Podróż na Sri Lankę – porady praktyczne

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Podróż na Sri Lankę – porady praktyczne

Sri Lanka to wspaniały cel egzotycznej podróży. Wyspa zapewnia zarówno możliwość odkrywania orientalnej kultury, podziwiania tropikalnej przyrody, jak i wypoczynku na urokliwych plażach. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o spędzeniu tam urlopu. Też chcesz odbyć podróż na Sri Lankę? Dowiedz się, jak dobrze się do niej przygotować!

Sri Lanka to kraj cieszący się opinią jednego z turystycznych rajów Azji. Planując tam wakacje nie zapominaj jednak, że jest to kraj egzotyczny, o odmiennej kulturze, florze bakteryjnej i panujących w nim niebezpieczeństwach. Dlatego przed podróżą na Sri Lankę dobrze jest dowiedzieć się więcej na ten temat. Wszelkie najbardziej przydatne informacje znajdziesz w tym artykule.

Sigiriya na Sri Lance – nazywana Lwią Skałą

Galle – pokolonialne miasteczko na południu Sri Lanki

KIEDY JECHAĆ NA SRI LANKĘ?

Zanim zaplanujesz swoją podróż, zacznij od ustalenia odpowiedniego terminu. Można powiedzieć, że jest to kierunek, w którym dobre warunki pogodowe panują przez cały rok. Jednak odpowiedź na pytanie: „kiedy jechać na Sri Lankę” zależy od tego, którą jej część planujesz odwiedzić. Na południowo-zachodnim wybrzeżu Cejlonu najlepsza pogoda panuje od grudnia do marca. Od maja do września wyspa jest pod wpływem monsunu letniego, który przynosi jej obfite opady. Pozostałe miesiące to pora przejściowa – pogoda jest raczej dobra, choć mogą zdarzyć się opady deszczu. Północno-wschodnie wybrzeże Cejlonu jest natomiast w strefie wpływu monsunu zimowego. W okresie od października do stycznia przynosi on chłodny wiatr oraz opady. Najlepsze warunki na wyjazd panują tu od lutego do sierpnia. Podobnie jak na południu, pozostałe miesiące to pora przejściowa.

CZY POTRZEBNA JEST WIZA NA SRI LANKĘ?

Wybierając się w podróż na Sri Lankę będziesz potrzebować wizy. Możesz ją bez problemu otrzymać na lotnisku. Będzie Cię to kosztować 35 USD. Niezbędny do jej wyrobienia będzie paszport ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy. Urzędnik może Cię też poprosić o okazanie biletu powrotnego. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz wypełnić wniosek online i zapłacić kartą kredytową 30 USD. Po około kilku godzinach otrzymasz drogą mailową formularz wizowy, który musisz wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. W ten sposób zaoszczędzisz też czas, który spędzisz na lotnisku. Niezależnie od tego, jaki sposób wyrobienia wizy wybierzesz, będzie ona uprawniała Cię do 30-dniowego pobytu na Sri Lance i dwukrotnego przekroczenia jej granicy.

SRI LANKA – JAKIE SZCZEPIENIA WYKONAĆ?

Podróż na Sri Lankę nie wymaga od Ciebie żadnych szczepień obowiązkowych. Natomiast warto rozważyć zabezpieczenie się przed niektórymi chorobami, takimi jak tężec, błonica, WZW typu A i B oraz dur brzuszny. Niektóre z nich są w Polsce obowiązkowe – warto jednak sprawdzić, czy są wciąż u Ciebie aktualne. Wielu ludzi zapomina, że szczepionki przeciw tężcowi czy błonicy powinni powtórzyć w dorosłym życiu.

Podróżnicy najczęściej szczepią się przeciwko WZW typu A i durowi brzusznemu. Te dwie choroby przenoszone są głównie przez zakażoną żywność. Jeśli więc zamierzasz stołować się wyłącznie w cztero- lub pięciogwiazdkowych hotelach, nie są one niezbędne. Gdy jednak planujesz próbować street foodu i specjałów niewielkich, lokalnych knajpek, lepiej zdecydować się na te szczepienia. Sri Lanka to jednak azjatycki kraj i mimo wszystko zawsze należy uważać na to, gdzie i co jesz, a także unikać picia wody z kranu. Dobrze też używać butelkowanej wody do mycia zębów.

Niektórzy podróżnicy zabezpieczają się też przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu i wściekliźnie. Nie są to jednak niezbędne szczepienia – Sri Lanka jest zagrożona wstępowaniem tych chorób, jednak można się przed nimi zabezpieczyć w inny sposób. Japońskie zapalenie mózgu przenoszą komary, przed którymi i tak należy się chronić (o czym więcej przeczytasz w kolejnym akapicie). Natomiast by zabezpieczyć się przed wścieklizną, należy powstrzymać się od głaskania nieznanych zwierząt, głównie psów i małp.

Anuradhapura – ruiny dawnej stolicy Cejlonu

Wpisane na listę UNESCO – wydrążone w skale świątynie w Dambulla

MALARIA I DENGA NA SRI LANCE

Malaria i denga to dwie niezwykle groźne choroby przenoszone przez komary, które występują na terenie Azji. Do tej pory nie opracowano przeciw nim skutecznych szczepionek. Malaria występowała w tym kraju, jednak ostatni przypadek zachorowania na nią odnotowano w 2012 roku. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia zaświadcza, że Sri Lanka jest krajem wolnym od tej choroby. Nie ma więc potrzeby przyjmowania profilaktyki antymalarycznej przed i w trakcie wyjazdu. Natomiast problemem na wyspie wciąż jest denga. Ten groźny wirus może powodować wysoką gorączkę, bóle głowy i mięśni, osłabienie, niekiedy też wysypkę, wymioty, biegunkę lub nawet gorączkę krwotoczną. W większości przypadków chory przechodzi ją jednak bezobjawowo i często nie jest nawet świadomy zarażenia. Zależy to od tego, którym z czterech typów wirusa jest się zarażonym. Na szczęście najgroźniejszy z nich jest jednocześnie najrzadszym. Aby uchronić się przed dengą, musisz odpowiednio zabezpieczyć się przed komarami. Przede wszystkim przed wyjazdem zaopatrz się w repelent z wysoką zawartością środka DEET. Aktywność komarów jest największa około wschodu i zachodu słońca, dlatego staraj się wtedy nosić ubrania z długimi nogawkami i rękawami. W pokoju hotelowym włączaj klimatyzację i zamykaj okna po zmierzchu lub jeśli śpisz w hotelu bez klimatyzacji, upewnij się, że będziesz mieć moskitiery.

WALUTA SRI LANKI

Obowiązującą walutą jest rupia lankijska. Dzieli się ona na 100 centów, choć w praktyce nie są one używane. Wybierając się w podróż na Sri Lankę najlepiej zabrać ze sobą dolary – są one najbardziej powszechnie wymieniane, choć w bankach i dużych hotelach bez problemu wymienisz też euro i funty. Lepiej wystrzegaj się wymieniania pieniędzy na ulicach. Przed transakcją sprawdź aktualny kurs rupii lankijskiej i oblicz, ile pieniędzy powinieneś otrzymać. Gdy je dostaniesz, przelicz je dokładnie. Zachowaj też rachunek – może się przydać w razie, gdyby zostały Ci rupie i na lotnisku będziesz wymieniać je na inną walutę. W większych miastach bez problemu znajdziesz bankomaty i zapłacisz kartą za restauracje czy hotele. Dobrze jest jednak mieć przy sobie zapas gotówki. Kartą nie zapłacisz na targach, w małych sklepikach, lokalnych knajpkach i za taksówki czy riksze.

TRANSPORT, CZYLI JAK JEŹDZIĆ PO SRI LANCE

Najpopularniejszym środkiem transportu na Sri Lance są zdecydowanie autobusy. Ich dużym atutem jest to, że docierają w niemal każde miejsce wyspy. Masz do wyboru ich dwa rodzaje: klimatyzowane busiki i tańsze, zwykle przepełnione autobusy publiczne. Bilety najczęściej sprzedaje kasjer towarzyszący kierowcy.

Na Sri Lance można też podróżować pociągami. Jeśli planujesz zwiedzić centralną część wyspy, to wręcz punkt obowiązkowy. Podczas tej podróży będziesz mieć bowiem okazję delektować się przepięknymi widokami. Pociągi i tory nie są najnowocześniejsze, dlatego prędkość przejazdu jest raczej niska – co jest atutem, jeśli chcesz podziwiać górskie panoramy.

Po miastach i na krótkich odcinkach najlepiej poruszać się tuk-tukami, czyli trójkołowymi motocyklami przystosowanymi do przewozu pasażerów. Pamiętaj, aby ustalić cenę przejazdu na samym początku – zanim wsiądziesz do pojazdu. W innym wypadku kierowca może zażądać znacznie zawyżonej kwoty. Koniecznie też się targuj – kierowcy często próbują naciągać turystów.

W czasie wakacji na Sri Lance możesz wypożyczyć motocykl lub skuter. Miej jednak na uwadze, że obowiązuje tam ruch lewostronny. Poza tym, na drodze mogą Cię zaskoczyć różne zwierzęta – krowy, psy, małpy, a nawet słonie! Pamiętaj też, że azjatycka kultura ruchu drogowego jest zupełnie inna niż ta znana z Europy.

Przejazd pociągiem na Sri Lance. Trasa do Ella

Adam’s Peak – piąty szczyt Sri Lanki. Widoki ze szczytu zapierają dech!

BEZPIECZEŃSTWO NA SRI LANCE – CZY MOŻNA PODRÓŻOWAĆ TU Z DZIEĆMI  

Sri Lanka jest stosunkowo bezpiecznym krajem. W 2009 roku zakończył się konflikt między siłami rządowymi a Tamilskimi Tygrysami i od tego momentu nie odnotowano żadnych zamachów terrorystycznych. Podczas podróży na Sri Lankę uważaj jednak na kieszonkowców, drobnych złodziei i oszustów. Najlepiej zostaw w hotelowym sejfie główną część gotówki oraz paszport, a przy sobie noś jedynie jego kopię. Szczególną uwagę należy też zachować w czasie kąpieli – dno bywa nierówne i zdarzają się duże uskoki. Dlatego lepiej kąpać się w miejscach do tego wyznaczonych lub tam, gdzie pływają miejscowi.

Jeśli planujesz spędzić wakacje w Azji razem z dzieckiem, Sri Lanka to jeden z najlepszych wyborów. Kraj jest stosunkowo czysty i dobrze zorganizowany, a poza tym Lankijczycy uwielbiają dzieci i odnoszą się do nich z niezwykłą sympatią. Poza tym, w tym kraju najmłodszych czeka wiele atrakcji. Twoja pociecha będzie zachwycona podziwiając dzikie słonie czy zwiedzając ukryte w dżungli ruiny rodem z przygód Indiany Jonesa.

CO SPAKOWAĆ NA WAKACJE NA CEJLONIE?

Wybierając się w podróż na Sri Lankę koniecznie spakuj kremy z filtrem i nakrycia głowy, które ochronią Cię przed mocnym, równikowym słońcem. Nie zapomnij też o wspomnianych wcześniej repelentach i ubraniach z długimi nogawkami i rękawami, które ochronią Cię przed wieczornym atakiem komarów. Pamiętaj, że aby wejść do świątyń musisz mieć zasłonięte ramiona i nogi po kolana. Dobrze sprawdzą się ubrania z lekkich, przewiewnych materiałów – nie będzie Ci w nich gorąco. Na Sri Lance przyda Ci się także przejściówka do gniazdka elektrycznego – w większości bowiem są tam gniazdka typu brytyjskiego. Jeśli o niej zapomnisz, nie martw się – bez problemu kupisz ją na miejscu. Pamiętaj za to o aparacie fotograficznym, na pewno bowiem zapragniesz uwiecznić wspomnienia z wakacji. Przyda Ci się także podręczna apteczka – warto wyposażyć ją w środki przeciwbiegunkowe.

JEDZENIE – CO MUSISZ SPRÓBOWAĆ BĘDĄC NA SRI LANCE?

Podczas egzotycznych podróży oprócz błogiego plażowania, podziwiania przyrody i poznawania obcej kultury, warto otworzyć się także na nowe doświadczenia kulinarne. Wakacje na Sri Lance stworzą do tego idealną okazję. Kuchnia lankijska pod wieloma względami przypomina indyjską – dominują w niej ostre smaki, warzywne curry oraz ryż. Nic dziwnego – przywieźli je tu przybywający z południa Indii Tamilowie.  Smaki obu kuchni jednak nieco się różnią, dlatego nawet jeśli znasz indyjskie przysmaki, koniecznie musisz spróbować lokalnych potraw.

Najpopularniejsze lankijskie danie to bez wątpienia ryż z curry. Sos może być warzywny albo zawierać różne rodzaje mięsa lub ryb. Czasem ryż zastępowany jest string hoppers, czyli placuszkami z makaronu ryżowego. Curry za każdym razem będzie smakować odmiennie – będzie to zależało od mieszanki przypraw, którą każdy kucharz przyrządza nieco inaczej. Popularnym daniem jest też smażony ryż, który spotkasz niemal w każdej knajpce.

Na Sri Lance będziesz mieć okazję spróbować przeróżnych rodzajów vadai, czyli przekąsek smażonych na głębokim oleju. Przypominają nieco pączki, choć są wytrawne i nieco mniejsze. Przyrządza się je z ciasta z mąki z ciecierzycy połączonego z różnymi, warzywnymi dodatkami i przyprawami. Znajdziesz je zarówno w restauracjach, jak i na ulicznych stoiskach – stanowią bowiem popularną, szybką przekąskę.

W czasie wakacji na Sri Lance musisz też spróbować hoppersów. To cienkie naleśniki z mąki pszennej i ryżowej z dodatkiem drożdży. Mają kształt okrągłych miseczek. Wlewa się do nich sos lub wbija do środka jajko. Najczęściej podawane są na śniadanie, choć można dostać je także w ciągu dnia.

Kolejnym lankijskim przysmakiem są rotti. Choć nazwa może Ci się kojarzyć z indyjskimi placuszkami roti, nieco się od nich różnią. Podawane na Cejlonie rotti to grube naleśniki z nadzieniem warzywnym, jajecznym lub kokosowym. Często składa się je w trójkąt lub zawija w rulonik. Można z nich też przyrządzić kottu rotti – placuszki są siekane i smażone z różnymi dodatkami – mięsem, warzywami, curry lub jajkiem. To bardzo popularne danie uliczne.

Jeśli wybierasz się w podróż na Sri Lankę, musisz koniecznie spróbować ryb i owoców morza. Znajdziesz je tutaj świeżo złowione i doskonale przyrządzone, a do tego w bardzo przystępnych cenach. Szczególnie popularne wśród turystów są tzw. Jumbo Prawns, czyli wielkie krewetki o długich odnóżach i niezwykle delikatnym mięsie.

Na deser spróbuj przepysznych, dojrzałych w słońcu tropikalnych owoców. Dostaniesz je także w formie świeżo wyciskanych soków. Możesz też pokusić się o spróbowanie tradycyjnego, lankijskiego deseru, czyli jogurtu z mleka bawolego z syropem z kwiatu palmy kokosowej. Na Cejlonie popularne są też słodycze na bazie cukru otrzymywanego właśnie z syropu kwiatu palmy kokosowej. Charakteryzują się karmelowym smakiem, lekko modyfikowanym przez różne dodatki, takie jak sezam czy wiórki kokosowe. Jeśli zaś chodzi o alkohol, koniecznie spróbuj araku kokosowego.

Sri Lanka, okolice Galle – tradycyjny połów

Plantacja herbaty w samym sercu Cejlonu

DOSTĘP DO INTERNETU

Większość hoteli na Cejlonie oferuje swoim Gościom dostęp do darmowego Wi-Fi. Nie zawsze oznacza to jednak bezproblemowy dostęp do szybkiego Internetu o każdej porze dnia i nocy. Prędkość łącza często pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się także, że właściciele hotelu wyłączają na noc routery. Powodem jest zmienna pogoda oraz zły stan instalacji elektrycznej.  Jeśli potrzebujesz być w stałym kontakcie ze światem, pomyśl o lokalnej karcie SIM z dostępem do Internetu mobilnego. Już za około 3 zł możesz wykupić pakiet 700 MB. Możesz zdecydować się na większy pakiet, by być w stałym kontakcie z bliskimi, lub na mniejszy i traktować go jako zabezpieczenie w razie nagłej potrzeby.

PLAŻOWANIE NA SRI LANCE – NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA

Jedną z najbardziej urokliwych plaż na południu wyspy jest ta położona przy miejscowości Mirissa. Piasek jest jasny i drobny, a morze błękitne. Zejście do wody jest dość łagodne, ale fale bywają tu dość spore. W okolicy można jednak znaleźć niewielkie zatoczki osłonięte przez skały, w których woda jest znacznie spokojniejsza. Zadowoleni będą także miłośnicy nadmorskich barów i restauracji, jest tu ich bowiem całkiem sporo. Alternatywą dla niej jest plaża w Unawatuna, która może pochwalić się znakomitą infrastrukturą turystyczną – bez problemu zapiszesz się tu na kurs surfowania czy też skorzystasz ze skutera lub nart wodnych.  Znajdziesz tu także tętniące życiem bary, knajpki i restauracje. Dużym atutem jest też bliskie położenie pięknego, kolonialnego miasteczka Galle – dostaniesz się tam tuk-tukiem lub autobusem już w 10 minut. W niedalekiej odległości znajduje się także Tangalle – senne miasteczko, w którym znajdziesz poryte złotym piaskiem plaże i idealne warunki do błogiego relaksu. Kolejną wartą uwagi plażą na południu wyspy jest Rekawa Beach. Jest to miejsce lęgu żółwi morskich i to aż pięciu ich gatunków. To także jedna z bardziej spokojnych plaż na wyspie – idealne miejsce na błogi relaks. Minusem są wysokie fale, które nie pozwalają na kąpiel niedoświadczonym pływakom. Jeśli należysz do amatorów nurkowania, zastanów się nad wycieczką do Hikkaduwa. Plaża jest tu dość wąska, jednak morze skrywa w sobie prawdziwe skarby. Rafa koralowa jest położona bardzo blisko brzegu, tak że stojąc w wodzie po pas możesz obserwować jej mieszkańców. Spotkasz tu pływające żółwie morskie i przeróżne gatunki kolorowych ryb. Możesz tu uprawiać zarówno snorkeling przy brzegu, jak i wybrać się na wycieczkę łódką i spróbować nurkowania w głębszej wodzie. Trzeba jednak uważać na wysokie fale – Hikkaduwa to także ośrodek popularny wśród surferów.

Na wschodnim wybrzeży prym wiodą plaże Nilaveli. To jedno z najpiękniejszych miejsc do kąpieli na całej wyspie. Piasek jest tu drobny i niemal biały, a kilometr od brzegu znajduje się niewielka Pigeon Island, wokół której można podziwiać jedną z najpiękniej zachowanych raf koralowych na Sri Lance. Jest to miejsce dla ceniących sobie bardziej spokój niż imprezy do białego rana. Kolejną malowniczą plażą w tej części Cejlonu jest Passikudah. Jest ona piękna, długa i wyjątkowo malownicza. Zejście do wody jest tu niezwykle łagodne, podobnie jak fale – to jedno z najbezpieczniejszych kąpielisk w tej części wyspy. Jest to więc idealne miejsce, jeśli wybierasz się na wakacje z dziećmi. Infrastruktura turystyczna wciąż nie jest tu mocno rozbudowana – to także świetne miejsce, jeśli szukasz błogiego spokoju. Z kolei amatorzy surfingu będą bawić się wspaniale w Arugam Bay. Są tu idealne warunki do uprawiania tego sportu – wysokie fale, piaszczyste dno, a także piękne krajobrazy.

Na zachodzie piękne plaże znajdują się w okolicy Waikkal. Miejscowość, od strony centrum wyspy, otoczona jest lasem namorzynowym. Dzięki temu można tutaj podziwiać także piękno przyrody – liczne ptactwo, kolorowe motyle i palmowe gaje. Same plaże także należą do jednych z najbardziej urokliwych na wyspie. Kolejne piękne kąpieliska w tej części Cejlonu leżą w okolicy Negombo, niewielkiej rybackiej wioski. Z kolei Buruweli to jeden z najsłynniejszych kurortów na Sri Lance. Oprócz pięknych plaż znajdziesz tu także luksusowe hotele, SPA i restauracje.

PARKI NARODOWE SRI LANKI

W czasie wycieczki na Sri Lankę koniecznie znajdź czas, by poznać piękno tutejszej przyrody. Najlepiej zrobić to wybierając się na safari w parkach narodowych. Zwiedza się je zazwyczaj w czasie przejażdżki jeepem. Najchętniej odwiedzanym przez turystów parkiem jest Yala, który jest najbardziej zróżnicowany pod względem flory i fauny. Szczyci się on dużą populacją lampartów. Można tu także zobaczyć stada dzikich słoni, bawoły, niedźwiedzie, wargacze, dzikie świnie, krokodyle, jelenie, warany, kobry. Mieszkają tu także rozmaite gatunki ptaków: dzioborożce, czaple, zimorodki i kormorany. Warty uwagi jest także Park Narodowy Udawalawe. Ze względu na mniej bujną roślinność można tu dużo łatwiej wypatrzeć zwierzęta. Najczęściej spotyka się tu słonie, choć można zobaczyć także bawoły, krokodyle, wargacze i rozmaite gatunki małp. Na północy wyspy znajduje się jej największy park – Wilpattu. W nim także zamieszkuje duża liczba lankijskich lampartów. W centralnej części Cejlonu godny polecenia jest Park Narodowy Minneriya. Najlepsza pora, by go odwiedzić, przypada od sierpnia do grudnia, a szczególnie warto się tam wybrać we wrześniu i październiku. Słonie gromadzą się wtedy nad brzegiem jeziora i można zobaczyć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osobników na raz. Jeśli chcesz zobaczyć te niezwykłe zwierzęta z naprawdę bliska, wybierz się do Pinnawela. Znajduje się tam sierociniec dla słoni, w którym mieszka od 70 do 100 osobników. Są to zwierzęta kalekie, stare oraz osierocone młode. Można je dotykać, głaskać i karmić, a o określonej porze także przyglądać się ich kąpieli. Będziesz mieć też okazję zakupić niezwykłe pamiątki – notesy i kartki wykonane z papieru wyrabianego ze słonich odchodów.

SRI LANKA – CO WARTO ZWIEDZIĆ? NASZE PRZYKŁADOWE PROGRAMY 

Sri Lanka jest krajem bardzo bogatym kulturowo. Na całej wyspie znajdziesz ruiny wspaniałych świątyń i pałaców, które świadczą o dawnej świetności wyspy. Jednym z najważniejszych historycznych ośrodków wyspy jest Anuradhapura, pierwsza stolica Sri Lanki. Możesz tu zobaczyć gigantyczne stupy, świątynie, wielkie posągi Buddy i ruiny okazałych pałaców.  Zasadzono tu przywieziony z Bodh Gai w Indiach szczep drzewa Bodhi, pod którym medytujący Siddhartha Gautama doznał oświecenia i stał się Buddą. Drzewo, które możesz dzisiaj zobaczyć, to jego potomek. W pobliżu  Anuradhapury znajduje się niewielka miejscowość Mihintale. Wznosi się w niej ciekawa świątynia położona na szczycie góry. Rozciągają się z niej piękne widoki na okolicę.

W czasie podróży na Sri Lankę koniecznie musisz odwiedzić Sigiriję. Znajduje się w niej tzw. Lwia Góra, która jest wizytówką kraju. Na wierzchołku stojącej tu dwustumetrowej skały wulkanicznej znajdują się ruiny fortecy. Przy zboczu zobaczysz ogromne lwie łapy – pozostałość po wielkiej rzeźbie, strzegącej drogi na górę. Dawniej, aby dostać się do fortecy, musiano dosłownie wejść w paszczę lwa. Niestety, głowa zwierzęcia nie przetrwała próby czasu. Drogę na szczyt ozdabiają liczne, wspaniale zachowane malowidła przedstawiające głównie piękne kobiety.

Około 20 km od Sigiriji znajduje się Dambulla – niewielka miejscowość, gdzie zobaczysz zespół pięciu jaskiń wykutych w skale. Ozdobiono je barwnymi malowidłami oraz posągami Buddy. Wejście do kompleksu znajduje się na wzniesieniu, z którego, przy dobrej pogodzie, można podziwiać Lwią Górę.

Zwiedzając Dambullę i Sigiriję warto zahaczyć też o położoną w pobliżu Polonnaruwę. Po opuszczeniu Anuradhapury, to właśnie ona została stolicą wyspy. Zobaczysz tu ogromną rzeźbę Buddy wykutą w kamiennym zboczu oraz mnóstwo innych posągów, buddyjskie stupy, ruiny majestatycznych pałaców i pozostałości wielkich świątyń.

Podczas wakacji na Sri Lance warto odwiedzić także Kandy. To drugie pod względem wielkości miasto na wyspie, uważane za jej kulturalną stolicę. Znajduje się tu świątynia będąca celem wielu buddyjskich pielgrzymek. Przechowywana jest w niej bowiem niezwykła relikwia – podobno prawdziwy ząb Buddy. Dwa razy dziennie odwiedzający mogą zobaczyć zdobioną szkatułę, w której jest trzymany. Samego zęba niestety zobaczyć nie można.

Jeśli należysz do fanów trekkingu i górskich wędrówek, koniecznie wybierz się na Adam’s Peak, czyli Szczyt Adama. To piąta najwyższa góra Sri Lanki. Na jej szczycie znajduje się wgłębienie uważane za odcisk stopy Buddy (przez buddystów), Śiwy (przez hindusów), biblijnego Adama (przez muzułmanów) lub nawet świętego Tomasza (przez indyjskich chrześcijan). Szczyt Adama jest więc celem pielgrzymkowym wyznawców różnych religii. Wspinaczka zajmuje około 3 godzin. Na górę prowadzą schody, których jest około 4,5 tysiąca. Szczególnie popularne są nocne wycieczki, zwieńczone podziwianiem wschodu słońca ze szczytu.

W czasie wakacji na Sri Lance możesz też odwiedzić uprawy herbaty. Położone na zboczach wzgórz zielone plantacje wyglądają niezwykle malowniczo. Zobaczyć je możesz np. w Nuwara Eliya, niedużym wypoczynkowym miasteczku założonym przez Brytyjczyków. To idealna baza na trekkingi wśród herbacianych krzewów. Warto wybrać się stąd pociągiem do górskiego miasteczka Ella. Podróż będzie okazją do podziwiania wspaniałych widoków. Sama Ella także leży wśród plantacji herbaty, jednak nieco wyżej w górach. W czasie wędrówek będziesz mieć okazję zobaczyć wodospady oraz lasy deszczowe.

Nasz zespół przygotował kilka przykładowych programów wakacji na Sri Lance:

Plaże i Skarby Cejlonu

Sri Lanka i Malediwy

Bogactwo Sri Lanki i skarby wyspy

Plaża ma południowym wybrzeżu Sri Lanki

Podróż na Sri Lankę to Twoje marzenie? Pora przekuć je w rzeczywistość! Sprawdź koniecznie, jakie programy na ten kraj przygotowało Planet Escape. Pamiętaj, że każdy z nich możesz dowolnie modyfikować, a nawet stworzyć własny program – specjalnością Planet Escape są bowiem podróże szyte na miarę!

Marta

Marta

Z wykształcenia i zamiłowania pasjonatka Indii. Przerwy między kolejnymi podróżami najchętniej spędzałaby na tłumaczeniu sanskryckiej poezji. Nad turystyczne kurorty przedkłada wizyty na bazarach, w świątyniach i małych, lokalnych restauracjach. Podróżując lubi zatrzymywać się w jednym miejscu na nieco dłużej niż powinna, by w pełni poczuć jego atmosferę.

!
Ta strona używa plików cookies.