• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 1
Stolica
Lizbona
Język
portugalski
Waluta
Euro (1 EUR to 100 centów). Banknoty mają nominały 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 i 1 EUR, a monety 2 i 1 EUR, a także 50, 20, 10, 5, 2 i 1 centów.

1 USD – 0,9 EUR
1 PLN – 0,23 EUR
Powierzchnia
92 391 km2
Populacja
10 833 816

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Od obywateli RP, udających się do Portugalii, nie są wymagane ani wizy, ani nie przeprowadza się kontroli dokumentów, ponieważ oba te kraje należą do Unii Europejskiej; dotyczy to także Madery i Azorów. Nie zwalnia to jednak obywateli polskich od obowiązku posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego, który należy okazać na życzenie odpowiednich władz.
Szczepienia
Przed wyjazdem do Portugalii nie obowiązują szczepienia ochronne, warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio (ok. 150 zł) oraz żółtaczce pokarmowej (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
W restauracjach i barach zostawia się zazwyczaj napiwek w wysokości 5–10% rachunku, nie jest natomiast przyjęte dodatkowe wynagradzanie taksówkarzy.
Ceny jedzenia
Ceny jedzenia w Portugalii są nieco wyższe niż w Polsce, szczególnie w popularnych miejscowościach turystycznych, jak np. Lizbona czy Cascais.

Przykładowe ceny:

Woda mineralna 1,5 l – 0,6 EUR
Piwo lokalne 0,5 l – 1,2 EUR
Piwo importowane 0,33 l – 2,5 EUR
Wino (porto) 0,7 l – od 18 EUR
Kawa – 1 EUR
Coca cola 2 l – 1,5 EUR
Owoce (pomarańcze) – 1 EUR
Suszony dorsz 1 kg – od 7 EUR
Posiłek w lokalnej knajpce – 9 EUR
Posiłek w restauracji – 20 EUR
Jedzenie
W związku z tym, że Portugalia jest krajem nadmorskim, w kuchni dominują oczywiście ryby i owoce morza. Najsłynniejszą potrawą narodową jest bacalhau, czyli suszony i solony dorsz, którego można przygotować na tysiące sposobów – w formie pieczonej lub gotowanej, jako dodatek do jajecznicy lub farsz do krokietów. Inne popularne przysmaki to tuńczyki, ośmiornice, kalmary, kraby, krewetki, homary serwowane w formie gotowanej, smażonej, grillowanej, wędzonej... czego tylko dusza zapragnie! Portugalczycy lubią także dobre mięso wołowe, wieprzowe i drób oraz podroby. Dostaniecie tam pyszne steki marynowane w winie, wieloskładnikowe gulasze, flaki z fasolą czy kiełbasy. Polecamy szczególnie cozido a portuguesa – gulasz z kilku rodzajów mięsa i przetworów, ziemniaków, marchwi, ciecierzycy, rzepy, kapusty i ryżu, alcatrę – wołowinę marynowaną w czerwonym winie i czosnku, a następnie pieczoną oraz tripas a moda do Porto – flaki gotowane z biała fasolą.

Jeśli chodzi o warzywa, to kilka zdecydowanie dominuje w przygotowywanych potrawach – są to ziemniaki, pomidory i cebula. Oprócz sałatek i dodatków robi się z nich pyszne zupy, np. caldeiradę – wyjątkową zupę przygotowaną z kilkunastu rodzajów ryb i owoców morza, z dodatkiem ziemniaków, cebuli i pomidorów, czy caldo verde – zieloną zupę z kapusty galicyjskiej, ziemniaków, cebuli, czosnku i chourico – rodzaju pikantnej kiełbasy.

Portugalczycy uwielbiają słodkości, a charakterystycznym składnikiem wielu ciastek i deserów jest duża ilość żółtek. Z pewnością szybko natkniecie się na pasteis de nata – małe, bardzo słodkie ciasteczka z kremem, które zawrócą wam w głowie.

Ciekawostką jest też z pewnością słynne porto – wino wzmacniane o charakterystycznym, słodkim smaku. Polecamy spróbować, ale uwaga! Może mieć aż 19%!
Ciekawostki
  • Portugalia jest jednym z najstarszych krajów w Europie – jej niepodległość ogłosił król Alfons I już w 1139 roku, zaś jej granice nie zmieniły się od roku 1249. Nazwa Portugalia pojawiła się po raz pierwszy już w 868 roku!
  • Lizbona jest drugą po Atenach najstarszą stolicą Europy, o około 4 stulecia starszą niż Rzym – założyli ją Fenicjanie około 1200 roku p.n.e.
  • W 1494 roku dwie potęgi kolonialne, Portugalia i Hiszpania, podzieliły świat na dwie części, podpisując traktat, zgodnie z którym Portugalii przypadła wschodnia połowa „Nowego Świata”, w tym Brazylia, Afryka i Azja. Imperium Portugalskie było też jedną z najdłużej istniejących potęg kolonialnych. Ostatnia kolonia – Makau – przekazana została Chinom dopiero w 1999 roku!
  • Język portugalski jest szóstym najczęściej używanym językiem na świecie. Posługuje się nim 200–240 milionów ludzi na świecie, jest językiem urzędowym w 9 krajach i mówi się nim na 5 kontynentach.
  • Portugalia odegrała główną rolę w niesławnym procederze handlu niewolnikami, tu też, w 1444 roku, powstał pierwszy targ niewolników. Kraj ten jednak był pierwszą potęgą kolonialną, która zniosła niewolnictwo – nastąpiło to już w 1761 roku, pół wieku przed Wielką Brytanią, Francją, Hiszpanią lub Stanami Zjednoczonymi. Portugalia była też pierwszym europejskim krajem, w którym zniesiono karę śmierci.
  • Kiedy w 1357 roku Pedro I został koronowany na króla Portugalii, ogłosił królową swoją ukochaną, Ines de Castro, mimo iż ta zmarła 2 lata wcześniej. Wedle legendy, przyszły król zjadł serca jej zabójców, zaś Ines miano ekshumować, by z całą pompą dokonać koronacji.
  • Choć ani Portugalia, ani Anglia przez wieki swego istnienia nie zasłynęły z pokojowego nastawienia do innych narodów, to kraje te łączy najstarszy na świecie sojusz dyplomatyczny. Został on podpisany w 1373 roku i obowiązuje do dziś!
  • Podstawową cechą portugalskiej kultury jest... pesymizm. Jednym z jego najbardziej oczywistych przejawów jest tradycyjna muzyka fado, uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe, przesycona rezygnacją i melancholią.
  • Portugalia, z linią brzegową o długości 800 kilometrów, jest wymarzonym krajem dla surferów! To właśnie tutaj, na Praia do Norte w Nazaré, odnotowano najwyższą, bo ponadtrzydziestometrową falę.
  • Jeśli myślicie, że zwyczaj picia herbaty wywodzi się z Anglii, jesteście w błędzie! Na Wyspach wprowadziła go Catharine z Braganca, portugalska księżniczka i żona angielskiego króla Karola II, dzięki której herbata stała się modnym i powszechnie pijanym napojem. Królowa ta nauczyła też Anglików jeść... widelcem!
  • Portugalczycy mieli ogromny wpływ na światową kuchnię: portugalscy misjonarze wynaleźli tempurę i sos piri-piri, przywieźli do Indii i Tajlandii ziemniaki i pomidory oraz kawę do Brazylii. Co ciekawe, jedną z najpopularniejszych potraw w Portugalii jest dorsz, podawany tu na setki sposobów – jednak przepisy na jego przyrządzanie zostały zapożyczone od Norwegii i Islandii.
  • Most Vasco da Gama w Lizbonie – mierzący 17 kilometrów długości – jest najdłuższy w Europie. To jednak nie jedyny rekord, związany z tym mostem: podczas uroczystości inauguracyjnych zastawiono na nim stół dla 15 000 osób!
  • Jednym z najsłynniejszych towarów eksportowych Portugalii jest porto, słodkie, wzmocnione wino. Winogrona, z których wytwarza się to wino, uprawiane są tylko na stromych, tarasowych zboczach doliny Douro w pobliżu Porto, w jednym z najstarszych na świecie winiarskich regionów.
  • Dobra wiadomość dla zapalonych czytelników – w Lizbonie znajduje się najstarsza księgarnia na świecie! Księgarnia Bertrand została założona w 1732 roku, a gdy sklep został zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku, odbudowano go niespełna 20 lat później. Od tego czasu nieprzerwanie funkcjonuje w obecnym miejscu.
  • Dla nikogo nie jest tajemnicą, że Portugalczycy uwielbiają piłkę nożną i jest to najpopularniejszy w tym kraju sport. Reprezentacja Portugalii rozegrała pierwszy mecz w 1921 roku, a na Euro 2016 zajęła pierwsze miejsce, odnosząc siedem zwycięstw.

Poznaj szczegóły o kraju Portugalia

Historia
Historia Portugalii jest fascynująca – bym bardziej, że kraj ten był niegdyś jednym z największych i najpotężniejszych imperiów świata. Lizbona, zaliczana w poczet najstarszych europejskich stolic, miała zostać założona 400 lat przed Rzymem, a potwierdzeniem tej tezy są odnalezione na jej terenie pozostałości po plemionach celtyckich, podbitych w III wieku p.n.e. przez Kartagińczyków. Po nich nadciągnęli tu Rzymianie, którzy panowali nad Luzytanią – tak bowiem wówczas brzmiała nazwa Portugalii – do roku 140 p.n.e., tworząc z niej prowincję znaną z górnictwa, rolnictwa i produkcji słodkiego wina. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Półwysep Iberyjski przejęło germańskie plemię Wizygotów, a następnie Maurowie, dzierżący tu władzę przez ponad 800 lat, aż do 1249 roku. Po częściowej rekonkwiście, czyli wyparciu muzułmanów z Półwyspu, Portugalia w 1279 roku ostatecznie stała się królestwem niezależnym od Hiszpanii. Ustalone wówczas granice nie zmieniły się aż do dziś, co w targanej wojnami Europie należy do rzadkości.

XIII–XVI wiek to czas złotej ery Portugalii, która w tym okresie stała się potęgą. Znani podróżnicy – Vasco da Gama, odkrywca drogi do Indii oraz Fernando Magellan, pierwszy człowiek, który opłynął świat – przyczynili się do wielu odkryć, dzięki którym Portugalia ustanowiła kolonie na całym świecie. Najbardziej znaną z nich jest Brazylia, lecz kraj ten miał swe kolonie też w Afryce – m.in. Mozambik i Angolę, oraz na innych kontynentach. Portugalia stała się wówczas pierwszym globalnym imperium, a jej potędze zagrozić mogła jedynie sąsiednia Hiszpania, również rosnąca w siłę. Gdy więc w 1578 roku król Sebastian I zmarł nie pozostawiając spadkobiercy, król Hiszpanii Filip II narzucił Portugalii unię personalną. Wprawdzie 60 lat później Portugalczykom udało się wywalczyć niezależność, lecz złote czasy imperium już nie wróciły. W czasie wojen napoleońskich Portugalia okupowana była przez francuskie wojsko, natomiast późniejsze kryzysy spowodowały, że stolica przeniesiona została do Rio de Janeiro, a królowie portugalscy rezydowali w Brazylii. W 1910 roku powstała pierwsza republika, natomiast późniejszy zamach stanu doprowadził do dyktatury wojskowej Antonio Oliveira de Salazara, którą cechował skrajny cechował nacjonalizm i izolacja. Salazara obalono dopiero w 1974 roku, podczas pokojowej rewolucji goździków. Nazwa tej rewolucji pochodzi od kwiatów, wkładanych żołnierzom w lufy karabinów.

Pierwsze demokratyczne wybory w Portugalii odbyły się w 1975 roku, w 1986 roku kraj ten przystąpił do Unii Europejskiej, a José Barroso, jeden z najpopularniejszych portugalskich polityków i były premier, przewodniczył Komisji Europejskiej w latach 2004–2014.
Geografia
Portugalia to niewielki kraj leżący na Półwyspie Iberyjskim, otoczony od jednej strony Oceanem Atlantyckim, a od drugiej graniczący z Hiszpanią. Jest to najdalej wysunięte na zachód państwo Europy, które zamieszkuje prawie 11 milionów ludzi.

Ukształtowanie Portugalii jest zróżnicowane, przeważają tu jednak tereny górzyste i wyżynne. Kraj na dwie, wyraźnie się od siebie różniące części, dzieli rzeka Tag. W części północnej ciągną się liczne pasma górskie, znajduje się tu też najwyższy szczyt Portugalii kontynentalnej – Estrela (1991 m n.p.m.). Natomiast najwyżej położony punkt całej Portugalii wznosi się na Azorach: to wulkan Pico o wysokości 2351 m n.p.m. W części południowej dominują niziny porozdzielane obszarami pagórkowatymi – to właśnie tu rosną lasy dębów korkowych.

Wizytówką kraju są piękne plaże, z których wiele zostało wyróżnionych Błękitną Flagą. To wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych, m.in. surfingu. Długość linii brzegowej powoduje, że jest ona wyjątkowo urozmaicona – to zarówno szerokie, piaszczyste plaże i zatoczki, jak i strome, skaliste klify, z których roztacza się wspaniały widok na ocean.

Klimat śródziemnomorski przyciąga wielbicieli słońca i wysokich temperatur, w niektórych miejscach można opalać się cały rok! Z tego także względu można tam zobaczyć egzotyczne jak na Europę gatunki roślin. Rosną tam eukaliptusy, figi, drzewa migdałowe i chleba świętojańskiego.
Kultura i Religia
Fado, wino i azulejos – tak w skrócie można przedstawić można portugalską kulturę. Kraj ten rozbrzmiewa muzyką; niekiedy nawet mawia się, że Portugalia jest jak fado właśnie – tęskna i melancholijna na pozór, w rzeczywistości pełna namiętności. Jedno jest pewne – Portugalczycy lubią i umieją się bawić! Ich życie toczy się powoli, na spotkania z przyjaciółmi i rodziną zawsze znajdzie się czas, uwielbiają biesiadować, dobrze zjeść i dobrze wypić! Kraj ten słynie z doskonałych win, a choć wizytówką tutejszych winnic jest porto, słodkie wino wzmacniane spirytusem, to równie smaczne, a mniej zdradliwe, jest tradycyjne vinho verde i madera.

W kulturze Portugalii bez trudu dojrzeć można wpływ różnych cywilizacji, zarówno tych, które władały Półwyspem Iberyjskim, jak i tych, z którymi Portugalczycy zetknęli się w okresie wielkich odkryć geograficznych. Wiele z nich zauważalnych jest w architekturze: to m.in. słynne płytki azulejos, przywiezione tu przez Maurów, którzy wprowadzili zwyczaj pokrywania nimi ścian i podłóg budynków. Przedstawiane na płytkach sceny, często historyczne i mitologiczne, mogły składać się z nawet tysięcy elementów. Dziś dekoracje z azulejos to popularna pamiątka z wakacji w Portugalii.

Nie sposób przecenić wkład, który przed wieki Portugalia wniosła do światowej kultury. Wystarczy wymienić tu choćby pisarzy takich jak Fernando Pessoa czy nagrodzonego Nagrodą Nobla Jose Saramago i muzyków – rozsławiony filmem Lisbon Story zespół Madredeus oraz pieśniarki fado Amálię Rodrigues i Marizę.

Większość Portugalczyków deklaruje się jako katolicy, stąd dużą popularnością cieszą się ludowe, tradycyjne pielgrzymki i uroczystości, które niekiedy przekształciły się w atrakcje turystyczne. To m.in. spektakularne obchody Wielkiego Tygodnia i równonocy wiosennej – nocy świętojańskiej. Te ostatnie celebrowane są przez cały tydzień, ludzie tańczą na ulicach i ... uderzają się po głowach plastikowymi młotkami.

Wycieczka do Portugalii

Co warto przywieźć z Portugalii
Jeśli podczas Waszych luksusowych wakacji w Portugalii zechcecie zaopatrzyć się w pamiątki (a zechcecie na pewno!), mamy dla Was kilka podpowiedzi. Portugalia słynie z przede wszystkim z przepięknej ceramiki, o niezwykłych, rwących oko wzorach. To nie tylko kubki, miski i talerze, lecz także czarujące azulejos, czyli lśniące glazurą płytki. Jeśli w bagażu nie macie miejsca na pełen zestaw ceramiki, płytka do powieszenia na ścianie lub jako podkładka pod gorący garnek sprawdzi się doskonale.

Ekskluzywna wycieczka do Portugalii może być też świetną okazją do uzupełnienia garderoby! Na pewno warto kupić tu ręcznie szyte buty, bardzo dobrej jakości, nierzadko w oryginalnych wzorach i fasonach, do butów dobrać torebkę oraz szal lub chustę – to właśnie tkaniny są jednym z najbardziej uznawanych towarów eksportowych Portugalii.

A coś dla podniebienia? Na pewno słynne babeczki pastéis de nata, najrozmaitsze sery, butelka porto i vinho verde! Smakosze mogą też zaopatrzyć się w oryginalną portugalską kawę oraz tradycyjny wiśniowy likier ginjinha.
Wina portugalskie
Wybierając się na luksusowe wakacje do Portugalii warto pamiętać, że kraj ten jest światowym potentatem winiarskim! Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, Portugalia zajmuje siódme miejsce na świecie pod względem powierzchni upraw winorośli, a dziesiąte – pod względem produkcji wina. Oczywiście najsłynniejszym z produkowanych tu trunków jest porto, czyli wzmacniane wino wytwarzane z winogron zbieranych w dolinie rzeki Douro, słodkie lub półsłodkie, o barwie od ciemnoczerwonej do słomkowej. Powszechnie znana jest też madera, równie mocna jak porto, produkowana na wyspie Maderze, uważana za najtrwalszy trunek na świecie. Zdecydowanie lżejsze, orzeźwiające i doskonałe na upały jest vinho verde, czyli młode wino, wytwarzane ze świeżych, nie całkiem dojrzałych winogron. Jeśli jesteście amatorami wina, podczas Waszych ekskluzywnych wakacji w Portugalii możecie spędzić kilka dni w dolinie Douro, odwiedzając tutejsze winnice i degustując najrozmaitsze odmiany tego boskiego trunku!
Luksusowe hotele w Portugalii
Choć Portugalia to kraj niewielki, jego zróżnicowanie jest olbrzymie! Tym samym wśród znajdujących się tu hoteli zobaczycie pełen przekrój: i maleńkie, butikowe perełki, i duże nadmorskie kurorty, i romantyczne wille skryte gdzieś w cieniu ogrodu... Zupełnie inne pięciogwiazdkowe, luksusowe hotele w Portugalii zobaczycie na nad morzem, np. w okolicach Cascais czy Algarve, inne w portugalskich miastach, np. Porto czy Lizbonie, a jeszcze inne na Maderze czy Azorach. Ekskluzywne hotele w Portugalii cechuje staranny, stylowy, przemyślany wystrój. Zauważyć to można m.in. w pięciogwiazdkowym hotelu Albatroz w Cascais, zabytkowym Pestana Palace Lisboa Hotel w Lizbonie czy usytuowanym w XIX-wiecznym pałacu Torel Palace Porto. Wystrój hoteli wyspiarskich, jak np. Quinta da Casa Branca na Maderze czy White Exclusive Suites and Villas na Sao Miquel, jest nieco bardziej ascetyczny, równoważony przez bogactwo i urozmaicenie roztaczających się za oknami krajobrazów. Jednym słowem, wybór wśród luksusowych hoteli w Portugalii jest naprawdę imponujący!
Portugalia – miejsca warte zobaczenia
Zróżnicowana geograficznie i kulturowo Portugalia to wymarzone miejsce na luksusową wycieczkę! Brak Wam czasu? Dlaczego nie wybrać się na city break do Lizbony lub Porto, przespacerować się po zaułkach starożytnych, pełnych charakteru dzielnic, dać się olśnić blaskowi odbijających słońce azulejos i sączyć mocne, uderzające do głowy porto? Będąc w Lizbonie wyskoczyć możecie do uroczej, różnorodnej, uważanej za jeden z cudów Portugalii Sintry lub do Estoril – ten elegancki kurort na wybrzeżu będzie doskonałym miejscem na odpoczynek po trudach zwiedzania podczas Waszej ekskluzywnej wycieczki po Portugalii. Jeśli to właśnie relaks jest priorytetem Waszych luksusowych wakacji w Portugalii, wybrać możecie się do wysmakowanego Cascais lub na wybrzeże Algarve, gdzie znajdziecie pod dostatkiem hoteli, plaż i dopasowanej do potrzeb turystów infrastruktury. Bardzo ciekawym i godnym odwiedzenia regionem jest dolina Douro, już od czasów rzymskich słynąca z produkcji wina – może wejdziecie na pokład łodzi i z poziomu rzeki podziwiać będziecie malownicze widoki, degustując wytwarzane w tutejszych winnicach wyborne trunki? A gdy zamarzy się Wam luksusowa wycieczka do Portugalii bardziej dzikiej, mniej znanej i nieco poza turystycznym szlakiem – zapraszamy na wakacje na Azory lub Maderę!

Luksusowe hotele w Portugalii

Kiedy jechać do Portugalii?

POGODA W PORTUGALII

Kiedy jechać do Portugalii? Cały rok! Łagodny, śródziemnomorski klimat Portugalii cechuje się krótkimi zimami i ciepłymi latami, należąc do najprzyjemniejszych w całej Europie – średnia roczna temperatura waha się tu od 12°C do 18°C, a liczba słonecznych godzin to ok. 2800 rocznie. Cechą charakterystyczną wybrzeża są wilgotne wiatry znad Atlantyku, środek kontynentu cechuje się upalnymi (ok. 35°C), bezdeszczowymi latami i suchymi, ciepłymi (ok. 12°C) zimami, podczas gdy plaże południe są słoneczne w zasadzie cały rok, tworząc doskonałe warunki do rozwoju turystyki. Oczywiście zimą wieczory bywają tu chłodne, lecz w ciągu dnia można cieszyć się przyjemną aurą.

Madera należy do strefy klimatu subtropikalnego. Mieszkańcy wyspy nazywają ją krainą wiecznej wiosny – przez cały rok panuje tu bardzo przyjemna temperatura, od 17°C do 20°C, dzięki czemu sezon wakacyjny jest tu wyjątkowo długi. Jeśli natomiast chodzi o Azory, to tutejsza pogoda jest dość niestabilna: od października do kwietnia trwa pora deszczowa, zaś od czerwca do września panuje sucha i słoneczna aura.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Portugalia – inspiracje podróżnicze