Najlepsze miejsca na safari w Afryce. Co warto zobaczyć, jak się przygotować?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Najlepsze miejsca na safari w Afryce. Co warto zobaczyć, jak się przygotować?

Safari to marzenie wielu podróżników. Dawka adrenaliny, nuta ryzyka, dzikie zwierzęta na wolności – w swoim naturalnym środowisku, a do tego zapierające dech w piersiach afrykańskie widoki.

<TANZANIA>

Wielka Migracja, aromat egzotycznych przypraw, monumentalne Kilimandżaro czy wielokulturowe Stone Town. Oto Tanzania!

Kiedy jechać do Tanzanii?

Dzięki temu, że w Tanzanii wyróżniamy dwie pory suche – od stycznia do marca i od czerwca do października – niemal przez cały rok jest dobra pogoda na podróż do tego miejsca. Najlepsza pora na zobaczenie migracji zwierząt występuje na początku roku w styczniu i w lutym oraz w jego połowie – w czerwcu i w lipcu. Jeśli jednocześnie chcecie wypocząć na Zanzibarze, omijajcie okres od marca do maja oraz listopad.

Wielka Migracja Afryki – kiedy zobaczyć?

Mało kto wie, że Wielka Migracja trwa właściwie przez cały rok, o czym pisaliśmy w tym wpisie: Wielka Migracja Afryki – kiedy zobaczyć? , zmieniają się tylko jej poszczególne etapy. W Tanzanii najlepiej podziwiać to zjawisko w okresie od czerwca do lipca lub od stycznia do lutego. Połowa roku to czas, kiedy Wielka Migracja dociera powoli do Kenii, zwierzęta łączą się wcześniej w ogromne stado. Natomiast na początku roku migracja właśnie zaczyna się na nowo. W tym czasie rodzą się nowe osobniki gnu, jest to również idealny okres na podziwianie ptaków. Planując podróż do Tanzanii warto mieć to na uwadze.

Najpiękniejsze parki – Serengeti, Ngorongoro i Tarangire
Najbardziej znanym parkiem w Tanzanii jest bez wątpienia Serengeti. Położony w północno-zachodniej części kraju, przyciąga amatorów dzikiej zwierzyny żyjącej w swoim naturalnym środowisku. To bez wątpienia idealne miejsca na safari podczas wakacji w Tanzanii. Park jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, położony jest na płaskiej równinie, na której rozlega się sawanna. Do parku migrują m.in. zebry, antylopy i gazele, można podziwiać na jego terenie również żyrafy, nosorożce, słonie czy lwy.

Ngorongoro to kolejny położony w Tanzanii park wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, którego nazwa pochodzi od wulkanicznej kaldery znajdującej się na tym obszarze. Podczas odkrywania tego parku można trafić na takie zwierzęta jak nosorożce, bawoły, hipopotamy, krokodyle czy gepardy tanzańskie. W okolicach jeziora Magadi żyją natomiast tysiące flamingów. W obrębie krateru żyją również lwy masajskie w liczbie kilkudziesięciu osobników.

Tarangire mieści się w północnej Tanzanii. I tutaj podczas wycieczki po Tanzanii dopisuje obfitość dzikich zwierząt takich jak pantera, lew, gazela, bawół afrykański, zebra czy impala. Tarangire słynie również z dużej populacji słoni, jaka zamieszkuje teren parku.

Koszt safari w Tanzanii
Jeśli safari w Tanzanii chcecie połączyć z relaksem na rajskich plażach Zanzibaru, na podróż musicie przeznaczyć około 13 tysięcy za osobę. Odwiedzicie wtedy zarówno Serengeti jak i Ngorongoro, zobaczycie Wielką Migrację Afryki i odpoczniecie w butikowym hotelu na Zanzibarze. Podczas safari będziecie spali w luksusowych namiotach ze wszystkimi udogodnieniami.

Noclegi

Do wyboru są namioty na standardowym kempingu lub luksusowe namioty, tzw. lodge. Do naszych ulubionych należą m.in. Kati Kati Tented Camp i Serengeti Serena Safari Lodge. Dla bardzo wymagających klientów polecamy nocleg w Four Seasons Safari Lodge i Lamai Serengeti.

Safari w Tanzanii. Park Narodowy Serengeti.

Lamai Serengeti – niesamowite widoki na sawannę roztaczające się z namiotu.

<KENIA>

Kultura Masajów, dziewicze plaże, oczywiście Wielka Migracja i Wielka Piątka Afryki, które możecie tutaj podziwiać, a do tego – niesamowite piękno przyrodnicze słynnego Parku Masai Mara.

Kiedy jechać do Kenii?

Wakacje w Kenii najlepiej zaplanować na drugą połowę roku, chociaż na przykład na północy pogoda jest przyjemna właściwie przez cały rok. Kwiecień i maj to miesiące pory deszczowej, o czym warto pamiętać, a w okolicach Nairobi pada także w listopadzie. Najlepszą pogodę będziecie tutaj mieli od czerwca do listopada (w listopadzie pomijając właśnie Nairobi).

Wielka Migracja – kiedy zobaczyć?

Wielką Migrację w Kenii na terenie Parku Narodowego Masai Mara można podziwiać w okresie od czerwca do września. Na sierpień przypada największe nagromadzenie zwierząt na tym terenie. Już w lipcu powinny tu być zwierzęta Wielkiej Migracji, ale wszystko zależy od opadów z uwagi na to, że obfitość zielonych traw Serengeti może zatrzymać zwierzęta na dłużej. Dlatego właśnie bezpieczną porą na podróż do Kenii w celu podziwiania Wielkiej Migracji jest sierpień.

Najpiękniejsze parki – Masai Mara, Amboseli, Tsavo, Nakuru

Masai Mara to zdecydowanie najbardziej znany tutejszy park, który swą nazwę wziął od zamieszkujących ten teren Masajów oraz tutejszej rzeki Mara. Park graniczy z tanzańskim Serengeti i zamieszkują go żyrafy, elandy, słonie, hieny, lwy, gepardy, guźce, krokodyle, antylopy. W lipcu i w sierpniu to tutaj ma miejsce Wielka Migracja antylop gnu i zebr, który przybywają tu z Serengeti.

Amboseli to park znajdujący się w południowej Kenii, przy granicy z Tanzanią obejmuje południowo-zachodnie stoki Kilimandżaro. To miejsce idealne zwłaszcza dla miłośników ptaków, bo żyje tutaj aż kilkaset gatunków. Wśród innych zwierząt zamieszkujących te tereny warto wyróżnić choćby żyrafy, pawiany, lamparty, hieny, szakale czy słonie.

Tsavo to park narodowy, który słynie ze znaczących krajobraz baobabów oraz jezior, nieopodal których podziwiać można krokodyle i hipopotamy. To także miejsce niezwykłej obfitości ptaków, bo i tutaj występuje ich aż kilkaset gatunków, w tym strusie, czaple i wielokolorowe papugi.

Park Narodowy Jeziora Nakuru leży w środkowej części Kenii na terenie Wielkich Rowów Afrykańskich. To miejsce niesamowicie różnorodne pod względem porastających je gatunków roślin, a także występujących tu aż kilkuset gatunków ptaków i kilkudziesięciu gatunków ssaków. Na safari w tym parku można natknąć się na lwy, hieny, antylopy Granta, gazele, koba śniadego, a nawet nosorożca białego. Wśród ptaków warto wyróżnić pelikany, bieliki afrykańskie i flamingi.

Noclegi

Podczas wakacji w Kenii będziecie mieli do wyboru niesamowite miejsca na noclegi. Do naszych ulubionych należy Giraffe Manor w Nairobi – niesamowity butikowy hotel na safari, gdzie przy śniadaniu może Wam towarzyszyć najprawdziwsza żyrafa, a rozciągające się stąd widoki będą zapierały dech w piersiach. Wśród lodge’y i campów, które warto zarekomendować polecamy Lake Nakuru Lodge, Mara Sopa Lodge czy Sentrim Mara Camp.

Park Narodowy Masai Mara.

Śniadanie w towarzystwie żyraf? Jest to możliwe w Giraffe Manor w Nairobii.

<NAMIBIA>

Namibia to jeden z naszych ulubionych kierunków w Afryce o absolutnie niezapomnianych krajobrazach i atrakcjach, które zapewniają podniesienie poziomu adrenaliny we krwi!

Kiedy jechać do Namibii?

Najlepsza pogoda w Namibii dopisze Wam w okresie od maja do września, ale klimat sprzyja tutaj podróżom właściwie przez cały rok. W porze deszczowej, która trwa od stycznia do kwietnia może być trudniej o podziwianie tutejszych zwierząt, które poszukują w różnych miejscach wodopojów. Pora sucha zaczyna się w maju i trwa do końca października i to właśnie w tym okresie jest największa szansa na podziwianie dzikich zwierząt. To co charakterystyczne to bardzo wysokie temperatury za dnia (około 40 stopni na pustyni Namib) i o wiele niższe nocą – spadające nawet do 15 stopni.

Najpiękniejsze parki – Etosha, Erindi, Pustynia Namib, Bwabwata

Etosha to zdecydowanie najbardziej popularny park w Namibii, ale obok wielu turystów można tutaj spotkać również wiele zwierząt. Jest to zresztą największy park narodowy w całej Afryce, w którego centrum znajduje się rozległe solnisko, które w porze deszczowej zamienia się w jezioro, które przyciąga stada flamingów. W parku możecie oczywiście podziwiać Wielką Piątkę Afryki, do której należą lwy, słonie, nosorożce, bawoły i lamparty.

Prywatny park Erindi to z kolei rezerwat, w który spotkacie o wiele mniej turystów, a wciąż będziecie mogli podziwiać dziką zwierzynę. Na rozległym terenie żyją tutaj słonie, żyrafy, lamparty, gepardy, nosorożce czy afrykańskie dzikie psy. Po rezerwacie organizowane są rozmaite wycieczki – safari za dnia i nocne, piesze wędrówki, zwiedzanie jaskiń pełnych malowideł Buszmenów czy wycieczki połączone z tropieniem zwierząt.

Pustynia Namib to absolutnie magiczne miejsce i jeden z największych rezerwatów przyrody na świecie. Park ciągnie się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, co sprawia, że rozciągające się tutaj krajobrazy są po prostu niezapomniane. Możecie podziwiać na tej pięknej pustyni największe wydmy świata czy Dead Vlei – miejsce pełne wyschniętych drzew akacjowych, które tworzą krajobraz niczym z surrealistycznego obrazu.

Bwabwata to z kolei park narodowy, w którym można obserwować chociażby migrację słoni afrykańskich wędrujących z Botswany do Angoli. Oprócz tego można tu podziwiać ogrom dzikich zwierząt: hipopotamy, antylopy, krokodyle, zebry, lwy, hieny, gepardy czy lamparty.

Noclegi

Namibia rozwinęła się niesamowicie, jeśli chodzi o bazę noclegową. Do naszych ulubionych miejsc należy zdecydowanie Mowani Mountain Camp, luksusowy, butikowy hotel położony wśród skał i idealny jako baza wypadowa na safari. Zapewnia przepiękne widoki, świetny standard i nasze ulubione – półotwarte łazienki gwarantujące relaks z pięknymi widokami. Gorąco polecamy również kempingi na dachach samochodów, a wśród naszych ulubionych miejsc znajdują się kemping na Pustyni Namib i w regionie Damaraland.

Park Narodowy Etosha – królestwo dzikich zwierząt.

Mowani Mountain Camp – nasze ulubione miejsce w Damaraland.

<BOTSWANA>

Słynie z bogactwa przyrodniczego i pięknych wodospadów – warto uzupełnić wycieczkę do Afryki właśnie o ten kraj!

Kiedy jechać do Botswany?
Czas wakacji w Botswanie zależy od celu wycieczki. Okres od maja do października jest najlepszy na podziwianie zwierząt podczas safari, jest wtedy sucho, dni są gorące, a noce mogą być chłodne. Natomiast od listopada do marca można podziwiać tutaj rozmaite gatunki ptaków.

Najpiękniejsze parki – Delta Okavango, Choba National Park, The Makgadikgadi Pans Game Reserve

Delta Okavango to największa na świecie delta śródlądowa słynąca z obfitości przyrodniczej – wielu gatunków ptaków i zwierząt oraz bujnej fauny. Największa trakcja tego miejsca to rejs deltą – nietypowa forma safari możliwa w tym miejscu. Dzięki bogactwu przyrodniczemu i zasobom wody można tutaj podziwiać niezliczone słonie, hipopotamy, bawoły, lamparty, lwy czy antylopy.

Park Narodowy Chobe słynie z kolei z safari na rzece. W parku tym szczególnie łatwo jest spotkać bawoły i bieliki afrykańskie oraz żurawie koralowe. To tutaj można też podziwiać malowidła naskalne Buszmenów, którzy byli pierwotnymi mieszkańcami tego rejonu. To z czego znany jest ten park, to także… słonie, których żyje tutaj aż kilkadziesiąt tysięcy.

The Makgadikgadi Pans Game Reserve to jedno z największych solnisk na świecie, gdzie podziwiać można pelikany, zebry, antylopy gnu, przepiękne flamingi, strusie, a także… żółwie!

Noclegi

Wśród hoteli hitem są luksusowe namioty! Jeśli zdecydujecie się na safari, które obejmuje Botswanę, zaufajcie nam w tym względzie.

Delta Okavango – to prawdziwy cud natury!

Mobilne namioty na kempingu Chobe Under Canvas są bardzo komfortowe!

<RPA>

Niech nie kojarzy Wam się wyłącznie z apartheidem. To w końcu Przylądek Dobrej Nadziei, safari w Parku Krugera, niesamowity Kapsztad i Garden Route – najpiękniejsza trasa świata.

Kiedy jechać do RPA?

Wakacje w RPA można spędzać właściwie przez cały rok. Najlepsza pogoda panuje tutaj w okresie od stycznia do maja i od października do grudnia. Nasze lato, a tutejsza zima to najlepszy czas na podziwianie dzikiej zwierzyny, ale w Kapsztadzie i na wybrzeżu występują wtedy opady. Lato trwa od listopada do marca.

Najpiękniejsze parki – Krugera, Addo, Mapungubwe National Park, Hluhluwe

Park Narodowy Krugera wziął swoją nazwę od założyciela – prezydenta RPA Paula Krugera. Park leży na granicy z Zimbabwe i Mozambikiem i zachwyca różnorodnością fauny i flory. Możecie zwiedzać go podczas safari w dzień lub w nocy i zobaczyć między innymi lwy, lamparty, antylopy, gepardy, hipopotamy, słonie czy żyrafy, a także kilkaset gatunków ptaków.

Park Narodowy Addo jest znany przede wszystkim z powodu słoni, dla których przyjeżdża się w te okolice. Ale oprócz słoni można tutaj podziwiać także lwy, lamparty, nosorożce czy bawoły.

Mapungubwe to park narodowy, który zamieszkują słonie, żyrafy, nosorożce, lwy czy hieny. Jego nazwa pochodzi od znajdującego się tutaj wzgórza, na którym zachowały się pozostałości średniowiecznego miasta, a nieopodal wzgórza natrafiono również na malowidła naskalne.

Hluhluwe to z kolei rezerwat, który był niegdyś terenem łownym, a obecnie jest najstarszym rezerwatem w Afryce, w którym występuje Wielka Piątka Afryki. Podczas safari w tym miejscu ma się szansę spotkania także krokodyli, gepardów, szakali czy guźców. Rezerwat zamieszkuje również uratowana przed wyginięciem populacja białych nosorożców.

Noclegi

I tutaj istnieje ogromny wybór lodge’y i kempingów. Do naszych ulubionych należą Hlangana Lodge, Nkambeni Camp i Shalati Safari Camp.

Park Krugera – największa atrakcja podczas wycieczki do RPA.

Camps Bay to naszym zdaniem najfajniejsze miejsce do zatrzymania się podczas pobytu w Kapsztadzie.

<ESWATINI>

Dawny Swaziland. Jedna z ostatnich monarchii absolutnych na świecie, ale też kraj pięknych parków narodowych. Najlepiej połączyć podróż do Suazi z wakacjami w RPA.

Kiedy jechać do Suazi?

Właściwie przez cały rok można podróżować do Suazi, ale powinniśmy uzależnić czas naszej podróży od tego, co chcemy tutaj robić, bo determinuje to właśnie pogoda. Pora sucha trwa od maja do września, a pora deszczowa od października do kwietnia. W porze suchej występuje tutaj zima i jest to najlepszy czas na obserwację dzikich zwierząt. Najlepsza pogoda występuje w Suazi od kwietnia do września.

Najpiękniejsze parki – Hlane, Mkhaya

Hlane Royal National Park to miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić. To największy obszar chroniony w eSwatini i dom dla dzikich zwierząt takich jak nosorożce białe, zebry, impale, lwy, żyrafy.

Rezerwat Mkhaya możecie zwiedzać w jeepie z otwartym dachem, ale równie dobrze możecie zarezerwować piesze wycieczki. Z pewnością doświadczycie tu klimatu prawdziwej Afryki. Podczas wycieczki po rezerwacie spotkać można nosorożce, hipopotamy, różne gatunki antylop, słonie, a także rozmaite gatunki ptaków.

Noclegi

Baza noclegowa eSwatini nie jest jeszcze mocno rozwinięta, ale oferuje proste lodge z niesamowitym, zapierającym dech w piersiach widokiem. Nieopodal Mbabane, czyli stolicy Suazi, polecamy hotel Mountain Inn, położony malowniczo na wzgórzu i doskonale wyposażony.

Rezerwat Hlane.

Hotelik Mountain Inn w Mbabane oferuje zapierające dech w piersiach widoki na okolicę!

Poznaliście już całą masę możliwości, jeśli o safari chodzi! Czy któryś kraj szczególnie przypadł Wam do gustu? Pamiętajcie, że podróż do Afryki możecie zorganizować w taki sposób, aby odwiedzić kilka krajów i dzięki temu podziwiać kilka parków narodowych oraz bogactwo fauny i flory. Aby zaplanować safari i nie przegapić Wielkiej Migracji, możecie przeczytać również nasz artykuł na blogu albo poradzić się bezpośrednio specjalistów w Planet Escape. 😉 Udanych wojaży!

Paula

Paula

Copywriter i redaktor, w Planet Escape pisze i zachęca do podróżowania z książką. Bez pamięci zakochana w Kubie i Hiszpanii, literaturze współczesnej oraz języku, zwłaszcza polskim i hiszpańskim. Fan Liverpoolu, wielbicielka zdrowego trybu życia i amerykańskich seriali oraz szczęśliwa posiadaczka niesfornego kundelka o imieniu Diego.

!
Ta strona używa plików cookies.