• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 9
Stolica
Tokio
Język
japoński
Waluta
Jen (¥, JPY), dzielący się na 100 senów

1 EUR = 173,20 JPY
1 USD = 159,05 JPY
1 PLN = 40,69 JPY

Aktualny kurs walut można sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego: https://nbp.pl/statystyka-i-sprawozdawczosc/kursy/tabela-a
Powierzchnia
377 975 km2
Populacja
123,9 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele polscy podróżujący do Japonii w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych, do 90 dni pobytu, zwolnieni są z obowiązku wizowego. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Japonii.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Nie wymaga się zaświadczenia o przebytych szczepieniach. W Japonii nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Natomiast jak przy każdym wyjeździe do Azji, zaleca się szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz japońskiemu zapaleniu mózgu, jednak decyzję o szczepieniu pozostawia się do indywidualnej decyzji podróżującego.
Napiwki
Absolutnie nie praktykowane! Etos pracy w Japonii jest bardzo silny, praca to obowiązek, brak pracy to hańba. Dając komuś napiwek sugerowalibyśmy, że jest on nienależycie wynagradzany, a co za tym idzie, źle wykonuje swoje zajęcie. Można ciężko obrazić kogoś w ten sposób. Napiwków nie daje się w żadnych okolicznościach, nawet w eleganckich hotelach w zachodnim stylu.
Ceny jedzenia
Pożywne danie makaronowe (ramen, udon) to wydatek rzędu 1000 JPY. Ceny kształtują się podobnie do polskich. Japończycy najczęściej jadają poza domem, dlatego wybór restauracji jest ogromny, od drogich do zwykłych, w japońskim stylu. Menu rzadko jest dostępne po angielsku. W lokalach zazwyczaj zielona herbata jest w cenie posiłku. Automaty z napojami są – dosłownie – wszędzie.
Jedzenie
Japoński posiłek składa się z wielu potraw przygotowanych w małych porcjach. Między poszczególnymi częściami – kęsami należy oczyścić kubki smakowe, przegryzając marynowany imbir. Podstawą jedzenia są oczywiście ryby i owoce morza, ryż oraz nori, czyli prasowane algi. Z tych prostych składników można przygotować prawdziwą ucztę! Większość japońskich dań jest serwowana na zimno. Z innych warto spróbować zupy ramen, czyli wywaru gotowanego na wieprzowinie (uchodzącej za rarytas) z makaronem, jajkiem, algami nori, pędami bambusa i wieloma innymi składnikami, czasem doprawianego sosem sojowym. Sake, czyli wódkę ryżową, popija się na ciepło. Desery to osobny temat – zwłaszcza galaretki z różnych warzyw i owoców zasługują na uwagę, podobnie jak lody. A wszystko to popijamy zieloną herbatą, której absolutnie nie należy słodzić. Przed restauracjami stoją plastikowe makiety z daną potrawą, dzięki temu łatwo można zorientować się, co zamówić.
Ciekawostki
  • Nadal na ulicach można spotkać osoby w kimonach – także mężczyzn.
  • Ceremonialne kimono dworskie ma 12 warstw.
  • Do toalety obowiązują osobne pantofle, nie można używać ich w innych pomieszczeniach.
  • Japończycy myją się mydląc siedząc w kucki, po czym czyści leżą w głębokiej wannie z gorącą wodą. Takie tradycyjne ablucje praktykowane są nadal powszechnie
  • Japonia to jeden z największych producentów samochodów na świecie, od lat utrzymujący się na podium.
  • W Japonii się nie odmawia: na żadne pytanie Japończyk nie odpowie „nie”, nawet, jeśli się nie zgadza lub nie zna odpowiedzi
  • „Musisz być bardzo zmęczony” – to najpiękniejszy komplement, gdyż pracowitość jest tu ważniejsza od talentu, liczy się tylko to, co przychodzi z trudem.
  • W Japonii się nie odmawia: na żadne pytanie Japończyk nie odpowie „nie”, nawet, jeśli się nie zgadza lub nie zna odpowiedzi.
  • Dla Japończyków dźwięki „L” i „R” brzmią tak samo.
  • Język japoński rozwijał się w izolacji, dzięki czemu jest unikatowy. Największy wpływ wywarł na jego rozwój język chiński, jest też kilka zapożyczeń z XVII-wiecznego niderlandzkiego oraz współcześnie z języka angielskiego.

Poznaj szczegóły o kraju Japonia

Historia
Według legendy pierwszym władcą Japonii został w 660 roku p.n.e. Cesarz Jimmu, wnuk bogini Amaterasu. Z kolei zgodnie z naszą wiedzą historyczną, początki kraju sięgają III wieku p.n.e., kiedy zamieszkujące Azję wschodnią ludy łowiecko-zbierackie dotarły na wyspy i osiedliły się na nich tworząc osiadłe społeczeństwo rolnicze. Pierwszą oficjalną i potwierdzoną w źródłach historycznych stolicą kraju stało się w 710 roku miasto Nara, co zapoczątkowało krótki okres nazwany tym samym imieniem. Wtedy właśnie Japonia przyjęła chiński model administracji i buddyzm, co znacząco wpłynęło na jej kulturę i system rządów. W IX wieku rozpoczął się okres Heian, charakteryzujący się rozkwitem sztuki, literatury i kultury dworskiej, a także dominacją rodziny Fujiwara. W XII wieku, po wojnach domowych, władzę przejęli wojownicy samurajowie pod przewodnictwem rodu Minamoto, ustanawiając rządy siogunatu Kamakura.

Okres Muromachi (1336–1573) był czasem rozkwitu handlu i kultury, ale również wewnętrznych konfliktów. W XVI wieku, wraz z przybyciem Portugalczyków, Japonia zaczęła poznawać broń palną i chrześcijaństwo. Okres Sengoku (1467–1615) to czas intensywnych wojen domowych, które zakończyły się zjednoczeniem kraju przez Nobunagę Oda, Hideyoshiego Toyotomi i Ieyasu Tokugawę. Tokugawa założył siogunat Edo, który rządził krajem przez ponad 250 lat, wprowadzając politykę izolacjonizmu (sakoku).

W XIX wieku, w wyniku nacisków ze strony Zachodu, Japonia otworzyła się na handel międzynarodowy, co doprowadziło do obalenia siogunatu i przywrócenia władzy cesarza w okresie Meiji (1868). Reformy Meiji przekształciły Japonię w nowoczesne państwo przemysłowe i militarną potęgę. W XX wieku Japonia stała się imperialistycznym mocarstwem, co doprowadziło do licznych wojen w Azji, a ostatecznie do dołączenia kraju do II wojny światowej. Po klęsce w 1945 roku, Japonia przeszła pod osobliwą okupację ze strony Stanów Zjednoczonych, co zaowocowało demokratycznymi reformami i szybką odbudową gospodarczą. W drugiej połowie XX wieku Japonia przekształciła się w jedno z najbogatszych i technologicznie zaawansowanych państw na świecie. Dziś jest ona kluczowym graczem na arenie międzynarodowej, łączącym tradycję z nowoczesnością.
Geografia
Japonia to państwo wyspiarskie położone na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji. W skład kraju wchodzą główne wyspy Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu oraz ok. 3 000 mniejszych wysp. Jest to obszar aktywny sejsmicznie, co skutkuje występowaniem tsunami, trzęsień ziemi i nawet wybuchów wulkanów. Klimat Japonii jest umiarkowany na północy kraju, a na południu subtropikalny. Letni monsun przynosi dla większości powierzchni kraju ciepłe, wilgotne powietrze.

Fauna Japonii jest zasadniczo typowa dla półkuli północnej, ale występuje kilka gatunków endemicznych, takich jak żuraw japoński, makak japoński, salamandra olbrzymia, zając amami czy kot iriomote (który jest krytycznie zagrożony wyginięciem).
Kultura i Religia
Ogromną estymą cieszy się w Japonii cesarz, wywodzący się z najdłużej na świecie panującej dynastii, o boskim rzekomo rodowodzie. Jego insygnia to lustro, klejnot oraz miecz, mające symbolizować odpowiednio mądrość, altruizm i męstwo. W Japonii nadal bardzo ważne jest nieprzetłumaczalne pojęcie giri, oznaczające dług, powinność, obowiązek, ale także honor. To podstawa myślenia, systemu i zachowania, całej kultury kraju. W Japonii pracowitość i obowiązkowość jest ceniona wyżej niż zdolności.

Wielki wpływ na obyczaje – także współczesne – ma słynny kodeks samurajów bushido oraz nauki Konfucjusza. Narodową religią jest shinto. Ten zespół wierzeń koegzystuje z buddyzmem, który przybył do Japonii w VI wieku. Japończycy nigdy się nie deklarują, nie określają swojej przynależności religijnej. Obrzędy shinto towarzyszą narodzinom, a obrzędy buddyjskie pochówkom. Świątyni shinto zwykle bronią dwa demony w formie rzeźb przedstawiających zwierzęta (np. para lwów, para psów, para dzików). Jeden ma otwarty pysk (gryzie demony) drugi zamknięty (nie wypuszcza ich). Za strażnikami świątyni znajduje się miejsce do obmycia rąk oraz czerwone bramy torii. Pielgrzymi przywołują duchy kami pociągając za linę przymocowaną do dzwonu w centrum kompleksu, następnie wrzucają do specjalnego otworu ofiarę – pieniążek z cyfrą 5, klaskają i pochylają głowę. Wtedy mogą wypowiedzieć swoją prośbę, a duchy, być może, ją spełnią.

Wycieczka do Japonii

Wakacje w Japonii
Witajcie w magicznej Japonii – kraju, gdzie tradycja splata się z nowoczesnością, a piękno natury spotyka się z majestatem dziedzictwa kulturowego. Przygotujcie się na podróż pełną niezapomnianych wrażeń, bo tu, w Kraju Kwitnącej Wiśni, czeka na was mnóstwo fascynujących miejsc do odkrycia.

Dlaczego warto wybrać się do Japonii?

Japonia zaskoczy Was swoją różnorodnością i niepowtarzalnym stylem życia. Od przepięknych świątyń i ogrodów, przez futurystyczne miasta, po piękne plaże, Japonia oferuje coś dla każdego. Japonia to unikatowa kultura, wyrafinowana technologia, wyjątkowa kuchnia i zapierająca dech w piersiach przyroda – dość wspomnieć jedyną w swoim rodzaju ceremonię parzenia herbaty, japońskie stroje kimono, sztuki walki czy sztukę bonsai, kuchnię sushi i teppanyaki, czy znane w całym świecie słynne kwitnące wiśnie.

Zwiedzanie – co zobaczyć w Japonii?

Każda wizyta w Japonii to podróż przez bogatą kulturę, historię i nowoczesność. To kraj, gdzie każdy krok odsłania coś nowego, od tętniących życiem metropolii po odosobnione, malownicze krajobrazy. Przeczytajcie, co warto zobaczyć w Japonii, a potem wybierzcie się z nami w niezapomnianą podróż!

Kioto

Kioto to najbardziej turystyczne miejsce w kraju. Warto pamiętać, że jest to jedyne miejsce, gdzie można nadal spotkać prawdziwą gejszę. Kioto było stolicą od VIII wieku do połowy wieku XIX, ale czasy świetności trwają tu nadal. Nadal przybywają tu pielgrzymi wierzący w cudowną moc tego miejsca. Pośród ogrodów, świątyń, Japonek w kimonach i uczennic w mundurkach można się zgubić i zapomnieć o upływie czasu. Wśród licznych atrakcji Kioto poczesne miejsce zajmuje Srebrny Pawilon, znany jako Ginkaku-ji. Zbudowany w 1490 roku jako willa dla szoguna Ashikaga Yoshimasy, pierwotnie pokryty miał być srebrem, a choć plan ten nigdy nie został zrealizowany, to nazwa przylgnęła do budynku. Inną ciekawą atrakcją Kioto jest świątynia Ryoan-ji. Założona w okresie Heian, Ryoan-ji, co oznacza „Świątynia Uspokojonego Smoka”, osiągnęła swoją obecną formę w XV wieku podczas panowania szoguna Ashikaga Yoshimasy. Początkowo, będąc arystokratyczną rezydencją, została przekształcona w świątynię należącą do szkoły zen buddyzmu Rinzai. Najbardziej znanym elementem Ryoan-ji jest jej kamienny ogród (karesansui), uważany za jeden z najwybitniejszych przykładów tego rodzaju w Japonii.

Pierwsza stolica Japonii – Nara

Podobnie jak pobliskie Kioto, Nara była niegdyś stolicą Japonii i bardzo ważnym ośrodkiem kulturowym i religijnym. Jednak w przeciwieństwie do swojego bardziej znanego sąsiada, Nara przetrwała w niemal niezmienionym stanie i pozostaje spokojnym miastem usianym świątyniami, kapliczkami i parkami. Miasto może poszczycić się bogatą historią, która rozpoczyna się już w VIII wieku. W tamtych czasach Nara była siedzibą cesarzy i właśnie z tego okresu pochodzi wiele ważnych obiektów, które po dziś dzień można podziwiać w mieście. Przykładem takiego zabytku jest słynna świątynia Todai-ji, jeden z największych drewnianych budynków w Japonii. Wnętrze świątyni mieści olbrzymi posąg Buddy Wairocany. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Park Nara zamieszkiwany przez uważane za święte jelenie, uznawane za narodowy skarb. Zgodnie z mitologią japońską są one posłańcami boga Kasugi, któremu poświęcona świątynia znajduje się w parku.

Spacerując po mieście będziecie mieć też okazję przekonać się, jak bardzo jest ono przesiąknięte tradycją i jak bardzo widać to w różnych dziedzinach życia, od sztuki i kultury, po kuchnię. Nara jest również miejscem, gdzie praktykowana jest tradycyjna japońska ceremonia herbaty, i gdzie można podziwiać różnorodność rzemiosła artystycznego, takiego jak rękodzieło z drewna i ceramika. Staranne wykonanie i dbałość o szczegóły w tych dziedzinach pokazują, jak głęboko zakorzeniona jest tradycja w życiu Japończyków. Nie można też zapomnieć o wspaniałym festiwalu Omizutori, który odbywa się w świątyni Todai-ji. Festiwal ten ma długą tradycję i przyciąga rzesze wiernych oraz turystów, którzy przybywają, by uczestniczyć w widowiskowych ceremoniach, podczas których mnisi wykonują różnorodne rytuały. Możecie tu też odwiedzić liczne muzea i instytucje edukacyjne poświęcone promowaniu wiedzy o tradycjach i historii miasta

Hakone

Podczas Waszej podróży po Japonii skorzystajcie z Hakone Pass, całodniowej karty umożliwiającej przejazd koleją, kolejką górską, koleją widokową, autobusami i statkiem wycieczkowym. Hakone, położone na południowy zachód od Tokio urocze miasteczko, przyciąga odwiedzających swoim pięknem, naturalnymi atrakcjami oraz bogatym dziedzictwem kulturowym. Jednym z głównych symboli tego regionu jest słynny Wulkan Hakone, który uważany jest za aktywny. Choć ostatnia jego erupcja miała miejsce ponad 300 lat temu, wciąż stanowi on atrakcję dla turystów, którzy mogą cieszyć się pięknymi widokami na okoliczne tereny z jego szczytu. Nie można też zapominać o fantastycznym widoku na górę Fuji, który podziwiać można z miasteczka i jego okolic. Jednak to nie wszystko, co przyciąga turystów do Hakone – istotny element piękna tego miejsca stanowi Ashi, ogromne, malownicze jezioro otoczone górami i lasami. Można podziwiać jego urok, korzystając z romantycznej przejażdżki statkiem lub spacerując po jego brzegach.

Kolejnym niezwykłym doświadczeniem, jakie oferuje Hakone, jest onsen, czyli gorące źródła geotermalne. Region ten jest znany ze swoich licznych kąpielisk onsen, gdzie odwiedzający mogą zrelaksować się i odpocząć w naturalnie podgrzanych wodach. To wręcz wymarzony sposób na odprężenie się po całym dniu zwiedzania!

Rozpocznijcie dzień od wizyty w doskonałym Open Air Sculpture Museum w wiosce Chokoku No Mori, około pół godziny od stacji Hakone-Yumoto. W muzeum, pierwszym na świeżym powietrzu w Japonii, otwartym w 1969 roku, znajdują się rzeźby Henry’ego Moore’a, Picassa, Rodina i Miro. Następnie wybierzcie się kolejką Tozan do małej wioski Gora u podnóża góry, by stamtąd wjechać kolejką linową na Mt Kami i wybrać się na spacer mijając bulgoczące siarkowe oczka, w których gotowane są słynne czarne jajka. Może dacie się skusić na ten oryginalny przysmak? Kolejny etap zwiedzania to znów kolejka linowa, z której rozpościerają się piękne widoki na jezioro Ashi. Wysiadając z kolejki, wsiądziecie na jeden ze statków wycieczkowych kursujących przez jezioro do Moto-Hakone lub Hakone Machi, głównych miasteczek regionu, możecie też przespacerować się wzdłuż Cedar Avenue, jedynej do dziś zachowanej pozostałości po historycznej drodze.

Tokio

Tokio, metropolia pełna kontrastów, gdzie tradycja współgra z nowoczesnością. Odwiedźcie tętniącą życiem dzielnicę Shibuya, gdzie można zobaczyć słynne skrzyżowanie Shibuya Crossing, przenieście się do przeszłości w dzielnicy Asakusa, gdzie znajduje się świątynia Senso-ji, jedna z najstarszych świątyń w Tokio, przespacerujcie się po Park Ueno, w znanej na całym świecie dzielnicy elektronicznej Akihabara oraz zróbcie zakupy w luksusowej dzielnicy handlowej Ginza.

Hiroszima

Chyba każdemu miasto to kojarzy się w pierwszej kolejności z tragicznym w skutkach wybuchem bomby atomowej 6 sierpnia 1945 roku, jednak mało kto wie o nim cokolwiek więcej. Tymczasem Hiroszima, nosząca od 1949 roku miano Miasta Pokoju, to o wiele więcej niż pamiątkowy monument w miejscu eksplozji – to pięknie położona miejscowość poprzecinana aż sześcioma odnogami rzeki Ota, otoczona z jednej strony wzgórzami, a z drugiej wodami zatoki Hiroszima, ponad które wystaje kilka niewielkich, malowniczych wysepek. To również kulinarna ciekawostka na mapie Japonii, słynąca z wyjątkowej odmiany okonomiyaki – pszennego naleśnika przypominającego tortillę, z dodatkiem wszystkiego, co wpadnie kucharzowi w ręce, a więc z kapustą, makaronem, bekonem, jajkiem czy płatkami bonito. Przechadzając się dziś schludnymi ulicami Hiroszimy trudno uwierzyć, że niecałe 80 lat temu została niemal zmieciona z powierzchni ziemi.

Wczasy w Japonii – informacje praktyczne

Podstawą ekskluzywnych wakacji w Japonii jest zakwaterowanie, a kraj ten oferuje szeroki wybór – od tradycyjnych ryokanów po nowoczesne butikowe hotele. Ryokany, z ich tradycyjnymi pokojami z tatami i futonami, połączonymi z nowoczesnymi udogodnieniami, dają unikatowy wgląd w japońską gościnność. Z drugiej strony, luksusowe butikowe hotele łączą nowoczesny design z bezbłędną obsługą, oferując ekskluzywne doświadczenia, które zadowolą nawet najbardziej wymagających gości. Do Japonii nie jest potrzebna wiza (przy pobycie poniżej 90 dni), pamiętajcie jednak, aby Wasz paszport był ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu. Lotniska międzynarodowe są doskonale skomunikowane z miastami. Podróż do Japonii można z powodzeniem połączyć z odkrywaniem Korei Południowej.
Atrakcje Japonii – przewodnik wakacyjny

Atrakcje w Japonii – przewodnik wakacyjny

Japonia, Kraj Kwitnącej Wiśni i bogatej historii, obfituje w fascynujące miejsca, które przyciągają turystów. Od tętniących życiem miast po malownicze krajobrazy, Japonia oferuje niezliczone doświadczenia, które pozostawiają niezapomniane wrażenia. Czego więc warto doświadczyć podczas podróży do Japonii?

Ceremonia parzenia herbaty: kultura, tradycja i uczta dla zmysłów

Ceremonia parzenia herbaty, znana w Japonii jako „chanoyu” lub „chado”, to jeden z najważniejszych aspektów kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego podczas wycieczki do Japonii warto wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Jest to symboliczna sztuka i duchowa praktyka, która ma swoje korzenie w buddyzmie zen i stała się integralną częścią japońskiej kultury. Jej historia sięga okresu Kamakura (1185–1333) i Muromachi (1336–1573). Początkowo była to ceremonia praktykowana przez elity klas samurajskich, ale z czasem rozprzestrzeniła się na inne warstwy społeczeństwa i od tamtej pory stała się ona nieodłącznym elementem życia wielu Japończyków, odgrywającym ważną rolę w kształtowaniu japońskiej etyki, sztuki i kultury.

Ceremonia parzenia herbaty odbywa się w specjalnym pomieszczeniu zwanym „chashitsu”, zaprojektowanym w minimalistycznym stylu. Ceremonię prowadzi wykwalifikowany mistrz herbaty, który zna sztukę parzenia i serwowania herbaty oraz zachowuje odpowiednią etykietę. Podczas ceremonii każdy krok ma znaczenie symboliczne i odnosi się do głębszych aspektów duchowych. Obejmuje to dokładny wybór odpowiednich naczyń, właściwe sposoby przygotowania i podania herbaty, a także wymianę uprzejmych gestów i słów między uczestnikami. Ceremonia skupia się na harmonii, szacunku, spokoju i wdzięczności wobec natury i drugiego człowieka. Proces rozpoczyna się od czyszczenia naczyń i przygotowania herbaty, a następnie mistrz i jego goście wchodzą do chashitsu, wykonując kilka symbolicznych ruchów, które mają na celu oczyszczenie umysłu i duszy. Mistrz z miłością i uwagą przygotowuje napój, jednocześnie komunikując się z gośćmi za pomocą gestów i subtelnych spojrzeń. W ceremonii istotny jest także wybór odpowiedniej herbaty i naczyń. Tradycyjnie używa się zielonej herbaty matcha, starannie zmielonej w proszek oraz przedmiotów takich jak gliniana miska do parzenia napoju, bambusowy trzepaczek (chasen) i bambusowa łyżeczka (chashaku). Ceremonia ma głęboki wpływ na japońskie społeczeństwo i kulturę, odzwierciedlając filozofię zen, która promuje prostotę, uważność oraz bycie tu i teraz. Często praktykowana w teatrze, sztuce i medytacji, ceremonia parzenia herbaty kształtuje charakter Japończyków, zachęcając do rozwijania wewnętrznego spokoju i pokory. Ceremonia sprzyja także spotkaniom towarzyskim, umożliwiając budowanie więzi i komunikację w sposób subtelny i estetyczny.

Japońska kuchnia

Co dla smakosza jest jednym z ważniejszych elementów podróży? Oczywiście, jedzenie! A wakacje w Japonii to doskonała okazja do posmakowania jednej z najbardziej docenianych kuchni na świecie. Japońska kuchnia opiera się na zasadach delikatności, zrównoważonego żywienia oraz sztuki kulinarnej perfekcji. Wywodzi się z tradycji rolniczej i rybackiej, wpływ na nią miała także religia, co w dużej mierze wpłynęło na wybór składników i sposoby ich przygotowania. Podstawą japońskiej diety jest ryż, który stanowi główne źródło węglowodanów i energii. Jest on tradycyjnie podawany wraz z wieloma dodatkami, takimi jak ryby, tofu, warzywa i marynaty. Japończycy uznają zrównoważoną i różnorodną dietę za klucz do zdrowego życia i długowieczności. Znakomitym przykładem różnorodności japońskiej kuchni są sushi i sashimi. Sushi to gotowany i lekko ocukrzony ryż, podawany z surową rybą, krewetkami, warzywami lub jajkami, natomiast sashimi to surowe i bardzo delikatnie pokrojone kawałki ryb lub innego mięsa. Japończycy przykładają ogromną wagę do jakości i świeżości owoców morza, które stanowią główny składnik tych potraw. Innym popularnym daniem japońskim jest ramen, czyli makaron serwowany w aromatycznym bulionie. Istnieje wiele różnych regionalnych wersji tego dania, każda z nich z charakterystycznym smakiem i sposobem przygotowania. Ramen jest idealnym przykładem japońskiej filozofii zrównoważonej diety, ponieważ składniki takie jak makaron, mięso, warzywa i bulion są starannie wyważone, aby stworzyć pełnowartościowy posiłek. Nasu, czyli bakłażan, i miso, czyli fermentowana pasta sojowa, to kolejne ważne składniki japońskiej kuchni. Miso jest używane do przygotowywania smacznych zup, sosów i marynat, podczas gdy nasu jest często smażony lub grillowany, co nadaje mu unikatowy smak i konsystencję.

Japońska kuchnia to także bogactwo deserów, które zwykle są subtelnie słodkie i estetycznie podane. Do popularnych deserów należą mochi – kleiste kulki ryżowe nadziewane słodkimi pastami, oraz wagashi – kolorowe i dekoracyjne słodkości, serwowane podczas ceremonii parzenia herbaty.

Zamek Himeji

Co jeszcze warto zobaczyć w Japonii? Na pewno zamek Himeji, majestatyczny budynek o białej fasadzie, który wydaje się wznosić w niebo jak biały żuraw. Jest on uznawany za jeden z najlepiej zachowanych drewnianych zamków w Japonii i wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując po jego wnętrzu, można poczuć atmosferę starożytnej Japonii i podziwiać przepiękne widoki z jego wież.
Ekskluzywne hotele w Japonii
Hotele w Japonii stanowią doskonałe odzwierciedlenie różnorodności i unikatowości tego kraju: od luksusowych hoteli z pięknymi widokami, po tradycyjne ryokany, które przenoszą gości w czasie – japońskie hotele to szeroki wybór i wyjątkowe doświadczenia. Znane z gościnności i dbałości o szczegóły, oferują komfortowe i przestronne pokoje, które zapewniają relaksujący pobyt. Charakteryzują się także różnorodnością stylów i tematów: niektóre z nich nawiązują do tradycyjnego japońskiego budownictwa, z tatami (słomianymi matami) na podłodze i futonami do spania, natomiast z drugiej strony Japonia jest pionierem innowacji i nowoczesności, więc luksusowe hotele w dużych miastach oferują nowoczesne udogodnienia, takie jak zaawansowane technologie w pokojach, spa, baseny na dachach i imponujące widoki na miasto.

Niezależnie od stylu czy tematu, hotele w Japonii często oferują gościom unikatowe doświadczenia, jak własne ogrody, gdzie goście mogą spacerować, cieszyć się spokojem w otoczeniu natury i medytować. Liczne są także hotele, które organizują różnorodne warsztaty i aktywności, takie jak lekcje kaligrafii, tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty czy treningi sztuk walki.

Japonia słynie także z hoteli kapsułowych, które są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla podróżnych o niewielkim budżecie. Hotele takie oferują pojedyncze, małe „kapsuły” z wygodnym łóżkiem, telewizorem i podstawowymi udogodnieniami. Chociaż kapsuły dysponują mniejszą przestrzenią, są bardzo cenione za swoją wygodę i oryginalność.
Wyjątkowe miejsca w Japonii
Japonia to kraj pełen wyjątkowych miejsc, które zachwycają swoją różnorodnością i pięknem. Tokio, tętniąca życiem stolica, zachwyca futurystycznymi wieżowcami, tradycyjnymi świątyniami i licznymi sklepami oraz restauracjami. Kioto, dawna stolica cesarstwa, słynie z zabytkowych świątyń, takich jak Kinkaku-ji, czyli Złoty Pawilon, oraz pięknych ogrodów i tradycyjnych ceremonii herbacianych. W Hiroszimie warto odwiedzić Park Pokoju i Muzeum Pamięci Ofiar Bomby Atomowej – miejsca pełne historycznego znaczenia i refleksji. Nara, pierwsza stała stolica Japonii, przyciąga majestatycznym Wielkim Buddą w świątyni Todai-ji oraz parkami pełnymi oswojonych jeleni. Malownicza wyspa Miyajima, znana z pływającej bramy torii przy świątyni Itsukushima, oferuje spektakularne widoki i duchowe doświadczenia. Hokkaido, najbardziej na północ wysunięta wyspa, to raj dla miłośników przyrody i sportów zimowych, z niesamowitymi krajobrazami i gorącymi źródłami. Na koniec, Okinawa zachwyca tropikalnym klimatem, pięknymi plażami i kulturą. Każde z tych miejsc ukazuje różnorodność i bogactwo kulturowe Japonii, czyniąc ją fascynującym celem podróży.
Jaki region wybrać na wakacje w Japonii
Podróż do Japonii to fascynujące doświadczenie, a wybór odpowiednich regionów może uczynić ją jeszcze bardziej wyjątkową. Tokio, z jego nowoczesnym stylem życia, oferuje niezliczone atrakcje, od imponujących wieżowców po tradycyjne świątynie. Kioto, serce kulturalne Japonii, to idealne miejsce dla miłośników historii i tradycji, z licznymi zabytkami, ogrodami zen i tradycyjnymi herbaciarniami. Hiroszima, z jej tragiczną historią, oferuje miejsca pełne refleksji, takie jak Park Pokoju i Muzeum Pamięci Ofiar Bomby Atomowej. Okinawa, z tropikalnym klimatem i pięknymi plażami, to idealne miejsce na relaks i odkrywanie unikalnej kultury wyspiarskiej. Na koniec, region Kansai, obejmujący miasta takie jak Osaka, Kobe i Nara, oferuje różnorodne atrakcje kulinarne, rozrywkowe i kulturalne. Wybór tych regionów zapewnia zróżnicowane i pełne wrażeń doświadczenie z podróży po Japonii.

Oferty wakacji w Japonii

Hotele w Japonii

Kiedy jechać do Japonii?

POGODA W JAPONII

W Japonii występują 4 wyraźne pory roku. Na wybrzeżu zachodnim i w górach zimą pada śnieg. Opady czasami są znaczne, dochodzące nawet do kilku metrów. Wiosna to pora kwitnienia śliw i wiśni, a także azalii, irysów i różnych krzewów. Wtedy do Japonii przyjeżdża najwięcej turystów, chociaż porę hanami i sakury trudno przewidzieć z wyprzedzeniem. Początek czerwca to okres opadów, zwany nawet czasem piątą pora roku. Lato jest gorące i wilgotne, szczególnie trudne do wytrzymania w mieście, dlatego tę porę poleca się raczej na opalanie na Okinawie. Jesienią czerwienią się różne gatunki klonów, sadzone specjalnie po to, by cieszyć oczy. Japończycy zwyczajowo podziwiają wtedy księżyc w ciepłe, bezwietrzne, jesienne wieczory. To zdecydowanie najlepsza pora na wizytę w Kraju Wschodzącego Słońca.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Japonia – inspiracje podróżnicze

Zamek w Osace

Wyobraź sobie majestatyczną fortecę, która od wieków dominuje nad panoramą miasta… Spacerując po jej terenach, przeniesiesz się w czasie do okresu samurajów, odkrywając tajemnice Japonii skrywane w murach tego imponującego...
Zobacz więcej

Święto Kwitnących Wiśni

Pomyśl tylko – stoisz pod baldachimem delikatnych, różowych kwiatów, które zwiewnie tańczą na wietrze, tworząc bajkowy krajobraz, jakby wyjęty z japońskiej ryciny. Święto Kwitnącej Wiśni, czyli Hanami, to jedno z...
Zobacz więcej

Kąpiące się małpki w Nagano

Szukasz wyjątkowego doświadczenia, które pozostanie w Twojej pamięci na zawsze? Wybierz się do Jigokudani Monkey Park w Nagano! To unikatowe miejsce, gdzie możesz zobaczyć, jak pocieszne makaki zanurzają się w...
Zobacz więcej

Pałac Cesarski w Tokio

Zanurz się w historii i kulturze Japonii, odwiedzając Pałac Cesarski w Tokio! Ten majestatyczny kompleks pałacowy, otoczony malowniczymi ogrodami i imponującymi murami, jest żywym symbolem długiej i bogatej historii kraju....
Zobacz więcej

Jak smakuje sushi w Japonii?

Zasmakowało Ci sushi w Polsce i chcesz poznać jego smak u źródeł, w trakcie podróży do Japonii? Powiedzmy to otwarcie: sushi w Polsce a sushi w Japonii to dwie zupełnie...
Zobacz więcej

Gejsza

Gejsza – już samo to słowo brzmi tajemniczo. Wiele osób marzy, by ją zobaczyć i sfotografować w trakcie podróży do Japonii. Łagodnie dźwięki shamisenu, sake, przekąski i siedząca naprzeciwko gejsza...
Zobacz więcej

Najpiękniejsze japońskie ogrody

Marzysz o spacerze w kojącym ogrodzie, gdzie opadają łagodnie wielkie, biało – różowe płatki kwitnącej wiśni… Żwirowe alejki wiją się pośród kolorowych rabatek…  Ścieżki wznoszą się i opadają łagodnie… A...
Zobacz więcej

Origami

Złóż 1000 żurawi origami, a spełni się Twoje życzenie! (Jeśli życzeniem była podróż do Japonii, możemy pomóc je zrealizować). Origami wywodzi się z Chin, ale to Japończycy wznieśli składanie papieru...
Zobacz więcej

Sztuki walki

Jeśli chcesz wygrać nie tylko z przeciwnikiem, ale i pokonać własną słabość – japońskie sztuki walki są dla Ciebie! Tu celem nie jest zwycięstwo, ale rozwój. Przeciwnika pokonuje się siłą...
Zobacz więcej

Cosplay

Chcesz zobaczyć Czarodziejkę z Księżyca, żywą lalkę, postać z anime, a może Larę Croft? Lub przynajmniej prawdziwą Japonkę w kimonie?  Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak to zrobić w trakcie...
Zobacz więcej

Najszybsze pociągi świata

Poczuj pęd w pociągu, który porusza się z szybkością, jaką trudno nawet zarejestrować naszymi zmysłami! Gdy polskie pendolino osiąga prędkość 200 km/godz, czujemy, jakbyśmy tracili przyczepność. Tymczasem w Japonii są...
Zobacz więcej