• Programy
 • Hotele
 • Pogoda
 • Miejsca
 • Informacje
 • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 5:30
Stolica
Kolombo
Język
Na Sri Lance funkcjonują właściwie trzy języki urzędowe, z czego jeden (angielski) stanowi język pomocniczy. Dwa lankijskie języki to syngaleski i tamilski. Syngaleskiego używa około 16 milionów mieszkańców Sri Lanki, używając odrębnego alfabetu – pisma syngaleskiego wywodzącego się ze starożytnego, indyjskiego pisma brahmi, przez co zapis słów po syngalesku może sprawiać Europejczykom problem z odczytaniem ich. Język tamilski jest o wiele bardziej rozpowszechniony, jednak wynika to z faktu, że posługują się nim również obywatele Indii, a nawet Singapuru. W typowych lokalizacjach turystycznych podróżnicy dogadają się jednak bez problemu po angielsku.
Waluta
Oficjalna waluta Sri Lanki to rupia lankijska, która dzieli się na 100 centów. Kod tej waluty to LKR.

1 USD = 352 LKR
1 EUR = 380 LKR
1 PLN = 80 LKR
Powierzchnia
65 610 km2
Populacja
20,48 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP muszą ubiegać się o wizę na Sri Lankę, aby udać się do tego kraju, jednak można zrobić to przez Internet, w elektronicznym systemie wizowania – Electronic Travel Authorization (ETA), który znaleźć można pod linkiem: www.eta.gov.lk/slvisa/. Wizy dla dzieci do lat 12 wydawane są nieodpłatnie. Wiza uprawnia do dwukrotnego wjazdu i ważna jest przez okres 30 dni. Aby ją otrzymać należy posiadać paszport ważny przez minimum 6 miesięcy od pierwszego dnia pobytu na Sri Lance.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów, w których odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed udaniem się w podróż na Sri Lankę zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (około 80 zł), durowi brzusznemu (około 210 zł), wściekliźnie (około 160 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 240 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Zostawianie napiwków pracownikom sektora turystycznego na Sri Lance zawsze zostanie pozytywnie odebrane. Tyczy się to zwłaszcza kierowców obwożących turystów po wyspie podczas wycieczki objazdowej, treserów słoni czy lokalnych przewodników. Parę dolarów dla obsługi hotelowej, kelnera w restauracji czy bagażowego w zupełności wystarczy. Warto pamiętać, aby zwiedzając świątynie zostawić napiwek w formie datku w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach.
Ceny jedzenia
Ceny na Sri Lance są bardzo zróżnicowane, zależne od miejsca oraz ilości turystów. Równie dobrze można tutaj zjeść bardzo tanio, jak i bardzo drogo. Najbardziej opłacalne jest stołowanie się w niewielkich knajpkach, w których jedzą lokalni mieszkańcy. Przykładowe ceny: grillowana ryba z ryżem i warzywnymi dodatkami w dobrej restauracji około 800 LKR, ryż z curry około 200 LKR, obiad w lokalnej knajpce około 200 LKR, coca-cola 50 LKR, duży kokos około 30 LKR, świeżo wyciskany sok owocowy 100 LKR, makaron z warzywami 150 LKR, czajnik herbaty od 100 LKR, duże danie z owoców morza w dobrej restauracji od 1500 LKR.
Jedzenie
Lankijską kuchnię wyróżnia przede wszystkim ilość stosowanych w niej przypraw o niezwykle wyrazistym smaku, zwłaszcza pikantnych np. chili, imbiru, kurkumy i cynamonu. Inną, najchętniej spożywaną na Sri Lance przyprawą jest curry, chociaż ta nazwa oznacza też przyrządzaną z niej potrawę, którą zamówić można właściwie w każdym tutejszym lokalu gastronomicznym. Podstawę menu stanowi ryż, a dość popularny składnik to także mleko kokosowe. Rice & curry składa się zazwyczaj z mieszanki ryżu z warzywami i mięsem lub rybą oraz intensywnymi dodatkami w postaci kminu, goździków, kolendry czy kardamonu.

Bardzo charakterystyczną dla Sri Lanki potrawą jest lamprais o rodowodzie holenderskim – ryż, kotlet z mięsa lub w wersji wegetariańskiej, gotowane jajko oraz smażony banan, całość zawinięta w liść bananowca i w ten sposób zapiekana w piecu.

Z alkoholi najchętniej spożywa się na Sri Lance arrak, który produkuje się ze sfermentowanego soku z kwiatów palmy kokosowej. Lankijczycy lubią też piwo, szczególnie Lion Lager. Egzotyczna Sri Lanka słynie również z bogactwa owoców: słodkich bananów, soczystych ananasów, mango, papaj czy rambutanów. Na deser tradycyjnie serwuje się tutaj kerd, czyli zsiadłe mleko bawole z dodatkiem soku z kwiatów palmy kokosowej.
Ciekawostki
 • Sri Lanka co roku znajduje się w czołówce rankingów producentów herbaty, a cejlońska herbata uchodzi za jedną z najlepszych na świecie
 • To właśnie na Sri Lance po raz pierwszy, nie tylko w Azji, ale i na całym świecie wybrano kobietę na stanowisko premiera. Pierwszą panią premier na świecie była Sriimavo Bandaranaike
 • Powszechnie określa się Sri Lankę mianem „Perły Oceanu Indyjskiego” lub „Łzą Indii”
 • Jedna z najsłynniejszych przypraw na świecie, podstawa wielu znakomitych kuchni – cynamon pochodzi ze Sri Lanki
 • Podobno na Sri Lance jest najniższy w całej Azji wskaźnik analfabetyzmu
 • Najczęściej jadanym daniem na Sri Lance jest po prostu: rice and curry w rozmaitych kombinacjach, który jada się właściwie o każdej porze dnia, zarówno na obiad, jak i na śniadanie czy kolację
 • Popularną praktyką na Sri Lance jest doprawianie słodkich przecież owoców solą i pieprzem. Nikogo nie powinno więc dziwić spożywanie przez Lankijczyków tak doprawionego ananasa lub mango.

Poznaj szczegóły o kraju Sri Lanka

Historia
Jeszcze przed naszą erą na obszarze dzisiejszej Sri Lanki ścierały się ze sobą zwłaszcza dwie cywilizacje: syngaleska i tamilska, których języki przetrwały na tych terenach i używane są tutaj współcześnie. W XVI wieku zwierzchnictwo nad wyspą próbowali zdobyć pierwsi Europejczycy – przybysze z Portugalii, których stopniowo wypierali stąd Holendrzy, a pozostałości po ich bytności w cejlońskiej krainie widać do dziś, przede wszystkim w architekturze.

W 1796 roku Sri Lanka znalazła się pod panowaniem brytyjskim, jednak Wielka Brytania jeszcze przez kolejne kilkadziesiąt próbowała w pełni podporządkować sobie Lankijczyków. Sri Lanka uniezależniła się od Wielkiej Brytanii dopiero w 1948 roku, kiedy to uzyskała niepodległość. W niepodległym państwie ścierały się między sobą frakcje prawicowe i socjalistyczne, a sytuacja była raczej nieustabilizowana. Doszło do zamachu na premiera Solomona Bandaranaike, za rządów jego żony zorganizowano wojskowy zamach stanu, a oprócz tego syngalescy zwolennicy leninizmu zorganizowali antyrządowe powstanie.

W latach 80. XX wieku kraj opanowała wojna domowa wywołana przez roszczenia Tamilów, którzy jako mniejszość narodowa domagali się autonomii. Tsunami z 2004 roku spowodowało, nie tylko śmierć kilkudziesięciu tysięcy Lankijczyków, ale też ogromne straty materialne, które na jakiś czas spowolniły rozwój turystyki na wyspie. Z biegiem lat sytuacja na Sri Lance unormowała się.
Geografia
Sri Lanka jest wyspiarskim krajem w Azji Południowej, w którego rzeźbie terenu dominują niziny stanowiące około 80% całkowitej powierzchni. Lankijska wyspa Cejlon leży na Oceanie Indyjskim około 50 km od Indii. Linia brzegowa ma łącznie ponad 1300 km i nie jest zbyt rozwinięta, chociaż na wybrzeżu występują rafy koralowe.

Na obszarze Sri Lanki panuje klimat podrównikowy wilgotny z wysokimi temperaturami i okresowymi opadami deszczu. Niski sezon trwa na Sri Lance od maja do sierpnia, kiedy panuje tam pora deszczowa. Wysoki sezon z niskimi opadami deszczu i świetną pogodą datuje się na okres od grudnia do marca.

Sieć rzeczna jest dość gęsta, a najdłuższa rzeka kraju to Mahaveli Ganga mierząca 335 km. Dominują tu zwłaszcza dwa typu lasów – monsunowy na północy kraju oraz równikowy na południu. Fauna Sri Lanki jest bez wątpienia bardzo bogata, ponieważ występuje tutaj prawdziwa rozmaitość gatunków zwierząt, od wielkich słoni indyjskich, przez kanczyle indyjskie czy lamparty aż po najmniejsze – makaki manga i nietoperze o nazwie rudawka wielka.
Kultura i Religia
Ludność Sri Lanki dzieli się przede wszystkim na dwie grupy etniczne, z czego Syngalezi stanowią zdecydowaną większość, a Tamilowie zaledwie kilkanaście procent wszystkich mieszkańców. Cywilizacja syngaleska pojawiła się na Sri Lance około IV w. p.n.e. i wiąże się przede wszystkim z religią buddyjską, zaś Tamilowie to w większości wyznawcy hinduizmu. Ogólnie rzecz biorąc Lankijczycy należą do narodów otwartych na innego, uśmiechniętych i chętnych do pomocy. Wbrew krążącym powszechnie opiniom mieszkańcy Sri Lanki są raczej konserwatywni, jeśli chodzi o model rodziny czy podział obowiązków między kobiety i mężczyzn. Kobietom nie wypada spożywać alkoholu i palić papierosów.

Na Sri Lance dominują wyznawcy buddyzmu, w mniejszości znajdują się religie takie jak islam, chrześcijaństwo i hinduizm. Dominujący wśród Lankijczyków buddyzm to therawada, czyli najstarsza szkoła buddyjska mająca wywodzić swoje nauki bezpośrednio od Buddy. Obyczajowość religijna na wyspie objawia się przede wszystkim w składaniu ofiar w postaci np. kwiatów wizerunkom Buddy. Hinduistów cechuje zwłaszcza zamiłowanie do wielobarwnych, pełnych ozdób świątyń, które stanowią nie lada atrakcję dla turystów. W VIII wieku na Sri Lankę dotarł również islam, którego wyznawcy skupiają się w swoich grupach i raczej nie angażują się w życie kulturalnego pozostałych mieszkańców, nie biorąc udziału w festiwalach.

Wycieczka na Sri Lankę

Cejlońska herbata
Sri Lanka to obecnie czwarty największy eksporter herbaty, a najstarsze miejscowe plantacje nie tak dawno obchodziły swoje 150 urodziny. Luksusowe wakacje na Sri Lance, poza odkryciem niezwykłych, pofałdowanych, wiecznie zielonych pól, na których wykwalifikowani zbieracze ręcznie selekcjonują liście tej niezwykłej rośliny, umożliwią Wam także spróbowanie jej wszystkich rosnących tu odmian! Spróbujcie tej rosnącej w Nuwara Eliya, Uva czy Kandy przekonując się, że każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny smak, a filiżanka tego napoju wypita po intensywnych doświadczeniach czekających Was na Cejlonie będzie świetnym zwieńczeniem każdego dnia podróży.
34 tysiące lat historii
Rządzące tu tysiącami lat starożytne królestwa, podziały i rozpady, panowanie Portugalczyków, Holendrów i Brytyjczyków, a także ostatnie niemal 75 lat niepodległości stanowią o burzliwej, choć bogatej i niezwykle interesującej historii Cejlonu. Tygiel kultur i społeczności z całego świata w trakcie luksusowej podróży na Sri Lankę spotkać możecie niemal w każdej części wyspy, gdzie odległe dziedzictwa, kultury i kuchnie całego świata koegzystują ze sobą w wyjątkowo interesujący sposób, a wielkie kolonialne budynki administracyjne sąsiadują ze starożytnymi świątyniami Tamilów.
Azjatyckie safari
Niemal 10% powierzchni Sri Lanki pokrywają parki narodowe, których jest tutaj aż 26, a sam kraj może poszczycić się jednym z najwyższych wskaźników endemizmu biologicznego na świecie, co oznacza, że aż 23% tutejszej flory i 16% fauny jest unikatowa właśnie dla Cejlonu! To również jedno z nielicznych na świecie miejsc, gdzie tego samego dnia połączyć możecie safari na lądzie z obserwacją humbaków i wielorybów w oceanie oraz lotem balonem, pozwalającym spojrzeć na miejscową naturę z nieco innej perspektywy. Podczas swoich luksusowych wakacji na Sri Lance szukajcie leniwych wargaczy i słynnych lampartów w Parku Narodowym Yala, wypatrujcie setek gatunków ptaków żyjących w regionie Horton Plains i odwiedźcie słonie zamieszkujące Park Narodowy Udawalawe.
Hotele na Sri Lance
Noclegi w najlepszych hotelach na Sri Lance już same w sobie potrafią być niezwykłym przeżyciem. Znaleźć możecie tu zarówno butikowe klejnoty, takie jak Taru Villas Rampart Street czy Warwick Gardens, oferujące odpowiednio jedynie 4 i 5 pokoi, zatopione w egzotycznej roślinności Cejlonu eco lodge, jak Mangroove Beach Cabanas, czy też obiekty, które z pewnością zapadną Wam w pamięć nawet już po powrocie z luksusowych wakacji na Sri Lance. Zwróćcie szczególną uwagę na Uga Ulagalla, w którym każdy z pokoi dysponuje własnym, prywatnym basenem oraz kolonialny The Fortress, gdzie w trakcie pobytu skorzystać możecie z bogatej oferty spersonalizowanych zabiegów ajurwerdyjskich.
Sri Lanka – miejsca warte zobaczenia
Dawniej nazywana Cejlonem Sri Lanka, pomimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, jest kumulacją tysiąca niezwykłych atrakcji – to chaotyczne metropolie i senne, leniwe wioski, ekskluzywne butiki i kultowe restauracje oraz niezwykle tanie stoiska z przepysznym ulicznym jedzeniem. Co więcej, możecie się tu wspinać, surfować, odkryć tajemnice buddyzmu w jednym z miejscowych klasztorów czy też wypocząć na jednej z rajskich plaż idealnych zarówno dla niskobudżetowych backpackerów jak i osób szukających luksusowych wakacji na Sri Lance. Odkryjcie kolonialne Galle, wejdźcie na Lwią Skałę – Sigiriya, przejedźcie się pociągiem do Ella, wysączcie filiżankę herbaty na plantacji w Nuwara Eliya, wyruszcie na safari w którymś z parków narodowych i cieszcie się niezapomnianym, luksusowym wyjazdem na Sri Lankę!

Hotele na Sri Lance

Kiedy jechać na Sri Lankę?

POGODA NA SRI LANCE

Cejlon można śmiało zaliczyć do kierunków całorocznych. Planując podróż należy jedynie mieć świadomość, iż na pogodę Sri Lanki mają wpływ dwa monsuny, które różnicują pogodę na poszczególnych wybrzeżach.

Południowo - zachodnie wybrzeże znajduje się pod wpływem letniego monsunu, który w okresie od maja do września przynosi obfite opady. Pora sucha trwa natomiast od grudnia do marca i jest to najlepszy czas na wypoczynek w tej części wyspy. Temperatury sięgają wówczas 30 ͦC. Kwiecień to miesiąc przejściowy pomiędzy porą suchą a deszczową.

Północno-wschodnie w okresie od lutego do sierpnia pozostaje upalne i suche. Na pogodę w tej części wyspy wpływa monsun, który niesie wiatr i deszcz w okresie od października do stycznia.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Sri Lanka – inspiracje podróżnicze

Piekielne curry

Poczuj na języku istne piekiełko spowodowane dodatkiem wyrazistych przypraw, które Lankijczycy namiętnie stosują w swojej kuchni. Mieszanka składająca się na przepyszne curry to niepodważalna podstawa codziennego jadłospisu na Sri Lance...
Zobacz więcej

Sri Lanka – kolebka buddyzmu

Odkryj niesamowite dziedzictwo buddyzmu w Anuradhapurze, Polonnaruwie oraz Dambulli, które są kompleksami archeologicznymi o znamiennej wartości, dawnymi świętymi miastami, a przede wszystkim miejscami kultu dla wielu Lankijczyków. Nie bez powodu...
Zobacz więcej

Dzikie plaże Sri Lanki

Odpocznij na ciągnących się długimi kilometrami, dzikich plażach południowego wybrzeża. Zachwyć się niepowtarzalnym pięknem zatoki Tangalle, której bialutkie plaże zachęcają do wyłożenia się na nich i pozostania w tym miejscu...
Zobacz więcej

Sigiriya – Lwia Skała

Zmierz się z wieloma schodami, które zaprowadzą Cię na słynną skałę o panującej wokół mistycznej atmosferze – miejsce, którego nie sposób ominąć podczas wycieczki objazdowej po Sri Lance. Sigiriya skrywa...
Zobacz więcej

Lamparty i słonie – safari na Sri Lance

Udaj się na safari w poszukiwaniu dzikiego lamparta i potężnego słonia, czyniąc swoje wczasy na Sri Lance niezapomnianymi. Parki narodowe Sri Lanki obfitują w rozmaite gatunki dzikich zwierząt, które żyją...
Zobacz więcej

Aromat Cejlonu

W Nuwara Eliya przywołują swym zapachem zieleniące się plantacje krzewów herbacianych, z których powstają niewyobrażalne ilości cenionej na całym świecie herbaty! Co mogliśmy więc przygotować tutaj dla Ciebie, aby Twoje...
Zobacz więcej