Jak przygotować się przed podróżą do Indonezji?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Jak przygotować się przed podróżą do Indonezji?

Indonezja to coraz popularniejszy kierunek podróży. Zupełnie nas to nie dziwi! Plaże z mięciutkim piaskiem, rozłożyste palmy, bogactwo lokalnych obyczajów, różnorodna kuchnia… Moglibyśmy tak wymieniać jeszcze długo. Wakacje w Indonezji, zwłaszcza na Bali, to absolutny must have tego roku. Sprawdźcie, jak możecie się do nich przygotować.

Kiedy jechać do Indonezji?

Najlepszy czas na podróż do Indonezji właśnie trwa. Piękna pogoda w Indonezji dopisze Wam na Bali i innych indonezyjskich wyspach w okresie od kwietnia do końca października, ale i w późniejszych miesiącach powinniście wypoczywać bez komplikacji. W Indonezji przeważa klimat równikowy wilgotny, a rok można podzielić na dwie pory: suchą od kwietnia do października i deszczową od listopada do marca. Wilgotność powietrza jest bardzo wysoka właściwie przez cały rok i wynosi aż 90%. Średnia temperatura oscyluje wokół 26 stopni na nizinach i około 10 stopni mniej w górach. Jeśli uwielbiacie snorkeling i chcielibyście pływać podczas swoim wakacji w Indonezji z takimi podmorskimi zwierzętami jak manty, to możecie wybrać się na wyspy również poza wysokim sezonem, w okresie od kwietnia do czerwca. Tyczy się do wysp takich jak Komodo, Sumatra i Jawa. W wysokim sezonie, zwłaszcza w okresie od czerwca do września, również będą panowały dobre warunki do pływania z mantami. A czy warto podróżować do Indonezji poza sezonem? Istnieje ku temu kilka dobrych powodów. Pierwszym z nich są niższe ceny hoteli, atrakcji turystycznych czy transportu, a drugim – brak tłumów turystów, niemal puste plaże. Minus to pogoda – mogą się zdarzyć opady i pochmurne niebo.

Ile kosztuje podróż na Bali?

Wszystko oczywiście zależy od Waszych preferencji – standardu hotelu, liczby lokacji, długości przelotów itp. W naprawdę fajną podróż do Indonezji obejmującą odwiedzenie wyspy Sumatra, wulkanów, dżungli i pięknych plaż, możecie się wybrać już od 7 tysięcy złotych za osobę. Wycieczka na Bali w połączeniu z Gili powinna kosztować około 7500 zł, a Bali w połączeniu z wyspą Lombok – około 8500 zł.  Warto pamiętać, że takie biura podróży jak Planet Escape oferują podróże szyte na miarę, a więc dostosowane do indywidualnych oczekiwań i preferencji. Do wyboru są zarówno podróże niskobudżetowe z zakwaterowaniem w minimalistycznych hotelach czy lokalnych domach, jak i podróże luksusowe. Zachęcamy do zapoznania się z dokładną ofertą na stronie: www.planetescape.pl oraz rozmowę z konsultantem.

Bali – tarasy ryżowe w okolicy Sidmen

Co spakować ze sobą na Bali?

Poza dobrym humorem? Bikini, nakrycie głowy, krem do opalania, środek przeciw komarom, ręcznik plażowy, podręczną apteczkę z lekami przeciwbólowymi czy na biegunkę, przewodnik z krótkimi rozmówkami, paszport i pakiet dokumentów, okulary przeciwsłoneczne, kosmetyczkę, buty trekkingowe i japonki oraz oczywiście ubrania – nie zapomnijcie o tych zakrywających ramiona i nogi, które przydadzą się w trakcie zwiedzania świątyń.  Więcej uwagi warto poświęcić zwłaszcza kosmetyczce i apteczce. Zabierzcie ze sobą: Muggę (dobry środek przeciw owadom), plastry na odciski i zamykające rany (w razie skaleczenia się o rafę), leki na rozrzedzenie krwi (przed lotem), krem na oparzenia słoneczne, maść łagodząca ukąszenia owadów i kosmetyki w wersji mini (pamiętajcie, że w większości hoteli będziecie mieli do dyspozycji hotelowe mydełka, żele i szampony). Nie zapomnijcie też o przełączce do wtyczek. W Indonezji oprócz wtyczek europejskich spotykane są również wejścia typu G (takie jak np. w Wielkiej Brytanii). W hotelach często można wypożyczyć adaptery do gniazdek, ale lepiej zabrać ze sobą swój własny. Do portfela spakujcie karty płatnicze (w większości miejsc w Indonezji bez problemu wypłacicie pieniądze z bankomatów, tzw. ATM), vouchery, bilety lotnicze, prawo jazdy i oczywiście dowód osobisty. Zawieszka na bagaż będzie dobrym rozwiązaniem dla Wasze spokoju ducha – zapiszcie na niej swoje dane, numer telefonu i adres, co pomoże zlokalizować Was jako właścicieli bagaży, gdy zostanie od zgubiony. Warto pamiętać, że taką zawieszkę otrzymuje się wraz z innymi gadżetami w Escape Boxie od Planet Escape, czyli w pakiecie podróżniczym dla wszystkich klientów. W pakiecie znajdziecie też kompletny przewodnik podróżniczy napisany specjalnie dla Was tzw. Escape Book. Co istotne – występuje on również w formie aplikacji mobilnej, którą możecie pobrać na telefon. Przygotowując się na wycieczkę do Indonezji należy również pamiętać o walucie. Najlepiej zaopatrzyć się w dolary amerykańskie (nowe banknoty, wydane po 2004 roku), które wymienicie w kantorze, np. na lotnisku w Denpasar, na Bali.

Jak przygotować się na podróż do Indonezji z dzieckiem?

Przede wszystkim – na spokojnie, bo to naprawdę bezpieczny kraj, w którym wypoczniecie, także podczas rodzinnych wakacji. Koniecznie zabierzcie ze sobą zabawki czy książeczki, którymi dziecko zajmie się podczas długich przelotów. Do torby podręcznej spakujcie chusteczki nawilżane, podręczną apteczkę, zmianę bielizny i drobne przekąski. Sprawdźcie na stronie linii lotniczej lub dopytajcie w biurze podróży o wszelkie ulgi przysługujące dzieciom w Waszym wieku, zwłaszcza jeśli chcecie zabrać dla niego dodatkowy bagaż, wózek lub siodełko samochodowe – każdy przewoźnik rządzi się swoimi prawami. Podobnie jest z hotelami i atrakcjami. Wcześniej posprawdzajcie ulgi przysługujące dzieciom, aby później znać swoje prawa i rzeczywiście z nich korzystać. W biurze podróży przedstawcie skład Waszej rodziny i połóżcie nacisk na to, co jest ważne dla Waszej rodziny. Konsultanci w biurze zadbają o hotel, który dostosowany jest do przyjmowania najmniejszych Gości, co odzwierciedlają pokoje, infrastruktura, dodatkowe atrakcje, a nawet restauracyjne menu. Jeśli Wasze dzieciątko jest malutkie, nie zapomnijcie ostatniego hitu – chusty do noszenia, która wszystkim umili codzienne zwiedzanie. Dla starszych pociech weźcie gry planszowe na wspólne wieczory. No i komplet gadżetów na plażę! Dmuchane zabawki, wiaderko z foremkami, łopatkę i grabki.

Komodo

Bezpieczeństwo na Bali

Bali jest miejscem szybkiego rozwoju turystyki, a więc szczególnie ważne pozostaje tutaj bezpieczeństwo. Ze znajomością różnic kulturowych i odrobiną rozsądku nie macie się czego obawiać. To na co z pewnością powinniście zwrócić uwagę to wszelkie zakupy i targowanie się z miejscowymi sprzedawcami – jak w każdym miejscu na świecie istnieją osoby, które chciałyby zbić interes na naszej naiwności. Kolejna rzecz to zdrowie – poza Europą powinniśmy uważać na spożywaną przez nas wodę, zęby podczas mycia płukać wodą butelkowaną i zachowywać ostrożność względem nietypowych produktów. Podstawą są oczywiście szczepienia, które zapewnią nam spokój ducha i bezpieczeństwo. Innym aspektem jest ruch uliczny – na Bali lewostronny i niesamowicie intensywny oraz chaotyczny. Co istotne – Wasze europejskie prawo jazdy bez wcześniejszego porozumienia się z lokalnymi władzami nie będzie tutaj respektowane. Na Bali miały miejsce ataki terrorystyczne, jednak nie ponowiono ich od 13 lat.

Wybuch wulkanu na Bali

To co niesamowicie piękne bywa również i groźne. Na Bali znajduje się wulkan Mount Agung, którego erupcje zanotowano dotąd w 1843 i w 1963 roku. W ubiegłym roku o wulkanie zrobiło się głośno na całym świecie z powodu jego wzmożonej aktywności. Druga połowa roku upłynęła pod znakiem doniesień na temat niebezpieczeństwa wybuchu tego wulkanu. Na szczęście miejsca na Bali najchętniej odwiedzane przez turystów znajdują się poza niebezpieczną strefą wyznaczoną przez lokalne służby. To z czym czasami borykają się turyści w trakcie wakacji na Bali to sytuacje, w których z powodu unoszącego się pyłu wulkanicznego paraliżowane są lotniska, a co za tym idzie – loty zostają odwołane. Te sytuacje zdarzają się jednak rzadko i zawsze są przejściowe. W takich przypadkach zresztą biuro podróży zawsze stanowi duże wsparcie dla podróżników w pomocy z przebukowaniem biletów czy kontakcie z linią lotniczą.

 Na co się zaszczepić przed wyjazdem na Bali?

Do szczepień zalecanych przed podróżą na Bali należą: błonica, tężec i odra, wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B, japońskie zapalenie mózgu. Gdy istnieje ryzyko spożycia zakażonej wody czy żywności poleca się szczepienie przeciwko durowi brzusznemu, a w przypadku ryzyka pogryzienia – przeciwko wściekliźnie. Szczepienia można zrobić w centrum szczepień medycyny podróży. W Krakowie znajduje się m.in. Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży Przylądek Zdrowia na ulicy Sołtysowskiej 35A czy w Szpitalu im. Jana Pawła II na Prądnickiej 80.

Wybrane centra w innych miastach:
– Warszawa, Medellan przy ul. Oboźnej 9/104
– Gdańsk, Eter-med, m.in. przy ul. Kazimierza Górskiego 1 czy Jaskółczej 7,15
– Katowice, Signum przy ul. Bażantów 6C
– Wrocław, NZOZ, przy ul. Oławskiej 14
– Rzeszów, Centrum Medyczne Medyk, przy ul. Rejtana 53
– Poznań, Centrum Medyczne LIM, przy ul. Półwiejskiej 42
– Łódź, Centrum Medyczne Szpital św. Rodziny, przy ul. Wigury 19

Sumatra

Czy malaria występuje w Indonezji? Jak się przed nią chronić?

Występuje na terenach zalesionych na Sumatrze, Sulawesi, Borneo i we wschodniej części kraju – na Molukach i Papui. Najlepiej przed wakacjami w Indonezji odwiedzić lekarza, który zapozna nas z dokładną profilaktyką. Najpewniej przepisze nam lek przeciwmalaryczny. To co sami możemy zrobić na miejscu, to zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed owadami: moskitiera, siatki w oknach, ubrania zakrywające nogi i ręce na wycieczkach trekkingowych. A do tego stosowanie repelentów poleconych nam przez lekarza. Przezorny zawsze ubezpieczony, więc warto wiedzieć, jakie są objawy malarii i co zrobić, gdy zdiagnozujemy je u siebie. Do objawów należą: dreszcze i gorączka, naprzemiennie odczucie uderzeń zimna i gorąca, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka i przyspieszone bicie serca. Jeśli wystąpią u Was powyższe objawy, niezwłocznie udajcie się do szpitala – tylko lekarz może zalecić odpowiednie leczenie tej choroby. Leki na malarię nie pozostają bez wpływu na organizm, dlatego ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem. Kluczowy jest tutaj czas – jak najszybsza reakcja pozwoli na szybszy powrót do zdrowia.

Transport na Bali

Podstawę transportu z lotniska do hotelu stanowią taksówki i transport prywatny zapewniany przez biuro podróży, co bardzo polecamy, szczególnie jeśli podróżujecie z dziećmi. Fajną opcją transportu są skutery, które można tutaj wypożyczyć i które zdecydowanie ułatwiają przemieszczanie się po wyspie, jeśli wybraliście się w podróż na Bali samotnie lub we dwoje. Inna forma komunikacji to busy kursujące między różnymi miejscowościami na Bali, które mieszczą zazwyczaj kilkanaście osób. Do innych możliwości należą riksze, a także stare dobre rowery, które często można wypożyczyć w hotelu.

Wyspy Gili

Jedzenie w Indonezji. Czego warto spróbować?

Kuchnia indonezyjska to gwarancja nieba w gębie i na pewno będzie jednym z najlepszych wspomnień Waszych wakacji w Indonezji. Oto lista przysmaków, których z pewnością powinniście spróbować:

  • satay: rodzaj mięsnych szaszłyków na patyczkach bambusowych
  • nasi goreng: smażony ryż w jednej z licznych kombinacji z warzywami czy mięsem
  • babi guling: balijska specjalność, młody świniak faszerowany imbirem, czosnkiem i chili
  • bebek betul: kaczka faszerowana przyprawami owinięta w liście bananowe i łuski kokosowe oraz usmażona na rozżarzonych węgielkach
  • gado-gado: sałatka z tofu, gotowanym jajkiem i orzeszkami ziemnymi
  • nasi padang: ryż z pastą curry, mleczkiem kokosowym i warzywami
  • rawon: zupa z wołowiny

Warto dodać, że dzięki różnorodności wpływów kulturowych w Indonezji, kuchnia również jest niesamowicie zróżnicowana. Przenikają się tutaj wpływy hinduskie i muzułmańskie. Z tego względu na wyspie Jawa raczej nie jada się wieprzowiny, a za to sporo ryb morskich i słodkowodnych, kurczaka i kaczkę, bardzo popularny jest również tempeh. Na Jawie nie jada się zbyt wiele warzyw, królują ryż i mięsa z odrobiną zielonych warzyw. Na Jawie możecie też spotkać soto, czyli rodzaj bulionu z różnymi rodzajami mięsa czy lalapan – smażona w głębokim tłuszczu porcja mięsa – kurczaka, ryby lub kaczki, które podaje się z sambalem, czyli tradycyjnym indonezyjskim sosem chili. Na Bali koniecznie spróbujcie gado gado – wegetariańskiego dania złożonego z różnych przysmaków, m.in. jajka na twardo, warzyw, orzechów i sosu sojowego. W wielu knajpach podaje się także grubego, tłustego naleśnika bananowego, który będzie idealny na śniadanie.

No i nie zapominajmy o jednej z najdroższych kaw na świecie – Kopi Luwak. To kawa wytworzona z ziaren zjedzonych i przetrawionych przez niepozorne zwierzątko – łaskuna palmowego. Nie brzmi zachęcająco, ale spróbować – warto!

Jawa – Świątynia Borobudur i wulkan Bromo

Co warto zobaczyć w Indonezji?

Podobnie jak na jedzenie – również na atrakcje nie będziecie tutaj narzekać. Wakacje w Indonezji wypełnią liczne aktywności i możliwość zobaczenia pięknych plaż, wspaniałych zabytków czy lokalnych wsi.

Oto nasze absolutne must see:

  • Wyspa Komodo, a na niej słynne warany, czyli największe jaszczurki na świecie.
  • Bangli, dawna stolica dynastii Gelgel, gdzie możecie zamieszkać na jedną noc w tradycyjnym balijskim domostwie oraz zapoznać się z miejscowymi obyczajami, obrządkami czy kulturą.
  • Plaże na wyspach Gili – zrelaksujecie się tutaj jak nigdzie, będziecie mieli szanse podziwiać morską faunę i florę uprawiając snorkeling lub zdecydować się na szaleństwo w beach barach.
  • Safari na Bali – szansa na zobaczenie najpiękniejszych zakątków tej wyspy. Podczas takiej wycieczki odwiedzicie choćby świątynię Tirta Empul, poznacie lokalnych mieszkańców w wiosce Penglipuran, zjecie lunch w tradycyjnej balijskiej knajpce, skosztujecie indonezyjskiej kawy na plantacji i zachwycicie się krajobrazem, jaki rozpościera się na tarasach ryżowych Iseh.
  • Sidemen –  niewielka miejscowość położona u stóp wulkanu Agung, otoczona tarasami ryżowymi oferuje prawdziwy relaks, z dala od zgiełku turystycznych atrakcji Bali. Spróbujecie tu przepysznej, lokalnej kuchni i zobaczycie prawdziwe życie mieszkańców wyspy. W Sidemen czeka na Was mnóstwo atrakci – kursy gotowania, trekkingi, zajęcia jogi, rafting, spotkania z szamanem.
  • Wulkan Batur to góra o wysokości ponad 1700 m n.p.m., którą możecie zdobyć podczas wakacji w Indonezji. W trakcie wędrówki czekają Was niesamowite widoki – na jezioro Batur, tarasy ryżowe czy dwie balijskie świątynie znajdujące się nieopodal. Świetna opcja na aktywny dzień w ramach przerwy od plażowania!
  • Sumatra to wspaniała wyspa, na której zobaczycie nie tylko wulkany i dziewiczą dżunglę, ale też koralowe wysepki i opustoszałe plaże. Na tej wysepce będziecie mogli podziwiać orangutany i wybrać się na trekking po dżungli.
  • Jawa – na tej wyspie doznania związane z podziwianiem krajobrazów dzięki zachwycającym wulkanom wzbogacą dodatkowo te, których dostarczy zwiedzanie monumentalnych świątyń – Borobudur i Prambanan.
  • Sulawesi to z kolei wyspa pełna pięknych gór, wspaniałe meczety, lokalne wioski i tarasy ryżowe.  Zobaczycie tu tradycyjne wioski z domami Torajów tongkonan, słynne wiszące groby i figurki tau-tau. To idealne miejsce do doświadczenia kultury całkowicie różnej od europejskiej.

 Mamy nadzieję, że ten kompleksowy poradnik, w którym poruszyliśmy najważniejsze dla podróżników kwestie, pomoże Wam podjąć decyzję o podróży na Bali. Jeśli wciąż macie jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu z konsultantami biura podróży Planet Escape lub zostawienie komentarza pod tym tekstem. Z wielką chęcią rozwiejemy Wasze wątpliwości i pomożemy przeżyć podróż Waszych marzeń.

Paula

Paula

Copywriter i redaktor, w Planet Escape pisze i zachęca do podróżowania z książką. Bez pamięci zakochana w Kubie i Hiszpanii, literaturze współczesnej oraz języku, zwłaszcza polskim i hiszpańskim. Fan Liverpoolu, wielbicielka zdrowego trybu życia i amerykańskich seriali oraz szczęśliwa posiadaczka niesfornego kundelka o imieniu Diego.

!
Ta strona używa plików cookies.