Wiza do Australii: ile kosztuje, wymagane dokumenty

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Wiza do Australii: ile kosztuje, wymagane dokumenty

Australia to kraj pełen kontrastów, z pięknymi krajobrazami, ciepłym klimatem, bogatą kulturą i unikalną florą i fauną. Jest to jedno z największych państw na świecie, zajmujące cały kontynent, a jednocześnie jedno z najrzadziej zaludnionych, co czyni go idealnym miejscem na spokojną, relaksującą podróż. Przed wycieczką do Australii należy również pomyśleć o formalnościach, takich jak uzyskanie wizy. Czy jest ona potrzebna?

Czy wybierając się w podróż do Australii potrzebuję wizy?

Polacy, którzy planują podróż do Australii, muszą uzyskać odpowiednią wizę przed wyjazdem. W zależności od celu wizyty, rodzaju pobytu oraz czasu pobytu, istnieją różne rodzaje wiz australijskich, w tym wizy turystyczne, wizy studenckie, wizy biznesowe i wiele innych. Aby uzyskać wizę do Australii, należy skorzystać z platformy internetowej ImmiAccount, gdzie trzeba wypełnić i złożyć wniosek. Warto również pamiętać, że Australia ma bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące przywozu żywności i innych produktów rolnych, a także zabronione są niektóre leki, przed podróżą należy zatem dokładnie zapoznać się z przepisami na stronie internetowej Departamentu Rolnictwa i Wody Australijskiej Federalnej Służby Granicznej.

Wiza turystyczna do Australii dla obywateli Polski – rodzaje 

Istnieją różne rodzaje wiz turystycznych do Australii, w tym:

Wiza turystyczna eVisitor – pozwala na pobyt w Australii przez okres do 3 miesięcy w ciągu 12 miesięcy od daty pierwszego wjazdu. Wiza ta jest bezpłatna. E-Visitor Subclass 651 jest dostępna dla obywateli wybranych krajów, takich jak większość państw Unii Europejskiej, Szwajcaria, Norwegia i kilka innych. O wizę eVisitor można ubiegać się online, korzystając z prostego procesu aplikacji internetowej.

Wiza turystyczna ETA (Electronic Travel Authority) – pozwala na pobyt w Australii przez okres do 3 miesięcy w ciągu 12 miesięcy od daty pierwszego wjazdu. Koszt takiej wizy wynosi 20 AUD.

Wiza turystyczna Visitor (subclass 600) – przeznaczona dla osób, które chcą spędzić w Australii więcej niż 3 miesiące – pozwala na pobyt w Australii przez okres do 3, 6 lub 12 miesięcy. Koszt takiej wizy wynosi 150 AUD. Visitor Subclass e-600 jest dostępna dla obywateli krajów, które nie kwalifikują się do wizy E-Visitor. Wniosek o wizę Visitor Subclass e-600 zwykle wymaga osobistego złożenia dokumentów w australijskim konsulacie lub ambasadzie lub przez system wniosków papierowych.

Informacje dot. cen wiz znajdziecie tu: https://visaguide.world/australia-visa/fees/#how-much-does-an-australia-visa-cost

Wymagania dotyczące uzyskania wizy do Australii

Aby uzyskać wizę turystyczną do Australii, Polacy muszą spełnić kilka wymagań. Oto niektóre z nich:

Paszport – ważny paszport jest niezbędny do uzyskania wizy australijskiej. Musi być ważny on przez cały okres pobytu w Australii.

Wniosek o wizę – należy złożyć wniosek o wizę na platformie internetowej ImmiAccount. Wniosek powinien być złożony co najmniej kilka tygodni przed planowanym wyjazdem.

Opłata za wizę – należy uiścić opłatę za wizę. Opłata zależy od rodzaju wizy, czasu pobytu i innych czynników. Wpłaty można dokonać kartą kredytową lub przez system PayPal.

Plan podróży – należy przedstawić plan podróży, w tym daty i miejsca pobytu.

Środki finansowe – należy przedstawić dowody posiadania wystarczających środków finansowych na utrzymanie się w czasie pobytu w Australii.

Poziom języka angielskiego – niektóre rodzaje wiz wymagają przedstawienia wyników egzaminu z języka angielskiego, np. IELTS lub TOEFL.

Badania medyczne –niektóre rodzaje wiz wymagają wykonania badań medycznych przed wyjazdem.

Wymagania mogą się różnić w zależności od rodzaju wizy oraz innych okoliczności. Bieżące informacje dot. wizy turystycznej dla Polaków można znaleźć na stronie na stronie www.homeaffairs.gov.au

Tranzyt przez Australię – jakie wymagania trzeba spełnić?

Jeśli Wasz pobyt na australijskim lotnisku nie przekroczy 8 godzin, nie musicie ubiegać się o wizę ani spełniać innych wymogów wjazdowych. Jeśli pobyt wynosi powyżej 8 godzin, wymagane jest posiadanie wizy tranzytowej (czas ten nie może przekroczyć 72 godzin). Z tranzytu skorzystać możecie pod warunkiem posiadania ważnej wizy lub pozwolenia na wjazd do kraju docelowego oraz przesiadania się w międzynarodowej strefie tranzytowej australijskiego lotniska. W tym przypadku Polacy (jeśli czas na przesiadkę nie przekroczy 8 godzin) nie muszą mieć wizy australijskiej, ale muszą spełnić wymagania dotyczące tranzytu, takie jak posiadanie biletów lotniczych potwierdzających dalszą podróż oraz ważnego paszportu. Przed podróżą zawsze warto sprawdzić aktualne wymagania dotyczące tranzytu przez Australię, ponieważ mogą one ulec zmianie w zależności od sytuacji zdrowotnej lub politycznej w kraju.

Aby uzyskać wizę tranzytową do Australii, należy spełnić następujące wymagania:

  • Posiadanie ważnego paszportu – paszport musi być ważny co najmniej przez kolejne sześć miesięcy od daty przylotu do Australii.
  • Posiadanie biletu lotniczego potwierdzającego wyjazd z Australii – należy posiadać bilet na kolejny lot potwierdzający opuszczenie kraju.
  • Uzyskanie odpowiedniej wizy – Polacy, którzy planują tranzyt przez Australię, mogą ubiegać się o wizę tranzytową lub turystyczną.
  • Wizę tranzytową można uzyskać przez Internet lub na lotnisku w Australii. Ostateczna decyzja o wydaniu wizy należy do australijskich władz imigracyjnych.

Ważne dokumenty, które mogą być wymagane przy ubieganiu się o wizę tranzytową, to m.in.:

  • ważny paszport,
  • potwierdzenie rezerwacji biletów lotniczych,
  • formularz aplikacyjny wizy tranzytowej do Australii,
  • dowód posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu w Australii.

Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne wymagania wizowe i dokumenty potrzebne do uzyskania wizy na oficjalnej stronie internetowej australijskich władz imigracyjnych.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.