Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Las bambusowy Arashiyama w Kioto

Podróż do Kioto nie byłaby kompletna bez wizyty w jednym z jego najbardziej malowniczych miejsc – lesie bambusowym Arashiyama. Nazwa oznacza dosłownie „Burzliwą Górę” i wydaje się przekorna, bo Arashiyama kojarzy się głównie z niekończącym się gajem bambusowym. Spacerując po tej zielonej enklawie, można poczuć się jak w innym świecie. Wysokie, smukłe bambusy tworzą zielony tunel, który zdaje się nie mieć końca. Szelest liści poruszanych przez wiatr przypomina delikatną muzykę natury, idealnie komponującą się z harmonią miejsca. Las Arashiyama to nie tylko miejsce do medytacji czy kontemplacji – to także doskonała lokalizacja do robienia niezapomnianych zdjęć. Światło przebijające się przez liście bambusów tworzy unikatowe wzory i efekty, które są marzeniem każdego fotografa. To miejsce odgrywało ważną rolę w historii Kioto jako dzielnica rezydencjonalna dla  arystokracji i dworu oraz źródło inspiracji dla poetów i artystów. Do dzisiaj Arashiyama zachowuje swój urok.

Jak zaplanować wycieczkę do Lasu Bambusowego w Kioto?

Arashiyama jest łatwo dostępna z centrum Kioto. Najpopularniejszym środkiem transportu jest linia kolejowa JR Sagano do stacji Saga Arashiyama. Dla tych, którzy chcą cieszyć się spokojem i kontaktem z naturą, najlepszym wyborem będzie odkrywanie tej części miasta na piechotę. Planując wycieczkę do Lasu Bambusowego późnym popołudniem warto pomyśleć o tym, aby opuścić las, zanim zapadnie zmrok.

Tradycyjny Las Bambusowy – atrakcja turystyczna

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Arashiyama jest Las Bambusowy. W języku polskim bywa wymiennie stosowana nazwa „gaj”, oznaczająca młodnik, zagajnik złożony z młodych drzew. Bambusy zawsze są młode, gdyż rosną szybciej i krócej niż drzewa, stąd zwyczajowy zwrot „gaj bambusowy”. Malowniczy szlak wiedzie tunelem pomiędzy wysokimi na kilkanaście metrów łodygami bambusów. W promieniach zachodzącego słońca, gdy liście są kołysane lekkim wiatrem, na ścieżce można doświadczyć prawdziwego misterium światła i cienia. Wrażenie jest iście magiczne.

Arashiyama w Kioto – co jeszcze warto zobaczyć?

Zachodnia dzielnica Kioto to coś więcej niż niezwykłe bambusy. W urokliwym ogrodzie Sogenchi Teien można odwiedzić świątynię buddyjską Tenryu-ji, jedną z najważniejszych świątyń zen w Kioto. Kompleks jest wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO i warto go zobaczyć jako doskonały przykład tradycyjnej japońskiej architektury ogrodowej. Warto odwiedzić też małpi gaj – park Iwatayama, w którym żyją makaki. Z kolei na wzgórzu Iwatayama wznosi się zamek o tej samej nazwie. Mimo że nie jest dostępny dla zwiedzających, z okolicy roztacza się malowniczy widok na góry, rzekę Hozugawa i pagodę w oddali.

Kiedy najlepiej odwiedzić Las Bambusowy Arashiyama w Kioto?

Mimo że przyroda wywiera wrażenie o każdej porze roku warto pamiętać, że Arashiyama jest również centrum kultury i sztuki. Co roku odbywa się tu festiwal świateł Arashiyama Hanatouro. Całą dzielnice rozświetlają tysiące lampionów, a artyści, rzemieślnicy i sztukmistrze prezentują swoje dzieła na ulicach, dodając kolorytu temu urokliwemu miejscu.

Ciekawostki o Lesie Bambusowym Arashiyama

• W japońskiej kulturze, bambus symbolizuje wierność i wytrwałość. Zdolność do wytrzymywania trudnych warunków atmosferycznych i elastyczności sprawiły, że stał się metaforą niezłomności wobec trudności życiowych.

• W tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty używane są akcesoria wykonane z bambusa. Chochle, szczotki do mieszania herbaty czy mata do układania przedmiotów podczas ceremonii – wszystko to może być wykonane z bambusa.

• W niektórych regionach Japonii podczas letnich festiwali popularne są bambusowe wiatraczki zwane „sudare-gasa”. Legendy mówią, że wiatraczki odstraszają smoki i inne złe duchy.

• W Arashiyama warto skusić się na dania z bambusem – bambus jest powszechnie używany w japońskiej kuchni.

• Bambus jest wykorzystywany w ikebanie, w budownictwie, rzemiośle – wszędzie. Podobno ma właściwości magiczne i gwarantuje wieczną młodość. Istnieje nawet legenda o tym, że bóstwa dając ludziom bambus przekazały także wiedzę o 1110 sposobach jego zastosowania. To odpowiedź na pytanie, skąd tak wielki gaj bambusowy w pobliżu Kioto: bambusy są powszechnie stosowane w każdej branży, a do tego tworzą spektakularny krajobraz.

Legenda o powstaniu Lasu Bambusowego Arashiyama

Z powstaniem Lasu Bambusowego wiąże się legenda, która – jak to legendy – opowiada historię miłości i tęsknoty. Według legendy na terenach dzisiejszego gaju żył młody pasterz o imieniu Takeshi, zakochany z wzajemnością w pięknej dziewczynie o imieniu Hana. Niestety, ich szczęście zostało przerwane, gdy Hana została wybrana przez bogów do odgrywania ważnej roli w świętym rytuale na szczycie pobliskiej góry. Nie mogąc znieść rozłąki z ukochaną, Takeshi wyruszył na spotkanie z bogami, aby prosić o łaskę i pozwolenie na to, by być z Hana.

Podczas swojej wędrówki na szczyt Takeshi napotkał starca, który przekazał mu magiczne nasiona bambusa. Mówił, że tylko miłość wielka jak ocean mogłaby je zasiać i sprawić, że rosnące bambusy wypełnią przestrzeń między nim a Haną. Starcem tym był Inari, bóstwo dobrobytu i urodzaju. Takeshi, pełny nadziei, zasiał nasiona na polu, a następnie powrócił do wspinaczki na górę, by walczyć z bogami o swoją ukochaną.

W miarę jak czas płynął, bambusy zaczęły rosnąć szybko i bujnie. Szelest ich łodyg było słychać na wielkie odległości. Wkrótce cała okolica zmieniła się w Las Bambusowy, który napełniał serca ludzi spokojem i magią.

Takeshi i Hana zostali połączeni przez tę naturę, a ich miłość stała się nieśmiertelna, zapisana we wciąż żywym Bambusowym Lesie. Od tego czasu każdy, kto odwiedza Bambusowy Las w Arashiyama, odczuwa siłę ich uczucia, a szelest bambusów przypomina o potędze prawdziwej miłości, która jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody.

Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować