• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 8
Stolica
Manila
Język
Na Filipinach uznano dwa języki urzędowe – filipiński i angielski. Język filipiński określany jako filipino powstał z przeniknięcia się innych języków filipińskich, głównie tagalog, z wpływami z języka hiszpańskiego. Filipino jest językiem ojczystym dla ponad 20 milionów osób, a w latach 80. XX wieku dokonano reformy jego ortografii, dodając do filipińskiego alfabetu litery zapis słów zapożyczonych z angielskiego i hiszpańskiego. Warto jednak wiedzieć, że grupa języków filipińskich używanych na wyspach liczy ponad 170 języków. Na Filipinach występują więc ponadto język cebuański, warajski czy iloko. Do 1977 roku podstawowym językiem komunikacji na wyspach był język konkwistadorów, a więc hiszpański.
Waluta
Jednostką walutową Filipin jest peso filipińskie dzielące się na 100 centavos. Jego kod międzynarodowy to PHP.

1 USD = 58.35 PHP
1 EUR = 63,13 PHP
1 PLN = 14,84 PHP

Aktualny kurs walut można sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego: https://nbp.pl/statystyka-i-sprawozdawczosc/kursy/tabela-a/

Powierzchnia
300 000 km2
Populacja
98,39 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP nie mają obowiązku posiadania wizy przy pobycie na Filipinach nie dłuższym niż 30 dni. Do wjazdu na teren Filipin niezbędne jest posiadanie paszportu ważnego jeszcze przez minimum 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia pobytu. Podróżujący nie mogą przekroczyć przysługujących im dni pobytu. Osoba, która chce przebywać na Filipinach dłużej niż 30 dni musi złożyć wniosek wizowy jeszcze przed podróżą. Opłata wylotowa, którą należy uiścić na niektórych lotniskach (np. na Cebu) wynosi 850 PHP. Wysokość opłaty może ulec zmianie. Przed przylotem należy wypełnić odpowiedni formularz wjazdowy.
Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed podróżą na Filipiny zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Brak szczepień bezwzględnie wymaganych.
Napiwki
Zostawianie napiwków na Filipinach jest powszechnie przyjęte. Najczęściej zostawia się napiwki pokojówkom w hotelach i bagażowym, czasami również przewodnikom wycieczek i kierowcom. W restauracjach raczej nie dolicza się napiwków do rachunku, jest to sprawa dobrowolna, podobnie jak wysokość napiwku. Najlepiej za dobrą obsługę zostawić około 10% wartości zamówienia.
Ceny jedzenia
Podczas wakacji na Filipinach polecamy restauracje, gdyż jedzenie uliczne, w przeciwieństwie do innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, nie zachwyca. W lokalnych knajpkach zjecie naprawdę smaczne potrawy. Przykładowe ceny: obiad w lokalnej knajpce około 200 PHP, obiad w restauracji średniej klasy 600 PHP, piwo lokalne 75 PHP, piwo z importu 105 PHP, coca-cola 45 PHP, 1 kg jabłek 160 PHP, woda mineralna 45 PHP.
Jedzenie
Wbrew pozorom kuchnia filipińska raczej niewiele przejęła od hiszpańskich konkwistadorów, korzystając bardziej z bogatych tradycji chińskich i malajskich, które czynią kulinaria Filipińczyków naprawdę ciekawymi. W przeciwieństwie do innych krajów azjatyckich na Filipinach tzw. jedzenie „uliczne” nie należy do najlepszych, ale za to już w lokalnych knajpach można naprawdę smacznie zjeść. Na stoiskach ulicznych sprzedaje się balut, czyli przekąska uważana za niebywały przysmak – gotowane jajko kurze lub kacze, w którym znajduje się ptasi zarodek. Z mniej rewolucyjnych dla Europejczyka specjałów polecamy przepyszne, filipińskie lody, które występują w rozmaitych smakach, raczej nietypowych poza kontynentem azjatyckim. Warto skosztować zwłaszcza lodów o smaku durianu, awokado czy słodkiej kukurydzy. Jadłospis Filipińczyków jest bardzo zróżnicowany, dzięki bogactwu dostępnych w tym kraju składników. Mieszkańcy Filipin lubią zarówno proste dania takie jak najzwyklejszy ryż z rybą czy kurczaka adobo w marynacie z sosu sojowego, czosnku i octu, ale też bardziej wymyślne – mechado (wołowina z sokiem z kalamondinu) czy puchero (mieszanka różnego rodzaju mięs z warzywami przypominająca leczo). W niektórych częściach Filipin popularnością cieszy się także paella o rodowodzie hiszpańskim. Filipińczycy uwielbiają wszelkiej maści fast foody stąd lokalne marki jak Jolibee czy Chowking są popularniejsze nawet od McDonald’s. Filipiny słyną ponadto z deserów, nie tylko wspomnianych lodów o wyjątkowych smakach. Koniecznie trzeba tutaj spróbować halo-halo – lodu z fasolą, galaretką, dowolnymi owocami, ciecierzycą, tapioką czy słodkimi ziemniakami. Brzmi nietypowo, ale za to jak smakuje!
Ciekawostki
  • Nazwa Manila pochodzi od nazwy kwiatu „nilad” i oznacza miejsce, gdzie kwitną nilady.
  • Filipiny są liderem światowym pod względem produkcji kokosów. W 2010 roku wyprodukowano tutaj ponad 19 milionów ton tego owocu.
  • Większość Filipińczyków to chrześcijanie, głównie katolicy, a Filipiny są jedynym krajem azjatyckim, w którym dominującą religią jest chrześcijaństwo.
  • Na Filipinach żyje obecnie zaledwie 30 tysięcy rdzennych mieszkańców – Negrytów, na ponad 110 milionów obywateli.
  • Tarasy ryżowe znajdujące się w północnej części wyspy Luzon określane są często jako ósmy cud świata.
  • Filipiny, zwłaszcza Manilę nazywa się światową stolicą „smsowania” („text capital of the world”) ze względu na ilość smsów wysyłanych przez Filipińczyków, która pozostawia daleko w tyle Stany Zjednoczone i Europę.
  • Co zaskakujące, karaoke zostało wynalezione właśnie na Filipinach! To Filipińczyk, Roberto del Rosario był pomysłodawcą karaoke
  • Najsłodszym owocem na świecie zapisanym do Światowej Księgi Rekordów Guinessa jest Mango Carabao
  • Jeden z najmniejszych ssaków na świecie – wyrak (tarsjusz) – jest zwierzęciem endemicznym i występuje jedynie na filipińskiej wyspie Bohol.

Poznaj szczegóły o kraju Filipiny

Historia
Pierwsi osiedleńcy przybyli na Filipiny z Azji kontynentalnej oraz Indonezji, utrzymując następnie kontakty handlowe z innymi wyspami, a także z Chinami. Filipińskie wysepki były częściowo podległe państwom indonezyjskim, a w XV wieku zawitał tutaj islam. W 1521 roku Filipiny odkrył Ferdynand Magellan, jednak dopiero 22 lata później ekspedycja Ruya Lopeza de Villalobos nadała wyspom ich aktualną nazwę. Kolejne dwie dekady po tym wydarzeniu ta sama ekspedycja założyła pierwszą osadę na wyspie Cebu. Cały XVI wiek upłynął pod znakiem hiszpańskich podbojów na Filipinach, które znalazły się pod protektoratem Hiszpanii. Konkwistadorom nie udało się podporządkować sobie ludności islamskiej, ale chrystianizacja wyznawców innych religii przebiegała zgodnie z planem, zatrzymując ekspansję muzułmanów. W XVII i XVII wieku Filipiny wzbudziły zainteresowanie Holendrów i Anglików, których ataki musieli odpierać Hiszpanie, jednocześnie borykając się z kolejnymi powstaniami ludności tubylczej. Ostatecznie Hiszpania utraciła władzę na wyspach w wyniku wojny hiszpańsko-amerykańskiej. W 1898 roku Filipińczycy biorący udział w powstaniu proklamowali niepodległość, której USA nie uznała. W 1934 roku Amerykanie przyznali Filipinom autonomię na 10 lat, zakładając proklamowanie niepodległości po upływie tego czasu. W 1941 roku Filipiny zajęła Japonia, którą pod koniec II wojny światowej wyparły stamtąd Stany Zjednoczone. Rok po wojnie uznano niepodległość Filipin. Od lat 60. wyspy zaczęły na większą skalę borykać się z problemem separatyzmu islamskiego mniejszości muzułmańskiej, żądającej autonomii zamieszkiwanych przez nią obszarów. W tym czasie rządy dyktatorskie sprawował Ferdinand Marcos, którego obalono dopiero w 1986 roku. Od tamtej pory na Filipinach umacnia się demokracja.
Geografia
Filipiny to państwo wyspiarskie w Azji Południowo-Wschodniej obejmujące Archipelag Filipiński na Oceanie Spokojnym. Część wysp oblewają wody Morza Celebes, Morza Sulu oraz Morza Południowochińskiego. Poprzez wody terytorialne państwo graniczy z Indonezją, Malezją, Wietnamem i Chinami, a długość jego linii brzegowej wynosi ponad 17 400 km. Na archipelag składa się ponad siedem tysięcy wysp, z których dwie największe to Mindanao i Luzon.

Na Filipinach znajduje się aż czternaście aktywnych wulkanów, kraj ten jest w większości górzysty, najwyższy szczyt na wyspach o nazwie Apo ma wysokość 2953 m n.p.m. Gęsta jest na wyspach sieć rzeczna, co wynika głównie z obfitych opadów, a najdłuższą rzeką jest Mindanao o długości 550 km. Lasy tropikalne stanowią około 30% powierzchni kraju, na wybrzeżu występują lasy namorzynowe, zaś nad rzekami lasy galeriowe. Na nizinach rosną ponadto lasy monsunowe.

Wśród występujących na Filipinach gatunków zwierząt warto wspomnieć m.in. sambary filipińskie, makaki jawajskie czy krokodyle różańcowe. Gatunkiem endemicznym jest chociażby małpożer, jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków ptaków. Obszary ochrony przyrodniczej stanowią zaledwie 2% powierzchni kraju.
Kultura i Religia
Na kulturę i obyczajowość Filipińczyków wpłynęła przede wszystkim Hiszpania, która przez wiele lat prowadziła na wyspach misje katolickich księży. Widać to zarówno w języku filipińskim czy architekturze, jak i w religijności mieszkańców, odrobinę mniej w kuchni. Po wojnie amerykańsko-hiszpańskiej również Stany Zjednoczone dołożyły swoje oddziaływanie na kulturę Filipin, do których dotarł wtedy na większą skalę język angielski oraz kultura popularna. Na Filipinach pierwsze miejsce wśród priorytetów wydaje się zajmować rodzina, najlepiej wielopokoleniowa i naprawdę ogromna. Za niezwykle rodzinne i hucznie obchodzone święto uchodzi zwłaszcza Nowy Rok.

Co istotne, jeśli ktoś zostanie zaproszony na obiad czy kolację do filipińskiego domu, musi koniecznie pamiętać o przyniesieniu ze sobą podarunku dla gospodarza np. kwiatów czy cukierków. Ważnym elementem codzienności Filipińczyków jest również muzyka, szczególnie popularna muzyka amerykańska czy filipiński rock. Do dwóch z najpopularniejszych tańców tradycyjnych na Filipinach należą: cariñosa i tinikling, które uformowały się podczas okresu kolonialnego.

Filipiny to zdecydowanie kraj katolicki, w którym hiszpańskim konkwistadorom powiodła się adaptacja swojej religii w warunkach azjatyckich, co stanowi ewenement na skalę kontynentu. Katolicy stanowią około 80% filipińskich obywateli.

Wycieczka na Filipiny

Wakacje na Filipinach
Filipiny to archipelag ponad 7 tysięcy wysp, które oferują niezapomniane wakacje pełne przygód i relaksu. Wyjazd na Filipiny to szansa na odkrycie nie tylko bajecznych plaż i krystalicznie czystych wód, ale także bogatej kultury i niezwykłych miejsc, których dzika przyroda zapiera dech w piersiach.

Dlaczego warto wybrać się na Filipiny?


Wakacje na Filipinach to doskonały pomysł ze względu na ich niezwykłą różnorodność przyrodniczą, wspaniałe plaże i bogatą kulturę. Archipelag oferuje niezliczone możliwości do eksploracji, od białych piaszczystych plaż Boracay po egzotyczne rafy koralowe wokół Palawanu, idealne do nurkowania i snorkelingu. Kraj ten słynie również z gościnności mieszkańców oraz bogatej historii, którą można odkrywać w miastach takich jak Manila czy Cebu. Dla miłośników przygód wycieczka na Filipiny to możliwość skorzystania z wielu atrakcji, takich jak trekking po wulkanach, zwiedzanie jaskiń czy spływy kajakowe. Kolejny powód, by odwiedzić ten kraj to jego kuchnia, oferująca unikalne smaki i tradycyjne potrawy, które zachwycą każde podniebienie. Filipiny to także miejsce, gdzie można poczuć prawdziwą harmonię z naturą, ciesząc się spokojem tropikalnych lasów i krystalicznie czystych wód.

Zwiedzanie – co zobaczyć na Filipinach?


Terytorium Filipin obejmuje ponad 7000 wysp i wysepek rozsianych po Oceanie Spokojnym, z czego zaledwie 880 jest zamieszkanych. Gdzie więc rozpocząć swoją podróż? Największym magnesem przyciągającym turystów na Filipiny są piękne plaże i otaczający je bajeczny ocean z wyjątkową rafą koralową. Wybrzeże Filipin obfituje w niezamieszkane wysepki, które często zachwycają pięknymi, piaszczystymi plażami lub doskonałymi miejscami do nurkowania z rurką (snorkelingu). Dlatego też jedną z popularniejszych aktywności podczas wakacji na Filipinach jest island hopping czyli pływanie z wyspy na wyspę i po prostu czerpanie garściami z uroków rajskich miejsc. Boracay regularnie przoduje w rankingach najlepszych plaż na świecie, choć plaże na Bantayan, Apo, Panglao, Camiguin, Siargao, czy Siquijor, w niczym im nie ustępują. Ale Filipiny to nie tylko palmy i wspaniałe plaże. Fanom górskich wędrówek proponujemy trekking na wulkany Pinatubo, Taal oraz Mayon. Podejścia nie są bardzo wymagające, więc nawet początkujący entuzjaści trekkingów dadzą sobie radę. Filipiny są jedynym katolickim krajem w Azji, dlatego na próżno szukać tu świątyń buddyjskich czy hinduskich, za to możecie zwiedzać niezliczone ilości kościołów i katedr. Jeśli czujecie niedosyt mocnych wrażeń, warto wybrać się do niewielkiego miasteczka San Fernando w okolicach Wielkanocy, które w tym okresie jest na ustach całego świata, by na własnej skórze przeżyć tutejsze krwawe widowisko Misterium Męki Pańskiej.

Wczasy na Filipinach – informacje praktyczne


Planując wyjazd na Filipiny, warto zwrócić uwagę na najlepszy czas na podróż, który przypada na porę suchą - od listopada do kwietnia, gdy pogoda jest najbardziej sprzyjająca. Przelot na Filipiny wymaga zazwyczaj przesiadki, najczęściej w jednym z dużych azjatyckich portów lotniczych, takich jak Singapur czy Hongkong. Ważne jest, aby pamiętać o konieczności posiadania ważnego paszportu, a w przypadku pobytu dłuższego niż 30 dni, konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej. Na miejscu warto korzystać z lokalnych środków transportu, takich jak jeepneye czy trójkołowce, które są niedrogie i pozwalają na autentyczne doświadczenie codziennego życia Filipińczyków. W większych miastach i popularnych miejscach turystycznych dostępne są bankomaty, jednak warto mieć przy sobie gotówkę, szczególnie w bardziej odległych regionach. Zabezpieczenie się przed ukąszeniami komarów jest ważne, zwłaszcza w regionach, gdzie mogą występować choroby przenoszone przez te owady, dlatego nie zapomnij o repelentach i odpowiedniej odzieży.

Atrakcje Filipin – przewodnik wakacyjny

Tarasy ryżowe i wiszące trumny


Gdzie znajdziecie najstarsze tarasy ryżowe na świecie? Właśnie na Filipinach! Zbudowane około 2 tysiące lat temu tarasy ryżowe Banaue, znajdujące się na wyspie Luzon, są uznane za narodowe dziedzictwo kraju oraz ósmy cud świata według wielu Filipińczyków. Choć droga do nich nie jest łatwa (z Manili jedzie się tam ponad 10 godzin), dystans na pewno jest wart pokonania. Tarasy te pokrywają niemal każdy centymetr okolicznych wzgórz, rozciągając się w nieskończoność we wszystkich kierunkach.

Jeśli jesteście zainteresowani niezwykłymi i nieco makabrycznymi doświadczeniami, to niedaleko Banaue, w wiosce Sagada, można zaobserwować osobliwe naskalne cmentarze. Trumny zmarłych z plemienia Igorot były umieszczane na półkach skalnych, tworząc swoiste naskalne cmentarzysko. Towarzyszyło to szeregowi rytuałów pogrzebowych, które rozpoczynały się jeszcze za życia denata. Starsi ludzie sami tworzyli swoje trumny, w których później były składani w pozycji embrionalnej. Dokładne początki tej nietypowej formy pochówku pozostają niejasne, ale przypuszcza się, że sięga ona kilkuset lat wstecz. Szacuje się, że najstarsze zachowane trumny mają już ponad 100 lat. Dziś jednak ta forma pochówku stopniowo zanika. Dlaczego więc zmarli byli chowani na skalnych ścianach? Wierzono, że dusza, opuszczając ciało, jest bliżej nieba. Inni uważali, że to specjalne umieszczenie trumien stanowiło nagrodę za godne życie na ziemi oraz symbolizowało wysoki status społeczny zmarłego. Byli także tacy, którzy uważali, że umieszczenie trumien wysoko na skałach zapewnia zmarłym ciszę i spokój.

Tysiące rajskich plaż


Przepis na idealny wypoczynek na Filipinach? Wyobraźcie sobie rajską plażę z białym piaskiem oblewaną przez ciepłe, turkusowe wody. Relaksujecie się na wygodnym leżaku z fascynującą książką w ręku, obok leży kokos wypełniony orzeźwiającą wodą, albo ulubiony drink. Jeśli planujecie podróż na Filipiny, nie możecie przegapić okazji do odwiedzenia przynajmniej jednej z idyllicznych wysepek, aby osobiście doświadczyć błogiego nic nierobienia w cieniu plam. Wśród najlepszych miejsc na relaks na plaży z pewnością nie można pominąć wysp El Nido, Boholu, Camiguin, Pamilacan i oczywiście, Boracay. Każda z tych wysp oferuje wyjątkowe piękno i niezapomniane widoki, które zapewnią błogi wypoczynek. Natomiast jeśli jesteście miłośnikami aktywnego spędzania czasu, to wyspa Siargao jest bez wątpienia numerem jeden dla wszystkich entuzjastów surfingu, dlatego też jest często określana mianem Surfingowej Stolicy Filipin.

Wzgórza Czekoladowe i tarsjusze


Studzimy Wasz entuzjazm, Czekoladowe Wzgórza niestety nie są czekoladowe. Są to stożkowate wapienne pagórki zlokalizowane na wyspie Bohol i zajmują powierzchnię 50 km². Nie do końca wiadomo, ile konkretnie wzgórz znajduje się wyspie. Szacuje się, że jest ich około 1260. Ich nazwa wzięła się od koloru, jaki przybiera trawa w porze suchej w mocno słoneczne dni. Najprawdopodobniej są wynikiem długotrwałego procesu wietrzenia skał wapiennych, jednak filipińskie wierzenia i legendy wyjaśniają ich pochodzenie w inny sposób. Mówi się, że charakterystyczne wzgórza to sprawka walczących ze sobą olbrzymów. Inna historia mówi, że wzgórza to w rzeczywistości łzy innego olbrzyma, który opłakiwał śmierć ukochanej.

Prawdopodobnie kojarzycie małe stworzenia o wielkich wyłupiastych oczach, przypominające trochę gremliny, które pilnie obserwują świat (o ile akurat nie śpią) z gałęzi drzew. Te stworzenia to tarsjusze, które można obserwować na Filipinach w specjalnych rezerwatach na Boholu. Te miejsca służą ochronie tych niewielkich ssaków i prowadzeniu badań naukowych mających na celu ich ochronę.
Hotele na Filipinach
Na Filipinach każdy znajdzie coś dla siebie – od przytulnych i prostych obiektów poza utartym szlakiem jak La Cosita, czy Dolaron Beach Resort po luksusowe hotele najwyższej kategorii. Jeśli pragniecie wypocząć na Filipinach w iście królewskich warunkach, niewielka wysepka Boracay jest przedsionkiem luksusu – posiada doskonałą infrastrukturę turystyczną z licznymi luksusowymi hotelami, idealnymi na błogi relaks. Zwróćcie szczególną uwagę na hotel Shangri La Boracay Resort & Spa, Astoria Boracay oraz Nay Palad na rajskiej wyspie Siargao. Dla miłośników luksusowego wypoczynku te miejsca stanowią prawdziwy raj.
Wyjątkowe miejsca na Filipinach
Filipiny to archipelag pełen niezwykłych miejsc, które zachwycają swoją różnorodnością i pięknem. Jednym z najważniejszych punktów na mapie jest Palawan, często nazywany rajem na ziemi, gdzie krystalicznie czyste wody i malownicze laguny El Nidooferują wspaniałe warunki do nurkowania i snorkelingu. W Banaue znajdują się tarasy ryżowe wpisane na listę UNESCO, które zapierają dech w piersiach swoją misterną strukturą i zielonymi krajobrazami. Manila, stolica kraju, kryje w sobie bogactwo historyczne, w tym Intramuros – stary fort otoczony murami, który przenosi odwiedzających w czasie do kolonialnej przeszłości. Wyspa Cebu oferuje nie tylko przepiękne plaże, ale również niezapomniane przygody, takie jak pływanie z rekinami wielorybimi w Oslob czy wędrówki do imponujących wodospadów Kawasan. Wulkan Mayon, znany ze swojego idealnie symetrycznego stożka, stanowi spektakularny widok i wyzwanie dla miłośników górskich wędrówek. Na wyspie Bohol warto zobaczyć Wzgórza Czekoladowe, które zyskują brązowy kolor w porze suchej, oraz odwiedzić rezerwat tarsjuszy, małych prymatów o ogromnych oczach. Na koniec, rajska wyspa Boracay przyciąga turystów białymi, piaszczystymi plażami oraz tętniącym życiem nocnym, oferując idealne miejsce na relaks i zabawę.
Jaki region wybrać?
Na podróż do Filipin idealnym wyborem będzie region Palawan
, znany jako raj na ziemi. Palawan oferuje zapierające dech w piersiach krajobrazy, w tym krystalicznie czyste wody, malownicze laguny i białe piaszczyste plaże. El Nido i Coron to główne atrakcje regionu, oferujące wspaniałe warunki do nurkowania, snorkelingu i eksploracji podwodnych jaskiń. Puerto Princesa, stolica regionu, słynie z podziemnej rzeki wpisanej na listę UNESCO, która jest jednym z nowych siedmiu cudów przyrody. W regionie Palawan można także spotkać unikalną faunę i florę oraz poznać lokalną kulturę i tradycje. Ten region Filipin zapewnia niezapomniane wrażenia i jest doskonałym miejscem na relaks, przygodę i kontakt z naturą.

Hotele na Filipinach

Kiedy jechać Filipiny?

POGODA NA FILIPINACH – KIEDY JECHAC NA WAKACJE?

Tropikalny klimat archipelagu filipińskiego kształtowany jest przez sezonowe monsuny. Na znacznej części Filipin pora sucha i jednocześnie najlepszy okres na wypoczynek przypada na miesiące od grudnia do marca. Opady są wówczas sporadyczne, a średnia temperatura oscyluje wokół 25°C. Pora deszczowa trwa na Filipinach od czerwca do listopada. Niezwykle obfite deszcze tropikalne odczuwalne są najbardziej na południu archipelagu. Należy jednak pamiętać, iż często występują odstępstwa od przyjętej generalnie sezonowości. Z roku na rok początek i koniec pory deszczowej ulegają przesunięciu. Radzimy unikać okresu od sierpnia do października, kiedy to, nad Filipiny nadciągają tropikalne cyklony.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Filipiny – inspiracje podróżnicze

Homestay i Wzgórza Czekoladowe

Zamieszkaj z Filipińczykami w ich rodzinnym domu na wyspie Bohol i w trakcie wycieczki objazdowej po Filipinach odkryj niesamowite atrakcje wyspy: najmniejsze na świecie ssaki naczelne, czyli wyraki, Wzgórza Czekoladowe...
Zobacz więcej

Cuda natury na Palawanie

Odwiedź podziemną rzekę w Sabang, czyli jeden z siedmiu cudów natury usytuowany na przepięknej wyspie Palawan i w ten sposób urozmaić swoje wczasy na Filipinach. Wybierz się w rejs łodzią...
Zobacz więcej

Relaks na plaży Boracay

Wypocznij w hedonistycznym raju na białych piaskach jednej z najpiękniejszych plaż świata, na niebiańskiej wyspie Boracay – rajskim przystanku w trakcie podróży po Filipinach. Zachwyca tutaj biel piasku, parasole przeciwsłoneczne...
Zobacz więcej

Island Hopping w El Nido

Odkryj podczas wakacji na Filipinach to, co starannie ukryte w rajskich okolicach El Nido! Bezludne plaże o białym piasku, urokliwe zatoczki, romantyczne i odosobnione zakątki – wszystko to podczas island...
Zobacz więcej

Jeepney po Manili

Rozpocznij wycieczkę objazdową po Filipinach i poznaj ich stolicę, zwiedzając ją najsłynniejszym środkiem transportu – jeepneyem, czyli rodzajem dużego samochodu terenowego. Ale nie takiego zwykłego, a jaskrawo i wielobarwnie ozdobionego...
Zobacz więcej

Tarasy Ifugao

Udaj się w góry wyspy Luzon, gdzie od dwóch tysięcy lat plemię Ifugao uprawia swe niezwykłe tarasy ryżowe – ta atrakcja stanowi obowiązkowy kierunek podczas zwiedzania przyrodniczych skarbów Filipin. Nie...
Zobacz więcej