkan Haleakalā

Wulkan Haleakalā jest określany jako największy uśpiony wulkan na Ziemi. Widoki na szczycie są tak podobne do krajobrazu księżycowego, że astronauci ćwiczą tutaj spacery przed lądowaniem na Księżycu. Jeśli akurat nie wybieracie się tam w najbliższym czasie, podczas wycieczki na Hawaje nie zapomnijcie o trekkingu na szczyt Haleakali. Szczególnie popularne są wspinaczki nad ranem, by zobaczyć wschód słońca („Haleakalā” oznacza „dom słońca”, a legenda głosi, że bóg Maui uwięził tutaj Słońce, aby wydłużyć dzień). Na szczycie jedynymi słyszalnymi odgłosami jest chrzęszczący pod stopami żużel, pohukiwanie sów i odgłosy wydawane przez tutejszy gatunek ptaka – nene. Ze względu na panujące na szczycie ciśnienie, dobrą widoczność i niską wilgotność, zostały tutaj umieszczone teleskopy do obserwacji kosmosu.  Wulkan leży na terenie Parku Narodowego Haleakalā, w granicach którego naliczono 76 miejscowych gatunków roślin i leśnych ptaków. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą dodatkowej kurtki, a jeszcze lepiej kilku kurtek – na szczycie maksymalna temperatura to tylko (zwłaszcza w porównaniu z klimatem panującym na dole) 16˚C.

14) Droga do Hana – przejedź się spektakularnym wybrzeżem wyspy Maui

Hawajska droga numer 360 prowadząca do miasteczka Hana na wschodnim wybrzeżu Maui to jedna z najpiękniejszych tras, którą kiedykolwiek pojedziecie. Ta część wyspy wiele się nie zmieniła – nie zbudowano tutaj pięciogwiazdkowych hoteli ani pól golfowych. Sama Hana to zresztą najbardziej wyizolowana miejscowość na wyspie Maui, gdzie mieszka zaledwie około tysiąca osób. Droga 360 od miasta Paia do Hany ma długość ponad 80 km, przebiega nad 59 mostami i liczy 620 zakrętów (!). Po drodze można zobaczyć las tropikalny, wodospady, strumyki, drzewa ananasowe, kolorowe i pachnące kwiaty, no i oczywiście ocean. Ta trasa  bez przystanków zajmuje około dwóch godzin, ale lepiej zaplanujcie wyjazd z samego rana – po drodze jest tyle miejsc wartych zjazdu na pobocze i bliższego zobaczenia…

15) Zobacz wieloryby podczas rejsu u wybrzeży Maui

Jeśli Wasza podróż po Hawajach przypadnie między grudniem a majem, możecie zaobserwować  wieloryby (fałdowce), które przypływają tu wtedy z zimnej Alaski i rodzą potomstwo. Można popatrzeć, jak mama-wieloryb uczy dzieci ruszać ogonem i posłuchać dźwięków, jakie wydają członkowie rodziny. Ich śpiew może być słyszalny z odległości nawet 19 kilometrów! Wieloryby, które tu zobaczycie, są piątymi jeśli chodzi o wielkość zwierzętami na Ziemi i znajdują się pod ochroną. Dorosły osobnik osiąga wagę sześciu słoni!

Wieloryby można obserwować z wielu miejsc, nawet plaży (zwłaszcza w Kihei i Wailea w centralnej części wyspy oraz Paia i Ho’okipa Beach Park na północnym wybrzeżu). Dobre miejsce to droga Highway 30 na zachodzie wyspy, między Ma’alaea i Lahaina. Jednak najlepszą opcją jest zdecydowanie wypłynięcie w morze, by zobaczyć te urocze ssaki z bliska. Taką wycieczkę (połączoną ze snorkelowaniem) oferuje na Maui wiele firm.

16) Snorkeling na zachodnim wybrzeżu Maui

Jedną z większych atrakcji podczas wakacji na Hawajach jest bez wątpienia snorkeling, który polecamy zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu wyspy Maui. Oprócz wielu gatunków rafy koralowej, ryb, wielorybów, zobaczycie tu w wodzie także zielone żółwie morskie, których trudno nie spotkać. Plaża Malauka zwana jest nawet ‘Turtle Town’ – „miastem żółwi”. Zachodnie wybrzeże jest osłonięte od wiatru przez góry, dlatego wody są tu spokojne, a więc idealne do snorkelingu. Dodatkową atrakcją są wycieczki łodzią organizowane na wysepkę Molokini (w połowie zatopiony krater wulkanu), prawdziwa gratka dla fanów pływania z rurką.

17) Spróbuj egzotycznych owoców na jednym z targów na Maui

Wyspa Maui jest samowystarczalna, jeśli chodzi o produkcję żywności. Będąc tu, można bez ograniczeń żywić się tylko produktami produkowanymi na miejscu. Poławiacze i sprzedawcy ryb i owoców morza, producenci mięsa karmiący zwierzęta wyłącznie roślinami, ponad 13 rodzajów hodowanych awokado, firma hodująca ananasy, która istnieje nieprzerwanie od początków XX wieku, sery, wyroby delikatesowe…  To wszystko jest dostępne na lokalnych targach. Najbardziej znany z nich, z najdłuższą tradycją, to niewątpliwie Upcountry Farmer’s Market zlokalizowany w Kulamalu Town Center, otwarty w soboty od 7 do 11. Jednak bez trudu znajdziecie lokalne targi właściwie w każdym zakątku wyspy.

Okolice Hana na Maui

Maui to idealne miejsce do obserwowania wielorybów

Big Island         

18) Odwiedź Park Narodowy Wulkanów Hawai i zobacz lawę wpływającą do oceanu

Ten park narodowy jest wyjątkowy: znajdują się tu dwa aktywne wulkany – Mauna Loa i Kilauea. Kilauea jest najmłodszym i obecnie najbardziej aktywnym ziemskim wulkanem. Jej erupcje nie wyglądają typowo – nie są to gwałtowne eksplozje: lawa wypływa z wulkanu, spływając do morza i obficie parując. Widok zastygłej lawy jest niesamowity. Podczas wycieczki do Parku Narodowego Wulkanów macie spore szanse zobaczyć to zjawisko. W pobliże tego miejsca organizowane są także wycieczki rowerowe. W centrum turystycznym parku znajduje się muzeum, gdzie można posłuchać o znajdujących się tutaj wulkanach i oglądnąć film, a także zapoznać się z harmonogramem wędrówek po parku (z przewodnikiem). W wierzeniach Hawajczyków Kilauea jest domem bogini Pele – patronki wulkanów i ognia, stworzycielki hawajskich wysp. To ona decyduje, jak zachowa się wulkan.

19) Wybierz się na przejażdżkę wybrzeżem Hamakua

Wybrzeże Hamakua urzeka krajobrazem bujnych lasów tropikalnych, wodospadów i zielonych dolin, a także plaż z czarnym, wulkanicznym piaskiem. Zacznijcie trasę w Hilo. Po drodze możecie zatrzymać się w  ogrodzie botanicznym Hawaii Tropical Botanical Garden, gdzie rośnie ponad 2000 gatunków roślin. Jadąc dalej, na zachód od trasy znajduje się Park Narodowy Wodospadu Akaka z dwoma wodospadami: Akaka (ma 130 metrów wysokości) i Kahana. Potem macie szansę odwiedzić jeszcze jeden ogród botaniczny: Botanical World Adventures oraz muzeum kolejowe – Laupahoehoe Train Museum. Głodni? Przekąście coś w miasteczku Honokaa, gdzie miejscowy targ oferuje także hawajskie rękodzieło. Na końcu trasy czeka Waipi’o Valley Lokout z punktem widokowym na dolinę Waipio. Dolina była w przeszłości politycznym i religijnym centrum Hawajów i do dzisiaj zwana jest „Doliną Królów”. Te czasy bezpowrotnie minęły i dzisiaj dolinę zamieszkuje jedynie około 100 osób.

20) Mauna Kea – najpiękniejsze zachody słońca i najlepsze miejsca do podziwiania gwiazd na świecie!

Mauna Kea to nieczynny wulkan. Jego wysokość mierzona od poziomu morza to 4207 metrów (jest więc najwyższym oceanicznym wulkanem), ale gdyby zmierzyć go łącznie z zanurzoną w oceanie częścią, byłby najwyższym szczytem na Ziemi (ponad 10 000 m). Nie ma charakterystycznego zakończenia, czyli tak zwanego stożka (jak np. japoński wulkan Fuji), co sprawia, że z daleka wygląda bardziej jak gigantyczna ściana. Mimo to sprawia duże wrażenie. Dlatego ciężko się dziwić, że wulkan ten był jednym z najświętszych miejsc dla Hawajczyków, porównywalnym do greckiego Olimpu: to tutaj znajdował się dom wszystkich bogów i bogiń i stąd został stworzony świat.

Manua Kea jest najlepszym miejscem do obserwacji wschodu i zachodu Słońca, Księżyca w pełni i gwiazd. Nie wierzycie? To samo stwierdził w już w 1960 r. amerykański astronom, Gerard Kuiper, umieszczając tutaj pierwszy teleskop. Obecnie na szczycie znajduje się już 13 teleskopów (w tym 3 największe na świecie). Na żadnym wzniesieniu na Ziemi nie ma ich więcej.

Wycieczkę na Manua Kea warto zacząć od Visitor Information Station, gdzie można poznać wiele informacji o wulkanie oraz przyzwyczaić się do wysokości. Od 18 do 22 na zewnątrz można skorzystać z teleskopów. Każdy z nich jest ustawiony do oglądania innego ciała niebieskiego. Sprawdźcie, czy podczas Waszej podróży na Hawaje będzie miała miejsce noc meteorów – jeśli tak, możecie wówczas korzystać z teleskopów nawet całą noc.

Wspinaczka na szczyt wulkanu zajmuje około 5 godzin (ok. 9,5 kilometra). Można także wjechać wypożyczonym samochodem (musi mieć napęd na cztery koła) albo wykupić wycieczkę na szczyt obejmującą wjazd (najdroższa opcja). Pamiętajcie o ciepłym ubraniu – na górze jest naprawdę zimno. Ale to wszystko nic w porównaniu z wrażeniem, że gwiazdy są na wyciągnięcie ręki.

Wulkan Kilauea

Wybrzeże wyspy Big Island

Wyspa Molokai

21) Doświadcz prawdziwych, nieturystycznych Hawajów

Molokai jest często określana jako „najbardziej hawajska” spośród hawajskich wysp. Jeśli weźmiemy pod uwagę mieszkańców, to prawda: ponad 50% z nich ma chociaż częściowo hawajskie pochodzenie. Być może właśnie to jest powodem, dla którego tak zazdrośnie strzegą miejscowej kultury i świętych miejsc swoich przodków. Nie znajdziecie tutaj dużych hoteli ani wycieczek, podczas których turystów przewozi się busami do deptaków, by mogli kupić pamiątki na stoisku. Co więcej, ruch samochodowy jest tak mały, że na wyspie nie ma ani jednych świateł drogowych czy centrum handlowego, a żaden budynek podobno nie jest wyższy od palmy kokosowej. Jeśli szukacie autentycznych miejsc, podczas wakacji na Hawajach koniecznie odwiedźcie właśnie Molokai!

22) Odkryj dziewicze plaże wyspy Molokai

Na zachodzie wyspy znajduje się jedna z największych hawajskich plaż z białym piaskiem: plaża Papohaku. To idealne miejsce dla plażowiczów, którzy nie lubią zatłoczonych plaż. Papohaku jest bardzo szeroka (około 2000 m), wyłożona miękkim piaskiem, z bardzo niewielką ilością plażowiczów. W pobliżu znajduje się Papohaku Beach Park – park, w którym można urządzić piknik oraz skorzystać z kempingu.

Polecamy także plażę na Półwyspie Kalaupapa, w Narodowym Parku Historycznym Kalaupapa (Kalaupapa National Historical Park) – najbardziej wysuniętym na północ i najbardziej odizolowanym miejscu na całej wyspie. Z tego powodu zsyłano tu kiedyś mieszkańców chorych na trąd. To właśnie ich historię upamiętnia znajdujący się tutaj Narodowy Park Historyczny. Wznoszące się tutaj klify trafiły do Księgi Rekordów Guinessa jako najwyższe na świecie (1100–1188 metrów). Na półwysep nie można dostać się samochodem – jedynie samolotem lub… mułem. W zamian czeka na Was jedna z najbardziej dziewiczych plaż na świecie.

To oczywiście nie wszystkie plaże na Molokai. Wymienimy jeszcze kilka. Na zachodnim wybrzeżu: Kapukahehu Beach (albo Dixie Maru Beach), Kephui Beach, Pohaku Mauliuli Beach, Hale O Lono Harbor & Beaches. W centralnej części wyspy: One Ali’i Beach Park, Kakahai’a Beach Park, Kamalo Wharf Beach. Na wschodnim wybrzeżu: Puko’o Beach, Kumimi Beach, Sandy Beach,  Kawili Beach. Na większości z wymienionych wyżej miejsc nie znajdziecie nawet miejsca, gdzie można kupić cos do jedzenia i picia (jeden z uroków dzikich plaż), więc zaopatrzcie się wcześniej – i w drogę!

23) Skosztuj lokalnej kuchni

Gdzie najlepiej rozsmakować się w lokalnej kuchni, jeśli nie na najbardziej hawajskiej spośród hawajskich wysp? Skosztujcie narodowej potrawy Hawajów – poi. Głównym składnikiem jest hodowana tutaj kolokazja (taro), której bulwy gotuje się, rozdrabnia i dodaje wody. Tak przygotowaną, fioletowawą potrawę o konsystencji bardzo gęstej zupy można zjeść od razu – zazwyczaj z dodatkiem solonej ryby albo lomi-lomi salmon – pokrojonym w kostkę łososiem z pomidorami. Taro, a tym samym poi nie zawiera glutenu, ma za to mało tłuszczy oraz kalorii i dużo witaminy A. Smacznego!

Wyspa Lanai

24) Wybierz się do Garden of the Gods i zobacz, jak może wyglądać krajobraz na Marsie

Miejsce zwane „Ogrodem bogów” przypomina marsjański krajobraz: to półpustynny (gdzieniegdzie porastają go trawy) teren pokryty piaskiem i kamieniami wulkanicznego pochodzenia, często o dziwnych kształtach, mieniący się różnymi odcieniami czerwieni zależnie od pory dnia: rano bardziej pastelowymi, wieczorem wyrazistymi. Według hawajskiej legendy, Garden of Gods to rezultat rywalizacji między kapłanami z dwóch wysp – każdy z nich miał jak najdłużej utrzymać płonący ogień na swojej wyspie. Nagrodą była obfitość kolejnych plonów. By wygrać, kapłan pochodzący z Lanai pozwolił ogniowi pochłonąć uprawy rosnące właśnie w tym miejscu – za karę ziemia pozostała już na zawsze jałowa i wysuszona.

Odwiedźcie koniecznie Garden of the Gods podczas wycieczki na Hawaje: poprzedni właściciel wyspy, David Murdoch, który wciąż posiada prawa do tego terenu, planuje tu zbudować wielką farmę wiatrową. Wówczas krajobraz rodem z Marsa zniknie z powierzchni Ziemi.

25) Odwiedź Shipwreck Beach

W przeciwieństwie do wielu innych plaż o tej nazwie, („shipwreck” oznacza „wrak statku”) na tej plaży naprawdę zobaczycie pozostałości tankowca z czasów II wojny światowej. Został tu porzucony przez marynarkę wojenną i biorąc pod uwagę upływ czasu jest całkiem nieźle zachowany, dzięki temu, że kadłub został zrobiony częściowo z betonu. Jest też całkiem prawdopodobne, że na plaży natkniecie się na żółwie morskie.

Od ruin latarni morskiej wiedzie krótka ścieżka (niecałe 100 metrów), którą dojdziecie do petroglifów Kukui. Petroglify to wyryte na skale prehistoryczne rysunki.

Jeśli jesteście gotowi na dłuższy spacer, 10 kilometrów dalej na wschód znajduje się kolejny wrak z okresu II wojny. Co więcej, po drodze miniecie ponad dziesięć innych pozostałości różnych statków (choć nie w tak dobrym stanie, jak pierwszy z nich).

Plaża na wyspie Lanai

Plaża na wyspie Molokai

Hawaje – synonim rajskich wakacji na zalanej słońcem plaży, z szumem oceanu w tle – to, jak staraliśmy się pokazać Wam w powyższym artykule –  także miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Jeśli podczas wakacji na Hawajach zdecydujecie się na którąś z naszych propozycji, czekają na Was w nagrodę – czy to na lądzie, czy pod wodą – nieziemskie (czasem dosłownie!) widoki. Aloha!

Ola

Ola

Ciekawa świata, zamieszkujących go ludzi i ich kultur. Wielbicielka czytania, seriali i muzyki alternatywnej.

!
Ta strona używa plików cookies.