Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Nuwara Eliya /Sri Lanka

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Malowniczo położona wśród wzgórz, plantacji herbaty i szumiących wodospadów popularna miejscowość wypoczynkowa Nuwara Eliya leży na wysokości niemal 1900 m n.p.m. i jest najwyżej zlokalizowanym miastem Sri Lanki. Została założona przez Brytyjczyków i dzięki swemu unikatowemu charakterowi do dziś bywa nazywana „Małą Anglią”. Ze względu na górski klimat, kolonizatorzy szukali w niej ucieczki od letnich upałów panujących w pozostałych częściach wyspy.

Nuwara Eliya to świetna baza wypadowa do trekkingów po okolicznych wzgórzach i spacerów po plantacjach herbaty. Soczyście zielone krzewy porastające zbocza i majestatyczne wodospady sprawiają, że otaczające ją krajobrazy są niezwykle urokliwe. Można tu także podejrzeć zbieranie liści herbaty i przyjrzeć się ich dalszej obróbce w udostępnionych turystom fabrykach.

Zwiedzanie Nuwara Eliya na Sri Lance – co warto zobaczyć?

Prócz plantacji herbaty, z których słynie Sri Lanka, a zwłaszcza okolice Nuwara Eliya, będąc w miasteczku warto odwiedzić m.in. Victoria Park – położony w centrum miasta, jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych parków miejskich w Azji Południowej. Spacer po nim to prawdziwa przyjemność, tym bardziej, że mieszka tu bardzo wiele gatunków ptaków, które będziecie mogli podziwiać, wędrując po zieleniącej się okolicy. Na terenie parku znajduje się też Victoria Museum, z kolekcją starych zdjęć z epoki kolonializmu. W całej okolicy zauważyć można wpływy brytyjskie – zwłaszcza domy przypominają te, które znacie z Anglii. Zbudował je Samuel Baker, brytyjski podróżnik, odkrywca Jeziora Alberta. Warto wybrać się też nad Gregory Lake, czyli zlokalizowany na południowym krańcu miasta sztuczny zbiornik wodny, wybudowany za czasów kolonialnych, gdzie organizowane są przejażdżki konne i rejsy łódką. Możecie też odwiedzić Hagkala Gardens, rozległe ogrody położone na wzgórzach, pośród plantacji herbaty, około 6 km na wschód od Nuwara Eliya. Założone zostały w 1861 roku jako eksperymentalna plantacja drzew chinowych, w których korze wytwarzana jest chinina, używana dawniej do produkcji leku na malarię. Obecnie dumę ogrodu stanowią róże i paprocie.

Plantacja herbaty na Sri Lance

Miasteczko stanowi główne centrum produkcji herbaty na wyspie – pierwsze sadzonki trafiły na Sri Lankę dopiero w XIX wieku, kiedy Brytyjczycy przywieźli je z Assamu, po tym jak zaraza zniszczyła uprawianą do tej pory na wyspie kawę. Od tego czasu to właśnie herbata stanowi podstawę gospodarki Cejlonu, będąc głównym produktem eksportowym. Liczne plantacje tworzą typowy dla tej części Sri Lanki krajobraz. Możecie wybrać się na Perdo Tea Estate, plantację położoną 3,5 km na wschód od Nuwara Eliya, która – założona w 1885 roku – nieprzerwanie funkcjonuje do dziś. Obserwować tu można poszczególne procesy powstawania napoju – od zbierania świeżych liści, więdnięcia, walcowania, fermentacji, po suszenie, sortowanie, degustację oraz przechowywanie.

Kiedy warto odwiedzić Nuwara Eliya

Jako że Nuwara Eliya położona jest naprawdę wysoko, panuje tu specyficzny mikroklimat, mocno odmienny od reszty Sri Lanki. Temperatura powietrza, wilgoć i zachmurzenie, które znacznie odbiega od tej, do jakiej przyzwyczajeni są mieszkańcy wyspy, oddaje ponoć klimat wiosennego dnia w Anglii. W ciągu roku temperatura zwykle waha się od 10°C do 20°C. Najcieplejszy miesiąc – kwiecień ma średnią maksymalną temperaturę 22,9°C, zaś najzimniejszy – styczeń – 18,4°C. Najlepszą porą roku na wizytę w Nuwara Eliya jest okres od końca lutego do początku czerwca, zaś naprawdę idealne warunki panują pod koniec marca. Przez większą część roku niebo pokrywają chmury, dlatego jeśli chcecie zwiedzać plantacje w słońcu, wybierzcie się tu w lutym lub marcu, kiedy jest sucho, a liczba godzin słonecznych wynosi średnio 198. Bardziej pochmurny czas zaczyna się około maja i trwa około 7 miesięcy; najbardziej zachmurzonym miesiącem jest lipiec, zaś najwilgotniejszym – październik.

Zwiń
Kiedy jechać do Nuwara Eliya?

Kiedy jechać do Nuwara Eliya?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Luksusowe wakacje na Sri Lance – plaże i skarby wyspy

Od 15900 zł
Exclusive

Sri Lanka - Anuradhapura, Sigirya, Dambulla, Kandy, Peradeniya, Nuwara Eliya, Ella, Yala, Tangalle

Przed Wami luksusowe wakacje na Sri Lance w najlepszym wydaniu! Odkryjecie zachwycający interior wyspy – kipiące zielenią wzgórza, pola herbaciane, wodospady, najważniejsze dla Lankijczyków miejsca kultu oraz wspaniałe parki narodowe. Na pewno dużą przyjemnością będzie też pobyt w wyjątkowych, luksusowych hotelach, które współgrają architektonicznie z krajobrazem i rozpieszczają wszystkie zmysły. Śniadanie zjecie w prywatnej willi położonej wśród bujnej zieleni i tropikalnych ogrodów, cejlońską herbatę wypijecie na tarasie z widokiem na herbaciane pola, natomiast kolację zjecie we wnętrzach kolonialnej rezydencji, delektując się przy tym idealną mieszanką Wschodu i Zachodu. Zwieńczeniem tej luksusowej podróży po Sri Lance będzie wypoczynek na wspaniałych południowych plażach wyspy.

Sri Lanka i Malediwy

Od 19900 zł

Malediwy, Sri Lanka - Negombo, Sigirya, Kandy, Nuwara Eliya, Yala, Tangalla, Malediwy

Wycieczka na Sri Lankę i Malediwy będzie doświadczeniem wręcz transcendentalnym. Kulturowe dziedzictwo Cejlonu, aura buddyzmu i zagadkowe świątynie w połączeniu z nieskażoną dziką przyrodą pozwolą prawdziwie zachwycić się, wyciszyć i zrelaksować. Złociste plaże chłodzone bryzą znad wzburzonego morza orzeźwią po tropikalnych upałach. Zwieńczeniem tego doświadczenia będzie wypoczynek na rajskim malediwskim atolu, gdzie znajdziecie ukojenie w ciepłych, spokojnych wodach Oceanu Indyjskiego.

Plaże i skarby Cejlonu

Od 10900 zł

Sri Lanka - Negombo, Sigiriya, Kandy, Nuwara Eliya, Udawalawe, Mirissa, Galle

Proponowana przez nas wycieczka po Sri Lance odkryje przed Wami całe bogactwo kulturowe i przyrodnicze wyspy. Będziecie odkrywać starożytne stolice Cejlonu i najważniejsze miejsca kultu dla Lankijczyków. Podczas safari w parkach narodowych Minneriya i Udawalawe zobaczycie dzikie zwierzęta i nieokiełznaną przyrodę, a na herbacianych wzgórzach odkryjecie tajniki uprawy i produkcji cejlońskiej herbaty. Dotrzecie do ukrytych wodospadów, wiosek, gdzie życie toczy się w swoim unikalnym rytmie i zachwycicie się kipiącymi zielenią górskimi krajobrazami. Na wypoczynek zaprosimy Was na południowe plaże Sri Lanki, a całość zwieńczymy pobytem w historycznym forcie Galle.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Nuwara Eliya

Nuwara Eliya

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować