Pogoda i temperatury w Jordanii – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Jordanii – kiedy jechać na wakacje?

Jordania, niewielki, lecz piękny kraj w dużej mierze pokryty pustynią, to miejsce o mocno zróżnicowanym klimacie. Występują tu trzy strefy klimatyczne: na północnym zachodzie panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, z ciepłymi i długimi latami oraz łagodnym zimami, w środkowej części kraju – klimat podzwrotnikowy kontynentalny, natomiast na wschodzie – klimat wybitnie suchy. Pogoda zmienia się w zależności od wysokości nad poziomem morza, lokalizacji i pory roku, dlatego decydując się na wycieczkę do Jordanii musicie ocenić, co jest dla Was najważniejsze. Lato potrafi być bardzo gorące, zwłaszcza na pustyni, natomiast zima – chłodna i deszczowa, dlatego jeśli interesują Was aktywności na świeżym powietrzu, wybierzcie na wakacje jesień i wiosnę. Oczywiście, jeśli wybierzecie się tu w szczycie sezonu, musicie spodziewać się większych tłumów i wyższych cen. Sprawdźcie więc, kiedy najlepiej jechać do Jordanii, żeby Wasze wakacje były naprawdę udane!

Wielki skarbiec w Petrze

Jordania – klimat

Jaka jest pogoda w Jordanii? Urozmaicona! Lata są upalne, natomiast zimą mogą zdarzać się nawet opady śniegu, szczególnie na zachodzie. Wysoki sezon przypada na miesiące od marca do maja i od września do listopada, kiedy temperatury sprzyjają aktywnościom na świeżym powietrzu: zwiedzaniu zabytków, wędrówkom, safari po pustyni i spania pod gwiazdami. Oczywiście szczyt sezonu to też czas, kiedy należy spodziewać się najwyższych cen i największych tłumów. Poza sezonem, od grudnia do lutego, będziecie podróżować taniej i w zdecydowanie mniejszym towarzystwie, musicie jednak liczyć się z możliwością opadów, przymrozków i lodowatych, porywistych wiatrów w większości kraju, z wyjątkiem okolic Doliny Jordanu i Akaby. Lato w Jordanii może być nieprzyjemnie gorące, z temperaturami sięgającymi  40°C, dlatego zajęcia na świeżym powietrzu mogą być niezbyt przyjemne – chyba że jordańskie lato zechcecie spędzić na plażach Akaby lub relaksując się w największym na świecie naturalnym spa – nad Morzem Martwym.

Wadi Mujab

Jednym słowem, jeśli chcecie dużo zwiedzać, wybierzcie się do Jordanii wiosną lub jesienią, kiedy dni są ciepłe, z temperaturami sięgającymi dwudziestu stopni, a noce są chłodne – pogoda idealna na wędrówki po rezerwatach przyrody i po pustyni, a roślinność znajduje się w rozkwicie. Jeśli jesteście odporni na upały, możecie też zdecydować się na wakacje w lecie – wprawdzie żar leje się z nieba, ale największe atrakcje, jak Petrę czy Jerash, będziecie mieć tylko dla siebie.

Wadi Rum

Pogoda i temperatury w Jordanii w ciągu roku

Jordania – pogoda w styczniu i lutym

Zima w Jordanii? Tak, może być chłodno, temperatury potrafią spadać do zera, na Wadi Rum może pojawić się śnieg, a w Ammanie wieją porywiste wiatry… Jednak  w okolicach Akaby i Morza Martwego jest cieplej i przyjemniej, do tego stopnia, że mniej wrażliwe na chłód osoby mogą nawet zaryzykować kąpiel w morzu. Warto też wiedzieć, że nawet w deszczowym styczniu i lutym liczba godzin słonecznych dziennie wynosi 10–11, a dni deszczowych – tylko 7. Zapakujcie więc parasol i kurtkę przeciwdeszczową, a niższe ceny i mniejsze tłumy wynagrodzą Wam niedogodności pogody. Podróżując do Jordanii w tym czasie możecie też wziąć udział w odbywającym się w Akabie Festiwalu Sztuki Tradycyjnej, poświęconemu kulturze, sztuce i rzemiosłu Beduinów.

Jordania – pogoda w marcu

Pogoda w Jordanii w marcu jest już zdecydowanie przyjemniejsza, przymrozki już nie zdarzają się, a deszczowa pora roku dobiega końca. Noce na pustyni mogą być nadal dość zimne, lecz północna Jordanii rozkwita polnymi kwiatami. To doskonały czas na trekkingi i spacery na świeżym powietrzu. Średnie temperatury w dzień rosną do 17°C, słońce świeci przez 26 dni w miesiącu, 12 godzin dziennie. Wciąż jeszcze może popadać, lecz pod koniec miesiąca zarówno podnoszą się temperatury, jak i maleje suma opadów.

Morze Martwe

Jordania – pogoda w kwietniu i maju

Kwiecień i maj w Jordanii to miesiące, kiedy temperatury rosną, lecz jeszcze nie robi się bardzo gorąco, doliny, a nawet pustynia rozkwitają kobiercami polnych kwiatów, tworząc zachwycający kalejdoskop kolorów. Utrzymująca się jeszcze po zimowych deszczach wilgoć sprawia, że przyroda – choć niespecjalnie w tym pustynnym kraju bujna – cieszy oczy przyjemnym, jeszcze nie wypalonym słońcem odcieniem zieleni. Temperatury w dzień sięgają 23°C–27°C, nie jest więc upalnie,  a że woda ma ok. 23°C, bez problemu nadaje się do kąpieli. Nic więc dziwnego, że kwiecień i maj, gdy magia wiosny wciąż trwa, jest jednym z najpopularniejszych okresów na wizytę w Jordanii. Polne kwiaty kwitnące na piaskach Wadi Rum na pewno zapadną Wam w pamięć!

Jordania – pogoda w czerwcu

Ciepło, ciepło, coraz cieplej… W czerwcu Jordania zaczyna robić się upalna. Na pustyni czy pośród kamieni Petry temperatury przekraczają już 30 stopni, a deszcz nie pada wcale, dlatego pamiętajcie, by zawsze mieć ze sobą nakrycie głowy i butelkę z wodą. Jednocześnie, mimo że temperatury są wysokie, to wilgotność powietrza – znikoma, dlatego upał nie jest tak dokuczliwy, jak np. w tropikach. To świetny czas na wypoczynek w kurortach nad Morzem Czerwonym lub Martwym – gdy zrobi się Wam za gorąco, zawsze możecie schłodzić się w wodzie lub schronić w cieniu parasola.

Wadi Rum – beduiński sposób przygotowywania herbaty

Jordania – pogoda w lipcu i sierpniu

Lipiec to najgorętsza pora roku w Jordanii. Co ciekawe, nie jest to niski sezon sensu stricto, jako że ten czas wybierają na wypoczynek w Jordanii mieszkańcy Zatoki Perskiej, gdzie latem temperatury są jeszcze wyższe. Lipiec i sierpień możecie spędzić w Jordanii nad morzem, jeśli nie macie problemów z sercem i niestraszne Wam wysokie temperatury, w przeciwnym razie raczej schowajcie się w cieniu i korzystajcie np. z dobrodziejstw spa nad Morzem Martwym. To dobry czas dla smakoszy świeżych owoców sezonowych, jak arbuzy i figi, które dojrzewają właśnie w tym czasie, a także dla amatorów śledzenia nocnego nieba, które o tej porze roku stanowi idealne tło do obserwowania roju Perseidów, szczególnie malowniczo prezentującego się na Wadi Rum. Latem odbywa się też festiwal w Jerash, święto jordańskiej sztuki, kultury, literatury, jedzenia i muzyki.

Jordania – pogoda we wrześniu

Temperatura powietrza we wrześniu nieznacznie spada, do 29°C w dzień i 18°C w nocy, lecz woda w obu morzach wciąż zachowuje swoją ciepłotę, dlatego jeśli podczas wakacji w Jordanii macie ochotę nurkować lub snorkelować, to miesiąc ten będzie doskonałym wyborem. Wprawdzie w Morzu Martwym nurkować nie można, a i snorkelowania nie polecamy, to lekkie unoszenie się na tafli ciepłej wody jest przyjemnością samą w sobie. A jeśli w okresie od końca września do początku października wybierzecie się na północ Jordanii, możecie zobaczyć, w jaki sposób odbywa się tu zbiór oliwek.

Morze Martwe

Jordania – pogoda w październiku

Jesień, podobnie jak i wiosna, to doskonały czas na wizytę w Jordanii. Temperatury spadają do komfortowych 25 stopni (nocą nawet do 15, dlatego warto włożyć do bagażu zarówno kostium kąpielowy, jak i lżejszą kurtkę), liczba dni słonecznych to 30, a godzin słonecznych w ciągu dnia – 12, czyli pogodnie i przyjemnie jest cały czas. To świetny okres na zwiedzanie plenerowych atrakcji Jordanii, trekkingi po pustyni, cieszenie się naturalnym pięknem, plażami i zabytkami tego kraju. Około połowy października często pada deszcz, ożywiający ziemię po kilku suchych miesiącach, dzięki czemu pejzaż ponownie pokrywa się zielenią. Nic dziwnego więc, że październik to też czas wyższych cen i większego tłoku.

Jordania – pogoda w listopadzie i grudniu

Temperatury – a co za tym idzie, ceny hoteli – zaczynają spadać wraz z nadejściem zimy. O ile listopad jest jeszcze łagodny – temperatury to ok. 19°C w dzień i 9°C nocą, wciąż jest sucho (pada zaledwie 3 dni w miesiącu), a woda w Morzu Czerwonym jest przyjemnie ciepła, to w grudniu słupki rtęci spadają o kolejnych pięć stopni, a w całym kraju niekiedy pada deszcz i śnieg. Jeśli jednak Wasz budżet jest ograniczony, a chłodniejsza pogoda Wam niestraszna, będzie to świetny okres na zwiedzanie, dzięki mniejszej liczby turystów. Zaopatrzcie się tylko w ciepłe pidżamy, jeśli zamierzacie nocować w nieogrzewanych namiotach Beduinów.

Amman – cytadela

Temperatura wody w Jordanii

Biorąc pod uwagę spore różnice temperatur powietrza na przestrzeni roku, zaskakiwać może fakt, że amplituda temperatur wody różni się o zaledwie kilka stopni, od najzimniejszej – 20°C – w lutym i marcu, do najcieplejszej – 26°C, w sierpniu. Można więc uznać, że nawet jeśli przyjedziecie do Jordanii zimą, to jeśli zdarzy się cieplejszy dzień, możecie bez obaw rozkoszować się kąpielą przez cały rok! To nie lada gratka, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że w Jordanii możecie cieszyć się dostępem do aż dwóch, skrajnie odmiennych mórz – Martwego i Czerwonego. O ile to pierwsze jest wspaniałym, jedynym w swoim rodzaju spa, to w tym drugim przyjemność znajdą tak nurkowie, jak i amatorzy snorkelingu i pływania – tutejsza rafa koralowa zachwyca bogactwem.

Akaba to raj dla nurków

Aga Spiechowicz

Aga Spiechowicz

Zwariowana wariatka o pozytywnym usposobieniu, zagrzebana w książkach miłośniczka kotów, kąpieli w przeręblu i długich wędrówek po beskidzkich szlakach. Gdy wystawi nos z lektury i akurat nie wyrusza na włóczęgę, lubi zgłębiać tajniki zielarstwa, projektować książki i eksperymentować z fotografią. W Planet Escape wypełnia zawartością niezliczone strony przewodników, wciąż wydłużając listę krajów do odwiedzenia – w końcu, według św. Augustyna, „świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę".

!
Ta strona używa plików cookies.