Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Sokotra
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży na Sokotrę

Sokotra – z wizytą na enigmatycznej wyspie

Od 15900 zł / os. 11 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Sokotra — Abu Zabi, Hadibo, Detwah, Diksam, Aomak, Homhil, Arher, Dubaj

Witamy na Sokotrze – wyspie jak z innego wymiaru, nazywanej najbardziej kosmicznym miejscem na ziemi! Oderwała się od kontynentu miliony lat temu, dzięki czemu występują tu gatunki roślin nieobecne nigdzie indziej na świecie. Niesamowita przyroda, drzewa niepodobne do niczego innego, dziewicze plaże – wszystko to składa się całkowicie unikatową jakość!  Poczujecie się tu też jak prawdziwi odkrywcy: jeszcze do niedawna Sokotra była całkowicie zamknięta dla ruchu turystycznego!

 • Wybierz się w podróż na wyspę, którą rocznie odwiedza zaledwie kilka tysięcy osób
 • Zobacz niesamowite drzewa smocze, butelkowe i ogórkowe
...

Trekking po Sokotrze

Od 19900 zł / os. 17 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Sokotra — Abu Zabi, Hadibo, Detwah, Diksam, Aomak, Homhil, Arher, Ayhaft, Dubaj

Przed Wami jedyna w swoim rodzaju przygoda – trekking po wyspie nie z tej ziemi, kosmicznej Sokotrze! Odkrywanie tego unikatowego zakątka ziemi rozpoczniecie od objazdu, podczas którego poznacie sekrety niesamowitej flory, zobaczycie krajobrazy jak z innego wymiaru i zobaczycie, do czego służy smocza krew. Drugą część Waszej wycieczki na Sokotrę spędzicie przemierzając wyspę z północy na południe, by podczas pieszej wędrówki doświadczyć tej niezwykłej wyspy wszystkimi zmysłami. Kąpiele w chłodnych wadi, noclegi pod gwiazdami, trekking z wielbłądami na najwyższy szczyt wyspy? Zapraszamy w podróż na Sokotrę!

 • Przemierz pieszo wyspę nie z tej ziemi
 • Spędź noc na białym piasku plaży, pod gwiazdami
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +3

 3. Stolica

 4. Hadibo

 5. Populacja

 6. 70000

 7. Powierzchnia

 8. 3 796 km2

 9. Język

 10. arabski i sokotri

 11. Waluta

 12. Walutą obowiązującą w Jemenie jest rial jemeński. W obiegu są zarówno monety (1, 5, 10, 20 riali), jak i banknoty: 50, 100, 200, 500 oraz 1000 riali.

  1 USD – 250 YER
  1 EUR – 283 YER
  1 PLN – 61 YER

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP podróżujący do Jemenu zobowiązani są do posiadania wizy turystycznej. Obecnie jedynym sposobem uzyskania wizy jemeńskiej jest rezerwacja wycieczki w lokalnej firmie turystycznej – ambasady nie wydają wiz turystycznych. Organizatorowi wycieczki, który formalnie zaprasza Was do Jemenu, należy wysłać kopię strony informacyjnej paszportu (tej ze zdjęciem). Dopiero gdy otrzymacie wizę (wydana zostanie nie później niż 30 dni przed przyjazdem), możecie kupić bilet lotniczy. Wyruszając w podróż, zabierzcie ze sobą co najmniej dwie kopie wizy – będziecie musieli oddać je zarówno podczas przesiadki, jak i już podczas kontroli paszportowej na Sokotrze.

  UWAGA! Jeśli macie w paszporcie jakikolwiek dowód na to, że podróżowaliście do Izraela (wizę, stemple izraelskie lub jordańskie czy egipskie pochodzące z przejść granicznych z Izraelem), prawdopodobnie nie zostaniecie wpuszczeni do Jemenu. W takiej sytuacji najlepiej odpowiednio wcześniej wyrobić nowy paszport.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się w podróż do Jemenu zaleca się wykonanie szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (każda dawka szczepienia 250 zł) i durowi brzusznemu (230 zł). Ryzyko zakażenia malarią jest bardzo małe. Zalecana profilaktyka to repelenty przeciwko owadom. Ceny szczepień podano zgodnie z cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Jeśli po wycieczce zostaną Wam riale, przewodnicy i kierowcy z pewnością ucieszą się z drobnego napiwku, jednak nie jest to częścią jemeńskiej kultury.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia na Sokotrze są nieco wyższe niż w Polsce, a zmieniają się bardzo szybko, podobnie jak kurs riala, co ma związek z trwającą na kontynencie wojną. Pamiętajcie, że na wyspie nie można kupić alkoholu.

  Przykładowe ceny:

  Woda mineralna 1,5 l – 200 YER
  Piwo lokalne (bezalkoholowe) 0,5 l – 500 YER
  Piwo importowane (bezalkoholowe) 0,33 l – 500 YER
  Wino (bezalkoholowe) 0,7 l – 12 000 YER
  Kawa – 700 YER
  Coca cola 0,33 l – 200 YER
  Owoce (pomarańcze) – 950 YER
  Posiłek w lokalnej knajpce – 1000 YER
  Posiłek w restauracji – 2000 YER

 9. Ciekawostki
  • Najbardziej uderzającą cechą tego odizolowanego miejsca jest jego bioróżnorodność oraz ogromna ilość unikalnej flory i fauny – żyją tu 34 gatunki gadów, 96 gatunków ślimaków lądowych, 730 gatunki ryb i 192 gatunki ptaków, natomiast egzotyczna flora liczy ponad 800 gatunków, z których ponad jedna trzecia z nich jest endemiczna, czyli nie występuje nigdzie indziej na świecie.
  • Wyspa nazywana jest najbardziej kosmicznym miejscem na ziemi – i patrząc na rosnące tu drzewa, np. słynne drzewo smocze, wytwarzające czerwony sok, nie sposób się dziwić. Sokotra odłączyła się od lądu miliony lat temu i przez wieki docierały do niej jedynie ptaki i owady niosące rozmaite nasiona.
  • W 2008 roku wyspa wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Ze względu na swoje położenie w pobliżu wiodących do Indii szlaków morskich, Sokotra przez długi czas była uważana za strategicznie cenne miejsce.
  • Sokotra jest obecnie jedynym miejscem w Jemenie, które można bezpiecznie odwiedzić, a działania jej dotyczące koncentrują się na ochronie jej wyjątkowej bioróżnorodności.
  • Ta słabo zaludniona wyspa ma górzyste wnętrze, a większość jej mieszkańców zajmuje się rolnictwem lub rybołówstwem.
  • Lokalna tradycja głosi, że chrześcijaństwo na wyspę przynieść miał apostoł Tomasz w 52 roku.
  • Dla ruchu turystycznego wyspę otwarto zaledwie przed około 20 laty – pierwsze lotnisko powstało w 1999 roku, a wcześniej można było dopłynąć tu jedynie statkiem. W pierwszym roku po zbudowaniu lotniska Sokotrę odwiedziło... 140 turystów!
  • Sokotra jest jedynym miejscem na świecie, gdzie używany jest dialekt sokotri, wywodzącego się ze starodawnego języka południowoarabskiego.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Sokotrzańska kuchnia zbliżona jest do arabskiej, lecz znacznie mniej urozmaicona – klimat i wszędobylskie kozy sprawiają, że niewiele owoców i warzyw ma szansę się tu utrzymać, a te importowane ze stałego lądu są raczej drogie. Zawiedzeni nie będą amatorzy melonów i pomidorów – te udają się tutaj nad podziw! Czego natomiast nie brakuje na wyspie, to koźliny, przygotowywanej na najrozmaitsze sposoby, świeżych ryb i owoców morza, a także jagnięciny, podawanych z ryżem, makaronem i płaskimi chlebkami. Być może będziecie mieć okazję skosztować maraq (rosołu z jagnięciny podawanego z plasterkiem cytryny) i mandi (tradycyjnego dania przyrządzanego z całego jagnięcia pieczonego w ziemnym piecu). Inne typowe dania to salta, czyli gulasz z kozieradką oraz sabayah – warstwy ciasta przekładane masłem i jemeńskim miodem, z czarnym sezamem na wierzchu. Z naturalnych słodyczy w obfitości występują daktyle i właśnie miód– cukier dotarł na wyspę stosunkowo niedawno.

  Bardziej europejskie jedzenie może być dostępne w Hadibo, natomiast podczas objazdu po Sokotrze o Wasze podniebienia zadba jadący z Wami kucharz. Pożywne gulasze, smażone kurczaki, rozmaite ryby z ryżem i makaronem oraz świeżą sałatką – na pewno nie będziecie głodni, choć na kulinarne rozkosze lepiej się nie nastawiać.

  Pamiętajcie, że na Sokotrze nie można kupić alkoholu, dwa razy zastanówcie się też, zanim zdecydujecie się zabrać go z Polski – byłoby to niegrzeczne i wprawiłoby Waszych przewodników w zakłopotanie. W zamian za to możecie kupić soki w puszkach, a niektóre restauracje w Hadibo serwują niezłe smoothie.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Pierwsze pisemne wzmianki o Sokotrze pochodzą z I wieku n.e. Lokalna tradycja, oparta na apokryficznych „Dziejach Tomasza” z III wieku głosi, że chrześcijaństwo przyniósł tu Tomasz Apostoł w 52 roku, zaś w roku 880 wyspę podbili Etiopczycy, wyparci z kolei przez Omańczyków. Sokotra wspomniana została też w „Podróżach” Marco Polo – wprawdzie odkrywca nie był na wyspie, lecz zanotował, że wszyscy jej mieszkańcy są ochrzczonymi chrześcijanami, a zarazem praktykują starożytne rytuały magiczne. W XVI wieku na Sokotrę przybyli Portugalczycy, jednak panujące tu trudne warunki spowodowały, że szybko ją opuścili. Ich miejsce zajęli władcy sułtanatu Mahra, od których chcieli przejąć ją Brytyjczycy. Wyspa weszła w skład Protektoratu Adeńskiego, którego częścią pozostawała do 1967 roku, kiedy to przyłączona została do Jemenu Południowego. Od zjednoczenia Jemenu w 1990 roku jest częścią Republiki Jemeńskiej, nie angażując się jednak w trwającą tam od 2015 roku wojnę domową.

 3. Geografia

 4. Sokotra położona jest pomiędzy Zatoką Adeńską a Morzem Arabskim, w odległości ok. 400 km od wybrzeży Jemenu i ok. 250 km od Somalii. To należąca do Jemenu wyspa o powierzchni 3665 km², tworząca archipelag wraz z trzema mniejszymi wyspami: Abd al-Kuri, Samhah i Darsa. Był on niegdyś częścią superkontynentu Gondwany, istniejącego 550–500 milionów lat temu, a po oddzieleniu się od niego w epoce miocenu stał się jednym z najbardziej odizolowanych terenów na ziemi, czemu zawdzięcza swoją unikatową florę i faunę.

  Na Sokotrze wyróżnić można trzy obszary: wąskie równiny przybrzeżne, wapienny płaskowyż i góry Haggeher, wznoszące się w najwyższym punkcie na wysokość 1503 m n.p.m. Wyspa ma długość ok. 125 km i szerokość ok. 45 km. Długa izolacja geologiczna archipelagu, występujące tu wysokie temperatury i susze spowodowały, że tutejsza endemiczna flora jest wyjątkowa i spektakularna. Jedną z najbardziej niezwykłych roślin Sokotry jest przypominająca parasol dracena – smocze drzewo, wydzielająca czerwoną żywicę, a także róża pustyni z jaskrawymi różowymi kwiatami oraz podobne, choć większe, drzewo ogórkowe.

  Klimat Sokotry jest tropikalny, pustynny, ze średnią roczną temperaturą powyżej 25°C oraz niską sumą opadów. Największe opady występują w listopadzie i grudniu, natomiast od czerwca do września pojawiają się monsuny, toteż najlepszym czasem na wizytę jest okres od styczna po połowy maja.

 5. Kultura i religia

 6. Sokotra to wyspa położona z dala od lądu, która zaledwie dwadzieścia lat temu otworzyła się na świat zewnętrzny. To tradycyjne, muzułmańskie społeczeństwo, a choć tutejsi mieszkańcy przyzwyczaili się już do widoku pochodzących z różnych kultur turystów i bikini na plaży nie szokuje tak jak kiedyś, odwiedzając wioski i miasteczka pamiętajcie o luźnych strojach, osłaniających większą część ciała. Co więcej, jeszcze parę lat temu tutejsze kobiety ubierały się kolorowo, to obecnie, wraz z dotarciem na wyspę radykalnego islamu, najczęściej zakładają czarne stroje, zasłaniając niekiedy twarze.

  Populację archipelagu szacuje się na 70-80 000 mieszkańców. Oprócz rdzennych Sokotrzan żyje tu stosunkowo wielu imigrantów pochodzenia afrykańskiego i Jemeńczyków z kontynentu. Wyspę zamieszkuje kilka plemion, które często dzielą życie pomiędzy dwie wioski – podczas pory deszczowej żyjąc w górach i przenosząc się w wilgotniejsze doliny w czasie pory suchej. Każda z wiosek, a jest ich tu około 600, ma swojego muqaddama, czyli kogoś w rodzaju wodza. Większość Sokotrzan to na wpół koczowniczy pasterze, inaczej jest tylko w stolicy, której mieszkańcy najczęściej zatrudnieni na stanowiskach rządowych bądź studiują.

  Ciekawostką wyspy jest jej starożytny, niepisany język pochodzenia przedislamskiego, spokrewniony z Mahri, używanym w regionie Mahra w południowej Arabii, a także fakt, że istnieje tu odwieczna tradycja poetycka, zgodnie z którą do dziś co roku urządzany jest festiwal poezji. Nad zachowaniem oryginalnych sokotrzańskich tradycji czuwa Socotra Heritage Fund, którego siedzibę możecie odwiedzić w stolicy, natomiast w wiosce Raqleh warto zajrzeć do muzeum folkloru i zobaczyć kolekcję tradycyjnych sprzętów domowych i rybackich, dawne suknie ślubne i fotografie ostatniego sułtana Sokotry.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Sokotra – inspiracje podróży

Kiedy jechać na Sokotrę?

POGODA NA SOKOTRZE

Najlepszą porą na podróż po Sokotrze jest okres od końca stycznia do połowy maja, kiedy to większość kwiatów znajduje się w rozkwicie. Od czerwca do września wieją tu bardzo silne monsuny, niekiedy uniemożliwiające poruszanie się po wyspie, a upały dają się we znaki. Z kolei w październiku i listopadzie padają deszcze – nie są one szczególnie dokuczliwe, a wręcz dzięki nim roślinność nabiera wspaniałych, nasyconych kolorów. W grudniu opady są największe, co może być nieco uciążliwe.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII