Stopover: uciążliwa konieczność czy fantastyczna okazja?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Stopover: uciążliwa konieczność czy fantastyczna okazja?

Niekończące się kolejki do odprawy, skrupulatne kontrole bagażowe, sklepy duty-free, w których na ostatnią chwilę kupujecie pamiątki… Z pewnością dla wielu z Was z tym właśnie kojarzy się większość lotnisk. W przypadku niemałej liczby dalekich podróży często nie da się uniknąć spędzenia kilku godzin w kraju przesiadkowym, przez co spora liczba portów lotniczych oferuje wiele atrakcji dla turystów tranzytowych. Jeśli lecicie na jednym bilecie, zazwyczaj nie musicie się nawet martwić o swój bagaż rejestrowany, który już w miejscu rozpoczęcia podróży nadany zostaje do końcowego miasta przylotu. W innej sytuacji zawsze możecie skorzystać z lotniskowych przechowalni, a swój stopover wykorzystać poza murami lotniska i odkryć nieznane (a czasem i nieplanowane!) wcześniej miejsca!

Pekin – w środku Państwa Środka

Do 2020 roku Pekin obsługiwany był jedynie przez lotnisko Beijing Capital (PEK), oddalone o około 30 kilometrów od centrum miasta, obecnie częściowo odciążone przez nowo powstałe lotnisko Daxing (PKX), położone od stolicy niemal dwa razy dalej, które w nie tak dalekiej przyszłości stać się ma największym portem lotniczym na świecie. Oba lotniska posiadają świetne saloniki dla pasażerów klasy Business oraz First, a dolecieć możecie tu bezpośrednio z Warszawy na pokładzie linii PLL LOT oraz Air China. Niezależnie od tego, na którym z lotnisk wylądujecie, na przesiadkowe stacje Pekinu dostać możecie się za pomocą miejscowej kolei. Bilet z lotniska Capital na stację Dongzhimen kosztuje 25 CNY, a podróż trwa około 20 minut, natomiast koszt przejazdu z lotniska Daxing do stacji Caoqiao wynosi 35 CNY, za podróż tej samej długości. Z tych stacji bez problemu dostaniecie się do każdej części chińskiej stolicy lokalnymi autobusami lub metrem, a bilet – w zależności od długości trasy – nie powinien kosztować więcej niż 8 CNY. Droższą – choć często wygodniejszą opcją – są taksówki, którymi przejazd z obu lotnisk kosztuje odpowiednio około 100 i 200 juanów, jednak ze względu na panujące w Pekinie korki, nie zawsze będzie to najszybsza podróż. Warto tu również wspomnieć, że przy pobycie na terenie Chin trwającym nie więcej niż 144 godziny nie będziecie potrzebowali wizy turystycznej, dzięki czemu unikniecie wizyty w ambasadzie tego kraju, a w Waszym portfelu zostanie ponad 400 złotych!

Pekin - Skyline

Pekin – Skyline

Jak więc wykorzystać przesiadkę w Pekinie? Do tej pory najłatwiej było skorzystać z połączeń linii Air China, dzięki którym w przypadku lotów między innymi do Wietnamu czy podróży na Filipiny mogliście spędzić w Chinach cały dzień. Pekin i jego okolice skrywają przed Wami aż cztery zabytki z listy UNESCO! Jednym z nich jest najbardziej rozpoznawalna budowla Państwa Środka – Wielki Mur. Otwarty jest on dla zwiedzających w tych okolicach w trzech miejscach – Badaling, Mutianyu oraz Simatai, na których wprost proporcjonalnie do stopnia renowacji rośnie też liczba turystów, co warto wziąć pod uwagę, żeby uniknąć spędzenia długiego czasu w kolejce.

Pekin - Zakazane Miasto

Pekin – Zakazane Miasto

Powinniście też odwiedzić Zakazane Miasto wraz z pobliskim Placem Tiananmen oraz Mauzoleum Mao Zedonga. Ogrom czekających tu atrakcji potrafi zająć turystów na długi czas, a pobliska uliczka Qianmen – w większości dostępna jedynie dla ruchu pieszego – skrywa setki uroczych sklepików i restauracji, gdzie będziecie mogli spróbować zarówno słynnej kaczki po pekińsku, jak i innych, licznych przysmaków Azji.

Stambuł – tureckie delicje

Stolica Turcji to miasto leżące na styku kontynentów, obsługiwane przez dwa lotniska – Sabiha-Gokcen (SAW), skąd odbywają się rejsy krajowe po Turcji i międzynarodowe połączenia linii niskobudżetowych oraz główne lotnisko Stambułu (IST), do 2019 roku funkcjonujące w innym miejscu pod patronatem dawnego prezydenta kraju – Mustafy Kemala Ataturka. Jeśli Wasz bilet obsługiwany jest przez Turkish Airlines, a przesiadka trwa co najmniej 6 godzin, możecie w tym czasie wybrać się na organizowany przez tę linię TourIstanbul! Swoją przesiadkę w Stambule możecie zaplanować między innymi podczas podróży na Sri Lankę wraz z Planet Escape. Codziennie organizowanych jest aż 5 wycieczek, które w zależności od godziny rozpoczęcia nieznacznie różnią się programem. Poranny tour trwa 3,5 godziny, a zobaczyć podczas niego można między innymi zatokę Yenikapi, Pałac Dolmabahce czy też Wieżę Galata. Późniejsze wycieczki trwają już prawie 6 godzin, choć dostępna jest również opcja niemal 10-godzinna, a program wzbogacony jest o Hagia Sophia, Niebieski Meczet czy miejscowy bazar.

Stambuł - Meczet Ortakoy

Stambuł – Meczet Ortakoy

Jeśli żadna z tych propozycji Wam nie odpowiada, lecz swojej przesiadki w Stambule nie chcecie spędzić na terenie lotniska lub w jednym z tutejszych saloników biznesowych, na eksplorację miasta możecie wybrać się także na własną rękę! Główny port lotniczy oddalony jest od centrum miasta około 40 kilometrów, a do dzielnicy Taksim dostać możecie się za pomocą shuttle busów, które kosztują około 30 lir, lub taksówką, której cena nie powinna przekroczyć 200 lir. Czas przejazdu waha się od około 50 minut w przypadku taksówki, do 60–90 minut jazdy autobusem. Po przyjeździe do miasta skorzystać możecie z linii tramwajowej T1, której przystanki zaplanowane są przy najważniejszych atrakcjach Stambułu, takich jak Hagia Sophia i Niebieski Meczet (przystanek Sultanahmet), Wielki Bazar (Beyazit) czy też Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Tophane). Koszt przejazdu wynosi maksymalnie 5 lir i uzależniony jest od ilości przystanków.

Stambuł - Bazar

Stambuł – Bazar

Jeśli w trakcie przesiadki w Stambule wystarczy Wam czasu, warto rozważyć także rejs po przedzielającej miasto na stronę europejską i azjatycką cieśninie Bosfor – połączonym często z pokazem lokalnych tańców lub poczęstunkiem. Swój pobyt w Turcji – aż do 90 dni – od 2020 roku zaplanować możecie bez konieczności posiadania wizy, a Turkish Airlines, będące w sojuszu lotniczym między innymi z PLL LOT, które również realizują regularne połączenia pomiędzy Warszawą a Stambułem, nierzadko bezkosztowo zezwalają na dobór połączeń umożliwiających nawet kilkudniowy postój w tym niezwykłym mieście!

Londyn – nie tylko mgła

Stolica Wielkiej Brytanii obsługiwana jest aż przez 5 lotnisk – Luton, Gatwick, Stansted, City oraz Heathrow. Pierwsze trzy – LTN, STN, LGW – położone są już poza granicami samego miasta i stanowią bazy największych niskobudżetowych linii lotniczych, takich jak Ryanair, Wizz Air, Jet2 czy EasyJet, natomiast lotnisko City (LCY), zlokalizowane niemal w centrum miasta, od niedawna obsługuje bezpośrednie loty z Warszawy. Lądowanie tutaj z pewnością będzie atrakcją dla fanów podniebnych wrażeń, a podczas zniżania się nad brytyjską stolicą czeka Was przepiękna panorama serca Londynu.

Londyn - Tower Bridge

Londyn – Tower Bridge

Większość lotów międzynarodowych koncentruje się jednak na Heathrow (LHR), które jako jedno z niewielu lotnisk na świecie poszczycić się może regularnymi połączeniami z aż 6 kontynentami i prawie 200 miastami, a zatrzymać się tu możecie na przykład w trakcie waszej szytej na miarę  podróży na Karaiby, np. Barbados, Antiguę i Barbudę, Turks i Caicos, Saint Kitts i Nevis, Santa Lucię. Największe atrakcje miasta, takie jak London Eye, Big Ben czy Pałac i Opactwo Westminster położone są w centrum miasta, do którego z Heathrow najłatwiej dostać się granatową linią metra kursującą do stacji King’s Cross, z przystankami między innymi w Hyde Park Corner czy na słynnym Piccadilly Circus. Bilet w jedną stronę pomiędzy końcowymi stacjami kosztuje 6 funtów, a podróż trwa około godziny, natomiast przejazd taksówką to koszt od 50 do aż 90 funtów – w zależności od czasu trwania przejazdu, który wynosi 30–60 minut. Nawet jeśli odwiedzaliście Londyn już wielokrotnie, warto jest wykorzystać przesiadkę w tym mieście na odwiedzenie jednego z licznych muzeów, relaks pomiędzy lotami w dzielnicy Camden lub w jednym z parków czy na zakupach podczas słynnych wyprzedaży!

Doha – z wizytą w Katarze

Stolica Kataru to główny hub przesiadkowy jednej z najlepszych linii na świecie, Qatar Airways, z portem lotniczym Hamad (DOH) położonym około 15 kilometrów od centrum miasta. Korzystając z bezpłatnej wizy, którą uzyskacie bez problemu na lotnisku, na terytorium Kataru możecie przebywać aż 90 dni, jednak najważniejsze atrakcje stolicy kraju zobaczycie już nawet podczas kilkugodzinnego postoju. Podczas przesiadki trwającej dłużej niż 6 godzin tak jak w Stambule możecie skorzystać z opcji proponowanych przez przewoźnika i w cenie 75 riali wyruszyć na wycieczkę Doha City Tour. Podczas zwiedzania zobaczycie najważniejsze atrakcje stolicy kraju, miedzy innymi miejscowy bazar, Muzeum Sztuki Islamskiej oraz nadmorską promenadę.

Jeśli chcecie spędzić więcej czasu w Katarze, możecie skorzystać z opcji stopoveru oferowanego przez linie – w cenach od 86 dolarów za osobę lub też zaplanować swój lot tak, żeby spędzić w tym niewielkim, arabskim kraju jedną lub dwie noce, na przykład podczas podróży na Bali. Jeśli macie ochotę spędzić czas w Katarze poza miastem, Qatar Airways przygotowało 6 innych propozycji, między innymi rejs po Zatoce Perskiej, półdniowe safari po pustyni samochodami 4×4 czy też… grę w golfa! Ceny takich pakietów wahają się od 199 do 650 riali za osobę w zależności od wybranej opcji, terminu i liczby uczestników.

Doha - Corniche Street

Doha – Corniche Street

Z lotniska Hamad do centrum miasta dostać możecie się czerwoną linią metra, a podróż do położonego w pobliżu większości atrakcji przystanku Msheireb trwa 15 minut, natomiast za bilet zapłacicie 2 riale. Warto rozważyć też zakup biletu całodniowego w cenie 6 riali, dzięki któremu bez problemu dotrzecie do dalej położonych atrakcji, takich jak Meczet Centralny czy też West Bay – dzielnicy wieżowców. Koszt taksówki na trasie z lotniska do centrum miasta powinien wynieść około 50 riali, a czas przejazdu – w zależności od natężenia ruchu na drodze – około 10–20 minut.

Dubaj – windą na najwyższy budynek świata

W największym i najbardziej popularnym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylądować można na dwóch lotniskach – Al Maktoum, obsługującym większość połączeń, oraz na głównym lotnisku miasta – Dubai International Airport (DXB). Dolecicie tu z Warszawy oraz Krakowa na pokładzie linii Emirates lub siostrzanej FlyDubai, a dalej czeka Was jeden z prawie 300 kierunków oferowanych przez obecne tu linie – między innymi wakacje na Mauritiusie, Malediwach czy Seszelach. Pomimo że linia zrezygnowała z wycieczek organizowanych w trakcie dłuższych przesiadek, nadal nierzadko można bezpłatnie rozłożyć swój lot w jedną ze stron na dwa osobne etapy i spędzić kilka dni w Dubaju. Samo lotnisko położone jest na pograniczu Dubaju i Szardży, około 15 kilometrów od centrum każdego z miast. Do pierwszego z nich dostać się można czerwoną linią metra, która w godzinach szczytu kursuje nawet co 3 minuty. Kurs do przystanku Dubai Marina Mall trwa około 48 minut, a bilet kosztuje od 4 do 9 dirhamów. Podróż do Szardży będzie wymagała przesiadki na podmiejski autobus, jednak koszt i czas trwania podróży pozostają niemal na tym samym poziomie.

Dubaj - Skyline

Dubaj – Skyline

Jak więc spędzić przesiadkę w Dubaju? Miasto to znane jest ze swoich nowoczesnych i awangardowych projektów architektonicznych, a wiele budynków na jego terenie jest największych, najwyższych, najdroższych czy też najbardziej luksusowych na świecie. To właśnie tutaj znajduje się Burj Al Arab – pierwszy na świecie hotel, który skategoryzowany jest jako siedmiogwiazdkowy oraz Burj Khalifa – najwyższy obecnie istniejący budynek, mający 828 metrów. Miasto to z pewnością jednak Was nie ograniczy – podczas stopoveru w Dubaju możecie zarówno wybrać się na tradycyjny suk czy lokalny targ złota, odprężyć się na jednej z pobliskich plaż, ale także kilka kroków dalej wybrać się na… narty! W nowo powstałym ośrodku Ski Dubai czekają na Was liczne wyciągi, trasy zjazdowe, a nawet spotkanie z pingwinami!

Dubaj - Plaża Jumeirah

Dubaj – Plaża Jumeirah

Jeśli będziecie mieli więcej czasu, możecie wybrać się także na otaczające miasto pustynie i odbyć prawdziwe safari samochodem 4×4.

Kijów – na dawnych rubieżach Rzeczpospolitej

Przenieśmy się trochę bliżej – wspaniałą przesiadkę spędzić możecie nawet u naszych wschodnich sąsiadów! Na tutejsze lotniska – Żuliany (IEV) lub Boryspol (KBP) – dolecicie obecnie z większości polskich miast na pokładzie linii Ryanair, Wizz Air, UIA lub PLL LOT, jednak wszystkie loty długodystansowe realizowane są z tego drugiego. Położone jest ono niemal 40 kilometrów od centrum ukraińskiej stolicy, a do centrum najłatwiej dostać się z niego miejscowym autobusem SkyBus, który łączy lotnisko z południowym dworcem kolejowym. Cena biletu wynosi 100 hrywien, a podróż trwa co najmniej 1,5 godziny. Niekiedy pomiędzy lotniskiem a centrum miasta kursują także pociągi w cenie 80 hrywien, jednak często są one opóźnione, w związku z czym nie należy się na nie nastawiać przy krótkich przesiadkach. Najszybszym środkiem transportu będą taksówki, których koszt w zależności od ruchu na drodze i pory dnia waha się od 400 do 900 hrywien, a w okolicy słynnego Majdanu znajdziecie się w niecałą godzinę.

Kijów - Andriyivski Uzviz

Kijów – Andriyivski Uzviz

Swój stopover w Kijowie bez problemu zaplanujecie na przykład w trakcie podróży do Indii lub na Sri Lankę. Po samym mieście warto przejechać się metrem, odwiedzając jedne z najgłębszych i najpiękniej zdobionych stacji w Europie; koszt biletu zazwyczaj nie przekracza 10 hrywien. Po przyjeździe do centrum jedynie krótki spacer dzieli Was od najważniejszych zabytków miasta – Monastyru św. Michała Archanioła, Złotej Bramy, Soboru Mądrości Bożej czy znanego ze świetnych restauracji i ekskluzywnych butików Chreszczatyku. W przypadku dłuższej przesiadki polecamy przejechać się także nad dnieprzańskie bulwary, gdzie odwiedzić możecie zabytkową Ławrę Peczerską i pomnik Matki Ojczyzny, będący częstym miejscem spotkań młodych kijowian. Jeśli uda Wam się spędzić podczas przesiadki w Kijowie więcej niż tylko popołudnie, rozważyć możecie także wypad do oddalonego o 2 godziny jazdy od ukraińskiej stolicy miasta-widmo, jak nierzadko nazywa się Prypeć. Miasto stanowi obecnie niemalże skansen z ruinami dawnej elektrowni, stadionu, osiedli mieszkalnych i całej ówczesnej infrastruktury – pamiętajcie tylko, że na wjazd do zony potrzebne jest stosowne zezwolenie.

Kijów - Ławra Peczerska

Kijów – Ławra Peczerska

Moskwa – między cerkwią a carem

Pozostając w klimacie wschodniej Europy, warto rozważyć swoją przesiadkę także i w rosyjskiej stolicy! W jej pobliżu znajdują się aż cztery lotniska – Żukowski (ZIA), Wnukowo (VKO), Domodiedowo (DME) oraz Szeremietiewo (SVO). Z każdego z nich możecie dolecieć zarówno w przeróżne zakątki samej Rosji, jak i całego świata, jednak z pewnością to ostatnie z nich posiada najbogatszą siatkę połączeń, w tym także loty do Warszawy, realizowane na pokładzie PLL LOT oraz Aeroflot, którymi dalej wybrać możecie się w podróż do Wietnamu. Obecnie do wjazdu do Rosji konieczne jest posiadanie wizy, jednak od 2021 roku miejscowe władze planują wprowadzenie e-visy. Jej koszt najprawdopodobniej wynosił będzie 50 dolarów, a upoważniać ona będzie do pobytu na terenie kraju przez okres 16 dni.

Moskwa - Sobór Wasyla Błogosławionego i Mury Kremla

Moskwa – Sobór Wasyla Błogosławionego i Mury Kremla

Samo lotnisko Szeremietiewo położone jest około 30 kilometrów od centrum Moskwy. Najprościej dotrzeć z niego w 45 minut na stację przesiadkową Savyolovskaya lub w 8 minut dłużej do dworca Belorusskaya za pomocą lokalnej kolei, na którą bilet kosztuje jedynie 300 rubli. Podróż do centrum miasta taksówką nie powinna kosztować więcej niż 2000 rubli, choć rezerwując przejazd przez Yandex – miejscowy odpowiednik Ubera – najczęściej zapłacicie około 1000 rubli. Uważajcie jednak na lotniskowe korporacje taksówkarskie, ponieważ większość z nich pobierać może opłatę w wysokości aż 5000 rubli!

Moskwa - Katedra Chrystusa Zbawiciela

Moskwa – Katedra Chrystusa Zbawiciela

Podczas przesiadki w Moskwie najłatwiej poruszać jest się tutejszym metrem – jednorazowy bilet kosztuje jedynie 57 rubli, natomiast karta umożliwiająca nielimitowane podróże przez 24 godziny od pierwszego jej wykorzystania – 230, czyli około 11 PLN. Już sama podróż tym środkiem transportu będzie z pewnością atrakcją – bogato zdobione stacje często są miejscowymi dziełami sztuki i najlepszym przykładem socrealistycznego nurtu. Wybierzcie się na spacer po Placu Czerwonym z widokiem na okoliczny Sobór Wasyla, wstąpcie do słynnego Teatru Bolszoj, spróbujcie tradycyjnych wareników i blin, a jeśli Wasza przesiadka wynosić będzie co najmniej 10 godzin, spróbujcie wybrać się także na Kreml. W tutejszych kolejkach niekiedy można spędzić długi czas, jednak wspaniałe cerkwie i muzea kremlowskiego kompleksu z pewnością umilą Wasz pobyt w Rosji i będą świetną okazją do zaznajomienia się z tutejszą kulturą oraz historią. Jeśli w trakcie swojego stopoveru w Moskwie chcecie zobaczyć panoramę tutejszego centrum, polecamy wybrać się także na Wzgórza Worobiowe i Górę Pokłonną, skąd rozpościera się malowniczy widok największego miasta Rosji.

Moskwa - Kreml

Moskwa – Kreml

Hongkong pachnący port

To niewielkie miasto-państwo leżące na kilku wysepkach u wybrzeża Morza Południowochińskiego formalnie uważane jest za region administracyjny Chin, jednak w odróżnieniu do reszty najludniejszego państwa świata, możecie tu przebywać bez wizy przez okres aż 90 dni! Miasto obsługiwane jest przez międzynarodowy Port Lotniczy Hongkong (HKG), posiadający jeden z największych terminali pasażerskich na świecie i jedną z najbogatszych siatek połączeń w regionie, która umożliwi Wam między innymi podróż na Fidżi. Ze względu na niewielkie rozmiary regionu, nawet dzień przesiadki w tym miejscu umożliwi Wam odkrycie wszystkich najważniejszych atrakcji miasta. Samo lotnisko jest głównym hubem tranzytowym dla linii Cathay Pacific oraz Hong Kong Airlines, a na jego terenie znajdziecie między innymi liczne saloniki biznesowe, kino 4D, pole golfowe czy też świetne muzeum lotnictwa!

Hongkong - Skyline

Hongkong – Skyline

Najszybszą i często najlepszą propozycją transferu z lotniska do biznesowo-turystycznego centrum miasta jest tutejszy pociąg Airport Express, którym na stację Kowloon oraz Główny Dworzec Kolejowy Hongkong dotrzecie w niecałe pół godziny, w cenie odpowiednio 90 i 100 HKD. Tańszym sposobem będzie podróż autobusem za około 40 HKD w zależności od wybranej trasy, warto jednak pamiętać, że trzeba mieć wyliczoną gotówkę, ponieważ reszta nie jest wydawana. Najdroższym środkiem komunikacji są taksówki, których koszt waha się od około 300 HKD w lokalnej korporacji do niemal 1000 za prywatne limuzyny, oferowane przez Limo Service. Po samym Hongkongu najlepiej poruszać się metrem, którego ponaddwustukilometrowa siatka połączeń umożliwia dotarcie do najrozmaitszych krańców poszczególnych wysepek. W przypadku krótkiej przesiadki w Hongkongu najwygodniejszą opcją będzie zakup turystycznej karty jednodniowej, która umożliwia dowolną liczbę przejazdów tutejszym metrem, autobusami oraz pociągami obsługiwanymi przez Light Rail. Jej koszt to odpowiednio 65 i 30 hongkońskich dolarów dla osoby dorosłej lub dziecka w wieku 3-11 lat.

Hongkong - Victoria Harbour

Hongkong – Victoria Harbour

Sam pobyt w Hongkongu polecamy wykorzystać na spacer po tutejszym centrum, wizytę w dzielnicy Soho, gdzie znajdziecie setki lokalnych restauracji i street foodów z przepysznym jedzeniem kuchni azjatyckiej i międzynarodowej, a także przejażdżkę na półwysep Kowloon, skąd zobaczycie piękną panoramę całej wyspy! Jeśli Wasz pobyt w Hongkongu trwać będzie dzień lub dwa, warto wybrać się także do zjawiskowej świątyni Man Mo oraz na plaże Lantau, gdzie będziecie mogli odetchnąć od zgiełku centrum miasta. Spragnionym aktywności proponujemy udać się także na Wzgórze Wiktorii, z którego roztacza się jeden z najbardziej pocztówkowych widoków miasta.

Lizbona jedno z najpiękniejszych miast Europy

Lizbona to jedno z niewielu miast na starym kontynencie, które posiada regularne połączenia z afrykańskimi stolicami, aż 12 miastami w Brazylii oraz jednym z najbardziej tajemniczych i najrzadziej odwiedzanych przez turystów państw na świecie – Wyspami św. Tomasza i Książęcą. Na Sao Tome dociera rocznie jedynie około 30 tysięcy przyjezdnych, jeśli więc lubicie kierunki poza utartym szlakiem, może powinniście rozważyć właśnie ten kraj w swojej następnej podróży?

Lizbona - Alfama

Lizbona – Alfama

Portugalskie lotnisko – Portela – oddalone jest od centrum miasta o około 6 kilometrów, a dostać możecie się tam za pomocą tutejszego metra. Podróż nie powinna trwać dłużej niż 25 minut, a jednorazowy bilet kosztuje zaledwie 1,45 EUR. Przy dłuższym pobycie w portugalskiej stolicy warto rozważyć także zakup biletu 24-godzinnego w cenie 6,30 EUR, który umożliwi Wam nielimitowane przejazdy miejską komunikacją. Przed zakupem biletów – zarówno jednorazowych, jak i długoterminowych – należy nabyć także kartę 7 Colinas/Viva Viagem w cenie 0,50 EUR, na której zapisywane będą wasze bilety. W każdej chwili możecie ją także doładować odpowiednią kwotą, a po wyjeździe z Lizbony zachować na pamiątkę! Ważna jest ona także w miejskich autobusach, w których koszt przejazdu jest jednakowy, jednak dodatkowo istnieje możliwość zakupu nieznacznie droższego biletu u kierowcy w cenie 1,80 EUR.

Lizbona - Zamek Świętego Jerzego

Lizbona – Zamek Świętego Jerzego

Jak więc zaplanować swoją przesiadkę w Lizbonie? Klimat nadmorskiej stolicy najlepiej poczujecie w rozrywkowej dzielnicy Alfama, gdzie wędrując wąskimi uliczkami trafić możecie do Zamku św. Jerzego lub pobliskiej windy Elevador de Santa Justa, łączącej wyżej i niżej położone części miasta, oraz nadmorskiego Praca do Comercio z dziesiątkami uroczych kafejek i restauracji. W przypadku dłuższej przesiadki – na którą narodowy przewoźnik Portugalii, linie TAP Air Portugal, zezwala nierzadko bezkosztowo – warto rozważyć także wyjazd poza samą stolicę.

Lizbona - Wieża Belem

Lizbona – Wieża Belem

Około 30 kilometrów na zachód od centrum Lizbony położone są dwie urocze miejscowości – Sintra oraz Cascais, natomiast na terenie Parku Przyrodniczego łączącego okolice obu miast znajduje się najdalej na zachód wysunięty skrawek lądu w Europie – przylądek Cabo da Roca. W okolicy zrelaksować możecie się również na jednej z dwóch przepięknych plaż – Praia da Ursa oraz Praia da Adraga.

Toronto – przystanek w jednym z najbardziej przyjaznych miast Ameryki Północnej

Ostatnią z naszych propozycji jest największe miasto Kanady, które obsługiwane jest przez dwa lotniska – Billy Bishop (YTZ), posiadające połączenia z kilkunastoma miastami na terenie Kanady oraz północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, oraz Pearson (YYZ), łączące stolicę stanu Ontario z licznymi miastami obu Ameryk, Europy czy Azji. W niecałe 9 godzin możecie dotrzeć tu także z Warszawy na pokładzie linii Air Canada oraz PLL LOT. Najtaniej do miasta dojechać można komunikacją miejską, którą za jedyne 3 CAD w niecałe 20 minut dotrzecie do dworca przesiadkowego Kipling Station, skąd bez problemu dostaniecie się w przeróżne zakątki całego Toronto. Całkowity czas przejazdu do centrum – w zależności od godziny wyjazdu – trwa od 60 do 90 minut. Droższą, choć również szybszą opcją są taksówki. Koszt przejazdu do centrum Toronto uzależniony jest od warunków na drodze i wynosi około 50-75 CAD, jednak w sercu miasta znajdziecie się już w pół godziny.

Toronto

Toronto

Co możecie zrobić podczas przesiadki w Toronto? Niedaleko lotniska znajdują się dzielnice Mississauga i Etobicoke, słynące ze wspaniałej kuchni. W pierwszej z nich znajdziecie także miejscową Galerię Sztuki, w której zbiorach znajdują się interesujące dzieła lokalnej i międzynarodowej sztuki współczesnej. Jeśli wystarczy Wam czasu, odwiedzić możecie także japońskie ogrody w Kariya Park, browar Great Lakes czy wybrać się na krótki spacer w okolicy CN Tower i Harbour Front.

Toronto - Skyline

Toronto – Skyline

Niemniej jednak najpopularniejszą atrakcją podczas przesiadki w Toronto są krótkie wycieczki nad Niagarę! Lotnisko od słynnych wodospadów dzieli około 120 kilometrów, a tutejszą autostradą trasę tę można pokonać w niewiele ponad godzinę. Koszt wynajmu samochodu rozpoczyna się już od 75 CAD za dzień, jednak do miasteczka Niagara Falls dotrzeć możecie także publiczną komunikacją z przesiadką w Burlington lub Hamilton. Cena biletu wynosi około 21 CAD za osobę w jedną stronę, jednak nie o każdej porze uda Wam się odpowiednio dopasować przesiadkę, przez co podróż może trwać nawet 3,5 godziny! Swój pobyt w Toronto oraz wizytę nad jednym z najpiękniejszych wodospadów na świecie zaplanować możecie w trakcie podróży na Kubę lub jedną z karaibskich wysepek.

 

To tylko niektóre z atrakcji, które czekać Was mogą podczas przesiadek! Swój bezwizowy pobyt w Chinach wykorzystać możecie także w Szanghaju, Kantonie lub Chengdu, a przy pobycie dłuższym niż 8 godzin w stolicy KeniiNairobi – podczas lotów obsługiwanych przez Kenya Airways czas przesiadki możecie wykorzystać na safari! Jego koszt łącznie z wizą tranzytową to 221 USD, jednak w cenie macie zapewnione wszystkie transfery, wstępy do Parku Narodowego Nairobi, posiłki oraz prywatne 4-godzinne safari. Park ten zamieszkują setki nosorożców, lwów, gepardów oraz ponad 400 gatunków ptaków!

W czasie podróży przez Azję Środkową i przelotów liniami Air Astana możecie skorzystać z noclegów oferowanych przez linie lotnicze w trakcie przesiadki za jedyne 1 USD, a międzynarodowe lotnisko w Amsterdamie, będące częstym wyborem polskich turystów, położone jest jedynie 15 minut od centrum miasta, co również umożliwia atrakcyjne wykorzystanie tam czasu pomiędzy lotami.

Jeśli jednak na zaprezentowanej przez nas liście wciąż nie znaleźliście lotniska, na którym planujecie czy też chcielibyście się przesiąść – nic straconego. Zgłoście się do nas, a zaplanujemy Waszą szytą na miarę podróż, także z przesiadką w wymarzonym miejscu.

Marek

Marek

Fan taniego latania, bezmięsnego jedzenia i śmiesznych zwierząt w internetach, który liczy, że przed trzydziestką postawi nogę w setnym kraju na swojej liście.

!
Ta strona używa plików cookies.