Wycieczka na Mauritius – 10 największych atrakcji

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Wycieczka na Mauritius – 10 największych atrakcji

Mauritius to wyspiarskie państwo leżące w Afryce na Oceanie Indyjskim, jednak wbrew utartym wyobrażeniom o Afryce nie ma tu pustyń, a piasek można zobaczyć jedynie na rajskich plażach. Krajobraz wyspy to bogata, bujna roślinność, plantacje trzciny cukrowej i plaże. Podróżujący tu Mark Twain zapisał w swoich wspomnieniach wypowiedź jednego z mieszkańców wyspy, że Bóg najpierw stworzył Mauritius, by na jego podobieństwo potem utworzyć raj (Following the equator; a journey around the world). Wyspa była łakomym kąskiem dla kolonizatorów: najpierw opanowali ją Portugalczycy, następnie Francuzi, a po stoczonych walkach – Brytyjczycy. Stąd kultura Mauritiusu (w tym jego kuchnia) jest swoistą mieszanką różnych wpływów. 

Jeżeli wybieracie się na wycieczkę na Mauritius, koniecznie przeczytajcie co warto zobaczyć na tej niesamowitej wyspie!

KIEDY JECHAĆ NA WYCIECZKĘ MAURITIUS?

Wycieczka na Mauritius to pomysł który nie traci aktualności przez cały rok. Lato trwa od listopada do kwietnia, z temperaturami około 30˚C. Notuje się wtedy także najwięcej opadów. Do zimy zaliczamy okres od maja do października, kiedy powietrze ma temperaturę około 25˚C. Co ważne, na wybrzeżu jest trochę cieplej niż wewnątrz lądu.

Wiatry wieją na wschodnim wybrzeżu, najsilniej zimą. Tę część Mauritiusu polecamy wówczas surferom i kitesurferom, ale planujący plażowanie powinni raczej trzymać się zachodniego wybrzeża.

Reasumując najlepiej, naszym zdaniem,  na wycieczkę na Mauritius wybrać się w okresie od maja do początku grudnia.

10 NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ PODCZAS WYCIECZKI NA MAURITIUS 

Półwysep Le Morne

Ziemia Siedmiu Kolorów, Park Narodowy Chamarel

1) LE MORNE I  CUD NATURY – PODWODNY WODOSPAD

Półwysep przypominający kształtem głowę rekina-młota, a u jego wybrzeży podwodny wodospad – takie atrakcje tylko na Mauritiusie!

Półwysep Le Morne (le morne po francusku oznacza smutny, ponury), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to południowo-zachodnia część wyspy, która zawdzięcza swoją nazwę wznoszącemu się tutaj szczytowi Le Morne Brabant, mierzącemu 556 metrów n.p.m. Z miejscem tym wiąże się lokalna legenda. Według niej  zbiegli niewolnicy, ukryli się na jej szczycie, nie wiedząc (lub nie wierząc, że niewolnictwo zostało zniesione. Żołnierze wspięli się na górę, by ich o tym poinformować. Niewolnicy gdy  zobaczyli zbliżających się żołnierzy, w panice zaczęli skakać do wody, z której już nigdy nie wyszli.

Widoki ze szczytu Le Morne Brabant na ocean i rafę koralową są niezapomniane, w dodatku trasa prowadzi przez dziewiczy las, który jest jedynym miejscem na wyspie (i na świecie), gdzie rosną narodowe kwiaty Mauritiusu Trochetia Boutoniana (Boucle d’Oreille), z czerwono-białymi płatkami.

Patrząc z lotu ptaka na morze tuż przy wybrzeżu półwyspu można odnieść wrażenie, że pod powierzchnią wody znajduje się wodospad. Iluzja jest bardzo przekonująca, jednak jej wytłumaczenie brzmi prosto: wrażenie spadającej kaskady powstało dzięki specyficznemu ułożeniu na dnie jasnego piasku i mułu.Wiele tutejszych firm oferuje przeloty helikopterem nad tym miejscem.

2) ZIEMIA SIEDMIU KOLORÓW – JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI MAURITIUSU

Na zachodzie Mauritiusu, w pobliżu miejscowości Chamarel, znajduje się wyjątkowe miejsce – Ziemia Siedmiu Kolorów. Patrząc na zdjęcia, trochę trudno uwierzyć, że nie zostały przesadnie obrobione, ale zapewniamy Was, że nie. Kolorowe wydmy są efektem przemiany skał w minerały ilaste. Można tu zobaczyć w sumie podobno aż 40 odcieni: czerwonego, brązowego, fioletowego, zielonego, niebieskiego, żółtego, pomarańczowego. Padające promienie słoneczne ciągle wydobywają inne barwy, które można podziwiać dłużej, jeśli usiądziemy na tarasie pobliskiej kawiarni. Wokół kolorowych wydm rozciąga się park, w którym można spotkać gigantyczne żółwie.

W połowie drogi do Ziemi Siedmiu Kolorów znajduje się całkiem spory, bo 95-metrowy wodospad (dla porównania, wyższa wieża Kościoła Mariackiego w Krakowie ma 82 metry). Za to później polecamy wycieczkę do nieodległej fabryki rumu połączonej z muzeum, zlokalizowanej wśród plantacji trzciny cukrowej, z której trunek ten jest wytwarzany. Można przyglądnąć się procesowi produkcji i – rzecz jasna – skosztować kilku gatunków.

Ogród Botaniczny Pamplemousses

Wyspa Ile aux Cerfs

3) OGRÓD BOTANICZNY W PAMPLEMOUSSES 

Jeśli któregoś dnia podczas wakacji na Mauritiusie postanowicie odpocząć nieco od rajskiej plaży, wybierzcie się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Pamplemousses na północy wyspy. Nawet jeśli nie jesteście wielkimi fanami botaniki, ten ogród jest podobno jednym z najlepszych na całym świecie. Został utworzony jeszcze w XVIII wieku jako pierwszy ogród botaniczny na półkuli południowej. Słynie zwłaszcza z wielu gatunków palm (dokładnie 85.) oraz bardzo długiego stawu porośniętego liliami wodnymi z olbrzymimi (ich średnica dochodzi nawet do 2 metrów), okrągłymi liśćmi. Drzewa posadziły tu takie osobistości, jak Nelson Mandela, Indira Gandhi czy księżniczka Małgorzata Windsor – siostra brytyjskiej królowej Elżbiety. Do poruszania się po ogrodzie można wynająć meleksa. Uważajcie tylko na drzewo zwane kebenem okazałym (fish poison tree) – jego miąższ jest używany nie tylko do ogłuszania ryb, ale także trujący dla ludzi.

4) WYSPA ILE AUX CERFS 

Położona na środkowym wybrzeżu wschodniego Mauritiusu rajska wyspa Ile aux Cerfs to biały piasek, lazurowa woda i osiemnastodołkowe pole golfowe z widokiem na Ocean Indyjski. Zostało zaprojektowane przez światowego formatu gracza Bernharda Langera i znajduje się na liście 100 najlepszych pól golfowych na świecie.

Oprócz tego na wyspie można wybrać się do parku liniowego Treetops Adventure, ze ścieżkami w koronach drzew, pochodzić po dnie oceanu, zanurkować z rurką, popływać na nartach wodnych, uprawiać parasailing. Ile aux Cerfs od północy sąsiaduje z drugą, mniejszą wyspą Ilot Mangenie, na którą można dostać się, przechodząc w bród przez wodę. Jak widać, plażowanie nie jest jedyną w tym miejscu rozrywką – każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Plaża Fic en Flac

Plaża Belle Mare

5) PLAŻA FLIC EN FLAC 

Plaża w miejscowości Flic en Flac na zachodnim wybrzeżu Mauritiusu to znane miejsce: jest długa, ciągnie się aż przez osiem kilometrów, tuż za linią białego piasku rosną drzewa dające upragniony cień, do wyboru pozostaje wiele restauracji i barów, w dodatku panują tu najlepsze warunki do nurkowania na całym Mauritiusie.

Nazwa miejscowości pochodzi z czasów, gdy wyspą władali Holendrzy i wywodzi się z holenderskiego powiedzenia „Fried Landt Flaak”, czyli „niezamieszkana, płaska kraina”. Od tamtego czasu wiele się zmieniło i we Flic en Flac wzniesiono wiele hoteli, restauracji i sklepów z pamiątkami. Mimo to plaża nadal jest czysta, cicha i w dodatku przeważnie niezbyt zatłoczona.

Popularnymi miejscami do nurkowania są: Rempart Serpent – kamień w kształcie węża, leżący 25 metrów pod wodą, wokół którego gromadzi się wiele morskich stworzeń; La Cathedrale – formacje skalne z wydrążoną jaskinią, Couline Bambou i Manioc.

6) PLAŻA BELLE MARE  

Na wschodzie Mauritiusu w miejscowości Belle Mare rozciąga się dziesięciokilometrowa plaża, znana z wyjątkowo białego piasku i lazurowej wody. Znajduje się tutaj wiele pięknych, luksusowych hoteli, w których można doskonale wypocząć. Belle Mare słynie także ze świetnych warunków do uprawiania wszelkich sportów wodnych: snorkelingu, windsurfingu, kitesurfingu… Długa plaża obsadzona palmami zachęca do spacerów. Jeśli szukaliście wakacyjnego kierunku z plażą, gdzie można poczuć się jak w raju, już nie musicie –wycieczka na Belle Mare na Mauritiusie czeka!

 

Pole golfowe należące do hotelu Four Seasons

Kitesurfing na Mauritiusie

7) ŚWIATOWEJ KLASY POLA GOLFOWE 

Choć Mauritius to stosunkowo nieduża wyspa, słynie jako świetny kierunek wycieczkowy dla miłośników golfa. Znajdziecie tu całkiem sporo światowej klasy pól, którymi nie pogardzą nawet najbardziej wymagający gracze. Oprócz opisanego wyżej Ile aux Cerfs Golf Course jest do wyboru co najmniej osiem innych osiemnastodołkowych miejsc do gry. Wiele z nich zostało zaprojektowane przez mistrzów golfa: Mont Choisy Le Golf, Avalon Golf Course i Heritage Golf Course przez Petera Matkovicha, Paradis Golf Course przez Tony’ego Johnstone’a, The Links Golf Course przez Petera Allissa. Większość z tych dziewięciu obiektów jest położona u wybrzeży, co gwarantuje grę z oceanem w tle. A tutejszy klimat – pogodę odpowiednią do golfa przez cały rok!

8) KITESURFING NA MAURITIUSIE. GDZIE PANUJĄ NAJLEPSZE WARUNKI NA KITE’A?

Wycieczka na Mauritius to chyba marzenie większości kitesurferów: u brzegów południowo-zachodniego półwyspu Le Morne występuje słynna fala zwana One Eye. Jest wysoka, długa i szybka, a nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi. Inne miejsce w okolicach Le Morne, znane wytrawnym kitesurferom, to Manawa, ale nawet początkujący znajdą tutaj coś dla siebie. Na Le Morne znajduje się zresztą najwięcej szkół kitesurfingowych na wyspie. Prędkość wiatru osiąga tutaj 5–10 węzłów.

Innym przykładowym (wśród wielu do wyboru) miejscem, gdzie kitesurfing mogą uprawiać zarówno początkujący, jak i zaawansowani, to Belle Mare u wschodnich wybrzeży Mauritiusu. Na lagunie, gdzie woda jest płaska, swoich sił mogą spróbować adepci tego sportu, a trochę dalej od brzegu – przy Belle Mare Reef, gdzie tworzą się większe fale – bardziej obeznani z tematem.

Na wyspie Rodrigues, która też wchodzi w skład państwa Mauritius (położonej na wschód od głównej wyspy, około półtorej godziny lotu samolotem) corocznie odbywa się Festiwal Kitesurfingu. Można spotkać się z opiniami, że to jedno z lepszych miejsc na świecie do uprawiania tego sportu. W dodatku otoczona wielką laguną wyspa Rodrigues wciąż jest miejscem, gdzie nie dotarła masowa turystyka.

Nurkowanie na Mauritiusie

Park Black River Gorges

9) NURKOWANIE NA PRZYLĄDKU NIESZCZĘŚCIA

Na północnym wybrzeżu Mauritiusu leży Przylądek Nieszczęścia – Cap Malheureux. Nazwę zawdzięcza licznym wrakom statków (naliczono ich ponad sto), które zakończyły tutaj swój żywot. To, co było nieszczęściem dla okrętów, teraz jest rajem dla nurków, którzy mogą oglądać wraki na różnych głębokościach – średnio między 8 a 35 metrów, choć najgłębiej położony Carp spoczywa na 72 metrach. Widoczność w wodzie u wybrzeży przylądka osiąga aż do 40 metrów.

Cap Malheureux słynie też z katolickiego kościółka położonego tuż przy plaży, z czerwonym dachem i białymi ścianami, zwanego Notre Dame. To miejsce jest tak popularnym tłem dla ślubnych zdjęć, że kościół zakazuje ich robienia w środku parom, które nie wzięły tutaj ślubu.

10) PARK NARODOWY BLACK RIVER GORGES 

Park Narodowy Wąwozu Czarnej Rzeki (tak przetłumaczymy tę nazwę na język polski) to jedyny park narodowy na Mauritiusie. Chroni większość pozostałych tu lasów deszczowych i wiele endemicznych (występujących tylko na tej wyspie) gatunków roślin i zwierząt, jak Mauritian Flying Fox (duży nietoperz z pyszczkiem przypominającym lisa) i wszystkie gatunki endemicznych ptaków, w tym różowe gołębie (!). W parku jest wytyczonych aż 60 kilometrów szlaków: najkrótszy ma długość trzech kilometrów, najdłuższy czternastu – każdy może dobrać odpowiedni dla siebie: to najlepsze miejsce do trekkingu na wyspie. Krajobrazy parku są zróżnicowane: można nacieszyć oczy wrzosowiskami, górami, wodospadami i wąwozami. W tle oczywiście ocean.

Wycieczki na Mauritius kojarzone są głównie z plażowym odpoczynkiem, ale – jak staraliśmy się pokazać wyżej – z powodzeniem można tu także aktywnie spędzić czas. Na koniec ważna informacja dla miłośników filatelistyki: w stolicy kraju, Port Louis, można zobaczyć jedne z najbardziej legendarnych i najdroższych znaczków na świecie, z wizerunkiem brytyjskiej królowej Wiktorii.

 

 

 

Ola

Ola

Ciekawa świata, zamieszkujących go ludzi i ich kultur. Wielbicielka czytania, seriali i muzyki alternatywnej.

!
Ta strona używa plików cookies.