
1 USD – 17,75 ZAR
1 EUR – 19,0 ZAR
1 PLN – 4,0 ZAR
Aktualny kurs walut można sprawdzić na stronie NBP: https://nbp.pl/statystyka-i-sprawozdawczosc/kursy/tabela-a/

Informacje praktyczne
Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
W przypadku podróży do RPA obojga rodziców z małoletnim dzieckiem, konieczne jest posiadanie ze sobą oryginału aktu urodzenia dziecka lub jego poświadczonej przez notariusza kopii, wraz z tłumaczeniem na język angielski. W przypadku podróży tylko z jednym z rodziców, konieczne jest posiadanie pisemnej zgody na podróż drugiego rodzica. Pismo to powinno być przetłumaczone na język angielski i poświadczone przez notariusza. Dokument jest ważny 3 miesiące od daty wystawienia.
Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Napiwki
Ceny jedzenia
Przykładowe ceny:
Woda mineralna 1,5 l: – 16 ZAR
Lokalne piwo w puszce: 22 ZAR
Piwo w lokalu: 35 ZAR
Świeży kokos: 20 ZAR/kg
Ananas: 40 ZAR/szt
Wino: 50 ZAR
Kawa w kawiarni: 30 ZAR
Obiad w taniej restauracji: 100–150 ZAR
Jedzenie
Ciekawostki
- Góra Stołowa uznawana jest za jedną z najstarszych gór na świecie.
- Paarl, trzecie najstarsze miasto w RPA, posiada największą na świecie piwnicę z winami.
- W RPA rośnie największy baobab na świecie. Big Baobab ma ok. 6 tys. lat, 22 metry wysokości i 47 metrów szerokości. W środku pnia drzewa znajduje się bar.
- Najgłębsza kopalnia na świecie znajduje się w północno-zachodniej części RPA, w prowincji Mponeng. Kopalnia jest głęboka na 4 tys. metrów i ma ok. 50 km² powierzchni.
- Najstarsze szczątki ludzkie znalezione na terenie RPA mają ponad 160 tys. lat. Z kolei w Sterkfontein Caves, znaleziono szczątki prehistorycznego człowieka australopiteka, które datowane są na 3,5 mln lat.
- Na dnie oceanu, w okolicach wybrzeży RPA, znajduje się ok. 2 tys. wraków statków. Większość z nich ma ponad 500 lat!
- W RPA znajduje się najstarszy i największy krater meteorytowy na Ziemi. Krater o średnicy ok. 300 km, powstał ok. 2 mld lat temu, w wyniku uderzenia o ziemię asteroidy o średnicy 10 km.
- Tugela Falls to drugie najwyższe wodospady świata.
- W RPA rośnie 1/10 wszystkich gatunków roślin świata.
- W 1892 roku, w Bloemfontein w RPA, urodził się autor m.in. trylogii Władca Pierścieni - J.R.R. Tolkien.

Poznaj szczegóły o kraju RPA
Historia
Po raz pierwszy Europejczyk odwiedził tę część świata w 1488 roku. Był to portugalski podróżnik i odkrywca, Bartolomeu Diaz. 164 lata później na Półwyspie Przylądkowym wybudowano port, który stanowił miejsce zaopatrzenia statków Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej, płynących do Indii. Tak powstało najstarsze miasto w RPA – Kapsztad. Kontrolę nad kolonią w 1795 roku, po likwidacji Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej, przejęli Brytyjczycy. Ich panowanie trwało przez kolejne 155 lat.
Na przełomie XVIII i XIX wieku Zulusi (żyjący obecnie na wschodnim wybrzeżu), pod dowództwem Zulusa Czaka, zorganizowali siły zbrojne, mające na celu podbijać sąsiednie plemiona. Przez kilkadziesiąt lat prowadzili walkę przeciwko Afrykanerom (głównie Holendrom, Niemcom i Francuzom, potomkom osadników) i Brytyjczykom. Zulusi zostali ostatecznie pokonani przez Afrykanerów (Burowie) w 1838 roku, a w 1879 roku przez Brytyjczyków.
W wyniku konfliktów z Brytyjczykami, Afrykanerzy wyruszyli w głąb kraju i utworzyli Burskie Republiki Transwalu i Oranii. Odkrycie przez Burów na tym terenie diamentów w 1867 roku i złota w 1886 roku przyczyniły się do zainteresowania Brytyjczyków tym rejonem, co w efekcie doprowadziło do wybuchu I wojny burskiej (1880 – 1881) i II wojny burskiej (1899 – 1902). Skutkiem porażki Afrykanerów było włączenie ich terenów do Imperium Brytyjskiego.
W 1910 roku utworzony został Związek Południowej Afryki, który dołączył do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, biorąc udział w obu wojnach światowych. W 1948 roku wybory wygrała Partia Narodowa, która opowiadała się interesami Afrykanerów. Tak rozpoczął się 46 – letni okres segregacji rasowej, znany jako apartheid. Apartheid narzucił segregację rasową, w wyniku której wydzielano specjalne dzielnice, nastąpiła segregacja w miejscach publicznych, wprowadzono różne standardy edukacyjne dla białych i czarnych, nielegalne były małżeństwa mieszane rasowo. Co więcej, Afrykanie nie posiadali obywatelstwa, wprowadzony został obowiązek posiadania przepustek.
W 1960 roku proklamowano powstanie Republiki Południowej Afryki. Walkę z apartheidem rozpoczął prezydent Frederik Willem de Klerk, który zalegalizował m.in. Afrykański Kongres Narodowy – ANC (organizacja narodowowyzwoleńcza czarnej ludności założona w 1912 roku), Partię Komunistyczną i 33 inne organizacje, zwolnił z więzienia Nelsona Mandelę, nieformalnego lidera ANC, oraz rozpoczął dialog z opozycją. 10 maja 1994 roku, 76-letni wówczas Nelson Mandela, został pierwszym prezydentem wybranym w demokratycznych wyborach. Po ponad 300 latach dominacji Europejczyków, RPA wkroczyła w nowe tysiąclecie z konstytucją, uznawaną za najbardziej postępową na świecie.
Geografia
Większą część kraju zajmują wyżyny, tzw. weldy. Niziny występują jednie na pasie nadbrzeża. Największą rzeką RPA jest Oranje. Najwyższy szczyt to Thabana Ntlenyana, o wysokości 3482 m n.p.m., leżący w paśmie Gór Smoczych.
Wiele gatunków roślin porastających RPA to endemity, nie występują nigdzie indziej na świecie. Można tu spotkać roślinność twardolistną, czyli zarośla, krzewy zwane fynbos. Pustynię Kalahari porastają sukulenty – aloes, wilczomlecz. W RPA można spotkać liczne wielkie afrykańskie ssaki - słonia afrykańskiego, nosorożca białego i hipopotama nilowego. Żyją tu także żyrafy, gepardy, a także nosorożce czarne, bawoły afrykańskie, lamparty czy lwy. Ogromnym bogactwem odznacza się awifauna. Wikłacze budują ogromne kolonie,. Można tu spotkać strusia czy dropa. Na wybrzeżu południowym żyje 170 000 dzikich pingwinów.
Kultura i Religia
W czasie tradycyjnych uroczystości można zobaczyć regionalne stroje. Na co dzień jednak wszyscy mieszkańcu ubierają się współcześnie. Wyraźny podział biegnie między nowoczesnymi, uprzemysłowionymi miastami, a wsią, gdzie nadal można zastać tradycyjne obrzędy. Obchodzi się tu święta zarówno katolickie, jak i hinduskie czy lokalne. Dominującą religią jest katolicyzm, ale znaczny odsetek mieszkańców kultywuje dawne religie plemienne.
W roku 1991 nagrodę Nobla otrzymała południowoafrykańska pisarka Nadine Gordimer. Najważniejszym pisarzem z RPA jest niewątpliwie J.M. Coetzee, laureat literackiej nagrody Nobla za rok 2003. Jego dzieła zaliczają się do nurtu literatury psychologicznej. Uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy anglojęzycznych. Na terenie dzisiejszego RPA w roku 1982 urodził się J.R.R. Tolkien.

Wycieczka do RPA
Wakacje w RPA
Planując wakacje, z pewnością zastanawiacie się, dokąd pojechać, by połączyć odpoczynek, przygodę i nowe doświadczenia. Jeśli szukacie miejsca, które zaskakuje różnorodnością i nie daje się łatwo zaszufladkować, warto rozważyć wycieczkę do Republiki Południowej Afryki. To kierunek, który może spełnić oczekiwania zarówno tych z Was, którzy szukają kontaktu z naturą, jak i tych, którzy chcą poczuć klimat tętniących życiem miast czy poznać inne kultury. To kraj, który daje wiele możliwości – i to właśnie sprawia, że wakacje w RPA mogą być naprawdę niezapomniane. Podczas wyjazdu do RPA możecie spróbować zupełnie nowych form spędzania wolnego czasu, takich jak obserwacja dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, spacery po rozległych terenach, czy spotkania z lokalnymi społecznościami. To także okazja, by na chwilę zwolnić tempo i chłonąć atmosferę miejsc, które różnią się od tego, co znacie z Europy. Nie trzeba być zapalonym podróżnikiem, żeby docenić ten kraj – wystarczy otwartość i chęć przeżycia czegoś innego. Wycieczka do RPA może być też świetnym pretekstem do aktywnego wypoczynku: jeśli lubicie być w ruchu, znajdziecie tu wiele możliwości: piesze wędrówki, sporty wodne, przejażdżki czy różnego rodzaju atrakcje w otoczeniu przyrody. A jeśli wolicie spokojniejsze tempo, nic nie stoi na przeszkodzie, by po prostu nacieszyć się słońcem, dobrym jedzeniem i spokojem z dala od codziennych obowiązków. RPA potrafi zadbać o różne potrzeby i gusta, co czyni ten kierunek wyjątkowo atrakcyjnym.
Dlaczego warto jechać na wakacje do RPA?
Jeśli szukacie kierunku na wakacje, który oferuje coś konkretnego i różnorodnego, Republika Południowej Afryki powinna znaleźć się wysoko na Waszej liście. To kraj, w którym nie będziecie się nudzić – niezależnie od tego, czy interesuje Was aktywny wypoczynek, kontakt z przyrodą, lokalna kuchnia czy poznawanie historii. RPA to nie tylko ładne krajobrazy, ale też konkretne atrakcje, z których wiele nie ma odpowiednika w Europie. Po pierwsze – safari. To jeden z głównych powodów, dla których warto tu przyjechać. W RPA możecie zobaczyć słynną „Wielką Piątkę”: lwa, słonia, nosorożca, lamparta i bawoła – nie w zoo, ale na otwartym terenie, z profesjonalnym przewodnikiem. Wiele parków i rezerwatów oferuje różne formy safari – od jednodniowych wycieczek po kilkudniowe wyprawy z noclegami w lodge’ach. Nie trzeba mieć dużego budżetu – dostępne są opcje zarówno luksusowe, jak i bardziej ekonomiczne. Dla wielu osób to doświadczenie życia, które zostaje w pamięci na zawsze. Po drugie – krajobrazy i natura. W ciągu jednej podróży możecie zobaczyć zupełnie różne środowiska: góry, półpustynie, lasy, wodospady i oceaniczne wybrzeża. To idealne warunki do trekkingu, wspinaczki, jazdy na rowerze czy po prostu długich spacerów. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, nie zabraknie okazji – są tu dobrze oznakowane szlaki i zorganizowane wyprawy, również z lokalnymi przewodnikami. Jeśli wolicie odpoczynek, możecie zrelaksować się na jednej z wielu plaż – często niemal pustych, z czystym piaskiem i dobrą infrastrukturą. RPA to też konkretna historia i kultura. Możecie odwiedzić muzea, miejsca pamięci, galerie i targi rękodzieła, gdzie lokalni artyści sprzedają swoje wyroby. Poznacie tu historie związane z apartheidem, walką o równość i przemianami społecznymi, które wciąż mają wpływ na dzisiejsze życie mieszkańców. To nie są tylko suche fakty z książek – to żywe doświadczenie, które możecie poczuć na własnej skórze, rozmawiając z ludźmi, zwiedzając konkretne miejsca i widząc kontrasty w codziennym życiu. Kolejny plus to kuchnia. W RPA możecie spróbować dań, które są połączeniem wpływów afrykańskich, europejskich i azjatyckich. Grillowane mięsa, pikantne potrawy, świeże owoce morza, regionalne wina i wyjątkowa kawa – możecie jeść zarówno w eleganckich restauracjach, jak i na lokalnych targach czy food truckach.
Zwiedzanie RPA – co warto zobaczyć?
Zwiedzając Republikę Południowej Afryki, szybko przekonacie się, że to kraj, który łączy niezwykłą różnorodność natury, kultur i krajobrazów w jednej, spójnej podróży. Każde miejsce, które odwiedzicie, zapewnia inne emocje, inne doświadczenia i inne spojrzenie na to, czym może być wyjazd wakacyjny. Jeśli planujecie zwiedzanie RPA, warto zaplanować trasę tak, by nie tylko odpocząć, ale też naprawdę poznać ten kraj – jego naturę, historię i codzienne życie mieszkańców.
Zacznijcie od Kapsztadu – miasta, które świetnie nadaje się na początek afrykańskiej przygody. To dynamiczna metropolia u stóp Góry Stołowej, która zapewnia zarówno miejskie atrakcje, jak i szybki dostęp do natury. Kolejka linowa na szczyt góry pozwoli Wam spojrzeć na miasto z góry, a kiedy wrócicie na dół, możecie przespacerować się po barwnej dzielnicy Bo-Kaap czy odwiedzić V&A Waterfront – nowoczesne centrum z restauracjami, sklepami i oceanarium. Kapsztad to miejsce, w którym od razu poczujecie klimat RPA – swobodny, różnorodny i otwarty.
Z miasta możecie ruszyć w głąb kraju, kierując się w stronę Parku Narodowego Krugera – jednej z największych atrakcji RPA. To właśnie tu zobaczycie słynną „Wielką Piątkę”, czyli lwa, słonia, bawoła, lamparta i nosorożca. Safari w Krugerze to nie jest zwykła wycieczka – to pełnoprawne spotkanie z dziką przyrodą. Możecie zdecydować się na jednodniową wyprawę z przewodnikiem albo kilkudniowy pobyt w lodge’u, z możliwością porannych i wieczornych wypraw terenowych. To doświadczenie, które trudno porównać z czymkolwiek innym – oglądanie zwierząt z bliska, w ich naturalnym środowisku, robi ogromne wrażenie.
Jeśli chcecie zobaczyć, jak zmienia się krajobraz w RPA, wybierzcie się na Garden Route – malowniczą trasę biegnącą wzdłuż południowego wybrzeża kraju. To nie tylko droga, ale całe doświadczenie. Po drodze czekają na was zielone lasy, rozległe plaże, wysokie klify i spokojne zatoki. Warto zatrzymać się w Knysna – urokliwym miasteczku nad laguną – albo w Plettenberg Bay, gdzie możecie obserwować wieloryby (w sezonie) i zrelaksować się nad oceanem. To doskonałe miejsce na spokojniejsze chwile po emocjach safari.
Nie możecie też pominąć Winelands – regionu winiarskiego w pobliżu Stellenbosch i Franschhoek. To zupełnie inne RPA: spokojne, uporządkowane, z długimi alejkami wśród winnic, klimatycznymi farmami i świetnymi restauracjami. Degustacja lokalnych win w pięknej scenerii gór i pól winorośli może być jedną z bardziej relaksujących części waszego wyjazdu. Nawet jeśli nie jesteście znawcami wina, warto dać się zaprosić do jednej z rodzinnych winnic i poznać lokalną kulturę produkcji tego trunku. A jeśli będziecie szukać miejsc mniej uczęszczanych, ale równie ciekawych, zwróćcie uwagę na wodospady Augrabies na rzece Oranje. To spektakularne miejsce, gdzie woda z ogromną siłą wpada w skalisty kanion, tworząc niezapomniany widok. Tereny wokół są idealne na piesze wycieczki i kontakt z surową, pustynną przyrodą. A skoro już mowa o pustyni – północno-zachodnia część kraju, czyli pustynia Kalahari, to kolejny punkt wart uwagi. To rozległe, czerwone przestrzenie, cisza i spotkania z kulturą Buszmenów, rdzennych mieszkańców tych terenów. To miejsce daje zupełnie inne wrażenia – tu nie ma tłumów, za to jest autentyczność i kontakt z Afryką taką, jaką trudno znaleźć gdzie indziej.
Na koniec warto zajrzeć do Pretorii – administracyjnej stolicy RPA, znanej z pięknych ogrodów i wiosennego widoku tysięcy fioletowych drzew jacaranda. Możecie tu zobaczyć monumentalne Union Buildings, w których mieści się siedziba prezydenta, oraz Voortrekker Monument, upamiętniający historię białych osadników. A jeśli planujecie wakacje nad oceanem, Durban – miasto nad Oceanem Indyjskim – zapewni wam plaże, ciepłą wodę i fascynującą mieszankę kultur, z dużym wpływem społeczności hinduskiej.
Wczasy w RPA – informacje praktyczne
Planując wycieczkę do RPA, warto dobrze przygotować się do podróży – nie tylko pod kątem atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim z uwzględnieniem praktycznych informacji, które mogą mieć wpływ na Wasze bezpieczeństwo i komfort. RPA to kraj fascynujący, różnorodny i pełen kontrastów, jednak wymaga od turystów pewnej ostrożności i zdrowego rozsądku. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się wyjazdem bez niepotrzebnych stresów. Przede wszystkim – sposób poruszania się. W RPA najlepiej przemieszczać się w grupach zorganizowanych, korzystając z lokalnych biur podróży lub zaufanych przewoźników. Odradza się samodzielne eksplorowanie nieznanych dzielnic czy wchodzenie do mniej bezpiecznych rejonów miast. Szczególną ostrożność należy zachować po zmroku – unikać spacerów po parkach, slumsach i słabo oświetlonych ulicach. Przestępczość pospolita, jak kradzieże, napady czy oszustwa, występuje stosunkowo często, dlatego ważna jest czujność i niewyróżnianie się z tłumu drogimi ubraniami czy sprzętem elektronicznym.
Kiedy ktoś zaczepia was na ulicy, na przykład z pytaniem o zgubiony portfel, może to być próba rozproszenia uwagi – odruchowe sięgnięcie ręką do kieszeni tylko ułatwi złodziejowi zadanie. Warto mieć dokumenty i pieniądze dobrze zabezpieczone i nie trzymać wszystkiego w jednym miejscu. Jeśli potrzebujecie wymienić walutę, róbcie to wyłącznie w bankach lub kantorach – każda inna propozycja może oznaczać próbę oszustwa.
W kontekście zdrowia, jednym z ważniejszych zagrożeń jest malaria – występująca zwłaszcza w Parku Narodowym Krugera, Niskim Weldzie i północnej części KwaZulu-Natal. Przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem i rozważyć przyjmowanie profilaktycznych leków przeciwmalarycznych. Dodatkowo, przy wycieczkach w teren – szczególnie w wysokiej trawie – należy zadbać o odpowiednie ubranie: długie spodnie i zakryte buty z wciągniętymi nogawkami pomogą ochronić się przed kleszczami. W północnych regionach, m.in. w KwaZulu-Natal i Wschodniej Prowincji Przylądkowej, nie wolno kąpać się w stawach i potokach – występują tam przywry, które mogą wywołać groźną chorobę zwaną bilharcjozą. RPA to również kraj, w którym znaczący odsetek mieszkańców żyje z wirusem HIV lub choruje na AIDS. Choć nie wpływa to bezpośrednio na typową turystykę, warto pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku kontaktów o bardziej prywatnym charakterze.
Z praktycznych rzeczy – RPA korzysta z gniazdek typu G, czyli tzw. brytyjskich. Adaptery możecie kupić na miejscu, praktycznie w każdym kiosku, więc nie musicie zabierać ich z domu, choć oczywiście warto mieć jeden zapasowy w bagażu. Robiąc zakupy, pamiętajcie o zachowaniu paragonów – przy wyjeździe możecie uzyskać zwrot VAT na lotnisku, zwłaszcza przy droższych zakupach, jak biżuteria czy rękodzieło. A co warto przywieźć z RPA? Lokalne rękodzieło wykonane z drewna mahoniowego, oryginalną biżuterię, a także krugerrandy – złote monety kolekcjonerskie, które cieszą się dużym uznaniem i bywają traktowane jako forma lokaty kapitału. Ich ceny zależą od wagi i kursu złota, a zakup udokumentowany paragonem może dać Wam prawo do wspomnianego zwrotu podatku.
Na koniec – temat rozmów. Choć spotkania z mieszkańcami są zwykle bardzo serdeczne, należy unikać rozmów na tematy polityczne, zwłaszcza dotyczące trudnej historii apartheidu. To temat wciąż wrażliwy i może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień.
Atrakcje RPA – przewodnik wakacyjny
Safari i obserwacja dzikich zwierząt
Safari to jedna z najbardziej charakterystycznych aktywności, jakie możecie przeżyć podczas wycieczki do RPA. To nie tylko okazja do zobaczenia „Wielkiej Piątki” – lwa, słonia, nosorożca, lamparta i bawoła – ale też kontaktu z dziką przyrodą w jej naturalnym środowisku. W przeciwieństwie do ogrodów zoologicznych, tu wszystko dzieje się na żywo, bez scenariusza, a każde safari jest inne. Możecie wybrać się na poranny lub wieczorny przejazd z doświadczonym przewodnikiem, który wie, gdzie i jak szukać zwierząt. Safari odbywa się zazwyczaj w specjalnych pojazdach terenowych, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort. Dla bardziej zaawansowanych podróżników dostępne są też piesze safari z uzbrojonym przewodnikiem. Oprócz samych zwierząt możecie też poznać funkcjonowanie ekosystemu sawanny, nauczyć się rozpoznawać ślady i zachowania zwierząt, a wieczorami posłuchać opowieści przy ognisku. To przeżycie działa na wszystkie zmysły – nie tylko widzicie i słyszycie zwierzęta, ale też czujecie zapachy, powiew wiatru i gorące powietrze afrykańskiej nocy. Safari to coś, co długo zostaje w pamięci, a zdjęcia z takiej wyprawy będą jednymi z najbardziej wyjątkowych w waszej kolekcji.
Degustacja lokalnej kuchni i win
Kulinarna strona RPA to coś, co potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych podróżników. W kuchni tego kraju mieszają się wpływy afrykańskie, holenderskie, brytyjskie, hinduskie i malajskie. Możecie spróbować potraw z grilla, takich jak braai – czyli południowoafrykańskie barbecue, dania z dziczyzny, pikantnego curry czy suszonego mięsa biltong. Popularne są także potrawy z owoców morza, szczególnie na wybrzeżu. Warto wybrać się na lokalny targ, gdzie wśród stoisk z jedzeniem możecie nie tylko spróbować różnych smaków, ale też porozmawiać z mieszkańcami i lepiej zrozumieć codzienne życie. Dodatkową atrakcją jest możliwość degustacji win. RPA jest jednym z największych producentów wina na świecie, a regiony winiarskie słyną z doskonałej jakości trunków. Winiarnie oferują degustacje w pięknym otoczeniu gór i winnic, często połączone z obiadem lub warsztatami. Możecie poznać różnice między szczepami, nauczyć się oceniać smak i aromat, a nawet zobaczyć proces produkcji wina od środka. Dla miłośników kultury kulinarnej, RPA jest krajem, w którym można nie tylko dobrze zjeść, ale też naprawdę zrozumieć, jak jedzenie łączy ludzi.
Trekkingi i odkrywanie przyrody
Jeśli lubicie aktywny wypoczynek, podczas wakacji w RPA będziecie mieć wiele możliwości pieszych wędrówek. To kraj o zróżnicowanej geografii – możecie chodzić po wybrzeżach, górach, pustyniach i lasach. Wędrówki dają możliwość prawdziwego kontaktu z naturą – bez pośpiechu, w ciszy, często z dala od innych turystów. Szlaki są zazwyczaj dobrze oznakowane i przystosowane do różnych poziomów trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno początkujący, jak i doświadczeni piechurzy. W trakcie trekkingu możecie zobaczyć lokalną florę i faunę, podziwiać panoramiczne widoki, odwiedzić wodospady, kaniony czy jaskinie. Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu: wygodne buty, długie spodnie chroniące przed kleszczami, woda, prowiant i krem z filtrem to absolutna podstawa. Na dłuższe wyprawy warto zabrać też kapelusz i odzież chroniącą przed słońcem. Wędrówki mogą być też okazją do poznania lokalnych przewodników, którzy opowiedzą o historii i kulturze regionu. W niektórych miejscach możecie natknąć się na ślady dawnych osad, rysunki naskalne czy miejsca kultu. Piesze wycieczki to świetna alternatywa dla zorganizowanego zwiedzania – sami wybieracie tempo i kierunek, a przy okazji naprawdę „wchodzicie” w krajobraz.
Spotkania z lokalną społecznością
W RPA coraz więcej miejsc oferuje turystykę odpowiedzialną, czyli taką, która daje wam możliwość prawdziwego kontaktu z mieszkańcami. Możecie wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, nauczyć się tradycyjnych technik tkania, rzeźbienia czy gotowania. Tego typu zajęcia prowadzone są często przez miejscowe kobiety, które dzięki temu mają źródło dochodu i szansę na rozwój. To doskonała okazja, by spojrzeć na kraj nie tylko z perspektywy turysty, ale jako gość zaproszony do codziennego życia gospodarzy. Zajęcia odbywają się często w małych grupach, w domach lub wioskach, gdzie możecie porozmawiać, posłuchać historii, a nawet nauczyć się podstawowych słów w lokalnych językach. To doświadczenie buduje empatię, pozwala na autentyczny kontakt i pozostawia trwałe wspomnienia. W wielu przypadkach uczestnictwo w takich warsztatach wspiera lokalne inicjatywy społeczne i pomaga w zachowaniu tradycji kulturowych, które mogłyby zaniknąć. Dla wielu podróżników to właśnie takie chwile – wspólne gotowanie, śmiech, rozmowy przy herbacie – stają się najcenniejszymi momentami całej podróży.
Relaks na plaży i sporty wodne
Po intensywnym zwiedzaniu i przygodach warto zarezerwować kilka dni na odpoczynek nad oceanem. RPA ma setki kilometrów wybrzeża, a plaże są tu często niemal puste, czyste i bardzo zróżnicowane – od spokojnych zatoczek po fale idealne do surfingu. Możecie po prostu rozłożyć ręcznik, poczytać książkę i cieszyć się słońcem, ale warto też spróbować sportów wodnych. Surfing, nurkowanie, snorkeling, kajaki morskie czy rejsy katamaranem to tylko niektóre z dostępnych atrakcji. Na bardziej odważnych czeka możliwość nurkowania w klatce z rekinami – to ekstremalne przeżycie, ale pod okiem profesjonalistów, w pełni bezpieczne. Z kolei rodzinom spodoba się obserwowanie wielorybów lub delfinów z brzegu lub łodzi. Infrastruktura plażowa w RPA jest zazwyczaj dobrze rozwinięta – są przebieralnie, prysznice, bary i ratownicy. Warto jednak sprawdzać informacje o prądach i zaleceniach bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli kąpiecie się w otwartym oceanie. Plaże w RPA pozwalają naprawdę odetchnąć i zebrać siły na dalszą część podróży – to idealne zakończenie wakacyjnej przygody.
Hotele w RPA
RPA – miejsca warte zobaczenia
Dalej kierujcie się ku sercu natury – ku majestatycznym Górom Smoczym (Drakensberg). Te potężne pasma górskie zachwycą Was zielonymi dolinami, wodospadami i szlakami, które aż proszą się o wędrówkę. To idealne miejsce dla tych, którzy szukają chwili wytchnienia, a jednocześnie chcą obcować z dziką przyrodą i ciszą przerywaną jedynie śpiewem ptaków. A jeśli interesuje Was historia, koniecznie odwiedźcie jaskinie z naskalnymi malowidłami Buszmenów – to jak podróż w czasie.
Waszą podróż warto wzbogacić o wizytę w Johannesburgu – największym mieście RPA, pulsującym energią i nowoczesnością. Choć przez lata znany był głównie z historii apartheidu, dziś jest miejscem spotkania wielu kultur i dynamicznych przemian. Zwiedźcie Muzeum Apartheidu, wybierzcie się do Soweto i poczujcie ducha przemiany, który wciąż unosi się nad tym miastem.
Spragnieni zapierających dech w piersiach widoków? Wybierzcie się na malowniczą Panorama Route – trasę, która dostarczy Wam niezapomnianych pejzaży i wrażeń. To tutaj czekają na Was punkty widokowe o nazwach takich jak God’s Window czy Three Rondavels. Trudno o miejsce bardziej fotogeniczne i jednocześnie tak spokojne. To doskonała okazja, by zanurzyć się w pięknie południowoafrykańskiej przyrody, podziwiając niesamowitą grę światła i cienia nad wzgórzami i lasami. Na końcu tej niezwykłej trasy znajdziecie jeden z najpiękniejszych cudów natury – kanion rzeki Blyde. To trzeci co do wielkości kanion na świecie, który urzeka nie tylko swoim ogromem, ale i bujną zielenią. W przeciwieństwie do słynnego Grand Canyonu, ten jest pełen życia – rzeka Blyde wije się wśród klifów, tworząc malownicze zakola i wodospady. Z punktów widokowych rozciągają się panoramy, które trudno opisać słowami – to trzeba zobaczyć na własne oczy.
Jaki region wybrać na podróż do RPA?
Jeśli marzycie o spotkaniu z afrykańską fauną i chcecie przeżyć prawdziwe safari, koniecznie wybierzcie się do prowincji Mpumalanga, gdzie znajduje się słynny Park Narodowy Krugera. To miejsce, gdzie natura gra pierwsze skrzypce. Jadąc o świcie na safari, będziecie mieli szansę zobaczyć lwy w trakcie polowania, słonie przechadzające się przez sawannę czy lamparty wypoczywające na drzewach. Nocleg w luksusowym lodge’u, z widokiem na dziką przyrodę, dopełni to wyjątkowe doświadczenie. W drodze do Krugera warto przejechać się malowniczą trasą Panorama Route – widoki z God’s Window czy nad kanionem rzeki Blyde zapierają dech w piersiach i na długo zostają w pamięci.
Jeśli jednak bardziej pociąga Was połączenie miejskiego stylu z naturą, Kapsztad i jego okolice to strzał w dziesiątkę. To jedno z najpiękniejszych miast na świecie – nowoczesne, a zarazem przesiąknięte historią i otoczone spektakularnymi krajobrazami. Góra Stołowa górująca nad miastem, plaże Clifton, pingwiny w Simon’s Town i Przylądek Dobrej Nadziei tworzą niesamowitą mozaikę atrakcji. Warto również odwiedzić okoliczne winnice – Stellenbosch i Franschhoek zachwycą Was nie tylko winem, ale też urokiem kolonialnej architektury i spokojem wiejskich krajobrazów.
Jeśli szukacie miejsc mniej oczywistych, gdzie możecie naprawdę się wyciszyć, rozważcie podróż do Karoo – półpustynnego regionu, który urzeka surowym pięknem i spokojem. Tutaj czas płynie wolniej, a przestrzeń wokół zdaje się nie mieć końca. To doskonałe miejsce dla tych z Was, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku i poczuć bliskość natury w jej najbardziej pierwotnej formie. Przejażdżka przez pustkowia Karoo to doświadczenie, które zostaje w duszy.
Dla tych, którzy nie potrafią się zdecydować, czy wolą morze, góry czy lasy, idealnym wyborem będzie Garden Route – jedna z najpiękniejszych tras drogowych na świecie. To region, gdzie możecie surfować w jednej chwili, a godzinę później spacerować po górach lub eksplorować gęste lasy. Miasteczka jak Knysna czy Plettenberg Bay oferują kameralny klimat, znakomitą kuchnię i mnóstwo atrakcji dla aktywnych. Każdy dzień przynosi tu coś nowego, a krajobrazy zmieniają się niczym kadry z filmu.
Nie możecie też pominąć KwaZulu-Natal – regionu, który zachwyca tropikalnymi plażami, majestatycznymi Górami Smoczymi i fascynującą kulturą Zulusów. Durban, tętniące życiem miasto nad Oceanem Indyjskim, urzeka egzotyczną mieszanką wpływów afrykańskich, indyjskich i europejskich. To właśnie tutaj możecie spróbować najlepszych curry na kontynencie, a potem ruszyć w góry, by odkrywać jaskinie z malowidłami naskalnymi i podziwiać dzikie, niekończące się krajobrazy.
RPA to kraj, który można odkrywać nieskończenie. Każdy region to inna historia, inna energia, inny rytm. To miejsce, które pozwala podróżować zmysłami, sercem i wyobraźnią. Więc który kierunek wybierzecie? Safari, plaże, góry, a może wszystko naraz? Bez względu na decyzję, jedno jest pewne – ta podróż będzie jedną z tych, do których będziecie wracać wspomnieniami przez długie lata.
Oferty podróży do RPA
Hotele w RPA
Kiedy jechać do RPA?
Na wakacje do RPA można jeździć w zasadzie przez cały rok, co związane jest ze zróżnicowaniem klimatycznym poszczególnych regionów kraju. Od czerwca do sierpnia panuje tu zima, która jest idealnym czasem do obserwacji dzikich zwierząt. Maksymalna temperatura zimą wynosi ok. 25 ͦC, minimalna 10 ͦC. W Kapsztadzie i na Wybrzeżu występują w tym czasie obfite deszcze. Choć tak naprawdę w tym rejonie opadów można spodziewać się przez cały rok. Wiosna rozpoczyna się w połowie sierpnia i kończy się w październiku. Temperatury są wtedy względnie wysokie, opady występują wieczorami i nocą. Lato przypada na okres od listopada do marca. Okres ten charakteryzuje się wysokimi temperaturami, nawet do 40 ͦ C, i dużą wilgotnością powietrza. Jesień (kwiecień – maj) w jest tu podobna do wiosny, lecz opady są mniejsze, a temperatura powietrza przyjemniejsza.
RPA – inspiracje podróżnicze

Safari w RPA

Góra Stołowa, Kapsztad

Self-drive po RPA i eSwatini

Safari w Parku Krugera

Przylądek Dobrej Nadziei

Kapsztad
