• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Flaga Kolumbii
Strefa czasowa
GMT - 5
Stolica
Bogota
Język
Językiem urzędowym jest hiszpański, a jego kolumbijska odmiana, dość wyszukana i elegancka, należy do najczystszych wersji tego języka – łatwo go zrozumieć i łatwo być zrozumianym. W dużych miastach i miejscach turystycznych, zwłaszcza wśród młodych ludzi, panuje dość powszechna znajomość angielskiego.
Waluta
Jednostką monetarną Kolumbii jest dzielące się na 100 centavos peso kolumbijskie (COP). W obiegu występują monety o nominałach: 20, 50, 100, 200 i 500 oraz banknoty: 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000.

1 USD = 2950 COP
1 EUR = 3500 COP
1 PLN = 820 COP

Aktualny kurs walut można sprawdzić na stronie NBP: https://nbp.pl/statystyka-i-sprawozdawczosc/kursy/tabela-a/
Powierzchnia
1 139 825 km2
Populacja
47,7 mln
Cartagena Kolumbia

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP mogą przebywać na terenie Kolumbii bez wiz (turyści – do 90 dni), natomiast paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. Maksymalna długość pobytu w roku kalendarzowym wynosi 180 dni. Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy uiścić opłatę wyjazdową w wysokości około 40 USD, jednak tylko wówczas, gdy na terenie tego kraju przebywało się dłużej niż 60 dni.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Z uwagi na poważne zagrożenie zachorowaniami na żółtą febrę, występujące szczególnie w tropikalnych regionach kraju, zaleca się wykonanie szczepień przeciwko tej chorobie co najmniej 10 dni przed planowanym terminem podróży. Podczas wjazdu do Kolumbii może okazać się konieczne przedłożenie zaświadczenia o szczepieniu. Ponadto zaleca się szczepienie przeciwko durowi brzusznemu, błonicy i tężcowi, WZW A i B oraz wściekliźnie. Jeśli udajecie się w rejony wiejskie na wysokość poniżej 1800 m n.p.m., warto przed wyjazdem odwiedzić lekarza i uzyskać porady w zakresie profilaktyki przeciwmalarycznej oraz poprosić o receptę na lek przeciwmalaryczny. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Napiwki nie są obowiązkowe, istnieje jednak zwyczaj dodatkowego wynagradzania lokalnych przewodników i kierowców, a także obsługi w hotelu lub SPA. W restauracjach do rachunku często doliczany jest „dobrowolny” 10% napiwek („propina voluntaria”), jednak gdyby usługa nie spełniła oczekiwań, nie trzeba go płacić.
Ceny jedzenia
Kolumbia nie jest drogim krajem. Większość produktów można kupić w podobnej cenie jak w Polsce. Tańsze są owoce.
Przykładowe ceny:
Woda 1 l: 2 200 COP
Empañada (smażony na głębokim oleju pieróg, najczęściej z mięsem): 1 700 COP
Lemoniada: 1 000 COP
Agua de coco (woda z kokosa): 3 000 COP
Arepa de queso/huevo (placek z mąki kukurydzianej z serem lub z jajkiem): 2 000–3 000 COP
Pizza: 15 000–30 000 COP
Menu del día (obiad dnia, zupa i drugie): 6 000–12 000 COP, w restauracjach do 25 000 COP
Dania główne (ryba, mięso): 12 000-20 000 COP
Sok ze świeżych owoców: 3 000 COP
Patacones (placuszki lub chipsy z platanów z dodatkami) 5 000–8 000 COP.
Lokalne piwo beczkowe (0,5 l): 2,800 COP
Kawa: 4,000 COP
Mleko (1 l): 2,500 COP
Lokalny ser (1 kg): 8,500 COP
Jabłka (1 kg): 4,900 COP
Pomidory (1 kg): 2,400 COP
Banany (1 kg): 2,200 COP
Jedzenie
Kolumbijska sztuka kulinarna jest rezultatem mieszanki trzech kultur: indiańskiej, afrykańskiej i hiszpańskiej, a dzięki dużemu zróżnicowaniu geograficznemu kraju różni się także między regionami. Na przykład na Karaibach przeważają dania z kokosem i owoce morza, w Andach – dania ziemniaczane i mączne, w Zona Cafetera – potrawy z grilla i oczywiście kawa, zaś w rejonie Bogoty popularnym daniem jest zupa z kurczaka, z dodatkiem kukurydzy, ziemniaków, awokado i lokalnych ziół. Nie istnieje wprawdzie potrawa, którą można by uznać za typowo kolumbijską, lecz podstawą większości tutejszych dań są ziemniaki, ryż i kukurydza, z dużą ilością kolorowych warzyw i roślin strączkowych. Jednym z bardziej znanych dań jest bandeja paisa, składająca się z kiełbasy, boczku, mielonego mięsa, ryżu, gotowanej fasoli, ryżu, jajka sadzonego i awokado, a także arepas – placki z kukurydzy, spożywane pod każdą postacią. W Kolumbii niezwykle popularny jest grill, a w całym kraju organizowane są festyny i święta grilla.

Do najciekawszych dań należą:

Caldo – zupa mięsna z ziemniakami, tradycyjnie podawana na śniadanie;
Tamales – ciasto kukurydziane z mięsem, gotowane w liściach bananowca;
Buñuelos – kulki z mąki kukurydzianej i świeżego sera, podawane na ogół jako dodatek do potraw;
Arepas con queso – kukurydziane placuszki z serem i masłem;
Pasteles – gotowane jajko z ryżem i mięsem, które formuje się w kształt kuli i smaży w głębokim tłuszczu;
Empanadas – smażone pierogi nadziewane farszem mięsnym lub warzywnym, podawane z pikantnymi sosami;
Dedos de queso – drożdżowe zawijane paluszki nadziewane białym serem lub ananasem z boczkiem;
Cholado – lody robione z lodu kruszonego, soku i owoców;
Gorąca czekolada – podawana z chlebem i serem;
Mazamorra – słodki napój, przyrządzany z wody, kukurydzy i nierafinowanego cukru;
Tinto – czarna kawa z dodatkiem nierafinowanego cukru, przyrządzana w tradycyjny, kolumbijski sposób, słabsza niż espresso, której Kolumbijczycy potrafią wypić dziennie kilkanaście filiżanek.
Ciekawostki
  • Kolumbia jest ojczyzną laureata literackiej nagrody Nobla Gabriela Garcíi Márqueza, jednego z największych nowelistów XX wieku. Miejscem akcji jego najsłynniejszego dzieła, „Stu lat samotności”, jest Macondo, fikcyjna miejscowość wzorowana na Aracatace, rodzinnej miejscowości Márqueza.
  • To jedyny w Ameryce Południowej kraj z dostępem do obydwu oceanów – Pacyfiku i Atlantyku przez Morze Karaibskie.
  • Kolumbia jest jednym z największych producentów kawy na świecie.
  • Typowo kolumbijskim gatunkiem muzycznym jest vallenato, wykonywane na akordeonach. Legenda głosi, że około 1850 roku u wybrzeży Kolumbii rozbił się niemiecki statek z dużym ładunkiem akordeonów, na których miejscowa ludność nauczyła się grać, w sposób bardzo odbiegający od standardów europejskich.
  • W departamencie Santander na północy kraju żyje gatunek dużych, jadalnych mrówek, które w smaku przypominają orzeszki ziemne; podaje się je prażone albo używa do sosu do mięsa.
  • Z Kolumbii pochodzi 60% światowej produkcji szmaragdu, zwanego zielonym złotem.
  • Nazwa Kolumbii upamiętnia Krzysztofa Kolumba, odkrywcę Nowego Świata, zaś nazwy kilku kolumbijskich departamentów pochodzą od nazwisk ważnych dla regionu postaci, które przyczyniły się do wyzwolenia z rąk Hiszpanów i stworzenia wolnego kraju w XIX wieku; m.in. to Santander (Francisco de Paula Santander), Bolívar (Simón Bolívar), Sucre (Antonio José de Sucre) czy Nariño (Antonio Nariño).
  • Narodowym alkoholem jest aguardiente, słynna wódka o anyżowym posmaku, o której śpiewał Antonio Banderas w filmie „Desperados”; narodowe zwierzę to ptak kondor, owoce – borojó i curuba, zaś drzewo – woskowa palma Quindio.
  • Z Kolumbii wywodzi się mit El Dorado, tajemniczego miejsca, w którym ukryte są pokłady złota (dorado znaczy po hiszpańsku: złoty) i szmaragdów.
  • Kolumbia jest jednym z krajów, gdzie ponad 10% dochodu narodowego pochodzi z produkcji narkotyków, w tym głównie kokainy.
  • Kraj ten zajmuje drugie, po Brazylii, miejsce pod względem populacji w Ameryce Południowej.
  • Najwyższą budowlą w kraju jest Wieża Colpatria w Bogocie, mierząca 196 metrów.

Poznaj szczegóły o kraju Kolumbia

Historia
Przez tysiące lat przed przybyciem Europejczyków teren obecnej Kolumbii zamieszkiwali Indianie z rozmaitych plemion, żyjący w odosobnionych grupach, które wykształciły niezależne od siebie kultury, m.in. Muisca (Chibcha), Caribe oraz Arwac. Najstarsze zabytki dziedzictwa materialnego pochodzą z V w. p.n.e., zaś do najlepiej rozwiniętych kultur prekolumbijskich należy ta stworzona przez Indian Muisca, których bogactwo przyczyniło się do narodzin legendy o El Dorado. Indianie utrzymywali się głównie z łowiectwa, rybołówstwa i uprawy roli.

Pierwszym Hiszpanem, który przybył do tego regionu, był w 1499 roku Alonso de Ojeda. Od tego czasu bogata w surowce naturalne Kolumbia stała się celem wielu wypraw rabunkowych, zaczęto tu też zakładać nowe miasta dla stałych osadników: w 1509 roku powstało San Sebastian de Urate, później zaś Cartagena i Santa Marta. W 1550 roku król Hiszpanii powołał do życia Królewską Audiencję Nowego Królestwa Granady, która w 1717 roku została ustanowiona samodzielnym wicekrólestwem i obejmowała dzisiejszą Kolumbię, Panamę, Wenezuelę i Ekwador. Kolonia kwitła, jednak kosztem wyzysku tutejszych Indian oraz nadmiernej eksploatacji ziemi. Pretekstem do wybuchu buntu przeciwko kolonizatorom stało się narzucenie przez Napoleona Hiszpanii swego brata jako króla, którego uznania odmówili mieszkańcy kolonii. W 1810 roku Kolumbia ogłosiła niepodległość, jednak zryw ten nie potrwał długo. Skuteczne okazały się dopiero działania Simona Bolivara, bohatera narodowego, który w 1819 roku pokonał Hiszpanię w bitwie pod Boyaca. Wtedy też powstał nowy naród, składający się z Kolumbii, Panamy, Wenezueli i Ekwadoru, nazwany Wielką Kolumbią, która jednak już w 1829 roku rozpadła się na trzy samodzielne kraje (Panama odłączyła się od Kolumbii w 1903 roku).

Jednak uzyskanie niepodległości nie przyczyniło się do uporządkowania sytuacji w Kolumbii. Niemal cały wiek XIX to czas wojen domowych między ścierającymi się ugrupowaniami politycznymi, przede wszystkim liberałami i konserwatystami. Konflikt ten rozpoczął się na nowo w 1948 roku, kiedy zamordowany został przywódca obozu liberalnego, co wznieciło od nowa wojnę domową (La Violencia). Walki trwały aż 10 lat, a w ich wyniku zginęło 300 tys. osób. Także i później Kolumbią targały liczne zamieszki, a przeciwko rządowi występowały lewicowe organizacje partyzanckie, wspierane przez ubogich chłopów i Kościół. Podejmowane w latach 80. próby zakończenia konfliktu spełzły na niczym – dopiero w 2016 roku prezydent Kolumbii i dowódca lewicowej partyzantki FARC podpisali porozumienie kończące definitywnie wojnę domową. W międzyczasie rozkwitł handel narkotykami i walki między kartelami. Związana z tym przestępczość osiągała takie rozmiary, że w ciągu jednego roku ginęło kilka tysięcy ludzi, a Kolumbia przodowała w rankingach najniebezpieczniejszych krajów na świecie. W ostatnich latach jednak sytuacja nieco się poprawiła, głównie dzięki gwałtownemu wzrostowi gospodarki oraz ograniczeniu ubóstwa i bezrobocia, wciąż jednak daleka jest od ideału.
Geografia
Położona w północnej części Ameryki Południowej Kolumbia graniczy od północy z Panamą, od wschodu z Wenezuelą i Brazylią, a od południa z Peru i Ekwadorem. Przez zachodnią część kraju, z północy na południe przebiegają trzy andyjskie pasma górskie. Położone na wschodzie tereny to pokryte dżunglą równiny i niziny, odwadniane przez dopływy rzek Amazonki i Orinoko, zamieszkane głównie przez leśne indiańskie plemiona. Natomiast żyzne płaskowyże i doliny przy wschodniej granicy to najgęściej zaludnione części kraju.

Kolumbia posiada pięć regionów kontynentalnych i jeden morski. To regiony: amazoński (nisko położona równina w południowej części zachodniej Kolumbii), andyjski (obejmuje kolumbijskie Andy), karaibski (nadbrzeżne niziny kolumbijskiej części Morza Karaibskiego i nienależące do Andów pasma górskie – Montes de María i Sierra Nevada de Santa Marta), wybrzeża Pacyfiku (nadbrzeżne niziny nad Pacyfikiem), wyspiarski (obejmuje kolumbijskie wyspy) oraz Orinoko (nizinna, północna część zachodniej Kolumbii).

Kolumbia jest jedynym państwem południowoamerykańskim, które leży nad dwoma oceanami. Jej najwyższymi szczytami są Pico Colón i Pico Bolívar (5 775 m n.p.m.). Niektóre z jej gór i wysp są pochodzenia wulkanicznego, zaś na wielu wyższych szczytach rozciągają się wieczne śniegi i lodowce. Tutejszy klimat jest bardzo zróżnicowany, co wynika z dużych różnic wysokości: wraz z jej zmianą zmieniają się piętra klimatyczne. Wyróżnia się tu piętro gorące (powyżej 24oC, do 1000 m), umiarkowane (17oC-24oC, 1000–2000 m), chłodne (12°C-17°C, 2000–3000 m) i zimne (do 12 °C, powyżej 3000 m). Występują tu liczne gorące źródła, z których część wykorzystuje się w celach leczniczych.

Wśród roślin przeważają wiecznie zielone lasy tropikalne, których powierzchnia jednak zmniejsza się z powodu rabunkowej gospodarki człowieka. Piętro chłodne porastają lasy andyjskie, z dużą ilością paproci drzewiastych, krzewów i krzewinek, a także orchidei. Wyższe partie gór porośnięte są niewysokimi drzewami, wysokimi trawami i bambusami. Bardzo bogaty jest też świat zwierząt – spotkać tu można jaguary, pumy, tapiry, niezliczone małpy, a także nieprzebrane bogactwo ptaków: żyje ich tu ponad 1800 gatunków, z czego 70 gatunków to endemity, co czyni z Kolumbii pierwsze na świecie pod tym względem państwo.
Kultura i Religia
Kolumbijczycy to ludzie gościnni, otwarci i ciepli – dlatego bez obaw można pytać ich o wszystko i prosić o pomoc. Są też z reguły religijni, choć nie wszyscy chodzą do kościoła; przeważają tu katolicy, których wyznanie w niektórych regionach połączone zostało z elementami tradycji indiańskich. Bardzo duże znaczenie ma dla nich tradycja i rodzina, znacznie mniejsze – poczucie czasu: mają swój własny tiempo colombiano – czas kolumbijski, a ciągłe spóźnianie się nie jest obrazą dla nikogo. Panuje tu bardzo duże zróżnicowanie etniczne i kulturowe; na społeczeństwo składają się potomkowie białych, Indian i ludności murzyńskiej. Kolumbijczycy są bardzo muzykalni, a ich muzyka jest zróżnicowana regionalnie: od popularnych na wybrzeżach rytmicznych form, mających korzenie w muzyce afrykańskiej, przez smyczkowe, inspirowane muzyką hiszpańską, melodie andyjskie, po utwory a capella śpiewane na nizinach. Kolumbijczycy uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy i święta i podobnie jak Polacy celują w organizowaniu „długich weekendów”. Bardzo hucznie, uroczyście i barwnie obchodzone są święta religijne, zwłaszcza podczas Wielkiego Tygodnia, Zielonych Świątków – czy też świeckie Feria de las Flores, święto kwiatów, w Medellin, karnawał oraz konkursy taneczne, w tym popularnej salsy czy kumbii. Kolumbia słynie też z rękodzieła: wyrobów złotniczych, garncarskich, tkactwa i plecionek – to właśnie stąd pochodzą m.in. słynne kapelusze panama.
Bardzo ciekawa jest kolumbijska literatura – któż nie zna światowej sławy pisarza, laureata Nagrody Nobla, Gabriela Garcii Marqueza, autora powieści „Sto lat samotności” czy też „Miłość w czasach zarazy”. Innymi znanymi pisarzami kolumbijskimi są m.in. Héctor Rojas Herazo, Álvaro Mutis, Fernando Vallejo, Santiago Gamboa czy Mario Mendoza. Na uwagę zasługuje też tutejsze kino, ukazujące ciemną stronę Kolumbii: narkotyki, przestępstwa i walki partyzanckie. Do szczególnie przejmujących dzieł należy „Maria, łaski pełna” (2004), o przemycie kokainy w żołądku lub „El Rey” (2004), traktujący o powstawaniu narkotykowych imperiów.
Kolumbia kobieta

Wycieczka do Kolumbii

Wakacje w Kolumbii

Czy kiedykolwiek marzyliście o podróży do miejsca, gdzie egzotyczna przyroda, rajskie plaże, i fascynująca kultura tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę? Wakacje w Kolumbii to idealna okazja, by zanurzyć się w świecie pełnym kontrastów i niezapomnianych wrażeń. To kraj, który oferuje wszystko – od górskich krajobrazów po tropikalne wybrzeża, od nowoczesnych miast po ukryte w dżungli wioski. Jeśli szukacie miejsca, gdzie każdy dzień to nowa przygoda, wycieczka do Kolumbii spełni Wasze najśmielsze oczekiwania. Kolumbia to kraj niezwykłej różnorodności. Możecie tutaj przeżyć zaskakujące chwile, odkrywając zarówno dziką naturę, jak i bogate dziedzictwo kulturowe. To miejsce, gdzie pasjonaci historii znajdą ślady dawnych cywilizacji, a miłośnicy kulinariów zasmakują w aromatycznych potrawach i doskonałej kolumbijskiej kawie. Wycieczki do Kolumbii to także okazja, by doświadczyć życia w rytmie salsy, posłuchać ulicznych muzyków i wziąć udział w lokalnych festiwalach, które rozpalają zmysły i serca. Podróżowanie po Kolumbii to ciągłe odkrywanie – jednego dnia możecie relaksować się na piaszczystych plażach, a następnego podziwiać majestatyczne góry. To miejsce dla miłośników przygód, którzy chcą zanurzyć się w gęstej dżungli, popływać w krystalicznie czystych rzekach i poznać egzotyczne gatunki zwierząt. Jeśli marzycie o podróży, która dostarczy Wam wrażeń na całe życie, czas zacząć planować! Wakacje w Kolumbii to obietnica niezapomnianych emocji, zapierających dech w piersiach widoków i cudownych wspomnień. Spakujcie walizki i przygotujcie się na przygodę, która zmieni Wasze postrzeganie świata!

Dlaczego warto jechać na wakacje do Kolumbii?

Jeśli szukacie kierunku, który zaskoczy Was swoją różnorodnością, egzotyką i niezwykłą kulturą, podróż do Kolumbii będzie strzałem w dziesiątkę! Ten kraj ma do zaoferowania wszystko, czego potrzeba do idealnego wypoczynku – rajskie plaże, imponujące góry, bogatą historię oraz pyszną kuchnię. Wczasy w Kolumbii to doskonała okazja, by przeżyć niezapomnianą przygodę i odkryć jeden z najbardziej fascynujących zakątków Ameryki Południowej.

Kolumbia zachwyca swoją przyrodą – to kraj, gdzie można zobaczyć zarówno złociste plaże, jak i potężne góry czy tropikalne dżungle. Możecie rozpocząć dzień na wybrzeżu Morza Karaibskiego, relaksując się pod palmami, a popołudnie spędzić, odkrywając górskie szlaki. To też kraj o niezwykle bogatej kulturze i fascynującej historii. Podróż do Kolumbii to nie tylko spotkanie z kolonialną architekturą i malowniczymi miasteczkami, ale także możliwość poznania dziedzictwa rdzennych ludów i tajemniczych cywilizacji. Każdy region ma swoją unikatową tożsamość, a mieszkańcy chętnie dzielą się swoją tradycją. Nie można też zapomnieć o muzyce – Kolumbia to ojczyzna salsy i cumbii, które rozbrzmiewają na ulicach miast i mniejszych miejscowości.

Nie ma lepszego sposobu na poznanie kraju niż przez jego kuchnię. Kolumbia to raj dla miłośników jedzenia – świeże owoce tropikalne, aromatyczna kawa, pyszne empanadas i tradycyjne arepas to tylko niektóre z kulinarnych atrakcji, które czekają na Was na każdym kroku. Podróż do Kolumbii to także okazja, by spróbować lokalnych specjałów w uroczych knajpkach prowadzonych przez mieszkańców, którzy chętnie opowiedzą Wam o swojej kulturze.

Zwiedzanie Kolumbii – co warto zobaczyć?

Podróż warto rozpocząć od stolicy – Bogoty. To miasto, gdzie nowoczesne drapacze chmur sąsiadują z kolonialnymi uliczkami, a obowiązkowym punktem jest La Candelaria – historyczne centrum, w którym czekają na Was kolorowe kamienice, klimatyczne kawiarnie i muzea. Warto odwiedzić Muzeum Złota, gdzie zobaczycie imponującą kolekcję prekolumbijskich artefaktów. Jeśli chcecie podziwiać Bogotę z góry, wjedźcie na wzgórze Monserrate – widok na miasto i otaczające je góry jest po prostu spektakularny. Z kolei Medellin jeszcze niedawno był jednym z najniebezpieczniejszych miast świata, ale dziś to dynamicznie rozwijająca się metropolia, zachwycająca turystów. Comuna 13, niegdyś owiana złą sławą, dziś jest jednym z najbardziej kolorowych i inspirujących miejsc w Kolumbii. Ściany pokrywają tu urzekające murale, a ulice tętnią muzyką i tańcem. Medellin to także miasto „wiecznej wiosny” – temperatura przez cały rok utrzymuje się na poziomie ok. 25°C, co sprawia, że jest to idealne miejsce na zwiedzanie i relaks. A jeśli marzycie o romantycznych spacerach po kolonialnym mieście, Cartagena skradnie Wasze serca. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Ameryce Południowej, z urokliwymi uliczkami, kolorowymi budynkami i atmosferą, która przenosi w czasie. Starówka Cartageny wpisana jest na listę UNESCO, a spacerując po jej wąskich ulicach, poczujecie prawdziwy karaibski klimat. Tu życie toczy się niespiesznie – warto usiąść w jednej z kawiarenek, napić się orzeźwiającego jugo de lulo i obserwować otoczenie. A jeśli zapragniecie plażowego relaksu, wystarczy popłynąć na pobliskie Wyspy Różańcowe, gdzie czekają na Was turkusowe wody i białe piaski.

Kolumbia to kraj cudów natury, a jednym z nich jest Cano Cristales, zwana „rzeką pięciu kolorów”. Znajduje się w trudno dostępnej części kraju, ale jeśli uda Wam się tam dotrzeć, będzie to jedno z najbardziej magicznych miejsc, jakie zobaczycie. Od czerwca do listopada woda mieni się odcieniami czerwieni, różu, żółci i zieleni – wszystko dzięki unikatowym roślinom rosnącym na dnie rzeki. Brak dróg sprawia, że to miejsce jest nadal mało uczęszczane, co dodaje mu niezwykłej tajemniczości. A jeśli chcecie poczuć się jak prawdziwi odkrywcy, koniecznie wybierzcie się do kolumbijskiej części Amazonii. Tu czeka na Was świat, który wydaje się niezmienny od setek lat – gęsta dżungla, egzotyczne zwierzęta i tradycyjne plemiona, które chętnie dzielą się swoją wiedzą o naturze. Możecie pływać po Amazonce, obserwować różowe delfiny, a nawet spędzić noc w chatce nad rzeką, wsłuchując się w dźwięki lasu tropikalnego. To doświadczenie, którego nie da się porównać z niczym innym.

Wczasy w Kolumbii – informacje praktyczne

Podróż do Kolumbii to ekscytująca przygoda, ale wymaga odpowiedniego przygotowania, aby była bezpieczna i komfortowa. Warto pamiętać, że kraj ten leży w strefie równikowej, co oznacza zróżnicowany klimat. Na wybrzeżu jest gorąco i wilgotno, w górach chłodniej, a w Amazonii tropikalne upały przeplatają się z ulewami. Pakując się, dobrze jest zabrać lekkie ubrania na upał, ale też cieplejsze warstwy na chłodniejsze rejony, szczególnie jeśli planujecie odwiedzić Bogotę czy okolice Andów. W porze deszczowej, zależnie od regionu przypadającej na różne miesiące, przyda się również kurtka przeciwdeszczowa.

W kwestii zdrowia i bezpieczeństwa warto pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. W Amazonii i innych tropikalnych rejonach komary mogą być uciążliwe, dlatego dobrym pomysłem jest zabranie silnego repelentu i ewentualnie moskitiery. Woda w dużych miastach jest zwykle zdatna do picia, ale lepiej trzymać się wody butelkowanej, szczególnie na prowincji. Kolumbia stała się znacznie bezpieczniejsza w ostatnich latach, ale jak wszędzie, lepiej unikać noszenia dużych ilości gotówki, poruszać się ostrożnie po zmroku i korzystać tylko ze sprawdzonych środków transportu. Zamawianie taksówek przez aplikacje lub oficjalne postoje jest bezpieczniejszą opcją niż łapanie ich na ulicy. Jeśli planujecie wynajem samochodu, pamiętajcie, że ruch na drogach bywa chaotyczny, a lokalni kierowcy nie zawsze przestrzegają przepisów. W miastach lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z transportu publicznego lub taksówek. Medellin wyróżnia się nowoczesnym systemem metra, a Bogota ma rozbudowaną sieć autobusów TransMilenio.

Jeśli chodzi o finanse, najlepiej zabrać dolary amerykańskie, które łatwo wymienić na miejscu. Kantory są dostępne na lotniskach, w centrach miast i galeriach handlowych. Warto wiedzieć, że do wymiany gotówki często wymagany jest paszport oraz odcisk palca. Bankomaty są powszechne, ale bezpieczniej korzystać z tych znajdujących się w zamkniętych pomieszczeniach, np. w bankach czy centrach handlowych. Karty kredytowe są akceptowane w wielu miejscach, choć na mniejszych targach czy w lokalnych sklepach wciąż dominuje gotówka.

Kolumbia to kraj, w którym znajomość hiszpańskiego bardzo się przydaje, szczególnie poza głównymi ośrodkami turystycznymi. Warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów, ponieważ wielu mieszkańców nie mówi po angielsku. Internet jest łatwo dostępny, a w większych miastach znajdziecie bezpłatne Wi-Fi w restauracjach, hotelach czy centrach handlowych. Jeśli planujecie dłuższy pobyt, warto kupić lokalną kartę SIM, co znacznie ułatwi komunikację i dostęp do internetu.

Elektryczność w Kolumbii działa na napięciu 110 V, a gniazdka mają amerykański system dwubolcowy, co oznacza, że europejskie wtyczki nie będą pasować bez adaptera. Warto kupić przejściówkę jeszcze przed wyjazdem, by uniknąć problemów z ładowaniem urządzeń.

Na koniec nie można zapomnieć o pamiątkach – Kolumbia słynie z doskonałej kawy, więc warto przywieźć paczkę świeżo palonych ziaren prosto z lokalnej plantacji. Oprócz tego dużą popularnością cieszy się rękodzieło, zwłaszcza kolorowe plecione torby mochilas, biżuteria z szmaragdami oraz ceramiczne naczynia. Jeśli lubicie słodycze, koniecznie spróbujcie lokalnych przysmaków, takich jak arequipe – kolumbijska wersja kajmaku.

Atrakcje Kolumbii – przewodnik wakacyjny

Wizyta w Tatacoa – pustynnym krajobrazie

Jeśli myślicie, że Kolumbia to tylko tropikalne lasy i karaibskie plaże, czeka Was ogromne zaskoczenie. W samym sercu kraju znajduje się jedno z najbardziej surrealistycznych miejsc – pustynia Tatacoa. To nie jest klasyczna pustynia pełna wydm i piasku, ale raczej fascynujący, suchy obszar pełen niezwykłych formacji skalnych, wąwozów i kaktusów, które sprawiają, że poczujecie się jak na innej planecie. Tatacoa składa się z dwóch części – czerwonej (Cuzco) i szarej (Los Hoyos). Czerwona część przypomina marsjański krajobraz, z labiryntem wysokich skalnych formacji o intensywnych, rudawych barwach. Spacerując tymi wąskimi ścieżkami, można poczuć się jak odkrywcy innego świata. Z kolei szara część jest bardziej surowa, z suchymi kanionami i niesamowitymi formami erozji. Warto odwiedzić obie, bo każda z nich ma swój niepowtarzalny klimat. Jednak Tatacoa to nie tylko krajobrazy – to również jedno z najlepszych miejsc w Kolumbii do obserwacji gwiazd. Brak zanieczyszczenia świetlnego sprawia, że nocą niebo zamienia się w spektakularne widowisko, a liczba widocznych gwiazd przyprawia o zawrót głowy. Możecie odwiedzić jedno z miejscowych obserwatoriów astronomicznych, posłuchać fascynujących opowieści o kosmosie i zobaczyć planety przez teleskop. Najlepszy sposób na odkrycie Tatacoa? Wynająć rower lub konia i przemierzać pustynię we własnym tempie. Niezależnie od tego, jak się poruszacie, jedno jest pewne – wizyta w Tatacoa to doświadczenie, którego nie zapomnicie!

Kawowa przygoda w Zona Cafetera

Kawowa przygoda w Zona Cafetera to coś więcej niż zwykła podróż – to pełne aromatu doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły. W samym sercu kolumbijskiego regionu kawowego czeka na Was kraina zielonych wzgórz, mglistych dolin i plantacji, gdzie kawa nie tylko rośnie, ale i opowiada historię. Wyruszcie wcześnie rano, gdy pierwsze promienie słońca oświetlają rzędy kawowych krzewów. Na plantacji powita Was zapach świeżo zmielonych ziaren, a lokalny farmer z pasją wprowadzi Was w tajniki uprawy. Przespacerujcie się między krzewami, nauczcie się rozpoznawać dojrzałe owoce i własnoręcznie zbierzcie te najbardziej soczyste. Każde ziarno ma swoją drogę – od ręcznego zbioru, przez suszenie, aż po magiczny moment palenia. Ale prawdziwa gratka czeka na końcu – degustacja! To chwila, gdy kawa odsłania swoje sekrety. Spróbujcie różnych odmian, nauczcie się wychwytywać nuty czekolady, owoców czy orzechów. Smak, zapach, tekstura – wszystko ma znaczenie. Po dniu pełnym wrażeń zrelaksujcie się w hamakach, popijając kolejną filiżankę kawy i podziwiając widok na zielone wzgórza. A może wybierzecie się na trekking w Dolinie Cocory i zobaczycie smukłe, sięgające nieba palmy woskowe?

Sportowe emocje w San Gil – stolicy kolumbijskiej adrenaliny

San Gil to miejsce, gdzie adrenalina płynie szybciej niż górskie rzeki, a każda chwila dostarcza nowych emocji. Jeśli szukacie przygód, które wyrywają z codzienności i wprawiają serce w szaleńczy rytm, to właśnie tutaj czekają na Was najlepsze atrakcje Kolumbii. Gotowi? Zacznijcie od raftingu na Rio Suarez – jednej z najbardziej ekscytujących rzek Ameryki Południowej. Spieniona woda, rwące fale i nagłe uskoki sprawią, że poczujecie prawdziwy zastrzyk adrenaliny. Gdy ponton unosi się na wzburzonych nurtach, a woda tryska dookoła, każdy moment to walka z siłami natury i jednocześnie ogromna satysfakcja. Ekipa musi działać razem – bez współpracy nie ma szans na sukces. Jeśli zawsze marzyliście o lataniu, koniecznie spróbujcie paraglidingu nad Kanionem Chicamocha. To jeden z największych kanionów na świecie, a widoki z góry są absolutnie oszałamiające. Gdy wzbijecie się w powietrze, poczujecie wolność, jakiej nie daje żadna inna aktywność. Wrażenie unoszenia się nad przepaścią, z wiatrem muskającym twarz, to coś, co zostaje w pamięci na zawsze. Dla tych, którzy chcą jeszcze mocniejszych przeżyć, idealnym wyborem będzie canyoning w wodospadach Juan Curi. Zjeżdżanie po skałach, skoki do naturalnych basenów i lodowata woda spływająca po ciele to mieszanka, która pobudza każdą komórkę organizmu. A jeśli to dla Was wciąż za mało – czeka jeszcze bungee jumping z 70-metrowego mostu w San Gil! Staniecie na krawędzi, spojrzycie w dół i… skoczycie.

Karnawał w Barranquilli – święto kolorów i rytmu

Karnawał w Barranquilli to eksplozja barw, muzyki i radości, która porwie Was w wir niekończącej się zabawy! To drugie co do wielkości święto karnawałowe na świecie, pełne latynoskiego temperamentu, oszałamiająco barwnych kostiumów i gorących rytmów cumbia oraz mapale. Jeśli chcecie poczuć prawdziwą kolumbijską duszę, to wydarzenie, którego nie możecie przegapić! Już kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem Barranquilla zaczyna tętnić życiem. Ulice wypełniają się muzyką, a mieszkańcy przygotowują się na wielkie świętowanie. Główne wydarzenie to wielka parada Batalla de Flores – Bitwa Kwiatów, która zamienia miasto w feerię barw i dźwięków. Gigantyczne platformy z tancerzami, błyszczące stroje i nieustający rytm bębnów sprawią, że nie będziecie mogli ustać w miejscu! Podczas karnawału tradycja łączy się z nowoczesnością – zobaczycie postacie diablitos z maskami inspirowanymi afrykańskimi i indiańskimi kulturami, a zaraz obok uliczne występy DJ-ów i nowoczesne choreografie. Możecie wziąć udział w zabawie, tańcząc razem z mieszkańcami, albo podziwiać występy najlepszych zespołów folklorystycznych w Kolumbii. Wieczorami miasto zamienia się w ogromną imprezę. Gdziekolwiek się udacie, czekają na Was koncerty, występy na żywo i uliczne fiesty. Każdy zakątek tętni życiem, a energia ludzi jest po prostu zaraźliwa! Nie zapomnijcie spróbować lokalnych przysmaków – arepas, patacones i orzeźwiającej aguardiente. Karnawał w Barranquilli to święto, które trzeba przeżyć na własnej skórze. Wskakujcie w kolorowe stroje i dołączcie do zabawy – niech porwie Was rytm Kolumbii!

Hotele w Kolumbii
Kolumbia to kraj pełen kontrastów, a ta różnorodność znajduje odzwierciedlenie także w hotelach. Bez względu na to, czy szukacie elegancji, bliskości natury czy wyjątkowego designu, tutaj znajdziecie miejsce idealnie dopasowane do Waszych potrzeb. Wystarczy wybrać kierunek i dać się porwać kolumbijskiej gościnności.

Jeśli planujecie pobyt w dużych miastach, czekają na Was luksusowe hotele, w których historia przeplata się z nowoczesnością. W Bogocie eleganckie, butikowe obiekty zachwycają kolonialną architekturą i nastrojowymi wnętrzami. Jeśli chcecie poczuć klimat eleganckiej stolicy, Four Seasons Hotel Casa Medina to najlepszy wybór. Hotel mieści się w zabytkowym budynku z lat 40., pełnym kamiennych detali, drewnianych belek i misternie zdobionych kominków. To miejsce, które emanuje klasą i spokojem, a jednocześnie znajduje się w samym centrum dynamicznego miasta. Po dniu zwiedzania możecie odpocząć w ekskluzywnym spa lub wybrać się na kolację do restauracji Castanyoles, serwującej hiszpańskie i lokalne specjały. Z kolei Medellin, miasto innowacji i nowoczesnego designu, przyciąga hotelami, które łączą najwyższy standard z niezwykłą estetyką i kreatywnym podejściem do przestrzeni. To tu możecie znaleźć hotele prowadzone przez znanych szefów kuchni, w których kulinarne doświadczenia stają się równie ważnym elementem pobytu, co komfort i atmosfera. Takim hotelem jest Elcielo, idealnie wpisujący się w ten klimat. Stworzony przez uznanego szefa kuchni Juana Manuela Barrientosa, ten butikowy hotel łączy ekskluzywny pobyt z niezapomnianymi doznaniami kulinarnymi. Każdy detal wnętrz został starannie zaprojektowany, by zapewnić gościom komfort i estetyczną przyjemność. Poza luksusowymi pokojami i relaksującą atmosferą hotel oferuje także wybitną restaurację, która przeniesie Was w świat nowoczesnej kuchni kolumbijskiej. To miejsce idealne dla tych, którzy cenią zarówno wyrafinowany design, jak i wyjątkowe smaki.

A jeśli marzycie o odrobinie historii, Cartagena z jej malowniczymi uliczkami i kolonialnym klimatem zaoferuje Wam hotele, które przeniosą Was w czasie. Ukryte w odrestaurowanych rezydencjach, z patio pełnymi kwiatów i basenami na dachach, są idealnym miejscem na romantyczny pobyt. Z tarasów można podziwiać zachody słońca nad Morzem Karaibskim, delektując się karaibskimi smakami i atmosferą, która sprawia, że czas płynie tu wolniej. Idealnym wyborem będzie Bastión Luxury Hotel, położony w samym sercu zabytkowego centrum, w XVII-wiecznym budynku, który zachował swój historyczny charakter, jednocześnie oferując Gościom najwyższy standard usług. Białe ściany, drewniane balkony, a do tego basen na dachu z widokiem na starówkę – trudno o bardziej magiczne miejsce na relaks. Wieczorem możecie usiąść w restauracji i delektować się świeżymi owocami morza oraz karaibskimi specjałami, podziwiając klimatyczne uliczki Cartageny.

Zupełnie inną energię poczujecie w Zona Cafetera, kolumbijskim sercu kawy. Tu hotele wtapiają się w krajobraz, oferując przestrzeń do relaksu w otoczeniu zielonych wzgórz i tropikalnych lasów. Jeśli marzycie o pobycie blisko natury, ale w komfortowych warunkach, Bio Habitat Hotel będzie strzałem w dziesiątkę. Położony na wzgórzu, otoczony lasem deszczowym, oferuje spektakularne widoki i wyjątkową atmosferę spokoju. Możecie zamieszkać w przestronnych, przeszklonych domkach, które pozwalają w pełni chłonąć piękno otoczenia. Wieczorem zrelaksujcie się w jacuzzi pod gołym niebem, a rano rozpocznijcie dzień filiżanką świeżo parzonej kolumbijskiej kawy, słuchając śpiewu egzotycznych ptaków.
Jaki region wybrać na podróż do Kolumbii?
Jeśli marzycie o podróży do tego zakątka Ameryki Południowej, warto wyjść poza utarte szlaki i odkryć mniej znane, ale równie fascynujące miejsca. Oprócz Bogoty czy Cartageny, spróbujcie poznać prawdziwe skarby Kolumbii – regiony, które zapewnią wam autentyczne doświadczenia i niezapomniane wspomnienia. Zacznijmy od Guaviare – to idealne miejsce dla tych, którzy pragną zetknąć się z amazońską przyrodą i tajemniczą sztuką prekolumbijską. Możecie tu zobaczyć niezwykłe malowidła naskalne w Serrania de La Lindosa, a także eksplorować lasy deszczowe i malownicze rzeki. Jeśli marzycie o czymś naprawdę spektakularnym, udajcie się do La Macarena, gdzie czeka na was Cano Cristales – rzeka o pięciu kolorach, prawdziwy cud natury, mieniący się czerwienią, żółcią i zielenią. Kolejnym niezwykłym miejscem jest pustynia Tatacoa – surowy, ale jednocześnie piękny krajobraz pełen czerwonych i szarych formacji skalnych. Nocą możecie tu podziwiać jedno z najczystszych nieb gwiaździstych na świecie, a w ciągu dnia relaksować się w naturalnych basenach. Jeśli jednak wolicie rajskie plaże, koniecznie odwiedźcie Providencię – ukryty skarb Morza Karaibskiego. Ta wyspa zachwyci was białym piaskiem, turkusową wodą i bogatymi możliwościami nurkowania. Jeśli wolicie górskie krajobrazy i kolonialny urok, udajcie się do Boyaca, gdzie możecie odwiedzić Villa de Leyva – jedno z najpiękniejszych kolonialnych miasteczek w Kolumbii. W Putumayo natomiast czekają na Was majestatyczne wodospady, dziewicza dżungla i możliwość poznania lokalnych plemion. A jeśli pragniecie prawdziwej przygody, wybierzcie się do Choco – jednego z najbardziej dziewiczych regionów Kolumbii, gdzie można obserwować wieloryby, surfować na dzikich plażach i poczuć się jak odkrywcy.

Oferty podróży do Kolumbii

Hotele w Kolumbii

Kiedy jechać do Kolumbii?

POGODA W KOLUMBII

Położenie Kolumbii niemal na równiku powoduje, że jest tu ciepło przez cały rok, a różnice temperatur związane są raczej ze zmianą wysokości niż pór roku, których oficjalnie tutaj nie ma. Wyróżnia się tu cztery piętra: gorące, umiarkowane, chłodne i zimne. Piętro gorące obejmuje tereny położone do wysokości 1000 m n.p.m., a średnia temperatura wynosi powyżej 24°C; umiarkowane – to tereny leżące od 1000 do 2000 m n.p.m., gdzie temperatura wynosi 17°C–24°C; piętro chłodne obejmuje obszary leżące na wysokości od 2000 do 3000 m n.p.m. (w tym zakresie mieści się na przykład stolica kraju, Bogota), gdzie temperatura waha się między 12°C a 17°C. Na terenach położonych powyżej 3000 m n.p.m. temperatura nie przekracza 12°C.

Dość często zdarzają się tu ulewne deszcze, a pogoda jest raczej nieprzewidywalna – po słonecznym poranku zaskoczyć może kilkugodzinne oberwanie chmury. Warto pamiętać też, że w całym kraju, niezależnie od miesiąca, ściemnia się już około 18. Najlepszy czas na wizytę w Kolumbii to styczeń – marzec, zaś najgorszy – lipiec i sierpień, kiedy przyjeżdża tu najwięcej turystów, a pogoda jest najbardziej kapryśna.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Kolumbia – inspiracje podróżnicze

Dżungle i plaże Parku Tayrona

Dżungle i plaże Parku Tayrona

Zakosztuj beztroskiego relaksu i wytchnienia na wspaniałych plażach, oblewanych intensywnie błękitnym morzem, a potem załóż sprzęt do nurkowania lub rurkę do snorkelingu, wskocz do wody i sprawdź, co kryje się...
Zobacz więcej
Kolonialna Perła Kolumbii

Kolonialna Perła Kolumbii – Cartagena

Daj się oczarować delikatnemu powiewowi nadmorskiej bryzy i kładącemu się na 400-letnich domach blaskowi zachodzącego słońca – nieodłącznym składnikom magii, której ulegają wszyscy odwiedzający Cartegenę. Podczas wakacji w Kolumbii spróbuj...
Zobacz więcej
Kawa kawa

Najlepszy smak kawy – tylko z Kolumbii!

Odwiedź plantację kawy i poznaj tajniki uprawy kawowca, czarnego złota Kolumbii, będącego jednym z największych skarbów tego kraju. Skosztuj aromatycznej, wedle znawców najlepiej zbalansowanej w smaku kawy na świecie! Jeśli...
Zobacz więcej
Szlakiem Pablo Escobara Hacjenda Napoles

Szlakiem Pablo Escobara

Jeśli nieobcy jest Ci świat filmów i książek, opowiadających o walkach gangów narkotykowych, i fascynuje Cię proces powstawania przestępczych imperiów, to Medellin z pewnością będzie miejscem, które zrobi na Tobie...
Zobacz więcej
Tropikalny raj na San Andres

Tropikalny raj na San Andres

Zanurz się w bajecznie kolorowej, ciepłej wodzie Morza Karaibskiego, odpocznij na złocistym piasku, w orzeźwiającym cieniu zielonych palm, skosztuj rozpływającej się w ustach smażonej ryby z platanem, zatańcz z pełnymi...
Zobacz więcej
Wieloryb

Obserwacja Wielorybów w Kolumbii

Czy potrafisz wyobrazić sobie gigantycznego, dorastającego do 17 metrów długości wieloryba, który – wbrew swej imponującej masie – w gracją wyskakuje z wody i prześlizguje się między falami, a do...
Zobacz więcej