Podróż do Indii – 15 rzeczy, które warto wiedzieć

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Podróż do Indii – 15 rzeczy, które warto wiedzieć

Niemal każdy podróżnik marzy o tym, żeby odwiedzić Indie. Kraj ten zachwyca bogactwem kultur i majestatyczną architekturą, oszałamia kolorami, zgiełkiem i różnorodnością. Jeśli chcecie w tego doświadczyć w czasie wakacji, koniecznie musicie się tam wybrać. Nie jest to jednak łatwy region do podróżowania – odmienność kulturowa, która tak fascynuje i przyciąga turystów, sprawia, że przed wyjazdem należy się do niego odpowiednio przygotować. Planujecie wakacje w Indiach? Koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

KIEDY JECHAĆ DO INDII?

Indie są ogromnym krajem, dlatego podróżować po nich możecie prawie przez cały rok. Wszystko zależy od tego, jakie regiony planujecie odwiedzić. Najlepsza pora na zwiedzanie większej części subkontynentu trwa od października do końca marca. Jednak już w marcu temperatury zaczynają nieprzyjemnie rosnąć. Na przełomie maja i czerwca monsun letni przynosi ulewne opady. Najpierw zaczyna padać na południu kraju, potem monsun stopniowo przesuwa się na północ. Jeśli jednak planujecie odwiedzić północne, górskie obszary kraju, najlepsza pora przypada na miesiące wakacyjne, czyli czerwiec, lipiec i sierpień.

TANIE LOTY DO INDII

Bardzo wielu przewoźników oferuje loty między Europą a Indiami. Z różnych polskich miast istnieją dogodne połączenia. Dlatego często można znaleźć wygodne i tanie loty do Indii. Także podróżowanie po samych Indiach drogą lotniczą nie jest drogie. To ogromny kraj, dlatego jego mieszkańcy coraz częściej wybierają samoloty jako środek transportu, a co za tym idzie – spadają ceny biletów.

WIZA DO INDII – JAK JĄ UZYSKAĆ?

Jeśli chcecie wyjechać na wycieczkę do Indii, musicie wyrobić wizy. Możecie uzyskać je na dwa sposoby: przez Internet lub w ambasadzie. Drogą elektroniczną możecie otrzymać wizę dwukrotnego wjazdu, ważną przez 60 dni bez możliwości przedłużenia. Najpóźniej 4 dni przed wylotem musicie złożyć wniosek online. Koszt takiej wizy wynosi 80 USD. Natomiast poprzez ambasadę możecie otrzymać wizy wielokrotnego wjazdu ważne przez rok lub 5 lat. Wniosek należy złożyć w biurze BLS India Visa Center w Warszawie. W przypadku wizy rocznej, dokumenty można wysłać pocztą. Jeśli jednak zamierzacie starać się o wizę pięcioletnią, musicie złożyć wnioski osobiście. Obecnie ich wyrobienie kosztuje odpowiednio 511 i 971 zł.

Decydując się na wakacje w Indiach musicie być świadomi, że czeka Was zetknięcie z zupełnie innym światem. Przede wszystkim, dla lokalnych mieszkańców to Wy będziecie stanowić atrakcję turystyczną.

NA CO ZASZCZEPIĆ SIĘ PRZED PODRÓŻĄ DO INDII?

Wybierając się w podróż do Indii musicie mieć świadomość, że tamtejsza flora bakteryjna, jak i standardy higieniczne znacznie różnią się od naszych. Dlatego lepiej uważać na siebie w czasie wyjazdu i dodatkowo zabezpieczyć się wcześniej odpowiednimi szczepieniami. Absolutnym minimum są szczepionki przeciwko WZW typu A i durowi brzusznemu. Pierwsza z nich zapewnia odporność przez całe życie, druga – na dwa lata. Przydadzą się one także podczas Waszych kolejnych podróży po Azji, gdyż te choroby wciąż występują na tym kontynencie. Jadąc do Indii rozważcie też zaszczepienie się przeciwko wściekliźnie. Bezdomne psy są niestety ogromnym problemem tego kraju. Chorobę przenoszą też liczne stada małp, występujące nie tylko w lasach, ale i w miastach. Profilaktyczna szczepionka przeciwko wściekliźnie nie zastąpi tej przyjmowanej po pogryzieniu.  Wydłuża jednak okres, w którym należy przyjąć zastrzyk i zmniejsza ilość dawek.

Niezależnie od tego, czy się zaszczepiliście, pamiętajcie, aby w czasie podróży do Indii uważać na siebie, nie prowokować niebezpieczeństw i przestrzegać zasad higieny. Nie zaczepiajcie i nie głaszczcie obcych zwierząt, pijcie tylko wodę butelkowaną lub przegotowaną i pamiętajcie o myciu rąk. Kupując wodę w butelce obejrzyjcie ją dokładnie i sprawdźcie, czy nie była wcześniej otwierana. Sprzedawcy czasem napełniają puste butelki wodą kranową i sprzedają je ponownie nieświadomym turystom. Być może to trywialne rady, jednak mogą Was uchronić przed nieprzyjemnymi dolegliwościami.

OBYCZAJE W INDIACH

Decydując się na wakacje w Indiach musicie być świadomi, że czeka Was zetknięcie z zupełnie innym światem. Przede wszystkim, dla lokalnych mieszkańców to Wy będziecie stanowić atrakcję turystyczną. Indusi chętnie podróżują po swoim kraju. Pochodzący  z mało turystycznych miejsc są ciekawi zagranicznych turystów i często proszą ich o zdjęcia. Być może wynika to z chęci pochwalenia się międzynarodowymi znajomościami. Wspólne zdjęcia sprawiają dużo radości zwłaszcza dzieciom, jednak miejcie świadomość, że gdy zapozujecie raz, z dużym prawdopodobieństwem ustawi się do Was cała kolejka.

W czasie podróży po Indiach pamiętajcie o targowaniu się podczas zakupów, jeśli oczywiście w sklepie nie ma  ustalonych cen. Wszystkie kosmetyki, pakowana żywność czy napoje mają zawsze nadrukowaną cenę na opakowaniu. Warto ją sprawdzić, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości. Na bazarach i ulicznych straganach większość sprzedawców nie ma wyznaczonych cen. W takiej sytuacji musicie się targować, aby nie przepłacić. Tak samo wygląda ustalanie cen za przejazd taksówką, tuk-tukiem czy rikszą. Najlepiej zrobić to zanim wsiądziecie do pojazdu. Gdy dojedziecie na miejsce, kierowca będzie znacznie mniej skłonny do ustępstw.

Jeśli planujecie podróż do Indii zapewne macie już jakieś wyobrażenie o panującej tam biedzie i wszechobecnych żebrakach. Jednak niemal zawsze okazuje się, że rzeczywistość je przerasta. Setki rąk wyciągają się w kierunku turysty prosząc o pomoc. Obrazy te szokują odwiedzających Indie po raz pierwszy. Ciężko odmówić dzieciom i starcom proszącym o kilku rupii. Niestety, nie zawsze jest to pomoc. Sceny z filmu „Slumdog” nie są wytworem wyobraźni twórców. Samookaleczenia i celowe okaleczenia dzieci to sposoby na wzbudzanie większej litości i uzyskanie lepszych zysków. Nie wszyscy żebracy żyją na ulicy – niektórzy zarabiają na tyle dobrze, że stać ich na mieszkanie lub dokładają się w ten sposób do rodzinnego budżetu. Znacznie lepszym sposobem na pomoc jest wyszukanie fundacji charytatywnej o dobrej opinii i wpłacenie darowizny na ich konto.

Indusi niezbyt przychylnym okiem patrzą też na okazywanie sobie uczuć w relacjach damsko-męskich. Pruderia w narodzie, który stworzył Kamasutrę i erotyczne rzeźby w Khajuraho może zaskakiwać. Obecnie w przestrzeni publicznej niezbyt dobrze widziane jest trzymanie się za ręce czy wymienianie uścisków i pocałunków przez pary.

Podróżując po Indiach z pewnością będziecie zwiedzać hinduskie świątynie. Przed wejściem do mandiru musicie zostawić buty. Większość świątyń zezwala innowiercom na zwiedzanie, jednak niektóre zakazują im wstępu do najświętszej części zwanej garbhagrihą. Czasem spotkacie się także z zakazem fotografowania wizerunków bóstw. Uszanujcie te zwyczaje, inaczej możecie spotkać się z przykrymi konsekwencjami.

CZY W INDIACH JEST BEZPIECZNIE?

Odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo w Indiach nie jest prosta. Podróżując, należy zachować zdrowy rozsądek i nie zapuszczać się po zmroku w ciemne uliczki. Jak niemal wszędzie w tłumie grasują kieszonkowcy, należy na nich uważać także w komunikacji miejskiej. Indusi lubią wdawać się w rozmowy z obcokrajowcami. Z pewnością zapytają Was o stan cywilny, posiadanie dzieci czy pracę. To nieszkodliwe i zupełnie normalne w tej kulturze pytania. Jednak lepiej unikać informowania rozmówców o szczegółach swojego pobytu w danym miejscu. Gdy pojawią się pytania o hotel, lepiej wycofać się z rozmowy.

Bezpieczeństwo w Indiach zależy też od odwiedzanego przez Was stanu. Kaszmir, przez Indusów nazywany często „Koroną Indii”, to piękny region w północno-zachodniej części kraju. Niestety, jest to teren sporny – upomina się o niego Pakistan, a w dodatku wielu Kaszmirczyków chce niepodległości i autonomii tego regionu. Dlatego dochodzi tam do wymiany ognia, a nawet zamachów terrorystycznych. Gdy odwiedziłam Kaszmir w 2015 roku, na ulicach Śrinagaru nieustannie mijałam uzbrojonych żołnierzy indyjskich.   Ze względu na turystyczne walory tego miejsca władze indyjskie dokładają wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym. Przyjeżdża tam nie tylko wielu turystów z zagranicy, ale przede wszystkim tysiące Indusów szukających ochłodzenia w czasie upalnego lata.

W czasie wakacji w Indiach wielokrotnie spotkacie na ulicach miast spacerujące krowy. Są one przyzwyczajone do obecności człowieka i zgiełku miasta. Jednak lepiej ich nie zaczepiać, gdyż sprowokowane mogą zaatakować. Choć być może nie kojarzą się Wam jako niebezpieczne zwierzęta, potrafią zrobić użytek ze swojej siły i potężnych rogów.

SAMOTNA PODRÓŻ DO INDII

Samotni podróżnicy zwiedzają całe Indie, jednak muszą na siebie bardzo uważać. Hindusi chętnie nawiązują rozmowy, zwłaszcza w czasie długich podróży pociągami i autobusami, więc nie trzeba się martwić o brak towarzystwa. Niestety, sprawia to też, że są łatwiejszymi celami potencjalnych ataków. Szczególną uwagę muszą zachować samotnie podróżujące kobiety. Przemoc seksualna jest wciąż ogromnym problemem w Indiach i należy mieć to na uwadze decydując się na taką wyprawę. Czy to oznacza, że samotne podróżniczki powinny zrezygnować z wyjazdu do Indii? Oczywiście, że nie. Należy jednak zachować szczególną ostrożność – w pociągach wybierać miejsca w droższych klasach (szczególnie na trasach nocnych), unikać spacerów po zmroku i nie przyznawać się nowo poznanym osobom, że jest się samemu. Najlepiej powiedzieć, że mąż czeka w hotelu, czy też w mieście, do którego się jedzie. W czasie rozmowy dobrze też pamiętać, że Induski nie są tak otwarte w kontaktach jak kobiety zachodnie. Dlatego zachowanie turystek często jest niewłaściwie interpretowane przez mieszkańców Indii. Dobrym sposobem na samotną podróż do Indii jest też skorzystanie z usług Planet Escape – prywatne transfery i opieka przedstawiciela biura na miejscu są gwarancją bezpieczeństwa.

Induski, niezależnie od wyznania, w ogromnej większości zawsze zakrywają nogi. Nie noszą także głębokich dekoltów i zasłaniają ramiona.

JAK UBIERAĆ SIĘ W CZASIE WYCIECZKI PO INDIACH?

Kolejną ważną sprawą jest kwestia ubioru. Hinduski, niezależnie od wyznania, w ogromnej większości zawsze zakrywają nogi. Nie noszą także głębokich dekoltów i zasłaniają ramiona. Kobiety pokazujące nogi są uważane za nieskromne. Europejka w mini lub szortach będzie więc przyciągać spojrzenia i prowokować komentarze na swój temat. Oczywiście, modne mieszkanki większych miast coraz częściej noszą krótkie spódniczki i spodnie, podobnie jak turystki w plażowych okolicach, takich jak Goa i wybrzeże Kerali. Jednak ciągle nie jest to powszechne zjawisko. Dlatego ze względu na własny komfort i bezpieczeństwo, lepiej postawić na długie, przewiewne spodnie i spódnice. Mają one jeszcze jedną korzyść – chronią przed palącym słońcem i poparzeniami słonecznymi. Z tego powodu także panowie powinni rozważyć wybór tego typu ubrań. Jeśli nie macie ich w swojej garderobie, nie przejmujcie się – możecie zaopatrzyć się w nie już na miejscu. Indyjskie tekstylia są w bardzo dobrych cenach, szczególnie te sprzedawane na targach.

CO SPAKOWAĆ WYBIERAJĄC SIĘ DO INDII?

Zanim zaczniecie pakować się na podróż do Indii, najpierw zastanówcie się, w co będzie wygodniej Wam się spakować. Jeśli w czasie wakacji będziecie przebywać w jednym resorcie nad morzem lub podróżować z prywatnym kierowcą, możecie spokojnie spakować się w walizkę. Gdy jednak planujecie przemieszczać się pociągami i autobusami, znacznie bezpieczniejsze będzie zabranie ze sobą plecaka. Wygodniej  będzie  się z nim przemieszczać.Jest także trudniejszym celem dla złodziei, których nie brakuje na indyjskich dworcach.

Wspominając o bezpieczeństwie, do Indii warto też zabrać saszetkę do noszenia pod ubraniem, w której będziecie bezpiecznie trzymać większe sumy pieniędzy i paszporty. Na podręczne rzeczy świetnie sprawdzają się nerki. Ponieważ nosi się je przed sobą na pasku, można w nich w miarę bezpiecznie trzymać telefon, podręczny portfel (aby nie wyciągać ukrytej saszetki przy każdym straganie) czy mały aparat.

Jadąc w podróż do Indii spakujcie też repelent ze środkiem DEET, krem z mocnym filtrem, okulary przeciwsłoneczne i nakrycia głowy. Koniecznie też zabierzcie aparat fotograficzny! W Indiach możecie zakupić kosmetyki dobrej jakości i w niskich cenach – nie warto więc dźwigać ze sobą ich zapasu. Weźcie ze sobą też podręczną apteczkę, w której znajdą się plastry, środek odkażający i leki przeciwbiegunkowe. Jeśli zamierzacie podróżować budżetowo na własną rękę, warto spakować też cienki śpiwór. Standardy higieniczne najtańszych indyjskich hoteli pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli jednak decydujecie się na podróż z Planet Escape, nie musicie się o to martwić. Hotele, które dla Was wybraliśmy, z pewnością sprostają Waszym oczekiwaniom.

TRANSPORT PUBLICZNY W INDIACH

 Najtańszym sposobem, by podróżować po Indiach jest poruszanie się transportem publicznym. Bilety kolejowe należy rezerwować z wyprzedzeniem – ponieważ pociągami można tanio przejechać ogromne odległości, są bardzo popularne. Ich trasy są bardzo długie – pociąg może jechać nawet kilka dni zanim dotrze do celu. Z tego względu są wyposażone w wagony sypialne. Na stacjach do pociągu wchodzą też sprzedawcy oferujący wodę i napoje, herbatę lub kawę, przekąski, czy też zbierający zamówienia na gorący posiłek dostarczany na kolejnym przystanku. Koleje indyjskie oferują kilka klas wagonów, od których zależy cena biletu i komfort podróży. Wagony sypialne zawsze mają rezerwowane miejsca, nie musicie więc obawiać się tłoku. Są trzy klasy klimatyzowane oraz jedna, najtańsza, z wiatrakami i otwieranymi oknami. Nocna podróż pociągiem to świetny sposób na przejechanie dużej odległości i przeżycie prawdziwej przygody. Należy jednak pamiętać, że koleje indyjskie nie słyną z punktualności.

Jeśli chodzi o autobusy, na dłuższych trasach także jeżdżą tzw. sleepery. W zależności od standardu, mogą być wyposażone w klimatyzację lub nie. Bilety są zazwyczaj sporo droższe od kolejowych, jednak podróż przebiega szybciej i sprawniej. Na krótsze dystanse jeżdżą autobusy państwowe. W każdym z nich oprócz kierowcy jest też bileter, od którego możecie kupić bilet. Ceny są bardzo przystępne, jednak warunki dalekie od komfortowych. Większość autobusów, zwłaszcza na popularnych trasach, odjeżdża nie według rozkładu, a wtedy, kiedy są pełne. Warto zauważyć, że indyjskie rozumienie „pełnego autobusu” znacznie różni się od naszego… Autobus ruszy, gdy będziecie już pewni, że absolutnie nikt i nic się do niego nie zmieści. A potem i tak zatrzyma się, by zgarnąć kolejnych pasażerów czekających po drodze.

W czasie wakacji w Indiach nie możecie też pominąć przekąsek serwowanych na ulicznych straganach. Prym wśród nich wiedzie samosa – rodzaj smażonego pierożka z nadzieniem z ziemniaków i cebuli. Z pewnością natkniecie się też na ulicznych sprzedawców pakory – warzyw smażonych w gęstym cieście.

KUCHNIA INDYJSKA – DANIA, KTÓRE MUSISZ SPRÓBOWAĆ

Kuchnia indyjska to jeden z głównych powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj. Koniecznie musicie spróbować ćaju – słodkiej herbaty z mlekiem i przyprawami. Serwowana jest zarówno w restauracjach, jak i ulicznych stoiskach. W południowych Indiach na takich straganach dostaniecie także kawę – z dużą ilością mleka i cukru. Powinniście też napić się lassi – napoju na bazie jogurtu dostępnego zarówno w tradycyjnej, słonej wersji, jak i słodkiej oraz z dodatkami różnych owoców. W czasie wakacji w Indiach nie możecie też pominąć przekąsek serwowanych na ulicznych straganach. Prym wśród nich wiedzie samosa – rodzaj smażonego pierożka z nadzieniem z ziemniaków i cebuli. Z pewnością natkniecie się też na ulicznych sprzedawców pakory – warzyw smażonych w gęstym cieście. Na południu popularne są także vada, smażone wytrawne kulki.

Nie bójcie się jeść na ulicznych straganach i w niewielkich knajpkach. Wybierajcie te, w których stołuje się dużo Indusów – będziecie mieć pewność, że jedzenie jest świeże i smaczne. W czasie wakacji nie możecie pominąć thali, czyli tradycyjnego indyjskiego lunchu. W północnej części kraju dużą popularnością cieszy się biryani – ryż zmieszany z mięsem i warzywami. Na południu natomiast dzień zacznijcie od masala dosy – chrupkiego naleśnika z ziemniaczanym nadzieniem lub idli – kulek z mąki ryżowej podawanych z sosami. Na kolację możecie zamówić sosy z serem paneer, dal – sos z soczewicą czy też kormę,która zaskoczy Was słodkim posmakiem. Do nich należy dobrać ryż lub ćapati albo naan, czyli indyjski „chlebek”.

Alkohol w Indiach nie jest powszechnie dostępny. W niektórych stanach (np. w Biharze) obowiązuje prohibicja. W innych alkohol można kupić w specjalnych sklepach lub w lokalach. Piwa produkowane w Indiach nie cieszą się dużą popularnością wśród turystów, są stosunkowo drogie i gorsze w smaku od tych znanych nam chociażby z Polski. Warto natomiast spróbować indyjskich alkoholi wysokoprocentowych, np. whisky czy brandy. Możecie też spróbować tradycyjnego wina ryżowego wytwarzanego w Assamie. Poza lokalnymi markami, w Indiach możecie też kupić alkohol importowany.

INDYJSKIE FESTIWALE

Wiele osób wybierających się do Indii zastanawia się, kiedy odbywa się Festiwal Holi? Święto radości i wiosny jest słynne na całym świecie, ze względu na tradycję polegającą na obrzucaniu się kolorowymi proszkami. Przypada ono na przełom lutego i marca, w pełnię księżyca miesiąca phalguna. Jeśli chcecie więc wziąć w nim udział, musicie sprawdzić, kiedy dokładnie wypada. Pamiętajcie, że choć holi obchodzi się w całych Indiach, tradycja obrzucania się kolorowymi proszkami jest powszechna tylko w północnej części kraju.

Innym ważnym hinduskim świętem jest diwali – święto światła. Obchodzi się je jesienią, jednak jego datę wyznacza się według tradycyjnego kalendarza księżycowego, dlatego jest świętem ruchomym. Obchody diwali trwają kilka dni, w czasie których możecie zobaczyć wiele ciekawych ceremonii. Widowiskowym świętem jest też śiwaratri, które obchodzi się w nocy. Przypada na koniec lutego lub początek marca.

JAKI REGION INDII WYBRAĆ?

Indie to ogromny kraj, więc odpowiedź na to pytanie zależeć będzie od tego, co planujecie robić w czasie Waszych egzotycznych wakacji. Do plażowania najlepiej nadają się wybrzeża Goa i Kerali. Tamtejsze plaże są piękne i piaszczyste. Jeśli chcecie zachwycić się pięknem indyjskiej natury, idealna będzie Kerala. Będziecie tam mieć okazję spacerować po plantacjach herbaty i pływać malowniczymi kanałami w okolicach Alleppey. Idylliczna Kerala zachwyca bujną zielenią. W Koczinie będziecie też mieć okazję obejrzeć spektakl kathakali – rodzimej tradycji teatralnej.

Jeśli natomiast macie ochotę na górskie wędrówki, wybierzcie się w okolice Kaszmiru i Ladakhu. Tamtejsze krajobrazy z pewnością Was zachwycą. W Śrinagarze będziecie mieć okazję spać w hotelu na łodzi na środku jeziora, a w Leh poznacie mistyczną naturę buddyzmu tybetańskiego.

W Radżastanie zobaczycie majestatyczne radżpuckie forty, przepiękne pałace i pustynne krajobrazy. Natomiast Delhi i jego okolice to najbardziej znane i popularne zabytki.

NAJWIĘKSZA ATRAKCJA INDII – TAJ MAHAL

Będąc w Indiach z pewnością nie możecie ominąć Tadź Mahal – jednego z nowych siedmiu cudów świata. Ten przepiękny biały grobowiec wybudowany przez mogolskiego cesarza Szahdźahana dla ukochanej małżonki Mumtaz Mahal mieści się w Agrze. Będąc tam warto odwiedzić też Czerwony Fort i położone kilka kilometrów od miasta Fatehpur Sikri – stolicę wzniesioną przez jednego z władców mogolskich, którą prawdopodobnie musiano opuścić z powodu braku wody.

W stolicy Indii także jest wiele interesujących miejsc do zobaczenia. Wśród nich trzeba wymienić Grobowiec Humajuna, Czerwony Fort w Delhi, Lotosową Świątynię oraz Jama Masjid, czyli meczet piątkowy.

Marta

Marta

Z wykształcenia i zamiłowania pasjonatka Indii. Przerwy między kolejnymi podróżami najchętniej spędzałaby na tłumaczeniu sanskryckiej poezji. Nad turystyczne kurorty przedkłada wizyty na bazarach, w świątyniach i małych, lokalnych restauracjach. Podróżując lubi zatrzymywać się w jednym miejscu na nieco dłużej niż powinna, by w pełni poczuć jego atmosferę.

!
Ta strona używa plików cookies.