Najpiękniejsze wyspy Karaibów

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Najpiękniejsze wyspy Karaibów

Karaiby to region obejmujący ponad 700 wysp leżących na wodach Morza Karaibskiego. Tutejszy łuk wyspowy, o długości ponad 3000 km, rozciąga się od leżących w pobliżu amerykańskiej Florydy i meksykańskiego Jukatanu Kuby, Jamajki i Dominikany, aż po Trynidad i Tobago na wschodzie oraz grupę wysp ABC – Arubę, Bonaire i Curacao – na zachodzie. Sam region Karaibów podzielić można na trzy mniejsze archipelagi – Bahamy, Wielkie oraz Małe Antyle, z których w skład tego ostatniego wchodzą także dwie mniejsze grupy wysp – Zawietrzne i Nawietrzne. Na terenie Karaibów wyróżnić można 13 państw niezależnych oraz 17 terytoriów zależnych, należących między innymi do Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii, a głównymi językami w regionie są angielski, francuski, hiszpański oraz ich kreolskie mieszanki. Region rajskich wysepek znany jest nie tylko z malowniczej przyrody, przepysznej kuchni i tutejszych destylarni rumu, ale także z wywodzącej się właśnie stąd muzyki reggae i calypso oraz kilometrów przepięknych plaż, które mogą stać się świetnym wyborem zarówno na rodzinne wakacje z najmłodszymi, jak i na romantyczny wyjazd we dwoje. Poniżej znajdziecie nasze propozycje najlepszych miejsc na idealne wakacje na Karaibach!

Jamajka

Jamajka

Aruba

Jedna z najbardziej zróżnicowanych etnicznie wysp całego regionu, której powierzchnia nie przekracza terenu Poznania czy też Bydgoszczy. Pomimo to, zamieszkuje ją ponad 90 odrębnych narodowości i grup etnicznych, których zwyczaje są wciąż kultywowane, a wszyscy żyją w symbiozie – zgodnie ze sloganem wyspy – One Happy Island. Położenie geograficzne wyspy poza pasem karaibskich huraganów sprawia, że jest to świetny kierunek także w czasie polskich wakacji, a niedługa pora deszczowa trwa tu jedynie w trzech ostatnich miesiącach roku. Wakacje na Arubie będą idealną propozycją zarówno dla poszukiwaczy przygód, którym szczególnie polecamy wypożyczenie własnego auta lub quada i eksplorację okolicy, wizytę w miejscowych muzeach i galeriach, gdzie można m.in. wziąć udział w warsztatach lokalnego rękodzieła, oraz dla fanów błogiego relaksu, którzy podczas wakacji nie chcą myśleć o pracy czy trudach życia codziennego.

Plaża na Arubie

Plaża na Arubie

W zależności od wybranego regionu wybrać możecie się na pocztówkową Eagle Beach, idealną do nurkowania Arashi Beach lub do Parku Narodowego Arikok, gdzie znajdziecie Black Stone Beach. Fale w tym regionie często uniemożliwiają pływanie, jednak otaczające Was krajobrazy zachwycają, a lokalna kuchnia pozwoli odkryć dziesiątki nieznanych wcześniej smaków i zapachów. Podczas wczasów na Arubie skorzystać możecie także z oferty rejsów na pobliskie Bonaire i Curacao, a w sezonie także do wybrzeży Ameryki Południowej, jednak my polecamy skupić się na atrakcjach jednej lub dwóch wysp aniżeli na dłuższych, grupowych rejsach.

Jamajka

Ojczyzna Boba Marleya, Grace Jones i Shaggy’ego, to jedna z największych i najpopularniejszych wysp na Karaibach. Położona około 200 kilometrów na południe od Kuby i niemal tyle samo na zachód od terytorium Haiti, wita przyjezdnych obrazem wszystkich wyobrażeń o rajskiej wyspie z wiecznie zielonym interiorem oraz setkami kilometrów rajskich plaż wzdłuż wybrzeża. Jamajka to kierunek  świetny na wakacje od listopada aż do końca maja – w pozostałych miesiącach region ten nawiedzają sezonowe huragany oraz deszcze, choć według mieszkańców jest to jedno z miejsc, gdzie pory roku tak naprawdę nie występują. Podczas wakacji na Jamajce znajdziecie zarówno eleganckie hotele, jak i urocze, butikowe pensjonaty.

Jamajka - Ocho Rios

Jamajka – Ocho Rios

Na wyspie nie będą się nudzić aktywni! Czeka Was tutaj między innymi rafting na rzece Rio Grande, pływanie (a dla chętnych także nurkowanie!) na przepięknej Treasure Beach, tropienie krokodyli w okolicach wielkich bagien Czarnej Rzeki czy też trekking na najwyższy szczyt wyspy – Blue Mountain Peak o wysokości 2256 metrów n.p.m. Szczęśliwcy, którzy dotarli na szczyt mówią, że przy dobrych warunkach atmosferycznych można z tego miejsca dojrzeć niemal każdy fragment samej Jamajki oraz wybrzeże największej wyspy w regionie – Kuby. Właśnie z tego regionu pochodzi jedna z najlepszych kaw na świecie, a w jednej z wyspiarskich rezydencji powstało kilka z powieści o przygodach najsłynniejszego agenta na świecie – Jamesa Bonda. W trakcie wycieczki na Jamajkę odwiedźcie także jej stolicę – Kingston, która powita Was muzyką Boba Marleya, uroczym centrum pełnym wąskich, jednokierunkowych uliczek oraz nadmorską promenadą, gdzie znajdziecie liczne bary i restauracje, prowadzone przez rastafarianów.

Gwadelupa

Od lat określana mianem Wyspy Pięknych Wód jest jednym z najdalej położonych terytoriów zamorskich Unii Europejskiej, które odwiedzić możecie nawet bez konieczności posiadania paszportu! Co więcej, mając u swojego operatora telefonii komórkowej pakiet Internetu mobilnego i tutaj możecie z niego korzystać na takich samych zasadach, jak w pozostałych państwach wspólnoty. W skład regionu Gwadelupy wchodzi 5 głównych oraz kilkanaście mniejszych i bezludnych wysp, które najlepiej odwiedzić w pierwszej połowie roku, kiedy panuje tu pora sucha, a słupki rtęci wskazują codziennie około 25°C. Intrygująca mieszanka kultury kreolskiej, afrykańskiej, indyjskiej i francuskiej sprawia, że głównymi atrakcjami wyspy – poza oczywiście zjawiskowymi krajobrazami – jest kreolska kuchnia i kultura.

Gwadelupa

Gwadelupa

Podziwiając naturalne piękno wyspy, warto wspiąć się na wystający z zasnutego mgłą lasu deszczowego szczyt Soufriere, na który lepiej zabrać ze sobą kilka cieplejszych rzeczy. Wakacje na Gwadelupie można też wykorzystać na poznawanie historii i kultury wyspy, co najlepiej zrobić w tutejszym Muzeum Niewolnictwa, otworzonym na terenach dawnej cukrowni, świetnie przedstawiającym historię całego regionu, w ogrodzie botanicznym Deshaies oraz podczas obowiązkowego punktu każdej wycieczki na Karaiby – w miejscowych destylarniach rumu. Tutejszej kuchni warto pokosztować w stolicy regionu – Pointe a Pitre, gdzie koloryt lokalnych społeczności oraz zapachy owoców, warzyw i przypraw z całego świata dalekie są od błyszczących resortów oferujących wypoczynek all inclusive, lecz w zamian gwarantują prawdziwe doświadczenie karaibskiej kultury, a także okazję poznania wesołych mieszkańców.

Martynika

Francuskiego szyku w otoczeniu tropikalnej atmosfery Karaibów zakosztować możecie na sąsiadce Gwadelupy – Martynice, która podobnie jak wspomniana wcześniej wyspa, funkcjonuje na zasadzie terytorium zamorskiego Francji i tu również korzystać możecie ze wszystkich przywilejów dostępnych dla mieszkańców Unii Europejskiej. Pogoda na Martynice porównywalna jest do tej na Gwadelupie i najlepiej wybrać się tu w grudniu lub pierwszej połowie roku, gdyż na przełomie sierpnia i września, kiedy ceny biletów z Europy nierzadko spadają nawet poniżej 150 euro za lot w dwie strony, w regionie Karaibów pojawiają się huragany, które mogą uprzykrzyć Wasze wymarzone wakacje na Martynice lub sprawić, że będziecie musieli spędzić je w całości w hotelu.

Martynika

Martynika

Urzędowym językiem Martyniki jest francuski, chociaż mieszkańcy posługują się jego lokalną odmianą i czasem trzeba czasu, by ich zrozumieć. Już pod koniec XV wieku Krzysztof Kolumb nazwał tę wyspę „najpiękniejszą krainą na świecie” i aż do dziś region zachwyca malowniczym, wulkanicznym krajobrazem, kwiecistymi lasami deszczowymi i pięknymi plażami, w pobliżu których rosną pola bananów, ananasów, plantacje cukru i palm kokosowych. Szykując się do wczasów na Martynice poza strojem kąpielowym i olejkiem do opalania warto spakować ze sobą także… buty do tańca! Wszechobecna tu lokalna muzyka zouk, podobna momentami do dominikańskiej merengue, porwie na parkiet każdego, niezależnie od ilości degustowanego wcześniej rumu. A i tego należy tu spróbować, bo właśnie lokalna odmiana alkoholu – zwana także rhum agricole – uhonorowana została francuskim certyfikatem AOC i powinna być punktem wyjścia dla całej jego światowej produkcji. Na wyspie znajdziecie ponad 60 plaż, które w zależności od wybranego regionu mogą być zarówno biało-złote, różowe jak i szaro-czarne. I tak – północ Martyniki charakteryzuje się dzikimi plażami wulkanicznymi, południe natomiast plażami biało-złotymi. My szczególnie polecamy okolice Carbet, która będzie także świetną miejscówką dla fanów wędkarstwa, kajakarstwa oraz windsurfingu, a w jej pobliżu znajduje się wiele restauracji, barów oraz miejsc piknikowych, oraz malowniczą Grande Anse du Diamant, zwaną także Dizac, ze świetnym widokiem na Diamentową Skałę. Musicie jednak pamiętać, że druga z plaż bywa zdradliwa, a tutejsze silne prądy sprawiają, że wprowadzane są czasowe zakazy pływania, jednak okolice Dizaca będą świetnym miejscem na relaks, kąpiele słoneczne i rozkoszowanie się lokalną kuchnią.

Saint Kitts i Nevis

Saint Kitts to wyspa, która w 2005 roku przeszła transformację, porzucając stanowiącą jedną z głównych gałęzi swojej gospodarki – cukrownie – i postanowiła się skupić na turystyce! Rozwój kompleksu portowego, miejscowych dróg i licznych resortów oraz hoteli sprawia, że nawet przy stale rosnącej liczbie odwiedzających bez problemu znajdziecie tu małomiasteczkowy klimat, niemal puste plaże i spokojną, karaibską atmosferę. Wiele luksusowych i butikowych hotelów znajduje się na terenie dawnych plantacji cukru, co podkreśla historię wyspy. Podczas wakacji na Saint Kitts i Nevis warto wybrać się też w podróż zabytkową koleją, której malownicza trasa wiedzie wzdłuż całego wybrzeża i pozwala dojechać m.in. do kolosalnej twierdzy Brimstone. Początkowy i końcowy przystanek podróży ma miejsce w stolicy – Basseterre, któremu warto również poświęcić dzień lub dwa i odkryć znakomicie odrestaurowane budynki na starówce, Plac Niepodległości będący miejscem dawnego targu niewolników i kultową restaurację Ballahoo, słynącą z przepysznych żeberek. Warto też zapuścić się w boczne uliczki okolic Bay Road (jest bezpiecznie!), gdzie pośród przydrożnych straganów i budek z jedzeniem zobaczyć możecie kontrastujące z wcześniejszymi miejskimi widokami kozy i kury wędrujące na wolności po nadmorskich okolicach miasteczka.

Saint Kitts & Nevis - Basseterre, Port Zante

Saint Kitts i Nevis – Basseterre, Port Zante

Siostrzana Nevis przypadnie do gustu miłośnikom ciszy, spokoju i dziewiczej przyrody – znajdziecie tu zarówno przepiękne ogrody botaniczne, jak i porośnięty egzotyczną roślinnością szczyt Nevis, z którego po niezbyt wymagającym trekkingu czeka Was idylliczna panorama okolicy wyspy. Przestrzegamy jednak – lepiej powstrzymywać się z przeklinaniem w każdym języku. Wulgaryzmy są tu karane grzywną, a w niektórych przypadkach nawet więzieniem!

Saint Kitts

Saint Kitts

Grenada

Nazywana „karaibską wyspą przypraw” Grenada powita Was aromatem cynamonu, imbiru, goździków i gałki muszkatołowej, choć także i tu z pewnością wyczujecie zapach… rumu. To właśnie tutaj znajduje się najstarsza w regionie destylarnia, która od lat oferuje darmowe wycieczki połączone z degustacją. Na wyspie znajdziecie także uznaną za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie – Grand Anse, zjawiskowe wodospady Annandale, setki spotów do nurkowania i snorkelowania, a także pierwszy na świecie podwodny park rzeźb! W dodatku to jedno z niewielu miejsc na świecie gdzie nigdy (naprawdę, nigdy!) słupki rtęci nie spadły poniżej zera! Czy można chcieć czegoś więcej? A to nie koniec atrakcji, które czekają Was w czasie wakacji na Grenadzie! Znajdziecie tu charakterystyczny, kamienny szczyt Qua Qua, na który dostać możecie się spacerując pośród egzotycznej roślinności, kraterowe jezioro w Parku Narodowego Grand Etang czy lasy namorzynowe zatoki Woburn, które najlepiej zwiedzać podczas rejsu.

 

Grenada - Grand Anse Beach

Grenada – Grand Anse Beach

Nie zapomnijcie także wybrać się do stolicy wyspy – Saint George, która poza centralnym portem powita Was charakterystyczną niewysoką, jasną zabudową, uroczym, nadmorskim deptakiem i licznymi restauracjami serwującymi dania, które – tak jak i kultura samej Grenady – mają korzenie zarówno europejskie, jak i indyjskie czy afrykańskie.

Curacao

Pierwsze skojarzenia z tą wyspą to dla wielu osób z pewnością trudna do wymówienia nazwa i słynny na całym świecie niebieski drink. Gwarantujemy, że niemniej niebieska jest woda w regionie tej wyspy, a wakacje spędzić możecie nie na kurakao czy też kiraso, a na egzotycznym kirasau! Tutejsze życie określane jest mianem dushi, co w miejscowym języku oznacza miłe lub słodkie –  i tak właśnie zapamiętacie swoje wakacje na Curacao. Zwiedzanie zamorskiego terytorium Królestwa Holandii możecie rozpocząć w uważanej za najbardziej kolorową stolicę karaibskich wysp – Willemstad, która wedle jednej z miejscowych opowieści została przemalowana na rozkaz gubernatora skarżącego się na bóle głowy. Ich pochodzenie tłumaczone były białą zabudową, która nie współgrała z krajobrazem miasta, a kolorowe refleksy nie dość, że zwalczyły dolegliwości gubernatora, to obecnie wyróżniają miasto. Pomimo skromnego rozmiaru wyspy znajdziecie tu ponad 40 plaż. Większość z nich jest stosunkowo niewielka i położona w zatokach lub lagunach. Część z tutejszych kąpielisk pobiera niewielką opłatę za wstęp, najczęściej nie więcej niż 15–20 złotych, jednak w cenie tej dostaniecie leżak, ręczniki, dostęp do pryszniców oraz przebieralni oraz możliwość wypożyczenia sprzętu do snorkelingu lub darmowe przekąski z baru. Część z tej opłaty przeznaczana jest także dla lokalnych władz, które dbają o utrzymanie czystości na plażach Curacao.

Curacao - Willemstad

Curacao – Willemstad

Egzotyczne wakacje w tym regionie to także świetna okazja do odwiedzenia Parku Narodowego Siedmiu Ujść – Shete Boka – w rejonie którego podziwiać możecie spektakularny widok karaibskich klifów, o które rozbijają się niespokojne morskie fale. Północne okolice wyspy zamieszkują liczne legwany i iguany, które zarówno tutaj, jak i na okolicznych wyspach Antyli stanowią dość wyszukany… przysmak kulinarny. Czy będziecie więc na tyle odważni, żeby zamówić je na obiad?

Barbados

To właśnie z tej wyspy pochodzi jedna z najpopularniejszych karaibskich artystek – Rihanna, która w ostatnich latach doczekała się nawet własnego święta narodowego! Najgęściej zaludnione państwo Karaibów objedziecie dookoła w niecałe 3 godziny, ale z pewnością na egzotyczne wakacje na Barbadosie warto poświęcić znacznie więcej czasu. Na wyspie czeka Was kolejny z alkoholowych rekordów regionu, ponieważ to właśnie z Barbadosu wywodzi się najstarszy na świecie rodzaj rumu, którego produkcja trwa od niemal 320 lat. Czy tego chcecie czy nie, Mount Gay Rum będzie jednym z obowiązkowych punktów w trakcie Waszej podróży po Barbadosie. Bez wątpienia zadowoleni będą tu także miłośnicy niskobudżetowego podróżowania, ponieważ wyspa uważana jest za jedną z najtańszych na Karaibach, które – nie ma co się oszukiwać – są znacznie droższe od większości państw azjatyckich oraz europejskich.

Barbados - Bottom Bay

Barbados – Bottom Bay

Geograficznie jest to region niemal płaski, pozbawiony znaczących jezior, rzek czy gór, żyje  tu ponad 270 gatunków ptaków oraz liczne płazy, gady i ssaki, w tym urocze kotawce jasnonogie – przywiezione tu na przełomie XVII i XVIII wieku małpy – oraz dalekie krewne polskich kun – mangusty, których przebiegnięcie przez drogę (odmiennie od czarnych kotów!) uważane jest tu za znak pomyślności i nadchodzącego szczęścia. Ze względu na swoje położenie geograficzne, wyspa jest też rajem dla surferów, windsurferów i wszystkich pasjonatów sportów wodnych. Odwiedźcie też serce wyspy, jego stolicę – Bridgetown. Spacer po nadmorskiej dzielnicy Careenage i okolicy mostu Chamberlain umożliwi Wam wyobrażenie, jak funkcjonował Barbados setki lat temu, kiedy kolonizatorzy masowo przywozili tu niewolników z Afryki i eksportowali do swych krajów wytwarzane przez nich materiały, trzcinę cukrową oraz egzotyczne owoce i przyprawy. Spacerując po miasteczku wstąpcie także do kultowej kawiarni Waterfront serwującej najlepsze karaibskie przekąski i tradycyjne, orzeźwiające lemoniady, poznajcie miejsce, w którym niejaki Kapitan Rumball wynalazł rum (i to na jego cześć alkohol zyskał swoją nazwę!) oraz wybierzcie się na zakupy wśród dawnych żydowskich uliczek – Broad Street i Swan Street, gdzie znajdziecie setki straganów i sklepików sprzedających lokalne wyroby, świeże owoce czy też rękodzieło.

Antigua i Barbuda

Uważana za najbardziej słoneczny region Karaibów Antigua i Barbuda powita Was tropikalnym, morskim klimatem, ponad 3000 godzinami słońca rocznie i aż 365 plażami – po jednej na każdy dzień roku! Te, mimo że zachwycające i uznawane za jedno z najlepszych miejsc do nadmorskiego relaksu w całym rejonie Karaibów, są tylko początkiem do odkrycia niezwykłych atrakcji wysp archipelagu, które skrywają się także w interiorze! Czekają Was tu między innymi surowe, niezamieszkałe krajobrazy, przepiękne laguny, bujne zielone lasy deszczowe i bogata fauna. Podczas swoich wakacji na Antigui i Barbudzie nie wwieziecie styropianu, nie zjecie niczego na plastikowych talerzykach, a Wasze zakupy nie zostaną zapakowane w jednorazowe torby, jednak miejmy nadzieję, że dzięki tym zakazom idylliczne krajobrazy wysepek pozostaną nietknięte także dla przyszłych pokoleń. Karaibski raj dla miłośników przyrody pozwoli Wam spróbować najsłodszych na świecie ananasów, świeżych ziół zbieranych na lokalnych farmach czy też podziwiać malownicze krajobrazy, w tym największy na świecie rezerwat fregat, w którym spotkacie także ponad 170 innych gatunków ptaków!

Antigua & Barbuda

Antigua & Barbuda

Bogatą historię i kulturę regionu podziwiać możecie także w jaskiniach Indian Cave, gdzie znajdziecie petroglify pozostawione najprawdopodobniej przez pierwsze społeczności zamieszkujące wyspę, plantację cukru Betty’s Hope, której historia sięga 1651 roku czy też w imponującej wieży Martello – dawnej bazie obronnej Brytyjczyków. Po tych wszystkich atrakcjach czeka na Was zasłużony odpoczynek, na który polecamy szczególnie okolice Saint John’s i słynne plaże Dickenson Bay oraz Long Island, gdzie Waszym jedynym zmartwieniem będzie wybranie najsmaczniejszej potrawy na obiad!

Saint Lucia

Jedno z nielicznych państw, któremu nazwę nadano na cześć kobiety, szczyci się także największą ilością wzgórz i górskich szczytów w regionie Antyli! Rajska Saint Lucia to miejsce, gdzie odnajdą się zarówno fani sportów wodnych – to jedno z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania, aktywnych wakacji – odbyć możecie tu trekking na najbardziej charakterystyczne szczyty wysp Karaibskich, Gros i Petit Piton, a także błogiego wypoczynku – wszystkie z tutejszych szmaragdowo-złotych plaż są publiczne i darmowe! Co więcej, mimo licznych pokus i turystycznych atrakcji nie jest to jeszcze aż tak popularne miejsce, przez co nadal możecie cieszyć się tu ciszą, spokojem i intymną atmosferą. Zerwijcie prosto z drzewa rosnące na wyspie mango, odważcie się na przejazd tyrolką pośród porastającego wyspę lasu deszczowego i spróbujcie w gęstwinie miejscowej przyrody dostrzec jedną z modrogłowych amazonek, endemicznego gatunku papug żyjącego w okolicach Saint Lucia. Wśród dzikiej przyrody wyspy czeka Was także jedyny na świecie wulkan, przez który bez problemu przejechać można autem, a oferowane tu kąpiele błotne według miejscowych poprawiają zarówno cerę, jak i potrafią wyleczyć wiele problemów skórnych!

Saint Lucia - Soufriere Bay

Saint Lucia – Soufriere Bay

Sama wyspa jest swego rodzaju eklektyczną mieszanką wpływów z całego świata, która odzwierciedlenie ma zarówno w jej historii, kulturze, jak i lokalnej kuchni. Podczas wakacji na Saint Lucia spróbować będziecie mogli słynnych zielonych fig, które tak naprawdę są zielonymi bananami! Podawane nierzadko z soloną rybą lub owocami morza są również popularnym dodatkiem do zup, sałatek, a nawet deserów. Co ciekawe, wśród najbardziej powszechnych tu napojów znajduje się lokalnie wyrabiany sok jabłkowy lub miejscowe piwo, zawdzięczające swoją nazwę przepięknym wzgórzom, Piton – w końcu nie samym rumem żyje człowiek! Słynne szczyty podziwiać będziecie mogli zarówno z lądu, jak i z wody wśród przepięknych plaż regionu Soufriere oraz z powietrza, gdyż szczególnie popularne w tych okolicach są również loty helikopterem!

Brytyjskie Wyspy Dziewicze

A może chcielibyście zrobić na wakacjach coś dobrego dla zwierząt? Podczas wakacji na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych w pomoc miejscowym żółwiom zaangażować możecie się uczestnicząc w nocnych eskapadach, które mają na celu łapanie, oznaczanie i rejestrowanie oraz wypuszczanie tutejszych gadów pod nadzorem lokalnych biologów morskich, choć pomóc możecie także… pijąc piwo! Smakując wyroby tutejszego browaru Cooper Island, poświęcicie z każdej butelki dolara na organizację Association of Reef Keepers, w ramach której miejscowe władze stworzyły program ochrony żyjących na tym terenie żółwi. Właśnie ten alkohol, w połączeniu z domową śmietaną i świeżymi kokosami, uważany jest lokalnie także za świetny… środek przeciwbólowy! Sam archipelag BVI – jak w skrócie nazywa się region – znany jest jako Mały Sekret Natury i bez wątpienia stanowi najlepsze na całych Karaibach miejsce do żeglowania.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze - Virgin Gorda - The Baths

Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Virgin Gorda – The Baths

Tutejsze ukryte i zaciszne zatoki, kilometry białych plaż i temperatura utrzymująca się przez cały rok na poziomie minimum 21°C w najcieplejszych miesiącach roku, nierzadko przekraczając nawet 30°C sprawiają także, że poza spragnionymi przygód żeglarzami, region ten coraz częściej odwiedzają turyści szukający na Karaibach relaksu i pięknej pogody. Pomimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru, wyspy oferują wiele atrakcji dla każdego – czekają Was tu między innymi sporty wodne, ustronne plaże, ekskluzywne hotele na prywatnych wyspach, wyśmienita kuchnia oraz możliwość odkrycia pirackich skarbów i ich tajemnic!

Anguilla

Anguilla to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, niewiele większe od europejskiego San Marino, gdzie na każdy kilometr przypada po jednej plaży. Całą wyspę (swoją drogą, nieposiadającą transportu publicznego!) przejechać możecie rowerem w nieco ponad 1,5 godziny. Sama Anguilla uważana jest za jedną z najbardziej luksusowych wysp na świecie, na której znajdziecie urocze, butikowe hotele i obiekty najwyższej klasy. Odkryć tu możecie malownicze krajobrazy oraz kilka zabytków, jak pięknie odrestaurowany, pochodzący z 1785 roku Wallblake House, będący siedzibą jedynej na wyspie dawnej plantacji cukru czy zabytkowy kościół metodystów. Wyspę na stałe zamieszkuje niewiele ponad 15 tysięcy osób, słynących z niezwykłej gościnności, dlatego podczas wakacji na Anguilli nie powinno Was dziwić zaproszenia do wspólnego wieczornego biesiadowania.

Anguilla

Anguilla

Wyjazd najlepiej zaplanować pomiędzy grudniem a końcem maja, kiedy na Anguilli trwa pora sucha. W pozostałej części roku region nierzadko nawiedzany jest przez huragany, a część hoteli i restauracji przez kilka miesięcy pozostaje zamknięta. Urlop na tej wyspie może być też świetną okazją do… ślubu! Już po 48 godzinach pobytu na Anguilli można utrzymać wszystkie potrzebne do tego zezwolenia, a sama ceremonia odbyć może się nie tylko w kościele, ale i na rajskiej plaży.

Turks i Caicos

Kolejne z brytyjskich terytoriów zamorskich, będące najprawdopodobniej miejscem, gdzie po raz  pierwszy Krzysztof Kolumb zszedł na ląd podczas swej amerykańskiej podróży, a także regionem, w którym przez ponad wiek na fladze widniało igloo, mimo że słupki rtęci rzadko kiedy wskazują tu mniej niż 20°.

Turks i Caicos

Turks i Caicos

Znaleźć tu możecie wszystkie elementy idealnego wypoczynku na Karaibach – kilometry rajskich plaż, turkusową wodę, w której zatokach i lagunach panują fantastyczne warunki do nurkowania i snorkelingu, bogatą kulturę oraz przepyszną kuchnię! Odmiennie od innych wysp regionu usłyszeć tu możecie nie calypso czy reggae, a wywodzący się stąd gatunek ripsaw, którego najbardziej charakterystyczną cechą są dźwięki… piły ręcznej! Uważa się, że obecni tu dawniej niewolnicy wymyślili ten rodzaj na podobieństwo afrykańskiego instrumentu z tykwy – szekre. Charakterystyczny dźwięk można usłyszeć także w połączeniu z różnymi rodzajami bębnów, harmonijek czy akordeonu. Turks i Caicos nie posiada jeszcze infrastruktury turystycznej porównywalnej do popularniejszych wysp w regionie Antyli, jednak można tu znaleźć kilka wysmakowanych, butikowych hoteli, brak tłumów i autentyczność atmosfery. Turks i Caicos to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na całych Karaibach.

Turks i Caicos - Rafa koralowa

Turks i Caicos – Rafa koralowa

Tutejsza (jedna z najdłuższych na świecie!) rafa koralowa, wśród której odkryć możecie setki żółwi, niewielkich rekinów i niezliczone gatunki ryb, kilometry białych plaż i pełne uroku uliczki stolicy – Cockburn Town – mogą być dostępne niemal wyłącznie dla Was!

Bahamy

Bahamy to archipelag położony częściowo w rejonie tajemniczego Trójkąta Bermudzkiego, od lat zadziwiającego i fascynującego nie tylko naukowców, ale także i wszystkich przyjezdnych. W skład Bahamów wchodzi ponad 700 wysp, których najbardziej na zachód wysunięte partie dzieli od Miami jedynie około 80 kilometrów, a położone na południu – niemal tyle samo od Kuby. Swoje wakacje na Bahamach spędzić możecie pływając łódką po okolicznych wysepkach, popijając lokalny rum i pływając w lazurowej wodzie okalającej tutejsze wybrzeże, której temperatura przez cały rok wynosi niemal 27°C. To właśnie na Bahamach znaleźć możecie liczne galerie sztuki, kasyna, forty i muzea, a oficjalnym językiem urzędowym jest tu angielski, co z pewnością ułatwi podróżowanie. Planując podróż na Bahamy, warto rozważyć także zatrzymanie się w stolicy regionu – Nassau, gdzie znajduje się największe międzynarodowe lotnisko archipelagu. Samo Nassau jest najbardziej tętniącym życiem miasteczkiem na Bahamach, jednak nawet tu bez problemu znajdziecie wiele zacisznych miejsc do odpoczynku.

Bahamy - Dean's Blue Hole

Bahamy – Dean’s Blue Hole

Zaplanujcie wizytę w tutejszym Muzeum Piratów, w którym w świetny sposób przedstawione są dzieje regionu na przestrzeni kilku ostatnich wieków i znaleźć tu także możecie niesamowitą replikę hiszpańskiego galeonu! Najmłodsi z pewnością ucieszą się z wizyty w zoo oraz w kompleksie Atlantis Waterscape, gdzie wśród licznych ogrodów, basenów i zjeżdżalni znajduje się największe na świecie zewnętrzne akwarium z ponad 14000 rybami oraz morskimi ssakami. Wszystkich turystów zachwyci jednak na pewno unikatowa wśród karaibskich atrakcji możliwość pływania na jednej z bahamskich wysp… ze świniami! Niewielkie, urocze ssaki trafiły na jedną z tutejszych bezludnych wysp najprawdopodobniej za sprawą przypadku, jednak wydają się zachwycone zarówno zainteresowaniem przyjezdnych jak i słonecznym, karaibskim klimatem.

Bahamy

Bahamy

Jak widzicie, swoją podróż na Karaiby możecie dopasować do każdych gustów, potrzeb i terminu. Rajskie wakacje na jednej z wysp Antyli możecie spędzić zarówno plażując w jednym miejscu, jak i łącząc część objazdową na popularnej Kubie czy w państwach Ameryki Środkowej z wypoczynkiem na jeszcze mało turystycznych wysepkach Karaibów. Jest to świetny pomysł na wyjazd poza utartym szlakiem!

Marek

Marek

Fan taniego latania, bezmięsnego jedzenia i śmiesznych zwierząt w internetach, który liczy, że przed trzydziestką postawi nogę w setnym kraju na swojej liście.

!
Ta strona używa plików cookies.