Kiedy jechać do Peru – pogoda i temperatury

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Kiedy jechać do Peru – pogoda i temperatury

Peru, położone w zachodniej części Ameryki Południowej, to nie tylko miejsce, gdzie wznosi się tajemnicze miasto Machu Picchu. Cusco, dawna stolica Imperium Inków, jest kolejnym niezwykłym miejscem, które warto odwiedzić. Jego wąskie brukowane uliczki, kolonialne budynki i imponujące ruiny inkaskie wprowadzą Was w magiczną atmosferę tego miasta. Kolejnym punktem na liście atrakcji Peru jest Jezioro Titicaca, najwyżej położone żeglowne jezioro na świecie. Nie można zapomnieć również o liniach Nazca, tajemniczych geoglifach widocznych z powietrza. Te starożytne rysunki, przedstawiające zwierzęta, rośliny i geometryczne kształty, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji wśród badaczy. Podróżując do Peru warto odwiedzić takie miejsca jak: Arequipa z piękną kolonialną architekturą, dolina Colca, gdzie można obserwować kondory unoszące się na wietrze, czy Huacachina – oaza otoczona wydmami, idealna do wypoczynku i przejażdżek na sandboardzie.

Jeżeli planujecie wycieczkę do Peru, ważnym elementem, o którym warto wiedzieć przed podróżą, jest klimat tego urozmaiconego kraju. Peru to miejsce, w którym spotkacie się z różnorodnością pogodową, zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i regionami o odmiennym charakterze. Dlatego ważne jest, abyście dobrze się przygotowali na różnice temperatur, opady deszczu i inne czynniki, które wpływają na pogodę w różnych częściach kraju.

Przed rozpoczęciem przygody warto wiedzieć, że Peru znajduje się na półkuli południowej, a jego pory roku są odwrotne do tych, które możecie znać z Europy czy Ameryki Północnej. Lato trwa od grudnia do marca, a zima od czerwca do września. To ważne, ponieważ pora roku wpływa na temperatury i opady w poszczególnych regionach.

KLIMAT PERU

Peru to kraj o zróżnicowanym klimacie, który oferuje różnorodne warunki atmosferyczne w zależności od regionu i wysokości nad poziomem morza. Ze względu na swoje położenie geograficzne, Peru ma wiele mikroklimatów, co czyni go interesującym miejscem pod względem atmosferycznym. Kraj ten leży na terenie równika i obejmuje szeroki zakres wysokości, rozciągając się od wybrzeża Pacyfiku, przez góry Andy, aż po dżunglę amazońską. Ta różnorodność topograficzna przyczynia się do występowania różnych klimatów w różnych regionach kraju.

Wybrzeże Peru charakteryzuje się klimatem pustynnym i suchym. Tutaj panuje przeważnie chłodny, mglisty i wilgotny atmosferyczny fenomen znanym jako „garúa”. Temperatury są łagodne przez większość roku, ze średnimi wartościami w granicach 15–25°C. Opady deszczu są rzadkie, a obszar ten jest znany z występowania mgieł morskich, które zahaczają o stoki górskie.

W Andach klimat zmienia się w zależności od wysokości. Na niższych wysokościach panuje umiarkowany klimat, gdzie letnie dni są ciepłe, a noce chłodne. W wyższych partiach Andów, na wysokościach powyżej 3000 metrów, klimat staje się alpejski. Temperatury są niższe, a warunki atmosferyczne mogą być bardzo zmienne.

W dżungli amazońskiej, na wschodnim skraju Peru, panuje tropikalny klimat wilgotny. Tutaj temperatury są wysokie przez cały rok, przekraczając 30°C. Opady są obfite i występują przez większość roku, z sezonem deszczowym trwającym od listopada do kwietnia. Dżungla amazońska jest również znana z dużego stopnia wilgotności i bujnego roślinnego ekosystemu.

W Peru występuje również wiele mikroklimatów i ekoregionów, takich jak sucha Pampa de Máncora, górska Puna czy wysoko położone solniska.

KIEDY JECHAĆ DO PERU?

Optymalny czas na podróż do Peru zależy głównie od regionów, które chcecie odwiedzić. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu decyzji:

Pora sucha: Sezon suchy w Peru trwa od maja do września. Jest to popularny okres dla turystów, zwłaszcza jeśli planujecie odwiedzić Andy i Machu Picchu. W tym okresie można spodziewać się mniejszych opadów deszczu i słonecznych dni. Jednakże, warto pamiętać, że temperatury w górach mogą być niższe, szczególnie nocą.

Pora deszczowa: Pora deszczowa w Peru przypada na okres od listopada do marca. Jeśli chcecie doświadczyć pełnej bujności dżungli amazońskiej lub zwiedzić regiony leżące na wschodzie kraju, może to być dobry czas. Jednak pamiętajcie, że opady deszczu mogą być intensywne i często towarzyszy im większa wilgotność.

Pogoda na wybrzeżu: Wybrzeże Peru ma klimat umiarkowany o niewielkich zmianach temperatury przez cały rok. Jeśli lubicie łagodne temperatury i chcecie uniknąć upałów, możecie odwiedzić wybrzeże w okresie od grudnia do marca.

POGODA W PERU W POSZCZEGÓLNYCH MIESIĄCACH

POGODA W PERU W STYCZNIU

Wybrzeże i Lima: W Limie i na większości wybrzeża panuje ciepłe, słoneczne lato. Styczeń to jeden z najcieplejszych miesięcy, a dni są zazwyczaj słoneczne, choć czasami pojawiają się poranne mgły związane z wilgotnością znad morza. Temperatury w ciągu dnia wynoszą ok. 20–25°C. W nocy raczej nie spadają poniżej 18°C.

Andy (Cusco, Machu Picchu): W regionie andyjskim, w tym w Cusco i Machu Picchu, styczeń znajduje się w środku sezonu deszczowego. Można oczekiwać częstych deszczy, szczególnie popołudniami. Pogoda jest jednak ciepła w ciągu dnia i chłodniejsza w nocy, a krajobraz staje się bardziej zielony i kwitnący dzięki obfitym opadom. W styczniu w Cusco temperatury wahają się od około 7°C w nocy do 22°C w ciągu dnia. W Machu Picchu jest nieco cieplej, z temperaturami od 12°C do 26°C.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): W Amazonii, regiony takie jak Iquitos i Puerto Maldonado doświadczają gorącego i bardzo wilgotnego klimatu z intensywnymi deszczami. Jest to typowy sezon deszczowy dla dżungli, co oznacza wysoką wilgotność i temperatury często przekraczające 30°C.

POGODA W PERU W LUTYM

Wybrzeże i Lima: Luty nadal pozostaje gorącym, słonecznym miesiącem na wybrzeżu Peru, z długimi dniami słonecznymi i ciepłymi nocami. Mgła zdarza się rzadko, a wilgotność może być wysoka. Temperatury wahają się od 20°C do 28°C w ciągu dnia i rzadko spadają poniżej 18°C w nocy.

Andy (Cusco, Machu Picchu): W Andach trwa sezon deszczowy. Deszcze są częste, zazwyczaj popołudniowe i mogą być intensywne. Temperatury są umiarkowane w ciągu dnia i niższe w nocy. To czas, gdy krajobrazy są szczególnie zielone. Temperatury w ciągu dnia mogą osiągnąć 20°C, a w nocy spadać do około 5°C w Cusco. Nieco cieplej jest w Machu Picchu, gdzie nocą temperatury rzadko spadają poniżej 10°C.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): W lutym w dżungli amazońskiej wciąż trwa sezon deszczowy, z wysoką wilgotnością i częstymi, intensywnymi opadami. Temperatury pozostają wysokie, od 30°C do 32°C, a w nocy około 22°C.

POGODA W PERU W MARCU

Wybrzeże i Lima: Marzec zazwyczaj przynosi koniec lata na wybrzeżu, ale wciąż jest ciepło i słonecznie. Temperatury zaczynają nieco spadać pod koniec miesiąca, ale dni pozostają przyjemnie ciepłe. Noce są nieco chłodniejsze niż w lutym, z temperaturami około 18°C.

Andy (Cusco, Machu Picchu): W regionie andyjskim marzec wciąż jest częścią sezonu deszczowego, choć intensywność opadów może zacząć stopniowo maleć. Dzienne temperatury wahają się od 18°C do 22°C, by nocą spaść do 5°C w Cusco i około 10°C w Machu Picchu.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): W Amazonii marzec jest nadal bardzo wilgotny z obfitymi opadami deszczu, które mogą trwać kilka godzin. Temperatury pozostają wysokie, w ciągu dnia wynoszą od około 30°C do 32°C i nocą około 22°C.

POGODA W PERU W KWIETNIU

Wybrzeże i Lima: Kwiecień to końcówka lata. Dni są zazwyczaj słoneczne i ciepłe z temperaturami wahającymi się od 18°C do 25°C. Opady deszczu są rzadkie.

Andy (Cusco, Machu Picchu): Sezon deszczowy zaczyna się kończyć, ale wciąż mogą występować sporadyczne deszcze. W ciągu dnia temperatury wynoszą od 17°C do 20°C. Nocą spadają do około 5°C. Jest to idealny czas na zwiedzanie.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): Chociaż kwiecień to nadal sezon deszczowy, ilość opadów zaczyna maleć. Temperatury są wysokie i wynoszą ok. 31°C, nocą ok. 23°C.

POGODA W PERU W MAJU

Wybrzeże i Lima: Maj to początek zimy na wybrzeżu, z chłodniejszymi i wilgotniejszymi dniami. Temperatury spadają do około 15°C w nocy i 22°C w ciągu dnia. Możliwa jest większa obecność mgieł zwanych „garúa”, szczególnie rano.

Andy (Cusco, Machu Picchu): Maj jest uważany za początek suchego sezonu w Andach, co czyni go idealnym miesiącem do podróżowania. Opady deszczu są rzadkie, a dni są jasne i przyjemnie ciepłe, z temperaturami od 18°C do 22°C.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): W maju deszcze nadal są możliwe, ale zdecydowanie mniej intensywne i częste. Temperatury pozostają wysokie, ale wilgotność zaczyna nieco spadać. Dni są gorące, z temperaturami dochodzącymi do 31°C, nocą spadającymi do około 21°C.

POGODA W PERU W CZERWCU

Wybrzeże i Lima: Na wybrzeżu rozpoczyna się zima, który charakteryzuje się chłodniejszymi temperaturami i częstymi mgłami (garúa). Temperatury wahają się od około 15°C do 20°C. Opady są nadal rzadkie, ale wilgotność jest wysoka.

Andy (Cusco, Machu Picchu): Czerwiec jest jednym z najlepszych miesięcy na odwiedziny w Andach ze względu na słoneczne dni i minimalną ilość opadów. Temperatury w ciągu dnia wahają się od 18°C do 22°C, nocą mogą spaść do około 0°C, zwłaszcza w wyższych partiach.

Dżungla Amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): W dżungli amazońskiej czerwiec przynosi ciepłe i stosunkowo suche dni, z temperaturami od 28°C do 32°C w ciągu dnia i około 21°C w nocy.

POGODA W PERU W LIPCU

Wybrzeże i Lima: Lipiec charakteryzuje się chłodnymi temperaturami i mglistymi dniami. Temperatury pozostają podobne do czerwca, z maksymalnymi wartościami około 20°C i minimalnymi około 15°C.

Andy (Cusco, Machu Picchu): Lipiec również oferuje doskonałe warunki pogodowe w Andach z dużą ilością słońca i bardzo niską wilgotnością. To idealny czas na trekking i eksplorację zabytków. Nocą temperatury mogą być bardzo niskie, często spadają poniżej zera.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): W lipcu nadal panują stosunkowo suche i ciepłe warunki w Amazonii, z temperaturami podobnymi do czerwca.

POGODA W PERU W SIERPNIU

Wybrzeże i Lima: Sierpień na wybrzeżu Peru, w tym w Limie, charakteryzuje się niższymi temperaturami i mglistymi dniami. Słupki rtęci utrzymują się na podobnym poziomie jak w lipcu, z maksymalnymi wartościami około 19°C i minimalnymi około 15°C. Mgła często pokrywa miasto, co sprawia, że dni są pochmurne i wilgotne.

Andy (Cusco, Machu Picchu): Sierpień w Andach przynosi idealne warunki pogodowe do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak trekking czy zwiedzanie zabytków. Jest to jeden z najsuchszych miesięcy w roku, z dużą ilością słońca i bardzo niską wilgotnością. Dni są ciepłe, z temperaturami dochodzącymi do około 20°C, zaś nocą mogącymi spadać do 0°C lub nawet poniżej zera, szczególnie na większych wysokościach.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): W sierpniu w dżungli amazońskiej, podobnie jak w lipcu, panują stosunkowo suche i ciepłe warunki. Temperatury są wysokie, często przekraczając 30°C, co jest typowe dla tropikalnego klimatu regionu. Choć sierpień zazwyczaj przynosi mniej opadów deszczu niż inne miesiące, sporadyczne deszcze nadal mogą występować.

POGODA W PERU WE WRZEŚNIU

Wybrzeże i Lima: Wrzesień to miesiąc stopniowej zmiany pogody na wybrzeżu – dni stają się nieco cieplejsze. Temperatury wahają się między minimalnymi 15°C a maksymalnymi 20°C. Mgliste dni zaczynają ustępować, a słońce pojawia się częściej, zapowiadając nadejście wiosny.

Andy (Cusco, Machu Picchu): Jest to miesiąc przejściowy w Andach, gdzie pogoda nadal sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, dzięki dużym ilościom słońca i niskiej wilgotności. Temperatury w ciągu dnia są przyjemne i mogą osiągnąć nawet 20°C, ale nocą wciąż mogą spadać poniżej zera, szczególnie na większych wysokościach.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): We wrześniu dżungla pozostaje stosunkowo sucha, ale można zauważyć wzrost ilości opadów w porównaniu do poprzednich miesięcy. Temperatury nadal są wysokie, oscylując wokół 31°C, co utrzymuje wilgotność na wysokim poziomie.

POGODA W PERU W PAŹDZIERNIKU

Wybrzeże i Lima: W październiku temperatury na wybrzeżu dalej rosną, a dni stają się cieplejsze i bardziej słoneczne. Średnie temperatury wynoszą od 16°C do 22°C. Mgła zaczyna ustępować, a słońce jest coraz częstsze, zapewniając więcej jasnych dni.

Andy (Cusco, Machu Picchu): Październik to miesiąc, kiedy można oczekiwać większej zmienności pogody w Andach. Choć dni są nadal stosunkowo ciepłe i słoneczne, z temperaturami osiągającymi do 20°C, to zaczynają się pojawiać popołudniowe deszcze, szczególnie pod koniec miesiąca.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): Październik przynosi zwiększenie opadów deszczu w dżungli amazońskiej, zapowiadając początek pory deszczowej. Temperatury nadal są wysokie, często przekraczające 30°C, co w połączeniu z deszczem sprzyja bardzo wilgotnym warunkom.

POGODA W PERU W LISTOPADZIE

Wybrzeże i Lima: Listopad to czas, kiedy na wybrzeżu Peru zaczyna się lato, przynosząc wyższe temperatury i więcej słonecznych dni. Temperatury wahają się między 17°C a 24°C. Mgła jest już rzadkością, a słońce dominuje, co sprawia, że dni są jasne i przyjemne.

Andy (Cusco, Machu Picchu): Listopad oznacza początek pory deszczowej w Andach. Chociaż poranki mogą być słoneczne, popołudnia często przynoszą deszcz, co może utrudniać trekking i zwiedzanie. Temperatury w ciągu dnia nadal są ciepłe, osiągając do 20°C, ale deszcze czynią klimat wilgotniejszym.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): W listopadzie pora deszczowa w dżungli amazońskiej nabiera intensywności, zwiększając liczbę opadów i podnosząc wilgotność. Temperatury utrzymują się w granicach 30°C, co w połączeniu z deszczem sprawia, że staje się parno i duszno.

POGODA W PERU W GRUDNIU

Wybrzeże i Lima: Grudzień przynosi dalsze ocieplenie na wybrzeżu, gdzie temperatury wahają się od 18°C do 25°C. Słońce świeci coraz mocniej, co sprzyja spędzaniu czasu na plaży i aktywnościom na świeżym powietrzu. Jest to również początek szczytu sezonu turystycznego.

Andy (Cusco, Machu Picchu): W grudniu trwa pora deszczowa, która przynosi obfite opady, szczególnie popołudniami. Dni mogą zacząć się od słonecznej pogody, ale często kończą się deszczem. Temperatury w ciągu dnia są umiarkowane, ale opady mogą utrudniać zwiedzanie.

Dżungla amazońska (Iquitos, Puerto Maldonado): Grudzień to jeden z najbardziej wilgotnych miesięcy w Amazonii, z intensywnymi opadami deszczu, które mogą występować niemal codziennie. Wysokie temperatury wciąż oscylują wokół 31°C, co sprawia, że pogoda jest wyjątkowo wilgotna i duszna.

TEMPERATURA WODY

Na wybrzeżu Peru na temperaturę wody silnie wpływa zimny Prąd Humboldta, który płynie wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Prąd ten znacząco obniża temperaturę wody, co czyni ją stosunkowo zimną w porównaniu do innych regionów o podobnej szerokości geograficznej. Średnie temperatury wody w regionie wybrzeża wahają się od około 14°C do 19°C w zależności od miejsca i pory roku. Najchłodniejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień, natomiast nieco cieplejsza woda występuje podczas letnich miesięcy, od grudnia do marca.

Jezioro Titicaca, położone na granicy Peru i Boliwii na wysokości około 3812 m n.p.m., charakteryzuje się znacznie chłodniejszą wodą ze względu na swoje wysokie położenie i klimat. Temperatury wody w jeziorze zazwyczaj utrzymują się w przedziale od około 10°C do 14°C przez cały rok. Najchłodniejsze miesiące, podczas których temperatura wody może być bliższa dolnej granicy tego zakresu, to zimowy okres od maja do sierpnia. Woda w jeziorze nigdy nie jest szczególnie ciepła, co jest typowe dla wód wysokogórskich w regionie andyjskim.

Rzeka Amazonka, która przepływa przez rozległe obszary tropikalnej dżungli w Peru, charakteryzuje się cieplejszą temperaturą wody w porównaniu do wybrzeża oceanicznego czy wysokogórskich jezior. Temperatury wody w Amazonce mogą być zróżnicowane w zależności od lokalizacji, sezonu i czasu dnia, ale zwykle utrzymują się w przedziale od około 25°C do 30°C.

Peru to więcej niż podróż – to ekscytująca przygoda, która przemienia każdą wizytę w niezapomniane wspomnienia. Zaplanujcie swój wyjazd do Peru i pozwólcie sobie na odkrywanie jednego z najbardziej fascynujących miejsc na ziemi.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.