Pogoda i temperatury w Kolumbii – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Kolumbii – kiedy jechać na wakacje?

Kolumbia to kraj o niezwykłych walorach turystycznych, który przyciąga tysiące turystów każdego roku. Ten piękny kraj oferuje wiele atrakcji, które zadowolą każdego, niezależnie od jego zainteresowań czy preferencji. Jeśli chcesz wybrać się na wakacje w miejsce, gdzie połączysz wypoczynek z poznawaniem fascynującej historii i kultury, to Kolumbia jest doskonałym wyborem. Ten kraj ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o poznawanie kultury i historii. Bogota, stolica Kolumbii, obfituje w zabytki i atrakcje, takie jak Muzeum Złota, Muzeum Botero i Muzeum Narodowe Kolumbii. W Cartagenie, historycznym mieście na wybrzeżu Kolumbii, znajdziesz wiele pięknych miejsc, w tym zamek San Felipe de Barajas i kościół Santo Domingo. Nie można też zapomnieć o pięknych parkach narodowych Kolumbii. Jednym z najbardziej popularnych jest Park Narodowy Tayrona, który oferuje piękne krajobrazy i możliwość zwiedzenia starożytnych ruin Tayrona. Park Narodowy Los Nevados jest doskonałym miejscem dla miłośników trekkingu, gdzie można podziwiać piękne krajobrazy, w tym aktywny wulkan.

Inną popularną atrakcją turystyczną w Kolumbii jest zwiedzanie plantacji kawy. Ten kraj jest jednym z największych producentów kawy na świecie, a wizyta na plantacji to wspaniała okazja, aby poznać proces produkcji kawy oraz spróbować kilku smaków. Wielu producentów kawy oferuje wycieczki po swoich plantacjach, co pozwala na poznanie życia codziennego kolumbijskich rolników i zobaczenie, jak produkuje się jedno z najpopularniejszych napojów na świecie. Jednym z atutów Kolumbii są też jej piękne plaże. Krajobrazy te są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie – od uroczych, spokojnych zatoczek po dzikie plaże otoczone przez dżungle i wysokie klify. Znajdziesz tu plaże z białym piaskiem i turkusową wodą, takie jak Playa Blanca na wyspie Barú, a także wspaniałe miejsca do nurkowania, jak rafa koralowa na wyspie San Andrés.

Kolumbia – klimat 

Kolumbia leży w strefie klimatu równikowego i podzwrotnikowego, co oznacza, że temperatury są na ogół wysokie przez cały rok, a opady deszczu występują w cyklach. W zależności od regionu, Kolumbia może mieć różne typy klimatu, ale ogólnie można powiedzieć, że klimat jest gorący i wilgotny, a opady są obfite.

Na północy kraju, w rejonie Karaibów, temperatury są bardzo wysokie przez cały rok, z przeciętną wynoszącą około 27–29°C. Opady deszczu są wysokie przez większość roku, a szczególnie intensywne w okresie od maja do listopada.

Na zachodzie kraju, w rejonie Oceanu Spokojnego, klimat jest nieco chłodniejszy i bardziej umiarkowany. Temperatury w ciągu dnia mogą przekraczać 30°C, ale noce są zwykle chłodne, z temperaturami spadającymi poniżej 20 stopni. Opady deszczu są również intensywne w okresie od maja do listopada.

W centralnej części kraju, w okolicach stolicy Bogoty, klimat jest umiarkowany, z temperaturami w ciągu dnia zwykle oscylującymi wokół 20°C. Noce są chłodne, a temperatura może spaść nawet do 5 stopni. Opady deszczu są rozłożone równomiernie przez cały rok, ale zwykle są mniejsze niż na północy i zachodzie kraju.

Podsumowując, klimat Kolumbii jest gorący i wilgotny, z wysokimi temperaturami przez większość roku i intensywnymi opadami deszczu. Jednakże, w zależności od regionu kraju, mogą wystąpić różnice w temperaturze i ilości opadów, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu wakacji w Kolumbii.

Kiedy jechać w podróż do Kolumbii?

Kolumbia to kraj, który można odwiedzać przez cały rok, ponieważ posiada różnorodny klimat w zależności od regionu. Jednakże, najlepszy czas na podróż do Kolumbii zależy od preferencji podróżnika oraz od miejsca, które chce odwiedzić.

Najlepszy czas na zwiedzanie stolicy Kolumbii, Bogoty, to okres od grudnia do marca, kiedy panują tam cieplejsze temperatury i jest mniej opadów. W ciągu dnia temperatura wynosi około 20°C, a w nocy spada do około 10°C.

Jeśli chodzi o północną część Kolumbii, w tym miasta Cartagena i Santa Marta, najlepszy czas na podróż to okres od grudnia do marca. Wtedy temperatury są łagodne i wilgotność powietrza jest niższa.

Natomiast, jeśli planujesz wyprawę do Kolumbii, aby podziwiać koloryty miasta Medellin lub cieszyć się krajobrazami kolumbijskich Andów, najlepszym czasem na podróż jest okres od grudnia do marca lub od czerwca do sierpnia, kiedy to panują tam łagodne temperatury i słoneczna pogoda.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na wyjazd do Kolumbii to okres od grudnia do marca, kiedy to panuje tam sezon suchy, a temperatury są łagodne. Jednak, jeśli chcesz odwiedzić konkretne miejsca lub atrakcje turystyczne, warto sprawdzić, jakie są tam najlepsze pory roku i dopasować swój plan podróży do swoich preferencji.

Pogoda i temperatury w Kolumbii w ciągu roku

Kolumbia – pogoda w styczniu

Styczeń to jeden z najlepszych miesięcy na wycieczkę do Kolumbii, ponieważ jest to okres suchy i ciepły. Średnie temperatury w styczniu wynoszą około 25–30°C w ciągu dnia i około 15–20°C w nocy, w zależności od regionu.

W styczniu w Bogocie temperatura wynosi średnio około 19°C w ciągu dnia i około 9°C w nocy. W Medellin, drugim co do wielkości mieście Kolumbii, temperatura wynosi około 28°C w ciągu dnia i około 16°C w nocy. W miastach nadmorskich, takich jak Cartagena i Santa Marta, temperatura wynosi średnio około 30°C w ciągu dnia i około 23°C w nocy.

W styczniu w Kolumbii istnieje niewielka szansa na deszcze, zwłaszcza w strefie suchych lasów tropikalnych i na wybrzeżu Pacyfiku. Wysoka wilgotność powietrza występuje głównie w strefach wiecznie zielonych lasów deszczowych, takich jak Amazonia i Park Narodowy Tayrona.

Podsumowując, styczeń to dobry czas na wyjazd do Kolumbii, jednak warto pamiętać, że temperatura i pogoda mogą się różnić w zależności od regionu, więc dobrze jest sprawdzić prognozę pogody dla konkretnych miejsc, które chcesz odwiedzić.

Kolumbia – pogoda w lutym

Luty to również dobry miesiąc na podróż do Kolumbii, ponieważ w większości regionów kraju panuje ciepła i sucha pogoda. Średnie temperatury w lutym wynoszą około 25–30°C w ciągu dnia i około 15–20°C w nocy, ale mogą się różnić w zależności od regionu.

W Bogocie temperatura wynosi średnio około 20°C w ciągu dnia i około 10°C w nocy. W Medellin temperatura wynosi około 28°C w ciągu dnia i około 16°C w nocy. W miastach nadmorskich, takich jak Cartagena i Santa Marta, temperatura wynosi średnio około 30°C w ciągu dnia i około 23°C w nocy.

W lutym nadal istnieje niewielka szansa na opady deszczu w niektórych regionach kraju, zwłaszcza w strefach wiecznie zielonych lasów deszczowych. Jednakże, w większości regionów, zwłaszcza w strefach suchych lasów tropikalnych i na wybrzeżu Pacyfiku, opady deszczu są rzadkie.

Kolumbia – pogoda w marcu

Marzec to dobry miesiąc na podróż do Kolumbii, ponieważ większość regionów kraju cieszy się suchą i ciepłą pogodą. Średnie temperatury w marcu wynoszą około 25–30°C w ciągu dnia i około 15–20°C w nocy, ale mogą się różnić w zależności od regionu.

W Bogocie temperatura wynosi średnio około 20°C w ciągu dnia i około 10°C w nocy. W Medellin temperatura wynosi około 28°C w ciągu dnia i około 16°C w nocy. W miastach nadmorskich, takich jak Cartagena i Santa Marta, temperatura wynosi średnio około 30°C w ciągu dnia i około 23°C w nocy.

W marcu nadal istnieje niewielka szansa na opady deszczu w niektórych regionach kraju, zwłaszcza w strefach wiecznie zielonych lasów deszczowych. Jednakże, w większości regionów, zwłaszcza w strefach suchych lasów tropikalnych i na wybrzeżu Pacyfiku, opady deszczu są rzadkie.

Kolumbia – pogoda w kwietniu

Kwiecień to kolejny dobry miesiąc na podróż do Kolumbii. Większość regionów kraju nadal cieszy się suchą i ciepłą pogodą, ale są pewne zmiany w porównaniu z marcem.

Średnie temperatury w kwietniu wynoszą około 25–30°C w ciągu dnia i około 15–20°C w nocy, ale mogą się różnić w zależności od regionu. W Bogocie temperatura wynosi średnio około 20°C w ciągu dnia i około 10°C w nocy, podobnie jak w marcu. W Medellin temperatura wynosi około 28°C w ciągu dnia i około 16°C w nocy, ale w niektórych dniach może być trochę cieplej. W miastach nadmorskich, takich jak Cartagena i Santa Marta, temperatura wynosi średnio około 30°C w ciągu dnia i około 23°C w nocy.

W kwietniu może pojawić się nieco więcej opadów deszczu niż w marcu, szczególnie w regionach wiecznie zielonych lasów deszczowych i w strefach andyjskich. Jednakże, większość regionów kraju nadal cieszy się słoneczną i suchą pogodą.

Kolumbia – pogoda w maju

Maj to zazwyczaj jeden z najsuchszych i najcieplejszych miesięcy w Kolumbii, szczególnie w regionach nadmorskich i na obszarach wiecznie zielonych lasów deszczowych. Jednakże, w zależności od regionu, pogoda i temperatury mogą się nieznacznie różnić.

W ciągu dnia, średnie temperatury w maju wynoszą około 25–30°C, a nocą spadają do około 15–20°C. W miastach takich jak Bogota czy Medellin, temperatura wynosi około 20–25°C w ciągu dnia i około 10–15°C w nocy.

W regionach nadmorskich, takich jak Cartagena i Santa Marta, temperatura wynosi średnio około 30°C w ciągu dnia i około 23°C w nocy. W tych regionach również występuje najmniej opadów deszczu w ciągu roku.

W regionach wiecznie zielonych lasów deszczowych, takich jak Amazonia i Chocó, mogą wystąpić krótkie, ale intensywne opady deszczu.

Kolumbia – pogoda w czerwcu

Czerwiec to miesiąc letni w Kolumbii, a temperatura waha się między 24 a 30°C.

W regionie stolicy temperatura w czerwcu wynosi zwykle między 9 a 20°C, a opady są częste. W regionie wybrzeża Pacyfiku, jak na przykład w mieście Cali, temperatury są zwykle wyższe, wynoszące około 28–30°C, a deszcze są również powszechne.

W regionie na północ od Bogoty, włączając w to miasta takie jak Cartagena i Barranquilla, temperatura w czerwcu jest zwykle bardzo wysoka, wynosząca około 32–33°C, a wilgotność jest wysoka.

Kolumbia – pogoda w lipcu

Lipiec to również miesiąc letni w Kolumbii, a temperatura i pogoda są podobne jak w czerwcu. W regionie stolicy temperatura w lipcu wynosi zwykle między 9 a 20°C, a opady są częste. W regionie wybrzeża Pacyfiku, takim jak Cali, temperatury są zwykle wyższe, wynoszące około 28–30°C, a deszcze są również powszechne.

W regionie na północ od Bogoty, włączając w to miasta takie jak Cartagena i Barranquilla, temperatura w lipcu jest zwykle bardzo wysoka, wynosząca około 32–33°C, a wilgotność jest wysoka.

Ogólnie rzecz biorąc, lipiec jest jednym z najcieplejszych miesięcy w roku w Kolumbii, więc należy przygotować się na upały i wilgotność. Warto pamiętać, że w niektórych regionach mogą występować gwałtowne burze i opady deszczu, więc warto śledzić prognozę pogody przed podróżą i przygotować się odpowiednio.

Kolumbia – pogoda w sierpniu

Sierpień to kolejny miesiąc letni w Kolumbii, a temperatura i pogoda są podobne jak w czerwcu i lipcu. Ogólnie rzecz biorąc, sierpień jest jednym z najcieplejszych miesięcy w roku w Kolumbii, a temperatura waha się między 24 a 32°C, w zależności od regionu.

W regionie stolicy temperatura w sierpniu wynosi zwykle między 9 a 20°C, a opady są częste. W regionie wybrzeża Pacyfiku, jak na przykład w mieście Cali, temperatury są zwykle wyższe, wynoszące około 28–30°C, a deszcze są również powszechne.

W regionie na północ od Bogoty temperatura w sierpniu jest zwykle bardzo wysoka, wynosząca około 32–33°C, a wilgotność jest wysoka.

W każdym razie, przed planowaniem podróży do Kolumbii w sierpniu, warto sprawdzić aktualną prognozę pogody dla konkretnych regionów, ponieważ warunki mogą się różnić. Trzeba pamiętać, że w niektórych regionach mogą występować gwałtowne burze i opady deszczu, więc warto przygotować się odpowiednio.

Kolumbia – pogoda we wrześniu

We wrześniu w Kolumbii zaczyna się pora deszczowa, która trwa do listopada, więc należy się spodziewać więcej opadów deszczu niż w poprzednich miesiącach letnich.

W regionie stolicy temperatura w wrześniu wynosi zwykle między 9 a 19°C, a opady deszczu są częste. W regionie wybrzeża Pacyfiku, takim jak Cali, temperatury są zwykle wyższe, wynoszące około 28–30°C, a deszcze są częste.

W regionie na północ od Bogoty temperatura wciąż jest wysoka, wynosząca około 32–33°C, ale opady deszczu są bardziej intensywne i mogą powodować trudności w podróżowaniu i zwiedzaniu.

Przed planowaniem podróży do Kolumbii we wrześniu, warto śledzić aktualną prognozę pogody dla konkretnych regionów, ponieważ warunki mogą się różnić. Należy pamiętać, że w porze deszczowej w niektórych regionach mogą występować powodzie i osunięcia ziemi, więc należy być ostrożnym i przestrzegać lokalnych ostrzeżeń.

Kolumbia – pogoda w październiku

Październik to ostatni miesiąc pory deszczowej w Kolumbii, więc nadal można spodziewać się opadów deszczu, ale w mniejszej ilości niż we wrześniu.

W regionie stolicy temperatura w październiku wynosi zwykle między 8 a 19°C, a opady deszczu są mniejsze niż we wcześniejszych miesiącach pory deszczowej. W regionie wybrzeża Pacyfiku, jak na przykład w Cali, temperatury są zwykle wyższe, wynoszące około 28–30°C, a opady deszczu są mniejsze niż we wrześniu.

W regionie na północ od Bogoty temperatura wciąż jest wysoka, wynosząca około 32–33°C, ale opady deszczu są zwykle mniejsze niż w poprzednich miesiącach deszczowych.

Przed planowaniem podróży do Kolumbii w październiku, warto śledzić aktualną prognozę pogody dla konkretnych regionów, ponieważ warunki mogą się różnić. Należy pamiętać, że mimo mniejszych opadów deszczu, w niektórych regionach nadal mogą występować trudności w podróżowaniu i zwiedzaniu z powodu szkód spowodowanych przez intensywne deszcze w poprzednich miesiącach.

Kolumbia – pogoda w listopadzie

Listopad to miesiąc już poza sezonem deszczowym w Kolumbii, więc można się spodziewać mniejszej liczby opadów w większości regionów.

W regionie stolicy temperatura w listopadzie wynosi zwykle między 8 a 19°C, a opady deszczu są stosunkowo rzadkie. W regionie wybrzeża Pacyfiku temperatury są zwykle wyższe, wynoszące około 28–30°C, a opady deszczu są również stosunkowo rzadkie.

W regionie na północ od Bogoty temperatura wciąż jest wysoka, wynosząca około 32–33°C, ale opady deszczu są już bardzo niewielkie.

W niektórych regionach, takich jak góry, można spodziewać się chłodniejszych temperatur i większej ilości opadów deszczu, więc warto dostosować swoje plany podróży do aktualnych warunków pogodowych.

Kolumbia – pogoda w grudniu

Grudzień to jeden z najbardziej przyjemnych miesięcy do zwiedzania Kolumbii, ponieważ jest to okres suchy i słoneczny.

W regionie stolicy temperatura w grudniu wynosi zwykle między 7 a 19°C, a opady deszczu są bardzo rzadkie. W regionie wybrzeża Pacyfiku temperatura jest zwykle wyższa, wynosząca około 29–31°C, a opady deszczu są również bardzo rzadkie.

W regionie na północ od Bogoty temperatura wciąż jest wysoka, wynosząca około 32–33°C, ale opady deszczu są bardzo niewielkie.

Temperatura wody w Kolumbii

Kolumbia ma dostęp do Morza Karaibskiego na północy i Oceanu Spokojnego na zachodzie oraz do Oceanu Atlantyckiego na wschodzie.

Temperatura wody w Morzu Karaibskim jest zwykle wyższa niż w Oceanie Spokojnym, oscylując wokół 26–28°C przez większość roku. W okresie od grudnia do marca, gdy wieją wiatry z północy, temperatura wody może spaść do 24°C. Natomiast w okresie od maja do listopada, kiedy występuje większa ilość opadów, temperatura wody może wzrosnąć do 30°C.

W Oceanie Spokojnym, temperatura wody jest nieco niższa niż w Morzu Karaibskim, oscylując wokół 23–25°C przez większość roku. W okresie od grudnia do marca temperatura wody może spaść do 20°C, natomiast w okresie od maja do listopada może wzrosnąć do 27°C.

Na wschodnim wybrzeżu Kolumbii, nad Oceanem Atlantyckim, temperatura wody oscyluje wokół 26–28°C przez cały rok.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.